Nixon loon- verlengt en prijsstop niet Bommenwerper Situatie in Middellandse Zee zeer verslechterd Londen roept lagerhuis terug rrico VS-admiraals bezorgd over Sowjetmarine Jordanië beëindigt verzoeningspoging Secretaris-generaal NA VO: bedr Vuilstorting eigt streek langs de IJssel alles goed en wel Geen woord over waarde VS-dollar u ook goedkope liegreizen naar verre oorden Vergunning voor „kaüoieerboer" Voor spoedberaad over Ulster 9 VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1971 kaasrecorder op de Firato niet vergeten... Frico eten Van een correspondent ZWOLLE Vuilstorting bedreigt et kolkengebied. een streek met een eer eigen karakter langs de IJssel issen Zwolle en Deventer. Het Over- icht, een instelling voor het behoud Bn landschapsschoon in Overijssel leeft over deze zaak een brief ge- tireven aan gedeputeerde staten in die provincie. In die brief staat at vuil- en puinstorting in het kol- mgebied „een vrijwel normaal ver- ihijnsel is". De provinciale verorde- lng voor de bescherming van land- toapsschoon wordt bij de stortplaat- >n zeer gebrekkig toegepast. PARIJS (Reuter) De nieuw benoemd? secretaris-generaal van de NAVO, mr. J. M. A. Luns. vindt dat de situatie in het gebied van de Middellandse Zee zeer is verslechterd. Hij acht een grotere Europese defensie-inspanning noodzakelijk. Luns heeft dit verklaard in een. vraaggesprek met het Europese tijd schrift „Vision". Hij merkte daarbij op dat hij wat die verslechterde si tuatie betreft niet alleen denkt aan Malta, dat het NAVO-hoofdkwartier voor de zeestrijdkrachten in de Mid dellandse Zee niet meer op het eiland wilde hebben. In verband daarmee is besloten dit hoofdkwartier naar Na pels te verplaatsen. De voormalige Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken, die vol gende maand officieel de post van se cretaris-generaal van de NAVO over neemt, zei dat Joegoslavië er nooit volledig zeker van is dat het van een Russische invasie gevrijwaard zal blijven en dat de NAVO bij een der gelijke aanval niet werkeloos zou kunnen blijven. De Russen wisten dat de westerse bondgenoten niets zouden doen toen zij in 1968 Tsjechoslowakije binnen vielen. Zij weten echter niet wat er gebeurt als zij Joegoslavië zouden aanvallen. Griekenland is volgens Luns een essentiële schakel in de NAVO. Hoe wel sommigen zeggen dat het Griekse lidmaatschap nu politiek nadelig is voor de NAVO, zouden bepaalde lid staten zich bijzonder geïsoleerd voe len als Griekenland er niet bij was. „De Grieken vervullen hun volledig aandeel in het verbond en zij zijn er niet op uit hun systeem te expor- Een verenigde Brits-Franse kern macht voor de verdediging van Euro pa acht iiij niet onmogelijk. De grote hinderpaal hierbij is echter de door de Britten aanvaarde Amerikaanse McMahon-wet. Deze verbiedt het doorgeven aan derden van atoomge heimen welke-van de Verenigde Sta ten zijn verkregen, zo besloot mr Luns het vraaggesprek. De commissie voor de strijdkrach ten van de Amerikaanse Senaat heeft om een grotere bijdrage gevraagd door de lidstaten aan de militaire kosten van de Navo, waarbij inbegre pen de kosten van de ontwikkeling van Amerikaanse wapens die voor gebruik in Europa zijn bestemd. De commissie merkte op in een rapport over een wetsvoorstel voor het beschikbaar stellen van 21 mil jard dollars voor militaire doeleinden, dat de Verenigde Staten 8.6 procent >van hun bruto nationale produkt uit geven voor militaire doeleinden ter wijl dit voor de overige leden van de