Zwendel in valse zegels: twee jaar en tbr geëist Internationaal complot van vervalsers opgerold Brandt streeft naar meer zelfstandige positie voor de Bondsrepubliek „Huisarts en gynaecoloog beslissen over abortus" JCCES VAN AMSTERDAMSE RECHERCHE Kraftfahrzeugbrief Maatschappij Bevordering Geneeskunst: 11 DONDERDAG 23 SEPTEAABER 1971 Een aantal vervalste spaarzegels. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amsterdamse recherche heeft een interna- lionaal komplot opgerold dat valse Nederlandse en Duitse kenteken- liewijzen, paspoorten, groene verzekeringskaarten, postgirocheques, betaalpassen en Albert Heijn- en Sparspaarzegels in omloop wilde brengen. ,,En passant" heeft de Amsterdamse recherche ook nog een door twee Duitsers in Spanje gepleegde roofmoord opgelost. De verval singen van de spaarzegels en de girocheques zijn van zo'n goede kwaliteit, dat het volgens hoofdinspecteur G. J. Torenaar voor Albert Heijn, de Spar-en de PTT een ramp was geweest, wanneer deze in omloop gebracht zouden zijn. De Duitse Ingrid Schmidt. door Jaap den Boef Al voordat de Westduitse kanselier Willy Brandt vorige week naar de Sowjet-Unie reisde was het duidelijk, dat een verandering zou intreden in de relatie tussen de Bondsrepubliek Duitsland en zijn westelijke bondgenoten enerzijds en het Kremlin anderzijds. Rainer Barzel, fractievoorzitter van CDU en CSU, sprak voor het vertrek van Brandt reeds de vrees uit, dat de Westduitse regerings- politiek de Breznjew-doctrine zou versterken en de invloed van de Sowjet-Unie in Europa zou vergroten. Aan de oplossing van deze zaak werkten de recherches van Berlijn, Barcelona, Andorra en Toulouse mee. Van de deelnemers aan het komplot ritten de 25-jarige Duitse etaleur Horst R., de 30-jarige Duitse koop man Richard B., en de 35-jarige Am sterdamse garagehouder Hendrik Jan V. in Amsterdam in arrest. De 25-jarige Andorese nachtclubei- «enaar A. P. en een Andorese druk- I 'ser zitten in hun land in de cel, I ie 29-jarige Amsterdamse koopman tanley E., die in het komplot een ■iïjrol had, zit wegens een andere tak achter de trahes in het Franse wkilouse. De 29-jarige Amsterdamse r Arkeeper Cor B., zijn broer de 29-ja- pge sloper Rudie B. en de 35-jarige directeur Rudie N. uit Amersfoort rijn ook in de loop van het onderzoek gearresteerd, maar voorlopig weer op vrije voeten gesteld. Auto's stopten De hoogst ingewikkelde affaire is aan het licht gekomen door een zeld zaam argwanende inwoner van Amersfoort. Die zag op 4 mei van dit jaar in zijn woonplaats twee Merce- dessen bij elkaar stoppen. De ene auto had een Nederlands kenteken, de andere auto een Duitse kenteken. De man uit de auto met het Neder landse kenteken stapte in de andere auto over en het tweetal reed weg, een Mercedes geparkeerd achterla tend. Dat vond de Amersfoorter zo'n verdachte zaak, dat hij de nummers van de auto's noteerde en aan de po litie doorgaf. Een half uur later hield de politie de twee mannen in de ene Mercedes aan. Toen bleek dat de kentekenbe wijzen en de nummerplaten die bij de auto's waren vals waren. De twee auto's waren in Amsterdam en in Es sen gestolen. In de Duitse auto lagen enige honderden Duitse en Nede~- landse kentekenbewijzen. twintig vervalste Nederlandse en Duitse paspoorten, vervalste groene verzeke ringskaarten. materiaal om officiële papieren te vervalsen en gedeeltelijk volgeplakte (niet vervalste) spaar kaarten van Albert Heijn en de Spar. Omdat de ene auto in Amsterdam was gestolen nam de Amsterdamse politie