KERN Plannen voor verset al klaar vóór onderwijsbegroting er is EEN INQUISITIE IN AKEN stichting Oorlogsgraven 25 jaar Synodepraeses schrijft hervormde predikanten brief ter bemoediging UIT DE KERKBLADEN AMSTERDAM, INITIATIEF-DEMONSTRATIE OP 2.» Zendingsblad SEPTEMBER - GESTEEND DOOR VEEE ORGANISATIES nu opinieblad Puzzelhoek Het weer in Europa Een woord voor vandaag Fe Brc DS. J. G. VAN ZANTEmmort E kar KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Hij n< Nieuwe Leidse Courant bez D.^rdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactl J.. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkffli J. van Hofwegen. ^amer e wees rawerl Ds. Ho °g veel •ngl m Namen leuwcn houder pienwe In het r.k. weekblad De Bazuin schrijft Nico Versluis: „De Werkgemeenschap van solidaire priesters en leken in West-Duitsland heeft de volledige docu mentatie uitgegeven van een kerkelijk proces, dat in mei 1970 tegen twee priesters van het bisdom Aken, kapelaan C. Henkei en pastoor J. Domsel, werd aangespannen (SOG-Papiere 71/4, Viktoria- Allee 47. 5100 Aachen). In dit proces waarvan de kranten reeds mel ding hebben gemaakt, werden deze priesters be schuldigd van ontering van de heilige eucharistie en van ketterij. Omdat een dergelijk kerkelijk strafproces alleen per brief wordt gevoerd, kan men in het gepubliceerde dossier alle fasen van dit merkwaardige, om niet te zeggen absurde in- quisitiegericht volgen. De beschuldigingen luid den, dat kapelaan Henkei tijdens een eucharistie viering op een camping bij de opening van het jachtseizoen de kelk niet zou hebben schoonge maakt. zodat daarin enkele druppels geconsa creerde wijn moesten zijn achtegebleven. terwijl pastoor Domsel meer dan eens een schaal met eucharistisch brood na de misviering in de hostie bus zou hebben teruggestort. Deze beschuldigin gen die door twee uitgesproken kwezelachtige que rulanten werden uitgebracht, hebben aanleiding gegeven tot de samenstelling van een officieel, kerkelijk tribunaal van vier personen, onder wie twee doctores in de theologie en het kerkelijk recht, zonder dat eerst geprobeerd is om in een gewoon gesprek met de betrokkenen de feitelijke toedracht van een en ander te achterhalen. Na een uitvoerige, ambtelijke briefwisseling die duurde van mei tot december 1970 en waaraan ettelijke tientallen werkuren moeten zijn besteed, werd tenslotte in een slotzitting van het tribunaal „die op 11 december 1970. 's middags om 15.00 uur in het kantoor van het officialaat van het bisdom Aken plaatsvond", vastgesteld, dat bij gebrek aan enig deugdelijk bewijs beide priesters van alle schuld werden vrijgesproken. Als men de eerste verbijstering over een derge lijk onwaarschijnlijk gebeuren te boven is ge komen en de gepubliceerde stukken nader be studeert. vallen enkele uitlatingen op die mis schien kunnen verklaren hoe in 1970 in het bis dom Aken de geest van de inquisitie opnieuw tot leven is kunnen komen. In de getuigenverklarin gen wordt namelijk het gewraakte gedrag van de betrokken priesters met een zekere hardnekkig heid in verband gebracht met hun belangstelling voor de .hollandischen Katechismus" en met het gebruik van de hollandischen Kanones" tijdens de eucharistieviering. Op grond daarvan wordt ver ondersteld, dat zij in hun opvatting van de eucha ristie afwijken van de officiële leer van de kerk en wordt de wijze waarop zij de eucharistie vieren door enkele kerkgangers met de nodige argwaan bekeken. Hoewel in de officiële uitspraak van de kerke lijke rechtbank in Aken dit gebruik van de Nieu we Katechismus of van de Nederlandse kanon- teksten niet wordt genoemd of veroordeeld, krijgt men toch sterk de indruk, dat deze hele Kafka iaanse affaire begonnen is uit vrees dat de „Ne derlandse bacil" reeds tot in Aken was doorge drongen