m OPEN VOOR ALLE LANDEN*9" SANOCEL Aftreden Deense regering geëist i«/J Adam Malik: gemeenschappelijke, of geen toekomst mmmm OLGA 2 moderne theeglazen Mao zou stervende Het Kwartet MATRAS f I Ibon1 r Vrij warm Nu hte Jeren- postzegels gratis bijEsso. RITA Verplichte pokkenprik afgeschaft? auto doodgereden Drie 12-jarige meisjes door Overstromingen in Spanje, 20 doden V Meuwe Leidse Courant Woensdag 22 september 1971 —52ste jaargang CHRISmiJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke M dagbladen MiMy* (ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31 441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur de enige matras met de juiste celbalans De zon heeft uiteraard niet meer het uitbundige élan van de zomer, maar ook de weemoedigheid van de herfst kan verpuurd worden door een warmte, die tot bezinning noopt, tot het aan vaarden van de dingen van alledag. En dan is het een weldaad, als een intermezzo van stilte en vrede, je te kunnen terugtrekken in de toch nog vele sectoren natuur, ook in de stad Ik geef op als nieuweabonnee: naam: plaats I betaalt: □■per kwartaal par maand I I A'.sbeloningvoormijnaktiviteit I Iontvangik2theeglazen. Denieuweabonneekrijgtonze I <krant veertiendagengratis. I Mijn naam - .pluu: 1 (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden NEW YORK (AP) Adam Malik, de voorzitter van de 26ste al gemene vergadering van de Verenigde Naties, die op het ogenblik in New York wordt gehouden, heeft er in zijn eerste toespraak op aangedrongen, dat het lidmaatschap van de V.N. open staat voor alle landen van de wereld. Plak die op de leuke, lange wandkalender. Tijdelijk 25 ct! Ongelukkig de mensen die al leen maar heldere ideeën hebben. LOUIS PASTEUR Problemen De bevolkingsexplosie, de nationale en internationale armoede, het ge bruik van voortijlende technologie, de vernietiging van de menselijke ecolo gie zijn naar mijn mening enkele van de grote problemen die bepalend zul len zijn voor het vermogen van de mens om de komende 25 jaar te over leven", aldus Malik. Hij legde er de nadruk op. dat de wereldproblemen niet door de grote mogendheden alleen kunnen worden opgelost. „Tenzij wij erin slagen een collec tief vermogen te ontwikkelen om deze wereldproblemen aan te pakken zul len de rijken rijker en de armen ar mer worden, de sterken ongevoeliger en de zwakken kwetsbaarder. De we reldvrede zal daaronder lijden", zei hij. Hij riep op tot deelneming van alle landen aan de ontwapeningsbespre king, de oplossing van de monetaire crisis, de strijd tegen de milieuver ontreiniging en het zoeken naar so ciaal recht. Hij zei, dat de technologische voor uitgang van de wereld ten voordeel moet komen aan alle landen en dat deze vooruitgang niet de kloof tussen de ontwikkelde en de ontwikkelende naties moet verbreden. Dag, lieve Rita! Waar heb je dat mooie portret dat je van tantetje hebt gekregen? DEN BILT Een lagedrukge bied boven het zuidwesten van Frankrijk veroorzaakt er plaatse lijk onweer. Dit lagedrukgebied breidt zich het komende etmaal enigszins naar het noorden uit. Hierdoor zal in ons land de wind iets ster ker worden, zodat in de nacht van vandaag op morgen de kans op mist klein is. Overdag zal vrij warme lucht naar onze omgeving stromen. f BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76,6 cm (1021 millibar), dalend. Instabiliteit De uitslagen van de Deense ver kiezingen leiden vermoedelijk tot een periode van politieke instabiliteit en DEN HAAG Het ministerie van volksgezondheid gaat zich beraden over de wenselijkheid de verplichte pokken-vaccinatie