ISRAËL SCHIET RAAK SUEZ Nikita Chroestsjow wordt in alle stilte begraven DANSLES? enaar I I I I Egyptisch vliegtuig neergehaald Noordiers episcopaat veroordeelt geweld Prins Bernhard tweemaal onderscheiden 2 moderne theeglazen Het Kwartet RITA j HIT WEER Stabiel Faulkner: geen burgeroorlog Treinramp in Spanje: ;sc Auto te water: vrouw verdronken Resultaat uit SALT? bon- Rif I Nieuwe Leidse Couramt Maandag 13 september 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebteven mijn bert in teghenspoetr joofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. ƒ20,65Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Bezigheid is de arts der natuur en de grondslag van het geluk der mensen. GALENUS Ik ga met de ponyclub rijden in het bos, zodat ik in conditie ben als ik m'n eigen pony krijg! De middagtemperaturen kwa men in het weekend vrijwel niet boven de 20 graden. Vooral in de nacht van zaterdag op gisteren was het koud. Op enkele plaat sen daalde vlak bij de grond de temperatuur tot dicht bij het vriespunt. Het ziet er niet naar uit dat in de weersituatie de komende 24 uur veel verandering komt. Ons land blijft in een noordelijke lucht-aanvoer, zodat de tempera turen in het algemeen aan de lage kant blijven. Barometerstand: heden 10 uur 76,6 cm (1021 millibar), stijgend. Zou en maan 14 september: zon op 6.11, opder maan op 0.04, onder 17.09; Ssept N.M. Hoog water Hoog water, 14 september: Rot terdam le getij 12.33, 2e getij Scheveningen 11.02-23.45; Vlissin- gen 9.45-22.27; Haringvliet a.d. Zeezijde 11.27. TEL AVIV, CAÏRO (Reuter, UPI, AFP, AP) In diplomatieke kringen in Cairo wordt niet verwacht dat president Anwar Sadat vergeldingsmaatregelen zal laten nemen, nu Israëlische militairen boven het Suezkanaal een door Rusland aan Egypte geleverde Soechoi-7 jachtbommenwerper hebben neergehaald. Aan Israëlische zijde heeft men na het incident van zaterdag geen speciale veilig heidsmaatregelen getroffen. Ook daar ziet men geen beëindiging van het stilzwijgende bestand aan het kanaal. Ir» Cairo is slechts meegedeeld, dat een Egyptisch vliegtuig in de buurt van het Suezkanaal is beschoten tij dens een normale oefenvlucht. Het zou zich op een kilometer van het kanaal hebben bevonden, toen het door Israëliërs werd beschoten. In een officiële verklaring werd gezegd, dat Israël zich schuldig heeft ge maakt aan een „daad van flagrante agressie". Volgens Israël was het de 40ste keer, dat Egyptische vliegtuigen in de lucht het bestand bij het kanaal schonden. Het was de 17de maal, dat Israëlische militairen het vuur open den. Toen zaterdag twee Soechoi-7 toestellen boven het kanaal vlogen, schoten de Israëli's er één raak. Zij zagen het vliegtuig op de oostelijke oever van het kanaal neerkomen. In Egvpte weigert men toe te geven, dat de Soechoi-7 is neergestort. Hulp Intussen heeft de Amerikaanse se nator George McGovern in Tel Aviv verklaard, dat hij bij de Amerikaanse regering zal aandringen om spoed te betrachten bij de levering van Phan- tom-straalvliegtuigen aan Israël. Mc Govern, die zich kandidaat heeft ge steld voor de presidentiële nominatie van de Democratische partij in 1972 was op weg van Parijs naar het Ver re Oosten. Minister van buitenlandse zaken Abba Eban heeft het Israëlische ka binet de grote lijnen geschetst van een vredesplan, dat hij aan het eind van de maand tijdens de zitting van de VN-assemblee zal indienen. Bij zonderheden werden niet gepubli ceerd. Mohammed Heikal, vriend en advi seur van de overleden president Ga- mal Abdel Nasser van Egypte, heeft :n de Sunday Telegraph (Londen)ge- zegd, dat Nasser liever wapens uit het Westen zou hebben - gekregen, toen hij zich in wanhoop tot de Rus- BELFAST (Reuter, UPI, AP) Premier Brian Faulkner van foord-Ierland gelooft niet dat er zijn land een burgeroorlog zal itbreken. Hij acht het uitgesta an, dat de protestanten met ge veld gaan optreden tegen het luiten de wet gestelde Ierse re- ublikeinse leger (IRA). Faulkner had nogal wat kritiek op /arj, houding van de regering van de rse republiek, die scherpschutters we' t handen