Bangla Desj wendt zich tot Verenigde Naties NOS eist stopzetting van programmapublikaties -commentaar Tliieu belooft af te treden als Washington hulpverlening stopzet Brief van regering naar Pompidou over drugbestrijding Londen, Dublin en Belfast gaan spoedig confereren Brief aan De Telegraaf: Urugi Bank in Z.-Afrika houdt zich niet aan de ai apartheid Jackson: Meer ontvoeringen op komst in ;uay Soeharto wijzigt zijn regering Fotograaf kiekte vorstin in badpak 9 ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1971 Van een onzer verslaggeefsters HILVERSUM Het bestuur van de NOS heeft het dagblad De telegraaf een brief geschreven waarin geëist wordt om de rubriek Het programmablad", verschijnend in De Telegraaf en Het nieuws an de dag, onmiddellijk stop te zetten. Een afschrift van deze brief gezonden aan de minister van CRM. De NOS beroept zich hier- jj op de auteursrechten van programmapublicatie, toebehorende an de omroep. Een half jaar geleden heeft de NOS Telegraaf ook al eens per brief waarschuwd, dat de grenzen van programmapublicatie in dit blad «rden overschreden. Daaraan maak- het blad toen terstond een einde, echter gaat het om een geheel «uwe rubriek in De Telegraafbla- waarvoor speciale medewerkers a. de heer .J van Vonderen, voor- uiig perschef van de TROS) zijn i'getrokken. Tot de rechten welke NOS zich voorbehoudt, behoort het nspannen van een kort geding, in- »n het dagblad dit soort berichtge- ;g niet stopzet. intussen is het contract tussen de )S en de Nederlandse Dagblad Pers ake de summiere publikatie van dagprogramma's, afgelopen. De N.D.P. wenst recht op uitvoeriger me dedelingen dan de tot nu toe gelden de afkortingen van programma-on derdelen. De NOS wil daaraan echter niet toegeven. Professor Haardt uit Wassenaar zal in deze kwestie de minister van ad vies zal dienen. Zowel N.D.P. als NOS-b'estuur dienen daartoe schrifte lijk hun standpunten aan professor Haardt kenbaar te maken. Minister Engels had arbitrage voorgesteld, maar van dat aanbod wenst de NOS geen gebruik te maken. Zij wil een ministeriële beslissing, opdat zij bij een voor haar negatief resultaat bij de Raad van State in beroep kan gaan. De voorzitter van dt NOS zei ver der dat dinsdag door de vaste com- genlijk hadden Televizier-Supple- Haan- 11 fn Brandpunt het gisteravond bei over gastarbeiders. Brand- t met een reportage vanuit het terdamse oude westenTelevizier een uitzending over de grote van Surinamers naar ons land. van Mekeren praatte met een Surinamers die met de zoge nde Bijlmer-expres naar Neder- willen gaan. Zonder uitzonde waren die optimistisch over hun sen op een baan en een huis. ht de baan niet lukken dan was nog altijd beter in Nederland te dan in Suriname. Het punt bij alles is niet het aantal Surina- s (geschat werd 10 procent van bevolking van 400.000 SiLrina- s) dat naar Nederland komt. t het feit dat de besten, de meest hooiden komen, zich hier be nen en dan voor geen geld ggaan. De Surinaamse minister d dacht dat met beter onderwijs hiriname zelf de zaak opgelost kunnen worden. De mensen zou- dan wel thuis willen blijven eren, meende hij. In verband de grote trek kwam ook de hankelijkheid van Suriname ter ke. Door Suriname te dwingen hankelijk te worden zou er een komen aan het gevoel dat Suri- ers eigenlijk kwasi-Nederlanders en hier dan ook moeten werken. it het toch dubieus is de onaf- ■elijkheid van Suriname te ver en n\et het aantal Surinaamse irantèn naar ons land (alsof dat afde-1 grootste zorg moet