Gereformeerde synode bezig met tegenstanders kinderdoop Toezeggingen aan Memisa nakomen Zorg over schaalvergroting in maatschappelijk werk a VVDM teleurgesteld dat soldij niet omhoog gaat Huizenruil in vakantie met iemand uit de wes Uw probleem is het onze. Hervormde zendingsseretaris: Puzzelhoek COMMENTAREN Controle Niet wettig ter tafel Een woord voor vandaag Kerkeraden taak inzake onderwijs Gevulde algemeenheidbiedt nog kansl BEROEPINGSWERK De Koster: vrede met alle geweld Minister Landman nu lid van WD nw v( Haags bemiddelingsbureau wil: Brieven die niet rijn voorzien van naam en adres knnnen niet In nehandeling worden eenomen. Ge- neimhoudlne Is vervekerd. Vragen die niet onderllne met elkaar In verband staan moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten- Van een onzer redacteuren overleg ring. met mensen van de reclasse- Vraag: Toen wij een muur van ons huis sloopten, en de schoorsteen weg haalden, vonden wij tot onze verras sing een grote, gietijzeren plaat van 80 bij 50 en lVa cm. Op de voorkant staat waarschijnlijk een bijbels tafe reel. De figuren zijn, hoewel de plaat zo'n 120 jaar in de schoorsteen heeft gezeten, nog goed zichtbaar, hoewel er een dikke laag roet overheen zit. Graag zouden we de plaat schoonma ken, maar we weten niet hoe. Wat zou de waarde van die plaat zijn? Antwoord: Bewerk de plaat met een stevig (maar niet grof borsteltje met azijn en krijt. Beslist niet met ^ehuurpapier of iets dergelijks. Spoel vervolgens de azijn weg met schoon water en laat de plaat zo goed moge lijk drogen in zon en wind. Dan zult u de figuren beter kunnen zien. Waarschijnlijk kunt u de plaat met gewone kachelglanspasta zwart krij gen. Als u de plaat buiten wilt ge bruiken, moet u deze goed tegen weersinvloeden beschermen. We geven u de raad contact te zoe ken met het Openluchtmuseum, Sehelmseweg, te Arnhem en er dan zelf met de plaat of goede foto heen te gaan. Daar kunt u inlichtingen krijgen over de betekenis van de af beelding en een indruk krijgen van de waarde. Tevens kunt u daar de verzameling haardplaten bezichtigen. De waarde van een goede plaat is groot, vooral als men die zelf in zijn bezit houdt en goed weet te plaatsen. LUNTEREN In Dronten woont „een zeer christelijk echtpaar, dat zijn kinderen in een kerkdienst wil laten opdragen in plaats van SchlpVOTS doen dopen, omdat zij niet overtuigd kunnen worden van de bijbelse gronden voor de kinderdoop". Het citaat is uit een brief die de Drontense geref. kerkeraad aan de gereformeerde synode schreef. Die brief werd niet gepost omdat men in Dronten zelf geen antwoord had op de vraag van dit echt.Daar (kinderen opdragen kén niet, stelde de kerkeraad vast), maar „omdat wij dit echtpaar zeer liefhebben". De ker keraad bleef namelijk zitten met de moeilijkheid dat deze mensen met hun ongedoopte kinderen dan niet kompleet in de gemeente aanvaard kunnen worden. Beivogenheid De gereformeerde synode had zich gemakkelijk van de brief uit Dronten kunnen afmaken door terug te schrij ven dat het deputaatschap samen met de hervormde commissie bezig is met de vraag „welke plaats in de kerk toegekend dient te worden aan gelo vigen die de kinderdoop afwijzen en de volwassenendoop voorstaan" en dat men met elkaar maar moest af wachten wat dit overigens al vrij langdurend beraad zal opleveren. Maar mèt de betrokken synodale commissie meende de synode dat de brief uit Dronten duidelijk getuigde van pastorale bewogenheid en verle genheid, zodat niet zonder meer kon worden volstaan met een verwijzing naar dat beraad. Zonder nu op het werk van dat deputaatschap en die hervormde 'commissie vooruit te lopen en daarom ook zonder een uitputtende discussie over deze materie gaf de synode als haar oordeel: dat het met de in het doopformulier gevraagde belijde nis. dat onze kinderen naar Christus' bevel en belofte behoren gedoopt te wezen, niet te rijmen