Onrust blijft na staking Suriname libelle Grote organisatie achter illegale jeneverstokerij Schepen Delwaide is boos op Oost-Zeeuws-Vlamingen Gerzon heropent met veelsoortige mode Duitse bankdirecteur en advocaat betrokken bij diamantenzwendel HÉT VMNCMJS Olievlek Chauffeur na wilde jacht gegrepen Noordzee verdwenen Nieuwe giften Wereldraad VVD pleit voor bijbetaling door fondspatiënten Vakbondsleider Dobru vrijgelaten Xu Klux Xlan- leider in arrest Antwerpenaren niet naar Hulst gedeelte zanc'scliip onder water Aanvaring op Noord: 7 VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1971 Dit staat in een discussie-nota van de VVD, opgesteld door mevrouw E. Veder-Smit, lid van de Tweede Ka mer. Gedacht wordt aan 'bijdragen van 2.50 gulden voor een consult en van 10 gulden voor een verwijzing. Ook moet volgens de VVD-nota, het ver strekken van medicamenten aan ban den worden gelegd. Met een verdere uitbreiding van de verstrekkingen, met name ook van de algemene wet bijzondere ziektekosten, moet grote voorzichtigheid worden betracht. De overheid mag geen taken, die ze vroeger nakwam, zo maar overheve len naar de AWBZ. Om de sterke bevolkingsgroei tegen te gaan wil mevrouw Veder de wet telijke belemmeringen voor het krij gen van voorbehoedmiddelen wegne men' Het bevriezen van het huidige bedrag van de kinderbijslag vindt ze gewenst. Men moet niet langs een omweg grote gezinnen bevorderen. In de nota wordt verder gepleit voor een eenvoudiger procedure bij een aanvraag om abortus. Aan de wens van de vrouw moet zo min mo gelijk belemmering in de weg worden gelegd. Een volledig vrijgeven van de abortus is niet juist. Reden: de prik kel tot het treffen van anti-concep tiemaatregelen vermindert of vervalt. De streep verschijnt overalcp herenjumpers, jurken, mantels. Smalle strepen worden in de lengte verwerkt, brede in de breedte. De zichtbare rits is een specifiek at tribuut voor de jonge kleding ge worden. Hoe jeudiger een pakje, des te meer blinkende ritsen zit ten erin. De tricotage van Pierre Cardin verdient afzonderlijk vermeld te worden. Hoe jeugdiger een pakje, Twee modellen van Gerzon's mo decentrum: een doorknoopjurk met mouwloze blazer en een carcoat. Si" DEN HAAG De grote olievlek, woensdag voor de Noordhollandse tussen Petten en IJmuiden ont- als gevolg van olielozing door Griekse tanker, is geheel verdwe- Toen het oliebestrijdingsvaartuig 1 tijkswaterstaat „Smal Agt" gis- ■avond ter plaatse kwam was er "iets meer van de olieverontreini- "8 te zien. Den woordvoerder van het minis- ie van verkeer en waterstaat neemt n dat er sprake was van een „vlies- lnne" olielaag, hoewel de vlek aan- Jkelijk zo'n 35 kilometer lang en 'meter breed was. Het is namelijk 11 mogelijk vanuit een vliegtuig de "ang van een olievlek te bepa- maar niet de dikte. De oliefilm" *®arschijnlijk op natuurlijke wijze Ebroken, hetgeen bevorderd werd het schijnen van de zon. AMSTERDAM Gerzon her opent morgen in nieuwe stijl: als open modefront in het oorspron kelijke gebouw, als Top shop (tie- nerkleding) en daarboven Top-pie sjop-pie (kinderkleding) in de vroegere herenzaak. Een speciale persshow was be doeld om duidelijk te maken, wat er in deze zaken te koop zal z{in. Jammer is, dat daarbij de catego rieën niet gescheiden zijn gehou den. Er werd weliswaar steeds bij gezegd in welke afdeling de mo dellen tlniishoorden, maar de eind indruk is toch van een verwarrende veelsooortigheid. Van onze parlementsredaktie DEN HAAG Een overbodig ge bruik van medische verrichtingen kan worden tegengegaan wanneer voor iedereen een redelijke bijdrage voor een consult van de huisarts of een eerste verwijzing naar de specia list verplicht wordt gesteld. wezig, de modellen zijn minder duur dan de naam doet verwach ten. Dat mag echter niet beschouwd worden als een negatieve eigen schap wanneer het een winkel collectie betreft. In