boven het hoofd houdt en 'n toestaat, te oefenen en voorraden te slaan. Mogelijk komt hierin verandering de Ierse premier. Jack Lynch, zich reid heeft verklaard, met premier dward Heath van Engeland en pre- lier Faulkner de Noordierse kwestie bespreken. Verwacht wordt dat het isprek zal worden gevoerd voordat tingiet Britse Lagerhuis op 22 september a( 'h reces terugkeert om het probleem i bespreken. Ook in het weekeinde hebben zich eer hevige vuurgevechten voorge- St Ufip.n, waarbij aan de zijde van de 'rrilla's twee doden zijn gevallen, a bij het opblazen van een hoog- snningsmast. De gewelddaden von- n plaats op de tweede verjaardag •n de „vredesgrens" van Belfast, Hn grimmige barricade van prikkel- n&d en golfijzeren platen, die de koms-katholieke wijk Falls Road beidt van de protestantse wijk lankill. In Dublin dreigde de 51-jarige 'A-leider Joe Cahill (die uit New >rk naar Dublin was teruggestuurd), 't de IRA terug zal blijven slaan pen het Britse leger, dat „eindelijk •i ware gezicht heeft laten zien." In Omagh (Noord-Ierland) verweet de rechtervleugel-conservatief Enoch Powell de Britse regering „bijna on gelooflijke naïviteit door hulp van Dublin te verwachten voor het oplos sen van de moeilijkheden in Noord- Ierland." BELFAST (Reuter, AP, UPI) Het Noordierse episcopaat heeft gisteren gewelddaden veroordeeld en opge roepen tot vrede. De bisschoppen schrijven in hun oproep dat ze zich bewust zijn van de „tenachterstelling van een minderheid die meent ver oordeeld te zijn om eeuwig onder een regering te moeten leven die een al meer dan 50 jaar aan de macht zijnde politieke partij vertegenwoordigt". Ook geven de bisschoppen uiting aan hun grote verontwaardiging over de recente interneringsmaatregelen. Niettemin, aldus het schrijven, moe ten geweld en intimidatiepogingen worden veroordeeld, van welke kant ze ook komen. sen keerde. Nadat de president Ame rika had laten weten ook van Moskou wapens te kunnen krijgen, liet Was hington niets meer van zich horen. Minister John Foster Dulles dacht, dat Nasser blufte, aldus Heikal, die begonnen is uittreksels te publiceren uit zijn politieke biografie van Nas ser. Uit Cairo wordt gemeld, dat 99.98 pre cent van de Egyptische kiezers z.ch voor de nieuwe grondwet van hun land hebben uitgesproken bij het zaterdag gehouden referendum. Van de 7 862.617 kiezers hebben er slechts 1363 tegen gestemd. In de grondwet wordt sterke nadruk gelegd op „het -oppergezag van de wet". Zij biedt ga ranties tegen willekeurige arrestaties en inbeslagnemingen van bezittingen onregelmatigheden, die voorheen noga' eens voorkwamen. Het Egyptische kabinet is om zui ver forme'? redenen afgetreden. Pre- miet Machmoed Fawzy heeft van president Sadat het verzoek gekre gen, een nieuw kabinet te vormen. Men verwacht, dat een aantal wijzi gingen zal worden doorgevoerd. Uit de toespraak, die Sadat later deze week .zal houden blijkt wellicht reeds, welke veranderingen op komst zijn. Terwijl uit Saoedi-Arabische kring wordt bericht, dat het verzoenings- oveileg tussen Jordanië en de Pale stijnse verzetsbewegingen toch door gang zal vinden in Djeddah, verga derden in Cairo vertegenwoordigers van veertien Arabische landen om een gecoördineerde politiek tegenover Israël uit te werken. Dit laatste houdt verband met de komende zitting van de VN-assemblee. waar Egypte het Midden-Oosten ter sprake zal bren gen. MADRID (AP) Minstens zes mensen zijn zaterdag om het leven gekomen, toen twee treinen 65 km ten noordoosten van Cordoba met el kaar in botsihg kwamen. Er werden 25 passagiers gewond, van wie 14 ernstig. Onder de slachtoffers zouden geen buitenlanders zijn. Het was het derde grote treinongeluk in Spanje sinds 1965. Volgens spoorwegautoriteiten was de expressetrein van Malaga naar Madrid met een snelheid van 120 km per uur ingereden op een goederen trein, die in langzamer tempo in de- zeKde richting reed. Ooggetuigen ver telden dat het een verschrikkelijke botsing was geweest, waarbij de eer ste wagons van de personentrein zich in de achterste goederenwagons boor den. In de