iris Bonneweg slechts en verplicht nummer 1 I NED. BANK VERLAAGT DISCONTO TOT 5 PCT ZWART WIT EN RVC NIET OVERTUIGEND m Sparta erkent nu ook Elek 'ifi&ÉdiiJ tjax; confrontatie met Dynamo vol zorgen FC Den Haag neemt na rust afstand 5-0 SI r Anton Geesink trainer af Tegengaan kapitaalstroom uit buitenland PTEMB6L WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1971 308 Van onze speciale verslaggever DEN HAAG Aris Bonneweg was voor de FC Den Haag in de erste ronde van het UEFA Cup-gebeuren het verwachte verplichte jummer. Want Den Haag, hoewel beslist nog niet groots voetballend de 52 klap van Sparta zorgde met de uiteindelijk toch nog ors opgelopen 50 score voor een marge die breed genoeg is om ver twee weken in het Luxemburgse stadion de tweede ronde te linnen bereiken. De 50 score was hoog genoeg ook, om „Sparta" roorlopig even te vergeten, ook al weet men in het Haagse kamp rel dat dit Artis Bonneweg geen ploeg van internationaal formaat is. larvoor presteerden de Luxemburgers vooral in de tweede helft weinig. De nederlaag bij Sparta had bij FC en Haag toch gevolgen gehad. Sjaak oggeveen, in de eerste 5 competitie- iels voor de nieuwe Haagse combi- atie nauwelijks zijn vorm van Hol- nd Sport benaderend, was door rainer Vaclav Jezek uit het elftal ge- ten. „Roggeveen heeft een moei- jke start gehad." Hij heeft zondag igen Sparta een zware inspanning geleverd. Normaal heeft Roggeveen 72 ur nodig om te hersteilen. Ik heb hem als noodspeler achter de hand gehouden, hoewel hij na de rust toch voor de in de eerste helft tegenval lende middenvelder Piet de Zoete werd ingezet." René Pas, afgelo- Aad Kila scoort het eerste doelpunt voor FC Den Haag. Van onze speciale verslaggever STERDAM Ajax staat vanavond voor een confrontatie vol ilemen. Want naast het gevecht tegen Dynamo Dresden moeten luropa Cuphouders ook afrekenen met hun eigen zorgen. Het is idelijk dat de bacil van de twijfel de ploeg is binnengeslopen. "De mg niet overtuigende resultaten in de competitie, de moeilijkheden ond de juiste formatie in de achterhoede, het schromelijk gebrek an schot vaardigheid van de roemruchte Ajax-vuurlinie en de wisse- ing op trainersniveau de minzame Roemeen Kovacs in plaats van le met ijzeren vuist regerende Rinus Michels zijn allemaal fac- oren, die hebben bijgedragen tot die twijfel. Stefan Kovacs is er uiterlijk al- ians heilig van overtuigd, dat die roblemen vanavond niet merkbaar illen zijn. „Ik maak mij niet onge- jst". Kovacs weet dat Ajax eenvou- ig niet mag sneuvelen in deze eerste inde. Meer nog dan Feijenoord heeft jax dat Europa Cup-voetbal brood- odig. Dick van Dijk, de 25-jarige oorhoede-speler, is daar heilig van vertuigd: „Ajax als betaald voetbal- idrijf kan eenvoudig niet buiten dat uropese topvoetbal. Economisch is it voor ons gewoon een noodzaak. In competitie trekken wij nu eenmaal minder toeschouwers dan die an- Nederlandse topclub, Feijenoord. )ie Europa Cup-wedstrijden loeten veel goed maken. Maar ook oor ons als spelers is internationaal oetbal een 'must'. Wij als spelers Unnen er niet meer buiten. Als je Sn jaar geen voetbal zou spelen op &t niveau, raak je al snel de aan- uitlng kwijt met de Europese top." Na Ajax' weigering om tegen Na- onal om de wereldbeker te spelen, etekent dat voor de spelers een re en te meer om in ieder geval de erste ronde te overleven. Van Dijk: Anders hadden wij die wedstrijd om 1 wereldbeker nog gehad. De spelers llden wel. Wij hebben daar uitge lid met het bestuur over gespro- De leiding van Ajax was echter it te overtuigen. Jammer want wij Iden die wedstrijd graag aan het jbliek aangeboden. De verovering in de wereldbeker had de sportieve ion op het succes van de Europa lp moeten zijn." Trainer Stefan Kovacs heeft zijn loeg een overwinning met minimaal twee doelpunten verschil gedikteerd. Voor die doelpunten zal op de eerste Plaats de Ajax-vuurlinie verantwoor delijk zijn, een vuurlinie, die tot dus- »»/SltVerre in deze c°mPetitie. een uiterst ICl Povere