Aantjes en Mellema over Kosmokomplot t Plannen subsidie wekken tot verlaging bibliotheken verontrusting Evangelie verminkt tot revolutionair program VU-blad Pharetra blijft bestaan Duitse kerk steunt instituut ds. Bevers-Naudé Y ier ontwerpen voor betaalbare eeugezinsbuizen Een woord voor vandaag 5? Prof. Van Itterzon c.s. aan synode 99 COMMENTAAR Breznjew in de aanval „Beperking van studenten is niét ongedaan te maken" I AT A-congres BFR0EPINGSWE Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De uitgave van het studentenblad Pharetra zal niet worden gestaakt. De redactie van dit blad en de studentenraad van de Vrije Universiteit (SRVU) zijn tot een vergelijk gekomen. Dit heeft als re sultaat opgeleverd, dat de oude re dactie van het blad zal worden aan gevuld met drie leden van de SRVU. De nieuwe redactie van Pharetra, dat een oplage heeft van 4000 exempla ren, zal moeten uitmaken, wie hoofd redacteur wordt. Zoals bekend besloot de SRVU vo rige week de uitgave van het studen tenblad te staken, omdat men onte vreden was over de inhoud van dit blad. Men vond, dat Pharetra te veel volstond met persoonlijke lotgevallen en jeugdherinneringen van de redac teuren en ;zich te weinig gelegen liet liggen aan de politieke strijd van de SRVU. Joegoslavische politie mishandelt gelovigen BELGRADO (KNP) Tijdens de inzegening van een rooms-katholieke kerk in de Joegoslavische plaats Ka rin is het tot een heftige strijd geko men tussen politie en gelovigen. Volgens het blad Glas Koncila in ZogTeb zou de politie de gelovigen hebben aangevallen en met gummi knuppels hebben mishandeld, omdat ze nationalistische Kroatische liederen zongen. Enkele jongeren en een pater zouden zijn gearresteerd. De pastoor van een naburig dorp heeft een klacht ingediend tegen de politie. Subsidie voor voetbal en geloofsbeleving Van een onzer verslaggevers GRONINGEN „Voetbalsport en geloofsbeleving liggen beide bij uit stek in de persoonlijke levenssfeer van de mens: wordt het éne gesubsi dieerd, dan ook het andere (contra: punt 2 van de nota van 19 februari 1969 van de minister van financiën aan de staatscommissie Cals-Don- ner)." Zo luidt de laatste van de der tien stellingen, die de hervormde pre dikant J Broekhuis te Onstwedde heeft toegevoegd aan zijn proefschrift „De godin Renenwetet", waarop hij bij prof. dr. Th. P. van Baaren aan de rijksuniversiteit te Groningen op 20 september hoopt te promoveren tot doctor in de godgeleerdheid. Een an dere stelling van ds. Broekhuis: „Wil men de oecumene ernstig nemen, dan zullen de traktementen van de pre dikanten van de verschillende kerken op éénzelfde niveau gebracht moeten worden". Samenwerking lussen Nederland en Thailand (Van een verslaggever) DEN HAAG Over de economi sche samenwerking tussen Nederland en Thailand hebben de delegaties van beide landen in Bangkok een ont- werp-overeenkomst bereikt- Deze overeenkomst zal in beide landen ter goedkeuring aan de regering worden voorgelegd. Een belangrijk deel ervan is gewijd aan de bescherming van wederzijdse, investeringen. Dit heeft het ministerie van economische zaken in Den Haag meegedeeld. De heren Aantjes en Mellemavoorzitters van respectievelijk de ARen CH-fracties in de Tweede Kamer schrijven ons: „Met onze gezamenlijke verklaring verleden week in het CH- weekblad „De Nederlander" en het AR-weekblad „Nederlandse Ge dachten" hebben wij stelling genomen ten aanzien van de opzet van „Kosmokomplot '71". Wij gevoelden ons daartoe gedron gen als voorzitters van de beide pro testants-christelijke regeringsfracties cn als leden van de hervormde kerk, temeer daar wij het één zeker niet los kunnen en willen zien van het ander. Bij deze stellingname hebben wij het