•taking in Suriname ►ntwikkelt zich snel Egypte brengt M.-Oosten weer voor VN Heath en Lynch blijven van mening verschillen OOK DEEL POLITIE SOLIDAIR Meer begrip nodig voor epilepsie-patiënten Bevolkingsgroei in Amerika stagneert Protest tegen politie-optreden tijdens taptoe Tuinders krijgen geen voorschot meer voor olie Spectaculaire opleiding John F. Kennedycentrum Actiegroep neemt vliegtuigen in de kijker bij Schiphol Gratis reizen Moskou wil wereldtop ontwapening 1! 9 WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1971 Van een medewerker J PARAMARIBO De algemene staking in Suriname ontwikkelt fcch snel. In de stakingscentra hebben zich duizenden verzameld, lie het werk neer hebben gelegd. Het werk is ondermeer gestaakt loor werkers in de haven en het loodswezen, de douane, de Suri naamse luchtvaart maatschappij, de veerdienst over de Suriname- tivier, op de bananenplantages en de suikerplantages. Alle banken op één na zijn geslo- |n. Het elektriciteitsbedrijf van Pa- naribo wordt gedeeltelijk draaien- gehouden, maar kan onmiddellijk pheel gestopt worden. Ook een deel jan de politie staakt. Vandaag zal lok het personeel bij Suralco Para- en Billiton en Bruynzeel het [erk neerleggen. VASTBESLOTEN De stemming onder de bevolking is fstig maar vastbesloten, verklarin- van de Surinaamse werkgevers, femer van koophandel en o.m. de di- Jktie van Suralco dat de stakings- ■gen niet zullen worden uitbetaald pben weinig indruk gemaakt, lln de stakingscentra ziet met hin- Jstanen, javanen en bosnegers naast jeolen. Op de regeringsradio zijn za- Irdag en zondag voortdurend oproe- i van de bonden doorgegeven. GEEN NIEUWS iDe indruk bestaat dat de regering t niet heeft aangedurfd het doorge- van deze betaalde advertenties, fals in 1969, te verbieden. De Suri- lamse televisiestichting heeft m.i.v. Indag afgezien van alle binnenland- nieuws, waardoor het mogelijk |erd ook een tweede toespraak van gemier Sedney te weigeren. De pre fer hield zijn toespraak nu voor de Idio. Het was een laatste oproep aan bevolking de vakbondsleiders op macht uit zouden zijn niet leunen. AANSPORING I In feite echter krijgt men meer de uk dat de vakbondsleiders ge- wd worden door de stemming on- r de leden, en de velen die zich op t moment in grote aantallen aan- friten. De bemiddelingspoging van [faten-voorzitter Lachmon vrijdag en Iterdag jl. is geheel mislukt, omdat ji regering en met name premier Iney zich op het standpunt stelde met de vakbonden slechts onder leid kon worden over vakbonds- i en niet over politieke eisen. EISEN pe voornaamste eisen van de bon zijn: Onmiddellijke prijzenstop, versneld woningbouwprogramma, prkgelegenheid creërende maatrege- enkele fundamentele sociale wet- i waaronder een algemene ziekte- rzekering, ouderdomspensioen, een Inimumloon, een nieuwe minister arbeid i.p.v. waarneming van de- li vakante post door premier Sedney meer van de winsten van de bui tenlandse bedrijven voor Suriname. In feite komt het neer op een totaal andere sociaal-economisch beleid. Het is de vraag of dat met de huidige of een enigszins gewijzigde regering uit voerbaar zal zijn. Veel verbazing heeft het in Suriname gewekt dat de staten tot nu toe niet bijeen geroepen zijn. ONZEKERHEID De indruk bestaat dat dit een illus tratie is van de grote onzekerheid binnen de regeringspartijen zowel als de NPS die hun greep op de bevol king zien verslappen. Tot nu toe ziet men weinig politie op straat. De registratiecentra van de bonden worden door de politie gemeden. De meeste winkels zijn open. De Suri naamse kranten meldden gisteren dat