Delft-Tanthof: Nieuwe wijk met 5000 huizen Directeur nam mededeling brand niet au serieus MATRAS j^j^jJ-^Sj^MATRASSEN-LEIDEN Verolme zit fusie van Rijn-Schelde nog steeds dwars Eengezinswoningen in groene omgeving Eisen van een jaar voor aanslag Radio Noordzee ft Jaarvergadering Arjos Z.-Kolland Schooljeugd spaarde twee miljoen de enige matras met de juiste celbalans Meer leden voor Zuidhollandse Ver. AR-bestuurders 5 WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1971 Gezond slapen geneest, verjongt en verkwikt! DELFT Nu wijk Voorhof van de Prinsenstad op voormalig grondgebied van Schipluiden praktisch volgebouwd is en over enkele jaren ook de bouwactivi teiten in wijk Buitenhof stop gezet zullen worden ligt op de tekentafels van het Rotterdamse architektenbureau Van den Broek en Bakema het schetsplan voor de nieuwste Delftse wqk. die de naam Tanthof krijgt. Hier zullen vijfduizend wonin gen gebouwd worden teneinde huisvesting te creëren voor de zich steeds uitbreidende bevol king. In tien jaar tqds groeide Delft maar liefst van 74.120 (be gin 1960) tot 83.611 inwoners (begin 1970). Direkt bij de plannen betrok ken is de werkgroep Tanthof die begin mei van dit jaar be gon met het maken van een ont werp-bestemmingsplan voor de nieuwe wqk. De werkgroep be staat uit stedebouwkundige me dewerkers van de architecten groep Van den Broek en Bake ma en van de dienst openbare werken van de gemeente Delft. Nu nog weiland, straks een aantrekkelijke woonwijk voor duizenden Delftenaren. Op de achtergrond de hoge flats van de bijna volgebouwde Delftse wijk Voorhof. Een van de boerderijen langs de Abtswoudseweg. Over enkele jaren het centrum van de nieuwe wijk Tanthof. Een Stuurgroep controleert en bege leidt de werkgroep. Regelmatig wor den nieuwe facetten van het plan besproken. In de Stuurgroep zitten vertegenwoordigers van de gemeente, de provinciale Planologische Dienst van Zuid-Holland, de Raad van Ad vies voo.r de Stedebouw, diverse wo ningbouwverenigingen en de Stich ting Studentenhuisvesting. Tanthof is op een stuk grondgebied ten zuiden van de Kruithuisweg die verbinding met Rijksweg 13 geeft geprojecteerd. In elke bouwfase zal de wijk zo goed mogelijk toegankelijk moeten worden gemaakt voor alle soorten verkeer. Gekozen is voor een netwerk van smalle, open zones, die zowel oost-west als noord-zuid lopen. Naar behoefte kunnen fietspaden en/ of straten worden aangelegd. De we gen mogen geen barrière in de wijk vormen. Zij krijgen beveiligde of kruisingvrije oversteken voor voet gangers en fietsers/bromfietsers. Vanaf de Tanthofkade door het Abtswoudse gebied naar het station Delft-Zuid loopt diagonaal door de wijk een hogere kleirug. Deze kleirug is uitermate geschikt voor beplanting en kan tevens worden benut voor een snelle fiets- en wandelroute (verbin ding) van en naar het station Delft- Zuid. Groen In Tanthof is veel groen gepland. In het westelijk deel wil men om de 175 a 200 meter oost-west lopende groenstroken aanbrengen, zodat elke woning binnen één minuut lopen van verkeersvrij openbaar groen komt te liggen. Singels en plassen completeren dit alles tot een aantrekkelijk geheel. Daarentegen is het oostelijk deel van de geplande wijk geschikt voor be bossing met handhaving van bestaan de sloten en bomen rond de oude Abtswoudseweg die richting Kethel- Schiedam loopt. In de beleidsnota voor stadsontwik keling die dezer dagen is verschenen onderstreept het college van b. en w dat de bestaande bebouwing langs de AbtsVoudseweg moet worden ge handhaafd. Alle