d Haagse abortuskliniek doorN V SHovergenomen Profijtbeginsel mag niet ten koste gaan van minder-draagkrachtigen Eigen risico voor ziekenfonds lost alle problemen met op Verwijsbrief arts is voldoende ie Rotterdams Parool per 1 oktober weg 3 jaar voor doodslag op dierenarts De Lach schramt „pornografie" Kopie van kleed vermoorde jongen tentoongesteld Eerlijker verdeling van inkomens en lasten Gratis reizen bten larki 1—810, C 6» ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1971 etersti F—25, b; 200—2 ipion eloen nmelo 100—2 I bom kg 15-1 spinai tomat! eloem aprifc et 11 ij vie I 7* iterd, DEN HAAG De abortuskliniek in het Haagse statenkwartier van dr. C. N. Schlébaum wordt met ingang van maandag overgeno men door de „Stichting directe hulpverlening NVSH". Het bestuur van deze stichting is het dagelijks bestuur van de NVSH. Het doel van de stichting is om zo efficiënt mogelijk gebruik te maken van de wettelijke mogelijkheden ten aanzien van de abortus provocatus. Het plan is om de klin'iek, die door de snel toenemende vraag om abortus veel te klein is geworden, binnen drie maanden uit te breiden- Gezien de stérk toenemende vnaag om sterilisatie door mannen heeft de 15. pi stichting van de NVSH verder plan nen om stichten. een sterilisatiekliniek te Verwijzing De Haagse kliniek is onder beheer van een stichting geplaatst om de verdere uitbreiding mogelijk te ma ken. Bovendien was een goede zake lijke leiding gewenst. Voor de behandeling van de cliën ten neemt de kliniek genoegen met de verwijsbrief van een arts. Dat is ook het geval met de abortusklinie ken in Arnhem en Beverwijk. Binnen kort zullen ook de klinieken in Rot iehui terdam en Utrecht het briefje van de arts voldoende vinden. Zoals bekend zijn de vijf regerings partijen het bij de kabinetsformatie eens geworden over de instelling van uit deskundigen op verschillend ge bied bestaande teams, die moeten be slissen of er een reden tot abortus is. De cliënten van de genoemde klinie ken, waarin de meeste gevallen wor den behandeld, zijn niet door teams gehoord. Het regeerakkoord is op dit punt achtergebleven bij de snelle ontwikkeling van de laatste tijd. Teams In ziekenhuizen wordt wel met teams gewerkt. In Den iHaag en om geving werden van de 500 aanvragen voor abortus niet meer dan 66 geval len behandeld. Dr. Schlébaum, die in zijn kliniek aanzienlijk meer gevallen heeft be handeld, is niet enthousiast over deze teams. „Dit werk in niet zaligma kend", zegt hij, ,.zo'n team werkt als ten practische rem om het aantal t'tussen in de beperkte ruimte van ziekenhuis af te dammen-" f In de Haagse kliniek wordt zo te wk gegaan (alle artsen en gynaeco- Jogay in de stad en omgeving krijgen f een brief over), dat alleen tot de in greep wordt overgegaan bij. een schriftelijke verwijzing van de arts, ir.et voorkeur de huisarts. De kliniek verwacht dan de medische gegevens. Als de indicatie niet duidelijk is, wordt nog een nader advies gevraagd aan anderen. Bij minderjarigen is schriftelijke toestemming van een van de ouders nodig. In bijzondere gevallen kan hiervan worden afgeweken. Voor de medische registratie wor den in de klinieken in Den Haag, Arnhem, Beverwijk en Utrecht de age zelfde formulieren gebruikt. De huis arts wordt na de behandeling van de wallen op de hoogte gesteld. zake- Adviesbureau Volgens de laatste cijfers worden in Nederland ongeveer 30-000 vrouwen per jaar geaborteerd. De vraag wordt ongeveer geschat op 100.000 vrouwen per jaar. Het groot aantal vrouwen, dat is geaborteerd zonder te zijn gehoord aine- door een ^eam hfieft jn Den Raag middels een reactie uitgelokt. Enkele Haagse artsen, onder wie dr. Bouricius. medewerker van Het S Vrije Volk, zouden doende' zijn de Stichting