geweld in tegen racisme Norm van moraal niet de situatie Hervormde synode begin gesprek gezinscommune Het Vrije Volk stoot lezers af Beyers Naudé: Zet positief Wilïiam F. AlbHght - bekend bijbelvorser - zondag overleden KVP onderzoekt eigen standpunt over samenwerking Ti God toont ons de ivaarheid van het zwaard Ds. Thijs tot mannenbond Aberuathv maakt tournee in USSR AR-fractie niet eensgezind over toekomst partij Drs. 0. V. Henkei naar universiteit van Amsterdam Kamerleden: steun de bevrijdings bewegingen in Zuidelijk Afrika Een ivoord voor vandaag Buiten-verbanders makefe kennis met „Apeldoorn Opperrechter VS neemt ontslag Premier Vorster: apartheid blijft Drs. R. Zijlstra voorzitter FAO-comité BEROEPÏNGSWERK Geref. synot krijgt brief over omstredf uitgaven Van een onzer verslaggevers w JL Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Met ingang van 1 oktober zal Het Vrye Volk in een groot gebied ophouden als avondblad te verschijnen. Abonnees, die niet door de Rotterdamse en Arnhemse edities worden bestreken, hebben, na een mededeling in de krant, een cir culaire ontvangen, waarin wordt ge adviseerd zich op Het Parool te abon neren. Geiuggereerd wordt, indien men een ochtendblad wenst, een abonnement op De Volkskrant te nemen. Van 1 tot 16 okt. zullen deze HW- abonnees een proefabonnement op Het Parool ontvangen. De nog res terende edities zullen blijven verschij nen voor wat Rotterdam betreft bin nen de driehoek Den HaagUtrecht Temeuzen en voor wat Arnhem be treft in midden-Nederland tot aan Zevenaar. Buiten deze gebieden zal de uitgave van Het Vrije Volk wor den gestaakt. Over de toekomst van het Arnhemse Vrije Volk valt op dit ogenblik nog niets te zeggen, zo ver klaarde ons de directie. Van een onzer verslaggevers UTRECHT In een door IKOR en Convent van Kerken uit gezonden dienst in de Dom ter opening van de Vredesweek preekte zondagmiddag ds. C. F. Bevers Naudé uit Johannesburg. Hij sprak van „de stille lach en de diepe humor" waarmee God in deze tijd bezig is om het mensdom via techniek en wetenschap te herinneren aan de woorden van Christus bij zijn arrestatie in Gethsemané: „Wie het zwaard opneemt zal door het zwaard vergaan". Ds. Beyers Naudé is directeur van het Christelijk Instituut voor Zuide lijk Afrika, dat probeert de apartheid in kerk en samenleving te doorbre ken. Miljoenen zijn sceptisch gewor den over de waarheid van deze uit spraak van Christus en van het vre- desvisioen van Jesaja omdat de ge schiedenis die met weinig voorbeel den heeft gestaafd. NIJKERK Wanneer moraal omschreven kan worden met het-doen-en-laten-van-de-mens; wanneer het daarbij gaat om het lopen over oude wegen en het inslaan van nieuwe wegen; wanneer we constateren dat er een nieuwe moraal aan de hand is, dan moeten we ons afvragen of het evangelie wel voldoende biedt om te bepalen welk doen-en-laten-van-de-mens goed mag heten. Aldus de Kampense gereformeerde (studenten) predikant drs. E. Th. Thijs, toen hij zaterdag in Nijkerk op de bondsdag van de gereformeerde mannenbond sprak over: veranderen de moraal. Ds. Thijs vervolgde: „Veel mensen willen de moraal ontdoen van allerlei geboden om dan, vanuit het éne ge bod van de liefde tot de naaste in iedere nieuwe situatie te kiezen wat het doen-en-het-laten moet zijn. Daarbij moet ruimte gelaten worden voor het experiment. Omdat het daarbij gaat om per soonlijke verantwoordelijkheid en eigen keuze breekt de groepsmoraal (dat is wat men in de groep bijv. gezin, straat, kerk als goed en kwaad erkent) af en raakt men ver zeild in een verkeerd gericht indivi dualisme: het grote gevaar