boerderijen zullen door de gemeente worden aangekocht of onteigend. Ze zullen ontruimd worden als daarvoor een andere be stemming van een openbaar ka rakter gevonden is. Voorgesteld is de scholen in dit gebied te situeren. De terreinen hier omheen kunnen openbaar groen worden. Door kleine groepjes woningen bij de scholen te situeren zal sociale controle ook op avonden en weekeinden mogelijk worden. Woonvorm In Tanthof wil men zoveel mogelyk laagbouw realiseren. Enkele plaatsen zjjn geschikt voor de bouw van ge stapelde woningen. Deze kunnen in verscheidene varia ties worden toegepast. Dit type is in een Eindhovense nieuwbouwwijk reeds in aanbouw. Het zijn woningen zonder duidelijke verdiepingen-schei ding, maar met kamers op verschil lende hoogtes. Alles is zo ontworpen dat het later mogelijk is er nog een verdieping op te zetten of eventueel in de tuin een nieuwe kamer aan te bouwen. Door hoge tuinmuren te bouwen krijgt men een patio-idee. ÖOLTGEN SPLAAT In fort „Prins Hendrik" te Ooltgensplaat wordt vrijdag en zaterdag de jaar vergadering van het provinciaal ver band Arjos Zuid-Holland gehouden. Voor de zaterdagmiddag zijn als fo rumleden uitgenodigd de Tweede Ka merleden de heren mr. W. Aantjes (AR) en drs. J. van den Doel (PvdA). De heer M. H. L. Weststrate, vice- voorzitter van de Raad voor de Volkshuisvesting, zal vrijdagavond spreken over „Woningbouw". ROTTERDAM In 1970 hebben ongeveer 100.000 leerlingen van 442 scholen tezamen ruim twee miljoen gulden gespaard, aldus De Spaarbank te Rotterdam. De bank heeft een veelvoud van dit bedrag uitgezet in leningen aan on derwijs en aan andere sociale instel lingen. In samenwerking met de afdeling sport en recreatie ter gemeentesecre tarie heeft De Spaarbank te Rotter dam voor elf takken van sport een wisselbeker uitgereikt. uitbreiding van de werkgelegenheid in Delft behoeven te betekenen, doch eerder een mogelijkheid tot verplaat sing en/of uitbreiding van reeds be staande bedrijven en kantoren. De gemeente Delft verwacht dat het ontwerpplan voo.r Tanthof nog dit jaar in de gemeenteraad kan worden behandeld. kers en eist tegen alle vijf verdachten een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van het voorarrest. PLANNEN Uitgebreid namen de duikers en Nortert de diverse mogelijkheden on der de loupe. De duikers zouden eerst legaal proberen aan boord van het zendschip te komen om daar sabotage te plegen. Lukte dit niet, dan zou men met een knokploeg aan boord kunnen gaan, of de bemanning be dwelmen. Ook was er een moment sprake van een „overval" door als marechaussee of mariniers vermomde mensen. Al deze ideeën wimpelde Norbert af. Slechts het laten springen van de ankerkabel of een brand aan boord vonden genade in zijn ogen. Om dit goed te kunnen voorbereiden, was er geld nodig en Hendrik ondertekende slechts ten dele ingelicht, de cheques Voor de rechtbank verklaart hij: ,.Ik heb achteraf pas beseft welke verant woordelijkheid ik daarmee op mijn schouders laadde". Enkele dagen voor Norbert met va kantie ging, vertelden de duikèrs hem opgewekt, dat er waarschijnlijk toch een mogelijkheid was legaal aan boord te komen. Opnieuw werden sabotage en brand besproken. Tot slot zou vol gens de duikers Norbert gezegd heb ben: „Ik zal een fijne vakantie heb ben als de Mebo II in brand zou ra ken". Dit ontkent hij voor de rechtbank ten stelligste: „Ik heb hen verboden de springstof te gebruiken". Dit ver oorzaakt een babylonische spraakver warring. Niet de brand bleek uitein delijk met zoveel woorden