Nikita Chroestsjow legde de grondslagen- voor nieuw tijdperk in Rusland Fins plan erkenning DDR dilemma voor Bonn VS: China kan plaats- van Taiwan innemen] i Vi Schiphol stop belt luchthaven bijna de mist in Vrouwen kunnen nu lid worden van YMCA Twee vrouwen als deskundigen op bisschoppensynode Ontsnapte gevangene aangehouden Premier Gaudhi naar Moskou Geheimzinnig bankroof MAANDAG i3 SEPTEMBER 197; Door HUIB HENDRIKSE Leonid Breznjew was de belangrijkste feestredenaar, toen Nikita Sergejewitsj Chroes tsjow op 17 april 1964 zijn zeventigste verjaardag vierde. Hij had tot taak de jarige leider een hoge onderscheiding op te spelden en sprak daarbij de woorden: „Beste Nikita Sergejewitsj! Ik kan mijn blijdschap en ontroering in verband met de opdracht u de verdiende onderscheiding uit te reiken niet verbergen. Met deze onderscheiding markeren de partij, de regering en heel het volk uw grote verdiensten voor de versterking van de macht van ons vaderland, de opbouw van het communisme, in de strijd voor de vrede en het geluk der mensen. Heel uw heldhaftig leven van strijder en communist is aan deze edele doeleinden ge wijd." In de gelukwens van het centrale comité van de partij werd Chroestsjow geprezen als een uitzonder lijk leider, die algemeen bemind werd: „Uw activiteit tot heil van ons vaderland en van de gehele progres sieve mensheid heeft de diepe erkentelijkheid, de hoogachting en de liefde van het Sowjet-volk en van de werkers in de gehele wereld verworven". De hoop werd uitgesproken dat men nog „vele jaren" van zijn leiderschap zou mogen profteren. Zes maanden later, op 16 oktober 1964, kreeg de verbijsterde bevolking van de Sowjet-Unie te horen dat N. S. Chroestsjow „in verband met zijn gevorder de leeftijd en de verslechtering van zijn gezondheids toestand" was afgetreden als eerste secretaris van de communistische partij 'en als minister-president. De dag daarop viel de Prawda voor het eerst de politiek van Chroestsjow aan, zonder evenwel zijn naam te noemen. Het dagelijks orgaan van de communistische partij verweet de verstoten leider ondermeer „wilde plannenmakerij", „overhaaste, los van de werkelijk heid staande besluiten en handelingen", „pralerij en holle rhetoriek". Er volgden meer van dit soort aan vallen maar de openlijke verguizing van Chroestsjow duurde niet lang. Het streven van zijn opvolgers het kleurloze driemanschap Breznjew, Kosygin, Pod- gomy was er op gericht hem zo snel mogelijk te reduceren tot een volkomen onbeduidende figuur, aan wie geen woord meer moest worden vuil ge maakt. Terwijl Stalin in een voorzichtig tempo steeds meer werd gerehabiliteerd, werd de naam van Chroestsjow bijna geheel weggesponsd uit de ge schiedenis van de Sowjet-Unie. Het moet deze ijdele man, die zo'n geweldige gel dingsdrang had, gedurende de laatste jaren van zijn leven wel uitermate gegriefd hebben dat hij behan deld werd als. een functionaris, die nog minder dan een bijrol heeft gespeeld. De zwijgzaamheid van het Kremlin rondom zijn dood en de begrafenis, die hij krijgt, tonen aan dat de huidige leiders van de Sowjet-Unie het noodzakelijk achten dit beleid ten aanzien van Chroestsjow voort te zetten. Als de derde markante leider, die de Sowjet-Unie heeft gehad, zou hij er recht op hebben met officiële eer begraven te worden achter het mausoleum van Lenin, in de smalle strook grond voor de bakstenen muur van het Kremlin, die aèn het Rode Plein grenst. Stalin ligt daar ook begraven en Breznjew heeft een flink borstbeeld op zijn graf laten plaatsen. Hoe zeer hij ook nog na zijn dood vernederd wordt, de tijd zal nog wel eens aanbreken dat men ook in de Sowjet-Unie zal toegeven dat Chroestsjow een uit zonderlijk leider is geweest. „De fundamentele, meest bestendige karaktertrek van de geschiedenis van Rusland is zijn vertraagde ontwikkeling met de daar uit voortspruitende economische achterlijkheid, pri mitieve maatschappijvormen en laag cultuurniveau", zo heeft de Russische revolutionair Trotski opge