Organisator Perk stoeit met Gerzon Bronnenpublikatie maakt eind aan legenden rond Tjarda van Starkenborgh nieuwe Toch voor Harry f kansen Wouters 1972 MOET WINSTGEVEND ZIJN [Amerikanen verbeteren opnieuw wereldrecords se Watervervuiling door mest per beest betaald Fabriek schaadt de Wadden niet Zeven Friese plaatsen raken stations kwijt Jan Snetgens niet in Toekomstronde 17 ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1971 lan AMSTERDAM „Kijk pap. Ms je nu bij Gerzon klaar bent, weet ik nog wel een klus". Zo e eageerde een van de talrijke ónderen van de heer P. A. F. 'erk op recente krantenberich- en over ruzies bij het modehuis [reymborg, waar in een aan- leelhoudersvergadering met as- akken door de ruiten was ge meten. lg< De heer Perk schetst op deze wijze at voor soort man hij is. „Ik ben in Hfe eerste plaats organisator in de ^^tailhandel, met de nadruk op de tnancieel-economische kant. Ik bfen ïs directeur bij Gerzon aangesteld grond van mijn ervaring en ken- van de detailhandel". Kennis die met als basisopleiding de ac- mntancy opdeed tijdens het be- eer over een bedrijfs-adviesbureau, hij 18 jaar leidde. Kennis ook die hij, naar zijn zeg- vergaarde door een aantal com- issariaten bij detailhandelsbedrij- (o.m. wijnhandel Warmolds en hoenenzaak De Lange). Wij praten de heer Perk na afloop van een «conferentie die hij net daarvoor eft gegeven en waarin hij zijn vi- op de toekomst van het door de •kwikkelijke affaire-De Ruiter- entrum Bank ernstig geschade odebedrijf uiteenzette. De hele voorgeschiedenis van de faire-De Ruiter kent de nieuwe ecteur Perk vrijwel uitsluitend de kranten. „Het was voor mijn en ik heb me er ook niet in rdiept. Ik beschouw de hele ge- liedenis als afgesloten. Ik ben de nieuwe eigenaresse van rzon, de Zwitserse maatschappij ora, aangezocht om de boel op ten te zetten en die opdracht wens uit te voeren". 00 lij nadere informatie blijkt de er Perk geen hoge pet op te heb- van het in het verleden gevoer- beleid. Hij heeft uitgesproken be- laren tegen de familie-aandeel- die volgens hem drommels Ed hebben geweten dat het van de De Ruiter nimmer de ttedoeling ;eweest een mode-imperium te hten. „Het was toch duidelijk dat héle zaak een onroerend-goed estie was." agen over de persoon van de De Ruiter doet de heer Perk af een veelzeggende glimlach, hij ook niet direct ingaat op •aag naar zijn oordeel over de :re directie, de heren Hecht en Eerstgenoemde blijkt „con- lersoon" voor de buiténlandse a.srekkingen te zijn, wat neerkomt overleg binnen een internationale oopcombinatie, Intermeet. Op een ag of dergelijke contacten nodig antwoordt hij zonder veel rtuiging „ja". Wolff blijkt te iseren in personeelskwesties, rnamelijk bepaald door af dingen. 800 van de 1300 mensen ben immers het bedrijf verlaten. d(Maar u moet goed begrijpen, dat onverkwikkelijke verleden, is dopen. Ik heb tot taak Gerzon te Sen met de middelen die mij de beschikking staan en ik van plan dat tot een goed einde rengen". oe is nu het eigenaarschap over zon geregeld? ^eer Per^: ..Difora heeft Ger- overgenomen van de Centrum jclitik. Daarmee- was de rol van De ter uitgespeeld. Omdat echter meet af aan door de Nederland- ïedietbank kredieten waren ver- id en nog worden verleend, is Di- i ermee akkoord gegaan dat de delen bij de bank in depot blij- et komt er dus op neer, dat Difo- tconomisch eigenaresse is van de e'delen, terwijl de ttenk ze als on- Vhe >anc' 'n bezit heeft. Dat is een 'lijke regeling, want de bank ft ook nu nog