in Nederland af te schaffen. De verplichting hiertoe is gebaseerd op een wet uit 1939. die zegt. dat ieder kind in het eerste le vensjaar moet worden ingeënt Al leen in geval van gewetensbezwaren of bij zogenaamde medische contra- indicaties wordt ontheffing verleend. Aanleiding van het beraad is de uitspraak van de wereldgezondheids organisatie, dat in hoogontwikkelde landen, die pokkenvrij zijn, het risico van inenting groter is dan dat van het uitbreken van een epidemie. Zoals bekend, is de verplichte vac cinatie in Engeland onlangs al afge schaft. Amerika zal dit najaar het zelfde doen. De Deense premier Hilmur Bauns- gaard is gisteren als een van de duizenden Denen naar de stembus gegaan om zijn stem uit te brengen. Naast hem een verkiezingsbiljet van zijn partij waarop staat: „Houdt het hoofd, koel!" ZETELVERDELING KOPENHAGEN De zetels in het Deens parlement zijn aldus verdeeld (het eerste cijfer is het huidige aantal zetels, het tweede het aantal zetels dat bij de vo rige verkiezingen werd behaald): Sociaal-democraten 70 (62). Socialistische volkspartij 17 (11). Sociaal-liberalen 27 (27). Conservatieven 31 (37). Liberalen 30 (34). PARIJS (AP) De Franse radio heeft gisteren het ver moeden geuit dat partijvoorzitter Mao Tse-toeng van China ernstig ziek is geworden of wellicht al overleden is. In het nieuws bulletin zei de Franse radio dit op te maken uit recente ontwik kelingen in China. Eerder deze week zijn twee voor aanstaande Amerikaanse hartspecia listen naar Peking gereisd. Volgens de Franse radio heeft het Chinese persbureau dit gemeld als onderdeel van een bericht over een bezoek van een groep Amerikaanse artsen. Maar volgens de Franse radio zou dit een poging kunnen zijn te verhullen dat Mao onder spoedbehandeling moest worden gesteld. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren in Washington bevestigd dat de hartspecialist dr. Paul Dudley White voor een bezoek naar Peking is vertrokken en geen bijzonderheden over dit tezoek te kunnen meedelen. De Franse radio heeft er echter op gewezen dat, naast de tocht van hart specialisten, het burgerluchtvaartver- keer binnen China is stopgezet, blij kens meldingen uit Hongkong. Dit zou een teken zijn van ernstige bin nenlandse ontwikkelingen. Verder is ook de traditionele mas sale parade van 1 oktober afgelast in China, die partijvoorzitter Mao per soonlijk pleegt af te nemen. Enkele Franse bladen zijn gisteren geopend met de kop: „Mysterie in China!" Ook het Amerikaanse dagblad The Washington Post heeft gemeld dat vorige week alle burger- en militair verkeer in China drie dagen onder broken is geweest. Voorts hebben waarnemers gewezen op de raadsel achtige verdwijning van portretten van Mao Tse-toeng uit openbare plaatsen in Peking. Als mogelijke andere redenen voor de gebeurtenissen in China -heeft dc Franse radio opgenoemd: veranderin gen in de Chinese partijhiërarchie of een bezoek van president Nixon op zeer korte termijn. DEURNINGEN Drie 12-jarige meisjes zijn gistermiddag, toen zij met de fiets op weg naar school wa ren, in Deurningen in de Overijsselse gemeente Weerselo aangereden door een 18-jarige automobilist en om het leven gekomen. Een vierde, eveneens 12-jarig, meisje raakte gewond. Het ongeluk gebeurde nadat de automobilist, die niet in het bezit van een rijbewijs was, de macht over het stuur kwijtraakte. Na de aanrijding reed hij met grote snelheid door en belandde enkele kilometers verder in een sloot. De slachtoffertjes zijn H. A. M. Lansink, A. M. J. Asbreuk en M. Th. M. Wennink, allen uit Deurningen. treffende