PAUS HERROEPT BAN TEGEN LUTHER NIET dominicanen nu commune Verzoek Worms afgewezen Verontwaardiging over leiding Hervormde kerk Promotie prof. Versteeg Ontslagen aan Vrije Universiteit 's Heeren Loo besteedt tientallen miljoenen aan ver nieuw inzeil ld; Uw probleem is het onze... Banzer wil pers „muilkorven" COMMENTAAR Paus Paulus en Luther Feestje Een woord voor vandaag beroepIngswerk Volksfront tegen hartziekten zou commercieel zijn Protest tegen bezoek van prof. De Wit aan Z.-Afrika Betere voorlichting van Vatikaan Brieven die olei zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In hehand-llnc worden genomen. lie- üelnii' line Is verzekerd. Vragen die m. underline met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten ..I Vraag: Is het mogelijk mij de Ne derlandse uitzendingen op te geven van radio-Vaticaan? Antwoord: Volgens opgave van het kantoor van de pauselijke internun tius (Saint Siège.Carnegielaan 3-5. Den Haag) werd enige tijd geleden de Nederlandse uitzending van Radio- Vaticaan beëindigd. De motivering was, dat Belgen naar de Franse uit zending kunnen luisteren en de Ne derlanders zowel Duits als Engels goed kunnen begrijpen. Men ziet ech ter bij de internuntiatuur het belang van een Nederlandse uitzending nu wel in. Men zal de zaak bij het Vati- caan aanhangig maken. We mogen u in dit verband wel dankbaar zijn voor uw vraag, ook wij zijn benieuwd hoe het Vaticaan zal reageren. Vraag: Welke zilveren guldens en rijksdaalders, geslagen tussen 1950 en 1970 zullen de meeste verzamel waar de hebben of krijgen? In welk jaar zijn de minste guldens en rijksdaal ders geslagen? Antwoord: Het is volgens deskun digen een algemeen misverstand dat het verzamelen van bepaalde guldens en rijksdaalders winstgevend zou zijn. Als u weet. dat in 1963/66 de minste guldens werden geslagen en dat dit er nog minstens 500 miljoen waren en dat in het jaar 1964 de minste rijksdaalders zijn gemaakt, namelijk 2.8 miljoen, dan kunt u zelf de gevolgtrekking wel maken.Het is wel aardig een complete reeks van 1959 tot heden bij elkaar te krijgen, maar zoiets heeft toch weinig waarde. Bij het onderzoeken van deze zaak boorden wij nog een eigenaardigheid, die we u niet willen onthouden: munten zijn, zo lang zij gangbaar zijn, eigendom van de rijksmunt. De tegenwaarde is slechts van hem, die ze bezit. Vandaar dat men de gangba re munt niet mag gebruiken om er sieraden of lepeltjes van te maken. Wel is dit toegestaan voor de niet meer gangbare munt. LA PAZ Het rechtse bewind van kolonel Hugo Banzer, dat twee weken geleden in Bolivia aan de macht is gekomen, zal alle wettige maatrege len, waaronder een verzoek om uit levering te baat nemen om die jour nalisten te „muilkorven" die halve en hele leugens over het bewind ver spreiden. Dit heeft de minister van binnen landse zaken, kolonel Andres Selich, gisteren in een vraaggesprek ver klaard. Volgens hem gaat het voor namelijk om journalisten die bij de machtsovername naar het buitenland zijn uitgeweken. WORMS Paus Paulus heeft het verzoek van de rooms-katholieke bevolking van Worms om de ban tegen Luther ongedaan te maken afgewezen. Het „comité van rooms-katholieke parochies in W orms" had de paus in april om her roeping van de ban gevraagd. Het was toen 450 jaar geleden, dat Luther zich in Worms voor de Rijksdag moest verantwoorden. betrekkingen kunnen zijns inziens beter bevorderd worden door verdere gezamenlijke studie en gebed. PAUS PAULUS De brief uit Worms is beant woord door kardinaal Wille brands, het hoofd van het Vati caanse secretariaat voor de een heid. Hij schrijft, dat de paus het op dit moment niet moge lijk acht, inzake Luther- verdere stappen te doen dan wat de kar dinaal zelf verleden jaar heeft gezegd op de Lutherse wereld assemblee. Willebrands zei daar, dat de con-- troversen van de zestiende eeuw thans vanzelfsprekend in een nieuw licht verschijnen en hij oefende kri tiek op beoordelingen van Luther ,.die de waarheid en de liefde en daarmee de eenheid" niet