s Miljoenen stroomden Spontaan binnen voor Memisa Snelle reacties na oproep van Willem Duys en „zijn" Fidel I Alphen aan den Rijn tot het uiterste geladen Scliiedamse vissers gered uit Noordzee Slecht eten is oorzaak staking Hulp van helicopter en reddingboot Onderzoek hele houwnij verheid Hogere beloning gevraagd voor oplossing misdrijf Engels porselein in Monsters museum WOENSDAG 15 SEPTEMBER 19?' Or! lats Pui JL ROTTERDAM - „Goede cjmorgen. Mag ik een slokje Wat staat er in de krant? Oher sterven ,rs® mensen in Afrika De eerste regels van een lied dat de zanger iteiRod McKuen speciaal voor deze tfemisa-actie maakte. Simpele woorden die echter treffend veergeven hoe oppervlakkig de nens over het algemeen denkt hou ver het leed in alle delen van le wereld, ver van huis en haard. Het Nederlandse volk heeft dins- ,vond echter getoond te kunnen sleven met die tienduizenden ihtoffers van malaria, lepra, fram- tbc of polio. Daadwerkelijk ift men geprobeerd iets van deze te lenigen. Ruim dertien miljoen !en werd op één avond bijeenge- iht. Eén van de eerste officiële giften, iiiect na de uitzending van de schrij nde documentaire via de televisie, n van koningin Juliana. Nog half uur later kwamen de eerste - "thousiaste telefoontjes uit Goes, aastricht, Assen en Alkmaar bin- p. Nederland stroomde de straten Zeventienduizend kruideniers en di erduizend drogisten namen overal - 5* giften in ontvangst, aien T0en pas de spannjng jn <je Btterdamse Doelen, het centrale ac centrum. Noch Willem Duys' ver- iwde vissekom, noch het ontroe- eeri nde verschijnen van het 4'/t-jarige s ichtelingetje Fidel uit Angola De rlamd door polio hadden dit loonfnnen bewerkstelligen. Het wachten op de reactie van de Nederlandse volking. 5n deze reactie kwam snel en doel- ffend. „Het is een ernstige zaak", stelde Willem Duys aan het begin t de avond. Duidelijk bleek dat rs,derland het bijzonder ernstig op- Ondanks het optreden van grote rren zoals Caterina Valente, de issische clown Popoff, Iwan Re- >ff, Paul van Vliet, Rod McKeun Betwijfeld het hoogtepunt Daniël VPrihorcr Hormon VroWwo r erke' iavï' kun n de pen -°eI loren. yenberg, Herman Krebbers, de Se- Jaal Dancers en Frida Boccara j het doel zieke medemensen geen moment uit het oog rwi (INTROLE et fcrote bedragen, die telefonisch bin- mev ikwamen, werden door telefonistes res9efontroleerd. Op deze manier kon i D rden voorkomen, dat mensen ianks de ernst van de zaak een °I pje uithaalden en geld aanboden 1 nens iemand anders. Zo vertelde een telefoniste: „Een meneer belde op met de mededeling dat hij tienduizend gulden wilde stor ten. Toen ik hem terug belde met de vraag of het inderdaad klopte, zei hij: Ja, maar ik maak er vijftigduizend van". Spontaan kwamen de giften bin nen. Een greep uit de grote stroom? Een landrover uit Gouda, een anonie me gift van ƒ100 000. Een lichtagre- gaat uit Harderwijk en van bedrijven in Eindhoven doorlichtingsappara- tuur, voertuigen en medische appara tuur en een ijzeren long. Een oogarts uit Dordrecht wil de verzorging van het vluchtelingetje Fidel op zich ne men. Uit Apeldoorn kwam het aan bod van drie koelkasten. DRUKTE Te veel om het allemaal op te noe men. Ook in Rotterdam zelf was het een drukte van belang. In de hal bij de kleine zaal van de Doelen ontvin gen Pirn Jacob^ en Alice Oppenheim de stroom van goedgeefse mensen. In grote, glimmende melkbussen kon iedereen zijn gift deponeren. Zo kwamen verpleegsters uit het Eudo- kia ziekenhuis en het St. Clara zie kenhuis. De Rotterdamse brandweer en een „bekende" voetbalvereniging. Mocht iemand in eerste instantie .zenuwachtig zijn geweest, tijdens de drukte verdween