de herinne ring overheersen de hippe spul letjes. eenvoudig doordat ze het opvallendst zijn. Wie zou een suède mantel met uitvoerige apehaar- garnering over het hoofd kun nen zien, of zelfs een geheel ape- haren jas? Intussen ging het niet zo beestachtig toe als het leek, de suède bleek een speciaal soort ve lours te zijn en het primatenbont was van acryl gemaakt. Velours werd veel gebruikt, voor al voor mantels en ensembles, ook herenpakken. sportief of feestelijk naar gelang van de kwaliteit, wa ren van dit materiaal gemaakt. De blazer, als sportjasje begonnen, eindigt nu als avondkostuum. "Eindigen" is trouwens het ver keerde woord, men vindt hem overal en in alle materialen, voor dames in heer-achtige krijtstrepen of effen en mouwloos op een ge streepte japon. Persoonlijke ongelukken hebben zich bij de aanvaring niet voorgedaan. Libelle-reporters dook in het verleden van prins Claus. Zij ontdekten nog nooit gepubliceerde, hoogst interessante bijzonderheden. in hun tweemotorig privé-vliegtllig arriveerde gisterenmiddag de pop- Oroep Creedence Clearwater Revival op Schiphol om hier een tweetal voorstellingen te geven. WeW zien de heren hier voor de neus van hun twee-miljoen-gulden-voertuig WASHINGTON (Reuter) De lei der van de Ku Klux Klan in de Ame rikaanse staat Michigan, de 46-jarige Robert Miles, is gisteren met vijf medestanders gearresteerd en in staat van beschuldiging gesteld wegens dy- namiet-aanslagen op tien schoolbussen in Pontiac op 30 augustus. Deze aanslagen waren oorspronke lijk toegeschreven aan leden van een actiecomité tegen de rassenintegratie op de scholen. Deze week de eerste reportage in Losse nummers 90 cent Overal verkrijgbaar. (Vervolg van pag. I) Zelfvertrouwen ln een verklaring van het uitvoe rend comité wordt gelegd, dat „op grond van hun ras verdrukte en machteloze mensen in staat moeten worden gesteld hun zelfvertrouwen te herwinnen en zelf uit te maken onder welk politiek en sociaal stelsel zij willen leven." Andere organisaties die kleinere bedragen ontvangen zijn: een comité voor rechtsbijstand aan Koreanen in Japan, de „Vrije Universiteit voor Zwarte Studie" in Londen, het Euro- pa-Afrika onderzoekproject en de Franse en Belgische anti-apartheids comités. Storm van kritiek BONN (AFP/DPA) De Westduitse politie heeft de direc teur van een spaarbank in Her ford (Noordrijn-Westfalen) en een advocaat uit Lübeck gearres teerd op beschuldiging van ver duistering van diamanten ter waarde van twee miljoen gulden. In juni liet de bankdirecteur een zending diamanten komen van een bank in Amsterdam (de Algemene Bank Nederland). Deze handelde in opdracht van een diamantair in Ant werpen, die een bestelling had ont vangen van een onbekend postorder bedrijf in Herford. De bank in Am sterdam had geen reden kwade trouw te vermoeden, aangezien de Duitse advocaat zei, dat hij het postorderbe drijf vertegenwoordigde. Nadat het verzegelde pakket een maand lang in de kluis van de Her- fordse bank had gelegen en niemand het kwam ophalen werd het naar de bank in Amsterdam geretourneerd. Daar bleek dat de zegels op een ge raffineerde manier verbroken waren en dat de inhoud was vervangen door stukjes lood, waardoor het gewicht precies hetzelfde was als van de par tij diamanten. In samenwerking met hun Neder landse collega's stelde de Westduitse politie een minutieus onderzoek in, waarbij de weg die het per trein ver zonden pakket had gevolgd stap voor stap werd nagegaan Daarbij bleek dat er tussen de bank in Am sterdam en die in Herford geen lek gezeten kon hebben. Dinsdag deed de Westduitse recher che invallen in de woningen van de 57-jarige bankdirecteur Guenther H.. en de 41-jarige advocaat Stefan B. Bij de bankdirecteur vond men een partij diamanten ter waarde van on geveer 85.000 gulden. Volgens de poli tie is bij de advocaat een flinke hoe veelheid belastend materiaal