valt, aan ouders die dit niet kunnen belijden, de gele genheid te bieden, als een zeker al ternatief voor de kinderdoop hun kinderen in een kerkdienst plechtig te laten „opdragen". In afwachting van eventuele nadere synodale richt lijnen dient het aan het beleid van de kerkeraad te worden overgelaten, de genen die moeite hebben met de kin derdoop en overigens trouw meele ven; in een zorgvuldig pastoraat zo op te vangen, dat daarin doorzichtig wordt dat zij in de gemeente van Christus aanvaard worden zoals ook Christus ons allen aanvaard heeft". Tot zover wat de synode uitsprak. Er gingen nog enkele stemmen op om als synode te wijzen op de mogelijk heid van een speciale voorbede voor het niet te dopen kind en zijn ouders, maar de synode wilde elke schijn van de weg op te gaan naar een surrogaat voor de kinderdoop, vermijden en zag van zo'n toevoeging af. Te duur OEGSTGEEST „Mij werd ge zegd, dat een aantal mensen, aan Me misa liet weten, dat zij na het pers bericht van de Raad voor de Zending hun toegezegde gift niet wensten te geven. Hun zou ik willen zeggen: een man een man, een woord een woord. Laat dit gelden voor ieder die dins dagavond meende een gift te moeten toezeggen." Dat schrijft ds. P. J. Mac- kaay, secretaris van de hervormde raad voor de zending, deze week in een artikel in Hervormd Nederland. Ds. Mackaay weerlegt daarin de suggestie, dat de hervormde zending „jaloers op dit succes" zou zijn want hij gunt het geld en de goederen van harte aan de werkers en werksters van de Memisa. Om de indruk te lo genstraffen dat dit een protestants- roomskatholieke twist zou zijn heeft d?. Mackaay de Nederlandse Missie raad verzocht zich uit te spreken. Dan zal volgens hem blijken, dat pro testanten en een aantal leidende ka- •holieken over de vragen die door de Raad voor de Zending zijn gesteld, gelijk denken Ds Mackaay licht de opmerking van zijn Raad over „blank geld voor blanke mannen" nader toe. Een Me misa woordvoerder had daarop ge- KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant D.-rdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie J. de Berg (voorzitter) H. P Ester G I Brinkman J van Hofwegen zegd, dat „als we het niet zo doen als nu, van al die gelden lang niet alles terecht komt op de juiste plaatsen." Ds. Mackaay: „We zagen en hoorden alleen maar dat blanke mensen, die daar met grote toewijding werkzaam zijn, nu gaan gebruiken wat ons volk in deze actie bijeen heeft gebracht. Maar zijn er dan ginds geen bruine en zwarte mensen werkzaam? De tijd dat blanke mannen en vrouwen het in hun land voor hen wel zouden op knappen is toch voorbij?" Voorts schrijft de hervormde zen dingssecretaris: „Ik kan mij voorstel len dat protestantse partners die in gaan op het aanbod van Memisa om projecten in te dienen ter financie ring uit de actie „Geef Gezondheid," niet zullen vragen om medicijnen en revalidatiemateriaal waarover de heer Mikx voor de televisie sprak, maar om te beginnen zeker een mil joen gulden zullen vragen voor de christelijke medische commissie van de wereldraad van kerken, waarin protestanten en katholieken samen werken om de geschetste nieuwe op zet van het medische werk in de ont wikkelingslanden aan te vatten en te bevorderen." SANTIAGO DE CHILI (KNP) In een oecumenische gebedsdienst ter gelegenheid van 175 jaar Chileense onafhankelikhjeid hebben de Christe lijke kerken in Chili openlijk haar sympathie uitgesproken voor het be leid van de socialistische linkse rege ring van president Allende, vooral voor haar beslissing de kopermijnen te nationaliseren. De dienst werd ge leid door de kardinaal aartsbisschop van Chili Paul Silva Henriquez. Pre sident Allende en alle ministers wvrnd^n de dienst bij. De Chileense priester Joaquin Al- liende hield een preek waarin hij God dankte omdat de Chilenen „wa ren ontwaakt en hun e!gen land op nieuw hadden ontdekt." De priester dankte God ook voor de nat'onpUcp- ring "an de kopprmiinen in Chili door de reeerin-y „Dank aan God om dat de kopermijnen nu van ons zijn". Figuur-puzzel Vul in: 1-2 gave, 2-3 rolblind, 1-4 ope nen, 3-4 bovenste deel van het hoofd, 3-6 bepaald gehalte, 4-5 aantekening, 5-6 organische verbinding. Bij juiste oplossing leest men op de dikomrande hokjes de naam van een blaasinstru ment. Oplossing vorige puzzel 1. zending. 