dit wel. Rond mid- De geldtellers hadden handen vol werk. dernacht heerste in de Doelen een sfeer van opgewonden blijdschap: we zijn op weg naar de twintig miljoen die nodig zijn om aan de ergste nood een eind te maken. Ongeveer twaalfhonderd toegangs kaarten van twintig, dertig en vijftig gulden zijn voor deze avond verkocht. Ook dit bedrag komt geheel ten goede van de actie „Geef gezondheid". Voor de Doelen wordt geen zaalhuur be taald. HERRIE Hoe vreemd het opk mag klinken, herrieschoppers waren ook bij deze actie vertegenwoordigd. „Het gaat al leen om de poen", schreeuwde een opgewonden gever, die weigerde het geld dat hij kwam brengen in een van de bussen bij Pim Jacobs te de poneren. Hij wilde het alleen aan Willem Duys overhandigen. Zo waren er meer. mensen, die ver gaten waarom het in werkelijkheid ging, maar die in feite hun eigen IJdelheid wilden strelen en koste wat kost „op de televisie wilden komen". Een enkele wanklank, die gelukkig tussen de vele vreugdevolle klan ken verloren ging. De grootste bekende gift kwam van de regering. Anderhalf miljoen voor de ontwikkelingshulp. Symbolisch werd een ton hiervan overhandigd door de laatste optre dende artiest, de cabaretier Paul van Vliet. Zo werd ook de actie „Geef gezond heid" een doorslaand succes, dankzij de velen die belangeloos meewerkten, en zeker dankzij de ontr«»erende hulp van het Nederlandse volk, zoals die ene man uit Limburg die tweehon derd kilometer te voet aflegde naar de Doelen en voor elke kilometer een gulden betaalde DELFT Zeventig bewoners van een Delfts tehuis voor bui tenlandse arbeiders ztfn dinsdag niet op hun werk verschenen uit protest tegen de kwaliteit van het voedsel dat zij elke dag voor geschoteld krijgen. De arbeiders, 50 Spanjaarden, 18 Turken en twee Italianen, vinden dal het voedsel in het tehuis niet is afge stemd op hun landsaard. Naast hun kostgeld van 65.- in de week zouden zij tientallen guldens moeten uitge ven om te kunnen eten wat ze wel Justen. Verscheidenen van de arbeiders zouden regelmatig ziek zijn als gevolg van het slechte eten. Ook op de woonomstandigheden in het tehuis hebben de bewoners kri tiek. Directeur Th. L. van Son van „De Poort", exploitant van het huis, zei te geloven dat alles beter zal gaan wanneer straks na de verbou wing, die momenteel aan de gang is, het tehuis beschikt over een eigen keuken. Overleg tussen vertegenwoordigers van de betrokken bedrijven, de sta kers en de beheerder van het tehuis heeft er toe geleid dat de arbeiders vandaag weer aan het werk gaan Paul van Vliet overhandigt een aanzienlijk bedrag aan Willem. Oud-minister Bakker bedankt voor functie regeringscommissaris (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Oud-minister Bak ker heeft bedankt voor de functie van regeringscommissaris voor het politie-apparaat. Naar gisteren be kend is geworden is drs. Bakker al in juni gepolst voor deze functie. Hij heeft bedankt, omdat men op het mi nisterie van justitie reserves tegen zijn persoon zou hebben. De rege ringscommissaris moet een nota op stellen over de reorganisatie van de rijks- en gemeentepolitie. De rijkspolitie valt onder het mi nisterie van justitie, de gemeentepoli tie onder binnenlandse zaken. Giste ren zei drs. Bakker, dat men bij jus titie vreesde, dat hij als oud-burge meester te zeer de lijn van binnen landse zaken zou aanhangen. De benoeming van de regerings commissaris voor de reorganisatie van de politie zal nog deze week af komen, zo heeft minister Van Agt (justitie) DEN HAAG In gebieden waar het water erg hard is verdient het aanbeveling het leidingwater centraal te ontharden. Aldus zal het advies luiden van de