kredieten verlenen, nee. bank is in wezen nu onze enige re,ta liteur". vaTaarom? e heer Perk: wii hebben in de J den die wij nog over hebben, be- rijke verbouwingen moeten uit- ngs en. Die kostten bij elkaar zo'n ®j miljoen. Dat geld heeft de Cre- ;ren'3ank ons 8eleend. Verder moeten collecties inkopen en ook daar- itoo 1 hebben we het geld van de t tolk geleend. Bij elkaar bedraagt krediet 7,5 miljoen, alli u zult u vragen hoe we dat in dé omst moeten terugverdienen, 'ven is dat we óver het eerste een 'aar van inclusief af- vloeiingskosten, die ik gemakshalve maar even daarbij tel een verlies hebtten geleden dat tussen de 1 en 3 miljoen ligt. Dat is gelijk aan hei verlies over het hele jaar 1970. Vandaag zijn alle zaken open ge gaan. Vanaf dit moment moeten we gaan verdienen. Mijn plan is nu, dat in het jaar 1972 winst moet worden gemaakt, zodat per 1 januari 1973 Gerzon rendabel is". Zijn dan alle verliezen uit de af gelopen periode ingelopen? De heer Perk: „Als dat zo zou zijn, zou u op 1 januari 1973 een ontstel lend dronken Perk op het Rem- brandtsplein zien zitten. Het is natuurlijk uitgesloten een dergelijk verlies in anderhalf jaar in te lopen. Maar zodra een bedrijf rendabel is, bestaat er een zeer grote kans dat het in de toekomst boven Jan komt. Dat is ook mijn plan. Een plan, dat zowel door Difora als door de bank wordt gesteund, anders hadden ze me nooit mijn gang laten gaan". En als de plannen niet uitkomen? De heer Perk: „Dan is Gerzon ver loren. Maar ik ben, op grond van mijn ervaring, ervan overtuigd dat mijn optimisme gegrond is. De plan nen moeten eenvoudigweg uitkomen, omdat ik er voor wil vechten dat het nu 500 man tellende personeel kan blijven werken. Dat is nog belang rijker dan het bedrijf. Maar om mensen aan het werk te kunnen houden, moet een bedrijf winst ma ken". Perk is populair in het bedrijf. Personeelsleden vertellen, dat alleen zijn zetel daar al een bewijs van is. „Hij wilde van meet af aan in een kantoor met glazen wanden zitten", zo vertelt een personeelslid, „en iedereen kan zo bij hem binnen lo pen. Geen echte baas, maar een man die ons richtlijnen verstrekt". Een indruk die met de onze over eenkomt. Perk is een goede prater, heeft een groot gezin en praat daar voortdurend met animo over. „Ik doe het niet voor het geld", zegt hij. „Ik ben financieel onafhankelijk. Maar het is voor een man van 51 jaar een prettig idee nog eens een keer iets helemaal te kunnen opbou wen, min of meer een nieuw leven te kunnen beginnen". Waarom bent u eerst begonnen met de verbouwing van alle panden, terwijl bijvoorbeeld het pand in de Amsterdamse Kalverstraat nog pas 5 jaar geleden ceil nieuwe pui had ge kregen? De heer Perk: „Omdat overal in alle panden het gebrek aan inzicht bleek. Die Kalverstraat bijvoorbeeld had een soort galerij-gevel. Het was een portiek met vitrines. Maar de consument wil tegenwoordig wat an ders. Dat komt door de invloed van de supermarts. Je moet tegenwoor dig het idee hebben, dat er gèen eta lage meer is, maar dat je -^-'terwijl je buiten staat toch ook bij het gebeuren binnen wordt betrokken. De gevel op de parterre moet dus een grote glaswand zijn met platte deuren, geen draaideuren, zodat ook dames met kinderwagens binnen kunnen komen. Bovendien", zo rekent hij snel voor, „was in al die zaken door die merkwaardige gevels een hoop grondoppervlakte verloren gegaan. Door die verbouwingen, hebben we zo'n 800 of 900 vierkante meter ge wonnen, en de omzet per vierkante meter bedraagt