zijn) kwam sterk- iiet ,0 uit j7l eze reportage. Lte N Brandpunt werd getoond hoe •beiders (en dan meestal de ie, zoals Turken en Marokka- al kwamen ook de Surinamers sprake) in een oude stadswijk len opgevangen. Het oude wes- nam resoluties aan om het aan- gastarbeiders in de wijk te be- „Jen. Een actieleider riep dat gast- uJfders nooit naast Thomassen wo of naast couponnetjes-knippers i" altijd in de oude wijken. Dat eg oners van zulke ioijken dan ook J solidair moeten zijn met gast- iders inplaats van ze weg te een, kwam bij de buurtbewoners op. Bij de gastarbeiders wel. Ze laarden zich solidair met de re buurtbewoners (die niet op ictie-avond tegen hen van leer okken waren) omdat ook z{j i voelen voor gedwongen ghetto- ning van buitenlanders in oude A. H. Voodweer in Italië 3ME (AFP) Vrijdag heeft het oord- en Midden-Italië hevig ge- eerd Drie mensen werden door Jjiksem gedood en een ernstig ge- d-In Rome kwamen delen van de blank te staan, vooral in de t»ai- "ijken. Op de wegen in de omge- van de hoofdstad deden zich ve- 'Belukken voor. 0251(1 >OL, 5.1 missie van de Tweede Kamer een openbare hoorzitting zal worden ge houden over het voortbestaan van oudere en het creëren van nieuwe mini-omroepen. Behalve de NOS worden gehoord de Gereformeerde Omroep Vereniging (G.O.V.) die een afwijzing ontving, alsmede de NVSH, de Ned. Stichting Morele Herbewape ning en het Humanistisch Verbond, die zich hun zendtijd ontnomen zien. De programmacommissaris-televisie ,T W. Rengelink voor het NOS-be- stuur zal 'n rapport opstellen inzake de uitzendingen over de reis van ko ningin Juliana naar Indonesië. Dit rapport zal zowel programmatische als technische en financiële aspecten betreffen. Wat betreft de wisseling van de ra diozenders per 1 oktober as., is enige verwarring ontstaan, doordat in som mige publikaties is vermeld dat deze dit jaar niet zal worden doorgevoerd, waarna radio-adjunctdirecteur Van Overvest in een persconferentie van .de AVRO het tegendeel beweerde. Ju.sl gistermiddag in overleg met alle zendgemachtigden is beslist, dat dit jaar de zenders niet zullen worden verwisseld. Tegen oktober 1972 hoopt men van de PTT te weten, of het wisselen nog nodig is in verband met de reikwijdte van Hilversum 2 over het gehele land. Tot nog toe staat deze reikwijdte achter bij die van Hilversum 1. PRETORIA (UPI) De Zuidafri- kaanse minister van arbeid Marais Viljoen heeft een onderzoek gelast naar de aanstelling van de neger 'Jo hannes Noge. die in de Barclay's Bank een baan heeft gekregen, waardoor hij naast blanken komt werken. Viljoen heeft verklaard dat hij „dit soort schouder-aan-schouder integratie" van negers en blanken niet zal toestaan. Barclay's Bank heeft onlangs ook aangekondigd blank en niet-blank personeel op de zelfde posten gelijk te zullen betalen- Een gewapend escorte van de New Yorkse politie en een brandweerauto trekken het terrein op van de gevan genis van Attica, ivaar een opstand is uitgebroken. Achter een hek kijken gevangenen, die tijdelijk op het ge vangenisterrein zijn ondergebracht, toe. MONTEVIDEO (ÜPI) Geoffrey Jackson, de Britse ambassadeur die acht maanden is gegijzeld door Uru- guese verzetsstrijders heeft verklaard dat hij verwacht dat de Tupamaro- guerrilleros in de toekomst nog meer buitenlandse diplomaten zullen op pakken. „Uruguay heeft nog niet de laatste Jackson gezien", aldus de 56-jarige diplomaat, die donderdag op vrije voeten is gesteld. Op een korte persconferentie in Montevideo bedankte