van de autonome mens. Het moet gaan om het .totale lief degebod en dat begint altijd nog met: ..God liefhebben". Zo worden niet de situaties de norm (waar je naar luis tert om te gehoorzamen en je doen- en-laten bij aan te passen) maar de situaties worden het kader waar bin nen het „God liefhebben" gestalte krijgt Het doen-en-laten zal er door wor den bepaald. Het gaat in het leven meer om een evangelische grondhou ding dan om een afgerond doen-en- laten-pakket (dit mag niet en dat mag wel). De evangelische grondhouding moet bepaald worden door het hart van het evangelie: Jezus Christus, de Gids die wegen wijst en niet zo zeer standpunten. Staande in de situatie en vanuit deze grondhouding zullen we (vrolijk) profetisch, (bewogen) priesterlijk en (omkrampachtig) ko ninklijk onze „gang" moeten cn kun nen gaan. De profetische houding zal ons er voor behoeden dat we te weinig ge ven voor het werk van de heilige Geest; het priesterlijke zal ons bewa ren voor kille agressiviteit en het ko ninklijke zal ons onszelf doen beheer sen: het klimaat bij uitstek voor een dialogische opstelling. Tot zover enkele hoofdlijnen uit het betoog van ds. Thijs. „Was dit een waarheid die te groot was om in onze werkelijkheid te worden ingepast?", aldus ds. Beyers Naudé. „Als Christenen willen wij wel vrede maar toch weer niet Onze vredeswil wordt krachteloos gemaakt door de drang tot geweld. Vrede willen we alleen als het past bij ons gerief en onze belangen. Vre de zonder de prijs ervoor te betalen eri het offer te brengen dat de ver- BEYERS NAUDE houdingen rechtvaardig kan maken", aldus ds. Naudé. „Als we de vrede willen, waarom hebben we dan niet meer gedaan om de grondoorzaken van dat geweld na te speuren, van het structurele ge weld? Juist zogenaamd christelijke volken hebben dit racisme bevorderd en willen het met geweld volhouden. Zo wordt de aanspraak christen te zijn tot een bespotting. Onze toe komstvisie als christenen is te eng. Hoevelen hebben het toekomstvi sioen van Jesaja en de woorden van Jezus echt geloofd? Niet als een puur eschatologische verwachting maar als toekomstbeeld voor de aarde? In deze tijd is God bezig dit op zijn wijze duidelijk te maken. Hij heeft ons de ontwikkeling van wetenschap en techniek gegeven waardoor we in enkele minuten onszelf als mensheid WILLIAM F. ALBRIGHT Van een onzer verslaggeefsters BALTIMORE (AP) Een van de bekendste bijbelvorsers, de Ameri kaan dr. William F. Albright is zon dag op tachtigjarige leeftijd overle den. Albright was bijbelvorser, ar cheoloog en schrijver op godsdienstig gebied. Meer dan achthonderd wetenschap pelijke en populaire boeken over godsdienstige onderwerpen heeft hij op zijn naam staan. Zijn bekendste werk is „From the stone age to Chris tianity" (1940). Een populair geschre ven boek is „De archeologie van Pa lestina". Albright leidde een groot aantal ex pedities naar Palestina, en hij ver taalde veel oude geschriften en in scripties uit het Midden Oosten. Genesis De boeken Genesis 1-11 noemde Albright naar aanleiding van de vraag welke waarde hij hecht aan het scheppingsverhaal „het heilig verle den van het Hebreeuwse volk". „Het waren heilige overleveringen uit de oudste tijden, die een nieuwe beteke nis kregen in de bijbelse dagen onder de Mozaïsche bedeling, toen ze „ent- mythologiseert" werden en een nieu we geestelijke inhoud ontvingen. Ik geloof niet dat deze hoofdstukken ooit hun onovertroffen betekenis zullen verliezen als een christelijke tekening van God in schepping en geschiede- De opvatting over de inspiratie van de Heilige Schrift van Albright was ..Natuurlijk