ideologische of wettelijke er kenning. Chiiia Hambro, die de vergadering had ge opend, had eerder gezegd, dat de stap pen die door China en de Verenigde Staten worden ondernomen om de betrekkingen tussen beide landen te normaliseren ongetwijfeld van grote betekenis zouden blijken te zijn voor de Verenigde Naties. Het vermogen van de mens om tot het einde van de eeuw voort te be staan vraagt om een nieuw interna tionaal bewustzijn, zo vervolgde hij. „Er kan geen afzonderlijke toe komst zijn voor de rijken en de ar men. Er dient een gemeenschappelijke toekomst te zijn voor ons allen an ders zal er voor geen van ons een toekomst zijn." Er kan geen duurzame internatio nale vrede zijn behalve in samenhang met een algemene en rechtvaardige internationale ontwikkeling en er kan geen bruikbare internationale orde zijn tenzij er een verstandig evenwicht komt tussen de wereldbe volking en de natuurlijke rijkdommen van die wereld en tenzij de ontwik kelingsdoeleinden worden gekoppeld aan de milieuplannen. Zon en maan 23 september: zon op 6.26, on der 18.38, maan op 10.54, onder 19 17; 27 sept E.K. KOPENHAGEN De sinds 1968 regerende coalitie van liberalen, radi calen en conservatieven heeft bij de verkiezingen in Denemarken niet dc meerderheid gehaald van 90 zetels, nodig om te regeren in het parlement, dat 179 zetels telt. De coalitie kreeg in totaal 88 zetels, tien minder dan de vorige keer. De twee voornaamste oppositie-partijen, de sociaal-democraten en de socialis tische volkspartij, kregen samen 87 zetels. Vier zetels, die van Groenland en de Far-Oër moeten nog verdeeld worden. Pas later zullen de uitsla gen in deze uitgebreide streken be kend worden. Het is onwaarschijn lijk dat de thans regerende coalitie partijen hier zetels in de wacht zul len slepen. De sociaal-democraten kunnen echter nog wel twee zetels veroveren. tot niéuwe verkiezingen in de nabije toekomst. De regeringscoalitie van premier Hilmar Baussgaard die nog slechts één zetel meerderheid heeft, heeft 'inmiddels geweigerd af te tre den. Dit verzoek kwam van de leider van de sociaal-democraten, de voor malige eerste ministër Jens Otto Krag. Japanse kranten en radiostations met correspondenten in Peking en een luisterdienst in Tokio die uitzendin gen uit China beluistert zeiden dat tot op 04.00 uur met woensdag niets was gebleken dat er op zou kunnen wijzen dat voorzitter Mao Tse-toeng dood of ernstig ziek zou zijn. De Japanse dagbladen en radio organisaties zeiden bovendien dat ze geen berichten hadden ontvangen dat de traditionele parade in Peking op 1 oktober zou zijn afgelast. Hoog water Hoog water, 23 september: Rot terdam le getij 6.37, 2e getij 18.32; Scheveningen 4.55-17.10 Vlissingen 3.43-15.56; Haringvliet a d. Zeezijde 5.26-17.39. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, naast secretaris-generaal Oe Thant, nadat hij tot voorzitter van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties is gekozen. Met 119 stemmen is Malik (54) mi- ister van buitenlandse zaken van In- onesië tot voorzitter van de alge- ïene vergadering van de V.N. geko- en. Hij is de opvolger van de Noorse mbassadeur Edward Hambro. Malik zei, dat de assemblee het lid- laatschap van de V.N. diende open stellen voor alle landen van de we- eld, waarbij inbegrepen de verdeelde jnden en zonder vooroordelen be- EARCELONA (Reuter, AP) Bij ernstige, overstromingen in het Nooi doosten van Spanje zijn maan dag zeker 20 mensen om het leven gekomen. Dit heeft het Spaanse, blad Ti-lc—Express gisteren gemeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1