2. ijslands, 3. normaal, 4,sta- tika, 5. liquida, 6. anemoon. Zijn slag slaan Het vertrouwen van het volk in zijn vertegen woordigers in het parlement zal er niet groter op zijn geworden, nu gebleken is, dat het tekort op de rijksbegroting voor het lopende jaar 1971 zonder dat iemand er veel van heeft gemerkt, bijna is ver dubbeld. Waarvoor zitten die 150 controleurs van het regeringsbeleid in de Tweede Kamer er eigen lijk als zoiets blijkbaar aan hun aandacht kan ont snappen? Het is een vraag die nogal voor de hand ligt en die misschien niet alleen het aanzien van de volksvertegenwoordigers in het geding brengt, maar ook het geloof in de werkbaarheid van de parlementaire democratie kan doen wankelen. En dat laatste zal bijna nog erger zijn dan een tekort van vier miljard. Het is een kwestie die de gebrekkige bewerktui- gang van het parlement weer actueel maakt. De ka merleden beschikken nauwelijks over een staf. Zij tikken hun eigen briefjes, laat staan dat zij be schikken over assistenten die voor elementaire re search kunnen worden ingeschakeld. Onze Tweede Kamerleden staan zo in een wel heel erg ongelijke positie tegenover de regering, die een omvangrijk en deskundig ambtenarenapparaat achter zich weet. Wanneer het ongemerkt gegroeide begro tingstekort aanleiding zou zijn dit probleem nu eens serieus aan te pakken, dan zal toch nog iets goeds voortkomen uit de schrik die velen na het verschijnen van de miljoenennota om het hart is geslagen. Maar ook een door tien secretarissen en assis tenten omringd kamerlid kan niets uitrichten als hij niet tijdig en zorgvuldig door de regering van relevante gegevens wordt voorzien. De vra^g is gerezen, of het kabinet-De Jong in dit opzicht zijn taak heeft verstaan, of het de Kamer in voldoende mate op de hoogte heeft gehouden van de stand van de begroting. Er is zelfs gesuggereerd dat de regering min of meer zou zijn bezweken voor de verleiding de zaken wat gunstiger voor te stellen dan zij waren, nu de groei van het tekort door een ongelukkig toeval samenviel met de verkiezings tijd. De heer Aantjes heeft dit gisteren in een radio uitzending niet rechtstreeks ontkend. Hij zei ,.niet te willen suggereren" dat het kabinet bewust ge gevens had achtergehouden. Dat is een voor de vorige regering niet erg gelukkige formulering. Wie zoiets zegt suggereert n.l. wel degelijk dat er iets loos is. De linkse oppositiepartijen in de Tweede Kamer hebben het idee geopperd een bijzondere kamer commissie op te dragen deze affaire te laten onder zoeken. Daar zit natuurlijk ook achter dat hun er alles aan gelegen is, de partners van de coalitie- De Jong vast te pinnen op him verantwoordelijk heid voor de ernstige situatie. Verder kan moge lijk worden aangevoerd dat de voorgestelde me thode aan de loodzware kant is. Maar dat er klaar heid moet komen, lijkt ons buiten kijf. Gisteren kon men in deze krant le zen dat de christelijke gereformeer den er geen speciale schipperspredi- kant meer op na houden. Je komt ook bijna geen christelijk gereformeerde schippers meer tégen, vertelde de Amsterdamse schipperspredikant G. J. van Kamp aan de gereformeerde synode. Zij voeren vooral op kleine schepen en die zijn er als gevolg van saneringen niet veel meer. Ds. Van Kamp zei dit in antwoord op een vraag uit de synode naar mo gelijke samenwerking met christelij ke gereformeerden op het gebied van de geestelijke arbeid onder de schip pers. Met hervormden is er wel sa menwerking, het ziet