De „Stoet sinds 1887 jaarlijks evenement Lachmon wil referendum houden over Statuut Brandt in Verzetsleider doodgeschoten 23.000 McGovern: Hanoi wil concessies doen Weinig vóór onafhankelijkheid nTripkost Doden in verkeer MAA-NlDAG 20 SEPTEMBER 1971 Diefstal oude meesters: miljoenenbuit (Van een verslaggever) DEN HAAG Bij de inbraak, die [gelopen week in de flat van een in sstenrijk verblijvende dame uit Den gag is gepleegd, zijn tenminste vier ufle meesters ontvreemd. Dit heeft de politie kunnen vit tellen aan de hand van foto's en cer- ficaten, die zij op aanwijzing van de genaresse, de 73-jarige mevr. Steu- ebrink-van Delft, in de woning eeft gevonden. Van vier ontvreemde schilderijen aat nu vast dat ze vervaardigd zijn oor Rembrandt, Hobbema, Potter en an Steen. Van welke schilders de ndere drie ontvreemde doeken zijn, nog niet bekend, maar het staat in der geval vast, dat de schade in de liïjoenen loopt. Of de eigenaresse erzekerd was, is niet bekend. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL De voorzitter van het Surinaamse parlement, de heer J. Lachmon is voorstander van een referendum onder de Surinamers over de vraag of het Statuut gewijzigd moet worden in die zin dat Suriname een onafhankelijke staat wordt (en niet, zoals het nu is, een onafhankelijke staat binnen het Koninkrijk blijft). De heer Lachmon heeft de vaste overtuiging dat de meerderheid van de Surinamers zich bij een dergelijk referendum zal uitspreken tegen het de Zuiditaliaanse stad Reggio ibria zijn dit weekeinde opnieuw iten uitgebroken. Vrijdagavond de 25-jarige cafébediende Car- Jaconis tijdens gevechten dood- loten. :eren braken onlusten uit na de - „-afenis van Jaconis. Honderden begonnen stenen te gooien aar het hoofdbureau van politie. De Istn olitie kwam in actie met traangas en «Kfe wapenstok. De cafébediende Jaconis werd ge- toen vrijdag een mars werd ge- ouden ter herdenking van de hevige ellen van een jaar geleden. Reggio legt zich er nog steeds niet lij neer dat toen de naburige stad latanzaro werd aangewezen tot re- ionale hoofdstad, in plaats van Reg gio dat groter is. MOSKOU (Reuter) De in het festen al verwachte benoeming van 'stas Pjotr Abrassimow tot ambassadeur 'an de Sowjet-Unie in Parijs is offi- vos^ieel bevestigd door radio-Moskou. Ibrassimow, die voorheen zijn land in Oost-Berlijn vertegenwoordigde, le a: volgt Valerian Zorin op, die een an dere functie krijgt. RIO DE JANEIRO (AP, Keuter, UPI, DPA) De Brazi liaanse politie heeft meegedeeld dat Carlos Lamarca, de meest gezochte guerrillaleider in Bra zilië, zaterdag is doodgeschoten ih de staat Bahia. Zijn schuil- t a! Plaats zou verraden zijn door een lid van zijn guerrilla-organisatie. Lamarca, een 33-jarige oud-leger- «pitein was leider van de verzetsbe weging VPR (Vanguardia Popular Bevolucionaria revolutionaire TOlksvoorhoede). De VPR wordt be schouwd als de lastigste verzetsbewe- ifiing voor het Braziliaanse regime. (Vervolg van pagina 1) Moskou is het ook met de West- duitse regering eens, dat het geogra fisch gebied voor troepenverminde ring meer moet beslaan, dan Duits land1 alleen. Ahlers heeft ontkend dat op de Krim is gesproken over de vastgelo pen Westduits-Oostduitse onderhan delingen over het viermogendheden- akkoord over Berlijn. „Rechtstreekse onderhandelingen tussen twee staten kunnen geen onderwerp vormen van besprekingen met een derde staat", aldus Ahlers. Brandt had daarover opgemerkt: „Ik ben niet naar Breznjew gegaan om te huilen over de DDR, maar in ,de wetenschap dat wij zelf met een regeling moeten komen". Het bezoek van Brandt aan Brezn jew is vrijdag afgesloten met een uit