willen laten en er verder het zwijgen toe willen doen. Aan het voe ren van enigerlei aktie hebben wij niet de minste behoefte. Berichtge ving en redaktioneel kommentaar in „Trouw" van 3 september jl. nood zaakt ons echter nog tot enige nadere reaktie. In uw redaktioneel kommentaar betreurt u het afgelasten van „Kos mokomplot" en u wijt dit aa het zwichten voor een kampanje van De Telegraaf. Verder vergoelijkt u het wel uitnodigen van de CPN en het uitsluiten van de ARP en de CHU door „Kerk en Wereld" (volgens u „opgezet om werkelijk iedereen bin nen te halen"!). Met geen enkel woord echter maakt u melding van of gaat u in op de door ons in onze verklaring vermelde argumenten. Uw lezers krijgen ook de kans niet er behoorlijk kennis van te nemen, want uw berichtgeving over onze verklaring is wel zeer summier en wordt door u bovendien aangeduid als een „herhaling" van een „eerder door ons aan het ochtendblad De Tele graaf gegeven verklaring" en in uw hoofdartikel uitgelegd als boosheid dat wij niet zijn uitgenodigd. Niets in onze verklaring geeft daar aanleiding toe. Als u deze alsnog in zijn geheel afdrukt," kunnen uw lezers dal zelf konstateren. Wij zijn niet van perspublikaties, in welke krant dan ook, uitgegaan, maar hebben ons uitsluitend op de feiten en op infor matie van „Kerk en Wereld" zelf ge baseerd. Niemand kan toch ontken nen dat deze affaire ons beiden in tweeërlei opzicht op een bijzondere wijze- aangaat? Wij behoeven ons toch niet'van een stellingname te onthouden omdat een bepaald ochtendblad (overigens niet als enige en zelfs niet als eerste) aan deze zaak grote publiciteit heeft ge geven? En is het onze tekortkoming, dat wel bijvoorbeeld De Telegraaf en de Haagse Courant en niet bijvoor beeld Trouw om ons kommentaar vroegen? VAN HOOFDRE- Foto boven mr. W. Aantjes, on der de heer J. T. Mellema. Wij gaan niet met u over uw ziens wijze op Kosmokomplot diskussiëren. Maar wij willen wel opmerken dat wij zeer betreuren: a. ee tendentieuze en summiere wijze waarop u uw lezers in berichtge ving en kommentaar voorlicht over onze stellingname: b. het in uw kommentaar geheel voorbijgaan aan de zakelijke tegen Kosmokomplot ingebrachte be zwaren en het in plaats daarvan suggereren, dat alle verzet is terug te brengen tot de invloed van een kampanje van De Telegraaf. Wij vinden een dergelijke weerga ve met het woord „triest", waarmee u de gehele affaire kwalificeert, zwak getypeerd." NASCHRIFT DACTIE: Ons hoofdartikel betrof de houding tussen het moderamen van de her vormde synode, de directie van Kerk en Wereld en de actiegroepen, ge coördineerd door Sjaloom. Op de ar gumenten van die drie zijden zijn wij ingegaan. Het breed moderamen be gon zijn verklaring met te zeggen dat het kennis had genomen van „publi- katies in de pers" met betrekking tot de opzet van Kosmokomplot. Een andere aanleiding is niet ge noemd. Van de verklaring van de he ren Aantjes en Mellema, waarvan wij op 2 september j.l. bij het schrijven van ons hoofdartikel nog geen kennis konden hebben, kregen wij later een korte samenvatting van het ANP, die in de berichtgeving is opgenomen. Alleen de verklaring van het modera men der hervormde synode en van de leiding van Kerk en Wereld werden door ons volledig afgedrukt. Ook die van Sjaloom, toen deze groep zich terugtrok, is uiterst sum mier weergegeven. Evenals de ver ontschuldigende brief van de her vormde kerkeraad van Westzaan over het feit, dat 1van die kant een onjuiste indruk over Kosmokomplot was ge wekt. Onze ruimte is nu eenmaal be perkt. Een alsnog volledig afdrukken van het commentaar van de heren Aan tjes en Mellema in Nederlandse Ge dachten en De Nederlander heeft geen zin. Afgezien van een