is de bijbel het Woord van God, maar men mag dit niet magisch zien: de bijbel mag niet vergoddelijkt worden of gebruikt worden voor eso terische (geheim voor ingewijden - red.) doeleinden, zoals maar al te dik wijls gebeurt. De bijbel bevat creatieve en profe tische openbaringen van God, maar om deze te begrijpen is de meest diep gaande en indringende studie nood zakelijk. Over zichzelf zei Albright, die bo venstaande uitspraken enkele jaren geleden deed, dat hij steeds conserva tiever was geworden waar het vragen betreft, die het ontstaan van bepaal de bijbelboeken betreft of wie de boe ken hebben geschreven. Door zijn archeologisch onderzoek was hij steeds verder naar „rechts" komen te staan. „Maar ik ben „vrijzinniger" gewor den waar het vragen betreft die te maken hebben met de algemene pro blematiek van de geschiedenis van de theologie en het gebruik van bewij zen". De grote verdiensten van Albright werden overal ter wereld erkend. Reeds in 1936 ontving hij van de Rijksuniversiteit te Utrecht een ere doctoraat. Hij werd bovendien be noemd tot erelid van de School of Oriëntal Studies en was lid van de Koninklijke Vlaamse en de Konink lijke Deense academie. Albright, die in Chili werd geboren, is twee maanden ziek geweest. Hij werd in een ziekenhuis in Baltimore verpleegd, waar hij zondag aan een beroerte overleed. kunnen vernietigen, maar tevens de middelen om overal ter wereld bin nen enkele minuten elkaar te zien en te horen, de middelen om ons allen te verenigen", zei de predikant. „Wilt u die vrede echt samen met miljoenen andere sterve lingen? Dit dan met het geweld van het gebed om die vrede. Zoek met het geweld van uw overtuiging de weg naar die vrede, dien met het geweld van uw kennis en ervaring die vrede. Offer met het geweld van uw liefde terwille van die vrede", zo besloot ds. Beyers Naudé. ATLANTA (AP) De eerwaarde Ralph Abernathy is voor een tien daagse toernee naar de Sowjèt-Unie vertrokken. Nog geen dag tevoren had hij een borgsom van 200 dollar gestort om te worden vrijgelaten uit een gevangenis te Butler in de staat Alabama. Abernathy, voorzitter van de Southern Christian Leadership Con ference. verklaarde te Atlanta op een persconferentie, dat hij de reis maak te op uitnodiging van de eerste bis schop van de Russisch Orthodoxe kerk. De zwarte leider zei, dat hij be zoeken zou brengen aan Moskou, Le ningrad en Kiev. Hij zei vergezeld te zullen worden door een aantal functionarissen van de SCLC. Op zijn terugreis naar de Verenig de Staten zal Abernathy ook nog een kort bezoek brengen aan Tsjechoslo- wakije. AALTEN In de Tweede- Kamerfractie van de ARP heerst geen eenstemmigheid over de toekomst van deze partij. Fractievoorzitter mr. W. Aantjes zei namelijk op een vorige week in Aalten gehouden vergade ring; „Ik kan geen vrede heb ben met drie christelijke par tijen" (KVP, ARP, CHU). -V Twee andere Kamerleden van de ARP, dr. A. J. Vermaal en mejuf frouw J. van Leeuwen, vice-voorzit- ster van de fractie, verklaarden daarentegen „er niet zo zwaar aan te tillen". De heer Aantjes zou liever niet willen spreken over een fusie van de drie christelijke partijen. „Als er "anuit het evangelie een gezamenlij ke christelijke politiek wordt ge voeld, dan worden de drie als vanzelf overbodig en komt die ene partij als vanzelf tot stand." We moeten daarbij de moed heb ben, zo zei mr. Aantjes verder, dat ARP en KVP in dit opzicht dichter bil elkaar staan, dan ARP enerzijds en GPV of SGP anderzijds. Over het tempo waarmee naar één p."rtij moet worden gestreefd wilde de heer Aantjes niets zeggen en evenmin wilde hij een