in dit soort bedrij ven ƒ6000 a 8000. Die heb ik ver diend". Eenmaal aan het rekenen, vertelt hij ook, dat elk personeelslid onge veer een ton kost. Over de omzet, wil hij nog wel kwijt dat het punt waarop de omzet van verlies in winst zal resulteren, ongeveer ƒ41 miljoen bedraagt. „De plan-omzet ligt echter op 50 miljoen, dat is 20 procent meer en het ziet er naar uit dat we die gaan halen". Wat is voor de consument het be langrijkste verschil in uiterlijk van het nieuwe Gerzon? De heer Perk: „In de eerste plaats ons doel. We stappen geheel af van de oude-tuttenkleding van vroeger en gaan ons richten op het niet-on- bemiddelde Nederlandse gezin. Voor de mode-bewuste jongeren is er de Top-Shop en voor de kleintjes Top- pie-Shoppie. Voor de ouderen blijft Gerzon Gerzon. Tweede opvallende zaak is de ope ning van twee restaurants in de Kalverstraat, een 'crèperie' fnanne- koekenhuisje) in plaats van de oude coffee-shop, maar nu op de parterre aan de kant van de Kalverstraat. Hier liggen de prijzen laag, zo tus sen de ƒ1,25 en ƒ4,50. Op de derde verdieping komt een Noors restau rant, waar de prijzen rond 10 zullen liggen. In Den Haag en Eind- '(Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Dijkgraaf en hoog heemraden van Rijnland gaan het principe dat de'vervuïlèr betaalt toe passen op de koeien, varkens en kip pen in het gebied van hun water schap. Veehouders die gier en mest van hun koeien op de wateren van het hoogheemraadschap lozen, zullen een bedrag in de orde van tachtig gulden per beest moeten gaan bijdra gen in de kosten van afvalwaterzui vering. Dat zal pas in 1973 ingaan, zodat de bedrijven gelegen heid krijgen om* intussen voorzienin gen te treffen. Het Landbouwschap heeft al een uitvoerige studie verricht over mogelijkheden van mestopslag en -afvoer, en ook over voorzuivering van afvalwater op de bedrijven zelf. Dergelijke saneringsmaatregelen zul len leiden tot een evenredig vermin derde heffing voor de waterzuivering van het hoogheemraadschap- De maatregel is nodig geworden doordat voor varkens- en kalvermes- terijen in verband met een gewijzig de bedrijfsvoering de laatste tijd mest en gier op het oppervlaktewa ter zijn gaan lozen. Dit nam zulke vormen aan dat het tegenover andere vervuilers onbillijk werd, deze be drijven buiten de omslagregeling voor afvalwaterzuivering te laten. Per varken zal de in te voeren hef fen omstreeks zestien gulden gaan bedragen, acht gulden per mestkalf en tachtig cent per kip. Van een verslaggever WILHELMSHAVEN De vesti- ging'van een aluminiumfabriek in het Westduitse Wilhelmshaven zal geen nieuwe aanslag op de Wadden of de Noordzee betekenen. Tot deze conclu sie is de Werkgemeenschap voor de bescherming van de Duits-Neder landse kustwateren gekomen. Het Zwitserse bedrijf Alusuisse heeft zich verplicht, afvalstoffen uit sluitend na verkregen toestemming van de regering in Bonn in de Noord zee te storten. Deze regeling geldt voor de gehele Noordzee en voor al le afvalstoffen, ook die welke nu zonder vergunning in zee mogen wor den geloosd. Uitwisseling van Nederlandse en Duitse militairen Van een verslaggever DEN "HAAG Dit jaar zullen (voor de eerste maal) Nederlandse en Duitse militairen tegen elkaar wor den uitgewisseld, fle-i doel. daarvan is niet alleen- 'dót' deNhvlÖtfafteh'elkaar' beter leren kennen maar ook dat» zij - op de hoogte komen van eikaars op leidingen en hun ervaringen uitwisse len. De uitwisseling, die plaatsvindt van 25 oktober tot 20 november, is een gevolg