beschou wing daarin over de verhouding PvdA-CPN die er in dit verband minder toe doet, zijn wel degelijk de meest wezenlijke punten van hun kritiek in onze berichtgeving tot uit drukking gekomen. Wel hebben wij nog herhaaldelijk geprobeerd de heer Aantjes op te bel len om hem te vragen of de Telegraaf hem goed had geciteerd, maar die po gingen mislukten zoals dat vaker gaat bij contact zoeken met druk bezette politici. Voor een volledig beeld rest ons alleen het slot van de Verklaring van de heren Aantjes en Mellema aan te halen, waarin zij zeggen dat er een tijd is geweest dat Kerk en We reld bereid wds om de hervormde po litici in christelijke partijen „niet uit te sluiten", maar dat de tijd blijk baar voorbij is na de pensionering van de directeur dr. J. M. van Veen en na het Vertrek van ds. T. Poot. Juist gistermiddag werd overigens op Kerk en Wereld nog een voorberaad gehouden iioor het Evangelisch Poli tiek beraad, waarin ook mensen na mens de christelijke partijen deelne men, Kerk en Wereld en met name het Oecumenisch Actiecentrum, zijn de eerste geweest om de suggestie van „Trouw" Itaor een beraad tussen christenen in verschillende partijen op te nemen. Van een correspondent UTRECHT Het Nederlands Christelijk Instituut voor de Volks huisvesting heeft vier ontwerpen ge maakt van eengezinswoningwetwo- ningen die betaalbaar zijn voor de mensen uit de lagere inkomensklasse. Gebaseerd op prijsaanbiedingen van 1 september zullen de huren van deze woningen komen tussen 170 en 250 gulden per maand. Het ontwerp is nu verzonden aan de centrale directie van het ministerie voor volkshuisves ting en ruimtelijke ordening, die er zijn fiat aan zal moeten geven. Het gaat om eengezinshuizen met een woonkamer, een keuken en drie slaapkamers waarbij eventueel één slaapkamer kan worden verdeeld in twee kleinere vertrekken. De wonin gen kunnen met een zolder worden uitgevoerd. Opgenomen zijn een cen trale verwarmingseenheid per woning en een aansluiting op een centraal antennesysteem. Volgens het instituut kunnen deze woningen worden gebouwd in de pro vincies Noord- en Zud-Holland, Utrecht, Gelderland en Noord-Bra bant. Om de genoemde huurprijs te kunnen bereken is nodig een op dracht van minimaal vijfhonderd van deze woningen, waarbij minstens 150 woningen per bouwplaats moeten worden gebouwd. Heel opmerkelijk is het woord van de Here Jezus in de Be m rede tot de man die een offer wil brengen. Hij zegt: Wam gij dan uw gave brengt naar het altaar en u daar herinnert, Je uw broeder iéts tegen u heeft, laat uw gave daar, voor het alt, en ga eerst heen en verzoen u met uw broeder en kom en o\ daarna uw gave." Let er op hoe de Heiland het zegt. Hij niet dat u dat moet doen als u iets tegen uw broeder hebt, <«-. als u haat in uw hart koestert, toorn voedt. Daartegen had hij a gewaarschuwd. Nu gaat het om de ander die om een geldige niet-geldige reden toornig tegen ons is. ,U1 Het offer spreekt van verzoening. Nu is verzoening met Gt zegt de Heiland, alleen mogelijk als wij ons ook willen verzoen met onze medemensen. Wat zeggen wij vaak: Dat hij kwaad op me is, moet hij 1 maar weten. We denken al dat we er zijn als wij van onze kt 0 maar niet boos zijn. Maar nu zegt God: Ik kan uw schuld niet uitwissen, als u n "p genegen bent de schuld van een ander uit te wissen. Niet wij 1' gen tot God Hij. komt tot ons. Zo moeten wij ook tot de am 0 gaan. We lezen vandaag Jeremia 31:31—40. We lezen morgen Ezechiël 19:1—14. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Negen leden van de Hervormde Kerk hebben een brief aan het moderamen van de generale synode geschreven, waar in zij met diepe zorg constateren „dat er een stroming is in onze kerk, evenals trouwens in andere kerken, die het evangelie dermate verwereldlijkt, dat Christus opgesloten wordt in de kaders van haar revolutionaire ideologie en het evangelie wordt verminkt tot een program voor revolutionaire actie." De ondertekenaars zijn ir. J. H. van Bemmel te Maarssen, ds. G. Boer te Zoetermeer, ir. J. van der Graaf te Huizen, dr. C. Graafland te Amster dam, prof. dr. G. P. van Itterzon te De Bilt, ds. L. Kievit te Gouda, drs. G. van Leyenhorst te Gouda, ir. L. van der Waal te Ridderkerk en dr. B. W. Steenbeek, Nunspeet. Zij spreken hun waardering uit voor de stappen van het moderamen, die indirect tot gevolg hadden, dat het weekend Kosmokomplot niet is doorgegaan. De gebeurtenissen rond dit weekend demonstreren echter een ipl blei los ppa KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant D..rdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie' J. de Berg (voorzitter), H. P Ester. G. .1 Brinkman J van Hofwegen DEN HAAG (ANP) De Evangeli sche Kerken in West-Duitsland zullen een nieuw gebouw financieren voor het Christelijk Instituut in Zuid-Afri- ka. Dit heeft het Centraal Weekblad van de Gereformeerde Kerken in Ne derland gemeld- In het nieuwe ge bouw zullen kantoren van het Chris telijk Instituut en een andere in stelling waarmee het nauw verbonden is. worden gehuisvest. Ook aan de bouw van een opleidingsinstituut voor niet-blanke predikanten zal fi nanciële steun worden verleend. Het Christelijk Instituut in Zuid- Afrika dat onder leiding staat van ds. C. F. Beyers-Nadé wordt door de Zuidafrikaanse regering argwa nend bekeken omdat het zicht tegen de apartheidspolitiek verzet en actief hulp geeft aan zwarte Zuidafrikanen. Het Christelijk Instituut is destijds gesticht met steun van de Wereldraad van Kerken en de lHervorir.de Kerk in Nederland- daj Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het bestuur van de centrale vereniging voor openbare bibliotheken is ernstig verontrust over de plannen van staatssecretaris Vonhoff van CRM de subsidies voor de open- Met een zekere nerveuze spanning wacht men in Belgrado op het bezoek van Leonid Breznjew, de partijleider van de Sow jet-Unie. In de tweede helft van deze maand komt hij besprekingen voeren met president Tito. Naar buiten toe zal ongetwijfeld de schijn worden gewekt dat het een kameraad schappelijk bezoek is, maar het is stellig niet over dreven te zeggen dat Breznjew met zijn reis naar Belgrado in feite op het oorlogspad gaat. De relaties tussen de Sowjet-Unie en Joegoslavië zijn uitermate gespannen. Dat is niets bijzonders. Sinds Tito en zijn aanhangers in 1948 door Stalin als verraders van het socialisme werden ge ëxcommuniceerd. hebben periodes van hevige spanning en redelijke verhoudingen tussen Rusland en Joegoslavië elkaar voortdurend afgewisseld. De Sowjet-Unie heeft er steeds weer naar gestreefd het rebelse Joegoslavië zoveel mogelijk terug te halen in wat vroeger het socialistische kamp heette en wat thans omschreven wordt als het socialis tische gemenebest. Bij dit streven heeft het Kremlin een heel arsenaal van middelen gehan teerd, variërend van dreigend wapengekletter tot lofprijzingen voor Tito. De laatste tijd heeft de Sowjet-Unie een ware zenuwenoorlog gevoerd tegen Joegoslavië. Toch is het heel goed mogelijk dat de zoengrage Breznjew straks Tito met een stevige omhelzing zal begroeten. Het doel van zijn reis is echter minder liefdevol. Het lijdt geen twijfel dat Breznjew zal proberen Tito er toe te brengen wat gewilliger te luisteren naar de boodschappen van Moskou. Op het ogen blik is de belangrijkste boodschap van het Kremlin, dat jegens de buitenlandse politiek van de Volksrepubliek China een houding van mili