zwangerschap adviesbureau op te richten. Volgens een comité van Dolle Mi na's wil deze stichting weer onder scheid gaan maken in de gevallen en met meer alleen afgaan op de wil van de vrouwen. De Dolle Mina's zijn zeer teleurgesteld over deze reactie. Deze Haagse artsen zouden nu weer oe klok terugdraaien, De Dolle Mina's zeggen: „Men gaat weer de eigen frustraties botvieren op vrouwen, die ongewild zwanger ïll Voor deze vrouwen zijn de omstan digheden op het ogenblik zeer on rechtvaardig. iHet hangt er maar van af. waar je als vrouw terechtkomt en in wiens handen je valt. De ene arts heeft bezwaren en de andere verwijst je naar 'n kliniek. De Dolle Mina's, die felle kritiek hebben op het re geerakkoord over de abortus zijn van plan om honderd vrouwen met klin kende naam te vragen of ze het met dit akkoord eens zijn. De antwoorden worden wereldkundig gemaakt- Ook de kamerleden krijgen een persoon lijke brief, waarin wordt gesteld, dat wanneer het abortusakkoord wet wordt, de abortus slechts op kleine schaal legaal zal worden toegepast. Het Jongeren advies centrum (JAC) in Amsterdam onderschrijft dit standpunt. Abortusingreep in een er kend ziekenhuis, indicatiestelling door een team en centrale registratie moeten niet bij wet worden voorge schreven. De abortusgroep van het JAC zal deze zienswijze verdedigen tijdens de hoorzitting in de Tweede Kamer naar aanleiding van het in itiatiefwetsontwerp over de abortus. De NVSH is het hier eveneens mee eens. De bedoeling van de stichting is ook meer duidelijkheid te krijgen in de onzekere situatie van vandaag. Ook wil men wat aan de prijzen doen- Het in Nederland gangbare be drag van 400 gulden blijkt voor velen nog te hoog te zijn. De NVSH meent dat deze prijs lager kan en zal probe ren dit te verwezenlijken in overleg met andere organisaties. De kliniek in Den Haag wil het liefst samenwerken met erkende ziekenhuizen en ver pleeginrichtingen, met het oog op de te verwachten wettelijke regelingen. Prinses Margriet en Pieter van Vol- lenhoven hebben vrijdagavond hei Indoor Concours Hippique in de Haagse Houtrusthallen bijgewoond. Bij aankomst kreeg de prinses een fraai boek: „Een koninkrijk voor een paard". Met haar man zit zij het hier te bekijken. Links burgemeester V. G. M. Marijnen. ZUTPHEN De rechtbank heeft dc negentienjarige fabrieksarbeider H. D. uit Deventer wegens doodslag op de Deventer dierenarts H. A. Kra- neveld (31) veroordeeld tot drie ja.ar gevangenisstraf, met aftrek. Geëist was acht jaar met aftrek. D drong in december vorig jaar met een broekspijp over het hoofd en met een dolkmes gewapend, de wo ning van de dierenarts binnen. Hij wilde diens vrouw doden, omdat ze haar dienstmeisje zou hebben aange zet tot het verbreken van de verke ring met D. De heer Kraneveld stort te zich in pyjama op de indringer. Tijdens het gevecht werd de dieren arts dodelijk gewond door drie dolk steken, twee in de borst en een in de maagstreek. AMSTERDAM Enkele rubrieken van het weekblad De Lach zullen worden gewijzigd, om te voorkomen dat het blad niet meer in leesporte feuilles wordt opgenomen. De uit geefster van De Lach, de NV Acta in Amsterdam, heeft dit gezegd in een reactie op de bezwaren, die de Neder landse Organisatie van Leesporte feuille-Uitgevers tegen enkele rubrie ken in dit weekblad had gemaakt. De NOLU kenmerkte deze rubrieken als pornografisch. Volgens de NOLU maakten die ru brieken De Lach, dat overigens nooit bekend heeft gestaan als streng-zedig tot een blad. dat niet geschikt is voor het hele gezin. De NV Acta heeft nu gezegd, dat de rubrieken zo zullen worden gewijzigd, dat de publikatfe- vorm geen weerstand meer biedt. De uitgeefster is inmiddels in overleg ge treden met de NOLU. ATp" '/mi. 