Rekening voor ontvuiling is toch voor consument Driekoningenavond met zorg gebracht Composities uit 27 landen bij Gaudeamus Politie vordert weinig met zaak-Vahrmeijer ^Vreemde stoffen in milieu eisen nieuwe aanpak [eer nodig dan incidentele naatregelen' „Volkscongres" in Groningen Burgemeester mist (weer) ambtsketen Marinepersoneel op Antillen wil meer geld 5 MA AN© AG 13 SEPTEMBER 1971 door Rob Foppema Er is een tijd geweest (nog niet :ns zo vreselijk lang geleden) it de bezorgheid over milieu- •rvuiling beperkt was tot een il klein groepje. Een handvol ituurliefhebbers en biologen zich, tot verbazing van de it van de mensheid, bezorgd wor laakten over buitenissige din- en oen als het terugdringen van het liet uitekruid en de afname van het °or0<antal dwarsgestreepte grijskop- sters. eple Zij waren roependen in de woe- totdat het steeds meer mensen erke ng opvallen, dat de wereld inder- do ad steeds meer op een woestijn ng lijken en dat de vissen met hun iik naar boven in rivieren dreven stai i dat het nog stonk ook. we Toen die mensen en dat waren zijn en kleine groepjes meer hun em verhieven hoorden zij van in- iudt striële zijde dat het allemaal" zo'n in art niet liep, en dat het van de kerki onomische vooruitgang kwam, en g wa t nooit iemand bewezen had dat •Gou' t minderen van de dwarsgestreepte ^erel ijskoplijster iets met vervuiling te a iken had. Ook dit stadium ligt alweer voor Ve n groot deel achter ons. Mensen die epen dat het stinkt worden tegen- wrdig serieus genomen. Het is de iustrie duidelijk geworden mede or overheidsmaatregelen dié weer inspireerd werden door roepende msen dat ze schoon, of in ieder val schoner moet werken. Dat betekent niet dat alles nu di- i jtt beter wordt. Ten eerste wordt er V I it de rekening voor het ontvuHen 1 I een onduidelijke manier heen en er geschoven. De overheid hanteert centrale filosofie bij haar maatre- R. [en de zinspreuk „de vervuiler be- ilt". Daarmee bedoelt de overheid zij zélf niet betaalt. "aar de roepende mensen denken zij ook niet hoeven te betalen, it zij zijn niet de vervuilers, dat die vieze fabrieken. Dat zou be ien dat de bedrijfswinst van elke meming wordt verminderd in :edigheid met het vuil dat zij nceert. moge voor sommigen een aan- 5, za.Lkkelijke gedachte zijn, het zou wel einde betekenen voor een hele se- iTofl'bedrijfstakken- eugd andere opeet worden die stoffen uit eindelijk op wereldschaal verspreid. En dus weten we niet wat we doen. Er is wel onderzoek gedaan naar de giftige werking in een paar proefdie ren, met in het achterhoofd de vraag naar de schadelijkheid voor de mens. Maar dat betekent dat we in heel an dere organismen verrassingen kunnen verwachten. Om een voorbeeld te noemen: nie mand weet of misschien raderdiertjes overgevoelig zijn voor PCB's (rader diertjes zijn heel kleine waterorga nismen, die massaal in plankton kun nen voorkomen en weer als voedsel dienen voor vissen). En als we zoiets merken kan het al te laat zijn. De PCB's zijn al overal, en de rader diertjes zouden gewoon kunnen uit sterven. Als er iets fout gaat is het niet meer te corrigeren, en dat laat voor mij maar één mogelijke conclusie open: deze stoffen moeten niet ge bruikt worden. Dr. Beek haakte daarop in. Stoffen die bestemd zijn om door mensen op gegeten te worden, zei hij, moeten volgens de geldende regels uitgebreid onderzocht worden op hun giftige eigenschappen. De vraag doet zich nu voor, of je stoffen die je niet als voedsel verkoopt, maar die wel