voerig gezamenlijk communiqué. Daarin werd onder meer gezegd dat beide landen „gemeenschappelijke elementen" hebben gevonden in hun standpunten betreffende voorgestelde troepenterugtrekkingen in Europa. Waarnemers hebben verklaard ge troffen te zijn door de positieve toon, die uit het communiqué weerklonk. wederzijds begrip „In de geest van volledige trouw aan hun bondgenoten hebben beide partijen een grote reeks internationa le vraagstukken besoroken. Dit ge beurde op een zakelijke en openharti ge wijze en in een sfeer van weder zijds begrip", aldus het communiqué. „Normalisatie van de betrekkingen tussen de Bondsrepubliek en de DDR op basis van volledige gelijkheid, non-d#iscriminatie wederzijds respect voor 'de onafhankelijkheid van elk van beide sinten in zaken van hun eigen bevoegdheid, binnen hun eigen grenzen, Hikt thans mogelijk en zal grote betekenis hebben", zo werd verderop gezegd Beide partijen zijn tot de conclusie gekomen dat er -omvangrijke moge lijkheden zijn voor uitbouw van de samenwerking op verscheidene gebie den tussen de Sowjetunie en de Bonsrepubliek, aldus het communi qué. Betrekkingen op het gebied van handel, wetenschap, techniek, cul tuur, sport en uitwisseling van jonge ren zullen uitgebreid worden De police volgde het spoor van La marca al drie weken. Hij werd ten slotte omsingeld en doorgeschoten, toen hij de oproep om zich over te sêven beantwoordde met schieten. In Recife is een rooms-katholieke Priester vorige week door een Brazi liaanse militaire rechtbank tot een Jar gevangenisstraf veroordeeld. Hij w®rd schuldig geacht aan ondermij- Pende activiteit. De priester, pater Geraldo, was in iaarresteerd en zou opruiende geschriften bij zich hebben gehad, km proces is gevoerd in aanwezig- van tal van geestelijken, onder aartsbisschop Helder Camera, zo 8>steren bekend geworden. NIJMEGEN De 24-jarige Marti na Kelders uit Haps (NB) overleed «trrdagmiddag in het St. Canasius- J!fenhuis te N^megen aan de gevol- L t,Van een woensdag overkomen zün virs0nge!uk. reed toen met jn bromfiets i n Overlangel tegen «ei boom. OLDENBURG (AFP) Een arbeider in Oldenburg heeft zijn 23.000 gulden spaargeld verbrand, na voor de eerste keer Isd te heb ben gebruikt. De 30-jarige man en zijn vrouw hadden dit bedrag in tien jaar bij elkaar gespaard om een weekendhuisje le kopen. Om hun doel te bereiken, hadden zij afgezien van het aanschaffen van een auto, een televisietoestel e.d. en gingen zij nooit met 'va kantie. Bovendien ging de vrouw uit werken. Toen hun droom werkelijkheid scheen te worden, wilden zij dit vieren met hun vrienden. Toen zijn vrouw even weg was. nam de man voor het eerst een Isd-pil. Bij haar terugkeer bleek hij al het spaargeld te hebben ver brand. Van de bankbiljetten rest te nog slechts een hoopje as. slaken van de Koninkrijksbanden ook als de In Nederland verblijvende Surinamers de gelegenheid krijgen mee te stemmen. Niet meer dan vijf procent van de ze groep, zo schat hij, is voorstander van onafhankelijkheid. Hij heeft dan ook geen enkel bezwaar tegen het la ten meestemmen van deze groep. Over zijn eigen houding laat hij geen enkele twijfel bestaan: hij is om historische en praktische redenen voor het behoud van de Koninkrijks banden, hoewel er ^eker wat aan het Statuut kan worden gesleuteld. VOORLICHTING De heer Lachmon sprak zaterdag middag op Schiphol, waar hij met een KLM-toestel uit Paramaribo was aangekomen. Hij maakt deze reis naar Nederland op eigen verantwoor delijkheid om zich, zoals hij zei, in Nederland te oriënteren over de poli tieke opvattingen en de staatsrechte lijke mogelijkheden tot wijziging van het Statuut. Ook en