Ziekenhuisbouw soberder en meer volgens plan Cipiers vielen door schoten Meer dan 13 min voor Memisa MINISTER STUYT GRUPT IN FAMA Disconto omlaag echte dieren- postzegel gratis bij Esso. 2 moderne theeglazen HET WIER Voude nacht Iroonprinselijk paar liet geblinddoekt bij ïzoek aan Dordrecht Belasting, ook als auto niet rijdt Alleen politie niet geweren bewapend Watersnood in India: 500 doden I I I I I I I bon- LEIDSE SPAARBANK kantoor LeidenSteenstraat 37Postbus 76Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p. w. ƒ1,63, p. m. c 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ie wereldberoemde Russische clow Oleg Popov was een van de vele artiesten, die mede werkten aan de Memisa-actie "Geef Gezondheid". (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De nationale radio- en televisie actie ten bate van Memisa, de Medische Missie Actie, die dinsdagavond in de Doelen in Rotterdam werd ge houden, mag zeker een succes genoemd worden. Rond twee uur 's nachts werd een eindstand van f 13.398.147,72 bekend gemaakt. >Iet duizenden tegelijk stroomde liet geld binnen. De 120 telefonistes, die in de Doelen de tientallen telefo nische aanbiedingen noteerden, kwa men handen tekort. Actie-leider Wil lem Duys kon de stand nauwelijks bijhouden. Terecht zei hij na afloop: „Zonder al die anonieme mensen was dit niet mogelijk geweest". In eerste instantie begon het wat stroef, maar toen de stroom giften eenmaal op gang was gekomen, bleef het gestadig doorgaan. Verwacht mag worden dat het uiteindelijke resultaat van deze marathon-actie nog aan merkelijk hoger zal zijn. Memisa. en met haar alle mensen die in de ontwikkelingslanden op me disch gebied werkzaam zijn, mag te vreden zijn. Natuurlijk zullen on danks de groeiende vreugde dinsdag avond velen zich toch afvragen in hoeverre dit geen zuivere missie-actie is geweest en hoe het met de verde ling van het geld tussen missie en zending staat. Drs. J. M. J. A. Mikx, penning meester van Memisa stelt nadrukke lijk: „Elke aanvraag die een dokter voor een object instuurt, wordt geho noreerd, ongeacht of het voor zending of missie is. Wij gaan onder geen be ding „potje verdelen". (Zie ook elders deze krant). iïeuwe Leidse Courant Woensdag 15 september 1971 52ste jaargang CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvasb'ch 1b ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Willem Duys maakt een triomfantelijk gebaar, want "zijn" actie is een groot succes gewor den. Het nederlandse volk heeft veel, erg veelgegeven. VAN BERKELS MELK GOED VOOR ELK Telefoon 176551 In het rijk van de hoop is het xrit winter. RUSSISCH SPREEKWOORD !en hogedrukgebied waarvan centrum boven de Britse nden ligt bereidt zich lang- m over Scandinavië uit. De d zal in ons land naar een er oostelijke richting ruimen, aanvoer van koude lucht dt aan waarbij het in de nacht woensdag op donderdag atselijk flink koud kan wor- i .evenals afgelopen nacht, irdag komt er niet veel ver ering in het weerbeeld. IAROMETERSTAND: beden uur: 76,8 cm (1024 millibar), gend. Zon en maan september: zon op 6.15, on- 18 54; maan op 2.36, onder 6; 19 sept. N.M. water oog am ïsing Ojdi water, 16 september: Rot- le getij 2.37, 2e getij Scheveningen 0.56-13.29; isingen 12.10; Haringvliet a.d. tijde 1.21-13.56. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Minister Stuyt (volksgezondheid) heeft ingegrepen in de (planloze en ook daardoor zeer dure) ziekenhuisbouw in ons land. Ter bevordering van de doelmatigheid mogen voortaan zieken huizen en ook andere soorten inrichtingen van gezondheidszorg alleen met zijn toestemming worden gebouwd of verbouwd. Uit een koninklijk besluit, dat vooruitloopt op de „wet ziekenhuis voorzieningen", blijkt dat initiatiefne mers die zich niet aan de ministeriële toesteming houden zich schuldig maken aan een strafbaar feit. De wet op de ziekenhuisvoorzienin gen moet straks een eind maken aan de ongebreidelde en planloze uitbrei ding van ziekenhuizen. De bedoeling van de ministeriële regeling is nu te voorkomen dat zich ongewenste ont wikkelingen zouden voordoen, tot het moment dat de wet ziekenhuisvoor zieningen kan gaan werken. Tot dusverre was het zo, dat op grond van de beschikking ziekenhuis commissies de meeste besturen van inrichtingen aan de minister om in stemming vroegen, alvorens over te gaan tot het bouwen of verbouwen. Tegen initiatiefnemers die deze weg niet bewandelen en wier plannen mo gelijk niet altijd even doelmatig en sober waren, kon tot dusverre niet worden opgetreden, zo blijkt uit een mededeling van het ministerie van volksgezondheid. Plan De nieuwe wet zal geheel van kracht zijn