van een gesprek dat de Neder landse en Duitse ministers van defen sie in april hadden. Bij de uitwisse ling zijn betrokken vier pelotons (veertig man) en één batterij. Het zijn- het elfde pantser-infaterie-pelo- ton uit Arnhem, het 41ste pantser-in- fanterie-peloton uit de legerplaats Seedorff. pelotons van het 102e ver kenningsbataljon en van het 43ste tankb'ataljon, beiden uit 't Harde, en een batterij van de 43ste' afdeling veldartillerie uit Havelte. Nederlands-Indonesische betrekkingen 1945-1950 T EGENDEN zijn soms zeer hardnekkig in vervalsing van het ware geschiedenisbeeld. Het zo juist verschenen eerste deel van de bronnenpublikatie die prof. dr. S. L. van der Wal op zich genomen heeft over de Nederlands-Indonesische betrekkingen 19451950, herstelt op voortreffelijke wijze het ware geschiedenisbeeld daarvan. Dat was in tal van opzichten door legenden vervalst. E11 ten dele is dat nog steeds zo. Dit geldt onder andere wat de rol betreft, door jhr. mr. dr. A. W. L. Tjarda van Starken borgh Stachouwer vervuld in boven vermelde jaren, toen hij gouverneur-generaal van Nederlands-Indië was. door dr. E. van Kaalte In september 1936 zat hij op het departement van koloniën in Den Haag, zoals hij dat noemde, "te stu deren" voor de functie waarin hij kort te voren benoemd was. Van het destijds met hem gevoerde gesprek het was "off-the record" maak te ik aantekeningen. Daarvan mag ik thans de kern weergeven. Zij komt erop neer, dat ik een aan staand landvoogd leerde kennen, die allerminst voornemens was een con servatief beleid te gaan voeren. Hij stond er m.i. voor open langs lijnen van geleidelijkheid hervormingen te bevorderen. Een van de hier en daar nog steeds gangbare legenden wil dat minister Logemann tegen hem het verwijt zou hebben gehad, dat hij in 1940, toen Nederland bezet was, te grote starheid aan de dag zou heb ber» gelegd. Daarbij speelde vooral een rol dat hij op dat tijdstip in Nederlands Indië, waar toen ten minste nog een "parlement" was, n.l. de Volksraad, het initiatief moest nemen, verandering van de struc tuur van het koninkrijk te gaan be werkstelligen. Welnu, van dit verwijt is nooit sprake geweest. Logemann, ofschoon een der warme kampioenen van de "Stuwgroep" die voor 1940 juist al ijverde voor aanmerkelijke stappen op weg naar autonomie, zo niet meer dan dat, van Nederlands Indië, was hef met het door de landvoogd in 1940 ingenomen standpunt roerend eens. De door Logemann als minister van overzeese gebiedsdelen op 16 vcktófoer 1945 in de Tweede Kamer „afgelegde regeringsverklaring (zie 'blz: 577 van Van der Wals jongste publikatie) hield immers onder meer in, dat de Indische regering de voortgezette aandrang, te weten tot "hervorming van de structuur" steeds (had) afgewezen met het ge rechtvaardigd argument, dat een verandering (als zoëven omschre ven) eerst in behandeling kon wor den genomen nadat het Nederlandse volk zijn stem weder vrijelijk zou kunnen doen vernemen". Hiei heeft men te maken met een betrouwbaar getuigenis hoezeer het r.ooit in het hoofd van Logemann is opgekomen Starkenborgh het ver wijt te maken, zoals de fabrikanten van de legende in kwestie met star heid volhouden. Van a tot z doet een dergelijk bewering de ware historie geweld aan. Dit laatste is eveneens het geval met de hier en daar, ten dele ook thans nog te goeder of te kwader trouw verkondigde stelling, dat, tot in 1942 Nederlands Indië door de Japanners onder de voet was gelopen, de G.G. die toen wel dra in Japanse