ernaar uit dat die ook zal toenemen en het is niet onmogelijk dat binnenkort er in Am sterdam één schippersdominee voor hervormden en gereformeerden zal zijn. De synode heeft ook gepraat over de kwestie van het godsdienstonder wijs op de middelbare scholen, maar deze discussie is niet voltooid doordat men algemeen weinig gelukkig was met het op tafel liggend voorstel, geen deputaatschap meer te benoe men voor „de geestelijke verzorging aan middelbare en andere scholen". Dit punt komt dus terug. Wel geven we uit het rapport hier over door dat pro', dr. C. Augustijn eens in een lezing eonstateerde dat de huidige positie van het bijbelonder- wijs op de middelbare scholen onbe vredigend Is en dat daar „de vele en grote enormiteiten" vandaan komen, die voor het overige behoorlijk ont wikkelde gereformeerden soms weg geven in theologische discussies. ROTTERDAM Dat het niet honderd procent veilig is, om achter de moderamentafel te zit ten op de christelijke gerefor meerde synode, ondervond gister middag de assessor dr. W. van t Spijker, toen hij getroffen werd door twee stukken kalk uit het plafond. Zijn lakonieke reactie; „Broeder praeses, zijn deze stuk ken wettig ter tafel gekomen In het Onze Vader zien we eerst op naar de hemel: Vader, die in de hemelen zijt". Dan zien we naar de aarde: J naam worde geheiligd." In de derde plaats leert ChristusI zien naar de toekomst: „Uw Koninkrijk kome." Het merkwaardige is dat Christus ons niet leert kijken J het verleden. Juist daarin is de kerk altijd zo sterk geweest. 1 het verleden is normgevend, maar de openbaring van God, I een tijdperk, maar God die in de tijd doorbreekt. Heilsgesclm nis breekt altijd dwars door de menselijke geschiedenis heen, I Zo is het ook met het Koninkrijk Gods. Dat komt niet i een uiterste krachtsinspanning van mensen. Het is geen veriaJ van enig menselijk rijk. Het breekt ook daar dwars doorheen. De Heiland leert bidden „Uw Koninkrijk kome", opdat we nimmer tevreden zi zijn met wat we op aarde hebben. Zelfs het beste menselijkeWfjgi is niet goed genoeg. De Here leert ons dit gebed ook biddem~ dat we goed beseffen dat het heil niet via een regeringswissi of revolutie is te verwachten. Geen politicus kan dat rijk breiJ Daarom bidden we: „Uw Koninkrijk konie." We lezen vandaag: Daniël 9:4-14. Van de zaken die ter gereformeerde synode aan de orde kwamen, noemen wij nog het rapport van het depu taatschap voor kerk en bedrijfsleven. Daarin viel te lezen dat het feit, dat gereformeerde dominees meer verdie nen dan hervormde, ertoe leiden kan dat de interkerkelijke stichtingen voor evangelie en industrie zich ge noodzaakt zien bij benoemingen de te dure gereformeerde dominees te pas seren. Bij de bespreking van het rapport over de geestelijke verzorging in de gevangenissen is geattendeerd op de door het betrokken deputaatschap ge stelde vraag of er in de gemeenten niet moet worden gewerkt aan men taliteitsverandering ten opzichte van gedetineerden en vrijgelatenen en hun gezinnen. De nazorg aan ex-ge detineerden laat nogal wat te wensen. De kerkeraden zal in een synodale brief op dit punt gewezen worden en deze brief gaat pas de deur uit na Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Bezorgdheid over de ontwikkeling op vele christelijke scholen, met name die voor het voort gezet onderwijs, heeft in de generale synode van de christelijke gerefor meerde kerken gisteravond geleid tot enkele uitspraken, waarin allereerst gewezen wordt op de taak van de ouders om waakzaam te zijn, maar dan ook op die van de kerkeraden. Verschillende synodeleden gaven voorbeelden van scholen, waar de grondslag nog wel is Gods Woord en de drie formulieren van enigheid, maar waar deze grondslag in de prak tijk van het onderwijs soms nadruk kelijk geweld wordt aangedaan. Wan neer de klachten van ouders niet ba ten, kan het wel eens zijn nut heb ben, dat de kerkeraden