NAVO slechts 4.1 procent is. Dankzij de stichting Mensen in nood zijn er van de terreinen van The rapeuticon/Mepros 300.000 babyvoedingen naar de haven van Bremen vertrokken om vandaar naar India te worden verscheept. Ml SAIGON (DPA) De Ame- Jï ikaanse marine-deskundigen in - het Verre Oosten maken zich steeds meer zorgen over de Rus- lische vlooteenheden in de In- iche Oceaan, de Chinese Zee |tn in de randgebieden van de He Oceaan, jens de jongste Amerikaanse inningen beschikt de Sowjet- in de Stille Oceaan en in de he Oceaan over 175 oorloes- ;n, waarvan 120 onderzeeërs, kruisers en 25 jagers. Je Amerikaanse Zevende Vloot, die t gebied van de Aleoeten tot de istafrikaanse kust moet bestrijken, daarentegen ingekrompen. In 1968 is die vloot nog 225 oorlogsschepen et 87.000 man personeel groot, nu ig slechts 95 schepen met 40.000 ma nemannen. De Amerikanen menen, dat het mi- iaire krachtsevenwicht nog wel be aat, dankzij de Amerikaanse vlieg dekschepen in het gebied. Maar men vreest, dat „na de tijd in Vietnam" de vloot verder ingekrompen zal worden. De Amerikaanse marinedeskundigen geloven voorts, dat bij een verder# reducering van de Zevende Vloot, de Russen het dan ontstane maritieme vacuum zullen opvullen. Dan zullen zelfs de modernste vliegdekschepen van het type „Forrestal" nog slechts op beperkte schaal tegenwicht kun nen bieden. Ook de steeds sterker wordende Chinese vloot wordt door de Ameri kaanse marine-leiding met bezorgd heid gevolgd. De Chinezen hébben tot dusver 33 onderzeeërs, vier jagers, 41 fregatten en 380 met raketten uitge ruste kanonneerboten. De Amerika nen menen dat het nog slechts een kwestie van tijd is, dat ook de Chine se marine haar vlag regelmatig op de Aziatische zee zal tonen. teren, zoals de communisten doen," aldus mr Luns. Met de Amerikaanse zesde vloot en de tamelijk sterke Italiaanse en Franse strijdkrachten heeft de NAVO volgens Luns een militair overwicht in het Middellandse-zeegebied, niet tegenstaande het feit dat de Fransen geen deel uitmaken van het geïnte greerde militaire commando van de NAVO. Als de Fransen niet de op rechte politieke bondgenoten waren die zij zijn en geen volledige rol in het bondgenootschap zouden spelen had de situatie veel ernstiger kunnen zijn. De nieuwe secretaris-generaal is van mening dat de Europese bondge noten hun militaire sterkte niet al leen dienen te handhaven, maar deze ook zouden moeten vergroten. Dit zou de last van de Verenigde Staten kun nen verlichten. Luns acht het van groot belang dat de Amerikaanse strijdkrachten in Europa blijven, omdat dit „het tast bare bewijs is dat de Verenigde Sta ten direct bij de verdediging tegen een aanval op West-Europa betrok ken zullen zijn." Hij noemde dit es sentieel voor de geloofwaardigheid van het atlantisch bondgenootschap. „Dfeze geloofwaardigheid wordt niet alleen maar door de aanwezigheid van Amerikaanse militairen verze kerd, maar wel door hun aanwezig heid in zulke grote aantallen dat West-Europa niet snel onder de voet gelopen kan worden," aldus mr. Luns. Dr. Arntzen Tot voor kort werd dr. Arntzen genoemd in de rij van predikanten die verontrust zijn over de gang van zaken in de Geref. Kerken. Hij was een van de sprekers op de ver gadering van de verontrusten, die in december in de Nieuwe Ooster- kerk te Rotterdam werd gehouden. In deze vergadering werd het be sluit genomen om althans nu de Geref. Kerken niet te verlaten. Het besluit van dr. Arntzen in januari daarop volgend om het ambt van