en om te voorkomen dat de verderfelijkt opvattingen van vlak over de grens ook in het bisdom Aken ingang zouden gaan vinden." In De Kandelaar, het maandblad van de Neder landse vereniging van vrijzinnige zondagsscholen, bepleit medewerker K. G. de Noord, de dominee niet verre te houden van de invloedrijke wereld van de zondagsschool, integendeel: „Het is al weer heel wat jaren geleden, dat één van mijn ambtsbroeders zich op een bar koude middag vóór Kerstmis aan het kerkje van zijn eerste gemeente vervoegde, om zijn diensten aan te bieden bij de voorbereiding van het zondags schoolfeest. Hij had begrepen, dat er dienaangaan de wat van hem verwacht werd. Dat bleek echter nauwelijks het geval. De snoepjes en de krente- bollen waren al besteld, het verhaal was al uitge zocht: Hegge Hannes, net als voor drie jaar! Do minee begon daarom maar de boom op te sieren, maar merkte dat achter zijn rug de ballen werden verhangen en de kaarsen verplaatst. Het antwoord op zijn vraag of hij het verkeerd deed was be scheiden doch beslist. De dames hadden al zoveel kerstfeestën over de grijze kuiven voelen stormen, dat ze het roer niet uit handen gaven, zeker niet als het om de boom ging, die mooiste was van de omgeving. Op het Kerstfeest heeft mijn collega toen gemediteerd over het kribbekind en lovende woorden gesproken over de leiding van de zon dagsschool, die zoveel werk "had verzet. Maar de leiding zelf had nog jaren de mond er vol van dat de dominee hen had laten ploeteren op die be wuste middag en'was gaan schaatsen. Hijzelf heeft zijn contacten voortaan, ook in andere gemeenten, beperkt gezien tot het kribbekind en een lovend woord tot de leiding. Het zijn vaak twee werelden, als de befaamde koninckskinderen die malkander zo lief hadden, maar vanwege het diepe water niet bij elkaar konden komen; de wereld van de zondagsschool en de dominees. En dan te bedenken dat Comenius gezegd heeft: „Dat alleen is vast en blijvend in een mens, wat hij in zijn eerste levensjaren heeft opgenomen." Dat betekent dat dominees preken kunnen wat ze willen, maar ze zullen moéten aansluiten bij wat de zondagsschool aan fundament heeft ge legd. Een goede verstandhouding van beide is van levensbelang voor de kerk en voor de mensen. Daarom, dames en heren, haal die dominee er toch bij in het komend seizoen. Hij weet iets van de bijbel en hij heeft allerlei contacten en ideeën. In ieder geval vormt hij een schakel naar het reli gieuze voorland van uw kinderen. En u, dominee, ze hebben u echt heel nodig bij de zondagsschool. Natuurlijk hebt het druk, wie heeft dat niet, maar denk eens aan later aan het vervolg op uw werk. De kinderen van nu staan toch al zo op de tocht. Een boom versieren kunnen velen mensen, maar een stekje opkweken vraagt liefde." Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1 faam. 8. volksnaam van de kauw. 9. eenjarig kalf. 10. na schrift (afk.), 12. steensoort. 13. moeras- vogel. 15. nieuw. 17. tijdrekening. 19 plaats in Gelderland, 21. torenkraai (few.). 23. wisoelborgtocht, 24 oude lengtemaat, 25. elk, 26. Railroad (afk.), 27. plaats In België. 29 tijding. 31 Noor se god. 32. plaats in N.Br. 34 vogel eigenschap, 35. opstootje. 37. droogoven (Z.N.). 39. radio omroep (afk.), 41. kool- itof die medicinaal wordt gebruikt. 43. Oiyth. figuur, 44. witte wortel. Verticaal: 1. rondhout. 2. kweekgras (Z N 3. verbond, 4. geheel de uwe (afk Lat.), 5. tijdperk. 6. baan voor balspel, 7. Voegwoord. 8. kaarsdrager, 11. richt snoer, 12 pret, 14. vreemde munt. 16. god van de wind, 18. ruiterfeest, 20. bij, 22. boom, 23. behoeftig. 28. Europeaan. 30. zangstem. 32. kasteel. 33. haven op de kust van Labrador. 36. plaat* in dc N'.O.P 38 bevel. 40. voorzetsel. 42. rech ten inbegrepen. 43. maanstand. Oplossing vorige puzzel Hor.: 1. alt. 4 patent. 