verboden te zijn, maar het gebruik van springstof aan boord. WAARSCHUWING Dit, terwijl de duikers beweren, die ontploffing juist veroorzaakt te heb ben, om de bemanning te waarschu wen. dat zij aan dek moesten komen. Omdat er 'bovendien wel gesproken was over het gebruik van springstof voor de ankerkabel, waren zij ervan overtuigd dat Norbert hen de vrije hand liet. De medeplichtigheid van Norbert en Hendrik wordt door hun raadslie den hevig bestreden. Mr. H. G. Keune wijst op het feit dat Norbert afwezig was tijdens de aanslag en niet precies meer op de hoogte zou zijn. Ook Hen drik zou de plannen slechts gedeelte lijk kennen. Toch gaf hij na een eerste mislukte poging nog 2000 aan de duikers voor een buitenboordmotor. „Ik dacht dat zij die nodig hadden om te pendelen naar hel schip. Ik leefde in de veron derstelling dat zij daar toch werk hadden gekregen." Toen het geld ech ter werd gehaald, kwam ook de brand ter sprake. Deze opmerking narr. hij echter niet ernstig. De raadsman van de duikers, mr. K. W. Zieleman, vraagt zich af of de rubberboot, waarmee de duikers bij mistig en donker weer, gewapend met de benodigde spullen, een compas en een transistorradio naar het schip gingen, een vaartuig in de betekenis van de wet is. Op grond hiervan vraagt hij directe invrijheidstelling. Een verzoek dat de rechtbank af wijst. Beide directeuren betuigen voor de rechtbank hun spijt over het gebeur de. Duidelijk zien zij dat de kans, dat de Nederlandse regering tegen beide piratenzenders zal optreden nog gro ter is geworden, terwijl zij juist heb ben geprobeerd deze kleiner te ma ken, ten eerste door middel van het kort geding dat zij tegen Noordzee aanspanden en ten tweede door de mislukte zeeroverij. In dit verband wijst mr. J. T. Ver meulen nadrukkelijk op het feit dat Veronica in haar elfjarig bestaan al tijd heeft geprobeert geen last te ver oorzaken. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Volgens de plannenmakers is de strook langs de Kruithuisweg en de spoorbaan Delft-Rotterdam minder geschikt voor woningbouw. Het Sta tion Delft-Zuid dat ruim een jaar ge leden werd geopend is reeds op de te verwachten toeloop van de nieuwe bewoners van Tanthof berekend. Het station moet een open entree naar de wijk krijgen. Vestiging van schone industrieën in deze omgeving is voor alsnog mogelijk. Vestiging van be drijven en kantoren zal geen sterke DEN HAAG Avontuur en vaderlandsliefde brachten de duikers Willem v. P. (23), Tom van der L. (26) en Jan P. (23) er toe op 15 mei brand te stich ten aan boord van het zendschip Mebo II van Radio Noordzee. Vaderlandsliefde, omdat zij had den gehoord dat er aan boord gespioneerd werd De grote drijfveer bleek echter de /25.000 die zij per man van Radio Veronica zouden krijgen als zij kans zagen de Mebo II binnen de territo riale wateren te krijgen. „De bedon gen aanneemsom", noemt de 48-jarige [Veronica-directeur Norbert J. ver dacht van medeplichtigheid dit. iDr.ze beloning zeggen de drie dui kers. Een kwestie van interpreteren. De Waarde die zowel de drie duikers als Pe directeuren Norbert J. en Hendrik V. (61) aan bepaalde woorden toeken nen komt tijdens de zitting nog al eens in het geding. Plannen om de Mebo II in handen te krijgen, worden er m de maanden februari tot en met mei meer dan genoeg gemaakt. De belde directeuren vinden het hun goed recht de Mebo II te „verove- ren' Vraagt inlichtingen bij da erkende woninginrichter. ROTTERDAM „Als de hausse in de scheepsbouw zes maanden eerder was gekomen, dan waren wij als