predikant in de Geref. Kerken neer te leggen werd door velen niet be grepen maar moet als zijn persoon lijke beslissing gerespecteerd wor den. Nog moeilijker werd het toen dr. Arntzen een beroep uit de Vrij gemaakte Kerk (Buiten verband) aannam. Haast onbegrijpelijk is de oproep van dr. Arntzen aan de verontrus ten in de Geref. Kerken om deze kerken te verlaten. Weet dr. Arnt zen niet meer van de gemaakte af spraken? Denkt hij niet dat de een heid onder de verontrusten hier door schade zal lijden? Voelt hij zich niet meer verantwoordelijk voor hen in onze kerken die nog geen standpunt innamen t.o.v. de gang van zaken in de geref. ker ken? Verwacht dr. Arntzen niets meer dan de verhoging van de ge beden die opgezonden werden aan het begin van deze synodevergade ring? Zou blijven niet meer geloof en strijd vragen dan heengaan om daarmee voor je zelf het strijdto neel te verlaten? Ik kan niet geloven dat met deze oproep een dienst bewezen wordt aan de Geref. Kerken en aan de verontrusting in haar. Rotterdam L Boukes WASHINGTON De loon- en prijsstop van negentig dagen in de Verenigde Staten zal niet worden verlengd. Dit heeft president Nixon verklaard in een gezamenlijke zitting van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden. De toespraak van de president, die door radio en televisie werd uitgezonden ging voornamelijk over binnen landse economische problemen. De internationale monetaire crisis kwam slechts kort ter sprake. Nixon zei hierover o.m. dat de VS geen grote natie kunnen blijven als zij een permanente muur van tarie ven en quota's opbouwen rond het land. „Wij kunnen niet leven achter een muur die de rest van de wereld uitsluit. De wereld is te klein, en de Verenigde Staten zijn een te belang rijk deel van de wereld". Nixon was van mening, dat buiten de VS aanpassing plaatsvindt naar aanleiding van zijn maatregelen van 15 augustus (zoals de 10 procent extra invoerheffing). Hij zei, niet langer een voortdurend gepraat over de zwakte van de dollar aan te treffen, maar nieuw begrip voor de kracht DEN HAAG 1 Het reisbureau Air- ur Nespanda heeft ingehaakt op de otseling zo populair geworden „zon- ivlugjes" en „snippertripjes". In het ize week verschijnende wintervlieg- rogramma van dit reisbureau wordt n aantal vliegreizen naar verre oor- H in aangeboden voor volgens Nes- inda „tot nu toe onmogelijk gehou- n prijzen". A Zo worden in de uitgebreide en in eurendruk uitgevoerde brochure P iegreizen aangeboden naar Indone- (Djakarta) vanaf 2.040.naar >st-Afrika (Nairobi) vanaf 814. ar West-Afrika (Kribi in Kameroen) inaf 1.226.naar Zuid-Amerika io de Janeiro) vanaf 1.437,naar (t Verre Oosten (Bangkok) vanaf 679,en naar Mexico (Mexico City) maf 1.173: Volgens Airtour Nespanda zijn de- reizen naar andere continenten gen „Europese" prijzen mogelijk ge- orden dankzij de samenwerking met TUI-groep (Touristik Union Inter- itional), een Westduitse reisgigant t aarbij verschillende reisonderne- 'ngen zijn aangesloten. De goedkoopste vliegreizen naar re verre oorden (er wordt steeds maf het vliegveld van Frankfort d Main gestart) variëren van zeven tien dagen. UTRECHT De heer W. T. van Berg uit Meerkerk, voorzitter de Stichting Vrije Recreatie VR). heeft in zijn strijd tegen wat noemt „ambtelijke betutteling, die 0 beperkte vrije recreatie beiem- Jft", een slag gewonnen. GS van lid-Holland hebben hun onlangs n de heer Van den Berg verstrekte theffing van de landschapsverorde- "g ingetrokken en door een nieuwe