9 para, 11 dreg, 12. karveel. 1« lel. 17 lt. 13 spinet, 21. bee. 22. TEE. 23 kanaal. 25. e.k 27. pen. 28. materie. 31. solo, 32. oele. 34 passer, 35. rib. Vert.: 1. AP.. 2 lak. 3. tralie. 5. adé, 6. trek. 7 eel, 8. N G.. 10 aren. 13. vlek. 14, Stele. 15. aster. 17. Lea, 19. pek. 20. tape. 11. banier, 24. Nero, 26. mals. 2& mos. 29. toe, 30. Eli. 31. sa. 33 eb. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Op 25 sep tember krijgt de regering een eerste voorproefje van het verzet dat in alle sectoren van het on derwijs op gang komt tegen de dreigende bezuinigingen. Vanuit Amsterdam wordt op die dag een demonstratie georganiseerd met als voornaamste eis; kleine re klassen in kleuter- en basis onderwijs. Maar het ziet er naar uit dat deze demonstratie zal uit groeien tot een veel breder on- derwijsfront. Nog voor de onderwijsbegroting be kend is liggen de plannen voor het verzet al klaar. Dat levert natuurlijk wel de nodige problemen op. Daarom hebben de landelijke onderwijzersor ganisaties ook besloten de actie niet te steunen. Zij vinden het voorbarig nu al spandoeken te maken als je nog niet eens weet wat er op prinsjesdag uit de bus komt. Maar de Amsterdamse afdelingen van de onderwijzersbonden zitten wel |*in het complot. Samen met de ouder- raden van het katholiek en openbaar onderwijs hebben ze zich verenigd in het Aktiecomité Amsterdams Onder wijs. Jacques Bos (openbare ouderraad), onderwijzer C. van der Vlies (protes- tans-christelijke onderwijzersbond) en onderwijzer W. Haggenüirg (katho liek onderwijzers gezelschap) zijn het er roerend over eens dat er op 25 september genoeg te demonstreren zal zijn. Jacques Bos; „Als het kleu- tergeld niet omhoog gaat. verzinnen ze wel weer wat anders." Van der Vlies en Haggenburg ver zekeren dat het hoofddoel van de de monstratie (kleinere klassen) in ieder geval goed ls. Zij vinden de aankon diging in de regeringsverklaring dat de leerlingenschaal in kleuter- en ba sisonderwijs met twee punten omlaag zal gaan in de komende vier jaar niet genoeg. Er is meer nodig dan inciden tele maatregelen, zeggen ze. De rege ring moet een totaalplan maken waar in ook gezorgd wordt voor voldoende lokalen en leerkrachten. Het is al meer gebeurd dat verkleining van de klassen ineens niet door kon gaan omdat er te weinig onderwijzers, te weinig lokalen of te weinig geld was. Daarom moet er een politiek op lange termijn komen. Dat is des te belang rijker omdat de leerkrachten van alle kanten belaagd worden door mensen die onderwijsvernieuwing vragen. Dat willen ze zelf ook, maar dan moet er wel voldoende gel<j zijn voor nieuwe leermiddelen, deskundige be geleiding en bijscholing. Reden ge noeg om op 25 september naar Den te gaan. De Amsterdammers gaan bovendien in goed gezelschap, want behalve prof. <lr. L. van Gelder gaat ook de Amsterdamse wethouder van onderwijs, drs. R. van der Velde, mee. Het Amsterdamse initiatief wordt inmiddels gesteund door vele organi saties; de katholieke werkende jonge ren, de NVV-jongeren, het ANVJ, de studentenraden van universiteiten, de Unie van studenten aan hogere tech nische scholen, verschillende opposi tiepartijen en vooral ook door plaat selijke comité's die elders gevormd zijn. Zo zijn er actiecomité's in Breda, Tilburg, Rotterdam, Limburg, Gro ningen en Delft. In Breda zal in navolging van Am sterdam eveneens een handtekenin- genaktie worden gehouden. Op een vergadering van een zestigtal geïnte resseerden is vorige week afgespro- DEN HAAG Koningin Juliana heeft zaterdagmiddag in Den Haag de herdenkings bijeenkomst bijgewoond bij het vijfentwintigjarig bestaan van de Oorlogsgravenstichting. De presidente gedurende al die ja ren. mevrouw H. G. van Anrooyde Kempenaer, schetste in een toespraak werk en taak van de stichting. Zij