personentrein bevonden zich veel buitenlandse toeristen. MANAGUA (AFP) In Nicaragua is gisteren de noodtoestand afgekon digd, nadat een orkaan met verwoes tende gevolgen over de Atlantische kust van deze Midden-Amerikaanse staat was getrokken. Berichten uit de hoofdstad Mana gua maken melding van een honderd tal doden. Loena 18 bij poging c*»*» c in tot landen vernield MOSKOU (TASS) Bij een lan- "gspoging in bergachtig gebied op maan, is het onbemande Russische 'te-vaartuig Loena 18 zo ongeluk- neergekomen dat de radioverbin- 'g met de aarde uitviel. Dit bete- 'nt het einde van het experiment. a' de Loena 18 na zijn landing had oeten gaan doen is nooit precies •kendgemaakt. In de Maria-abdij werd de mis opgedragen door kardinaal Suenens ter ge legenheid van het huwelijk van Prins Philip van Liechtenstein en Isabelle dc V Arbre de Malander. Prins Bernhard opende zaterdag in Lausanne op de Zwitserse najaarsbeurs een stand van het Wereldnatuurfonds, waarvan hij voorzitter is. MOSKOU (AP) Het nieuws van het overlijden van Nikita Sergejewitsj Chroesjtsjow is vandaag uiteindelijk onder het gehele Russische publiek be- bekend geworden door korte radioberichten en een summiere bekendmaking in de Pravda. Chroestjow stierf aan een hart aanval. Het orgaan van de commu nistische partij bracht het nieuws in een kort bericht op de voorpagina. LEEUWARDEN De 64-jarige mevrouw M. Smit-Visser uit Irnsum is zondagavond verdronken. Zij zat bij haar man in de auto, die tussen Mantgum en Baard over de kop sloeg en in een sloot terecht kwam. De man bleef ongedeerd, maar hij slaag de er niet in zijn vrouw tijdig uit de auto te halen. TILBURG Bij een botsing tussen een bromfiets en een personenauto te Tilburg is zondagmiddag de 30-jarige mevrouw P. Maas-De Jongh uit Don gen om het leven gekomen. Zij zat op de duo van de door haar echtgenoot bestuurde- bromfiets. De heer Maas werd ernstig gewond. REUSEL De 19-jarige C. L. J. van der Heyden uit Bladel is zater dagochtend in een ziekenhuis in Til burg overleden aan de verwondingen die hij had opgelopen toen hij met zijn bromfiets tegën de achterkant van een stilstaande onverlichte be stelauto opreed. GRONINGEN In de nacht van zaterdag op zondag is op rijksweg 33 tussen Nieuwwolda en Midwolda een auto tegen een boom opgereden. De 20-jarige K. Heuving uit Winschoten kwam hierbij om het leven, een an dere passagier werd zwaar gewond. WIERINGERMEER De 16-jarige scholier M. L P. Stoutjesdijk uit Kreileroord (Wieringermeer) is zater-" dagavond in zijn woonplaats bij een verkeersongeluk om het leven geko men. De jongen zat als duopassagier op een bromfiets, die werd aangere den door een personenauto. De be stuurder van de bromfiets raakte ernstig gewond. Vrienden van de familie Chroests jow hebben meegedeeld dat hij van daag zonder enig officieel eerbetoon begraven zou worden op de Nowode- witsji-begraafplaats te Moskou. Daar liggen vele vooraanstaande Russen begraven, maar voor een man van het formaat van Chroestsjow betekent deze laatste rustplaats een vorm van postume verguizing. Lenin en Stalin, zijn twee voorgangers, hebben hun laatste rustplaats aan het Rode Plein te Moskou. Terwijl het nieuws over de dood van Chroestsjow zaterdagavond over al ter wereld al bekend was, moesten de pers, radio en televisie van de Sowjet-Unie er ook gisteren over blijven zwijgen. De belangrijke kran ten van de Sowjet-Unie verschijnen ook op zondag. Een woordvoerder v&n de Prawda, het dagelijks orgaan van de Russi sche partij, deelde 'gisteravond mee dat de krant van maandagmorgen een korte mededeling aangaande de dood van Chroestsjow zal bevatten. Het bericht zal waarschijnlijk op de voorpagina komen, aldus liet de woordvoerder weten. Er komt geen kop boven en er komt geen foto bij. De tekst zal als volgt luiden: „Het Centrale comité van de commu nistische partij van de Sowjet-Unie en de ministerraad van de USSR ge ven met droefheid kennis dat op 11 september 1971, na een ernstige en lange ziekte, de voormalige eerste se cretaris van het centrale comité en voorzitter van de raad van