Schoenmaker weer produktief kraakt Vitesse Sparta FC Den Haag straft „negatief" iat langs -i n "i i^jTn Excelsior af fVV: 2-0 etienoord c rn 'i"i"Sb"Tin— (met scherp Wereldrecord Lund Topscorers TELSTAR - DWS DWS was duidelijk met de ge dachte aan een gelijkspel naar Velsen gekomen. Dat is er dan ook uitgekomen. Weer heeft Tel star bijna de gehle wedstrijd een overwicht gehad, maar de ploeg wist dit overwicht niet. in doel punten om te zetten. Dit kwam misschien mede omdat Bond' in de Velsense aanval weinig geïn spireerd voetbal liet zien Een kwartier voor tijd kwam DWS op 0—1. toen Frits Flinkevleugel een fout van Telstars goalie Paul van der Meeren afstrafte. Vier minu ten later echter bracht Manders Telstar weer naast de Amster dammers. MAANDAG 20 SEPTEMBER 1971 DEN HAAG In vijf competitiewedstrijden hoefde Excelsior- doelman Eddy van der Roer slechts drie tegentreffers te incasseren. Een ongewoon knappe prestatie, vooral omdat de Rotterdamse underdog zich tégenover ploegen als FC Twente en Ajax zag ge plaatst. Maar in fel contrast daarmee stonden de verrichtingen van de Excelsior-aanval, in vijf competitiewedstrijden werd er geen enkele keer gescoord. En na het duel met FC Den Haag werd duide lijk dat juist het laatste de Rotterdamse formatie wellicht zal gaan opbreken. Ook tegen FC Den Haag werd opnieuw niet gedoelpunt, maar wat te verwachten was ditmaal slaagde Excelsior niet in de opzet om de „nul" te handhaven. Van der Roer zag zich drie maal gepasseerd (30), evenzoveel treffers als in de voorgaande vijf wedstrijden. DEN BOSCH PSV heeft er in Den Bosch geen twij fel aan laten bestaan dat de Eindhovenaren toch wel doel punten kunnen maken, als zij er de kans voor krijgen. Bij de rust leidden de pupil len van Kurt Linder met 02 door doelpunten van Van der Kuilen en Bengt Schmidt Hansen. Ook na rust ging PSV als een wals door. De FC Den Bosch kwam er niet aan, de ploeg van Jan Rem mers was machteloos tegen over het Eindhovense geweld. Schmidt Hansen, Hoekema, Devrindt, Van der Kuilen en weer Hoekema maakten de zeven vol. FC TWENTE - FC GRONINGEN 4—2 Binnen een half uur spelen had de formatie van trainer Kees Rij vers een 30 voorsprong opge bouwd. Willem de Vries, René van de Kerkhof en Kick van der Vall waren de makers van deze goals. Voor rust kwamen de Gro ningers door Jensen terug tot 3—1. Na de thee bleken de Gro ningse spelers meer te willen. Met een groot offensief werden de Tukkers op eigen helft terug gedrukt Dit offensief had succes, toen Fransen vijf minuten voor tijd voor 3—2 zorgde. EVen leken de Groningers zelfs nog een pun- tendeling uit het vuur te gaan slepen, maar een van Benno Huve maakte aan alle Groningse illus'es een c'-.r'.g: 4-2 VOLENDAM - NEC 0—1 Volendam heeft tegen het Nij meegse NEC lang stand gehou den. Vanuit een sterk verdedi gende tactiek probeerden de Nij- megenaren de Volendamse for matie op de knieën te krijgen. Volendam daarentegen heeft ge tracht aan te vallen, maar de pu pillen van trainer Hans Croon wisten met de consequentie man dekking van NEC weinig raad. Eenhalf uur voor het einde leek Volendam succes te hebben, maar een schot van Billy Bond be'and- de op de paal Tien minuten voor 'ijd sloeg NEC toe: een inze' van Kamps was de Volendamse doel man Van Straaten te macht4?. EC UTRECHT - GO AHEAD Een in de eerste fase van de strijd verkregen 30 voorsprong voor de FC Utrecht niet vol doende gebleken om de volle winst binnen te halen. Voor rust hadden Bonsink en Groenendijk de Utrechters raar 2—0 