hebben ge diend. In zijn brief schrijft Willebrands, dat opheffing van de ban hem niet de juiste maatregel lijkt om effectief uitdrukking te geven aan de gewij zigde opvattingen over Luther of om te komen tot nieuwe banden tussen rooms-katholieken en lutheranen. De Gang van zaken rond Kosmokomplot Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Twintig leden van de hervormde kerk hebben in een brief aan het breed mode- ramen van de synode en aan de directie van Kerk en Wereld uiting gegeven aan hun veront waardiging en verontrusting over de gang van zaken rond Kosmokomplot II. Zij vallen over het feit, dat de lei ding van de kerk de schijn op zich heeft geladen uit de weg te zijn ge gaan voor insinuerende publikaties in één krant. Zij zijn verontrust over „het nerveus pogen de rust in de kerk te bewaren en het verlies van een aantal getrouwen te voorkomen". Tot de ondertekenaars behoren dr. C. J. Dippel, Eindhoven, prof. dr. J. de Graaf, De Bilt. ds. E. E. Stern, Am sterdam en prof. dr. J. Spema Wei land, Amsterdam. Namens Septuagint hebben de pre dikanten J. Lugtigheid te Hem en J. Vuijst te Zeist een stuk opgesteld, waarin zij zeggen: „Wij zijn optgoo- Paus Paulus heeft het verzoek van de rooms- katholieke bevolking van Worms om de ban tegen Luther ongedaan te maken, afgewezen. Natuurlijk zou herroeping van de ban een spectaculair gebaar zijn. Of het zinvol zou zijn, is een tweede. Volgens het r.k. kerkrecht houdt de ban bij de dood op. Daarom is het onmogelijk, om iemand na zijn dood van de ban te ontslaan, ook al zou deze ten onrechte zijn geweest. Er is maar één mogelijkheid: als de ban kerk rechtelijk problematisch is geweest, kan men een voudig verklaren dat ze op een ongeldige wijze-af- N gekondigd, en dus nietig is. Dat is in 1965 gebeurd met de beruchte ban uit het jaar 1054 tegen patri arch Michael Kerullarios van Konstantinopel, die het grote schisma tussen oost en west een feit deed Worden. Wij onderschatten de vaardigheid van de kerk- Sjah Mohammed Reza Pahlevi van Perzië, bij genaamd de Koning der Koningen, het Centrum van het Heelal en de Schaduw van de Almachtige wil een feestje geven, omdat 2500 jaar geleden Cy rus de Grote het Perzische rijk stichtte. Dat zal niemand hem kwalijk nemen, ook al is de familie van Mohammed Reza Pahlevi nog maar vijftig jaar bij de leiding van Perzië betrokken. (In 1921 deed de vader van het Centrum van het Heelal, een le gerofficier die nauwelijks lezen en schrijven kon. met succes een greep naar de macht.) Maar wat wél een bedenkelijke indruk maakt, is de opzet van. dat herdenkingsfeestje, die, om het mild te formuleren, niet de indruk wekt aangepast te zijn aan de uitermate bescheiden omstandigheden waar in de overgrote meerderheid van het Perzische volk veroordeeld is te leven. Onder toezicht van een stel Fransen wordt sinds vorig jaar, voor rekening van het Perzische hof, een soort tijdelijke droomstad uit de grond ge stampt, waar de sjah in oktober vijfduizend gas ten, onder wie tientallen gekroonde en ongekroon de staatshoofden, een paar genoeglijke dagen hoopt te bezorgen. Over de kwaliteit van hun natje en droogje om maar één aspect van het feest te noemen behoeven die gasten niet in te zitten. Te hunnen gerieve houdt de Koning der Koningen volgens het Franse dagblad- Le Figaro vijftig ton kaviaar achter de hand. Hun maaltijden zullen wor den geleverd door het super-de-luxe-restaurant Maxim in Parijs, waar de sjah ook de bloemen, de hoeden, de kapsters en ander gespecialiseerd volk voor zijn festiviteitje heeft besteld. Wat dit sprook je uit duizend-en-één-nacht gaat kosten, is ons niet onthuld. Maar dat die kosten wel een paar stuivers meer bedragen dan het gemiddelde jaarinkomen Christus begint met de wet tegen het doden, als Hij gaat af breken wat mensen leren en gaat laten zien wat God leert. Do den is het leven van een ander nemen. Christus zegt niet dat i joden ten onrechte denken dat dat verkeerd is. Hij gaat een staf verder. Tegenover