ministers, de gepensioneerde Nikita Sergeje witsj Chroestsjow op 77-jarige leef tijd is overleden". Met deze summiere mededeling krijgt Chroestsjow aanmerkelijk min der aandacht dan een vooraanstaande geleerde, schrijver of kunstenaar, die in de Sowjet-Unie overlijdt. In Mos kou wordt algemeen aangenomen dat 'het zwijgen van het Kremlin over de dood van Chroestsjow ten doel heeft te voorkomen dat zijn begrafenis een soori manifestatie wordt. De Poolse pers heeft zondag zonder commentaar op de voorpagina's de dood van Chroestsjow gemeld. Het populaire blad Zvcie Warszawy druk te er een foto van de voormalige Sowjet-leider bij af. President Tito van Joegoslavië, president Sadat van Egypte en premier Indira Gandhi hebben een condoleantietelegram aan de weduwe van Chroestsjow ge- stuurd. Zij prijzen de overledene. Sadat noemt hem „een van de grootste lei ders van de Sowjet-Unie". Luigi Lon- go, de leider van de Italiaanse com munistische partij, noemt Chroests jow in ?ijn condoleantietelegram „een oprechte vriend en vurig strijder voor de vrede en het socialisme". Chroestsjow was van 1953 tot 1964 partijleider van de Sowjet-Unie, van 1958 tot 1964 bekleedde hij tevens de functie van minister-president. Zie ook elders in dit blad LAUSSANNE RHEYDT (AFP. Reuter) Prins Bernhard heeft het afgelopen weekeinde een eredocto raat en een gouden bloem gekregen wegens zijn bemoeienissen met het Wereldnatuurfonds. Het eredoctoraat in de natuurwetenschappen kreeg de prins van de universiteit van Bazel. Het werd hem aangeboden bij de plechtigheid, waarop het tien-jarig bestaan van het Wereldnatuurfonds werd herdacht. Prins Bernhard is voorzitter van dit fonds. Zondagmiddag kreeg de prins in het raadhuis van de Westduitse stad Rheydt de gouden bloem van die stad overhandigd. Hij kreeg de bloem uit handen van de Westduitse minister van binnenlandse zaken Genscher. President Heinsemann woonde de plechtigheid bij. De gouden bloem van Rheydt is een onderscheiding, die wordt toege kend aan mensen, die zich bijzonder hebben ingezet voor de milieube scherming. Prins Bernhard is de derde die zich met dit kleinood mag tooien. Graaf Bernadotte en Pierre Schneiter, de voorzitters van de Duitse en de Franse bond voor tuin ders, werden eerder onderscheiden door Rheydt. Minister Genscher riep op tot een Europese veldtocht tegen de geva ren, die het milieu bedreigen. In zijn dankwoord zei prins Bern hard, dat alleen met geconcentreerde acties het doel van de milieube scherming kan worden bereikt. Hij waarschuwde tegen uitstel. Hoe lan ger we wachten hoe meer het kost. zo zei de prins. Van een onzer redacteuren LONDEN Volgens de Mos- kouse correspondent van The Observer zouden de SALT-be- sprekingen een eerste tastbaar resultaat hebben opgeleverd. Amerika en Rusland zouden een procedure hebben opgesteld om te voorkomen dat een per ongeluk afge vuurde atoomraket zou leiden tot een nucleaire tegenaanval en daarmee waarschijnlijk tot een totale inzet van de aan beide zijden opgestelde kernwapens en vernietiging op onge kende schaal. Vclgens de overeengekomen proce dure zouden na het neerkomen van een kernwapen onmiddellijke consul taties tussen de twee supermachten beginnen in plaats van een overhaas te reactie van meer militaire aard. Uit SALT-kringen in Helsinki is nog geen commentaar op dit Britse persbericht vernomen. Volgens de Observer-correspondent wordt in Moskou gezegd dat het akkoord zou kunnen leiden tot overeenstemming over belangrijker zaken zoals de ont wikkeling en opstelling van strategi sche wapens, op welke punten nog geen doorbraak is bereikt. NU INSCHRIJVEN (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-poars-groen-geel leuk om eens anders thee te drinken Ik geef op als nieuweabonnee: plaats: betaalt: O .per kwartaal per maand I As beloning voor mi jn akti viteit I ontvang ik 2 theeglazen. m Denieuwe abonnee krijgt onze I <krant veertien dagen gratis. Postzegel is niet nodig als u op do envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant - antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1