was de avond tevoren benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, en onderscheiden met het kruis van verdienste van het Neder landse rode kruis. Mevrouw Van An rooyde Kempenaer legde het voor zitterschap aan het eind van de bij eenkomst neer; zij werd opgevolgd door mr. O. E. Baron van Boetzelaer. Tijdens het uitspreken van haar herdenkingsrede overhandigde zij de ambassadeur van Israël in Den Haag symbolisch het dertigdelige boekwerk met de namen van joodse Nederlan ders die tijdens de tweede wereldoor log zijn vermoord. Naast tweeduizend nabestaanden waren op de bijeenkomst in Den Delftse leerkrachten, ouders, studen ten en politici vinden elkaar in het verzet tegen de bezuinigingen op on derwijs ken dat het comité in de komende weken vooral ook het plaatselijke on derwijs onder de loep zal nemen. Behalve de fracties van PvdA, D66, PSP en CPN sympathiseert ook de NKV-afdeling in Breda met de actie. Als de onderwijsverbetering in het gedrang komt, zullen de vakvereni gingen direct in het geweer moeten komen, zei de NKV-er Aarts op de vergadering van vorige week. Vanuit Breda probeert men de basis van de Amsterdamse demonstratie te verbre den tot andere takken van onderwijs: het part-time onderwijs voor wer kende jongeren, de opleiding en bij scholing van leerkrachten en de scho lenbouw. Edelsmit Chris Meesters, contact persoon van het actiecomité (dat ver der testaat uit twee huisschilders: spandoeken maken is in Breda dus geen probleem), vindt het niet zo erg dat de plannen van de nieuwe rege ring nog niet in details bekend zijn. „De situatie is ook zonder bezuiniging al rijp voor demonstraties", zegt hij. Hij heeft de bussen voor Den Haag al gereserveérd. Dat het niet altijd makkelijk is om werkelijk één gesloten front te for meren, bleek afgelopen donderdag ook nog eens in Delft, waar een zes tigtal mensen uit het onderwijs (vor mingsleiders. studenten, onderwijzers, kleuterleidsters, leraren, leerlingen, gemeenteraadsleden en ouders) de tactiek bespraken. Het meest opvallend was de aarze ling bij de leraren van het middel baar onderwijs. We weten nog niet wat de regering gaat doen, zeiden ze, dus hoeven we nu nog niet tot actie over te gaan. Maar schoolhoofd Ro- mijn van de Jac. P. Thijssenschool las deze collega's echter de les. „U kijkt veel te veel naar uw eigen school. Wanneer het middelbaar onderwijs buiten schot blijft wilt u uw handen niet vuil maken aan een actie. Maar u vergeet dat alles met elkaar samen hangt. Slecht basisonderwijs bete kent slecht voortgezet onderwijs en slecht voortgezet onderwijs wreekt zich aan de universiteit Het PSP-raadslid Geerze voegde daaraan toe: „We weten dan mis schien niet precies waar de klappen vallen, maar dat er in het onderwijs klappen vallen staat wel vast." De eerste voorboden van de hezuinigin- gen zijn er trouwens al. Een verte genwoordiger van het vormingswerk aan werkende Jongeren vertelde iets over de gebrekkige uitvoering van per 1 augustus ingevoerde partiële leerplicht voor 15-jarigen. Doordat cr te weinig vormingsleiders en institu ten zijn en doordat de werkgever niet verplicht is de onderwijsdag uit te betalen, komt er weinig terecht van die formele leerplicht. Vorige week hebben de vormingswerkers in ut- trecht besloten actie te gaan voeren wanneer de regering het vormings werk nog verder gaat beperken Minder sympathie bestond er bij de vergadering voor de klachten van studenten over de bouw- en perso- nec'sslop aan universiteiten. Volgens >ommieen kon de universiteit het in derdaad wel wat zuiniger aan doen. Tenslotte b'eek men het eens over de minimum-eis dat kleuter-, basis- en voortgezet onderwijs en het onder- v';9 aan de werkende jongeren onge- mo-'d gelaten moeten worden Wat er verder, landelijk of plaatselijk, ge daan