dat zeker niet in de laatste plaats wil de heer Lachmon in Nederland voorlichting geven om dat naar zijn mening na de recente reis van de Nederlandse parlementai re missie in Nederland nogal wat misverstand is ontstaan. GEEN MISVERSTAND Overigens meende dc heer Lach mon dat er tussen hem en de voorzit ter van de parlementaire commissie, mr. Th. van Lier, niet zoveel misver stand kon bestaan over het Statuut. De heer Lachmon had er al eerder blijk van gegeven dat naar zijn me ning het Statuut niet kan worden op geheven, omdat in het Statuut zelf slechts de mogelijkheid van wijziging is voorzien (en dus alleen bij wijzi ging eventueel de mogelijkheid van opheffing kan worden ingebracht). Ook de heer Van Lier heeft in Para maribo slechts over wijziging gespro ken, aldus de heer Lachmon. JAVANEN ander standpunt naar voren kan brengen. Overigens: de heer Lachmon toonde zich politicus genoeg door in te zien dat Suriname Nederland niet kan dwingen binnen het Statuut te blij ven als het dat niet wenst en nog minder dat Suriname zou moeten be delen om het handhaven van die1 band. „Dat zou .tegen onze waardig heid zijn", zei hij. De heer Lachmon bracht ook ter sprake de vragen rondom een Suri naamse nationaliteit (die nauw sa menhangen met de vragen van de onafhankelijkheid nu hebben de inwoners van de drie partners binnen het Koninkrijk allen de Nederlandse nationaliteit). STABILISEREND De heer Lachmon herhaalde op Schiphol wat hij al eerder in Para maribo als reactie op de uitlatingen van Van Lier had gezegd, namelijk dat hij zich geen nationaliteit wil la ten opdringen. (Hij voegde er nu aan toe dat, zou hij moeten kiezen, hij dan voor de Nederlandse nationaliteit opteert.) Om het „waarom" duidelijk te ma ken verwees hij naar de multiraciale samenleving in Suriname, waarbin nen nog geen harmonie bestaat en waar de Koninkrijksbanden (zeg ook: de Nederlandse aanwezigheid) stabili serend werken. GUYANA Guyana Suriname's buurland waar na het wegtrekken van de Brit ten de tegenstelling tussen de burgers van Afrikaanse en Aziatische her komst op scherp ziin komen te staan diende de heer Lachmon als illus tratiemateriaal bij zijn stelling. „Het Statuut heeft vele gevolgen en die mag Nederland maar niet zo uit de weg gaan", zei de heer Lachmon veelbetekenend. Minister mr. W J. Geettsema (bin nenlandse zaken) heeft zaterdagmid dag de tegenwoordige zitting van de staten-generaal officieel gesloten. Hij brak met een traditie door niet in een statiekoets voor te rijden, maar in een hofauto. De sluiting van de zit ting werd luister bijgezet door het muziekkorps van de rijkspolitie. De Surinaamse Statenvoorzitter, die tegelijk ook leider is van de sterk Hindoestaans georiënteerde en zeer grote Vatan Hitkarie Partij, verwees als bewijs van zijn stelling over de opvattingen van de meerderheid van het Surinaamse volk naar de opvat tingen van partijen als die van de Javanen en de bosnegers. Ten overvloede herinnerde hij er ook aan, dat zijn partij bij de laatste verkiezingen het vasthouden van de Koninkrijksbanden als een program mapunt naar voren had gebracht en dat hij dus alleen al omwille van goede democratische zeden nu niet zonder de kiezers te raadplegen een Eindhoven in actie tegen vliesveld O Van een verslaggever Enkele honderden demonstranten hebben zaterdag bij het stadhuis in Eindhoven geprotesteerd tegen de verdraaiing en verbreding tvan de startbaan op de vliegbasis Welschap. De betogers overhandigden een pe titie, waarin te lezen stond dat bur gerluchthavens binnen woon- en re creatiegebieden een ernstige bedrei ging zijn voor het welzijn en de volksgezondheid. De petitie