doodslag plaatst Hij toorn: „Een ieder, die in tooni leeft tegen zijn. broeder, zal vervallen aan het gerechtChristu spreekt niet over het aardse gerecht. Hij spreekt over het gerechl waar de mens zich voor zijn hele leven zal moeten verantwoorden en waarvan het aardse gerecht maar een flauwe afschaduwing is. Toorn en doodslag staan op een lijn. Toorn blaast een mede mens weg uit ons leven. Toorn doet iemand de rug toekeren. Ei daar ligt het grote gevaar. God heeft gezegd dat er liefde moe zijn, liefde voor God en voor de medemens. Maar toorn plaats de medemens buiten onze liefde en daarom buiten ons bereik. We lezen vandaag: Jeremia 3118—26. cheld omdat voor ons gevoel het mo- deramen niet slechts een knieval heeft gedaan voor „de machten", maar zich ook zo verslingerd heeft aan die machten. Het moderamen van de hervormde kerk heeft de grootste beleidsfout sedert jaren gemaakt, toen men besloot zich tegen de opzet van Kosmokomplot te richten in plaats van tegen de leugencampagne van De Telegraaf". Het tweetal doet een beroep op mo deramen en synode om publiek terug te komen op „deze fatale beslissing", om zo te voorkomen, „dat de exodus uit de kerk van jong en geëngageerd kerkvolk nog groter wordt". GEREF. KERKEN Beroepen: te Deventer: P. Boonstra te Zaandam. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen; te Amsterdarr.-Z. (buit- verb.): J. H. Veefkind te Krommenie. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Amsterdam-N.: C. de Ridder te Nunspeet. Van onze correspondente BREDA „Volksfront tegen hart en vaatziekten" is de naam van een nieuwe stichting die maandag haar activiteiten begint met het verkopen van hartspeldjes a 1 gulden. Coördi nator is de heer J. van der Putten uit Oosterhout. Via een advertentie heeft hij een aantal „hartbrigadiers" opge roepen die van een aardige bijver dienste worden verzekerd. De Nederlandse Hartpatiëntenver eniging heeft zich wegens de com merciële opzet nadrukkelijk gedistan tieerd van de nieuwe stichting. De voorzitter van de Hartpatiëntenver eniging, de heer H. Fievet uit Breda, is bang dat hun acties verward zullen worden met die van het „Volksfront". Hij verzet zich vooral tegen het aangekondigde „hartzegelplan". Dit plan is eerder door de heer Van der Putten ten bate van de Hartpatiën tenvereniging op touw gezet. Dit ze gelplan is een fiasco geworden; er ontstond een nadelig saldo van 100.000 gulden. Dat bedrag zal door de heer Van der Putten op tafel moe ten worden gelegd. Deze zou hierdoor aan de rand van een faillissement staan. „Door gebruik te maken van de goedgeefsheid van het publiek hoopt hij zijn faillissement te voorko men met acties van het „Volksfront", zoals de hartspeldjes- en de hartze- gelactie", aldus de heer Fievet. De Hartpatiëntenvereniging heeft enige tijd geleden, zij het tevergeefs, al een gerechtelijke procedure tegen de heer Van der Putten aangespan nen. De overeenkomsten tussen de Hartpatiëntenvereniging en Van der Putten over de hartzegelactie voor deze verenigingen is nog niet onge daan gemaakt. Van een ohzer verslaggevers AMSTERDAH Onder zeer grote belangstelling is vanmiddag aan de Vrije Universiteit te Amsterdam de Apeldoornse hoog leraar J. P. Versteeg gepromoveerd tot doctor in de godgeleerd heid op een proefschrift over: „Christus en de Geest. Een exe getisch onderzoek naar de verhouding van de opgestane Christus en de Geest van God volgens de brieven van Paulus". Promotor was prof. dr. R. Schippers. Prof. Versteeg, sinds januari 1969 hoogleraar in de nieuwtestamentische vakken aan de theologische hoge school van de christelijke gerefor meerde kerken te Apeldoorn (daar voor was hij acht jaar predikant van de christelijke gereformeerde kerk te Wormerveer), gaat in het eerste hoofdstuk van zijn studie uit van 1. Korinthe 15,45. Nergens wordt door Paulus meer expliciet over de -opge stane Christus gesproken. Het tweede hoofdstuk gaat in op de gegevens in Romeinen 1,3b, 4a en in 1 Timotheus 3,16 b. In deze teksten wor den