streefdatum noemen, waarop de eenwording van de drie partijen een feit zou moeten zijn Na dit betoog kwamen de beide an dere a anwezige ARP-Kamerleden met hun reactie dat de onvrede van de heei Aantjes niet in die mate de hunr.e was en zij er niet zo zwaar :ian tillen. Van onze parlementsredactie UTRECHT Dc KVP is van plan een brede commissie opdracht te ge ven een beleidsvisie te ontwerpen die de houding van de partij zal bepalen In de samenwerking met ARP en CHU. Deze commissie zou zich moe ten beraden over de openheid van de ene christelijke partij en krijgt ver der tot taak de leden van de KVP bij dc gedachtenvorming te betrek ken Prof. dr. P. Steenkamp zal waar schijnlijk voorzitter van de eommissle worden. De waarnemend voorzitter van de KVP, de heer P. H. Laan. opperde het kiee van de oommissie zaterdagmid dag op een vergadering van de par tijraad in Utrecht. De heer P Beugels reageerde hier onmiddellijk op met de suggestie, prof. Steenkamp het voorzitterschap op te drager. Hij kreeg hiervoor luide bijval van de vergadering, maar de heer Laan moest op verzoek van de heer Steen kamp zelf een beslissing daarover uitstellen. De heer Laan had in een openings rede weer krachtig gepleit voor een nauwere samenwerking met ARP en CHU en daarbij er tegen gewaar schuwd. een al te sterk accent op de openheid van de ene christelijke par tij te leggen. Van de kant van enige leden van de partijraad werd die openheid evenwel weer centraal ge steld Met name de heer Beugels riep dat de KVP af moest „van die af schuwelijke exclusiviteit". „Als we de openheid realiseren, dan is er een progressier Nederland mogelijk", al dus Beugels. De heer Laan had gezegd dat het overdreven is, de ARP te beschouwen als een rem op de verdere samenwer king, en de KVP ervan te beschuldi gen dat zij de evangelische gezind heid ondergeschikt maakt aan elekto- raal winstbejag. „Wij staan veel dichter bij elkaar dan men uit losse interviews en uitlatingen mag conclu deren", aldus de heer Laan Dr. D. de Zeeuw, Eerste-Kamerlid en veelvuldig getipt als de nieuwe KVP-voorzitter, zag in de samenwer king een unieke kans om een claim te leggen op het politieke krachtenveld in het centrum. M. C. Winters, jonge- renvoorzitter, kwam met een beleids plan waarin een tijdslimiet wordt vastgelegd voor definitieve beslissin gen: in mei 1972 zal de partijraad moeten kiezen voor beëindiging van het overleg met ARP en CHU of voor het uitzoeken van een alternatieve koers. DEN HAAG Drs. O. V. «enkel, sedert 1D33 pfedikant voor buitenge wone werkzaamheden van de Ned. Hervormde Kerk, is per 1 oktober 1971 benoemdtot wetenschappelijk /•oofdmedewerker aan de theologische faculteit der Universiteit van Am sterdam. Zijn opdracht is onderzoek en onderwijs van de antieke gods diensten. Dit betekent dat hij per 30 septem ber a.s. zal aftreden als secretaris van de hervormde raad voor de zaken van kerk en school, de stichting I.K.O.S. - N.P.B., de commissie voor het theologische wetenschappelijk on derwijs en het studiefonds der Ne derlandse Hervormde Kerk. Gedurende de achttien jaren van zijn werkzaamheden bij het secreta riaat-generaal heeft dominee Henkei 0.a. aan de volgende zaken veel aan dacht besteed: de uitbouw en de sub sidiëring van het godsdienstonderwijs op de openbare lagere school, het oecumenisch en interkerkelijk contact dat leidde tot de oprichting van de 1.C.C.S. in 1958, de uitbouw van de opleidingen tot de Testimonia I en II en het oprichten van een adviesor gaan voor de commissie voor het theologisch wetenschappelijk onder wijs uit hoogleraren en studenten in de theologie. Gedurende