kan worden zal een werkgroep van onderwijzers en studenten nu oadpr bekijken. Het ziet er naar uit dat Delft zich niet onbetuigd zal laten wanneer het onderwijs op prinsjesdag het kind van de rekening wordt. Nu stellen al die plaatselijke acties oo zichzelf misschien niet zo heel veel voor. Een regering hoeft zich natuur- 'i>!c niets aan te trekken van. een handje vol Delftenaren. Groningers of T'lburgenaren die op het Binnenhof demonstreren. Maar onze indruk is wel drt er meer aan de hand ls. De schrik zit er joed in en de bereidheid om actie te voeren als het echt mis gaat lijkt groot. De regering zal het enoeimes uiterst voorzichtig moeten hanteren als zij niet geconfronteerd wil worden met een massaal verzet van studenten, leraren, onderwijzers, kleuterleidsters werkende Jongeren cr ven'-«fcsleldèrk Amsterdam Brussel Frankfort Genève Innsbruck Kopenhagen Londen Luxemburg Madrid Majorca MÜnchcn Nice Parijs Home Wenen Zürich zw. bew. geh. bew. zw. bew. licht bew. licht bew. onbew. licht bew. motregen bew. bew. bew. onweer onbew. regen bew. onbew. BAARX Het gereformeerde zen dingsblad is een zendings-opinieblad geworden. Met ingang van het sep tembernummer heeft het een nieuw aanzien en formaat, een nieuwe aiaam en een veel gevarieerder inhoud ge kregen. Het is de tweede maal dat dit blad, nu in zijn 69e jaargang, van naam verandert. Oorspronkelijk heette het ..Het Zendingsblad", na de jongste wereldoorlog werd de naam vereen voudigd tot „Zending". Nu is gekozen voor de letters ZD. in de lijn met namen van vernieuwde kerkbladen zoals ELK (luthers), DC (baptist) en OK (oud-katholiek) en nieuwe poli tieke partijen. Volgens de colofon in het zojuist verschenen september nummer werd deze eigentijdse naam gekozen omdat deze letters het begin van de woorden .zending" en „dienst" vormen. Aan die twee taken wil ZD (oplage 187.500) zich wijden. Het blad zal in het vervolg (niet te lange) reacties van lezers opnemen. Iedere maand geeft een van de re dacteuren commentaar op een actuele ontwikkeling in het zendingswerk. Twee pagina's zullen gewijd zijn aan nieuws uil andere zer?dingen en lan den waar de gereformeerde zending niet werkt, en drie pagina's zijn uit getrokken voor het eigen directe zen- dingsnieuws. Op Zijn opdracht om onze vijanden lief te hebben laat Jezus vol gen: „opdat gij kinderen moogt zijn van Uw Vader, die in de hemelen is" De Heer legt een heel nauw verband tussen ons per soonlijk heil en onze omgeving. Wij zijn zo gewooh die twee din gen van elkaar te scheiden. We zoeken vergeving, de zekerheid van het geloof, een nieuwe verhouding tot God fin vergelen onze verhouding tot de medemens. Wie een kind van God wil zijn, moet in zijn medemensen familieleden ontdekken. Niet slechts in de gelovigen, maar ook in degenen die zeggen het niet te doen. Een kind aardt naar zijn vader Een kind van God moet aarden naar zijn hemelse Vader En dit is het wonderlijke van Gods liefde. Hij voert geen vriend jespolitiek. Gods hart gaat ook uit naar wie Hem de rug toeke ren. En die liefde moet ook openbaar worden in ons leven. Dat is moeilijk. Dat brengen we niet op Paulus geeft de oplossing. Aan de Romeinen schrijft hij dal de Heilige Geest die liefde in ons hart uitstort. Haag premier Biesheuvel en de mi nisters Geertsema en De Koster aan wezig, en verder de oud-goeverneur- generaal van het voormalige Neder lands Oost-Indië jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachou- wer. Ook de vice-president van de Raad van State dr. L. J M. Beel voerde het woord. Onderhandelingen V aticaan-Hongarij e EOEDAPEST. (KNP) Gedurende v:jf dagen heeft mgr. Cheli van het pauselijke staatssecretariaat in Boe dapest besprekinigen gevoerd met de Hongaarse regering en bisschoppen. Ovex de inhoud der besprekingen is niets bekend