tante haat moet worden aangenomen. Als Tito zich wat deze eis betreft enigszins volgzaam zou tonen en er is alle reden om dat niet aan te nemen dan zou de Sowjet-Unie de handen wat vrijer krijgen om Roemenië in het gareel te brengen. Het bezoek van Breznjew aan Belgrado is dan ook voor de Roemenen nog belangrijker dan voor de Joegoslaven. Het conflict tussen de Sowjet-Unie en China heeft voor de met Moskou verbonden socialistische landen de mogelijkheid geschapen te gaan streven naar wat meer zelfstandigheid. Afgezien van Albanië is Roemenië de enige Europese partner van Rusland, die de geboden kans meer dan benut heeft. Dat het Roemeense streven naar grotere zelfstandigheid de laatste tijd weer aan tempo heeft gewonnen, komt omdat de Volksrepubliek China niet alleen actiever dan ooit is op het gebied van de buitenlandse politiek, maar tevens een soepelheid toont, die men van de aanhangers van Mao niet had verwacht. Joegoslavië is door de jaren heen de gebeten hond van Peking geweest. Plotseling zijn er nu zulke goede betrekkingen tussen China en Joegoslavië ontstaan, dat via Hongarije door het Kremlin is gewaarschuwd tegen de vorming van „een anti-Sowj et-as" door Roemenië. Joegoslavië en Albanië. In de scherpe aanval, die de Prawda op 4 sep tember deed op de nieuwe buitenlandse politiek van China, werd opgemerkt dat Peking er de laatste tijd naar streeft sommige socialistische landen binnen zijn invloedssfeer te brengen. Er werd de waarschuwing aan verbonden dat de Sowjet-Unie „alles" zal doen om deze pogingen van Mao c.s. te verhinderen. Wat dit „alles" zo ongeveer omvat, zal president Tito wellicht uit de mond van Breznjew vernemen. Na de inval in Tsjechoslowakije behoeft men niet meer de illusie te hebben dat het een licht pakket zal zijn, dat de Russische partijleider in Belgrado komt presenteren. bare bibliotheken drastisch te verlagen. Het gevolg hiervan zou zijn. dat de meeste bibliotheken gedwongen wor den hun jaargelden te verhogen en wel op zo'n manier, dat in plaats van het gebruikelijke inschrijfgeld van vijf gulden er nu vijftig gulden zal moeten worden neergeteld, wil men een boek kunnen lenen. Volgens het ministerie van CRM loopt het allemaal niet zo'n vaart, al wordt wel toegegeven, dat de rijks subsidieregeling voor het bibliotheek wezen zal worden aangepast. „Dit om de besturen van openbare biblio theken, die verantwoordelijk zijn voor het functioneren van hun instel ling de gelegenheid te geven een deel van de kostenontwikkeling in hun werk bij te houden." aldus een woordvoerder van CRM. De rijkssub sidieregeling schrijft momenteel een minimumcontributie van 3.50 per jaar en een maximum van ƒ6,50 voor. Dit maximum zal worden verruimd. Staatssecretaris Vonhoff zal bin nenkort met het bestuur van de cen trale vereniging voor openbare bi bliotheken overleg plegen over de vorm en de omvang van de verhoging van dit maximum. Het bestuur is in middels meegedeeld, dat veranderin gen niet zullen plaats hebben zonder overleg met betrokkenen. Protesten De subsidieverlaging voor de open bare bibliotheken heeft hier en daar al protesten uitgelokt. Hielden don derdagnacht veertig studenten van de Groningse bibliotheek- en documen- tatie-academie een protestactie voor de Amsterdamse openbare leeszaal en Rode-Kruishulp voor Laos Van een correspondent DEN HAAG Het Nederlandse Rode Kruis heeft tienduizend Zwit serse francs overgemaakt aan de liga van rode-kruisverenigingen te Genè- ve, voor hulpverlening aan de slacht offers van de overstromingsramp in Laos. Het Laotiaanse Rode Kruis heeft gemeld dat door het. bui ten de oevers treden van de Mekong- rivier dringend hulp nodig is voor zestigduizend families. bibliotheek, vrijdagmiddag