de zaak over. De twee man nen, Horst R. en Richard B. werden gearresteerd. Zij bleken onder valse namen in Düsseldorf, Stuttgart, Am sterdam, Barcelona en Madrid auto's gehuurd te hebben, die zij later ver kochten. Horst R. gebruikte als valse naam in Duitsland onder andere de naam van Hans van Z., die hij in de gevangenis van Breda had leren ken nen. Gestolen In juni arresteerde de Amsterdam se recherche de gebroeders B. en Pe ter N. Hun namen kwamen samen met die van Stanley E. in de adres- senboekjes van de twee Duitsers voor. Bovendien hadden de Duitsers een foto met daarop Cor B. staande naast een Ford Mustang. Die foto was genomen in Andorra. Maar de fami lie B. had de auto bij de Amsterdam se politie als gestolen opgegeven. Ook het kenteken van een andere door de familie B. als gestolen aangegeven auto was in bezit van de Duitsers. Bij Rudi B. in huis vond de politie valse Nederlandse kentekenbewijzen, evenals in de auto van de Amersfoor ter Peter N., die toevallig bij hem voo" de deur stond. Peter N. werd dadelijk in Amersfoort gearresteerd. Maar toen zat de Amsterdamse poü tie met een aantal arrestanten dat niets wilde zeggen, met allerlei valse papieren, en met de wetenschap dat al die gearresteerde personen kort daarvoor in Andorra geweest waren. Daarnaast was er het gegeven dat in alle zakboekjes van de gearresteerden de naam van de Andorese nacht clubeigenaar P. voorkwam. De Amsterdamse recherche zette de zaak op het telexnet van Interpol, om te k'iken of de po'itie in een ander la"d misschien nieuwe aspecten aan de ingewikkeld wordende z*ak kon toevoegen. In Berlijn kwam de re chercheur Schinz als een ware Mai- gret op het idee dat de twee gearres teerde Duitsers wel eens iets te ma ken zouden kunnen hebben met de spoorloze verdwijning van de 39-jari- ge Berlijnse Ingrid Schmidt in de cember vorig jaar. Bij nader onderzoek bleek dat de twee Duitsers de laatsten waren met wie Ingrid Schmidt voor haar ver dwijning tijdens haar vakantie in Malaga gezien was. Bovendien was in januari van dit jaar bij de Amro- bank in Amsterdam op haar vals ge bruikte naam 7000 gulden geïnd. De twee Duitsers waren kort daarvoor in Amsterdam gekomen, waar zij met het paspoort van mevrouw Schmidt, waarop een foto van een man aange bracht was haar auto verkochten. De echtgenoot, van mevrouw Schmidt herkende allérlei bagage uit de twee auto's waarmee de Duitsers in Amersfoort waren gearresteerd, als bagage van zijn vrouw. De twee Duitsers hadden van de Amsterdamse garagehouder V. ge daan gekregen dat hij een valse reke ning voor reparatie van de auto van mevrouw Schmidt naar de ADAG stuurde, een Duitse organisatie als onze ANWB. Deze rekening was ge dateerd 28 december vorig jaar, om te sugsreren dat Ingrid Schmidt om die tijd niet in Malaga, maar in Amster dam was. Moord bekend Toen ging de Amsterdamse recher che naar Barcelona, waar de politie kon vertellen dat er ergens in de buurt (de plaatsnaam wordt nog ge heim gehouden) het halfverbrande liik van een vrouw was gevonden. De resten van de kledingstukken van de ze vrouw werden in Berlijn herkend, het was Ingrid Schmidt. Na lange verhoren ?af Richard B. toe samen met Horst R. roofmoord op de vrouw geoieegd te hebben. R. ontkent echter nog steeds. In Toulouse kon de Amsterdamse recherche Stanley horen, die toegaf 20 000 eulden gegeven te hebben voor het maken van valse spaarzegels. Dat geld is nog altijd zoek D° Ando~ese politie arresteerde de nachtclubeige naar P., die tegenover de Amster