merkt. In de Russische geschiedenis zijn er telkens weer hervormers naar voren gekomen, die getracht hebben door een revolutie van bovenaf de gevolgen van deze vertraagde ontwikkeling op te heffen. Het lijkt mij niet overdreven om Chroestsjow de laatste grote modemisator te noemen, die Rusland gekend heeft. Hoewel hij met uitspraken als: „In de politiek kan men geen subjectivist zijn, kan men niet handelen naar de regel: wat ik wil, dat krijg ik ook wel voor elkaar" duidelijk toonde een nuchtere kijk te hebben op zijn machtspositie, vergat hij deze wijsheid op vallend vaak. Hij heeft zich inderdaad in zeer sterke mate bezondigd aan „wilde plannenmakerij", zoals de Prawda direct na zijn val opmerkte. Hij had de neiging om op roekeloze wijze allerlei reorganisaties door te voeren, die op hun beurt weer nieuwe her vormingen noodzakelijk maakten. Hoewel hij door zijn al te onstuimige drang naar veranderingen zich zelf tenslotte te gronde heeft gericht, is hij in zijn belangrijkste opzet goeddeels geslaagd. Chroestsjow heeft de Sowjet-Unie getransformeerd van een door en door verzwakt en verziekt land, waar het leven onder de heerschappij van Stalin in allé opzichten verstard was, tot een supermogenheid met een onge kende macht, een grote mate van zelfvertrouwen en de allures van een vitale welvaartsstaat. Zijn op volgers hebben het proces van modernisering op al lerlei gebieden afgeremd, maar kunnen het zich niet veroorloven het geheel tot staan te brengen. Chroest sjow leidde de Sowjet-Unie naar een nieuwe fase in haar ontwikkeling, die zijn eigen eisen blijft stellen. Zijn invloed doet zich dan ook nog voortdurend gel den. Nikita Sergejewitsj Chroestsjow was buiten de Sowjet-Unie vrijwel geheel onbekend, toen hij in 1953, na de dood van Stalin, belast werd met de lei ding van de communistische partij. Hij was op 17 april 1894 geboren in Kalinowka, een dorpje in de Russische provincie Koersk. Hij was van zeer arme afkomst, waar hij later uitermate trots op was. Zelf heeft hij over zijn afkomst verteld: „Mijn grootvader was een ongeletterde lijfeigene boer. Hij was het eigendom van een grootgrondbezitter en kon worden verkocht of zelfs, zoals vaak gebeurde, tegen een hond worden geruild. Mijn vader was een mijnwerker en ik heb zelf ook in de mijn gewerkt als bankwerker". Hoewel hij al 23 jaar was, toen Lenin in november 1917 de macht in Rusland veroverde, was Chroests jow destijds nog geen bolsjewiek. Opmerkelijk was dat niet, want de bolsjewiki vormden maar een kleine partij, die niet in staat werd geacht het chaotische en arme Rusland te gaan regeren. Op zijn vroegst sloot hij zich pas zes maanden na de Oktoberrevo lutie bij de partij van Lenin aan, al is Chroestsjow het later zelf gaan voorstellen alsof hij een rode revo lutionair van het eerste uur was. Als de sluwe Russi sche boer, die hij in alle opzichten, was, had hij eerst echter wijselijk de kat uit de boom gekeken. Hoe onbesuisd hij ook vaak te werk is gegaan, in de strijd om hogere posities te verwerven toonde hij zich een gevaarlijk tacticus en vergiste hij zich nooit ernstig. Anders zou hij Stalin ook niet overleefd hebben en zou hij tenslotte niet de hoogste macht in de Sowjet- Unie hebben veroverd. Chroestsjow was volkomen een produkt van het stalinisme, maar het bijzondere van hem was dat hij zijn eigen persoonlijkheid wist te bewaren. Hij begon zijn politieke carrière als een onbeduidende partij functionaris in het Donbekken. Hij heeft daarna alles gedaan wat Stalin van hem eiste en dat was niet weinig en is dikwijls met een onvoorstelbare wreedheid opgetreden. Toch werd hij geen kleurloze partijbureaucraat, die afgesneden van de bevolking leefde. Hij heeft herhaaldelijk getoond goed te besef fen wat er onder de gewone inwoners van de Sowjet- Unie leefde. Hij bleef ook hun taal spreken en kon er als leider van de Sowjet-Unie over opscheppen dat hij een moeilijke term niet goed kon uitspreken. Als functionaris van Stalin hield hij er bovendien zeer