zich tot de schoolbesturen wenden. Dat verplicht zo'n bestuur in ieder geval tot een of ficieel antwoord en de gevallen zijn bekend, dat zo'n brief een heilzame bezinning op gang brengt binnen het bestuur of het lerarenkorps. Het kan in bepaalde omstandighe den roeping zijn, om nieuwe scholen te stichten, maar de teneur van de synodediscussie was wel, om daar vooral niet te gauw toe over te gaan. Eerst dient men alles gedaan te heb ben, om aan het bestaande onderwijs een- wending ten goede te geven. De synode stelde een deputaatschap in, dat zich speciaal met de proble matiek van het christelijk onderwijs gaat bezig houden. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Was het dinsdag de schaalvergroting in de geestelijke verzorging van de krtfgsmacht, die de bezorgdheid van de christelijke gereformeerde synode opriep, gisteren was er een zo mogelijk nog sterkere verontrusting over de tendens naar schaalvergroting in het maatschappelijk werk. Toch wilde de synode niet zover zaan, dat wanneer een protestants- christelijke stichting opgaat in een samenwerking van algemeen karak ter, christelijke gereformeerde kerken niet meer mee kunnen doen. De girens is volgens de synode daar, waar een taakverbreding plaats vindt in strijd met het wezen en de opdracht van de kerk. Dan zal de kerk als kerk zich terug moeten trekken, maar tegelijk de kerkleden moeten stimuleren, om individueel als bestuurders of werkers als een zoutend zout werkzaam te blijven. Deputaten voor algemene diakonale en maatschappelijke aangelegenheden hadden zich op deze materie bezon nen. In hun rapport stelden zij, dat plaatselijk zo lang mogelijk gestreefd dient te worden naar het behoud van het christelijk karakter van het maatschappelijk werk. Is aan schaal vergroting niet te ontkomen, dan ver dient fusering met andere christelijke instellingen in een grotere regio de voorkeur boven fusie met anders denkenden in dezelfde plaats. Maar, zo schreven deputaten hierbij: „Men diene zich erop voor te bereiden, dat het niet eenvoudig is, medestanders te vinden, die hun knie nog niet heb ben gebogen voor de algemeenheid". Indien het onmogelijk blijkt, chris telijke inetelllingen in stand te hou den, dan dient gestreefd te worden naar „gevulde algemeenheid" (samen werkingsvormen van een algemeen karakter, waarin niettemin ruimte wordt gelaten voor het functioneren van het christelijk maatschappelijk werk), maar deputaten adviseren, om zich daarvan niet te veel illusies te maken. „De oorzaak van het verdwij nen van het christelijk maatschappe lijk werk moet niet in de eerste plaats worden gezocht bij de schaal vergroting of bij de organisatievorm, maar bij het al of niet bestaan van de bereidheid, te leven vanuit het Woord". Het zal in bepaalde gevallen noodzakelijk zijn, dat de kerken de instellingen moeten loslaten „vanwe ge het doorhalen van de ene Naam, die zeker in de sociale dienstverle ning gekend moet worden". Boersma (Haarlem) erkende, datl zaak per provincie verschillend! Toch voorzag hij, dat in veel plaf ae situatie zo zal worden, dat maj kerk niet meer zal kunnen mee Dan zal zij als kerk moeten uitüj en bekwame kerkleden aanzo' die a titre personnel in het be .zitting nemen. De taak van bei ders en maatschappelijk werken dan veel moeilijker worden kerk heeft de taak, om hen inttéfj te begeleiden. Voorlichting Pijnlijk Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het bestuur van de WDM is ernstig teleurgesteld over de mededeling in de defensiebegro ting, dat de militaire wedde niet om hoog zal kunnen gaan. omdat daar voor geen geld is. En dat terwijl no- tabene de regeringspartijen behalve DS '70 voor de verkiezingen beloofd hebben, dat de wedde van de dienst plichtige zodanig zal worden opge trokken, dat die 80 procent zal bedra gen van wat een beroeps-militair met evenveel dienstjaren krijgt. Dat is destijds gezegd op een