zegt ver der dat er door gebrek aan voorlich ting aan de bevolking van de Kem pen en de Meijerij geen inzicht is verkregen in de plannen. De burgemeester van Eindhoven kon de petitie niet in ontvangst ne men. Hij bevond zich.... op het vlieg veld, in verband met de jaarlijkse open dag, die daar werd gehouden. TOKIO (UPI) De Amerikaanse senator George McGovern heeft ver klaard dat Hanoi en de Voorlopige revolutionaire regering van Zuid- Vietnam bereid zijn Amerikaanse krijgsgevangenen vrij te laten als de VS 31 december vaststellen als datum van terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Vietnam. McGovern heeft opgemerkt dat het feit dat Hanoi en de Voorlopige rege ring blijven staan op het vertrek van de Zuidvietnamese president Thieu niet te ernstig genomen moet worden. .Zij moeten hun oppositie tegen Thieu handhaven, vooral met het oog cp de komende verkiezingen. Maai zij zijn ervan overtuigd dat als de teiugtrekkingsdatum eenmaal is be paald en de aftocht begonnen is Thieu door binnenlandse krachten zal worden vervangen in Zuid-VietnamV McGovern heeft verklaard een en ander te hebben vernomen tijdens gesprekken met de tegenstander in Par'js. McGovern, die uit Zuid-Viei- nam in Japan is aangekomen zei dit tijdens een bijeenkomst in de Japan se persclub in Tokio. De Zuidvietnamese vice-president Kv heeft voor de tv verklaard dat er plannen bestaan om hem te vermoor den. Ky zei niet precies over deze plannen te kunnen vertellen, maar er zich bewust van te zijn. Volgens Ky bestaan ook plannen president Thieu te doden, omdat deze zelden twee achten op dezelfde plaats slaapt. Ky heeft voorts meegedeeld dat hij „voorlopig" nog geen plannen heeft voor een staatsgreep. De Zuidvietnamese politie heeft dit weekeinde bij een inval in een stu dentenwijk 380 personen opgefakt. Zij worden verdacht van deelname aan betogingen tegen president Thieu. Er waren 232 studenten bij de gearresteerden, die korte tijd later weer zouden zijn vrijgelaten. Zater dag hebben betogende studenten felle 8( t;es ondernomen tegen politie, die rnft charges en traangas optrad. De Amerikaanse neger-komiek Dick Gregory is bezig aart een hon gerstaking uit protest tegen de oorlog in Vietnam. Gregory is in april be gonnen en heeft verklaard dat hij van 76 kg. t>t ruim 45 kg. is afge slankt De komiek blijft alleen water en vruchtensap nuttigen zolang de strijd in Vietnam voortduurt. PUTTEN In de nacht van zater dag op zondag reed de 17-jarige G. Topptnberg uit Putten in zeer dichte mist ii- een bocht van de. Huinerweg in Putten tegen twee bomen en kwam nierbij om het leven. DELFZIJL Zondagmorgen rond half vijf zijn in Delfzijl twee zeelui bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Het zijn de uit Duitsland afkomstige 30-jarige bestuurder Erich L. Meyer en de 19-jarige Louis P. Peckers uit Sittard. De derde inzit tende van de auto, de 40-jarige Por tugees J. C. Martins, werd slechts Hebt gewond. De auto, waarin zij zaten, reed met een zo grote vaart tegen een lantaarn dat oe wagen in tweeën scheurde en de stukken tientallen meters verder terechtkwamen. STEENWIJKERWOLD De 81-ja- rige J. Hunneman uit Willemsoord- werd, toen hij vrijdagavond te voet de weg overstak, door een auto aan gereden. De man was op slag dood. EEILEN Zaterdagavond kwam in Bellen de 61-jarige mevrouw E. K. Wanders om het leven toen zij, lo pend aan de linkerzijde van de Wes- terberkstraat in Beilen, door een te gemoetkomende auto werd gegrepen. Op de bres Evenals in het buitenland worden ook in Nederland jaarlijks miljoe nen levende, weerloze dieren in de laboratoria gebruikt en misbruikt voor wetenschappelijke