eigen denkbeelden op na, maar wist daar zo nodig over te zwijgen, hoe praatlustig hij ook was. Toen Stalin op 5 maart 1953 stierf, maakte Chroestsjow reeds lange tijd deel uit van de hoogste partijleiding. Hij leek echter wel allerminst de aan gewezen figuur om de Sowjet-Unie te gaan moderni seren, de noodzaak waarvan door een belangrijk deel door de Sowjet-elite werd ingezien. Als partijleider stond Chroestsjow aanvankelijk volkomen aan de kant van de meest conservatieve stalinistische krach ten. Hij hamerde er op dat de zware industrie de meeste aandacht moest blijven krijgen, terwijl de premier geworden Georgi Malenkow het accent legde op de snelle ontwikkeling van de produktie van con sumptiegoederen. Chroestsjow moet terdege beseft hebben dat Malenkow gelijk had, maar zijn tijd wat al te ver vooruit was. Nadat hij actief had meege werkt om Malenkow de politieke wildernis in te sturen, nam hij zijn belangrijkste ideeën over. Chroestsjow is wel de vader van het goulash-commu- nisme genoemd. Zelf heeft hij daarover gezegd: „Als we de mensen niets beters zouden beloven dan alleen maar revolutie, dan zouden ze zich het hoofd krab ben en zeggen: is het niet beter om goede goulash te hebben?" Zijn pogingen om de Sowjet-Unie te hervormen tot een moderne, welvarende industriestaat, die op z'n minst een gelijkwaardige partner van de Verenigde Staten zou kunnen zijn, kregen op dramatische wijze gestalte op het 20ste congres van de communistische partij, dat in februari 1956 te Moskou werd gehou den. In een lange, heftige rede viel hij de politiek van Stalin aan. Daarmee beroofde hij de Sowjet- Unie van haar vreselijke afgod want dat was Stalin nog steeds en zette hij de revolutie van bo venaf in werking, die hij noodzakelijk achtte om Rusland machtiger en welvarender te maken. „Ame rika inhalen en voorbij streven" was een van de meest geliefde leuzen van Chroestsjow. De destalinisatie, zoals Chroestsjow die wenste, was een zeer beperkte revolutie en had in de eerste plaats tot doel het leven in de Sowjet-Unie te nor maliseren. De mensen moesten weer op een gewone wijze hun werk kunnen doen, zonder angst opgepakt te worden, en ze moesten er merkbaar beter van worden. Op allerlei manieren probeerde Chroestsjow Rusland weer in beweging te brengen, maar het moest zich wel zo bewegen als hij uitstippelde. Tel kens weer moest hij op bepaalde maatregelen terug komen of harde dwangmethoden toepassen om het moderniseringsproces onder controle te houden. Het is hem nooit helemaal gelukt, want de destalinisatie kreeg haar eigen dynamiek. Ook op het gebied van de buitenlandse politiek begon Chroestsjow de toestand zoveel mogelijk te normaliseren. Rusland moest niet langer de grote boeman van het Westen zijn, zo vond hij. Chroests jow brak met de klassieke stelling van het marxis- me-lenimsme dat oorlogen onvermijdelijk zijn zolang als het imperialisme nog bestaat. Tot grote opluchting van de Russische bevolking kwam hij beweren dat het voorkomen van oorlogen beslist wel mogelijk was en door de aanwezigheid van kernwapens ook noodzakelijk was. De macht van de socialistische landen, zo leerde Chroestsjow, was zo geweldig toe genomen dat men thans in staat was de imperialisten te doen afzien van eventuele oorlogsavonturen. Ame rika, de oorlogszuchtige aanvoerder van het impe rialisme, zou door de Sowjet-Unie, het vredelievende bolwerk van het socialisme, gedwongen worden de politiek van vreedzame coëxistentie te aanvaarden. Ondertussen moesten Rusland en de andere socialis tische landen een gigantisch industrieel apparaat op Chroestsjow samen met president Kennedy. bouwen, zodat hun toenemende welvaart de arbeiders in de kapitalistische landen zou aansporen het kapi talisme de doodsteek te geven. Hoewel Chroestsjow luidkeels verkondigde zichzelf als „een doodgraver van het5 kapitalisme" te beschouwen, liet hij wijselijk in het midden wat de Sowjet-Unie zou doen indien er in een westers land een communistische revolutie zou