slechts 10 pet. van de werknemers aan de stakingsoproep gehoor had ge geven. De schattingen van de bonden zijn tussen 40 pet. en 60 pet. KORT GEDING Intussen hebben de Surinam Alu minium Company, de Billiton Maat schappij Suriname, Bruynzeel en de stichting machinale landbouw te Wa gen ingen korte gedingen aanhangig gemaakt tegen de bestuursleden van de bedrijfsbonden en de vakcentrales waarbij deze bonden zijn aangesloten. Volgens deze maatschappijen hebben de bonden een staking afgekondigd die in strijd is met de bestaande cao's. De vakcentrales mikken op een uit breiding van de acties. Gisteravond zouden het rijstbedrijf Wageningen en het rijstbedrijf Prins Bernhardpol- der plat gaan. SOLIDARITEIT Vanuit Nederland zijn de eerste adhesiebetuigingen binnen gekomen. Het Surinaamse actiecomité „Sura- com" te Nijmegen, de vereniging „Ons Suriname" uit Amsterdam en de Surinaamse studentenverenigingen in Leiden en Nijmegen hebben soli- dariteitstelegrammen verstuurd. Buurjongens kijken naar de bloedvlekken op tegelstenen van het 14-jarige Noordierse meisje Anette M'Cavigan. Het meisje werd deze week tijdens een schietpartij tussen de IRA en het Britse leger in Londonderry doodge schoten. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Werknemers die aan vallende ziekte lijden kunnen zonder extra risico's hun beroep uitoefenen als ze goed ge reguleerd worden. Er zijn vol doende medicijnen die de pa tiënt vrij van aanvallen kunnen maken, hoewel naar nog betere middelen wordt gezocht. Hierover wil de Nederlandse feder- ratie voor epilepsiebestrijding binnen kort gaan praten met de werkgevers organisaties, met de bedoeling meer begrip voor de patiënten te kweken. Er zijn in Nederland naar schatting tachtigduizend patiënten, waarvan ongeveer een kwart in een of andere vorm maatschappelijke hulp nodig heeft. Hoe omvangrijk het probleem pre cies is, weet men niet, maar ook hieraan wordt gewerkt. Vanaf begin volgend jaar gaan de 53 Nederlandse huisartsen die als peilstations werken voor het registreren van bepaalde ziekten, de epilepsie in hun onderzoek opnemen. Daaruit moeten gegevens komen over de noodzakelijke omvang van medische en maatschappelijke begeleiding. BEGELEIDING Dit vertelde dr. J. H. Bruens, presi dent van het Internationale bureau voor epilepsiebestrijding, dat deze week zijn vierde Europese sympo sium houdt in Amsterdam. Het congres is vooral gewijd aan de maatschappelijke begeleiding van de patiënten. Die is bij deze ziekte erg belangrijk, omdat de omgeving vaak zodanig op aanvallen reageert dat dit weer zijn terugslag op de patiënt heeft. WASHINGTON (AP) Het aantal nieuw geboren baby's in de Verenigde Staten is zo gering dat rekening moet worden gehouden met een bevolkingsaanwas van nul procent en een totale heroriëntering van de economie nodig zal blijken. Dit wordt gezegd in een pas gepubliceerde studie. De bevolkingsexplosie van vlak na de Tweede Wereldoorlog is nu vervangen door de grootste achteruitgang van het aantal kinderen onder de 5 jaar die de V.S. in de laatste 120 jaar heeft gekend. Dit bleek uit de volkstelling van 1970. De teruggang valt samen met een bijzonder grote toename van het aantal personen tussen de 15 en de 34,'de voornaamste periode waarin kinderen worden verwekt. En toch is het aantal kinderen onder de 5 jaar met niet minder dan 15,5 procent gedaald. De studie die aan het onderwerp is gewijd toont onder meer aan dat het gevolg van de afname in het aantal baby's op economisch terrein vergaande gevolgen kan hebben. Niet alleen zal het aantal geboorten kunnen afnemen tot het