proefne mingen. Deze proefnemingen die voor de dieren helse martelingen betekenen, zijn niet alleen uiterma te wreed, doch ook volkomen over bodig en nutteloos. Diegenen die menen dat de me dische wetenschap niet buiten vivi sectie kan, zijn blijkbaar niet op de hoogte van het feit dat genezing van ziekten en kwalen bereikt kan worden langs andere wegen, die bovendien moreel verantwoord zijn. Er bestaat namelijk een vivisectie- vrije geneeskunst. De publicaties van prof. dr. S. Aygün betreffende de vervanging van 95 pet. van alle proeven op levende dieren door middel van de weefselcultuurme- thode onderstrepen opnieuw het geen reeds herhaaldelijk van anti- vivisectionistische zijde werd be toogd. Sinds jaar en dag wordt door de Anti-vivisectie-Stichting, de Neder- landsche Vereniging tot Bescher ming van Dieren, de Nederlandse Bond tot Bestrijding van Vivisectie en de Nederlandse Vegetariërs Bond bij de regering op Instelling van een leerstoel in de vivisectie- vrije geneeskunst aan de medische faculteit van één onzer rijksuniver siteiten aangedrongen. Het zal van de houding der Ne derlandse dierenvrienden afhangen of die leerstoel er binnen afzienba re tijd komt. Daarom, dierenbe- schermers(sters), op de bres voor het weergaloze dier! Rotterdam A. Smit Ander gedragspatroon (2) Dat men tegenwoordig t.a.v. de zondagsviering, ook in de hoogste kringen, een ander gedragspatroon volgt dan vroeger, is het resultaat van een niet meer te stuiten evolu tie. Kerkelijke protesten blijven dan ook uit, omdat die bijbels niet gefundeerd zouden kunnen worden. Reeds Calvijn heeft er in zijn In stitutie op gewezen dat wij de zondag niet moeten zien als een „verplaatste Sabbath". „Het is", zo zegt hij, „een krenking van de Jo den om de dag te veranderen en dan toch dezelfde heiligheid van die dag in de geest te houden". De heer L. Janse stélt zioh in zijn inzending op tegen Calvijn, wan neer hij de zondagsviering wil kop pelen aan een gebod Gods. Wij kunnen niet heiligen wat God niet geheiligd heeft. Vandaar dat de zondag zijn privilege verliest, vroeg of laat. Het blijft echter een be treurenswaardige zaak, dat niet te gelijkertijd alles in het werk wordt gesteld om de Sabbath in ere te herstellen, want de eis van het ge bod blijft bestaan. Naast Troonrede en Miljoenennota DEN HAAG De traditie wil, dat het nieuwe parlemen taire jaar niet alleen staatsrech telijk, maar ook cerémonieel ge opend wordt. Naast Troonrede en Miljoenennota hoort ook de Stoet tot de jaarlijks weerke rende evenementen van de Prinsjesdag. Dit is al zo sinds 1887. De route ligt al jaren vast: van het Paleis aan het Lange Voorhout wordt getrokken over het Schelppad, de Kneuterdijk over, langs de Lange Vijverberg en de Korte Vijverberg naar de Ridderzaal op het Binnen hof. Het ere-escorte bestaat uit een rijknecht-majoor met twee rij knechts te paard, een detachement Koninklijke Marechaussee (48 man), de Koninklijke Militaire Kapel met het tamboer-korps van de Garde Grenadiers (100 man) voorafgegaan door de commandant van het Garde- bataljon Grenadiers en vaandel met vaandelwacht. Tenslotte zijn er dan nog twee commando's van de Rijks politie te paard ingedeeld, elk be staande uit 25 ruiters. De ere-wacht voor het Paleis Lan ge Voorhout bestaat uit een ere-es- quadron van de Koninklijke Lucht macht (100 man) met het vaandel de Koninklijke Luchtmacht met vaandelwacht en de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht. Voor de Ridderzaal wordt de ere wacht betrokken door 70 man van het korps Mariniers met het vaandel van dit korps met vaandelwacht; de Marinierskapel der Koninklijke Ma rine en tamboers