gangen. Deze geldt voor vijf jaar. Daarmee zijn GS tegemoet geko- aan alle ernstige bezwaren, die »or de heer Van den Berg eind vori- 1 maand aanleiding waren een be- ,eP bij de Kroon te overwegen. Hij rweet GS van Zuid-Holland in r'jd te handelen met de beginselen m behoorlijk bestuur, omdat het "lege met zijn voorwaarden vooruit zijn gelopen op een nieuwe ver lening, die GS nog moeten goed eren. Meegedeeld werd. dat er sprake as geweest van een „ambtelijke !r8issing". De heer Van den Berg is de eerste kampeerboer in Neder- met een officiële kampeerver- AMMAN (Reuter, UPI. AP, AFP) De vijf man tellende Jordaanse delegatie, die naar Saoedi-Arabië was gereisd voor een verzoeningsbijeenkomst met de leiders van de Palestijnse ver zetsbeweging, is gisteren onver- richterzake naar Amman terug gekeerd omdat hun gespreks partners niet kwamen opdagen. Kort voordat dit nieuws bekend was geworden had de Jordaanse pre mier Wasfi Teil de Palestijns leiders verantwoordelijk gesteld voor de ka ping van een Jordaans passagiers vliegtuig, dat een gedwongen landing in Libië moest maken. De premier dreigde, vergeldingsmaatregelen te treffen. Vergissing "Ik zou de commando's er aan wil len herinneren, dat het onze vaste politiek is om in te gaan op iedere verzoeningspoging, maar om vele ma len harder terug te slaan na iedere vijandelijke actie". Teil veroordeelde de kaping als een terroristische sabo- tage-aanslag en zei dat de Palestijnse leiders een grote vergissing maken, als zij deken dat zij door dergelijke daden hun doel kunnen bereiken. Portret De kaper van de Jordaanse Cara- velle (welk toestel veilig in Amman is teruggekeerd) werd gisteren in Libië vastgehouden voor een verhoor. Hij is luitenant bij de commando-organisa tie Al Fatach en heet Mchamed Dja- ber. Kort voordat de Caravelle naar Jordanië mocht terugkeren haalde een Libische functionaris een portel van koning Hoessein uit de cabine. Na enige minuten bracht hij het te rug, besmeurd met rode verf en met aan de achterkant beledigingen aan het adres van de vorst. De twee meisjes (een Nederlandse en een Peruviaanse) die zonder het te weten bommen aan boord van Israë- - lische vliegtuigen hadden gebracht en Joe Cahill, een van de meest gezoch te leiders van de IRA in Ulster is de Verenigde Saten uitgezet, waar hij vier weken wilde rondreizen. Cahill werd door de jwlitie op het vlieg tuig naar Dublin gezet, waar hij nu ook is opgepakt. Doodstraf geëist tegen Turkse guerrilla's ANKARA (AFP) Tegen 17 van 23 leden van de geheime organisatie het Turkse bevrijdingsleger, die wor den beschuldigd van het ontvoeren in maart van vier Amerikaanse militai ren en van terreurdaden, is in Anka ra de doodstraf geëist. van de Amerikaanse economie. Nixon vermeed echter iets te zeggen over de waarde van de Amerikaanse dollar. Niet concreet Het Amerikaanse staatshoofd mag dan wel hebben aangekondigd, dat de loon- en prijsstop op 13 november (het einde van de 90 dagen) zal eindi gen, concrete uitspraken over de poli tiek, die daarna gevolgd zal worden, deed hij niet. Nixon beperkte zich er toe te zeggen, dat „steeds opnieuw maatregelen moeten worden getroffen om de Amerikaanse economie tegen inflatie te beschermen". Geen dwang Hij sloot permanente beperkende maatregelen uit, omdat zijns inziens reglementering en overheidsdwang nooit stelregel moeten worden in het Amerikaanse leven. Wel is het zaak. aldus de president, dat „Amerika nooit meer zal worden besmet met het virus van de hollende