teach- in van de VVDM, maar eens temeer is weer gebleken, dat al die toezeg gingen geen snars te betekenen heb ben, aldus een woordvoerder van de VVDM. „De wedde zou in vier jaar worden opgetrokken, maar ik zie er beslist niets van komen. Voor mij is het althans ondenkbaar, dat ze nog ineens met een dergelijke verhoging komen." Ook de overweging van minister De Koster van defensie de militaire dienstplicht op jongere leeftijd in te stellen en het uitstel van de dienst plicht voor studie te beperken, kan weinig waardering vinden bij de WDM. Het hestuur meent, dat eigenlijk iedereen zelf moet kunnen bepalen, wanneer hij in dienst gaat. GEREF. KERKEKN Aangenomen: naar Meppel: de be noeming tot ziekenhuispred. van Reg- genoord: A. F. Goedendorp te Maas tricht. Beroepen: te Wilnis: J. D. F. Lang- henkel te De Bilt. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Alkmaar/Broek op Langendljk: D. Berghuis te Breda c.a. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Wildervank-Veendam: E. van Dalen te Steenwijk. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen: te Apeldoorn: S. Zuide- ma, kand. te Utrecht. BAPT. GEMEENTEN Aangenomen: naar Delfzijl: W. Kos te Hengelo. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Nieuwerkerk en Veen: G. Schipaanboord te Rotter- dam-Z. Het feit, dat dienstplichtigen na uitstel eerst hun studie afmakfen en dan in dienst baantjes krijgen, die voor hun opleiding „te laag" zijn, wordt geen bijster sterk argument genoemd. Volgens de VVDM krijgt momenteel tachtig procent van de dienstplichtigen banen, die ze of hele maal niet willen of waarin ze nauwe lijks bevrediging vinden. Al met al is het een trieste vertoning, maar over eventueel te voeren acties kon nog niets worden meegedeeld. DEN HAAG „Ons streven moet zijn gericht op het handhaven en zo nodig verdedigen van de maatschap pij die de vrede, de vrijheid, de de mocratie en daarmee onze vrije kans ons eigen geloof te belijden op een eigen wijze, waarborgt. Moge God ons ervoor behoeden, dat dit ooit met geweld zal behoeven te geschieden." Dit zei minister De Koster (defen sie) tijdens de jaarlijkse vredesweek- dienst voor het defensiepersoneel gis teren in de Kloosterkerk in Den Haag. Als uitgangspunt voor zijn be toog had hij het thema van de vre- week „Vrede? Met alle geweld?" ge kozen. De dienst, die om half twaalf be gon, werd geleid door de hoofdlucht- machtpredikant ds. A. C. J. van der Poel en hoofdluchtaalmoezenier W. G. Vroom. Van een verslaggever DEN HAAG De nieuwe minister van economische zaken, prof. drs. mr. Langman heeft zich „enige tijd" gele den aangemeld als lid van de WD. Hij schrijft dit in zijn antwoord op een door het Tweede Kamerlid dr. J. van den Doel (P.v.d.A.) gestelde vraag. Die vraag luidde: „Heeft de minister, die geacht wordt de WD in het kabinet te vertegenwoordigen, zich reeds als lid van de WD aange meld?" Oppositie tegen het rapport kwam van de zijde van ds. K. J. Velema (Leeuwarden), die sprak vanuit zijn ervaring met het samenwerkingsor gaan in Friesland. Hij vond het pijn lijk, dat wie door de nood gedwongen wordt, om te kiezen voor de „gevulde algemeenheid" door deputaten verge leken wordt met degenen, die de knie voor Baal buigen. Als het kon, koos hij natuurlijk ook voor christelijke orsanisatie, maar dit advies van de putaten was zijns inziens niet meer te verwezenlijken. Daarom koos hij voor de mogelijkheid, die er nog is, om een christelijke inbreng te leveren en zo nog enige greep op de gang van za ken te hebben. Ook ds. J. de Jong (Emmeloord) maande, om zich niet te lichtvaardig terug te trekken. De gevulde alge meenheid wordt- niet overal op d(- zelfde wijze gerealiseerd'. Het is mo gelijk, dat de kerk in de ene provin cie een hartgrondig neen. moet laten horen en in de andere een voorzichtig ja. Hij zag reële kansen om een vin ger in de pap te houden en dat ook statutair