in het milieu terechtkomen en dus door an dere organismen worden opgegeten, niet ook eerst op giftige eigenschap pen moet onderzoeken. Ik vind van wel, zei^dA Beek. Nu kan men prof* Van Genderen nog tot de bezorgde biologen'rekenen (voor wie het verschil tussen gelijk hebben en gelijk krijgen vaak ter gend groot is), voor dr. Beek geldt dat niet. En dat geeft een beetje moed. Maar met het nieuwe beginsel voor milieubeheer dat de heer Beek voor stelde zijn we er natuurlijk niet, al zou het morgen aanvaard worden. Heel moeilijk is het, zei hij, om bij te sturen als een stof die je sinds jaar en dag gebruikt, het milieu blijkt aan te tasten. (Zoals met de PCB's het geval is). Een abrupt verbod is ongewenst. Als er al vervangingsmiddelen voor handen zijn, weet je toch niet wat je doet. De eigenschappen van zo'n ver vangingsmiddel zijn meestal nog slechter bekend. Je schept met een verbod dan een onbekende toestand, waarin je later wéér moet bijsturen en zo blijf je aan de gang. Uit het congres kwam een prak tisch voorbeeld naar voren. In scheepsverven zouden PCB's vervan gen kunnen worden door de verwante PCP's (polychloorparafinen). Maar we hebben geen idee, zei de verfman, wat PCP's in het milieu doen*. Prof. Van Genderen: „Mijn eerste indruk is dat ze minder schadelijk zullen zijn. Maar ik weet het niet, en de fabrikant van PCP weet het ook niet. Maar die fabrikant hoort zoiets te weten. We moeten zo ver zien te komen, dat afnemers van chemicaliën dit soort informatie van hun leveran ciers verlangen". Maar dat soort informatie is niet zomaar uit de grond te stampen. We hebben een geweldige achtedstand in te lopen. Een van de mensen die dat heel scherp ziet is prof. dr. G. J. M. van der Kerk, directeur van het Utrechtse TNO-instituut voor organi sche scheikunde. Een paar maanden geleden hiéld hij een rede die in be- leidskringen nog wel, enige tijd zal doorklinken. Hij zei toen, dat de verminderde onderzoekinspanningen van de in dustrie zijn inziens voor een deel blijvend waren, en dat zijn instituut (en soortgelijke instellingen) zich meer zou moeten gaan richten op on- De boel) gen, dag. 2, 8. 2, 4.li nice. fE' it is natuurlijk onzin. Wie uitein- 9.30, ijk' betaalt is de consument, want looo: ondernemer ,zal het ontvuilen in ^z'ólprijzen doorberekenen. Als men taais rijfswinsten wil verlagen (en dat vrji-- len denkbaar politiek streven) dan u7it91 !t dat niet langs de achterdeur i de milieuhygiëne gebeuren maar roon door de vennootschapsbelas- 7, te verhogen of zo. En als we bBne lucht willen, moeten we beta- di. 2.1 l Ziai"t ehalve het geschuif met de reke- J is er een tweede moeilijkheid sex op een veel ingrijpender manier J weg terug naar een schone omge- ïsfa.i en een gezonde natuur blok- rt. Die moeilijkheid is kort en word schien wat gedramatiseerd sarr.en evam vatten: wij weten eigenlijk niet ,m 8 we doen. tal v welsprekend voorbeeld was &ngs in Naarden te beleven, waar gelijknamige chemische fabriek kend afval in een meertje depo- <inC X Toen dat plotseling een affaire d, informeerde de gemeente wat nu eigenlijk werd weggegooid, d 7 fabriek schreef een beleefd briefje Mari: ig dat ze dat onmogelijk konden Cla ellen: „dan zouden we het halve Jo dboek der organische chemie Wo tten overschrijven", Hei: heb het boze vermoeden dat de G ;n niet wisten wélke helft van het d v A dboek daar het water in ging. staan hoe ongezond elk van die Dijk, miljoen verschillende stoffen en Lr de daar ook bivakkerende vo- Abravissen