gevangenschap raak te, niet hét minste oog had gehad voor wat er, zo Nederland eenmaal weer vrij zou zijn, dan aan vernieu wing der relaties tussen Indië en het koninkrijk aan de orde zou moeten komen. RADIOREDE Ter weerlegging van deze legen darische voorstelling van zaken het volgende. Ook hier brengt een bron nenpublikatie van Van der Wal de waarheid aan het licht. Zij ver scheen in 1965 en betreft de geschie denis van Nederlands Indië 1900 - 1942. Op 10 mei 1941 hield de Konin gin een radiorede, waarin zij onder meer zei ten spoedigste na de be vrijding inzake „de structuur der overzeesche gebiedsdelen en de be paling van hun plaats in het konink rijk... bereid te zijn van verlangens en opvattingen der betrokkenen ken- Van onze speciale verslaggever DEN HAAG Harry Wouters van den Oudenweijer blijft een stevige door bijter. Zelfs de meest verbijsterende verkoop van een van zijn springpaarden lijkt de Betuwse ruiter niet uit het lood te slaan. Eerst verdwijnen formida bele viervoeters als Dorian Gray, Fabiola en Rameau naar steenrijke eige naars in West-Duitsland. Harry Wouters verscheen daarna terug aan de top met Palermo, die een paar maanden later ook al over de oostelijke grens ver dween. En nu is de 37-jarige topruiter weer volop in de running met twee veelbelovende talenten: Salerno en Fanal. Hippisch Nederland vraagt zich angstig af hoelang deze paarden hier nog in actie zullen blijven. Volgens Hendrik Waning uit hoven komen coffee-shops. Hoe de Zuidwolde, eigenaar van de belde 'crèperie' tot stand is gekomen, wordt duidelijk wanneer de heer hij commissaris is, deelgenoot is in het nieuwe restaurant. jonge paarden, zullen deze tot en met de Olympische Spelen in Mnchen in zijn bezit blijven. Waning, die eerder voor een kapitaal bedrag de hengst tINSK (UPI) De Amerikaanse mploeg is in het Russische Minsk ig met een ongeëvenaarde presta- Gisteren verbeterden de Ameri- sn opnieuw twee wereldrecords, fk Spitz brak zijn eigen wereldre- op de 200 meter vrije slag. Spitz ebt het record omlaag van 1.54,2 r 1.53,5. De specialist op deze af- id was als eerste gestart van de erikaansc estafetteploeg, die voor blijk dankzij deze superstart, het eldrecard op de 4 x 200 meter slag omlaag drukte naar een van 7.43.33. e Amerikaanse zwemleiders zijn luidelijk op uit om nu reeds, een voor de Olympische Spelen in ichen, beslissende psychologische bn uit te delen. Tegenstand van !e betekenis krijgen de Amerika- nauwelijks. En de tijden, die ge- tomen worden, zijn zo impone- 1. dat de vraag gesteld kan wor- of er nog wel een land is. dat in 1 zal blijken de Amerikanen in lchen met succes de voet dwars te 1-Duitsland, toch een van Euro- toonaangevende zwemnaties. kreeg vorige week in Leipzig, nog een gevoelige tik op de neus. De Russen worden voor eigen publiek eenvoudig vernederd. De Britten zijn in deze zweminterland eenvoudig nergens. Van de 20 nummers, die tot op heden zijn afgewerkt, werden er niet min der dan 18 door vertegenwoordigers van de Amerikaanse zwemploeg ge wonnen. In het klassement na de tweede dag hebben de Amerikanen uiteraard een riante voorsprong opge bouwd. Zij hebben nu 232 punten, te gen 139 voor de Russen en 99 voor de tegenvallende Engelse zwem formatie. Mark Spitz, die dankzij zijn eigen wereldrecord, de basis legde voor het estafette-record, had pas vorige week in Leipzig, het record omlaag gedrukt naar 1.54.2. Na hem zorgden Jerry Heidenreich, Fre Typer en Tom McBreen ervoor dat het oude wereld record van 7.45.8 werd