uitbreken. Vermoedelijk was zijn plan in zo'n geval niets te doen. De politiek van vreedzame coëxistentie, zoals Chroestsjow die met zoveel verve bepleitte, ging er van uit dat „er zelfs onder de meest verwoede vij anden van het communisme mensen met een gezonde geest zijn", zoals hij zei. „Alleen krankzinnigen en maniakken kunnen thans tot een nieuwe wereld oorlog oproepen". Om conflicten, die tot oorlog zou den kunnen leiden, zoveel mogelijk te voorkomen, moest de Sowjet-Unie proberen in de eerste plaats tot redelijke betrekkingen met Amerika te komen. Deze opvatting bracht hem in 'n hevig conflict met China, dat zich door de Verenigde Staten bedreigd voelde en de vrees had dat Rusland en Amerika samen de lakens wilde gaan uitdelen in de wereld. Het verzet tegen, zijn politiek noemde Chroestsjow oorlogshitserij en hij begon Mao Tsetoeng er tenslotte van te beschuldigen dat die de hele wereld in vlam wilde zetten. Dat Chroestsjow de vreedzame coëxis tentie overigens niet opvatte als een star beginsel als een rustig naast elkaar bestaan heeft hij voor al door het verschepen van raketten naar Cuba over duidelijk bewezen. Hij wilde de macht van Amerika zoveel mogelijk terugdringen, echter zonder het risico van een oorlog te lopen. Als zovele modernisators had Chroestsjow willen doen dan waartoe hij werkelijk in staat Hij had met Napoleon en Lenin de nogal roeki instelling gemeen dat hij uitging van de stel „On s'engage et puison voit" door Lenin taald met de woorden: „Eerst stort men zich i strijd en dan zal men wel verder zien". Hij i vaak constateren dat het hopeloos mis ging zod gedwongen werd een wispelturig zig-zag bele voeren. Hij wilde de Sowjet-Unie moderniseren der echter de wezenlijke kenmerken van het sta tische systeem aan te tasten. Hij wilde meer maar ook meer en, betere kanonnen. Hij wilde lijke betrekkingen met Amerika en de andere terse landen, maar tegelijk de invoed van de S Unie ten koste van het Westen vergroten. Htj het socialistische kamp uit de Stalin-tijd hervtm. tot een socialistisch gemenebest de andere 4 I listische staten zouden zich ontwikkelen tot intftuu maar normale bondgenoten van Rusland. Hij W au echter met een meedogenloze felheid op alsruu socialistisch land probeerde zich als een volw.' bondgenoot te gedragen. Moskou was dan wel uu meer het leidende centrum, maar het moest w< hoorzaamd worden. uu Er is ontzettend veel slechts te zeggen over uu Russische leider, die in de taal van het gewoni uui zijn politiek op zo'n opmerkelijke en vaak ge wijze kon verduidelijken. Maar het blijft de verdienste van Chroestsjow dat hij de grond UU1 heeft gelegd voor een nieuw tijdperk in de S< Unie, al kan het nog lang duren voor dat dit v? UU1 lijk aanbreekt. uui yoep SCHIPHOL Bewoners uit Haar lem en omgeving, die contacten heb ben met de actiegroep „Schiphol stop", zijn zaterdag, tot daden over gegaan. Met veelvuldige en nietszeg gende telefoontjes proberen zij net telefoonverkeer van de luchthaven lam te leggen. De telefonades begonnen omstreeks half negen zaterdagmorgen. Van de kant van de luchthaven werd gezegd, dat tussen tien. uur en ongeveer half elf, alle lijnen van de luchthaven be zet waren en er inderdaad van over last sprake was. Met volgens de woordvoerder van de luchthaven „domme vragen" als „Hoe laat is het" en „Wat voor weer krijgen we" pro beren ze het telefoonverkeer van se rieuze reizigers onmogelijk te maken. De telefoonnummers van de KLM op Schiphol worden niet gedraaid. Het is de actiegroep alleen begonnen om de luchthaven. Het is de leden van de actiegroep niet gelukt, om de luchthaven hele maal onbereikbaar te maken. Volgens een zegsman was het, behoudens tus sen tien uur en half elf, voor iedereen mogelijk verbinding te krijgen, zij het soms na vele malen proberen MANCHESTER (AP) - De Yourg Men's Christian Association (YMCA) heeft na 127 jaar besloten vrouwen tot het lidmaatschap toe te laten. Een voorstel om alcoholische dran ken in de hostels en recreatiecentra van de