en waterplanten is. Het Hindi kennelijk wel mee, want massale Nic fte is nog niemand opgevallen, jaai aar bij de milieubescherming re- toer, Bn we nog bijna altijd op die klei- j en voordjes als „kennelijk". Want we idrik8 611 eigenlijk niet wat we doen. at we op die manier niet kunnen Niö ^?an is een opvatting die geluk- niet alleen bij een paar bezorgde 0gen heerst' De laatste tijd zijn twee gelegenheden stellingnames ïvallen van mensen die in en voor Industrie van gewicht zijn en die h grote voorzichtigheid aandrongen. 1 het KNCV-congres in Hilver- j? ontstond in een vergadering over P's (de industriële hulpstoffen die [Wijken zeehonden en watervogels .....f, de dood te bedreigen) een ge- i nrlntenwisseling tussen de Utrechtse Jcialist op dit terrein prof. dr. H. tl Genderen en de directeur van lynilever researchlaboratorium dr. W. Beek. Je hebben te maken, zei prof. Van pieren (over die PCB's) met vol- |kt lichaamsvreemde stoffen, die f ook in het lichaam niet kunnen Tjfen afgebroken. Door hun chemi- eigenschappen lossen ze goed op Vetweefsel, en daar blijven ze zit- Doordat het ene organisme het ROTTERDAM De Internationale Muziekweek van de Stichting Gau deamus is ook dit jaar weer van start gegaan met de intentie een aantal eigentijdse werken aan het publiek te presenteren. Internationaal is waarlijk geen loze kreet, want uit niet minder dan 27 landen, waaronder Australië. Brazilië. Korea, Nieuw-Zeeland, Rusland en Japan kwamen in totaal 124 composi ties naar ons land waar zij door een Fransman, een Italiaan, een Neder lander en een Joegoslaa zijn geselec teerd en aan het eind van de muziek week mogelijk zullen worden be kroond. Mensen voor wie de muziek slechts is „een feest der herinnering" gelijk een Frans spreekwoord be weert hadden in De Doelen te Rotter dam niets te zoeken. In plaats van Beethoven, Schubert en Tsjaikowski, kwamen aan bod Franco Oppo (een 36-jarige Italiaan), Leonid Grabowscy (een evenoude Rus), Marko Rudzjak (een Joego slaaf), Edoardo Kusnir uit Argentinië en Robert Snyder uit de U.S. Het gaat Gaudeamus niet om de herinne ring maar om het avontuur. Het eerste werk Digressione (uit weiding) van Franco Oppo dat werd uitgevoerd door het Utrechts Sympho- nie Orkest (dirigent Paul Hupperts) en het Klein Radio Vrouwenkoor (in gestudeerd door Frans Müller) was zeer kort, slechts 31/* minuut, maar het had naar mijn mening het meest te zeggen. Mede door de subtiele wij ze waarop de vrouwenstemmen met de klank van het orkest waren ver smolten. Oppo is een lyrisch talent met een sterk ontwikkeld gevoel voor klankkleur. In La Mer van Grabowscy werd getracht op zogenaamd eigentijdse manier nog eens over te doen wat Debussy reeds eerder op onvolprezen wijze tot stand bracht. De spreekstem (Meindert Kraak) die als het ware de hoorder duidelijk moest maken wat hij hoorde gaf het werk het karakter van een declamatorium uit de Ro mantische periode. Het Radiokoor kan daar met gesis, handgeklap en geroep weinig aan veranderen. Rudzjak's Vitae Arbor gespeeld door de organist Charles de Wolff be gon met toonclusters en zeer onheil spellend maar het liep tenslotte alle maal nog heel goed en bijna tonaal af en dat voor eigentijdse muziek. Aan de laatste twee „werken" De Bakke rij van Kusnir en Occasion B van Snyder kwam geen mensenhand meer te pas. Twee geluidsboxen lieten horen wat er zoal te dotn is met „gefilterde meningen van drie zaagtandgolven gearticuleerd en frekwentie-gemo- derzoek ten dienste