resp. en vóór-paulinische belij denis en een vóór-paulinische hymne gezien. Uit dit tweede hoofdstuk blijkt in welk opzicht Paulus- zich aansluit bij de hem voorafgaande traditie omtrent de verhouding van de opgesrtane Christus en de Geest, alsook in welk opzicht hij deze tradi tie een eigen aksent geeft. In de volgende hoofdstukken wordt de historische volgorde van de brie ven van Paulus aangehouden. Het laatste hoofdstuk heeft een samen vattend en concluderend karakter. Prof. Versteeg komt tot de volgende conclusie: I. De verhouding van de opgestane Christus en de Geest van God is in de brieven van Paulus eschatologisch bepaald; II. Het spre ken over de Geest van God is in de rechtexperts van het Vaticaan niet, om als hetmoet ook in de ban tegen Luther wel een technische on volkomenheid op te sporen. Maar men kan zich er alleen maar in verheugen,'dat het Vaticaan die weinigzeggende weg blijkbaar niet op wil. Een for mele schuldbelijdenis, zoals die aarzelend tijdens het Vaticaans concilie is uitgesproken, zet evenmin enige zode aan de dijk. Rome kan Luther pas werkelijk rehabiliteren, als het konkreet naar hem ging luisteren of alleen maar zou willen leren van de fouten in de manier waarop het in de zestiende eeuw op een binnen kerkelijke reformatiepoging heeft gereageerd. Zolang iemand als Hans Küng anno 1971 nog praktisch met de ban bedreigd kan worden omdat hij de onfeilbaarheid van de paus in discussie stelt zou het een belediging van Luther zijn, als de ban over hem werd opgeheven. per hoofd van de Perzische bevolking een paar jaar geleden geschat op nog geen 900 gulden mag veilig worden aangenomen. Het is jammer, dat deze protserige vertoning van een betrekkelijk nieuwbakken dynastie zoveel be langstelling van buitenlandse staatshoofden en an dere beroemdheden trekt. Nederland siert het, dat zijn Koningin en, naar verluidt, hoogstwaarschijn lijk ook prinses Beatrix en haar echtgenoot, niet van de partij zullen zijn. Als dit in Teheran wordt begrepen als een blijk van reserve jegens de ver kwisting die de Schaduw van de Almachtige zich veroorlooft, kan het misschien niet zoveel kwaad, dat prins Bernhard zich wel onder de genodigden mengt. Maar wanneer het Nederlandse hof zich ge heel en al afzijdig zou houden van de komende ca priolen rondom de Pauwentroon, zou de houding van Nederland stellig een nóg gavere indruk ma ken. Dat is ook wenselijk, omdat belangstelling voor het feestje van de sjah maar al te gemakkelijk kan worden opgevat als steun aan zijn regime dat nu piet bepaald uitblinkt door eerbied voor recht en menselijkheid. Het folteren en vermoorden van politieke gevangenen schijnt in Perzië niet vol strekt ongebruikelijk te zijn. De Westduitse jurist Hans Heinz Heldmann, die vorig jaar oktober in opdracht van Amnesty International een kijkje ging nemen in Perzië, kwam terug met de bood schap, dat „recht en wet daar met een onvoorstel bare cynisme worden genegeerd". Ook met het oog daarop valt te hopen, dat iedere potentiële vertegenwoordiger van Nederland voor de uitno diging van sjah Mohammed Reza Phalevi feeste lijk bedankt. O (Van een onzer verslaggevers) ERMELO De vereniging tot opvoeding en verpleging van gees teszwakke kinderen ,,'s Heeren Loo" (sinds kort is ,,'s Heeren Loo" de officiële roepnaam van de vereniging) heeft zijn eigen miljoenendans beleefd. De in Ermelo gehouden vergadering van de vereniging machtigde het bestuur om in verband met de financiering van nieuw bouw- en herstructureringsplannen besluiten te nemen waarbij het om enige tientallen miljoenen guldens gaat. Voorzitter H. M. Oldenhof deed over deze plannen een aantal mede delingen. Bij de bouw van de nieuwe inrichting Noorderhaven te Juliana- dorp werd een mijlpaal bereikt: de eerste 72 kinderen konden worden opgenomen. Als de bouw verder vol gens de plannen verloopt, zullen in november 1974 zeshonderd pupillen aanwezig zijn. Deze nieuwbouw ver loopt mede daarom zo vlot. omdat de provincie Noord-Holland voor de fi