gesche ten en kort na rust maakte Van Veen het d::otc! voer Utrecht vol. Toen echter ontworstelde Go Ah- Ahead zich aan de druk van de FC Utrecht en begon aan een reusachtig offensief, dat voor de defensie van de thuisclub niet af ie weren bleek. Somer en twee maal Ruud Geels brachten de stand in evenwicht: 3—3. Vreugde bij Sparta. sen Hofs. Stovers en Veenendaal. De aanvallende taktiek van Brom speel de duidelijk in Sparta's kaart. Brom had voor die agressieve strijdwijze .tegen het hoog-gewaardeerde Sparta echter een alleszins redelijke verkla ring. „Het is een thuiswedstrijd. Als zwakke ploeg moet je er van uitgaan, dat je in dat soort wedstrijden je punten moet halen. Eigenlijk had ik tegen Sparta wel een beetje op een puntje gerekend. Daarom had ik drie man in de voorste linie geplaatst. In thuiswedstrijden met de steun van het publiek, gaat het over het alge meen wat gemakkelijker dan buiten Monnikenhuize." Uitblinker Het offensief duurde welgeteld der tien minuten. Toen bleek hoe kwets baar de Arnhemmers in mentaal op zicht zijn. Een pass van de uitblin kende Deen Kristensen bracht de bal bij Charley Bosveld, die dankbaar profiteerde van een fout van Bals: 10. Het bleek het begin van de to tale ineenstorting van het Arnhemse bastion. Elek Schwartz: „Het is onbe grijpelijk hoe snel Vitesse ineen schrompelde na die eerste treffer van ons. De opdracht van mij was om de verdediging gesloten te houden. Van uit die verdediging zouden wij wat agressieve daden stellen. Ik heb wel rekening gehouden met de wedstrijd, die de jongens donderdag in de benen hadden. De training, die ik vrijdag heb gegeven heeft de ploeg goed ge daan. Het liep hier in Arnhem bij der gemakkelijk." Sparta degradeerde de mandekking van de Arnhemmers tot een farce. Kowalik ontdeed zich van Willy Veenstra, wanneer hij dat wilde; Bosveld ontliep Van Kerkhof *n Kristensen rehabiliteerde zich volko men voor zijn matige optreden in So fia. Melchers en Bosma liepen als de grote onbegrepenen naar het grillige patroon in de Spartaanse aanvalsgol ven te zoeken. Zeven minuten voor de rust zette Nol Heijerman de totale ontluistering van Vitesse in. Een door Kristensen perfect genomen vrije schop weed door de'-door niemand ge hinderde Heijerman feilloos achter Bals gelegd. Nauwelijks een minuut later had Sparta de overwinning al op zak. Een pass van Walbeek naar Kowalik brak het laatste restje te genstand van de Arnhemmers. De Pool schoot beheerst langs de uitlo- ROTTERDAM De physieke acht van MVV reikte niet ver- ir dan halverwege de tweede lft. Toen brak een voordurend permachtig Feijenoord einde- k de louter destructieve weer- and van de Maastrichtenaren, elange tijd de hoop koesterden, it zij de Rotterdammers een ge- jke score konden afdwingen, aar de ongelooflijke inzet waar- ee MVV de Feijenoorders had astreden brak de ploeg tenslot- op. Het verdwijnen van de een- me spits Mraz, die Theo La- roms handenvol werk bezorg- bracht de ommekeer. Terwijl Mraz, de uitputting nabij, ar de zijlijn strompelde, veerde nst Happel op vanuit de dug-out. seroms. had zijn plicht gedaan, ge arde de Wener. Vervanger Bos- p moest de tot dan toe machte- strijdende Feijenoord-voorhoede nieuwe impulsen voorzien. En zie plotseling brandde Feijen- ird los. Twee verraderlijke inzetten Boskamp bereikten Schoenma- die zich endelijk kon bevrijden zijn cipiers Pleumeekers en La- oix en de Rotterdammers naar een ftig begeerde 20 overwinning til- Aan de fase dat Schoenmaker de eerste maal succes had, ging