'fatiapl was vermoord AMSTERDAM De Amsterdamse recherche is een grootscheeps onder zoek begonnen naar de moord op de 63-jarige Amsterdammer C. Vaar- meijer, wiens lijk donderdag uit het water van de Houtmankade werd ge haald. Sectie in het gerechtelijke la boratorium heeft uitgewezen, dat de man op gewelddadige wijze om het leven is gebracht. Aanvankelijk dacht de politie, dat de ernstige verminkin gen op het lijk van de man moesten worden toegeschreven aan een scheepsschroef, die hem in het water had geraakt. De heer Vaarmeijer, die om zijn overvloedig drankgebruik bekend stond als „Nelis Spatje", is zondag avond voor het laatst gezien in een café bij het Haarlemmerplein in de hoofdstad. Zijn woning in de Hout manstraat ligt op enkele honderden meters afstand van dit café- Het slachtoffer, dat werkte bij de Centrale Suikermaatschappij op de Van Noorikade, is niet meer thuisge komen en werd direct als vermist op gegeven. Donderdagmorgen om tien voor half tien werd zijn verminkte lijk ontdekt door de sluiswachter van het Westerkanaal, toen de sluis werd opengedraaid om water naar het Noordzeekanaal te spuien. Modeontwerper Leon Bouter presenteerde zijn collectiewaaronder deze modellen: links een korte avondjurk van zijden organza van Bianchini en rechts een jurk van zijden mousseline met fluwelen opdruk van Bianchini. De ongelijke zomen zijn met zijden en fluwelen lint afgebiesd. Nog een creatie van Leon Bouter: een zwart cirépak met garnering van apehaar. Van een verslaggever UTRECHT De rijkspolitie in het district Utrecht heeft op de Firato in Amsterdam en op de najaarsbeurs in Utrecht en in enkele openbare gebou wen in Amsterdam een stuk opge hangen van een kopie van het kleed waarin het vermoorde Amsterdamse jongetje Bastiaan Bloemena op 6 augustus bij Wilnis werd gevonden. Dit in de hoop dat mensen die dit kleed herkennen, zich zullen melden. De kopie van het kleed is deze week vervaardigd door het Twentse textielbedrijf, dat ook het origineel maakte. De politie heeft sinds vorige week vrijdag weer 49 tips ontvangen. Het onderzoek in de buurt waar het jongetje woonde heeft volgens de re cherche nog niet veel opgeleverd. Van onze soc.-economische redactie UTRECHT „Het zou een tragische vergissing zijn als men bij het nemen van maatregelen om de ziekenfondsuitgaven te beperken denkt te kunnen vol staan met de invoering van eigen betaling door de verzekerden en met het eventueel schrappen van enkele minder kostbare ver strekkingen." Dit schrijft de heer J. G. Leib- brandt van de Federatie van zieken- fondsen in het blad "De Ziekenfonds- gids" van de federatie, naar aanlei ding van de regeringsplannen tot het invoeren van een eigen risico .in de ziekenfondsverzekering. Volgens hem bestaat er in het huidige systeem noch bij de verzekerde, noch bij de genen die hulp verlenen enige prikkel tot gepaste zuinigheid. Daarom noemt de heer Leibbrandt het kwalijk dat iri verband met eventuele verspilling steeds uitsluitend naar de verzekerde wordt gewezen. Er zou een systeem moeten komen dat de medewerkers noopt, hun verlangens te beperken, dat overdosering kan tegengaan en dat het besef levend houdt dat de geldmiddelen niet onbeperkt zijn. De gemiddelde kosten per zieken fondsverzekerde zijn gestegen van ƒ90,46 in 1961 tot naar schatting ƒ408,33 in 1971. Ongeveer 60 procent daarvan wordt opgeëist door de zie- kenhuisverpleging en de specialisti sche hulp. De zogenaamde "kale" verpleegprijs is hier en daar al geste gen tot boven de honderd gulden per dag in de derde klasse. Dé vraag dringt zich op, aldus de heer Leib brandt, of opname, verpleegduur, la boratorium- en andere onderzoeken ook uit medisch oogpunt wel altijd volledig verantwoord zijn. Alleen art sen kunnen