was er een protestmars in Tilburg. Daar maakten ruim honderd leerlingen van de Tilburgse bibliotheek- en docu- mentatieschool, de enige in de drie zuidelijke provincies, tijdens een tocht door de binnenstad hun onge noegen over de plannen van staats secretaris Vonhoff. De jongelui deelden stencils uit, waarin zij stelden dat door deze dras tische verlaging van de subsidies aan de openbare bibliotheken voor veel mensen het lidmaatschap onbetaal baar wordt. De mars verliep rustig. Er werden spandoeken meegedragen met opschriften als „Vonhoff graaft het graf van de openbare biblio theek". Eindpunt van de protestmars was de openbare bibliotheek in het cen trum van Tilburg. Daar werd plaats genomen achter een bureau voor de ingang. Iedere bezoeker en voorbij ganger werd gevraagd een lidmaat schapskaart te tekenen, die het con tributiebedrag van 50 gulden en het woord ..neen" vermeldde. Alle kaar ten zullen worden opgestuurd naar CRM. Van een verslaggever UTRECHT De senatus contrac tus het bestuurscollege van hoog leraren van de Utrechtse universi teit meent dat er geen sprake van kan zijn dat minister De Brauw van wetenschapsbeleid de maatregelen die de diverse faculteiten en subfacultei ten hebben genomen om de toevloed van studenten te kanaliseren, onge daan kan maken. De senatus contractus reageert hier mee op de donderdag bij de universi teit binnengekomen brief van minis ter De Brauw waarin deze zegt dat de beperking van de toelating van eerste jaars wettelijk ontoelaatbaar is. Men is verder van mening dat er spoedig een landelijke regeling voor de inschrijving moet komen, zodat noodmaatregelen op het laatste mo ment. zoals die nu op diverse plaat sen zijn genomen, voortaan achterwe ge kunnen blijven. Prof. dr'. Van Itterzon tendens in het kerkelijk leven, die hen grote zorg baart. „Bepaalde pres siegroepen dreigen de kerk mee te slepen in haar revolutionaire ideolo gie, die zich niet verdraagt met de inhoud van het evangelie van Jezus Christus, de'Gekruisigde en Opgesta ne". Zij constateren een sterke radica lisering in het denken over de taak van de kerk in de wereld, waardoor de kerk dreigt te worden opgesplitst in delen, die elkaar in geen enkel opzicht meer verstaan en geen ge meenschappelijk fundament meer hebben. (Vervolg van pagina 1) Op de niet geslaagde conferentie in Montreal is bovendien voorgesteld een zogenaamd Apex-tarief in te voe ren, waar Lufthansa tegen is omdat het „onzakelijk en omslachtig is". Het Apex-tarief houdt in dat reizigers die hun overtocht drie maanden van te voren boeken en voldoen, in plaats van de normale 452 dollar slechts 199 dollar behoeven te betalen. Als de passagier na drie maanden van de reis wil afzien, krijgt hij slechts 75 pet van het betaalde bedrag terug. Dit tarief is duidelijk een poging om de goedkope chartervluchten naar de kroon te steken. Overigens is het dui delijk dat zodra passagiers in staat zijn drie maanden van tevoren hun reis te plannen en te betalen, ze eer der en goedkoper naar een charteron- derneming kunnen stappen. Dat ver wacht ook. Lufthansa die het de keel uit begint te hangen dat de Ameri kaanse chartermaatschappijen in ho ge mate profiteren van het tarieven - beleid, waarmee de IATA-lijnmaat- schappijen zich onderling tegen con currentie van de eigen leden trachten te beschermen. Volgens Lufthansa is nu reeds 80 pet van al het passagiers vervoer tussen de westkust van de VS en Europa in handen van de chartermaatschappijen. Die situatie werkte ondermeer in de hand dat Lufthansa vorig jaar 80 miljoen mark verlies leed op de noordatlantische route, een schadepost die met 25 mil joen zal toenemen als de in Montreal gedane voorstellen aangenomen