indruk heeft gemaakt. Stefan Kovacs, de vriendelijke heeft daar- jOyer zijn dure sterren al enkele voor zichtige verwijten gemaakt. Voorzich- n tige verwijten gemaakt. Voorzichtig jig p 'n de richting van Keizer en Cruijff, maar wat feller tegen Van Dijk. De Verhouding tussen de Roemeen en Van Dijk is mede daardoor enigszins vertroebeld. niet meer. Je hebt alleen maar te ma- •ken met de realiteit van nu." JOOP HOLTHAUSEN pen zondag bij Sparta-Den Haag in valler voor de toen blunderende Wei- mar, maakte als rechtsbuiten zijn rentree in de Haagse ploeg. Een noodgreep van Jezek overigens, die door blessures nog steeds niet over zijn echte buitenspelers Paul Roodnat (juist uit het lijm-verband gekomen en nog nauwelijks in training) en Harry Hestad (enkelblessure) kan be schikken. Wietse Couperus, de Haag se spits die (door het vertrek van Lex Schoenmaker naar Feijenoord en het veranderende spelconcept met Rogge veen) dit seizoen ook nog beneden r zijn vorm is gebleven: ,In de aanval weten we ons door het wegvallen van deze spelers nog geen raad. Het loopt nog lang niet." F C. Den Haag kwam in de eerste helft tegen het beslist niet impone rend sterke Aris Bonneweg niet uit de verf. Wel probeerde de Hagenaars hard werkend het echec van de laat ste weken te vergeten. Den Haag viel tegen de Luxemburgse formatie aan, verwoed, maar met weinig overtui ging en inzicht. Tegen de 6 man de fensie (met de achtvoudige interna tionaal doelman en routinier Theo Stendebach, 34 jaar al overigens) bleef het succes ook angstig lang uit. Want eerst twee minuten voor rust slaagde Aad Kila, ook al een gelegen heidsvleugelspeler, na een trekbal op maat van Couperus in de score te openen. Tien minuten daarvoor had de invaller-scheidsrechter Clive Tho mas (de aangewezen Reijnolds was door blessure verhinderd) het doel punt van René Pas op aanvechtbare gronden (buitenspel) afgekeurd. F.C. Den Haag, dat het in de eerste helft ondanks een fors overwicht (cornerverhouding 7-3) toch niet zo gemakkelijk tegen de Luxemburgers had gehad (verdediger Mousel, de technisch vaardige José da Silvaen aanvoerder Josy Kirchens, Aris Bon- newegs tweede internationaal zorgden voor het nodige tegenwicht) kwam pas in de eerste vijf minuten na de rust op de zo driftig gewenste grotere afstand. Roggeveen, de gekritiseerde, scoorde al in de tweede minuut van zijn optreden voor de rond 8.000 toe schouwers (de eerste UEFA Cup-ron de kost de Haagse ploeg drie- tot vierduizend gulden) van dichtbij knap 20 en drie minuten later zorg de Couperus in tweede instantie na een voorzet van Pas voor 30. FC Den Haag speelde een gewon nen wedstrijd. Het uitgebluste Aris Bonneweg, dat in de eerste helft nog een beetje de hoop op een redelijk resultaat kon hebben (trainer Marcel Weiter: „Met die 1—0 achterstand zaten er misschien nog wel wat mo gelijkheden in, ook al speelde Den Haag natuurlijk het veel betere voet bal. Maar wat wil je, wij zijn pure amateurs die tegen profs moeten spe len') kwam er niet meer aan te en Den Haag-doelman Ton Thie be hoefde in die gehele tweede helft slechts handelend op te treden bij een enkele teruggespeeld» bal. Thies' collega, Stendebach, had het heel wat drukker. Hij moest ook nog tweemaal zwichten. Eerst voor een strafschop P" ereid Kovacs: „Van Dijk heeft tot nu toe verkeerde schoenen aangehad. Het "ordt tijd dat er eens doelpunten ko- men". Dick van Dijk, de superprofes sioneel denkende Ajacied, wil over zijn verhouding tot Kovacs niets „Ik ga geen vergelijking ma- *en tussen Kovacs en Michels. De Periode Michels heb ik precies ?