damse recherche bekende voor de le gering van de valse napieren te heb ben gezorgd en het svsteem van hu ren en verkopen van auto's te hebben omgezet. In zijn klu's wedden twee koffers mot. c'.'chés voor alle valse papieren, uitstekende drukproeven en blanco valse girocheques gevonden. Hij zat te wachten tot de Duitsers R. en B. in Amsterdam zouden worden vrijgela ten om de valse spaarzegels enz. in omloop te kunnen brengen. Hij gaf nok d" naam van de Andorese druk ker die daa-na gearresteerd kon i"ni-don. De connecties tussen de be trokkenen bij het komplot zijn in gevangenissen gelegd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De beslissing of overgegaan wordt tot abortus provocatus moet tenminste door twee ■artsen worden genomen: de huisarts en de gynaecoloog. Dit staat in de richtlijnen van de Koninklijke Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst. De Maatschappij is van plan deze richtlijnen, die duidelijk af wijken van wat in het regeer akkoord stond, binnenkort te pu bliceren, met de bedoeling, dat men zich er algemeen aan zal houden. De ingreep van abortus dient vol gens de Maatschappij te worden ver richt in een ziekenhuis of in een in richting, die op grond van bepaalde eisen, hiervoor toestemming heeft ge kregen. De Maatschappij spreekt zich niet uit voor centrale registratie van de abortusgevallen. Wel neemt men in de richtlijnen de bepaling op dat van elke ingreep een verslag wordt ge- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Twee jaar met aftrek en terbeschikking stelling van de regering was gis termorgen de eis van de officier van justitie ljij de Amsterdamse rechtbank tegen de 49-jarige Goudse aannemer C. I. Verdach te stond t erecht wegens een zwendel in tien miljoen valse waardezegels van het levensmid- delenbedrijf A O. De valse zegels hadden I. naar schatting 1,2 miljoen gulden kunnen opleveren als de bedrijfsadviseur van de bonafide Belgische drukker op het laatste moment geen argwaan had gekregen tegen de merkwaardige ze gelbesteller. Begin april zocht de failliet ver klaarde aannemer contact met een Antwerpse drukkerij, die zich specia liseert in, supersnel drukwerk. I. stel de zich voor als drs. A. Heine, direc teur van het levensmiddelenbedrijf A. O. De valse doctorandus liet zich eerst uitvoerig voorlichten over de mogelijkheden van het bedrijf en maakte op de adviseur een redelijk deskundige indruk. In een tweede ge sprek met zowel de adviseur als de directeur van de drukkerij toonde I. tien A. O. zegels die hij uit Gouda had meegenomen. Zo moesten ze worden maar I. wilde wel een wat betere kwaliteit. Na een overeenkomst over een be tere kwaliteit papier werd door I. de order van honderd miljoen A. O. zegels geplaatst a dertien franks per 1000 stuks. De eerste tien miljoen moesten binnen veertien dagen wor den afgeleverd. Pas enkele dagen later kreeg de bedrijfsadviseur, zoals hij voor de rechtbank verklaarde „een onbestemd gevoel". De zondag voor dc aflevering van de eerste partij (2 mei) toog hij met vrouw en twee kinderen naar Amstelveen, om de „riante bungalow" eens te gaan bekijken waarover I. het in z'n gesprek met de drukkers had gehad. De man kon het huis van z'n opdrachtgever echter niet vinden. Hij vroeg de Amstelveense politie om hulp. Daar bleek dat de straatnaam en het nummer niet klopten. Nadat de bedrijfsadviseur in het kort ver slag had gedaan van de gevoerde be sprekingen en de order voor miljoe nen zegels, werd de recherche inge schakeld. I. voerde gisteren