commissie centrale ontharding die binnenkort over deze zaak een rap port zal uitbrengen. Vanavond finale „Spel zonder grenzen" ESSEN „Een spel? Ja, voor de mensen achter hun televisie toestellen misschien wel, maar voor ons is het niet meer en niet minder dan gewoon het mes op de keel houden! Wij zijn hier toch zeker niet gekomen om een spelletje te klaverjassen?" Cees Boonstra, een van de drie coaches van de ploeg uit Alphen a. d. Rijn die vanavond in het Duitse Essen aantreedt in de Europese finale van Spel zonder Grenzen, de internationale versie van het vader landse Zeskampprogramma, maakt er geen geheim van: voor hem en zijn ploeg heeft alles wat zij daar vanavond in het Essense stadion gaan doen, niets meer met spel maar alles met pure sport te maken. Willem Duys toont Fidel aan het Nederlandse volk. „Ja, ik begrijp het we), in het begin was het echt een beetje spelen met water en groene zeep cn dan de men en thuis maar lachen. Dat komt ook een beetje door al die Zeskampen die nu overal in Nederland worden geor ganiseerd, maar vergis je niet: er worden gewoon krankzinnig hoge eisen aan je mensen gesteld, eisen waarvoor een topsporter zijn petje diep afneemt." Concentratie Heel de sfeer waarin zich het Spel zonder Grenzen afspeelt, wijst er trouwens op: de Alphense ploeg trekt zich tijdens de voorbereidingen in Es sen volkomen op zichzelf terug, con centreert zich zo sterk mogelijk op de taken die vanavond moeten worden uitgevoerd. Naar verwachting een kleine honderd miljoen mensen zitten er dan naar te kijken, dus er wordt nogal wat van de zeven verschillende pioegen uit Europa verwaent. „Dat is nu juist het moeilijke", be kende coach Boonstra, „je zit aan de ene kant met die miljoenen toeschou wers op het veld en aan de buis, mensen voor wie je domweg een stuk spektakel uitvoert, en aan de andere kant wil je de mensen raten zien dat je per se eerste wil woi#en. En vindt dan maar eens net de guiden midden weg tussen dat acteurzijn en dat sportman zijn. Dat is verdraaid moei- lijK hoor!" Net zo moeilijk is het aan de ande re kant voor de vele honderden die al dan niet achter de schermen hebben gewerkt aan de hele voorbereiding van deze Europa-finale van Spel zon der Grenzen. Het is tenslotte ook een televisieproduktie die alle records slaat, al was het alleen maar in kijk dichtheid. Wie vanavond het toestel inschakelt, heeft er geen flauw benul van, wat zich allemaal heeft moeten afspelen voor hij zijn ploeg in het stadion van Essen aan het werk kon zien. De regisseur van de Westduitse Rundfunk, Günther Hassert, wil er best voor uitkomen: hij zal meer dan blij zijn als alles eenmaal achter de rug is. Hij heeft negen klcurcncamc- ra's ingezet, waarvan er drie kris kras door het speelveld rijden op 200 meter rails. Kilometers kabel verbin den de camera's met de drie zend- auto's. De Engelse omroep heeft 17 man „uitgeleend" om assistentie te verlenen. Op het terrein van het sta dion staan 38 televisiemonitoren op gesteld, waardoor iedereen het hele gebeuren kan volgen, monitoren die overigens nog worden ondersteund door 132 luidsprekers. Kou Kosten noch moeiten zijn gespaard om deze bijna vier ton kostende pro- duktie de deur uit te krijgen: het ter rein wordt verlicht door 85 schijn werpers, die zorgen dat ieder hoekje en gaatje hel verlicht wordt. In totaal neemt de elektrische installatie van dit Spel zonder Grenzen-spektakel Magnesiumwimiing: overleg toegezegd over concessie Van een verslaggever DEN HAAG Minister Langman zal overleg plegen met de vaste com missie voor economische zaken uit de Tweede Kamer alvorens over te gaan tot het verlenen van een concessie aan de Shell