niveau waarop het aantal sterfgevallen groter wordt dan het aantal geboorten, maar scholen zullen leeg komen te staan. Industrieën zoals bijvoorbeeld de speelgoed-ind.ustrie en andere die gericht zijn op het toenemen van het aantal jonge gezinnen zullen zeer te lijden hebben?aldus de studie. DELFT Het comité „De Laatste Taptoe", een actiegroep die afschaf fing van het traditionele muziekeve nement op de Delftse markt wenst, heeft in een brief aan de Tweede Kamer, de Delftse gemeenteraad en de ministèries van defensie en van binnenlandse zaken geprotesteerd te - gen het politieoptreden tijdens de Taptoe. De methoden die de politie hier gebruikte waren volgens het co mité „ongehoord en horen thuis in een politiestaat". „Tientallen rechercheurs bespio neerden het taptoeterrein en de on middellijke omgeving", zo staat in de brief. „Verdekt opgesteld in een auto bevond zich een foto-apparaat, waar mee stiekum argeloze burgers wer den gefotografeerd. Voorts heeft de politie gebruik gemaakt van de mo gelijkheid om kamers op de markt te huren, die normaal aan toeschouwers worden verhuurd, en zich achter de ramen verdekt opgesteld". Tijdens een demonstratie van het actiecomité kreeg de politie verster king van mariniers, die volgens de informatie van het comité hadden gevraagd of ze „op los mochten knuppelen". Ook op de voorzitter van het tap toecomité, de Delftse wethouder P. E. Elfferich, werd kritiek geoefend. De briefschrijvers: „We beschouwen de mentaliteit van de heer Elfferich, die ook als taptoeaanhanger geen be zwaar heeft tegen openbaar kanon gebulder als publieke vermakelijk heid, als verderfelijk en een gevaar voor de democratie". Van onze parlementsredactie IJLDEN HAAG Er zijn geen ver achtingen bij de tuinders gewekt, It de voorschotregeling in verband pt de dure stookolie ook zal gelden por het volgende stookseizoen. Minister Lardinois van landbouw woordt dit op vragen van de eede-Kamerleden ip de PvdA, 6 heren Vredeling en ©ankert. De Europese Commissie acht deze ie van steunverlening onverenig- r met de gemeenschappelijke kt. De minister overweegt trou- is geen maatregelen voor het vol- ide stookseizoen, omdat de olieprijs "s 5 juni is gedaald met ƒ26.75 pe-" en omdat niet wordt verwacht de scherpe prijsstijging van het örige seizoen zich herhaalt. Tegen de stimuleringspremie om de lastuinbouwbedrijven van stookolie aardgas om te laten schakelen, laakt de Europese Commissie geen f zwaar. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Actiegroepen te gen geluidshinder door vliegtuigen hebben een nieuw wapen ontwikkeld in hun strijd tegen de geluidsoverlast. Over twee weken zullen zij op grote schaal „vliegtuigvangers" gaan ver spreiden, schuif kijkertjes waarop de hoogte van overvliegende vliegtuigen is af te lezen. Op deze wijze valt op ongeveer vijftig meter nauwkeurig te signaleren of vliegtuigen in de omge ving van luchthavens zich aan de voorgeschreven hoogte houden. Het is bekend dat vaak tegen de door de minister vastgestelde hoogte- grenzen voor opstijgend en landend vliegverkeer, wordt gezondigd, Tot dusver was het moeilijk dit precies aan te tonen. Actiegroepen tegen ge luidshinder, waaronder de groep Schiphol-stop, hebben daarom de doe-het-zelf hoogtemeter gecon strueerd een goedkope versie van de professionele kijkers die deskundi gen gebruiken om de minister exact te kunnen aantonen wanneer cn hoeveel vliegtuigen van de vastge stelde regels afwijken. De kijkertjes gaan enkele kwartjes per stuk kos ten. De kijkertjes zijn te bestellen op telefoonnummer 31.51.31 in Haar lem. Bij de kijkertjes