deze periode verschenen van zijn hand enige leer boeken voor het godsdienstonderwijs bij het basisonderwijs en voortgezet onderwijs. Van een verslaggever WAGENINGEN Op het door de werkgroep Vormingswerk Wagenin- gen en het Angola-comité georgani seerde Zuidelijk-Afrikacongres heb ben de Tweede-Kamerleden Wieringa (PvdA) en De Gaay Fortman (PPR) openlijke regeringssteun voor bevrij dingsbewegingen in zuidelijk Afrika bepleit. Deze steun moet dan volgens beide parlementariërs gegeven worden zon der dat de regering daar voorwaar den aan verbindt. Zij bepleitten ook een investeringsstop voor gebieden als Zuid-Afrika en de Portugese ko loniën. De heer Wieringa laakte ook het Nederlandse stemgedrag in de Verenigde Naties. Moties, die de apartheid veroordelen, worden door Nederland gesteund, zo betoogde hij, maar wanneer economische sancties worden voorgesteld tegen landen als P'rankrijk, West-Duitsland en Enge land, omdat ze wapens leveren aan Portugal, onthoudt ons land zich van stemming. n „Onze Vader die in de hemel eigenlijk hemelen) zijl." Die zini een geloofsbelijdenis. De kerk spreekt veel over de hemel. En toch staat die zo ver va ons vandaan. Wij kunnen ons die hemel niet goed voorstelleii V. ook nog niet als we dromen van gouden straten en paarlen pooi fen ten. Wij horen bij de aarde. Velen verlangen wel naar de hemt e", maar zijn er eigenlijk toch een beetje bang voor. Wat zou u am re(j woorden als ik vroeg: „Gaat u naar de hemel?" De hemel is et heilige plaats, kunt u daar wel terecht? Als die vraag op ons <jjWar komt beginnen we al wat minder zeker (e worden. Wij zijn a V°j een boer die met zijn mestklompen naar huis komt en in jp mooie kamer moet zijn. Daar mag hij ook zo maar niet binnt iter van zijn vrouw. re Voor velen is de hemel dan ook iets vaagsiets onreëels. En r, ur leert de Here Jezus ons bidden: „Onze Vader die in de hem zijt." Hij zegt: Er is iets vertrouwds, uw hemelse Vader is dan Het is zijn woning, zijn thuis. En daarom is de hemel ook u ,ten thuis. 'Terwijl we nog mensen op aarde zijn, zijn we tegelijkerti\ Idei mensen op weg naar het Vaderhuis. Wees niet bang, zegt v Heer, binnen te treden. Uw Vader wacht op ui Wc lezen vandaag: Daniël 7 9-12. een tegen theologie van secularisatie Van een onzer verslaggevers APELDOORN De nieuwere theologie kan gekarakteriseerd worden door haar poging om een antwoord te geven op de secula risatie. Men bouwt de theologie om, om zo de secularisatie op te vangen. Dat heeft zyn konsekwenties voor de kyk op de Bybel, de verhouding tussen het algemene en bijzondere in de genade, de waardering van het menselijke, de ontwikkeling in uni versalistische richting. Er is de ten dens om het specifieke van het chris telijk geloof te doen opgaan in een veel bredere religiositeit. Dit zei prof. dr. W. H. Velema van de theologische hogeschool van de christelijke gereformeerde kerken za terdag op de „Gelderse kerkedag", een ontmoeting van gereformeerden (vrijgemaakt; buiten verband). Deze nieuwe kerkgroep heeft geen eigen predikantsopleiding. Aan hen, die predikant willen worden, is het ad vies gegeven, om In Apeldoorn bij de christelijke gereformeerden te gaan studeren. Verscheidenen hebben daar bij het begin van de nieuwe cursus gevolg aan gegeven. De rede van prof. Velema was dan ook te beschouwen als een presentatie van de Apeldo se hogeschool aan de buiten-vei ders. „Apeldoorn" wil beslist neen gen tegen de ombuiging van de i logie in de richting van de gedau van de secularisatie en trouw bli t h aan het reformatorisch erfgoed, i de prof. Velema. Hij benadrukte vu dat dat