Verolme-con- cern alleen doorgegaan". Deze woorden kwamen dinsdagmiddag uit de mond van Cornelis Verolme, grondlegger van het scheepsbouwbedrijf in Rotter dam, tijdens een door hemzelf georganiseerde receptie in het Hilton Hotel ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van zijn on derneming. H(j bleef by zyn mening, dat de fusie met de Rijn-Schelde niet nodig was geweest en dat de schulden aan het ryk binnen afzienbare tyd zouden zijn afgelost. „Het heeft niet zo mo gen wezen, maar nu het eenmaal zo ver is zal ik me volledig achter de fusie scharen in het belang van onze bedrijven". In dezelfde geest had de 71-jarige scheepsbouwer zich eind vorige maand ook al uitgelaten in een voor woord van het personeelsblad "Ver olme nieuws". Nu deelde hij de aan wezigen op de receptie mede, dat hij achter de schermen van het mam moetconcern „een grote rol zal blij ven spelen in het belang van de Ne derlandse economie, van de Neder landse gezinnen en het lieve vader land". De heer Verolme kreeg vele handen te schudden op zijn receptie Het Verolme-concern heeft, zo deelde hij mede, samen met Rijn- Schelde in het eerste half jaar van 1970 goede resultaten bereikt, die de verliezen volledig hebben wegge werkt. Hij gaf toe, dat de samenwer kende maatschappijen als een van de grootste scheepsbouwondernemingen ter wereld een goede toekomst tege moet zouden gaan. Dc oorspronkelijke moedermaat schappij van het Verolme-concern, de Verolme Machinefabriek IJsselmonde NV, had gisteren voor de werkne mers, die 20 jaar of langer in dienst van het bedrijf zün» een diner geor ganiseerd in het Rotterdamse Hilton hotel ter viering van het 25-jarig be staan. Cornells Verolme, die daar niet tevreden mee was, nodigde op eigen houtje een aantal mensen uit voor een receptie, die hy voorafgaand aan het diner hield. In een toespraak tot diegenen die gekomen waren zei hU dc afwezigheid van de directie van het bedrijf als een misverstand te beschouwen en niet als een hate lijkheid. GORICHEM Op 31 december 1970 stonden 403 leden ingeschreven bij de vereniging van Anti-Revo lutionaire gemeente- en provinciebe stuurders in de provincie Zuid-Hol land. aldus het jaarverslag van de vereniging. De groei van het leden aantal van 331 naar 403 wordt voor een groot deel toegeschreven aan het aanblijven als lid van vele oud raadsleden. Ten gevolge van een hogere af dracht aan het "Verband van Vereni gingen van AR-gemeente- en provin ciebestuurders moest worden besloten de bijdrage van de leden met ƒ5,- te verhogen voor dit jaar. In 1970 werd in Boskoop, Rotter dam en Gorinchem vergaderd. Het verslag merkt op dat alleen de verga dering in Gorinchem meer dan matig werd bezocht. De jaarvergadering 1971 wordt ge houden op vrijdag 1 oktober in Zwijndrecht. Het programma omvat o.a. een forumdiscussie bestaande uit de heren Van der Brugge, Elfferich, Van Es, Hopman, Spaans en Westra- te. Een bepaling in het contract dat zij Met de eigenaren van het zendschip, de heren Bollier en Meister, hadden. s'°nd dit toe. En de aangeboden hulp v'an de duikers namen zij maar al te sraag aar) ^ls tegenprestatie lever- den zij de 16.000 die de duikers no dig hadden om een boot, springstof- jen, ontstekingsapparatuur, zwemves ten en benzine te kopen. Een tegenprestatie, die hen volgens officier van justitie, mr, dr. H. van 'l veer, medeplichtig maakt aan het Uitrusten van een schip voor zeeroof, "ij vindt deze medeplichtigheid even zwaar wegen als de daad van de dui-

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5