om magnesium te gaan winnen in Friesland. Dit antwoordt de minister op vragen van het Twee de-Kamerlid Vondeling van de PvdA. De minister zei dat hij zich aansluit bij het antwoord van zijn voorganger (PvdA) waarin eveneens verklaard op vragen van het Kamerlid Oele werd dat eerst overleg met de vaste TERHEIDE Drie sportvis sers uit Schiedam hebben dins dagmorgen op de Noordzee, en kele mijlen ten noorden van de Noorderpier te Hoek van Hol land, met hun polyester motor bootje in moeilijkheden verkeerd. Nadat zij lichtkogels hadden af gevuurd en de marine een red dingsactie was gestart kon een van de vissers, de 43-jarige S. Timmerman, aan boord van een helikopter worden gehesen. De twee anderen, de 30-jarige P. C. Hoogenboom en de 37-jarige W. Mac- kav bleven in het bootje achter en werden later, dank zij de hulp van de uit Terheijde uitgevaren collega M. Heinen op sleeptouw genomen en naar het strand gebracht. De vissers, die dinsdagmorgén om half zes op zee waren gaan vissen, kregen tegen half twaalf met de 40 pk. buitenboordmotor pech. Zij pro beerden met het starttouw de motor op gang te brengen, doch dit brak. Ook viel een palletje uit de motor. Ondertussen was de zee woelig geworden doordat een flinke regenbui naderde. Het drietal besloot naar de kust te roeien, maar hun boot dreef af. Daarop werden enkele lichtkogels afgevuurd. Een Atlantic patrouille vliegtuig en een helicopter van de Koninklijke Marine, die op dat mo ment in de lucht waren, kregen vanaf de wal het verzoek een onderzoek in te stellen, nadat de kogels gesigna leerd waren. De bemanning van de helikopter nam een der vissers aan boord en zette hem in Hoek van Holland af. Hij nam telefonisch contact op met Tercijde om tc verzoeken, de afdrij vende boot terug te slepen. 800.000 watt af, meer dan genoeg voor de stroomvoorziening van een niet al te kleine stad. Als het aan de 120.000 verwachte toeschouwers in het sta dion lag, dan had dat getal nog wel tweemaal zo hoog mogen liggen waarbij dan die tweede helft besteed zou moeten worden aan stroomka- cheltjes. Enkele duizenden enthou siaste jongeren van Essen hebben gis teravond immers bij de generale re petitie staan trappelen van de kou, om alvast voor zichzelf uit te maken welke van de zeven deelnemende ploegen vanavond de trofee en de geldprijs van rond ƒ3.000 mee naar huis gaat nemen. Winnen „Wat je van zo'n generale repetitie kunt zeggen? Nou, niet bijster veel", Van een verslaggever DEN HAAG De raad van be stuur bouwbedrijf (het overkoepelend orgaan van de werkgeversorganisa ties in de bouwnijverheid) wil de ge hele bouwnijverheid structureel on derzoeken. Dit heeft de raad geschre ven aan de ministers van eco nomische zaken, volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, verkeer en wa- terstaat en sociale zaken. De centrale commissie bouwnijver heid, waarin de drie werknemersor ganisaties samenwerken, is van het initiatief op de hoogte gesteld en uit genodigd zitting te nemen in de voor bereidingscommissie. vindt Alphens coach Boonstra, „want reken maar dat geen enkele ploeg het achterste van zijn tong laat zien". Aan de resultaten van die generale repetitie te zien, heeft Alphen dan gisteravond zijn ploeg maar helemaal binnen gehouden, want veel punten kwamen er niet op het scorebord. „Nou, een goeie generale of niet, win nen doen we, dat is voor mij geen punt", vindt een optimistische Al phense coach. Het zal de „vaste klanten" van Spel zonder Grenzen vanavond opvallen, dat in tegenstelling tot andere uitzen dingen in deze finale geen uitgespro ken thema is verwerkt. Dat zou dit maal vrijwel onmogelijk zijn geweest, omdat dc verschillende