daarover oordelen, maar zo vermoedt hij weinigen zullen op deze vraag onomwonden een be vestigend antwoord willen geven. „Planloze' door BERT DE JONG Als we premier Biesheuvel moeten geloven en waarom zouden we dat niet doen? is er deze weken voor de derde dinsdag in september over een breed front gewerkt aan beleidsombuigingen. Zo heeft de premier het gezegd in zijn regeringsverklaring begin aSarT'S^é^bSerkt^en'dï augustus, in welk staatsstuk het profijtbeginsel wordt gepropageerd. verdeling van de lasten ontstaat. Want nu is de situatie zo, dat ieder een, rijk of arm, gelijk profiteert van de overheidsdiensten. Nog sterker: van enkele goed gesubsidieerde ver strekkingen (culturele evenementen Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Reeds op 1 okto ber zal het Rotterdams Parool ophou den te bestaan en zal ook de Amster damse en landelijke editie van Het »nje Volk ophouden te verschijnen. De directies van Arbeiderspers en perscombinatie hebben dit gisteren «ten weten. Zoals bekend zullen het vrije Volk, de Perscombinatie (Het arool Volkskrant) en de Nederland se Dagbladunie (ondermeer Algemeen {J*Mad, NRC Handelsblad) eind fe- ruari volgend jaar gaan samenwer ken. Uit 'concurrentie-overweging' is eesloten de reorganisatie bij Het Pa rool en Het Vrije Volk nu al te laten ngaan. „De negatieve ontwikkeling op de advertentiemarkt en de sterk Nijgende kosten verbonden aan het Produceren en uitgeven van kranten, «laken het onvedmijdelijk edities met relatief kleine verspreidingsgebieden r abonneeaantallen te reorganise- ï*n aldus het directie-communiqué, oor de opheffing van het Rotter- ams Parool zullen vijf van de zeven journalisten moeten afvloeien. Boven- ien worden 7 administratieve krach- ontslagen. Het Parool en Het nart 1 Hopen door abonneeruil de aaelen van de reorganisatiemaatre- gei op te vangen. „Het is zowat het enige nieuwe beginsel in de regeringsverkla ring", schamperde oppositielei der Den Uyl van de P.v.d.A. Hij vervolgde: „Vroeger was het bij de anti's het profetisch beginsel, nu is het het profijtbeginsel". De door Biesheuvel aangekondigde ombuigingen van het beleid ko men er dan op neer, dat de wer kelijke kosten van bepaalde over heidsdiensten in de eerste plaats worden betaald door degenen die van deze diensten gebruik maken. Anders gezegd: de gebruiker van de door de overheid aangeboden diensten zal meer moeten betalen. Een groot voordeel van het nieuwe systeem is, dat het rijk meer geld buiten de belastingen om ontvangt: er komt meer financiële ruimte voor andere belangrijke overheidstaken. Dit is de theorie. Dinsdag over een week, wanneer de miljoenennota met naar schatting een tekort van ruim drie miljard gulden bij de Staten-Ge- neraal is ingediend, zal blijken wat er van waar is gemaakt. Dan weten we hoe om even de regeringsverkla ring te- citeren „hoe breed het front van de beleidsombuigingen" is en hoe ver de regering met het om buigen is gevorderd. Niemand tegen Tot nu toe heeft niemand zich vier kant uitgebroken tegen de toepassing van het profijtbeginsel. Den Uyl zei begin augustus in de Tweede Kamer: „Bij bezinning op doelmatigheid op overheidsuitgaven kan het zeer be perkt worden toegepast". Het NKV-blad „Ruim zich" van de ze week schrijft: „De toepassing er van kan in een aantal gevallen ver standig en billijk zijn". „Maar", ver volgt het blad van het Katholiek vakverbond, „de inkomensverhoudin gen mogen niet nadelig worden beïnvloed". Wie bij dr. A. Vondeling van de PvdA, vroeger minister van financiën informeert naar zijn standpunt, wordt verwezen naar het rapport „belasten met mate", dat de Wiardi Beekman Stichting in 1967 over dit probleem uitbracht. De PvdA heeft dit rapport nooit officieel overgeno men. Er wordt