verbrijzeld. Dat record, dat ook al op naam van Amerika stond dateert van augustus van dit jaar, _toen hetzelfde kwartet tijdens de Pan-Amerikaanse Spelen in het Columbiaanse Cali, voor deze wereldprestatie zorgde. De Amerika nen wonnen op deze tweede dag weer negen van de tien nummers. Voor de Russen in het zwemstadion van Minsk was de evenaring van het Europese record op de 200 meter schoolslag door de 22 jarige Galina Stepanova slechts een schrale troost. Zij roffelde die afstand af in een tijd van 2.40.7. Galina Stepanova, een huisvrouw uit Moskou, verklaarde: „Ik wilde het Europese record breken als verjaardagspresentje voor mijn dochter. Zij is vandaag twee jaar geworden". Brian Brinkley, een 17-jarige schooljongen uit Bedford, slaagde erin om ook nog voor een vleugje Britse glorie te zorgen. Op de 400 me ter vrije slag verbeterde hij opnieuw het Britse record. Hij eindigde op de ze afstand op de tweede plaats. ZWEMMEN DAMES: 200 METER VLINDERSLAG: 1 Ellie Da niel (VS) 2.18.4 (evenaring wereldrecord): 2 Deana Daerdruff (VS) 2.24.9; 3 Valentlna Toetave (Rus) 2 32.1: 200 METER SCHOOL SLAG: 1 Galina Stepanova (Rus) 2.40.7 (evenaring Eur ree): 1 Claudia Clevenger (VS) 2.47.3; 3 Dorati Harrison (GB) 2.49.06; 400 METER VRIJE SLAG: 1 Ann Simmons 4.22.8 (nieuw Amerik ree); 2 Cathy Calhoun (VS) 4.31.6; 3 Diana Suth (OB) 4.43.04: 100 METER RUGSLAG: 1 Susie Atwood (VS) 1.07.08; 2 Karen Moe (VS) 1.07.15; 3 Tinatlna LekveichvlU (Rus) 1 09 4 HEEKEX: 400 METER VRIJE SLAG: 1 MoBreen (VS) 4.07 C6; 2 Brinkley (GB) 4.11.08 (nieuw Brits reci: 3 Mike Burton (VS) 4.11.2; 100 METER SCHOOLSIAG: 1 Dahlberg (VS) 1.06,4; 2 Igor Mortsjoejov (Rus) 1.07.3; 3 Colella (VS) 1.07.5: 100 METER RUGSLAG: I Caldwell (VS) 58.3; 2 Grevenlkov (Rus) 1.00.3. 3 Nash (VS) 1.00,5. 400 M WISSELSLAG: 1 Hall 4.37.8: 2 Col- lella (VS) 4.41.0 3 Terrell (GBr) 4.47,1; 4 x 200 M VRIJE SLAG ESTAFETTE: I Ver Staten (Spitz, Heidenreich. Taylor. McBreen) 7.43.3 nieuw wereldrecord); 2 Rusland 7.58,4; 3 Groot Britannlë 8.12,2. STAND NA DE TWEEDE DAG: 1 Ver enigde Staten 232 punten; 2 Rusland 139; 3 Groot Britannlë 09. WASHINGTON (AP) President Nixon zal de republikeinse gouveneur van Californië, Ronald Reagan, als zijn persoonlijke afgezant een spe ciaal vliegtuig beschikbaar stellen voor diens bezoek aan zes Aziatische landen. Reagan zal als speciaal afge zant van de president een bezoek brengen aan Taiwan (waar hij de na tionale feestdag zal bijwonen op 10 oktober), aan Singapore, Thailand, Zuld-Vletnam, Zuid-Korea en Japan. Palermo aan de ambitieuze West duitse aannemer Kuhn verkocht wil Wouters van den Oudenweijer met déze twee talenten een kans op Olympische afvaardiging geven. Hij zegt: „Ik heb eenvoudig geen zin om deze paarden te verkopen. In de eer ste plaats omdat ik Harry als ruiter successen gun en ten tweede omdat ze over ruim een jaar veel meer waard zullen zijn. Nu zijn ze nog jong en onervaren. Ik geloof niet dat de handel in toppaarden na de spelen van volgend jaar in elkaar klapt. De prijzen zullen op een verschrikkelijk hoog niveau blijven." ZADEL Waning heeft Harry Wouters weer in h et zadel geholpen. Terwijl de mentaal jjzersterke Geldersman tij dens de nationale kampioenschappen in Blaricum door gebrek aan mate riaal nog de strijd vanaf de tribune volgde, verscheen "hij een paar weken later met Palermo opnieuw in de pis- ~te. Harry Wouters: „Nu vind ik de verkoop van dat paard niet erg meer. Waning en ik hebben elkaar beloofd er niet meer over te praten. Maar