hter een voor Feijenoord hachelijk loment vooraf. Rinus Israel zag een a.y naar doelman Treytel onder- hept door Den Rooyen, die zich otseling in de kansrijke positie van f hele wedstrijd zag gesteld. De W'er miste echter de lef en de vertuiging voor een sensationeel feit. eijenoord nam onmiddellijk de aan- al over en haalde via Schoenmaker, een voorzet van Boskamp met een ite beweging van het hoofd achter 'er duwde: vernietigend uit: 1—0. et missen van Den Rooyen, was beslissende moment van de wed- analyseerde Theo Laseroms na „Als Bonfrère die unieke kans :had. hadden we nog raar op i kijken. Nu lag het voor de lat we na het uitvallen van Mraz („hij is ontzettend sterk in "if) en later na het vertrek van tra toch de punten zouden bin- len." WV koos in Rotterdam welbewust Wellicht dat het duel in Den Haag heeft aangetoond dat Excelsior de eèrste weken van de competitie bo ven zijn kunnen heeft gereikt. De ploeg hield Ajax in Amsterdam op 10 en dwong FC Twente zelfs een 00 af. „Maar", wist trainer Joop Castenmiller, „de druk voor de jon gens was te groot geworden. Ik ben eerder bang geweest dat er opeens een flink aantal tegendoelpunten zou komen. Daarom kan ik deze 30 ne derlaag dan ook een normale uitslag noemen", In tegenstelling tot de voor- gaandde duels slaagde Excelsior niet in zijn opzet een 00 eindstand te bereiken. Het mocht zelfs vhn geluk spreken dat de FC Den Haag ADO in de tweede helft niet bij machte was naar een grotere voorsprong door te stoten, nu bleef het bij die 30 (doel punten van Couperus, Pas en Berg) een op het eerste gedicht draaglijk verlies. Angst Maar evenals in het voorgaande seizoen (toen ADO twee punten aan de Rotterdammers verspeelde: 00 en 11) beperkte Excelsior zich tot puur defensief voetbal. Zelfs na de rust, ingegaan bij 20 achterstand, kwam de ploeg niet uit zijn defensie ve stellingen, zelfs toen had het angst om er uit te komen. En daardoor is de kwalificatie „negatief voetbal" ten aanzien van Excelsior begrijpelijk. En ook terecht. Feit blijft alleen dat Excelsior (of beter trainer Castenmil ler) weinig anders overblijft. Casten miller stelt nuchter: „Wat moet ik dan? Als ik met dit materiaal we hadden twee geblesseerden en boven dien viel Bassant na een kwartier al uit het ontkrachtte mijn uitgestip pelde taktiek, hier ga aanvallen dan krijg ik er zomaar zes, zeven om de oren. De afgelopen weken hebben de jongens het heus niet slecht gedaan. Maar eens moet er een terugval ko men". Vertrouwen Tegen FC Den Haag ADO miste Excelsior het vertrouwen om wer kelijk in een 00 te geloven! In de eerste minuut al werd de Rotterdam se defensie moeiteloos weggespeeld. Alleen de paal voorkwam toen een treffer van Roggeveen. Daarna her stelde Tetteroo c.s. zich enigszins. Maar de Haagse druk bleef groot vooral omdat Excelsior nauwelijks tot redelijke counters in staat bleek. Cas tenmiller: „Je kunt deze tactiek heus wel toepassen en dan toch nog ge vaarlijk zijn. Dan moet een elftal er uit durven komen. Dat is geen één keer behoorlijk gebeurd. Een jongen als Frans v. d. Heide, die wil wel. Maar als hij een keertje gaat dan sluit er niemand aan. Automatisch valt er dan een levensgroot gat ach ter hem, dat ziet Van der Heide en de volgende keer gaat hij niet meer". Het probleem bij Excelsior ligt niet alleen in het gebrek aan spelersmate riaal en een goede trainingsaécommo- datie. Diverse spelers (Bassant, Kwakkernaat, hoewel juist van hen weinig uitging, Van der Heide, ook wel Bakker en Meutstege) zijn voet ballers