inflatie". In dit verband wees hij erop, dat elke nieuwe verhoging van de begro tingsuitgaven, die niet gepaard gaat met belastingverhogingen en elke be lastingverlaging. die niet gepaard gaat met beperkingen de VS weer In een loon- en prijsspiraal zullen stor ten. Belastingen Nixon vroeg het Congres verder nadrukkelijk hoogste prioriteit te verlenen aan de behandeling van de belastingvoorstellen die hij op 15 augustus heeft aangekondigd. Deze voorstellen die een onderdeel vor men van het grote nieuwe economi sche programma dat hij toen aankon digde worden op dit moment be sproken in de begrotingskommissie van het huis van afgevaardigden. Zij behelzen afschaffing van de ze ven proeent extra-belasting op auto's, belastingfaciliteiten voor investerin gen in het bedrijfsleven en vervroe ging van de datum waarop het belas tingvrije inkomen met 50 doMar wordt verhoogd van 1 januari 1973 naar 1 januari 1972. Werkgelegenheid Te zamen, aldus Nixon. maken deze belastingverlagingen een bedrag uit van 3,2 miljard dollar die vrijkomen voor de individuele belastingbetaler en geven zijn een injektie van 2,7 miljard aan de ondernemingen ter .besteding voor werkgelegenheid scheppende kapitaalgoederen". Kosmokomplot (2) Ja, het is inderdaad triest dat wij juist door de Telegraaf geïnfor meerd moesten worden over de ak- tie „Kosmokomplot" van Kerk en Wereld en andere misstanden in onze samenleving. iHet is goed dat de hervormde sy node hierop heeft gereageerd. Typerend is dat verschillende ak- tiegroepen nooit protesteren tegen de verdrukking en vreselijke ver volgingen van onze gelovige broe ders en zusters en andere minder heidsgroepen in Rusland en zijn sa tellieten. Zouden deze aktiegroepen links georiënteerd zijn? Boskoop C. Keizer LONDEN (AP, Reuter, UPI) Het Britse kabinet heeft gisteren besloten het Lagerhuis van zomerreces terug te roepen voor een tweedaags debat over de crisis in Noord-Ierland. De bijeenkomst zal op 22 en 23 sep tember worden gehouden. Ook het Hogerhuis zal dan een debat begin nen over de situatie in Ulster. Het is voor de eerste keer sinds drie jaar dat wordt overgegaan tot de zeldzame maatregel het parlement van vakantie terug te roepen. De laatste keer dat dit werd gedaan was in 1968 toen de landen van het War- schau-Pact Tsjechoslowakije waren binnengevallen. Uit het besluit van de regering Heath wordt opgemaakt dat zij de situatie in Noord-Ierland nu zo ern stig beschouwt dat terugtrekking nood zakelijk wordt geacht. De Labbur Partij heeft onlangs om een vroegtij dige spoedbij eenkomst gevraagd. Maar toen werd dit afgewezen met het argument dat een spoedzitting niet nodig was. Het Britse parlement is op 5 augustus met vakantie gegaan en zou oorspronkelijk pas weer op 18 oktober bijeenkomen. Het kabinetsbesluit volgt op de tweede oproep van Labour-leider Ha rold Wilson het parlement bijeen te roepen. Harold Wilson heeft woens dagavond in een rede een vredesplan van 12 punten voorgelegd voor Ulster. Wilson oefende in zijn rede felle kri tiek uit op de interneringsmaatregel, die vorige maand door de Noordier- se regering is uitgevaardigd. Wilson heeft onder meer aangedrongen op de benoeming van een Britse minister voor Noordierse aangelegenheden en oprichting van een gezamenlijke commissie van Engelse en Noordierse parlementsleden. Deze commissie zou alle wetten die in Ulster worden voorgesteld onder de loep moeten ne men en er advies over uitbrengen. Wilson heeft bovendien voorgesteld in Ulster de verkiezingen