in betoogd, dat aan het principe, dat de gebruiker betaalt, zeker meer recht kan worden gedaan. Fraktieleider Berger van de rege ringspartij DS'70 greep tijdens het augustusdebat dankbaar naar dit so cialistische rapport. Trouwens, mini ster Vondeling schreef in 1967 in de miljoenennota: „De betaling van een prijs door gebruikers kan grotere rechtvaardigheid in de verdeling van de lasten betekenen. De gebruikers betalen en de niet-gebruikers behoe ven niet bij te dragen". Pikant is, dat het Kamerlid Bies heuvel bij de algemene beschouwin gen in 1967 opmerkte, dat naar zijn oordeel het profijtbeginsel op zeer beperkte schaal kan worden toege past. Draagkracht Belangrijk vooral in de discussie over het profijtbeginsel is de vraag of de minder draagkrachtigen niet de dupe worden. De regeringsverklaring was vaag op dit punt. Daarom herin nerde Biesheuvels partijgenoot ARP- fractieleider Aantjes wat ongerust aan een ander beginsel, namelijk dat van de draagkracht. Dit beginsel be perkt het profijtbeginsel. Mr. Aantjes zei er nog bij: „Wij zijn er nog steeds niet in geslaagd de welvaart evenredig te verdelen over alle bevolkingsgroepen en landsde len". „We zullen de draagkracht erin bouwen", beloofde de premier snel, die eerder enigszins uitdagend had gezegd: „Al het maatschappelijk heil kan niet van de overheid komen. Op positieleider Den Uyl kreeg nog ter geruststelling te horen: „Het kabinet wil de profijtgedachte niet heilig ver klaren". Op dit punt, terwijl er niets meer heilig was, maar wel het vraagstuk van de rechtvaardigheid opdoemde, bleef het Kamerdebat steken. Opval lend is, dat de discussie elders be perkt is gebleven. Een reden is ver moedelijk, dat het beginsel helemaal niet zo nieuw is als Biesheuvel, ter wijl hij de ombuigingen van het be leid aankondigde, suggereerde. We zijn immers al lang gewend het volle pond te betalen voor elektrici teit, gas, water, bus, trein, tram, tele foon en post, diensten aangeboden door de (semi)overheid. En in meer dan een gemeente weet men maar al te goed wat een baatbelasting is, op gelegd aan aanwonenden, die van een bepaalde weg of andere voorzienin gen profiteren. Aan het opleggen van dergelijke bestemmingsheffingen ging vaak in de gemeenteraad een boeiend en principieel debat vooraf. Verder kennen we, ,om nog een paar voorbeelden te noemen, een mo torrijtuigenbelasting, bezineaccijns en betalen we onze omroepbijdrage. Het profijtbeginsel is oud, het nieuwe nu is een verdere toepassing om de sim pele reden, dat men gedwongen is te bezuinigen en meer aan ooit met de middelen te woekeren. Billijke verdeling Een voordeel van het nieuwe sys teem kan zijn, dat er een billijker HPBPP dan ook dikwijls nog bevoorrechte groep geprofiteerd. Het kan rechtvaardig, zijn hierin verandering te brengen. Het probleem speelt ook in het we tenschappelijk onderwijs. Oppositie leider Den Uyl schreef in het "Hol lands Maandblad": „Het huidige sys teem maakt het mogelijk, dat kinde ren van rijke ouders studeren van de belastingcenten door arbeiders be taald." Er is alle ruimte voor kritiek op het maar profiteren van door de overheid gesubsidieerde diensten uit door iedereen betaalde belastingen. Maar hoe zit het dan met de zo geroemde solidariteit? „Er komt bij dit kabinet niets van terecht", klaag de drs. Den Uyl in de Tweede Kamer. In het Protestants Christelijk kamp wordt zeer gehecht aan de solidari teit. Uit de hoek van het CNV klonk reeds een waarschuwing. Mogelijk echter is de uitwerking van de solidariteit, zoals in het verle den wel het geval was, nu niet meer zo Christelijk. Dat helpen en betalen voor elkaar (dat gold zeker ook voor de sociale verzekeringen) was vroeger volkomen in overeenstemming met de Christelijke