en pijpers van het Korps Mariniers. Afzettingen De erc-afzetting op het Binnenhof wordt gevormd door 50 man van het 12e Pantserinfanteriebataljon Garde Jagers met het vaandel met vaan delwacht en door 50 man van het 13e Pantserinfanteriebataljon Garde Fuseliers Prinses Irene met vaandel en vaandelwacht van dit regiment. Voor de afzetting van de door de Koninklijk Stoet te volgen weg zijn de volgende troepen aangewezen: 250 man van de 13e Pantserinfante riebrigade langs het Lange Voor hout, vanaf het Koninklijk Paleis tot de Schoorsteenvegersstraat. Daarna tot de Heulstraat door 250 man van de 42e Pantserinfanterie brigade. Vervolgens 250 man van de Vliegbasis Gilzerijen, vanaf de Heul- staat tot Lange Voorhout 8. Aanslui tend een detachement van de Ko ninklijke Marine (100 man) op de Lange Vijverberg tot ongeveer per ceel Lange Vijverberg nr 14. Een detachement van de 101 Ver- bindingsgroep (200 man) zet het res terende gedeelte van de Lenge Vij verberg af. De Korte Vijverberg tot ongeveer de achtergevel van het Mauritshuis zal een 150 man sterke civiele afzet ting krijgen. Het weggedeelte op de hoek Korte Vijverberg/Plein wordt afgezet door een detachement van de Nationale Reserve Zuid-Holland (30 man). Hierna staan vóór het Mauritius- huis tot ongeveer de 2de poort van het Binnenhof aan weerszijden van de weg vertegenwoordigsters van de Mil va, de Luva ért de Marva, te we ten drie detachementen van 30 le den. Aansluitend op deze drie detache menten staan de detachementen van de Delftse Studentenweerbaarheid en „Pro Patria" uit Leiden, beide te sterkte van 25 man. Zij zetten het Binnenhof af tot tégenover de zijge vel van de Ridderzaal. Het detache ment van „Pro Patria" sluit aan op de afzetting van de Garde Jagers. Muziekkorpsen Naast de reeds genoemde muziek korpsen bevinden zich nog het Trompetterskorps Artillerie bij het voormalige P.aleis aan de Kneuter dijk, de Johan Willem Friso Kapel op de hoek Lange Vijverberg en Kneuterdijk en het Tamboerkorps van de Garde Fuseliers Prinses Ire ne op de hoek van de Lange Vijver berg en de Korte Vijverberg. Het Trompetterskorps Cavalerie bege leidt de ere-afzetting van de Garde Fuseliers Prinses Irene en Garde Ja gers naar het Binnenhof en stelt zich daarna op de Hofweg op. De minuutschoten worden afge vuurd door een batterij van de 11e Afdeling Rijdende Artillerie. Deze batterij, bestaande uit zes stukken, staat opgesteld op het Malieveld, waar 100 man van de 11e Pantserin fanteriebrigade voor afzetting zorg dragen. Voor zover zij deel uitmaken van het ere-escorte, de erewacht of e.e- afzetting dragen de militairen en de leden van de Rijkspolitie groot c.q. de ceremoniële tenue, evenals de le den van de muziekkorpsen. De bij het militair eerbetoon en de afzetting ingedeelde troepen staan onder de bevelen van de Gouver neur der Residentie, de brigade-ge neraal der Koninklijke Marechaus- N. Meijer. Klokslag 1 uur verlaat de Konin gin in gezelschap van de Prins der Nederlanden en andere leden van de Kdninklijke familie het palels aan het Lange Voorhout. Niet parkeren Het betreffende stadsdeel ls van 10 uur tot ongeveer kwart over twee voor alle rijverkeer afgesloten. Van 7 uur af gelden voor een groot deel van de hier liggende straten een ab soluut parkeerverbod. De route van de stoet wordt van kwart voor twaalf voor iedereen afgesloten. De parkeerterreinen aan de of- weg, het Plein en rond de Grote Kerk zijn op Prinsjesdag tot 's mid dags ongeveer 3 uur niet beschik baar. Op het Lange Voorhout gaat het parkeerverbod reeds maandag middag 20 september om vijf uur in.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5