als het daarin voorge schreven landelijk ziekenhuisplan vastgesteld is. Aan de voorbereiding van dit landelijk plan, dat voorziet in een systeem van verklaringen en ver gunningen. af te geven door de minister, wordt momenteel hard ge werkt. Het accent ligt daarbij voorlopig op provincies, die op een nog nader vast te stellen tijdstip bij de minister een provinciaal ziekenhuisplan moeten indienen. Daarna worden deze plan nen samengevoegd tot een landelijk plan. In de toekomst zal door ordening en coördinatie een goed gespreid, pa troon van onderling op elkaar afge stemde voorzieningen kunnen ont staan, terwijl tevens kan worden be- JDRECHT Toen loco-burge- J. H. van Zuuren in de dins- Pdag gehouden vergadering van Fieenteraad van Dordrecht had peeld, dat prinses Beatrix en Tlaus in het kader van hun op b 7 oktober aan de provincie y>Uand le brengen werkbezoek, Tdrecht zullen aandoen, werd 5ePen „we moeten ze maar ïeken." [Prinselijk paar wil zich name- de hoogte komen stellen van Bering die nu al jarenlang in de Wtad van Dordrecht aan de gang is. Die sanering is zoveel omvat tend, dat de financiële middelen er eenvoudig niet zijn om het plan in afgeronde fases aan te pakken. Re sultaat hiervan is, dat er meer ge sloopt wordt dan gebouwd en dat de binnenstad bij alles wat overigens al bereikt is, op sommige plaatsen een ruïneuze aanblik biedt. De Dordtena- ren zijn daar bepaald niet gelukkig mee en er wordt dan ook vaak kri tiek op geleverd. „Niet blinddoeken", zei de loco burgemeester, „We willen juist iets laten zien." reikt dat. de inrichtingen aan de te stellen kwaliteitseisen voldoen,- zon der dat daarvoor onverantwoord hoge investeringen worden gedaan. Op den duur zal daardoor volgens het ministerie iedereen in ons land mogen rekenen op een goede en di rect bereikbare dienstverlening op dit terrein. Dringend verzoek Het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisèties heeft minis ter Stuyt vorige week nog een brief gestuurd met het dringend verzoek de wet ziekenhuisvoorzieningen zo Prinses Margriet en haar twee kin deren Bernhard en Maurits DEN HAAG Prinses Mar griet is in verwachting van haar derde kind. De baby wordt eind maart verwacht, zo maakte de rijksvoorlichtingsdienst gisteren bekend. De bedoeling is dat de bevalling zal plaatsvinden in het St. Radboudziekenhuis te Nij megen. Uit het huwelijk van prinses Mar griet en mr. Pieter van Vollenhoven zijn tot dusver twee kinderen geboren: prins Maurits Willem Pieter Hendrik (drie jaar) en prins Bernhard Lucas Emmanuel (één jaar). snel mogelijk in te voi-ren ter bevor dering van een grotere doelmatigheid in de ziekenhuisbouw. De fondsen maakten zich namelijk ernstig bezorgd over de grote investe ringen in nieuwbouw en uitbreiding op het gebied van de gezondheidszorg die leiden tot een verhoging van de verpleegprijzen. De „kale" verpleeg- prijs is hier en daar al gestegen tot. boven de honderd gulden per dag in de derde klasse. De heer Polderman, adjunct-secre taris van de Unie van Ziekenfondsen, verklaarde gisteren desgevraagd dat hij niet weet of het koninklijk besluit een reactie is op de brief van het GOZ, maar hij vindt de nieuwe bepa ling in ieder geval een verheugende zaak. De ziekenhuiscommissie, de „voor loopster" van het landelijk college voor ziekenhuisvoorzieningen, krijgt nu meer autoriteit en ze zal voortaan kunnen voorkomen, dat bouwplannen elkaar overlappen. Rood sein DEN HAAG De regering overweegt motorrijtuigenbelas ting te laten betalen voor alle geregistreerde auto's. Op het ogenblikg moet deze belastin alleen worden betaald voor rij dende auto's. Het voordeel van de nieuwe regeling is, dat ge makkelijker kan worden gecon troleerd, of de belasting inder daad is betaald. Van de invoering van parkeer belasting zou op het ogenblik nog gene sprake zijn. Wel kun nen de gemeenten iets doen wan neer hun belastingmogelijkheden worden uitgebreidt. Mogelijk is dan een bedrag te vragen aan bedrijven die gedeelte straat in het centrum nodig hebben voor hun geparkeerde auto's. De verwachting is dat het autorijden in hei komende jaar duurder zal worden door een hogere motorrijtuigenbelasting (voor de vorming van het ver- keerfonds) en een verhoging van de benzineaccijns. RUIME VOGELKOOI 19.95 Bijbehorend badje slechts 1, alles voor huisdieren BREESTRAAT 3 LEIDEN TELEFOON 33311 AMSTERDAM Met ingang van vandaag is het officiële wis seldisconto door de Nederland- sche Bank verlaagd van 5,5 tot 5 procent. Het disconto (de offi ciële rente die de handelsbanken betalen aan de centrale bank over opgenomen gelden) werd begin april eveneens verlaagd, en wel van 6 tot 5,5 