levensovertuiging, maar op het ogenblik, nu heel velen zich in de welvaart wentelen, is die solidari teit ook een profiteren van elkaar (oók van de armen) geworden. Dat is bepaald iets anders. Een beroep op de "solidariteit" zon der meer om zich te verweren tegen de profijtgedachte, is niet juist. Het belang O Het laten doorwerken van het draagkrachtbeginsel, als beperking van het profijtbeginsel, is niet ge makkelijk. Vermeden moet in ieder geval worden, dat er een extra leger ambtenaren nodig is om al die draag kracht van ons na te gaan. Een soort persoonsbewijs, waarop de vaak wis selende draagkracht staat aangege ven, is ook niet zo aantrekkelijk. Een ander criterium voor het toe passen van het profijtbeginsel zal moeten zijn het "algemeen belang" van de verstrekte overheidsdienst. Een moeilijke zaak om te wegen. Maar dit criterium ia waard om ge hanteerd te worden. „De publieke zaak dient met publieke middelen worden gevoed", riep drs. Den Uyl in het Kamerdebat uit. Hiermee reikte hij wellicht een sleutel aan voor de oplossing van het probleem. Het openbaar vervoer is voor bijna honderd procent een algemeen be lang. Het is niet dwaas, dat diensten en dat gebeurt reeds beneden de kostprijs worden aange boden. Desnoods wordt dit vervoer zoals eens de veren over de Wester- schelde gratis. Maar dit peil van welzijn hebben we kennelijk nog niet bereikt. Fr zijn diensten, hoewel van groot belang, waaraan slechts weinigen iets hebben. Als er dan subsidies worden gekapt is dat pijnlijk, maar daarom nog niet onbillijk. Daarentegen zal cm nog een voorbeeld te noemen een drastische verhoging van het kleuterschoolgeld, waarmee vooral jonge gezinnen met .beperkte inko mens worden geconfronteerd, niet zo lekker vallen. Dat zal ook het geval zijn met een verhoging van het schoolgeld voor de middelbare scho len. Zo kan bij elke nieuwe maatregel als gevolg van het profijtbeginsel een heftige discussie ontbranden. Het kabinet Biesheuvel, zo hebben we begrepen, is bezig het beleid om te buigen. Het profijtbeginsel is niet heilig en het is zaak met de toepas sing heel voorzichtig te werk te gaan. De "draagkracht" van de gebruiker en "het belang'; van de aangeboden dienst zijn belangrijke criteria. Er is reden gespannen uit te zien r.aar de miljoenennota met een omge bogen beleid, dat hopelijk rechtvaar dig is. De rechtvaardigheid, een eer lijker verdeling van de inkomens, welvaart en ook lasten, zal het be langrijkste discussiepunt moeten zijn. Tenslotte mag het profijtbeginsel het profetisch beginsel niet uitslui ten.... Kritiek heeft de heer Leibbrandt ook op het dralen met de inwerking stelling van de wet ziekenhuisvoor zieningen, die 'n eind moet maken aan de ongebreidelde en "planloze" uit breiding van de ziekenhuizen. In de gezondheidszorg ontbreekt de wer king van het prijsmechanisme vrijwel volledig. Ziekenhuizen moeten voor obligatieleningen nog steeds een rente betalen die uitgaat boven de gangba re marktrente en de plannen voor de oprichting van een financieringsinsti tuut vorderen volgens de heer Leib brandt maar langzaam. Ds. Jan Wit naar Groningse universiteit GRONINGEN De dominee-dich ter Jan Wit is benoemd tot weten schappelijk hoofdmedewerker aan de rijksuniversiteit van Groningen (theologische faculteit). Hij wordt verbonden aan het instituut voor li turgiewetenschap en zal hymnologie doceren. 2 Septemberdagen op uw 65+ kaart Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die upast. jaarkaart p.p. f 50.- voor echtpaar f 75.- 3-maandskaartp.p. f 20.- voor echtpaar f 30.- NS-Iegltlmatlelwwtfs óf PMfotoCa) an trouwboekje of paspoort meebrengen. Vraag de folder aan het loket; voordelig uit met NS

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7