°als alle anderen afgesloten. iHet ls een tijd geweest, waarin Ajax veel succes heeft geoogst en de spelers goed geld hebben verdiend. Het is een succes waarop je niet mag blij- ven teren. Die Europa Cup-periode is voorbij. Wij hebben die beker gewon den, maar je moet je blijven waar maken. Het publiek teert nog op die successen. Voor de spelers telt het SOFIA Elek Schwartz was bij Sparta nauwelijks drie weken in actie of de spelers van de Rotterdamse formatie zwaaiden al met een motie van wantrouwen tegen de ervaren trainer. Schwartz zou te oud zijn en een waanzinnig inzicht over de trainingsopbouw demonstreren. De artistieke coach kreeg na een slopend gesprek tóch het vertrouwen van zijn pupillen. Oom Elek is in zijn rijke carrière voor een seizoen nooit onbesuisd uit de startblokken geschoten. Bewust stuurde hij in de eerste weken na de vakantie ook bij Sparta aan op zeer trage trainingsopbouw voor de vorm en de conditie. De Spartaclan gewend aan de vinnige zweep van Georg Kessler reageerde geschokt en verbijsterd. Aanvoerder Eijken- broek: „We hadden deze zomer tij dens de voorbereiding allemaal het gevoel dat we veel te weinig train den, iedereen was ervan overtuigd dat een keihard oefenschema epn bittere noodzaak was. Dat hebben we immers vorig seizoen van Kess ler geleerd. Je kunt van die man zeggen wat je wilt maar dank zij zijn werk hebben we toch allemaal zeer behoorlijk kunnen verdienen en toen kwam plotseling Elek Schwartz. Een tegenpool bijna. Een trainer ook waar in feite niemand aan gedacht had. En Schwartz be gon met een zeer lichte training, eerst een kwartier, later niet meer dan een half uur per dag. Logisch dat de meeste spelers zich dan zor gen gaan maken. Achteraf beseffen we dat die omschakeling vooral een psychische kwestie is geweest". Geen Spartaan kon vermoeden dat Elek Schwartz met zijn uitge kiende voorzichtigheid zo snel en zo nadrukkelijk gelijk zou krijgen. De regelmatige testen van clubarts Van der Hoeven hebben uitgewezen dat de conditio van de selectie nu al op aanzienlijk hoger niveau ligt dan in dezelfde periode van het vo rig seizoen. Daarnaast is het ge wicht van het gros van de spelers aanmerkelijk afgenomen. Sparta is in vergelijking met de vluchtige fa se dat Kessler nog met straffe hand op Spangen regeerde nauwelijks aangetast. Alleen Schwartz heeft in zijn opzet meer ruimte voor spiele- rij, voor improvisatie gelaten. De wat luchtige aanpak is vooral in het optreden van uitgesproken technici als Kristensen, Kowalik en Bosveld tot uitdrukking gekomen. Sparta bewees dat afgelopen zon dag in de wedstrijd tegen het plot seling onthutsend zwakke FC Den Haag (52) genadeloos. Eijken- brcek, die door zijn organisatori sche talenten, zijn persoonlijkheid en inzet de équipe nog steeds voor een groot deel draagt, relativeert: „Toch ben ik achteraf niet tevreden over die wedstrijd Het is allemaal een beetje te gemakkelijk gegaan. We hadden nog meer moeten tik ken, met meer overleg moeten spe len. Dan was de uitslag vast en zeker nog voordeliger voor ons ge weest. We hebben niet voldoende fysieke kracht in het elftal. Vooral in de voorhoede niet. Nol Heijer- man is in feite de enige die echt van zich af kan bijten. Schwartz zegt dan ook terecht dat we te net jes spelen. Als er iemand aarzelend met een sliding op een tegenstander afgaat kan ik me woedend maken. Dat is half werk". Het eerste duel dat Sparta mor gen tegen de Bulgaarse bekerwin naar Levski-Spartak in Sofia speelt heeft Sparta bij voorbaat al een forse handicap opgeleverd. De top scorer van het betaalde voetbal, de Poolse vluchteling Janusz Kowalik, is wegens verwachte moeilijkheden aan de Bulgaarse grens in Rotter dam gebleven. Vraagtekens staan er voorlopig ook nog achter de naam van Jan Klijnjan die sinds zondag met een pijnlijke enkel sukkelt. Als hij vandaag na de trai ning niet volledig fit is zal Jan van der Veen hem vervangen. Aad Koudijzer neemt de plaats van Ko walik over in de spits GERRIT DEN AMBTMAN DEN HAAG (ANP) Anton Gee sink heeft zijn functie van trainer- coach van de Budo Bond Nederland neergelegd. In een brief aan het be stuur van de BBN heeft Geesink ver zocht om ontheffing van zijn contrac tuele verplichtingen, welk verzoek is ingewilligd. De BBN zal voor de Olympische Spelen 1972 in München geen nieuwe trainer aantrekken. Als vaste coach van de judoploeg zal gaan optreden de heer W. Luiten, se