van het milieube heer. Een opmerkelijke uitspraak van een man die beroepshalve nauwe bin dingen heeft met het industriële speurwerk. In een gesprek lichtte prof. Van der Kerk zijn ideeën onlangs als volgt toe. De explosieve ontwikkeling van nieuwe chemische produkten die we de afgelopen tijd hebben meegemaakt op basis van al even formidabele onderzoekprogramma's heeft twee gevolgen die zich nu vrij plotseling voordoen. Ten eerste het verschijnsel dat nog meer onderzoek voor het ontwikkelen van nog meer nieuwe produkten in veel gevallen niet meer rendabel is. Je zou dat de wet van de verminde rende meeropbrengst kunnen noemen. Ten tweede het inzicht dat het on derzoek in het verleden te zeer ge richt is geweest op het gewenste re sultaat, onder verwaarlozing van bij verschijnselen die men niet ver wachtte. Die bijverschijnselen waren er daarom wel degelijk, en ze vormen nu een belangrijk onderdeel van het milieuprobleem. En we zien dus nu een sterke toe name van de behoefte aan onderzoek hoe we de al verworven kennis en kunde op de beste manier kunnen ge bruiken. De wetenschap moet zich niet meer met oogkleppen opstellen, alleen gericht op het directe doel, de wetenschap moet alle kanten op gaan kijken, en dus ook het onverwachte zien. Dat is een hele omwenteling en de moeilijkheid op dit moment is, dat de maatschappij nog geen organen heeft om aan die behoefte te voldoen, om deze nieuwe vorm van toegepast na tuurwetenschappelijk onderzoek te verrichten. Voor de industrie ziet prof. Van der Kerk hier geen grote rol weggelegd. Zij heeft haar verleden tegen. De daar gegroeide filosofie is juist wél doelgericht, en bovendien gericht op het maken van winst. Tastbare winst, niet de ongrijpbare voordelen voor de maatschappij als geheel, die het re sultaat moeten zijn van het onder zoek naar het onvenvachte bijver schijnsel. Het nieuwe onderzoek is een taak voor de overheid, meent prof. Van der Kerk. En daarom komt het aardig uit dat de overheid beschikt over de organisatie TNO, een instrument dat in rincipe wél geschikt is voor het nieuwe onderzoek waaraan de maat schappij nu behoefte heeft. De Utrechtse hoogleraar verwacht (en hoopt) dat binnen enkele jaren de beleidsombuiging zich voltrekt die dit instrument in staat stelt om antwoor den- te gaan verschaffen in siutaties waarin we nu nog moeten bekennen: we weten eigenlijk niet wat we doen. Enige duizenden mensen zijn zaterdag en zondag op de been geweest om de stoomlocomotief te zien, die door het land reed ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Nederlandsche Vereeniging van Be langstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen. De stoomloc was gehuurd van de Westduitse spoorwegen, maar de 14 rijtuigen, die er achter gekoppeld waren, waren Nederlands. Ongeveer 1100 mensen hebben de jubileumrit mee- gemaakt. Het ging van Amsterdam via Woerden naar Rotterdam en vandaar via Den Haag naar Amsterdam terug. In de beide pleisterplaatsen maakten de passa giers ritten in verschillende tramtypes. De stoomloc trok overal veel bekijks en is onderweg honderden keren gefotografeerd. Het stoomtijdperk is in Neder land in 1953 afgesloten. Er deed zich bij dit festijn voor spoorwegliefhebbers ook een ongeluk voor: een tramstel botste bij het ver laten van de remise op een ander tramstel. Daarbij werd niemand gewond, maar een oud tramstel uit 191-7 liep wel aanzienlijke schade op. Dit rijtuig was de afgelopen maanden juist helemaal opgeknapt door een aantal