voortaan te organiseren onder het systeem van evenredige vertegenwoordiging, waardoor de rooms-katholieke min derheid intensiever bij het bestuur zou worden betrokken. Thans geldt in Ulster, evenals in Engeland, het dis trictenstelsel. Harold Wilson drong ook aan op het instellen van een adviserende groot-Ierse raad, waarin de Noordier se regering en de regering van de Ierse Republiek vertegenwoordigd zouden moeten zijn. Joe Cahill, de 51-jarige IRA-leider die is uitgewezen uit de VS, is giste ren in Dublin teruggekeerd. Op het vliegveld werd Cahill door de Ierse politie opgewacht en meegenomen. Volgens de politie wordt hij voor ver dere ondervraging vastgehouden. Een medepassagier van Cahill heeft ver klaard dat een rechercheur een hand op de schouder van de IRA-leider legde en zei: „Ik arresteer u." Cchill heeft gisteren ontkend naar de VS te zijn gegaan om er geld in te zamelen voor wapens en munitie. Hij heeft verder gezegd dat hij van plan is zo snel mogelijk weer naar Noord- Ierland te gaan. In Castelrobin bij Belfast is giste ren opnieuw een Britse militair ge dood. Het was de explosieven-des kundige David Stewardson. een 29-jarige kapitein die omkwam toen hij bij het demonteren van een bom op een „t>x>by trap" (bommen-val) stootte. De IRA heeft verklaard voor de dood» van Stewardson verant woordelijk te zijn. voor verhoor in Israël werden vastge houden, hebben de laatste dagen reis jes door dit land gemaakt om wat op verhaal te komen. Vooral de Zuid- Amerikaanse was van streek, omdat zij tot de ontdekking was gekomen, dat haar „geliefde" haar koelbloedig "ter dood had veroordeeld'. Explosie Bij de Jordaans-Syrische grens is de olieleiding die van Saoedi-Arabië via Jordanië en Syrië naar de Mid dellandse Zeekust loopt, door een ex plosie als gevolg van sabotage be schadigd. De herstelwerkzaamheden zullen enkele dagen vergen GENèVE Geïrriteerd door de overdaad waarmee de sjah !uan Per- zië in oktober het 2500-jarig bestaan van het Perzische rijk denkt te vie ren, heeft commentator Jack Rollan van het doorgaans zeer respectabele Zwitserse dagblad La Suisse de hoop geuit, dat een bommenwerper een eind maakt aan het peperdure fes tijn van de sjah en zijn talrijke hoge buitenlandse gasten. Rollan luchtte zijn gemoed in het volgende gebed: „Heer, :e zullen er allemaal zijn, de tragische clowns in het circus der circussen, verenigd op een internationae party die haar weerga in de geschiedenis niet kent, waarschijnlijk toegeglimlacht door Oe Thant die zichzelf een speciale missie a raison van 80 dollar per uur heeft gegund en van de gelegenheid gebruik maakt om van iedereen af scheid te nemen." „Zou één bommenwerper genoeg zijn?", vraagt Rollan. En hij ver volgt: ..Ze zullen er allemaal zijn U hebt de lijst, en U'kent ze. Rond om die televisie-politici en die prin sessen uit Paris-Match zullen vijf duizend gasten herenigd zijn olie baronnen. staalkeizers, beurskonin- gen. publiciteitsdictators, katoen- vorsten, cementpotentatensuiker magnaten, papaversultans, bordeel- vorsten, plasticbazen cn fietsfabri- kanten, de pop-groten der wereld. Ze zullen er allemaal zijn, behalve de paus." Rollan besluit zijn commentaar met het uiten van de wens, dat een "scherpzinnige en nobele" piloot be sluit om, op de derde dag van het feest, zijn lading bommen en napalm over de sjah en zijn gasten uit te storten „ten einde de wereld te redden". Zie ook het hoofdartikel „Feest je"

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9