nanciering garanties kon verstrekken buiten het contingent om de oudste inrichting, "s Heeren Loo, dacht dit jaar te beginnen met de éerste fase van de zo noodzakelijke herstructure ring. Maar men werd slachtoffer van de garantiebeperkingen. Gelukkig kon de bouw van een zwembad en een gebouw voor fysiotherapie voort gaan en kon ook begonnen worden met de bouw van vier nieuwe pavil joens. Op de Dr. mr. Willem van den Berg-Stiéhting te Noordwijk-Binnen is een nieuwe centrale keuken met restaurant in gebruik genomen. Een eerste zusterhuis komt dit najaar ge reed, twee andere zullen zo spoedig mogelijk volgen. Op de observatiekliniek Ederhorst te Ede kwam een zusterhuis gereed en zijn twee nieuwe paviljoens in ge- KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Durdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman. J. van Hofwegen. bruik genomen. De komende maand hoopt men een derde paviljoen te kunnen openen en het vierde zal op korte termijn volgen. Op de inrichting Het Westerhonk te Monster wordt de derde bouwfase voorbereid die het aantal bedden van 300 op 700 zal moeten brengen. In het grote ruimtetekort voor de pedagogi sche diensten zal weldra zijn voorzien als het zogenaamde provisorium ge reed komt. Groot-Scliuylenburg De inrichting Groot-Schuylenburg te Apeldoorn heeft goedkeuring ge kregen voor de bouw van een zwem bad, een zaal voor bewegingstherapie en een gebouw voor de technische dienst annex brandweergarage. Groot-Emmaus in Ermelo werd dit jaar opgeschrikt door een grote brand, die de centrale wasserij in de as legde en een aangebouwd pavil joen buiten gebruik stelde. De bouw van een nieuwe moderne wasserij op het nieuwe terrein is in een gevor derd stadium van voorbereiding. Op De Hartenberg in Otterlo wer den de plannen voor de bouw van de tweede fase opnieuw en nu voor het laatst uitgesteld. Deze plannen die de capaciteit van deze inrichting moeten verdubbelen, zullen naar het ,zich laat aanzien begin 1972 worden ingediend. Tot bestuurslid van 's Heeren Loo werd gekozen de heer F. Omta bur gemeester van Wieringermeer. Over nu de officiële roepnaam ,,'s Heeren Loo" zei voorzitter Oldenhof dat die na^m grote bekendheid heeft gekregen, tot in de beurswereld toe, want de opgenomen leningen staan daaronder in de prijscourant vermeld, „het meest doorslaggevend is ge weest," aldus de heer Oldenhof. „dat de naam 's Heeren Loo (de bestaande lange naam spreekt niet tot de bui tenwacht) de herinnering levendig houdt aan de pioniers. Le Prof. Dr. J. P. VERSTEEG brieven van Paulus eschatologisch van karakter; III. De verhouding van verleden, heden en toekomst wordt in de brieven van Paulus bepaald door de verhouding van de opgestane Christus en de Geest van God; IV. Het werk van de Geest van God heeft in de brieven van Paulus een somatische gerichtheid. AMSTERDAM De wetenschappe lijke staf van de subfaculteit psycho logie van de Vrije Universiteit heeft het bezoek van de kinderpsycholoog prof. dr. J. de Wit aan de blanke uni versiteit van Potchefstroom afgekeurd. Volgens de staf zal deze reis in Zuid- Afrika worden opgevat als steun aan de apartheidspolitiek. Door de VU is inmiddels meege deeld dat prof. De Wit ook „gekleur de" universiteiten zal bezoeken. Daar mee zou de reden van het protest ver vallen zijn. De Vrije Universiteit on derhoudt sinds 1958 contact met de Potchefstroomse universiteit voor Ho ger Christelijk Onderwijs. In het ka der van de „uitruiling" van docenten ging wijlen prof. J. Waterink in 1959 als eerste naar Zuid-Afrika. Na hem bezochten de hoogleraren J. Lever, D. H. Th. Vollenhoven en M. C. Smit de universiteit van Potchefstroom. Uit Zuid-Afrika kwamen de hoogleraren G. Dekker, H. G. Stoker, F. J. J. Coet- zee en J. A. van Eden naar de VU. 1-Iet verblijf van de gastdocent duurt doorgaans een maand of twee. Prof. J". de Wit is op 1 september jl. naar Zuid-Afrika vertrokken. ROME (KNP/UPI) Hoop op een grondige verbetering van de voorlich ting van het Vaticaan is ontstaan door