Jackson de pers die volgens hem bijzonder attent is geweest jegens zijn vrouw, die na de kidnapping in januari het land heeft verlaten. Jackson is gisteren uit Uruguay vertrokken. Hij is vandaag in Londen aangekomen. Engeland heeft gisteren met grote voorzichtigheid toegegeven dat de Chileense president Salvador Allende misschien heeft bijgedragen tot de vrijlating van Jackson. Londen heeft ook toegegeven dat contact is gezocht met de Cubaanse president Fidel Castro om bij de Tupamaros te be middelen. Al een week geleden zou bericht zijn ontvangen dat de diplo maat zeer spoedig zou worden losge laten. NEW DELHI (Reuter, AFP) De groep Oostpakistani's, die zichzelf heeft uitgeroepen tot „regering van de staat Bangla Desj" wil een delegatie van ze ven of acht man naar New York zenden om de zaak van de bevol king van Oost-Pakistan te ver dedigen. Het plan is, een nieuwe dimensie te geven aan de inspanningen van Bangla Desj en de genocide, die door de Pakistaanse militairen bedreven worden, aan de kaak te stellen. Dit werd meegedeeld op een persconfe rentie in New Delhi in het gebouw van de missie van Bangla Desj, waar de vlag van de eenzijdig uitgeroepen staat waait. Machmoed Oei Alam, die als „minis ter van buitenlandse zaken" fungeert, beweerde dat iedere maand enkele duizenden Pakistaanse militairen worden gedood. Hij sprak tegen, dat India wapens verschaft, maar onder - stieepte dat India een bevriend land is, dat ons op andere manieren helpt. Een commissie van acht. samenge steld uit leden van diverse Oostpakis- taanse partijen, zal voortaan als ad viescommissie voor de „regering van Bangla Desj" fungeren. Zij bevat ook vertegenwoordigers van uitgespro ken linkse partijen. De commissie gaat alle elementen van de strijd te gen de Pakistaanse troepen coördi neren. De leiding van de commissie is in handen van de premier van de voor- DJAKARTA (Reuter) President Soeharto heeft wijzigingen in de In donesische regering bekendgemaakt. Vier ministers worden vervangen en het kabinet wordt met twee ministers posten uitgebreid. De nieuwe rege ring, gevormd na de verkiezingsover winning van de door regering ge steunde Sekber Golkar, wordt vol gende week zaterdag beëdigd. Waarnemers zien in de wijziging een versterking van de positie van de „technocraten". De verandering dient volgens president Soeharto om de na tionale ontwikkeling te versnellen. lopige regering, Tajoeddin Achmed van de Twami-Liga van sjeik Moed- jiboer Rachman, die in Pakistan ge vangen zit en zijn berechting af wacht. Behalve de Moskou-gezinde communistische partij is ook de vroe ger Peking-gezinde Nationale Awa- mi-partij van Maoelana Bhasjani in de commissie vertegenwoordigd. HULP Amerika zal voor bijna 41 miljoen dollar aan tarwe en spijsoliën naar Pakistan zenden voor de bevolking van Oost-Pakistan. Pakistan moet in roepia's betalen, maar krijgt 93 pro cent van de fondsen terug om eco nomische ontwikkelingsprojecten in Oost-Pakistan te financieren. In de door overstromingen getrof fen Indiase staat Bihar zijn al meer dan 250 mensen aan cholera overle den. De meeste slachtoffers zijn vluchtelingen uit Oost-Pakistan. DJAKARTA (AP) Het Engelsta lige Indonesische weekblad The New Standard meldt deze week, dat een fotograaf van De Telegraaf in Indo nesië foto's heeft genomen van de ko ningin in badpak, nadat andere foto grafen overeengekomen waren de vorstin niet lastig te vallen bij het zwemmen. Volgens The New Standard is de veiligheidsdienst er niet in geslaagd het