vast te laten leggen, zoals ten aanzien van de keuzevrijheid van de cliënt en de samenstelling van het bestuur. De voorzitter van deputaten, ds. K. Tenslotte droeg de synode putaten op: a. de kerken du voor te lichten over de proble rond de schaalvergroting; b. kerken aan te dringen op protei christelijk maatschappelijk wei gezinszorg, zo nodig door regi< samenwerking van protestanfs-d telijke stichtingen; c. ingeval dit mogelijk is en in de stichting taakverbreding plaats vindt, in st met het wezen en de opdracht vei kerk, er bij de kerken op aan te gen, zich terug te trekken uit de VV noemde stichtingen en de kerklt te instrueren met betrekking tot taak op dit terrein in de dan ontst LE1 situatie. lee?" sjis t jetmij Ook het CNV kreeg gisteren zij lings de aandacht. Ds. De Jong ad road'1 voorlichting aan de kerkeraden voor9' wenst, gezien de opstelling van ®QQr CNV bij stakingen en loononderhi ran delingen. „In deze tijd van vend ®ers ring dient allereerst de christen op de plaats te maken", zei hij. Z woorden werden krachtig ond streept door ouderling J. van Hek staö uit Sliedrecht, die meedeelde, dat een na een lidmaatschap van vijftien vol am des gewetens wil bedankt I voor het CNV. dee Ouderling Van Heteren vond d een duidelijk woord van de kerk? wenst inzake de zondagsarbeid. wordt maar op gestudeerd, rappon vol, en intussen komen steeds m' mensen in gewetensconflict door drie-ploegenstelsel, zonder dat kerk een duidelijk woord spreelj, 6 ?ei hij. Bij toei sch NEW DELHI (AP) De onafhl kelijkheidsbeweging van Oost-Pat stan, de Bangla Desh, zendt een 14 leden bestaande delegatie naar Verenigde Naties om daar poging te doen Oost-Pakistan erkend te als onafhankelijke staat. Dit heeft de voormalige ambass deur van Pakistan in Irak, Abdc Fateh, woensdag bekendgemaakt Fateh heeft zich aangesloten bij Bangla Desh. Soc i LI gehc ten en 1 Van een correspondent DEN HAAG Het Haagse bemid delingsbureau „Intermediair" begint deze maand met de uitwerking van een plan voor „intercontinentale va- kantiewoningruil". Voorlopig zal deze vakantiewoningruil alleen mogelijk zijn voor inwoners van Nederland en van de rijksdelen in de West (Suri name en .de Nederlandse Antillen). De „intercontinentale ruil" heeft volgens het bureau het grote voor deel dat de vakantieganger geen ex tra geld hoeft uit te trekken voor zijn verblijf. Het vliegverkeer tussen Ne derland en de West is de laatste tijd sterk toegenomen als gevolg van de lage tarieven, die de KLM op het traject Amsterdam-Paramaribo-Cura- gao hanteert. Het goedkoopste tarief is duizend gulden per persoon voor een veertiendaags retourbiljet. Dc woningruilmethode zal niet alleen gelden voor alles, wat in de woning aanwezig is, maar ook voor even tueel aanwezige vervoermiddelen. „Volgens „intermediair" betekent het thuis eten en koken eveneens een aanzienlijke besparing, terwijl een verblijf in een normale woning contact met de plaatselijke bevolM &ci vergemakkelijkt. De woningruiln* thode zou zich in het bijzonder 1 er/ voor een gezinsvakantie. Het buref rekent voor zijn bemiddeling inzal de huisvesting een vergoeding van gulden in Nederland, 50 gulderv Suriname of de Nederlandse Antill# Iedere woning, die voor ruil wort aangeboden, krijgt zowel in Neder- land als in Suriname en de Neder landse Antillen bezoek van een verte genwoordiger van het bemiddeling* bureau. Tijdens dit huisbezoek wor den gegevens verzameld en foto's maakt, terwijl eventuele gegadig voor een bepaalde woning afbeeld!11" gen en bijzonderheden kunnen wor- den getoond. „Intermediair" werkt mee met reisbureau's Lissone-Lindeman Ruys-Intraned. Als deze interconti nentale woningruilvakantiereizen e® succes worden, zal in de toekom? deze nieuwe vorm van vakanties? vice ook worden toegepast voor r®- zen naar Zuid-Afrika, Australië Indonesië. Om

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2