vereniging te verkopen werd echter verworpen. De besluiten werden genomen op een vergadering van 500 gedelegeer den, die de 100.000 Britse YMCA-le- den vertegenwoordigden. Het hoofd doel van de vergadering was de ont wikkeling van een methode om de beweging nieuw leven in te blazen Zij die bezwaren hadden tegen de toelating van vrouwen voerden aan dat de YMCA-centra geen facilteiten voor vrouwen bezaten. Een der leden stond toen op en verklaarde dat dan onmiddellijk een begin diende te worden gemaakt met de bouw van damestoiletten. Daarna werd het voorstel met een grote meerderheid aangenomen. BONN, HELSINKI (Reuter, UPI, DPA, AP) Dc Westduitse regering had geen onmiddellijke reactie op het Finse aanbod tegelij kertijd met de Bondsrepubliek Duitsland en de Duitse Democrati sche Republiek diplomatieke betrekkingen aan te knopen. Tot op heden heeft Finland alleen handelsbetrekkingen met de beide Duitse staten. De neutraliteitspolitiek van de Finnen heeft aanknopen van diplomatieke betrekkingen tot dusver onmogelijk gemaakt. Ver wacht wordt dat Bonn begrip zal to nen voor het Finse aanbod. In het verleden heeft het echter be zwaar gemaakt tegen het onderhou den van relaties met landen, die ook banden met de DDR aanknoopten. De Westduitse regering wil eerst de za ken tussen de beide Duitse staten on derling geregeld zien. In een rede voor radio en televisie heeft de Finse president Urho Kekko nen gezegd dat het aanbod van zijn land bedoeld is om een nieuwe poli tieke opening in de Europese verhou dingen mogelijk te maken. Er is geen sprake van een wijziging in de Finse buitenlandse politiek. Een regeling met de Duitse staten moet vergezeld gaan van een akkoord over de Finse neutraliteitspolitiek. Ook moet er een verbod in worden opgenomen van het gebruik van ge weld of het dreigen er mee tussen de drie staten. Politieke kringen in Bonn menen dat het Finse aanbod het overleg tus sen de beide Duitse staten over uit voering van het Berlijn-akkoord van DEN HAAG In de Haarlemmer meer is de Hagenaar L. D. aangehou den die op 4 september ontsnapte uit het Haagse huis van bewaring, waar hij zat omdat hij er eind juli zou hebben ingebroken. Hij wordt er van verdacht, bij die gelegenheid achtdui zend gulden te hebben meegenomen. Bij zijn uitbraak was hij in gezel schap van vier anderen, onder wie zijn oudere broer D., die nog steeds voortvluchtig zijn. de Grote Vier kan verstoren. In Oost- Berlijn is het denkbeeld enthousiast ontvangen. Mede met het oog hierop is men geneigd aan te nemen, dat het Finse initiatief is ingegeven door de Sowjet-Unie. Finland wenst voorts nog een juri dische regeling voor vergoeding van de schade, die de Duitse troepen in de tweede wereldoorlog hebben aange richt. Intussen heeft de Westduitse mi nister van buitenlandse zaken, Walter Scheel, op een vergadering van de FDP in Beieren de DDR gewaar schuwd, bij de onderhandelingen over het Berlijn-akkoord niet terug te ke ren tot de tactiek van de koude oor log. Kanselier Willy Brandt, die don derdag met een militair vliegtuig naar de Sowjet-unie vertrekt, zal vrijdag tweemaal een ontmoeting met partijleider Leonid Breznjew hebben, het is mogelijk, dat zaterdag nog een derde gesprek volgt. In Wervik (België) onthulden de zoon van Jan Boruans, broer van de schrijver (rechts), en een dochter van burgemeester Meerschran een monument ter nagedachtenis van prins Willem George Frederïk. Deze prins was de jongste zoon van stad houder Willem V. Hij vocht hier in 1793 tegen de Fransen. De Heem- steedse archivaris Jan Bomans heejt zich bijzonder ingespannen voor de totstandkoming van het monument. ROME (KNP) Paus Paulus heeft bekend gemaakt, dat hij enkele leken heeft benoemd tot experts bij de be handeling van de rechtvaardigheid in de wereld, door de aanstaande bis schoppensynode. Onder die leken, al dus de paus, bevinden zich twee da- Het is tot dusver niet bekend wie tot deskundigen zijh benoemd. Oud- minister Klompé, lid van de pauselij ke commissie