zal ook een kleurenplaat geleverd worden, met behulp waarvan kan worden vastge steld van welke maatschappijen de vliegtuigen zijn. Maandag is de tienmiljoenste Opel van de band gekomen sinds Adam Opel de fabricage vari naaimachines verwisselde voor die van auto's. Het heuge lijke feit werd op gepaste wijze gevierd: De tienmiljoenste, tienmiljoeneenste en de negenmiljoennegenhonderdduizendnegenennegentigduizendnegenhon- derdnegenennegenste werden overgedragen aan het Duitse Rode Kruis LONDEN (AP, Reuter, UPI) - en zijn Ierse collega Jack Lynch gisteren niet tot een gezamenlijke in Ulster. Nadat Heath maandag al het Ierse voorstel tot inschakelen van de VN had verworpen en opheffing van de Ierse deling had afgewezen, heeft Lynch gisteren verklaard dat de eni ge oplossing voor de Ierse crisis de aansluiting is van Ulster bij de Ierse Republiek. Een conclusie van het vervroegde topberaad, dat aanvankelijk in okto ber zou worden gehouden, was dan ook niet verwacht. Lynch zei gisteren na afloop van in totaal elf uren over leg: „Wij hebben alles grondig be sproken, ik heb mijn standpunten volkomen duidelijk naar voren ge bracht". Lynch voegde eraan toe: „Er was geen kwestie van een akkoord berei ken over voorstellen. Het was louter een diepgaand onderzoeken van de situatie". De Ierse premier heeft be kendgemaakt dat meer Brits-Ierse besprekingen zullen volgen. HEATH Volgens zegslieden in Londen heeft Heat'n ermee ingestemd om een nieuw „politiek initiatief" te nemen inzake Noord-Ierland. Aangenomen wordt dat Heath van plan is de Noordierse rooms-katholieken een stap tegemoet te komen door hen meer in spraak te geven in het Noordierse be stuur. Een middel daartoe zou kunnen zijn het invoeren van evenredige ver tegenwoordiging. Thans geldt in Ul ster het districtenstelsel. Maar de dis tricten zijn door diverse kunstgrepen soms zo vertekend, dat in gebieden waar een rooms-katholieke meerder heid is toch protestantse Unionisten de besturen bezetten, zoals in de stad Londonderry lange tijd het geval is geweest Lynch zou. volgens de zegslieden, beloofd hebben dat zijn regering strenger gaat optreden tegen de IRA. Met name de kampementen van de IRA. van waaruit akties in Ulster worden ondernomen zouden door Du blin actiever worden aangepakt. De IRA geniet in de Ierse Repu bliek een nog steeds groter wordende populariteit, ten koste van de reputa tie van premier Lynch en zijn rege ring. - De Britse premier Edward Heath zijn na een tweedaags topoverleg conclusie gekomen over de situatie de acties van Britse militairen tegen het 'Ierse volk' en afschaffing van het Noordierse bestuur. De regering Brian Faulkner heeft al gezegd niet te willen praten met 'moordenaars'. PAISLEY De extremistische predikant lan Paisley heeft maandagavond voor een menigte van 20.000 'loyalisten' ver klaard dat er nu behoefte is aan een 'derde macht' om de IRA te bestrij den. Aangenomen wordt dat Paisley 'daarmee heeft bedoeld dat de 'loya listen' zich nu klaar moeten maken voor de strijd voor Ulster, evenals de UVF, de vrijwilligersstrijdmacht van Ulster, zich in de twintiger jaren wa pende tegen aansluiting van Ulster bij het zuiden. Er zijn aanwijzingen dat ondergronds in Ulster een nieuwe UVF klaar staat voor gewapende ac ties tegen de IRA. De twee belangrijkste oppositie groepen t-w. de sociaal democratische en labour-party (SDLP) en de ovcr- vyegens rooms-katholieke vereniging voor burgerrechten hebben inmid dels het Britse plan om besprekin gen te voeren met vertegenwoordigers van allé bevolkingsgroepen afgekeurd. Beide partijen verklaarden niet mee te werken zolang niet alle ge vangenen zijn vrijgelaten. De SDLP wil verwerping van de huidige poli tiek van de Britse regering. Het parlementslid Bernudette Devlin onderschreef dit standpunt in Londen ten volle. 