in be slag genomen. Beiden zitten nu in hechtenis, maar hebben nog niet bekend. Het postor derbedrijf bleek een door de bankdi recteur opgerichte ..schijnonderne- ming" te zijn. De politie sluit de mo gelijkheid niet uit dat achter deze af faire een misdadigersorganisatie zit. Bij de zaak zou ook een Belgische diamanthandelaar betrokken zijn. Van onze correspondent EINDHOVEN Men ver moedt dat zich achter de illegale alcoholstokerij, die begin van deze week in het Brabantse Lage Mierde werd ontdekt, een grote organisatie staat. Reeds geruime tijd was bekend dat in Noord- Brabant en Noord-België illegale jenever op de markt gebracht werd maar de herkomst daarvan had men nog niet kunnen achter halen. Een verdachte die na een wilde jacht aangehouden werd heeft men weer op vrije voeten moeten stellen. Het is de 33-jarige G. K. uit Luyks- gestel, die gearresteerd werd toen hij probeerde weg te rijden met een vrachtwagen waarin zich de vitale onderdelen van de stokerij bevonden. De vrachtwagen was zondag door de Veldhovense politie ontdekt. Deze ontdekking gebeurde via een klein ongelukje: er was brand uitgebroken in een schuur van de landbouwer A. De schuur was door de landbouwer aan de Neterselsedijk in Lage Mierde, verhuurd aan een onbekende om hem te gebruiken als opslagplaats. Achter een muur van strobalen werd toen de stokerij ontdekt, waarvan echter alle vitale onderdelen ontbraken. De Veldhovense gemeentepolitie vond echter de gesloten vrachtwagen, die sterk naar alcohol rook. Toen men de dekzeilen terugsloeg bleken zich PARAMARIBO De Surinaamse schrijver en vakbondsleider Robin Ravales (Dobru) is gisteren door de politie van Paramaribo op vrije voeten gesteld. Dobru werd woensdag gearresteerd tijdens relletjes in de Surinaamse hoofdstad. Hij heeft een proces-verbaal gekregen wegens opruiing. De directeur van de Surinaamse levisie-stichting. Frits Pengel, heeft zijn personeelsleden een brief ge tuurd in verband met de sluiting an het bedrijf. In de brief zegt de eer Pengel dat de STVS tot nader irder gesloten zal zijn wegens een oodzakelijk geachte reorganisatie. Het Surinaamse ochtendblad „De irije stem" berichtte donderdagmor en dat de politie zoekt naar de voor tter van de Alginco-werknemers- iond, Henk Herrenberg, en de journa- st Rudie kross, medewerker aan het ersbureau Informa en correspondent, ran Algemeen Handelsblad/NRC. Zij ouden gezocht worden in verband iet ongeregeldheden die zich woens- igmiddag voordeden voor het ge- juw van de firma Kersten. Volgens hét blad is Rudie Kross een lekend tegenstander van de huidige egering. Hij heeft de afgelopen da- en een stakingskrant uitgegeven on- ler de titel „Prasara sisibi". Volgens Paerl heeft zeker 50 pro cent van de Surinaamse vakbondsle den aan de staking deelgenomen. Dit is gebleken uit de registratielijsten in de stakingscentra. Bij dertig grote bedrijven staakte volgens hem 80 tot 100 procent van het personeel. Smits Bouwbedrijven in Suriname heeft woensdag, aldus Pearl, 70 man die gestaakt hebben onslag aangezegd. Het algemeen ontslag aan alle sta kers bij het installatiebedrijf Alginco (een dochteronderneming van de fir ma Kersten) is inmiddels weer onge daan gemaakt. Dit is het resultaat van een gesprek van de directie en het bestuur van de werknemersbond. De directie had voor deze gesprekken de eis gesteld dat de voorzitter van de bond, Henk Herrenberg, niet bij de onderhandelingen aanwezig zou zijn. Uitwerking De vakcentrales De moederbond en C'47 hebben de aangesloten bonden meegedeeld dat donderdag weer nor maal moest worden gewerkt. „De sta king was bedoeld als protest en dit protest zal niet zonder uitwerking blijven", voegde De moederbond hier aan toe. C'47 van Eddy Bruma maak te bekend dat de stemming in Para maribo „niet mis is" ,.Op elk ogen blik kan het ergste gebeuren, nu de docr de Nederlandse kroon