die qua persoonlijke kwalitei ten redelijk ver kunnen reiken. Hun probleem is echter hun enorme tacti sche onbekwaamheid, hun angst om iets te durven wat wellicht door de povere prestaties van het vorige sei zoen in de hand is gewerkt. Joop Castenmiller zal er mee moeten le ven, al is het voor een ambitieus, jong trainer als hij is uiterst moeilijk. Castenmiller: „Deze speelwijze, zo defensief en zo bewust voorbijgaand aan de wens van het publiek die ver afschuw ook ik. Maar wat moet ik. In het huidige betaalde voetbal is „op bouwen" een onmogelijkheid. Het gaat zuiver en alleen om de resultaten. Misschien moet ik met deze ploeg voluit gaan aanvallen, maar dan ko men er geen punten binnen en dan kan je wel van te voren aannemen dat je gaat degraderen. En dat wil toch geen enkele club." Beweeglijk Dat zijn Castenmillers problemen, die met de week zullen toenemen. Want na de derby van zondag aan staande tegen Sparta, volgen uitwed strijden in Utrecht en Groningen zacht uitgedrukt moeilijke opga ven. Castenmiller: „Zoals vandaag, tegen FC Den Haag weet je van te voren dat je normaal gesproken kans loos bent. Wij zijn en blijven semi- profs. FC Den Haag is door de om standigheden alleen al een sterker elftal. Daarbij komt dan dit Den Haag mij beter beviel dan Ajax en Twente. Het elftal is als geheel veel beweeglijker." Een compliment dat FC Den Haag nodig heeft. De ploeg speelt nog altijd zonder al te veel zelfvertrouwen (Weimar en De Zoete zijn de sterkste voormannen) en trainer Je.zek heeft de juiste formatie nog niet kunnen vinden. Pluspunt is echter de groei van Roggeveen die tegen de stug dekkende Van der Heide per sé niet slecht speelde en in de spits herhaal delijk voor gevaar zorgde Toegege ven, de FC Den Haag n Kte nimmer naar grote hoogten. Maar hoe kan dat ook tegen een massale defensie als die van Excelsior. voor een puur defensief en sterk op de mandekking gericht concept. Zen den week geen moment van de zijde van Moulijn, Klingen beet zich vol overgave in Maiwald vast, Colombain stopte Wery ten koste van een serie overtredingen herhaaldelijk af. Her ben belastte zich met een straffe be waking van Van Hanegem en Pleu meekers kleefde zich aan Lex Schoenmaker, Feijenoords produk- tiefste man. En dan stond er als vrije verdediger altijd nog Lacroix, de MW'er die voortdurend corrigerend moest optreden. Om de aanval be kommerden de Maastrichtenaren zich niet of nauwelijks al slaagden de zwoegende en veelvuldig storende Mraz in combinatie met Bonfrére er bij tijd en wijle in uit te breken. „Wat kon ik anders doen", lichtte na afloop MW-trainer George Kno bel, de strijdwijze van zijn ploeg toe. „Had MVV soms aan moeten vallen en zich moeten laten afslachten? Zoals we vandaag speelden, spelen we in elke uitwedstrijd. Is dat soms niet aantrekkelijk voor het publiek. Het heeft gejoeld, gefloten en ge juicht. Iedereen heeft in zijn rats ge zeten dat Feijenoord het tegen ons niet zou kunnen redden. Men balan ceerde tussen hoop en vrees. Beter kan het toch niet. Laat men toch niet zeggen dat wij negatief voetbalden. Wie zo redeneert is niet goed wijs. MVV is langzaam aan het groeien. Physiek zijn we al sterker dan vorig jaar. Om echter een evenwichtige ploeg te vormen, heb je tijd nodig, veel tijd." •fc Vleugels Zoals Feijenoord ook de tijd nodig had om het physiek sterke en geladen MW te breken. De Rotterdammers joegen echter in de eerste helft wel alles door het centrum, waar vrijwel elke combinatie tot mislukken was gedoemd. Van Hanegem: „We hadden veel meer over de vleugels moeten spelen, maar iedereen kwam naar binnen. Dan was het Wery en dan Moulijn. Op die manier maak je nooit een doelpunt." Moulijn: „Je hebt zo gauw de neiging naar binnen te zwenken. Ik geef toe dat ik beter mijn vleugel had kunnen houden." De defensieve tactiek waartoe MW zijn heil zocht, had Feijenoord- trainer Ernst Happel niet verrast." „Na de opzienbare overwinning (10) die MW op PSV behaalde, was ik een gewaarschuwd man, maar het mag natuurlijk niet voorkomen, dat een ploeg als Feijenoord geen kans ziet, althans in de eerste helft niet, fot scoren. Er werd veel te veel door het centrum gespeeld. Tegen een te genstander die zo defensief is inge steld als MVV had het vanmiddag van het trio Jansen-Hasil-Schneider moeten komen. Twee van die drie hadden er beurtelings uit moeten breken. We hadden in de breedte en buitenom moeten spelen. Dat dat niet gebeurd is, is onze grootste fout Na de rust, toen Mraz het veld v elf liet. had ik Laseroms niet meer nodig." Het was de invallende Boskamp die ROME De Deense wielrenner Lur.d heeft op de Olympische wieler baan van Rome het wereldrecord 100 km verbeterd. Hij maakte een tijd var. 2 uur 18 minuten 43,6 seconden. Het oude record was in handen van Lunas landgenoot Ole Ritter met 2.19.01.1. De tussentijd van Lund op de 50 km was 1 uur 8 minuten en 32 seconden. De Westduitse keurturnploeg heeft in Ludwigshafen een verrassen de overwinning behaald op Japan: 32P.20, tegen 327.65 pnt. Jutta Olters- dorf werd eerste in het individuele klassement. Schot van Lex Schoenmaker op het doel van MVV. Deze keer zal de Feijenoorder niet scoren. De Arnhemse brigade had na het Bulgaarse avontuur van Sparta nog enige hoop gekoesterd op een redelijk resultaat tegen de kasteelbewoners. Vitesse gokte daarbij op een mentale en fysieke moeheid van de Rotter dammers. Aanvalsleider Bart Stovers: „Je gaat er natuurlijk niet van uit dat je een dergelijke wedstrijd zo dik moet verliezen. Wij hielden echt wel een beetje rekening met de mogelijk heid dat Sparta twee wedstrijden zo kort achter elkaar niet zou kunnen verwerken." Vitesse werd door Spar ta ongewild nog gesterkt in die over tuiging. Jan Klijnjan, voor de wed strijd tegen Levski moeizaam opge knapt, bleek in Arnhem niet in staat om te spelen. Sparta moest zijjn stu wende kracht achter de voorhoede missen. Trainer Elek Schwartz: „Jan had een verschrikkelijk dikke enkel. Daarmee te spelen zou onverant woord zijn geweest." De bekerhouder kreeg voor het duel in Arnhem met nog meer tegen slag te kampen. Elek Schwartz had zijn mannen vrijdag na de wedstrijd nog een pittige training gegeven. In de middaguren, bij een speels stoei partijtje. raakte Jan van der Veen geblaseerd. Ook hij moest de wed strijd tegen Vitesse vanaf de reserve bank meemaken. Desondanks kon Vi tesse niet profiteren van de tegen slagen vari Sparta. Het mini-offensief van de Arnhemmers kon Sparta nau welijks verontrusten. Verdedigend had het kwartet Venneker-Ter Horst - Ei j ken broek - Visser geen enkele moeite met de onsamenhangende aanvalsstoten van de Arnhemse spit- pende Bals: 30. Zelfs op dat al ho peloze ogenblik, hoopte Cor Brom nog. ..Toen het 30 was, geloofde ik nog dat Vitesse nog terug zou kunnen komen. Uit die vrije schop had na tuurlijk nooit een doelpunt mogen vallen. Ik geloof achteraf dat het doelpunt van Heijerman de genade slag voor ons betekende. Maar in de rust heb ik nog serieus ggloofd dat wij terug zouden kunnen komen." Wijziging Cor