de benoeming van de Ameri kaan pater Edward L. Heston (64) tot voorzitter vap de pauselijke commis sie voor sociale communicatie. Deze commissie, die verantwoorde lijk is voor de image van het Vati caan in pers, radio, film en televisie, werd sinds de oprichting in 1952 ge leid door aartsbisschop Martin J. O'Connor, eveneens een Amerikaan. Ook de vice-voorzitter, de Italiaanse bisschop Agostino Ferrari-Toniolo, heeft een andere baan gekregen. Hij is benoemd tot permanent vertegen woordiger van het Vaticaan bij de FAO. De kritiek op de voorlichting van het Vaticaan dateert van de naconci- liaire tijd, toen de winsten in de voorlichting over het concilie totaal verloren gingen. Heston heeft zich in de perswereld een goede naam ver worven als dagelijks voorlichter tij dens het concilie. NIJMEGEN (KNP) Een dee| de negen dominicanen, die in Rico uit hun functies ontslagen zi verlaat het land. De overblijvendi zijn voornemens een dominicaan religieuze commune te stichten, te einde van daaruit hun werk onder bevolking voort te zetten. „De gelofte van armoede zal d j van bijzondere actualiteit voor o i worden", aldus pater Cyril Meye i voor zijn ontslag pastoor van Corner in Porto Rico. Hij verblijft voor e j korte vakantie bij familie in Nede land. Het werk, dat hij met zijn team j Comerio doet, in samenwerking n een volkshogeschool, omschrijft hijN het bewustmaken van de Portorik e. nen van hun situatie, niet alleen vo wat betreft hun kerk-zijn, maar eve 1 zeer hun sociaal-economische situatl c Het team in Yauco is uit elkaar r vallen. Pater Ben Vocking gaat ra enh. Peru. Dr. F. Boks, gespecialiseerd|| Zuidamerikaanse problemen, naar Nederland terug. Wat de pal Pons en Pijnenburg gaan doen is q niet bekend. De bisschoppen hebl een brief geschreven aan de katiJ lieke universiteit en colleges, waar zij verbieden een van de ontslagi priesters tot leraar te benoemen. Universiteit heeft opbouwende taak in samenleving Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De unlversitei kc hebben volgens de academische r een belangrijke taak bij de opbo zo van de samenleving. Zij moeten ten platform zijn voor wetenschappelijbon discussies over de maatschappeli Enn problemen. De academische r ar heeft minister De Brauw (wet mdi schapsbeleid) een nota gestuurd i P(e enkele gedachten over de taak vanjp 5 universiteit. v Naast onderwijs en ondera |<jt noemt de nota de zorg voor de om bouw van de maatschappij, voor post-academisch onderwijs en contact met instellingen van universitair onderwijs als taken de universiteit. Bij het naar elkaar toegroeien universiteiten en hoger beroepsoni wijs moet, volgens de raad. een pl ingeruimd blijven voor afzonder! centra van wetenschappelijk one zoek. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. zangstem, 4. uitst oef kend, 9. vreemde munt, 11. werpank fnar 12, snelzeilend schip, 16. deel van I ar oor. 17. luitenant (afk.), 18. muzieki strument, 21. verzoek, 22. internation trein, 23. gegraven waterweg. 25. maa stand, 27. schrijfgerei, 28. onderwïfp. k 31. alleenzang, 32. gekheid, 34. teki reedschap, 35. gebogen been. Verticaal: L waterstand, 2, vernis, spijltje, 5. vaarwel, 6. haal, 7. soort tó toes 8. Nederlands Gezag (afk.), 10. pal -en boom. 13. smet, 14. zuil met grafschi |enL 15. bloem, 17, meisjesnaam, 19. zwi XOl kleverige stof, 20. telegrafisch koers richt, 21. vaandel, 24. romeins keizer,' sappig, 28. bedekt bloeiende plant, gesloten, 30. hogepriester te Silo, welaan, 33, afnemend getij. satii Oplossing vorige puzzel Louis Hor.: 1. arena, 5. berk, 7. meloen liticu kerker, 10. G.P. 12. kilo, 13. ribes, 14.1 ters 15. Dl. 1*. Rte 17. O.V.. 18. ree, 19. td t au Eiger. 21. asem. 22. tt. 23. beraad,5r te nora, 27. kaal, 28. serie. Vert.: 1. as, 2. emelt, 3. Nero, 4. al beril, 6. en, 8. Oerle, 9. kievit, 10. g« 11. psalm, 12. kloet. 15. Ieren, 18. w 19. tsaar. 21. Aare, 24. ros, 25. sa, 26. l, SF der nde blij\- te zi oni In R

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2