vrijwilligers. Van een verslaggever OUDE PEKELA Een aantal Gro ninger actiecomité's heeft zaterdag in Oude Pekela besloten een volks congres te organiseren om het volk gelegenheid te geven zich uit te spre ken over de economische moeilijkhe den, waarmee Groningen te kampen heeft. Politieke partijen zullen niet worden uitgenodigd voor dit congres, omdat „het buiten de politiek moet blijven", zoals Wet communistisch Ka merlid Fré Meis het formuleerde. Het doel van het congres is zo veel moge lijk macht te bundelen om met meer kra ht eisen aan de regering te kun nen stellen. Wanneer het congres zal worden gehouden is nog niet bekend. Een werkcommissie zal over enkele, we ken een manifest verspreiden en ac ties voeren om geld voor de organisa tie van het congres te krijgen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In het onderzoek naar de doodsoorzaak van de 63-jarige fabrieksarbeider Cornelis Vahrmeijer, die ^orige week verminkt en geheel ont kleed in het water van de Westerkeersluis werd gevonden, zit nog steeds weinig schot. De Amstetrdamse politie heeft in middels een' uitgebreid bulletin met" bijzonderheden over het slachtoffer verspreid in de buurt van het Haarlemmerplein. Bruikbare tips zijn er tot nu toe niet binnengekomen. Toen Cornells Vahrmeijer donder- W. Gerkeers'.uis te Am sterdam werd aangetroffen, hield de recherche no*? rekening met de moge lijkheid dat de verwondingen van de omgekomen man waren veroorzaakt door scheepsschroeven. Nu de kleding van de man onvindbaar blijft en vol- gensde sectie een aantal wonden reeds voor zijn dood zijn toegebracht, houdt de moordbrigade van de Am sterdamse recherche ernstig rekening met een misdrijf. Dit vermoeden wordt nog versterkt door het feit dat er op een stenen 'trapje naast een brug bij het Haar lemmerplein bloedsporen zijn gevon den. De vraag of dit bloed afkomstig is van de heer Vahrmeijer, die op weg naar huis deze brug waar schijnlijk is gepasseerd, is nog in on derzoek. Overigens is de anatoom-pa tholoog dr. J. Zeldenrust er niet in geslaagd de juiste doodsoorzaak vast te stellen. Daarvoor heeft het slacht offer te lang in het water gelegen. De heer Vahrmeijer werd reeds vo rige week zondagavond door zijn fa milie als vermist opgegeven. Vast staat dat hij die avond in enkele ca- fé's in de buurt van het Haarlemmer plein een stevige borrel heeft gedron ken. Vanaf 23.15 uur zondagavond tot donderdagmorgen, toen hij in de Westerkeersluis werd aangetroffen, ontbreekt elk spoor. De recherche hoopt daarom op tips van mensen, die de heer Vahrmeijer of diens kleding in de tussenliggende periode hebben gezien. Hij droeg een donkerblauw pak met een klein ruit je, de pantalon was aan de onderzijde iets ingekopt. Voorts droeg hij een oranje-roze overhemd (Shirt masters) duleerd met versterkers en oscillato- ren met variabele voltage en een eveneens variabele functiegenerator". Maar dat wisten we allemaal al. Het elektronisch materiaal is volko men ontdekt, het wachten is slechts op de meester die er na Berio c.s. nieuwe muziek mee maakt. Kusnir en Snyder lijken dat (nog) niet të zijn. Door EV. GROLLE DEN HAAG Liefde in het land der gekken". Hoe het dan daar toegaat heeft Shakespeare in zijn „Driekoningenavond" meeslepend uiteengezet. Het is vanouds een successtuk juist omdat het zo veelzijdig is. Het biedt gelegenheid voor heerlijk kluchtspel, maar ook voor verstilde lyriek, voor vrolijkheid, maar ook voor melan cholie, voor kostelijke verwikkelingen, maar ook