cretaris sporttechnische zaken van de bond. Als reden voor zijn bedanken heeft Geesink aangevoerd het feit, dat di verse judoka's zich op de Olympische Spelen zullen gaan voorbereiden in Japan, en zijn werkzaamheden aan de academie voor lichamelijke op voeding te Amsterdam, die zoveel aandacht en energie van hem vragen, dat het in de praktijk moeilijk is ge bleken deze met zijn trainerschap voor de bond te combineren. Het be stuur van de BBN jieeft deze redenen geaccepteerd en met wederzijds goed vinden is het contract verbroken. Er zal geen nieuwe centrale trai ning komen. De Budo Bond gaat nu op vijf plaatsen in Nederland dis trictstrainingen houden. Op deze trai ningen wil men nieuwe talenten op sporen. .Uit de judoka's die deze trai ningen bezoeken wil men de kern ploeg samenstellen voor de komende interlandwedstrijden. van aanvoerder Aad Mansveld (Kila was door Roger Fandel onderuitge haald en moest zich licht geblesseerd laten vervangen door Wijngaarde) en. tien minuten voor het einde nog voor een schot van Roggeveen. Jezek: „Die 5—0 overwinning is natuurlijk ver diend. Er hebben voor Den Haag ech ter nog meer doelpunten ingezetener had ook eerder een grotere afstand genomen kunnen worden. Maar 50 is voor de uitwedstrijd voldoende. Dat FC Den Haag na rust verder zou uitlopen, kwam voor trainer Je zek niet als een verrassing: „Ik heb de jongens in de rust gezegd de twee de helft op tempo te spelen. Bonne weg was uitgespeeld en zou fouten moeten gaan maken. Met Roggeveen in de ploeg en Berg wat teruggetrok ken spelend op het middenveld moest er ook agressiever worden gespeeld. Dat Piet de Soete door mij is vervan gen, kwam niet, omdat ik hem in de eerste helft onvoldoende vond spelen. Hij was de speler met de grootste activiteit, met de grootste actie-ra dius. Hij had in die eerste helft het meeste werk verzet." Hij kwam er als spelmaker desondanks niet helemaal uit." FC Den Haag—Aris Bonneweg 5—0 (1—0) d?/; kila 1—0. 48: Roggeveen 2—0, 50: Coupe rus 3—0. 72: Mansveld (strafschop) 40, 80: Roggeveen 5—0 Toeschouwers: 8000. Schiedsrechter: Thomas (Wales). FC Den Haag: Thie: Van den Burch, Weimar. Mansveld, Korevaar: Advocaat, De Zoete (Roggeveen), Berg: Pas. Coupe rus, Kila (Wijngaarde). Aris Bonneweg: Stendebach: Mousel, Schanen, Roemer, Dabee; Fandel, Pesch, Wels; Da Sllva (Stockhausen), Devillet, Kirchens. PETER ONVLEE AMSTERDAM Ter ondersteuning van de maatregelen, gericht op het tegengaan van de toestroming van middelen uit het buiten land, heeft De Nederlandsche Bank besloten haar tarieven met ingang van vandaag over de gehele linie met een half procent te verlagen. Als gevolg hiervan wordt het officiële wisseldisconto (de rente, die de handelsbanken aan de centrale bank moeten betalen over opgenomen gelden) verlaagd van 5,5 procent tot 5 procent. Het promessen disconto en de rente voor voorschotten in rekening-cou rant en beleningen werden met in gang van 26 augustus j.l. reeds met een half procent verlaagd. Het pro- messendisconto bedraagt nu 5,5 pro cent en de rente voor voorschotten in rekening-courant en beleningen voor particulieren 6,5 procent en voor an deren 5,5 procent. Op 5 april van dit jaar werd het wisseldisconto eveneens met 0,5 pro- (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Zwart Wit— RVC had feitelijk pure propa ganda voor het amateurvoetbal moeten zijn. Dat werd het niet. Want al liepen er gisteravond op het sportpark De Vaan jon gens rond als Carel Schuurman, Guus Haak en Frans Steur, ook zij konden de show niet stelen. Het ontbrak de meeste spelers nog aan de nodige inspiratie. De weerslag van het vorige seizoen, waarin zowel Zwart Wit als RVC slopende partijen had den moeten afwerken, was dui delijk merkbaar. Nu werd het een vrij teleurstellend treffen. Over en weer werd er slordig met de passes omgesprongen. RVC schoot voor slechts 400 kijkers iets beter uit de startblokken. Men bouwde een licht veldoverwicht op, dat onbeloond bleef omdat vooral het Wander-duo zeer