Brom zocht het in een gewij zigde opzet. Hij haalde de falende Bosma uit de ploeg en liet in zijn plaats Heyneman opdraven. Nico Kunst, de man, die Kristensen »n be dwang moest houden, kreeg een aan vallende taak op links. Cor Brom: „Ik dacht dat hij op die plaats meer posi tiefs vcor Vitesse zou kunnen doen, dan als bewaker van Kristensen". Het gevolg was slechts dat Kristensen nog meer vrijheid kreeg dan voor de rust. De Deen ontmaskerde in een one-man-show de Arnhemse defensie, waardoor zijn mede-aanvallers alle gelegenheid kregen om beheerst aan verhoging van de score te werken. Bosveld was de eerste, die van deze maximale vrijheid profiteerde: 40. Aad Koudijzer, vervanger voor Kris tensen, zorgde voor de vijfde treffer, terwijl Kowalik het sextet vol maak te. Bosveld: „Wij kregen echt de ruimte om te voe* ballen. Van die reis naar Sofia hebben wij echt geen na delige gevolgen ondervonden." Voor Cor Brom bleef er maar een sombere constatering over: „Wij zijn gewoon te zwak. Vitesse mist kwaliteit. Dat is vandaag heel duidelijk gebleken. De ploeg heeft zich ook niet attent genoeg getoond. Anders was er misschien toch wel wat anders uit de bus gekomen. „Vol gende week wacht Feijenoord. Voor Vitesse een bijna zeker ver lies. Brom: „Wij zullen het in uit wedstrijden van verdedigen moeten hebben. Ik maak mij niet bezorgd om die confrontatie met Feijenoord. De wedstrijd die daarop volgt, is voor ons van veel groter belang. Dan spelen wij tegen Excelsior. Dp* is een van de ploegen, waar wij punten van moeten proberen te pakken." Schoenmaker belaagt MW- doelman Körver. Feijenoord tot inspirerende daden bracht. Knobel: „Lacroix had zich bij het eerste doelpunt van Schoenmaker nooit uit het centrum moeten laten lokken. Schoenmaker kon nu onge hinderd (op de rand van buitenspel) scoren en toen was het met ons ge beurd." Schoenmaker Wat Schoenmaker kort voor het einde op voor MVV pijnlijke wijze opnieuw demonstreerde. De Hagenaar die zijn doelpun- tenproduktie tot zes opvoerde, heeft zich nu definitief in het Feijenoord-team gespeeld. Üf Maiwald zich daar zal kunnen handhaven, blijft voorlopig nog een vraagteken. De voormalige DOS-speler is in de combinatie met zijn medespelers nog bij zonder'zwak. ARNHEM Niet de kracht en de klasse van Europa Cup- fighter Sparta, maar veel eerder het drama van Vitesse was gis termiddag het thema op sport park Monnikenhuize. De zes doelpunten, die de Spartanen achter de deels falende Gert Bals schopten, waren meer het gevolg van het ontstellend ge brek aan klasse van de Arnhem mers, dan van de kunde van dit freewheelende Sparta. Vitesse trainer Cor Brom zag het heel scherp. „Ik ben niet verrast door de kwaliteiten van Sparta. Die zijn genoegzaam bekend. Ik ben alleen maar overdonderd door de zwakte van Vitesse." DEN HAAG Janusz Kowalik (Sparta) heeft dankzij twee doelpun ten in de wedstrijd tegen Vitesse zijn leidende positie op de topscorerslijst behouden. De Spartaan staat nu op een totaal van achA doelpunten. Lex Schoenmaker, die ook twee maal scoorde is nu tweede met een totaal van zeven treffers. Dankzij de hattrick in de wedstrijd tegen NAC klom Dick van Dijk naar de zesde plaats. De kop van de topscorerslijst ziet er nu als volgt uit: 1. Kowalik (Spar ta) 8; 2. Schoenmaker (Feijenoord) 7; 3/4. De Vrindt (PSV) en Geels (Go Ahead) beiden 6; 5. Bosveld (Sparta) 5; 6. Van Dijk (Ajax) 4; 7/8/9. Bro- kamp (MW) Klijnjan (Sparta) en Berg (FC Den Haag) allen drie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9