het onmogelijk is, om de weg ee de nieuwere theologie op te gas gaai dan halverwege ergens halt te I trk. den. Wie deze weg inslaat, is gedi t die gen hem tot het einde te gaan. rek wee and afti b( ten, ader tot: riarv; illee Luisteren Maar neen zeggen tegen del were theologie mag niet betei dat men zich dan ook tevens voor de vragen van een gese seerde samenleving. Wij dieii vragen open onder ogen te zien te luisteren en dan vanuit de q antwoorden te geven, aldus pro lema. Voor moedeloosheid is i den. Het is niet ons woord, mad Woord van God. Hij zal er zelf| zorgen. Op deze dag, die geleid wen ds. J. H. Kamerbeek te Apeld werd verder nog gesproken dol K. C. Smouter uit Breda over Heere ontwaakt". WASHINGTON (Reuter) Hugo B.ack. een van 4e rechters van het Amerikaanse Hooggerechtshof, heeft vrijdag ontslag genomen. Verwacht wordt dat het vertrek van de 85-jarige rechter, die sinds eind vorige maand in een ziekenhuis ligt, het begin zal zijn van een nieu we strijd over zijn opvolger tussen president Nixon en de Senaat. EJack stond als liberaal bekend, maar beide keren dat Nixon sedert zijn komst in het Witte Huis een nieuwe rechter in dit hoogste rechts college van de VS moest benoemen kwam hij met een conservatief. Dit leidde tot conflicten met de Senaat, die de door Nixon voorgestelde kan didaten afwees. Dat was het geval met Harold Carswell en Clement Hayrsworth. Volgens Nixon gebeurde dit omdat zij zuiderlingen waren. l'RETORIA (KNP) Twee zwarte kerkleiders van de Afrikaanse Lu therse kerk hebben onomwonden van premier Vorster van Zuid-Afrika te horen gekregen, dat hij niet van plan is zijn apartheidspolitiek te verande ren. De twee kerkelijke leiders, bis schop L. Auala en P. Gowaseb, had den een gesprek met Vorster aange vraagd omdat zij wilden protesteren tegen zijn discriminerende politiek en teetn het optreden van de politie in Zuid-Afrika. Vorster zei. dat de rege ring vast van plan is door te gaan met de apartheidspolitiek en, ondanks vele protesten, de strikte scheiding var. rassen in Zuid-Afrika zal hand haven. DEN HAAG De hervormde generale synode is van mening, dat de vragen rondom eventuele gezinscommune, die in tal van kringen gerezen zijn, te gecom pliceerd zijn en te zeer betrok ken op de gehele kerk, dan dat iedere hervormde plaatselijke gemeente zelf bevoegd is een be slissing te nemen. En voor de synode de zaak zelf nogmaals op haar agenda zet wil zij heel de hervormde kerk in de me ningsvorming over de toelating tot de viering van het avondmaal betrek ken. Het gaat hierbij niet alleen om een soort opinie-peiling, maar ook en vooral om de hervormde gemeenten en kerkelijke vergaderingen te be trekken in een bezinning op de bete kenis van het avondmaal en van de viering daarvan door de christelijke gemeente. Om deze brede bezinning te bevor deren is een nota over „De toelating lot het heilig Avondmaal" opgesteld, die dezer dagen is toegestuurd aan de hervormde kerkeraden en classicale vergaderingen. Deze nota is in eerste lezing midden juni dit jaar in de her- hervormde kerkeraden en classicale enkele detailpunten aan de hand van ter synode gemaakte opmerkingen ter verdere verduidelijking lichtelijk ge wijzigd. ONGEDULD De vraag van al of niet kinder- of gezinscommunie is in alle delen van het land actueel en in een aantal her vormde gemeenten leeft een sterk on geduld om het avondmaal samen met jongeren te vieren. In de nota komt onder meer naar voren, dat de KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant D.^rdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester. G. J. Brinkman J. van Hofwegen. nieuw-testamentische gegevens geen houvast geven over de leeftijd waar op "de gelovige leden der christelijke gemeente toegang hebben tot het avondmaal. In de geschiedenis van de kerk is deze vraag verschillend beantwoord. En dit antwoord hield o.m. verband met theologische inzich ten en met cultuur-historische situa ties. GETUIGENIS In de nota wordt gesteld, dat dege nen die pleiten voor ontkoppeling van belijdenis en avondmaal er rekening mee dienen te houden dat zij door het getuigenis van het Nieuwe Testament en de reformatorische traditie in het ongelijk worden gesteld. In de con clusies in de gespreksnota herhaalt de hervormde synode haar in een eerder verschenen rapport („Open en oecu menisch avondmaal", 1962) reeds uit gesproken zorg, dat vele jonge men sen de zegen van het avondmaal ont beren en zich gewennen aan een ker kelijk leven zonder deelneming aan het avondmaal. Van een verslaggever DEN HAAG Drs. R. Zijlstra, voorzitter van de Nederlandse Chris telijke Boeren- en Tuindersbond. is door minister Lardinois (landbouw) benoemd tot voorzitter van het Ne derlands nationaal FAO-comité. Dit comité, bestaande uit vijftien personen, heeft tot taak advies uit te brengen over vraagstukken omtrent de voedselpolitiek in de wereld. .In verband met deze benoeming is de heer Zijlstra door minister Boer- tien (ontwikkelingssamenwerking) gevraagd ook zitting te nemen in de nationale commissie ontwikkelings strategie 1970 - 1980, welke commissie onder voorzitterschap van prins Claus werd ingesteld. NED. HERVORMDE KERK Bedankt: voor Terheide a. Zee, A. J. van Blnsbergen te Jutrijp-Hom- merts. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Oud-eijerland en te Rotterdam-West, E. Ven erna te Zwijndrecht. deri W. in b< Van een onzer verslaggever BOLSWARD In het komen septembernummer van ministratie en Beheer, het bla: de commissies van beheer (hen den zouden zeggen: kerkvoof der gereformeerde kerken, noeg compleet gewijd aan de formeerde synode, die a.s. ma aan een zittingsperiode van vil ken begint. Eindredacteur uit Bolsward schrijft een open aan de generale synode, waarin 1 tendeert op het feit dat de gen van voor de gezamenlijke der kerken verkregen gelden ste tijd nogal eens aan kritiek hevig zijn geweest. De heer L noemt geen concrete voorbe maar men kan bijv. denken in verontruste kring geuite kriti bijdragen voor het huns inziens keerd aangepakte gerefort jeugdwerk... verder is er misn over bestemming van gelden l keer wereldraad van kerken, waartj mers ook „gereformeerd geldr De heer La Roi schrijft: ..Er is gelukkig in onze kerke |Wn een grote groep trouwe en med de leden, die gewillig haar bi! betaalt, en waarop nooit tev( een beroep wordt gedaan. Maar in deze groep ontstaat enige stand, als hun geld wordt bestel projecten en doeleinden, waart onze kerken geen eenstemmig bestaat, en waarvoor zij niet geven, als hiervoor een landelijk drage werd gevraagd. Ik wil1 ook met klem verzoeken, bij de stelling van de diverse begrotinl betrokken instanties er op te geen uitgaven te doen uit de algj middelen, als bij voorbaat vast dat dit op verzet zal stuiten. moet worden, dat door deze hs wijze andetc sectoren van on' kelijk leven hiervan financieel ondervinden. Als er dan toch n» oordeel van de verschillende 1* instanties bepaalde projecten te worden gesteund, dan zal bi® een aparte inzameling moeten gehoude-. met een juiste orr.schr van het doel. waarvoor het ge worden besteed." LI nutt aan hng, gehc beha lanfi begi won won den, pun! der gaar tenl voor Zc «tra: moe

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2