gemaakt. Aangenomen wordt, dat de besprekingen betrek king hebben gehad op het grote knel- probleem, de bisschopsbenoeming, en verder op de regeringsinmenging bij de priesterbenoemingen, het gods dienstonderwijs en de politieke acti viteiten van de Hongaarse priesters. Sedert 1964 bestaat er een „gedeelte lijke overeenkomst" tussen Hongarije en het Vaticaan, maar dit regelt de bovenvermelde kwesties echter nog met. Benoeming: Mr. J. M. de Graaf te Am- hem. chef kabinet van de commissaris der Koningin in Gelderland, is per 1 november benoemd tot directeur-generaal bij het mi nisterie vin binnenlandse zaken, waar hl) belast zal worden met de leiding van de directie openbare orde en. veiligheid als opvolger van mr. F R. MIJnlieff. die om gezondheidsredenen zijn ambtelijke werk zaamheden moest neerleggen. Wc lezen vandaag: Ezechiël36: 1—11 DEN HAAG Als praeses van de generale synode heeft ds. J. A. G. van Zanten zich per- brief gewend tot de predikanten van de Nederlandse Hervormde Kerk en meer in het bijzonder tot diegene die 'evenals ieder an der mens, een woord van bemoe diging nodig heeft'. Die behoefte is er „zeker in deze tijd", aldus de hervormde synode- Koningin Juliana heeft zaterdag op paleis Huis ten Bosch het bestuur en de buitenlandse gasten van de Nederland se Oorlogsgravenstichting ontvangen. Dezestichting werd 25 jaar geleden opgericht. praeses, „want niemand onzer ont- kojnt aan de bezorgdheid, dat het Woord van God in onze dagen soms ledig schijnt weer te keren en dat het kerkelijk leven lijkt op een eiland, da; dagelijks verder afkalft. De ontker. kelijking en ontkerstening en de som. LE onafzienbare taken, die daaruit voort er vloeien, leiden tot onrust, vermoeid ema heid en gelfs moedeloosheid. Niet a! amc leen bij predikanten, maar ook in d 3 gemeenten, die zij dienen." „Het zou van kortzichtigheid getui e( gen", aldus ds. Van Zanten, „als wi ,jde meenden, dat wij, om zo te zeggen, d eersten zijn in de geschiedenis van d ni christelijke kerk, die ons menigmaa ..(rsj zwak en moedeloos voelen. Uit dijrej. bijbel weten wij immers, dat profitere en apostelen datzelfde gekend hetJ_De ben, en ook dat de gemeenten, hoe soms ook om haar geloof geprt werden, bemoediging nodig hebl gehad. De gemeenten èn degenen haar leiding hebben gegeven, hebl de eeuwen door geleefd in de gel kenheid van het bestaan. De vraag is wel: hoe kunnen weer die veerkracht en geloofsspon] taniteit vinden, die ons even ontsparf nend als intensief en met vreugd doën arbeiden in de dienst van hjV evangelie en ons ervoor behoeden teleurstellingen en tegenheden op e verkeerde wijze af te reageren? VI de apostel Paulus schrijft in Rom nen 5 kan in deze tijd van helpen betekenis en kracht zijn: wij word irerl via de verdrukking, langs de volh; e j,, ding, door de karaktertrouw, terugi dreven tot die hoop, die niet b schaamt, omdat zij geboren wordt de liefde van God, die door de Heilijota Geest in onze harten is uitgestort." „Wij zullen", zo merkt de prae; van de hervormde synode ook op zijn brief aan de predikanten, „1 moeten (of mogen) doen met dezelf oud» of mogelijk zelfs met een afneme aantal ambtsdragers en in menig val met een steeds verder inee schrompelende gemeente. Dat neei niet weg, dat over dit alles toch glans van de hoop kan liggen. I te meer, als wij ons te binnen wil laten brengen, de belofte van Heer: „Ik ben met u al de dagen aan de voleinding van de wereld", wanneer Hij, de levende Heer er dan is er de bron van kracht, i haar werking doet gevoelen, gaam weg verder. De vreugde daaroi hebben niet alleen predikanten no< de gemeenten kunnen haar event ontberen. Graag bid ik vreugde in de Heer" toe, „die uw vlucht is". (Neh. 8:11b)." g' lissii eed e ve „if1 w

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2