wor den. De nog steeds dreigende tarieven- oorlog zal overigens volgens direc teur-generaal Hammarskjoeld niet zover gaan dat maatschappijen „fi nancieel zelfmoord" gaan plegen. Ook Lufthansa bleek gisteren niet zo hap pig op de „open" tarlevensituatie. Vandaar dat er Mj de IATA-top opti misme bestond dat de zaak toch nog voor 15 september beklonken kan worden. „Met zorg nemen we waar, datLj len in onze kerk niet meer wi i>, wetfen van de primaire functie vai m. kerk, die gericht is op de beke 1 R van harten en levens tot dienst icit de levende God. Wanneer de 'qder echter deze boodschap, die opk e c vanuit het verzoenend lijden en s acit ven van haar hoofd Jezus Chrii niet meer vertolkt, zal al haar ty zijn in de jvereld ijdel zijn." De acht vragen het moderametf duidelijke leiding „in deze dagenll grote verwarring" en om een f ken vanuit het belijden der I „hoezeer u daardoor ook het ga loopt smaad te dragen, ook van buiten de kerk, die zelf niet weten van de boodschap der vi ning, van het evangelie van Got nade. „Zij willen met name, dal moderamen de kerk voorgaat in 1 afwijzen van ideologieën, zoals diel name ook naar voren komen in u tieke vereenzèlviging van de ken' Tenslotte dringen zij ten stref aan op stappen, „waardoor stiel als Kerk en Wereld, die een leven gaan leiden, dat zich vera weegt van de geloofsinhoud va gemeente, niet langer ongehii 5ID] wegen kunnen gaan, die in strijt met het wezenlijke van het ker j Het is voor de kerk een beschai de zaak, wanneer organen en ïjnte tuten die onder haar verantwoif lijkheid vallen, vrijuit kunnen hats. len in strijd met de opdracht vai cptt evangelie." a n It m Beroepen: te Badhoevedorp: Alberts te Oostvoorne. Bedankt: voor Maarssen: J. Kt te Werkendam. Benoemd: tot bijstand in het pts a raat te Warmenhuizen: M. J. Nol rant nius, em. doopgez. pred. te St. Men ten. GERF. KERKEN Beroepe<n: te Echten: S. Helman kand. te Echten, die dit beroep aangenomen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: Te Benthuizen: P. koop te Kampen. EVANG. LUTHERSE KERK Benoemd: tot pred. met bijz. ge: de king rin nieu 30 daa wèl lien, Y IDE dracht te Purmerend: P. Kasteli t de lursi' rbeit :erst tin c.a ding Zeist, die deze benoeming heeft genomen. OUD-GEREF. GEM. IN NED. Beroepen: te Alphen a.d. Rijrjrami A. Mieras te Krimpen a.d. IJssel. NED. HERV. KERK. Afseheid: van Hemelen e Faas, ber. te Appelscha; van Du rbeit dam: P. Feenstra, ber. te Zw t af meer-Klazienaveen. Intrede: te Bodegraven: G. J.jw on Embden uit Middelburg; te Scl rbeic ningen: J. C. de Bruine uit Utifpotte Bevestiging: te Stolzenau Duitsland) als luchtmachtpred.: Klusener uit Mijnsheerenlamfiand Franeker als zendingspred. (med lenhi *nes de Vrije Evang. Gemeentel schr Kramer, vrij evang. pred. te GEREF. KERKEN Afscheid: van Mijdrecht: per. ber. te Geleen. Intrede: te Groningen-W.: mer uit Zaandam; te Herwijne van Ommen uit Werkendam' Heemstede: (Meer en Bosch Cruquiushoeve); E. van Wiei Doezum; te Dieren: D. N. uit Moordrecht; te Wateringen: K. H. Wigboldus uit Den Hal rossum: J. S. de Jong, em. pi Drogeham. CHR. GEREF. KERKEN Intrede: 16 sept,: te Enscht van Amstel uit Middelburg. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Afscheid: van Utrecht-N.: van Petegem, ber. te Groningen. Bevestiging te Franeker als dingspred.: W. Kramer uit b4Q| (zie herv. kerk). GEREF. GEEENTEN Intrede: 15 sept.: te Hend: Ambacht: kand. J. W. Verhei Den Haag. NED. PROT. BOND Afscheid: van Veenendaal: A] straaten, ber. als pred, van de gem. te Wlrdum (Fr.) OUD-GEREF. GEM. IN NED. Intrede: 15 sept.: te Hardii Giessendam, C. Smits, v.h. chr. pred. te Sliedrecht. I. dat

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2