voor echte levens wijsheid want nergens heeft Shakespeare zo duidelijk gemaakt, dat men beter een wijze gek kan hebben (en die zijn er) dan een gekgeworden wijze (en die zijn er meer dan men denkt) zonder das, zwarte lage schoenen, maat 42, grijze nylon sokken en wit ondergoed met een fijne ribbel. Ver der had hij bij zich een portemonnaie met knipsluiting met ongeveer hon derd gulden, een stortingsbewijs van de giro, een sleutelbos, een zakkam, een garantiebewijs van een viswerp- molen en een pakje zware Van Nelle shag.Volgens de politie leidde de heer Vahrmeijer een gewoon leven. Hij dronk, maar niet overmatig. Volgens cie caféhouder die hem voor zover be kend het laatste zag, was hij nog goed in staat naar huis te lopen. De Amsterdamse politie hoopt op tips van mensen die de dood gevon den C. Vahrmeijer vorige week nog hebben gezien. HEETEREN De nieuwe ambts keten van de burgemeester van Hee- teren is door inbrekers uit het ge meentehuis ontvreemd. Het vorige exemplaar trof twee jaar geleden een zelfde lot; die inbraak is nooit opge helderd. Behalve de ketting werden deze keer medailles en goederen ter waar- ,de van 2500 gulden meegenomen. De schade door het openbreken van kas ten en bureaus' is aanzienlijk. De po litie is de daders nog niet op het spoor. Het stuk is zo veelzijdig omdat de liefde zo veelzijdig is. Als renaissan cemens wist Shakespeare, dat de lief de bitter-zoet is, aldoor wisselend van kleur als een opaal. Liefde was voor hem gecompliceer der dan voor velen van tegenwoordig die willen wijsmaken dat liefde al leen maar „lekker" is. Vandaar dat er zoveel melancholie in „Driekoningen avond" zit. Regisseur Hans Croiset heeft dit in zijn opvoering bij de Haagse comedie goed begrepen. Hij heeft niet alleen zijn aandacht gericht op de vrolijke snaken jonker Tobias, Andries Bib- berwang en kamenier Maria, maar ook zijn aandacht gegeven aan de ly rische momenten in het stuk, aan de melancholieke hertog Orsino en de in tweedstrijd verkerende Olivia, en uiteraard vooral veel aandacht aan le levenswijze nar Feste. Maar en hier ligt de zwakte van zijn met zorg gebrachte regie juist bij deze meer serieuze personages kwamen de moei lijkheden van de ingewikkelde Sha- kespeare-teksten sterk naar voren. Men had meer moeten leren van Jules Croiset. die als drinkebroer To bias de moeilijke tekst losjesweg over het voetlicht gooide, nonchalant en ontspannen, en juist daardoor die tekst makkelijker te volgen maakte. Hij was de mee3t pittoreske figuur van de avond, een echte alstaff. Zijn voorbeeld werd eminent gevolgd door Guido de Moor als Andries Bibber- wang (een hoogst opmerkelijke kolde rieke prestatie). Ook Do van Stek voelde zich als de kamenier Maria op haar gemak. Maar de prijs voor de beste acteursprestatie gaat toch wei naar Joris Diels als de stijve dienaar Malvolio. Door Harry Wich was hij in een vorige-eeuwse pandjesjas gesto ken met een vest en een stropdas en hij paste helemaal in het dwaas ge heel.. De plechtigheid werd er zeer door versterkt. Harry Wich had voor een heel fijn (Van onze correspondent) DEN HELDER Volgens de Ver eniging voor Belangenbehartiging van Schepelingen bij de Zeemacht verdie nen de marinemensen in de Neder landse Antillen zo weinig, dat ver scheidene van hen bijbaantjes moeten nemen om rond te kunnen komen. In het Algemeen Marine Weekblad staat een hoofdartikel, over deze sa larissen en daarin wordt aangedron gen op snelle maatregelen, die een eind moeten maken aan de situatie. Het