betreffende filmrolletje in beslag te nemen. Prins Bomhard zou de fotograaf persoonlijk gevraagd hebben hem de- foto's te overhandigen. De fotograaf heeft toen geantwoord, dat hij ze niet meer in zijn bezit had. Daarop zou de veiligheidsdienst gedreigd hebben zijn verblijfsvergunning te laten in trekken, waarna de fotograaf De Te legraaf telegrafisch verzocht heeft de foto's niet tepubliceren voordat hij Indonesië verlkten had. De foto's zijn genomen bij het zwembad van het Tjipanas paleis, on geveer 90 kilometer ten zuiden van Djakarta. LONDEN (Reuter) De premiers van Engeland, Ulster en de Ierse Re publiek zullen binnen twee weken een topconferentie houden over de crisis in Ulster. Dit is gisteren uit goed ingelichte bronnen in Londen vernomen. Er zou thans druk overleg worden gevoerd om een preciese datum vast te stellen voor de top. Aangenomen wordt dat het de bedoeling is de con ferentie, op gang te krijgen nog voor dat het Britse Lagerhuis van zomer reces terugkeert om over Ulster te praten. In Londonderry is donderdagnacht een driejarig jongetje doodgereden door een Britse legerauto. Onmiddel lijk na het ongeluk braken in Lon donderry opnieuw fellle onlusten uit. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederland se regering heeft de Franse pre sident Pompidou gisteren per brief geantwoord op diens voor stel om in EEG-verband de strijd tegen verdovende middelen aan te binden. Het antwoord is opgesteld in sa menwerking met ministeries van jus titie, buitenlandse zaken, CRM en volksgezondheid. De inhoud werd gis teren niet bekend gemaakt, omdat aldus een woordvoerder van de rijks voorlichtingsdienst „het in hel di plomatieke verkeer gebruikelijk is daarmee te wachten totdat dc brief de geadresseerde heeft bereikt", Verwacht wordt dat de Nederland se regering zich formeel bereid zal verklaren tot overleg, maar zich nog niet zal vastleggen op een bepaald beleid. De Franse president had voor gesteld dat de ministers van volksge zondheid, onderwijs, binnenlandse za ken en justitie van de EEG-landen twee maal per jaar met elkaar over leg plegen over het beleid. Volgens Pompidou zal voor de tussenliggende periode een permanent orgaan voor de coördinatie moeten zorgen. Dit or gaan zou echter niet de status van een nieuwe Europese autoriteit m.oe- ten krijgen. Vijf PvdA-kamerleden hebben deze week bij de regering erop aangedron gen zich nog niet te binden op een bepaald beleid. Zij wijzen erop dat de interdepartementale werkgroep ver dovende middelen nog advies over het drugbeleid moet uitbrengen en dat de kamer zich over dit advies nog moet beraden- President Pompidou is aldus de heer Dolman een der vra genstellers zelf van plan het drug beleid in zijn land te verscherpen. „Die lijn wil hij dan natuurlijk ook in de andere EEG-landen zien door gevoerd. Het gaat er ons om dat Ne derland zich tot niets verbindt, voor dat daarover in de kamer is gediscus sieerd". Hij verwacht dat de werk groep verdovende middelen in okto ber of november van dit jaar met haar rapport zal uitkomen. De werk groep werd door de toenmalige staatssecretaris van volksgezondheid, dr. Kruisinga, op 21 oktober 1968 in gesteld. Deze bestaat uit een aantal deskundigen van oa. de politie en de ministeries van justitie en volksge zondheid en staat onder voorzitter schap en dr. P. Baan, hoofdinspec teur voor de geestelijke volksgezond heid. Nederlandse bankrover in Spanje aangehouden MALAGA (ANP) In de Spaanse toeristenplaats Torremolinos is de 23-jarige