spelonderde- len in feite een reprise vormen van de spelen die al eerder in andere uit zendingen zijn gedaan. Nederland mocht zijn favoriete spel uitzoeken, waardoor deze finale in feite een soort verzoekprogramma is geworden, een programma overigens met bijzon der spectaculaire onderdelen. Van een verslaggever DEN HAAG Hogere beloningen voor hen die meehelpen ernstige mis drijven op te helderen. Dit vraagt het Tweede-Kamerlid Van Schaik (KVP) aan minister van Agt (justitie), waar bij hij stelt dat de politie van mening is dat beloningen minstens 10.000 gul den moeten bedragen wil er enig re sultaat te verwachten zijn. Hij wijst er voorts op dat er slechts 5.000 gulden is uitgeloofd voor inlich tingen die kunnen leiden tot de aan houding van de moordenaar van Cora Mantel uit Uithoorn. De heer Van Schaik vraagt de minister ervoor te willen zorgen dat politie en justitie op dit gebied een bredere en dus meer effectieve armslag wordt gege ven. UTRECHT Het overlegorgaan van de drie vakcentrales (NW, NKV en CNV) hebben in een telegram aan het Spaanse staatshoofd Franco ge zegd met verontwaardiging kennis te hebben genomen van „de moord op een bouwvakarbeider tijdens een vreedzame staking" in Madrid. Het overlegorgaan protesteert fel tegen „deze flagrante schending van het stakingsrecht". Het telegram is on dertekend door de voorzitters van de vakcentrales. MONSTER Opnieuw is een tentoonstelling ingelicht in het privé-museum „De Vijf Dakhazen" van de Jieer B. A. Fischer. Deze expositie is in de maanden sep tember en oktober, iedere dinsdag en donderdagavond uan 810 uur gratis voor iedereen toegankelijk en toont produkten van drie be roemde porseleinfabrieken en het kristal van de befaamde Engelse fabriek Webb en Corb'ett. Evenals bij andere gelegenheden heeft de heer Fischer van elk van deze be drijven de ontstaansgeschiedenis uitgeplozen. Desgewenst geeft hij iedere bezoeker een circulaire mee, waarin de geschiedenis te lezen is, o.m. dat de Royal Doultonfa- briek tijdens de spanningen rond de slag bij Waterloo,' door de 21- jarige pottenbakker John Doulton gesticht werd. Hy durfde het aan Een vergeten" fabriek is Min- om met100 Engelse ponden op zak ton> weike gesticht weTd in 179j een kleine werkplaats te begin- door Thomas Minton. Bij Minton ne" "J3ÖJ t.' iïïï?,,ï*B_ïïer ««eden altijd ie hoooste eisen e- steld aan het produkt. Een recent servies dat vervaardigd werd voor een oliemagnaat in Texas, waarvan fijn porselein te starten. In ander halve eeuw groeide dit bedrijfje uit tot een wereldberoemde fa briek. In 1880 werd begonnen met terra-cotta, dat een grote be kendheid verwierf. enige stuks op de tentoonstelling aanwezig zijn, bestaat uit maar liefst 233 onderdelen met een waarde van 15.000 pond. Ook zijn enkele stuks aanwezig van een speciaal vervaardigd ser vies voor een tentoonstelling van Haarods in Londen. Dit kunstwerk kost 3730 pond. Ook het uitgestalde kristal van Webb en Corbett is het aanzien waard. Fraai geslepen schitteren de wijnroemers en de bokalen. Een attractie apart zijn de beroemde paardjes van Beswick. Deze porseleine beesjes zijn na tuurgetrouwe kopieën van be roemde spring- en renpaarden. Ze zijn met een grote perfectie ge maakt. Behalve deze paardjes maakt men ook andere figuren, naar ontwerpen van Beatrix Pot ter. Bezoekers van het museum kun nen hun hart ophalen aan dit al les. Voor groepen kan een specia le afspraak met de heer Fischer worden gemaakt (Tel. 01749-3481). Deze gracieuze danseres is van Doultonporselein gemaakt. Eén van de paardjes van Beswick, een natuurgetrouwe kopie van een renpaard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5