aangestel de rechter een uitspraak heeft gedaan die geheel in het voordeel van de buitenlandse ondernemers is uitge vallen. terwijl geen rkening is ge houden met de 34.500 arbeiders die het werk hebben neergelegd", aldus C'47. De Surinaamse oppositiepartij NPS (Nationale partij Suriname van de vroegere premier Pengel) heetft met spoed om een openbare vergadering van de staten (parlement) van Suri name gevraagd in verband met de „algemene crisis in het land". Het is ongebruikelijk in Suriname dat er in de maand september vergaderd wordt door de staten in verband met het reces. De Surinaamse vakbondsleider Acties De actiegroep „Wereldwinkel Mid delburg" geeft in de brief een uitge breide opsomming van alle acties die in Zeeland tegen milieuvervuilende industrieën, tegen de afsluiting van de Oosterschelde en tegen de aanleg van het Baalhoekkanaal zijn gevoerd. Het scheepvaartverkeer is tijdens deze werkzaamheden langs het ob stakel geleid. Een team Toen de wereldraad ongeveer een jaar geleden voor het eerst deze uit keringen ging doen stak er een storm van kritiek op, vooral in de Westduit se en de Zuidafrikaanse kerken. De laatste werden door Vorster onder druk gezet om uit de wereldraad te gaan maar zij hebben dat niet ge daan. Een voorgenomen conferentie in Zuid-Afrika, met een grote delega tie van de wereldraad, georganiseerd door de Zuidafrikaanse raad van ker ken werd dit voorjaar afgelast naar aanleiding van voorwaarden die de Zuidafrikaanse premier eraan stelde. Ook al werd toen in het regerings gezinde blad Die Burger toegegeven, dat het bedrag ten behoeve van de bevrijdingsfronten hetzelfde was als de kosten van het benzineverbruik van één dag vliegen door de Zuid afrikaanse luchtmacht, het partij kie zen voor „terroristen" veroorzaakte grote afschuw in Zuid-Afrika. Betaald Antwoord De wereldraad verwacht van de bij hem aangesloten kerken opnieuw bij dragen voor het anti-racisme-pro- gramma. Ook particulieren kunnen daaraan meedoen in Nederland bijvoorbeeld door deelneming aan de actie „Betaald Antwoord" die een laatste ronde ingaat tijdens de ko mende Vredesweek. daarin de stokerij onderdelen te be vinden. alsmede enkele vaten alcohol. Vanaf dat moment posten enkele re chercheurs constant bij de wagen. Woensdagmorgen probeerde de 33-jarige G. K. er met de vrachtwa gen. vandoor te gaan. Na een wilde achtervolging, waarbij enkele waar schuwingsschoten werden gelost, kon hij worden aangehouden. Omdat het een zaak betreft die valt. onder de belastingwetgeving moest K. nog de zelfde avond in vrijheid worden ge steld. K. kwam naar de vrachtwagen in een auto, die voorzien was van een mobilofoon. Deze wagen is voorlopig in beslag genomen, omdat het kente kenbewijs niet op naam staat van K. die overigens een goede bekende van de douane is. Geen televisie Woensdagavond was het rustig in e Surinaamse hoofdstad. Omdat de ïlevisie niet uitzond waren de men en kennelijk vroeg naar bed gegaan. )e Surinaamse regering heeft de te- visie-studio's gesloten in verband iet „reorganisatiemaatregelen" bij de urinaamse televisie. Het personeel at heeft meegedaan aan de drie- aagse staking, mag de gebouwen let betreden Gisteravond werd er ok niet uitgezonden. Van der Lek en Paerl zeiden bii an aankomst op Schiphol dat zij srwachten dat de sociale problemen i Suriname spoedig tot ernstiger Dtsingen zullen leiden dan bij de af- ïlopen staking. Zij zijn naar Surina- le geweest voor een congres van de SR. dat echter na één dag werd (gelast. Alle deelnemers werden in Ie gelegenheid gesteld om de stakin gen te helpen voorbereiden. Pearl zei de Indruk te hebben dat Suriname ertoe neigt een politiestaat te worden. Deze indruk baseerde hij vooral op de gemakkelijke wijze turop spreekverboden voor de radio opgèlegd. KINDERDIJK Vannacht om streeks twaalf uur is op de Noord ter hoogte van Kinderdijk een zand- schip