2 Septemberdagen op uw 65+ kaart Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die upast. jaarkaart p.p. f 50.- voor echtpaar f 75.- 3-maandskaartp.p. f 20.- voor echtpaar f 30.- NS-legitimatiebewijs óf pasfoto('s) en trouwboekje of paspoort meebrengen. Vraag de folder aan het loket. IRA De rechts-republikeinse vleugel van de IRA, de militante provisionals, hebben hun geweldacties opge schort tot woensdagnacht 12 uur. Dit heeft een woordvoerder van de provi sionele IRA meegedeeld. De IRA wacht het antwoord van Belfast en Londen af op het pak ket eisen dat eerder deze week is in gediend. De campagne wordt in ver hevigde vorm hervat als niet wordt voldaan aan de, zoals beëindiging van CAÏRO (UPI, Reuter, AP) Egypte zal de crisis in het Midden- Oosten aan de komende Algemene Vergadering van de Verenigde Naties voorleggen. Het besluit werd volgens Al Achram genomen nadat Israël alle pogingen tot uitvoering van de Veiligneidsraad- resolutie van november 1967 had verworpen. Daarin staat dat Israël zich moet terugtrekken uit de in juni 1967 bezette Aiabische ge bieden. Volgens het gezaghebbende blad gaat minister van buitenlandse zaken Mahmoud Riad volgende week naar New York om Egypte te vertegen woordigen tijdens het algemene debat in de VN-Assemblee. Het Midden-Oosten zal waarschijn lijk pas in de tweede helft van de zitting ter sprake komen. Egypte pleegt met een groot aantal andere landen overleg over een geschikte da tum. Israël WASHINGTON Met de Dige overlevende broer van 'ijlen de president onder het ubliek is maandagavond het F. Kennedy-kunstcentrum 111 Washington met een voor- litvoering van Leonard Bern- •in's „Mis" voor het eerst open- esteld. De officiële-opening geschiedt van- 'ond. Dan zullen vele beroemdheden 't de hele wereld present zijn bij de •femière van het stuk muziektheater jyis" dat Leonard Bernstein op ver- van mrs. Jacqueline Kennedy Cassis) ter nagedachtenis van haar v£r!eden echtgenoot schreef. Het geheel uit wit marmer opge- tokken kunstcentrum, dat 70 miljoen °llar heeft gekost, werd maandag- 'ond sprookjesachtig verlicht door Wjnwerpers, enkele uren voor de 'Kvoering opengesteld opdat het pu- bliek er rustig in kon rondlopen. Dinsdagavond was er een tweede ge nerale repetitie van „Mis" voor con gresleden en diplomaten. De grote concertzaal (2.750 plaat sen) zal donderdagavond officieel in gebruik worden genomen met een concert door het National Symphony Orchestra, waarschijnlijk in tegen woordigheid van president Nixon. Nixon zou ook woensdagavond de ereplaats innemen bij de première van „Mis", maar hij weigerde dit met als argument, dat deze avond geheel voor de Kennedy's is. Mevrouw Jac queline Onassis zal op die avond niet aanwezig zijn, bevreesd voor de grote drukte en de herinneringen die haar wellicht te machtig zouden worden. Het Kennedy-kunstcenfrum zal pas helemaal compleet zijn, wanneer hei Eisenhower-filmtheater afgebouwd zal zijn. In Amsterdam is maandag de nieuwe Fiat 127 gelanceerd. Bij de Rai stonden 300 auto's van dit model gereed voor de Fiat-agenten. In elke Fiat-show room is de auto te bekijken. Hij kost, inclusief BTW, 6333 gulden. Chevron heeft de grootste benzine-tankwagen van Europa aan zijn wagen park toegevoegd. Het treingewicht van de truck met oplegger is 50 ton. De wagen, die 46.000 liter benzine kan vervoerenis 15 meter lang en wordt