ter zitting aan dat hij de zegels rooit zelf had willen verzilveren. „Ik wilde ze in het huis van, m'n oud-compagnon brengen en dan de politie waarschuwen Dan had Voor deze Amerikanen deel nemers aan de ,^irstream Wally Byam Old Caravan to Europe" een toer van zes maanden door Eu- bestaan geen dollar problem en. Op ropa, waarbij 65 steden in 14 landen maakt (met name van de overwegin gen) ten l>ehoeve van het weten schappelijk onderzoek Tenslotte wordt in de richtlijnen de nadruk gelegd op de goede nazorg vooral met het oog op de voorkoming van ongewenste zwangerschap. Het is de bedoeling, dat de Maat schappij de richtlijnen naar voren brengt tijdens de openbare hoorzit ting. woensdag 29 september, in de Tweede Kamer in verband met het voorstel van de Kamerleden Roethof en Lamberts tot wijziging van de wet op het punt van de abortus. De organisatie van de artsen gaat er van uit. dat abortus provocatus niet langer strafbaar wordt gesteld. De inrichtingen, waar de abortus mag worden verricht, zouden bij algemene maatregel van bestuur kunnen wor den aangewezen. Aan de andere kant wordt gevreesd, dat een wettelijke bepaling op dit punt de verstarring in de hand zal werken. Wel moeten de inrichtingen met grote zorgvuldigheid worden aangewezen. De Maatschappij is namelijk ver niet ik maar hij hier vandaag geze ten. Hij heeft me ook eens een loer gedraaid." I. verklaarde dat zijn be kentenis de zegels zelf te willen ver zilveren hem „door de recherche in de mond was gelegd". De Amsterdamse officier van justi tie, mr. A Herstel, zei in z'n requisi toir een hoge straf te moeten eisen om de maatschappij tegen dit soort praktijken te beschermen. Hij wees op de verklaring van de A. O. di rectie dat de verzilvering van de waardezegels de ondergang van het bedrijf had kunnen betekenen De raadsman van verdachte be pleitte een gecombineerde straf en begeleiding door de reclassering. I. was reeds enkele malen wegens op lichting veroordeeld. Uitspraak 6 ok tober. Brandts politiek zou volgens Barzel worden gekenmerkt door verminder de belangstelling voor de Europese en Atlantische samenwerking. Als ge volg daarvan zou de stemming in Frankrijk ten opzichte van de Bonds republiek nu slechter zijn dan ooit. Bovendien zouden de spanningen tus sen Washington en Bonn onnodig zijn vergroot door de Westduitse monetai re politiek. Met een dergelijk optre den kan volgens de leider van de op positie de vrede niet worden gediend. worden aangedaan, zijn zij met 140 caravans neergestreken op de cam ping van het Amsterdamse Bos. Na de „most swinging town of Europ" bezichtigd te hebben, vertrekken zij naar Den Haag. ontrust over de snelle ontwikkeling van de laatste tijd. Stond in het re geerakkoord dat pas tot abortus over gegaan kan worden nadat een team van deskundigen geraadpleegd Is, de laatste tijd worden veel abortussen buiten de ziekenhuizen, in klinieken, verricht zonder dat er een team aan te pas komt. De Maatschappen stelt nu de vraag of er wel altijd met dc ge wenste zorgvuldigheid wordt gehan deld. GEEN OMSCHRIJVING Het hoofdbestuur van de Maat schappij tot Bevordering der Genees kunst, dat bestaat uit personen met grote verschillen in levens- en maat schappijbeschouwing, is verder van mening, dat een omschrijving van in dicaties niet nodig is. De artsen, die over abortus beslis sen, moeten wel overwegen welke an dere deskundigen ingeschakeld moe ten worden. De Maatschappen stelt, dat abortus altijd een noodoplossing, is. Het vraagstuk moet altijd worden