G.H. uit Den Haag aange houden. Hij wordt er van verdacht een aantal banken in Nederland te hebben beroofd. Met behulp van ver scheidene medeplichtigen zou hij in totaal ongeveer 165-000 gulden hebben buitgemaakt. Een groot deel van dit geld zou in Den Haag gevonden zijn op een plaats, die door H. genoemd was. Zeven medeplichtigen van JU zitten in Nederland al in hechtenis. WASHINGTON (Reuter) De Zuidvietnamese president Ngoejen Van Thieu heeft beloofd dat hij zal aftreden als de Ver enigde Staten zouden besluiten hun vitale hulpleveranties aan Zuid-Vietnam stop te zetten. Thieu heeft zijn belofte gedaan aan zijn generaals. Dit hebben de columnisten Rowland Evans eti Robert Novak gisteren bekend gemaakt in het Amerikaanse dagblad The Washington Post. Volgens Evans en Novak is Thieu ook van plan bekend te maken dat hij belooft af te treden als hij niet een bepaald percentage van de stem men krijgt bij de presidentsverkie zingen van 3 oktober. Thieu staat dan als enige kandidaat. Thieu zal van daag en morgen verkiezingsredevoe ringen houden voor radio en tv, zo is bekendgemaakt. De Zuidvietnamese vice-president Ngoejen Cao Ky heeft opnieuw het aftreden van Thieu gevraagd. In een open brief aan het volk en „aan het leger" stelt Ky voor dat Thieu af treedt en dat hij dan als vice-presi dent de leiding neemt van de rege ring. Binnen 90 dagen zouden dan nieuwe verkiezingen worden uitge schreven, waarbij Ky zelf geen kan didaat zou zijn. Thieu heeft nog niet op de oproep van Ky gereageerd. Aangenomen wordt dat Thieu Ky's aanmaning zal negeren. De Amerikaanse senator Henrv Jackson, een Democraat uit Washing ton, heeft Amerikaanse functionaris sen er gisteren van beschuldigd dat zij Thieu de aanstaande presidents verkiezingen laten saboteren. Jack son. die tot voor kort Nixons Viet- nambeleid steunde, heeft verklaard dat Washington niet alleen heeft toe gelaten dat de verkiezingsomgtandig^ heden konden verslechteren, maar zelfs heeft bijgedragen tot die ver slechtering! In plaats van haar invloed uit te oefenen om faire verkiezingen te la ten houden 'heeft de regering de fa cade gehandhaafd van een politiek van niet mee bemoeien,' aldus Jack son. Volgens de senator heeft de Amerikaanse ambassade in Saigon van Washington de vrije hand gekre gen om de indruk te wekken dat Thieu echt 'onze man' is. Jackson heeft gedreigd dat hij zijn standpun ten inzake de toekomstige Ameri kaanse militaire en economische hulp aan Saigon zal herzien, als er in Viet nam geen echte verkiezingen worden gehouden. OVERSTROMINGEN Noord-Vietnam heeft te kampen met de hevigste overstromingen sinds 25 jaar. Door overstroming zijn ook sommige gebieden in de Zuidvietna mese Mekong Delta onder water ge zet. Volgens de Zuidvietnamese rege ringstelevisie zijn in de afgelopen drie maanden één miljoen Noordviet- namezen door de overstromingen om gekomen. Hanoi heeft steeds het grootste stilzwijgen over bijzonderhe den van de ramp betracht. Maar vol gens Reuter-correspondent Ernesto Mendoza dreigt de grote watersnood veel teniet te doen van het werk dat is verricht om de economie te herstel len, na drie jaar Amerikaanse bom bardementen. In Breda is gisteravond een vrachtauto geladen met zand een huis binnengereden. De chauffeur wilde een personenauto ontwijken die eerder door een voor hem rijdende vrachtwagen was geraakt. Hij verloor evenwel de macht over het stuur waarna de zwaar geladen auto het huis binnendrong. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9