ik weet zeker dat de dieren die ik nu rijd minstens even goed zijn. Door het vertrek van ^Palermo hebben we vier nieuwe en even talentvolle paar den terüggekregen. Met Idorette, die ik deze woëk heb gekregen en Fuka- ra, Fanal en Salerno be,zit ik vier klassepaardeh." De samenwerking tussen Wouters Van den Oudenweijer en de sport- minnende Groningse fokker lijkt voortreffelijk. Twee keer per week traint de ambitieuze topruiter in Zuidwolde met zijn nieuwe aanwin- syen. Waning: „Harry heeft een ge wel dig karakter. Ik zou hem zelfs een vier jaren jong paard durven toever trouwen. Hij zal hem absoluut niet nis te nemen en deze te overwegen". De minister van koloniën, Weiter, seinde naar aanleiding dier rede op 15 mei d.a.v. de G.G. dat deze ge machtigd was. bij de a.s. openings bijeenkomst van de Volksraad een aantal punten mede te delen. Punt 5: dat met het oog op de eventuele structuurwijzigingen op het om schreven tijdstip een aan de kroon te verstrekken advies door een in te stellen rijksconferentie "overwogen" wordt. Van Starkenborgh telegra- feede de 31ste mei Gerbrandy te rug. voorstellende het woord "over wegen" te vervangen door "voorne mens zijn". Zijn toelichting op die gesuggereerde wijziging luidde: "hierdoor wordt de gebondenheid aar. de uitspraak niet groter doch het effect bepaald gunstiger". Op 5 juni seinde Gerbrandy de G.G. dat het opperbestuur met diens sugges tie akkoord ging. En zo kon de landvoogd in de openingszitting van de Volksraad op 16 juni duidelijker dan wat hem aanvankelijk toege laten was, op grond van de tenslotte door hem verkregen koninklijke machtiging, laten uitkomen waartoe de kroon zich gebonden had. Verder stip ik hier alleen nog aan, dat Van Starkenborgh, nadat Ger brandy als minister van koloniën a.i. hem op 29 november 1941 telegra fisch had meegedeeld voorshands bezwaren te hebben tegen nu al spoedig te nemen beslissing "inzake aanwijzing deelnemers (toekomstige) rijksconferentie", ontried Van' Star kenborgh "met aandrang" een der gelijk uitstel. Dit, zo seinde hij op 5 december 1941, "aangezien daarmee indruk zou worden gewekt opperbe stuur terugkomend op positieve toe zegging dat "aanwijzing "eerlang" zou geschieden". Zelf, zo volgde hierop, was hij, de G.G. "...steeds uiterst schaars geweest met beloften en vooruitzichten doch vertrouwen moet gehandhaafd dat eenmaal ge geven toezeggingen loyaalst zullen nakomen". Dit alles Is kenmerkend voor Van Stark en borghs beleid en karakter. Er blijkt uit wat ook nog op an dere manier te bewijzen valt uit het rijke bronnenmateriaal zoals bij voorbeeld een schema aangaande sa menstelling van een rijksconferentie. Nederlands Indië's aandeel daarin enz. dat hij meer dan de heren te Londen op tijdige voorebreidende arbeid ten behoeve van een eenmaal te houden rijksconferentie uit was. stuk rijden. Vorige week, rijdens het CHIO in Rotterdam bereikte hij via een foutloos parcours de barrage. Op eigen initiatief heeft hij Salerno toen teruggetrkken omdat hij hem wilde sparen." Harry Wouters: „Palermo was een superpaard. Maar deze springt even gemakkelijk." De mogelijkheden die de combina tie Harry Wouters-Salerno bezit, werd gisteren op de openingsdag van het eerste internationale concours hippique in de Haagse Houtrusthallen bewezen. Nog elf andere internatio naal startgerechtlgde combinaties be reikten de barrage. Anton Ebben ze gevierde met good old Kairouan. Maar direkt daarachter leidde Harry Wouters zijn zesjarige Groningse paard naar een