voortbewogen op 22 wielen, waarvan behalve de voorste twee, ook de achter ste twee bestuurbaar zijn. - - MOSKOU (Reuter) De Sow jet-Unie zal dezer dagen offi cieel het bijeenroepen van een wereldconferentie over ontwa pening voorstelten. Dat is giste ren van welingelichte diploma tieke zijde in Moskou vernomen. Het denkbeeld is al geopperd dooi de Russische partijleider Leonid Brezjnew, die het in maart op het 24-ste congres van de Russische Par tij als onderdeel noemde van een uit zes punten bestaand vredesprogram. Naar van genoemde zijde verluidt, heeft Moskou het initiatief al aange kondigd bij een aantal landen, waar mee de Sowjet-Unie overeenkomsten heeft inzake politiek overleg. Het of ficiële voorstel zou worden gedaan in een brief aan secretaris-generaal Thant van de Verenigde Naties De Rucsen zouden met hun initia tief vooral de Amerikanen en Chine zen dc wind uit de zeilen willen ne men bij hun jongste diplomatieke ac- WUBtiftir''- -nvift- De Israëlische ambassadeur in Washington. Jitzjak Rabin, die giste ren uit Tel Aviv naar zijn stand plaats terugkeerde, zei voor zijn ver trek, dat „de deur open is voor een gedeeltelijke vredesregeling met Egypte, maar dat een debat in de VN- Assemblee over het Midden-Oosten de vooruitzichten slechts kan scha den". Intussen is bekend geworden, dat de Israëlische vice-premier Jigal Al- Ion voor een vijfdaags bezoek in Zweden is aangekomen. Het is het derde bezoek van een Israëlische lei der aan Zweden in vijf maanden. Na premier Golda Meir bracht lco-t geleden ook Gideon Rafael, een hoge vertegenwoordiger van het ministerie van buitenlandse zaken er enkele da gen door. De bezoeken gaven aanlei ding tot speculaties over geheime Is- raëlisch-Russische contacten. De di plomatieke betrekkingen werden tij dens de juni-oorlog van 1967 afgebro ken. Allon maakt de reis als minister van onderwijs. De maandag uitgebroken staking van Israëlisch luchtvaartpcrsoneel is geëindigd. De stakers hebben de toe zegging gekregen dat zij binnen drie dagen antwoord krijgen op hun eisen. De stakingsonrust verplaatste zich naar de steden, waar bijna 8.000 kruideniers uit protest hun winkels gesloten hielden. Jordanië tiviteit. Peking heeft een ander voor stel van Brezjnew, dat een conferen tie van de vijf kernmogendheden beoogde, vorige maand afgewezen. Volgens de Chinese regering zijn alle staten en niet juist de landen met kernwapens bekommerd om de vrede. Sinds de eerste Chinese kernproef in 1964'-heeft Peking steeds geageerd tegen de 'supermogendhe- den' Amerika en Rusland, die op grond van hun kernwapenarsenaal de wereld zouden willen overheersen. Koning iHoessein van Jordanië heeft aangekondigd, dat zijn land een politieke partij krijgt, zoals in Egypte en andere Arabische landen het geval is. Communisten kunnen er geen lid van .worden. De partij krijgt de naarr. Jordaanse Nationale Liga. Op de oprichtingsbijeenkomst in het koninklijke paleis in Amman zei de koning, dat „de Liga constructieve oppositie mogelijk zal maken uit haar eigen rijen." De Palestijnse verzetsorganisaties zullen deelnemen aan een verzoe ningsbijeenkomst met vertegenwoor digers van de Jordaanse regering in Djeddah (Saoedi-Arabië). De confe rentie had maandag moeten begin nen. Zij werd uitgesteld wegens ver schil van mening onder de verzetsor ganisaties over het nut van de be sprekingen. In Beiroet (Libanon) is een voor aanstaand lid van de Joodse gemeen te. de 67-jarige Albert Atallah, ont voerd. Hij was al enkele malen be dreigd door Palestijnse commando's.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9