salaris van het marineperso neel in de Antillen bestaat uit twee gedeelten: het normale (in Nederland geldende) salaris en een buitenland toelage. Men is er in het verleden van uit gegaan, dat de militair, in de An tillen normaal moet kunnen leven en ook nog een bedrag moet kunnen re serveren voor zijn terugkeer in Ne derland. Maar de praktijk is. dat loonsverhogingen in feite in minde ring worden gebracht op de toelage, zodat het eindbedrag bijna gelijk ge bleven is. Daarentegen zijn de kosten van levensonderhoud op de Antillen wel gestegen, zodat veel marinemen sen nu erg krap zitten. Met name de jonggehuwden en de ongehuwden hebben het moeilijk volgens de VBZ. decor gezorgd: op de grond een groot espenblad waarop alles zich rustiek en ongedwongen kon afspelen, met op de achtergrond twee enorme bewe gende bladeren die kunstig als coulis sen werkten, een heerlijke vondst, al leen de herfstachtige kleur was niet zo goed gekozen, want „Driekonin genavond" is allerminst een herfst- stuk. De kostuums van Harry Wich de den het ook heel goed. alleen had hertog Orsino een vorstelijker ge waad verdiend, want Jaap Wieringa stond er nu wat al te schamel bij en juist hij verdiende versterking. Van de medespelende diene zeker Anne-Wil Blankers (als Cesario/Vio- la), en Trins Snijders als Olivia ge noemd te worden. De nar Henk van Ulsen viel me tegen, van hem had ik meer tekstvaardigheid verwacht. Trouwens een soepeler omgaan, min der harkerigheid is in het algemeen gewenst, want de opvoering krijgt nu ten onrechte enigszins het odium van traagheid. Niettemin een met zorg ge regisseerde opvoering van een juweel van een stuk. Jurriaan Andriessen had voor waardige muziek gezorgd en de vertaling van Dolf Verspoor was actueel bijgewerkt, onder andere door de invoering van het woord „profijt beginsel". Ev. Grollc Hongerstaking voor vrijlating gevangen student in Pakistan DEN HAAG Acht leden van het actiecomité „Jaap Walg Vrij" hebben het afgelopen weekeinde een hon gerstaking van 24 uur gehouden voor de Pakistaanse ambassade in Den Haag. Zij deden dit om te pleiten voor de vrijlating van de 23-jarige Amster damse student Jaap Walg, die eind augustus in Karachi werd veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf. Hij werd eind februari aangehouden in de buurt van een Pakistaanse luchtmachtbasis. Volgens de hongerstakers is hij het onschuldige slachtoffer geworden van zijn „vliegtuigmanie". Jaap Walg zou niet wegens spionage zijn veroor deeld, maar het actiecomité weet niet waarvoor dan wel. Bij de ambassade gaven de hongerstakers een brief af, waarin de vrijlating van Jaap Walg werd gevraagd. Het actiecomilé is be zig met een handtekeningenactie. De handtekeningen zullen samen met een petitie over enkele weken aan de Pakistaanse ambassadeur worden aangeboden. Literaire prijs voor dichtende gevangene ROME (AP) Alfredo Bonazzi, die levenslange gevangenisstraf uitzit we gens een in 1960 te Milaan gepleegde moord, heeft opnieuw een Italiaanse poëzieprijs gewonnen, de vierde in twee jaar. Zijn jongste werk, getiteld „Blauw levenslang", kreeg zaterdag de eerste prijs in de Castelforte-prijsvraag. De jury noemde het werk een bijzonder menselijk document met grote literaire kwaliteiten. De prijs werd uitgereikt aan de verloofde van de gevangen dich ter, Laura Mocellin. Zij is van hem gaan houden na zijn gedichten te heb ben gelezen en heeft zich per brief met hem verloofd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5