gezien als een onderdeel van het al gemeen probleem ter voorkoming van ongewenste zwangerschap. Hij verbond er dan ook de conclusie aan, dat met zulk een regering slechts in enkele praktische gevallen kan worden samengewerkt. Nadat Brandt uit de Sowjet-Unie was teruggekeerd, maakte hij er geen geheim van. dat hij van plan is een onafhankelijker politiek jegens Mos kou te gaan voeren. De Bondsrepu bliek zal onder haar bondgenoten voortaan een gelijke rol spelen. Zij zal deelnemen aan belangrijke (dis cussies tussen de westelijke landen en daarbij haar eigen mening vor men. Vervolgens zal zij haar eigen bijdrage leveren aan wat Brandt noemt „de dialoog met het Oosten". Dit hoeft geenszins te betekenen, dat Bonn de banden met zijn bondgeno ten zal verwaarlozen. Het heeft er belang bij, met hen op goede voet te blijven. Niettemin heeft de Westduitse re gering haar onafhankelijkheid tegen over landen als Frankrijk en de Ver enigde Staten al gedemonstreerd, toen zij vijf dagen wachtte, voordat zij liet weten dat kanselier Brandt op uitnodiging van de Russische partij leider Leonid Breznjew naar de Sow jet-Unie zou gaan Naar verluidt wist minister van buitenlandse zaken Walter Scheel de kanselier te over tuigen, Washington, Parijs en Londen voor een voldongen feit te plaatsen. Scheel zou later ter verdediging van deze stap hebben gezegd: „Wij hoe ven niemand iets te vragen, als wij een uitnodiging willen aannemen". Teleurstelling Voor Bonn, dat het tegenover Ame rika en de Sowjet-Unie niet juist had geacht toenadering tot Peking te zoe ken. was de teleurstelling groot, toen president Nixon in het diepste ge heim zijn adviseur Henry Kissinger naar China bleek te hebben gezonden en vervolgens liet weten, dat hij een uitnodiging voor een bezoek aan Pe king had aanvaard. Meer nog dan Brandt zag Scheel in de invitatie van Leonid Breznjew een geschikte gele genheid om de westelijke bondgeno ten te laten voelen, dat er in de on derlinge verhouding iets was veran derd. Aangenomen mag worden, dat Brandt niet op het voorstel van Scheel zou zijn ingegaan, aU hij een andere mening toegedaan zou zijn. De kanselier, die wist dart hij met betrekking tot de kwestie Berlijn niets zou kunnen bereiken zonder de medewerking van de Amerikaanse regering, had tot dat ogenblik de uit de Adenauertijd stammende politiek van volgzaamheid ten opzichte van de Verenigde Staten op aangepaste wijze voortgezet. Ook ten aanzien van Frankrijk was Brandt teruggekeerd tot Adenauers misschien wat al te welwillende houding, die resulteerde in het Frans-Duitse vriendschapsver drag. waarvan de waarde zeer be trekkelijk is gebleken. Niet voor niets heeft kanselier Brandt enkele maanden geleden de BRANDT Franse president Georges Pompidou vorstelijk ontvangen, toen deze in het kader van het halfjaarlijks uitwisse len van bezoeken aan de beurt was, zijn Westduitse bondgenoot te gaan opzoeken. Het verdrag heeft slechts betekenis, zolang in Bonn een rege ring aan de leiding is, die bereid is haar beleid op beslissende ogenblik ken ondergeschikt te maken aan in standhouding van een goede ver standhouding met de regering in Pa rijs. In de periode, waarin de chris ten-democraat Ludwig Erhard kanse lier was, is duidelijk gebleken wat de gevolgen kunnen zijn, wanneer die bereidheid niet zo vanzelfsprekend is en niet zo gemakkelijk kan worden opgebracht. Fransen Het moet voor de Fransen een on prettige gewaarwording zijn geweest, dat Brandt buiten Pompidou om zijn Russische reis regelde, terwijl