hecht was. Ger Reitsma kreeg het daardoor niet zo moeilijk, al waren Van Dullemen, Bolman en Ruis met hun afstands schoten niet ver van een huldiging af. In die eerste helft kreeg Zwart Wit evenwel de beste kans. Een vrije trap van Viergever trof de lat, waarna Van der Sande de terugspringende bal opnieuw met het houtwerk kennis liet maken. In het tweede bedrijf draaide de Zwart Wit-machine iets soepeler. Toch was het Ger Reitsma die het eerste applaus voor zich opeiste door een projectiel van Guus Haak met de vuist onschadelijk te maken. Nadat keeper Van Assendelft een knappe inzet van Viergever had gekeerd, moest hij in de dertiende minuut naar het net. Ton Viergever drong vanuit de tweede lijn op. Terwijl iedereen een pass verwachtte, waagde hij een knal, die tot ieders verbazing net onder de lat in het doel zeilde: 10. Daarna miste RVC diverse moge lijkheden om de score gelijk te trek ken. De mooiste kans hielp Koos van Dulleman (zwak) om zeep door de zo feilloos opgezette combinatie met Ruis huizenhoog over Reitsma heen te werken. De (wat gelukkige) Zwart Wit-winst bleef uiteindelijk gehand haafd. De amateurkampioenen kun nen nu even uitblazen. Van der Gijp daarover: „Ik heb steeds al gezegd, als we de eerste weken de helft van het aantal punten pakken, ben ik te vreden. Np staan we in de competitie zelfs met vijf punten uit drie wed strijden op een gedeelde eerste plaats. Dat is meer dan ik had verwacht. Dat het spelpeil daarbij wat te wensen overliet, moet men maar op de koop toenemen. Zaterdag zijn we vrij. Dat hebben we echt nodig. Pas volgende week ga ik weer prestaties van de jongens verwachten. Dan moet Zwart Wit het normale niveau weer berei ken". cent verlaagd. Daarvoor sedert 4 augustus 1969 gold een disconto van 6 procent. Geldmarktkringen toonden zich dusdanig verbasd door de disconto verlaging van De Nederlandsche Bank, omdat de bank de laatste tijd trachtte de geldmarkt krap te houden door het plaatsen van kortlopend schatkistpapier, hetgeen een rente- verhogend effect heeft. De rentever laging werd wel als een ondersteu ning gezien van de nieuwe staatsle ning, waarop a.s. vrijdag de inschrij ving openstaat. Volgens geldhandela ren is de renteverlaging bedoeld om de uitzetting van buitenlandse gelcjen in Nederland minder aantrekkelijk te foaken. Sommige beurskringen waren van mening, dat de maatregel eerder erop gericht is de wat te ver afgeremde conjunctuur te stimuleren. Er zouden volgens hen weinig buitenlanders zijn die kort geld in ons land aanhouden. Van de maatregel, die ook voor deze kringen onverwacht kwam, mag, naar zij zeiden, verwacht worden dat zij een stimulans zal zijn voor de beurs, hoewel de doorwerking erVan enige tijd nodig zal hebben. Een reeks Het thans door De Nederlandsche Bank genomen besluit is er één in een reeks van vele om de stroom van speculatief kapitaal in te dammen. Nadat in april j.l. het disconto was verlaagd,/werd in mei overgegaan tot het stopzetten van de rentevergoeding op direct opvraagbare in Neder land door niet-ingezetenen aangehou den tegoeden. Zeer recent besloot de centrale bank zoals bekend, de kapitaalinvoer aan banden te leggen door de invoe ring van een speciale (O-)gulden voor de aankoop van Nederlandse obliga ties door buitenlanders. Deze laatste kunnen sedert het begin van deze maand alleen nog maar Nederlandse obligaties kopen met guldens, die zij ontvangen uit de verkoop van andere Nederlandse obligaties. Kennelijk zijn al deze maatregelen echter nog niet toereikend geweest om de stroom van speculatief kapitaal voldoende te be perken. Door het besluit van de centrale bank om het disconto te verlagen zal de rente op kredieten, verstrekt door de handelsbanken, de neiging hebben omlaag te gaan. Een ontwikkeling, die een extra-stimulans kan beteke nen voor onze economie. 'rijswijzigingen voorbehouden Geldig van 15 september t/m 21 september 1971 Uitgezonderd dagverse aanbiedingen

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11