Justitia et Pax, die woensdag naar Rome vertrekt voor de vergadering van de commissie, had van de benoeming van lekendeskun- dipen voor de synode nog niets ver nomen. In deze commissie hebben drie vrouwen zitting: een religieuze, juffrouw Klompé en de Amerikaanse hoogleraar Barbara Ward van Co- luinbia-universiteit. Overigens is de paus niet gehouden, per se deskundi gen uit zijn commissie Justitia et pax a.vn te trekken. WASHINGTON (Reuter, UPI) George Bush, de leider vaJ Amerikaanse delegatie bij de Verenigde Naties, heeft verklaard het mogelijk en zelfs waarschijnlijk is, dat de .Volksrepubliek C de zetel van Taiwan in de Veiligheidsraad gaat innemen. Bush zei dit in een interview met het Amerikaanse weekblad US News World Report. Vrijdag al had Bush in Philadelphia in bedekte termen te kennen gegeven, dat Amerika ernstig denkt aan de mogelijkheid dat de Volksrepubliek China Taiwan als permanent lid van de Veiligheidsraad gaat vervangen. Taiwan (NationalistischChina) moet echter lid blijven van de VN, aldus Bush. De diplomaat zei dat de Amerikaanse houding geen politiek inhoudt van het scheppen van twee China's, zoals Peking beweert, maar louter „een constatering van twee be staande realiteiten" is. Amerikaanse diplomaten bij de VN hebben steun gezocht voor twee reso luties met betrekking tot China. De eerste resolutie stelt voor de Volksre publiek toe te laten tot de VN, maar zegt niets over de zetel in de Veilig heidsraad. De tweede resolutie heeft ten doel de uitstoting van Taiwan uit de VN tot „een belangrijke kwestie" te ma- NEW DELHI (Reuter) De pre mier van India, mevrouw Indira Gandhi, zal van 27 tot 29 september een officieel bezoek aan de Sowjet- Unie brengen. Op 9 augustus heeft India met de Sowjet-Unie een vriendschapsverdrag gesloten. Volgens diplomatieke waar nemers bevat het verdrag enkele on duidelijk geformuleerde artikelen. Mevrouw Gandhi zal waarschijnlijk willen weten hoe het verdrag precies geïnterpreteerd wordt door de leiders van de Sowjet-Unie. Ongetwijfeld zal zij ook de toestand in Oost-Pakistan en de aanhoudende stroom vluchte lingen ter sprake brengen. In de periode van 29 oktober tot 10 november zal premier Gandhi bezoe ken brengen aan Engeland, Amerika, Frankrijk en West-Duitsland. ■u uur uur uur ken, zodat daarvoor twee-derde de stemmen nodig is. Tot no| hebben slechts twee kleine La Amerikaanse landen de tweede lutie willen steunen. De Japanse minister van bi landse ^ken, Takao Fukuda, hei Washington verklaard het Ai kaanse plan om twee China's t VN toe te laten niet te steunen. Van een «nzer verslaggevers DONGEN De 27-jarige W. Brouwer van het bijkantoo lvem de Boerenleenbank in Dongen e"^ zondagmiddag bijna drie uur op tt, i« ten gezeten in een kast acht He kluis in het bankgebouw. Hij eö: 1 daar om tien voor twaalf opge ka., door een met een pistool gewa dhoii; indringer, die met ongeveer 21 gulden verdween. de Oc <S> idovei Liter Ivers V-Voc De politie zei gisteren nog aanwijzingen te hebben over rover wel zou kunnen zijn. De kassier werd gevonden do< Plant» vrouw, die ongerust was gew door het lange wegblijven vac versui man. Deze had volgens zijn zeg! zondag om twaalf uur een gemaakt met een cliënt om eenfst theek af te sluiten. Hij zou de in het bankgebouw ontvangen de kassier in het kantoor kwaï hij opgewacht zijn door de gefl de onbekende. De politie wist gisteren nofba" hoe deze man in het gebouw "l kunnen komen. Ook wist de niet wie de man was waarrt kassier een afspraak had over potheek, of deze man misschif gram met de overval te maken kan 1 en of deze man het niet bijl heeft gevonden dat de kassieiw zoals afgesproken, op hem wach Bovendien kon de politie ni gen of het in Dongen normaf,lefl bruik is op zondagmiddag afsi met de bank over hypotheken ken. Kassier Brouwer, die ani jaar bij de Boerenleenbank wfi door het gebeuren overstuur. Nws. afiUu Mind, repei alpha vord ap. wziek deling Urnaal Midn: orkesi Antoi

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6