het Frans-Duitse verdrag in de eerste plaats tot doel heeft, dat de partners elkaar raadplegen, voordat zij be langrijke beslissingen nemen. De Fransen hebben zich vaak niet aan het verdrag gehouden zodat zij Bonn nu niets te verwijten hebben. Pijnlijk blijft de affaire intussen wel, omdat Brandts bezoek aan de Sowjet-Unie nu vooraf is gegaan aan de reis, die partijleider Breznjew binnenkort naar Parijs zal maken. De poging van Pompidou, politieke munt te slaan uit het bezoek van Breznjew, is daardoor tot mislukken gedoemd. In geen geval zal de Franse president ermee kunnen aantonen, dat Bonn voor het verbeteren van dc betrekkingen met Moskou aaneewe- zen is op het bijzondere karakter van de Frans-Russische betrekkingen. De Westduitsers weten nu beter: zij zijn niet langer afhankelijk van de goede wil (of wat daar voor doorgaat) van de westelijke bondgenoten Vooral nu de Sowjet-Unie zelf met de uitnodi ging van Breznjew te verstaan heeft gegeven, dat zij met de Westduitsers zelf zaken wenst te doen. Opvallend is ook. dat Brandt met Breznjew voornamelijk lijkt te heb ben gesproken over de mogelijkheid van een Europese veiligheidsconfe rentie en het daarmee verbonden probleem van evenwichtige en we derzijdse troepenvermindering in Europa. Na de terugkeer van Brandt bleek in een gemeenschappeliike be ginselverklaring te zijn vastgelegd, dat niet alleen moet worden gespro ken over terugtrekking van zich in Europese landen bevindende troepen, maar ook over vermindering van de strijdkrachten van alle betrokken Europese naties. Het gaat dus niet alleen om Duits grondgebied. Wantrouwen Dat van een zeker wantrouwen ten aanzien van Bonn sprake is in leiden de Franse kringen, blijkt ten over vloede uit een artikel van André Fontaine in Le Monde. Hij maakt uit de uitnodiging van Breznjew op, dat de Russen („die niets zo verafschu wen als de hergroepering van landen, tenzij zij er zelf de initiatiefnemers van zijn") niet wanhopen. Parijs en Bonn tegen elkaar te kunnen uitspe len. Hij herinnert aan het feit. dat de Russische leiders in 1955 tegen Ade nauer zeiden, niet te kunnen begrij pen dat zo'n groot volk als het Duitse zich door het Amerikaanse imperia lisme liet gebruiken en dat zij enige tijd» daarna zich tegenover premier Guv Mollet verbaasd toonden dat Frankrijk (hoewel het veel geleden had onder de Duitsers) bijdroeg aan de wederopleving en zelfs de herbe wapening van Duitsland. In dit verband wijst Fontaine erop, dat verdeeldheid in West-Europa er toe kan leiden dat Duitsland met zijn fantastische materiële en financiële macht terugkeert naar een politiek die al tweemaal een ramp over de wereld heeft gebracht. Hii is ervan overtuigd, dat Bonn en Parijs niet van plan zijn. middelpuntvliedende krachten een kans te geven, en vraagt zich af: „Is het Kremlin er wel zo zeker van dat het er goed aan doet West-Duitsland aan te moedigen tot het nemen van totale bewegings vrijheid? Verdeel en heers is een oude regel van een zgn. realistische politiek. Maar deze heeft zich in het verleden vaak gekeerd tegen degene, die er gebruik van maakte". Amtiiehes Kennidchea des Kreftfahneug» LDt» XiUUm All widifl*U-tmdc la de'Kn&Muu«tM< van h*rtomn wpfca - lan—iPn..» - mbcwiXran. b bldbi fur In Fthrvug bauhei una m ««Bill Zi3o G iii da at ktiN ui Fiuhui Ho tli ca «ia daa Vat*Ar (tufa it i- vwntjmm) wi DL Alia la Mla. )*4* Asiemai aa hknni a4at la ai_ umtm V«l*o 4a* lü«M*k*a**atat. NIET STRAFBAAR

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11