fraaie tweede plaats. En dat, terwijl Salerno nog nauwe lijks ervaring op indoor-concoursen heeft verzameld. Het wat pompeus, te geforceerd op gezette CHI in Den Haag lijkt een eclatant succes te worden. Opnieuw krijgt de Nederlandse top dicht bij huis kans internationale routine op te doen. Hariy Wouters: „Aan centrale en gewone trainingen ergens in een springweitje geloof ik niet zozeer. Ruitersport is niet te vergelijken met voetbal. Op internationale evenemen ten als deze leer je aanzienlijk meer." Nationaal springconcours (len.gte par cours 600 meter, toegestane tijd 102 sec, 12 hindernissen met vijftien sprongen tot een maximum-hoogte van t.30 meter): 1 Bert Heljman (Swalmen) met Gllo. 0 strafpun- tcn - 63.1 sec: 2 H de Vries (Eindhoven) met io. 0 - 65.8: 3 Rita MeulendIJks (Stip hout) met Saberena. o - 70.8; 4 Bob Rade- makers (Wassenaar) met Lochlnvar. 0 - 76.7; 5 Jan Maathuis (Geesteren) met Verti caal, 0 - 79.6; 6 Jan Maathuis (Geesteren met Dolman, 0 - 86.2. Internationaal springconcours (12 hinder nissen. 15 sprongen tot een maximale hoogte van 1.40 meter, lengte parcours 600 meter, toegestane tijd 102 sec. beslist in barrage over 6 hindernissen met 8 spron gen op tijd, lengte parcours 350 meter, toegestane tijd 60): 1 Anton Ebben (Ned) met Kalrouan. 0 strafpunten - 41.5 sec; 2 Harry Wouters van den Oudenweijer (Ned) met Salerno 0 - 49.6: 3 Harvey Smith (GB) met Even Jones 3 - 52.9; 4 David Broome (GB) met Sportsman 4 - 37.4; 5 William Holllday (GB) met Manlrtng 4 - 37,7: 6 Harvey Smith (GB) met Johnny Walker 7 - 53,6: 7 Paula Graham (GB) met True Lass 8 - 45.9: 8 ex aequo: Peter Smltz (WDld) met EIIc Willebert MehLkopf (WDld) met Fide- litis. In barrage gewonnen. (Van een correspondent) LEEUWARDEN Zeven Friese plaatsen raken hun stationsgebouwen kwijt doordat de Nederlandse Spoor wegen de beveiligingssystemen op twee lijnen in Friesland sterk zullen vereenvoudigen. Die lijnen zijn Leeuwarden-Harlingen en Leeuwar den-Staveren. De plaatsen waar de stationsgebouwen vervangen zullen worden door eenvoudige wachthuisjes of abri's zijn: Franeker, Dronrijp, Deinum, Mantguir., Workum, Hinde- loopen en Staveren. Volgens de NS betekent dit niet, dat de dienstverlening aan het pu bliek wordt verminderd. De reizigers in de betrokke plaatsen moeten voortaan hun kaartjes kopen bij siga renzaken of andere agentschappen- De nu nog met de hand bediende overwegen in beide lijnen zullen worden vervangen door knipperlicht installaties of automatische halve overwegbomen. Het stationspersoneel wordt daardoor overbodig. Er zullen geen ontslagen vallen, wel zullen ver schillende NS-functionarissen worden overgeplaatst. AMSTERDAM De Limburger Matthieu Pustjens uit Roosteren ia! de plaats van Jan Spetgens in de ploeg voor de Ronde van de Toe komst, die van 16 tot en met 26 sep tember wordt gereden, innemen. Spetgens heeft Joop Middelink laten weten, dat hU zich niet goed genoeg voelt om met succes in FrankrUk te kunnen rijden. De Belgische wielerbond heeft de organisatoren van de Ronde van de Toekomst gisteren telegrafisch mede gedeeld geen ploeg te zullen sturen naar deze etappe-wedstrijd. De Bel gische bond kan zich niet verenigen met de voorwaarden die door de or ganisatoren zijn gesteld. Kind door trein gedood DEURNE Op een met automati sche knipperlichten beveiligde over weg in Deurne is donderdagmiddag een kind van drie jaar onder de trein Venlo-Eindhoven geraakt en daarbij gedood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 17