procent. Voor vervolg zie pag. 11 ATTICA. NEW YORK (AP. Reuter, UPI. AFP) Het doden cijfer van de bloedig onderdrukte gevangenisopstand in Attica is tot veertig gestegen. Volgens een woordvoerder van de politie heeft een lijkschouwing uitgewezen, dat alle gegijzelden door schoten uit hagelgeweren waren getroffen en niet door messteken van de muiters om het leven waren gebracht, zoals gisteren nog werd gemeld. Er ligt weliswaar nog een reeks nieuwbouw- en uitbreidingsplannen, waarvoor in principe al toestemming is verleend, maar, aldus de heer Pol derman, de nieuwe bepaling is in ieder geval een rood sein voor de vele ziekenhuisbesturen, die met nog niet nader uitgewerkte bouwplannen rondlopen, omdat ze vinden dat hun ziekenhuis weer wat verouderd is of omdat een of andere specialist zijn afdeling wil uitbreiden. 44BEFT >4 PO$T2BG£L\ 41 J Plak die op de leuke, lange wandkalender. /eeCrt\ Tijdelijk 25 ctl Officiéél is niet met zoveel worden bekend gemaakt, wie de dodelijke ge weerschoten heeft gelost. Maar maandag werd van officiële zijde meegedeeld, dat dc opstandelingen uitsluitend beschikten over buitge maakte traangas-pistolen, ijzeren sta ven en messen. Daarmee is impliciet duidelijk geworden, dat de gijzelaars en de opstandelingen door het vuur van de politie werden gedood. Ook de verklaring van een functio naris van gisteren, dat de gevangenen al uren voordat de politie tot de aan val overging, een cipier hadden ge castreerd en vervolgens vermoord, wordt door het rapport van de lijk- NEW DELHI (Reuter) In de Noordindiase staat Oettar Pradesj on dervinden meer dan 20 miljoen men sen nu de gevolgen van de overstro mingen en de schade aan de oogst kan wel tegen de twee miljard roepih (tegen een miljard gulden) lopen, zo heeft gisteren de minister van finan ciën. Oedit Narain Sjarma, het parle ment van de staat gezegd. Het is. vol gens de minister, de ergste overstro mingsramp die de staat ooit heeft ge troffen. Hoewel steeds nieuwe gegevens binnenkomen, staat al vast dat meer dan 540.000 woningen zijn verwoest. Volgens functionarissen is het do dencijfer al tot boven de 500 gestegen en zijn zeker 3000 stuks vee verdron ken. schouwer niet bevestigd. Ze zijn alle maal doodgeschoten. Hun kelen wa ren niet doorgesneden", verklaarde de hoofdlijkschouwer, Richard Rintale tegenover journalisten. Een woordvoerder van het bureau voor het gevangeniswezen in Albany, de hoofdstad van de staat New York. zei dat het plaatsvervangend hoofd van dit bureau. Winn van Eekeren, cl.ep geschokt was over het nieuws, dat de gijzelaars wellicht door kogels uit de vuurwapens van de politie wa ren gedood. „Als dat waar is", had van Eekeren gezegd, „dan is het een zeer ernstige zaak". Van officiële zijde is bekend ge maakt, dat gisteren nog eens twee dode gevangenen werden aangetrof fen, waardoor het aantal doden op veertig is gekomen. Zeker honderd personen werden gewond, waarvan e*-n groot aantal zeer ernstig. Nog zes personen zijn als „vermist" opgege- vm. De eerdergenoemde politiefunctio- raris Van Eekeren houdt vol, dat de muiters „zelfgemaakte vuurwapens" m hun bezit hadden, reden waarom de gevangenis-directeur Oswald, met toestemming van gouverneur Rocke feller, opdracht tot de bestorming van de gevangenis gaf. Gouverneur Rockefeller, die eerder de dood van de gegijzelde cipiers als „koelbloedige moord" typeerde, heeft gasteren geen commentaar willen le veren, toen bekend werd, dat de,ze mensen door de politie waren gedood. In de stadsgevangenis van Baltimo re is het gisteren eveneens tot een conflict gekomen, toen 200 tot 300 ge vangenen zich in een cafetaria had der. verschanst. De politie dwong hen met traangas naar hun cellen terug. Er zijn politieversterkingen opgeroe pen. Bij deze opstand zijn geen doden of gewonden gevallen. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken plaats: bslult: O.per kwartaal par maand I Ik geef op als riieuweabonnee: g As beloning voor mi jn aktiviteit I ontvang ik 2 theeglazen. Denieuwe abonnee krijgtonze «krant veertiendagengratis. Mijn naam Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden Geen acute problemen door opschorting premie DEN HAAG Er is tot dusverre niet gebleken dat ergens acute moei lijkheden zijn te verwachten door het besluit tot opschorting van de inves teringspremieregeling. Dit heeft minister Langman (eco nomische zaken) gisteren meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Terlouw (D'66). De minister tekent hierbij aan dat de voorbereiding en uitvoering van het huidige infrastructuurpro gramma voor 1972 normaal wordt voortgezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1