van Oosterwijk NV Aanne mingsbedrijf in aanvaring gekomen met de duweenheid Rudolf Ohman. Het zandsc'nip, de Octopus, geladen met 1400 ton zand. kwam met h$i voorschip onder water. Nadat 700 ton zand was gelicht lukte het de Octo pus weer drijvende te krijgen. Een vrolijk lachende prinses Beatrix ontvangt hier het eerste exemplaar van het boek „Rijmp jes en versjes uit de oude doos" uit handen van drs. W. J. Schou ten, voorzitter van de C.P.N.B., de Commissie tot Propaganda voor het Nederlandse Boek. President van Daf ereburger Eindhoven EINDHOVEN De burgemeester van Eindhoven, ir. H. B. J. Witte, heeft de scheidende president van de raad van bestuur van Daf NV, de heer W. A. V. van Doorne, het ere burgerschap van de stad aangeboden en de daarbij behorende gouden ere penning uitgereikt- „Deze onderschei ding moet worden gezien als waarde ring voor uw bijzondere bijdrage aan de gezonde industriële ontwikkeling van Eindhoven", zei de .burgemeester tijdens een bijzonder druk bezochte receptie in de Stadsschouwburg. Het enige waarover nog gesproken kan worden is volgens hem het tracé van het kanaal dat van de Wester- schelde naar de Antwerpse Linker- scheldeoever moet lopen en de voor waarden die Nederland aan België wil stellen. De heer Delwaide wil pas weer naar Hulst gaan wanneer daar de stemming ten aanzien van Antwerpen verbeterd is en er geen uitspraken meer vallen als „De Belgen zijn cor rupt", zoals op een hoorzitting over het Baalhoekkanaal is gebeurd. Boze brief De heer Delwaide heeft van de ac tiegroep "Wereldwinkel Middelburg" een boze brief ontvangen naar aanlei ding van uitspraken van hem. Hij heeft enige tijd geleden in een inter view met een Belgische krant gezegd: "Ik heb van Zeeuwse zijde nog nooit bezwaren gehoord tegen de vestiging van een grote chemische industrie in de omgeving van Terneuzen of tegen de Hoechst- en Péchineyfabrieken in het Sloegebied of tegen de uitbreiding van het industriegebied bij Vlissingen in de richting van Borssele, noch te gen industrievestiging nabij Ossenis- se." Henk Herrenberg heeft verklaard dat uit de algemene staking een groot aantal lessen geleerd kunnen worden. Zo zijn er geen specifieke wetten ter bescherming van de arbeiders. De wetten die er zijn, zijn ten gunste van het bedrijfsleven en de regering. Er zal een partij van de arbeid moe ten komen om ze te veranderen. Ook wordt volgens hem geleerd dat het land op dit moment niet geregeerd wordt door de regering-Sedney, maar geen drie partijen zijn (regering, be- geen drie partijen zijn (regering, be-? drijfsleven en arbeidende macht), maar maar twee: het bedrijfsleven en de regering zijn „een pot nat", aldus Herrenberg. Van een onzer verslaggevers ANTWERPEN/MIDDELBURG De Antwerpse schepen (wet houder) voor havenzaken L. Delwaide is boos op de bevolking van Oost-Zeeuws-Vlaanderen en de actiegroep „Wereldwinkel Middel burg" is verontwaardigd over uitspraken van de heer Delwaide. Volgens de heer Delwaide is er in Oost-Zeeuws-Vlaanderen een agitatie tegen Antwerpen aan de gang "waar het gemeentebestuur van Hulst niet vreemd aan is" Het stadsbestuur van Antwerpen heeft het overleg met het gemeentebestuur van Hulst op 22 september, waarvoor het was uitge nodigd, afgezegd. De Antwerpenaren hebben het gemeentebestuur van Hulst in een brief laten weten dat de reeds gemaakte afspraak beter onge daan kan worden gemaakt, gezien dc sfeer die in Hulst heerst en gezien de uitkomsten van de hoorzittingen in Hulst over het Baalhoekkanaal. Ver on tivaa rdigd over de vraag of het Baalhoekkanaal er wel of niet moet komen. Dat is volgens hem geen vraag, want op dat punt is al drie jaar geleden tusen Ne derland en België een akkoord be reikt.. De heer Delwaide is verontwaar digd over het feit dat tijdens de hoor zittingen in Hulst gediscussieerd is

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7