Dr. Kist wil samenlevingsberaad gemeenten op gang brengen in His Landfilm over Israël Dissertatie antwoordt aan de machten' IJdelheid Een ivoord voor vandaag Dr. Kist naa rechtbank in Arnhem Puzzelhoek TT COMMENTAAR BEROEPïNGSWERK Werkloosheid gedaald door seizoensinvloed GOED DAT ER POLITIE IS..? Ander gedragspatroon Het zal de bevolking van Indone sië toch ook wel opgevallen zijn dat in de hoogste kringen van Neder land geheel andere opvattingen de overhand hebben gekregen en dat men, wat de zondagsviering betreft, een heel ander gedragspatroon volgt dan voorheen het geval was. Immers, toen werd er door de „eersten van den Staat" wel terde ge aan zondagsrust en zondagsheili ging gedaan. We denken in dit verband aan gouverneur-generaal L. W. F. van Idenburg, die, toen de Gerefor meerde Kerk van Batavia vakant was, tweemaal op zondag voorging in leesdiensten. Was dit geen schoon voorbeeld geven? Maar wat zien we in onze dagen? De ..eersten van den Staat" schij nen speciaal de zondag ervoor be stemd te hebben om die dag te ont heiligen. Terwijl men beter weten kan. Waar gaat het met ons land en volk in dezen heen? En... welk kerkgenootschap heeft hiertegen nu al een protest ingediend, een vlam mend protest a.u.b. opdat men ook nu ons geliefd Oranjehuis terug roe- pe tot de wet en de getuigenis. Ouderwets zult u misschien zeg gen? Inderdaad, maar in de onder houding van Gods geboden is ook anno 1971 groot loon. Meeuwen (N.B.) L. Janse Hulde, majesteit! Door middel van kranteversla gen, maar indringender en overtui gender nog door televisiebeelden, hebben wij het bezoek van Konin gin en Prins aan Indonesië meebe leefd. Een ware vredesmissie. Hart verwarmend, tussen de overwegend enervérende, irriterende, onrustba rende, verdrietende en onaangena me gebeurtenissen, die dagelijks de hoofdschotel vormen van het lande lijk en wereldnieuws. Hoezeer moeten wij dankbaar zijn voor het bezit van onze vorstin. Op alle terreinen, waarin de consti tutie haar persoonlijk optreden vrijlaat, demonstreert zij een haast moederlijk meeleven, een bezorgde belangstelling in ons doen en laten en een niet aflatende weetgierig heid in ons kunnen. In de eenvoud, eerlijkheid en spontaniteit, die haar kenmerken. Haar bezoek aan Indonesië ver dient ons aller lof. Een verzoe ningsmissie, een van haar staatsta ken, die zij daarbij terzijde ge staan door haar man op bewon derenswaardige wijze heeft ver vuld. Waarbij het intense, gewoon- menselijk medeleven soms uit haar ontroering duidelijk bleek bij mo menten van een ongedachte, zo hartelijke ontvangst. Een voor ons on voorstelbaar, vermoeiende taaki deze tien dagen van vertegenwoor diging, recepties, bezichtigingen en medebeleven van feestelijk betoon. Een missie ten bate van ons allen, een voorbeeld ook van verzoening, dat internationaal moet aanspre ken. Erkennen wij daarbij tevens, dat dit alles mogelijk werd door de verbluffend hartelijke, uitbundige, vaak ontroerende ontvangst die haar en indirekt ook ons van de zijde van leiders en volk van Indonesië is ten deel gevallen. Onze dank ook aan hen. En ons respekt voor het feit, dat toch nog verbor gen gebleven sympathie aanwezig bleek. Een grootse ontvangst, zon der een enkele wanklank. Het had ook anders kunnen zijn. Het was in één woord hartver warmend. Een bemoedigend licht punt, dat er toch ook nog iets be ters bestaat en bestaan kèn in deze verontrustende menselijke samen leving. Katwijk J. A. L. van Haarst Hoiiderdmiljoenste Gideonbijbel WASHINGTON Aan president Nixon is de honderdmiljoenste Gi deonbijbel aangeboden. Gideon's In ternational is een organisatie, die er naar streeft, dat er in elke hotelka mer een bijbel aanwezig is. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Menselijkerwijs gesproken heeft de hervormde kerk haar toekomstig bestaan op het spel gezet door in haar beleid sinds 1950 het vormingswerk niet als authentieke gestalte van de gemeente te rekenen en daaraan geen voorrang te verlenen. Met deze stelling (7), die hij toe voegde aan zijn heden verdedigde proefschrift „Antwoord aan de mach ten de functie van het vormings werk voor volwassenen in een tech nocratische samenleving" geeft mr. A W. Kist. jarenlang directeur van Kerk en Wereld (Driebergen) en ver volgens van Oud Poelgeest (Oegst- Vier kerken meer bij herv. wereldbond GENEVE De hervormde wereld bond heeft vier nieuwe leden toege laten. Het zijn kerken in India, Zwe den, Lesotho en Hongkong. De kerk van Noord-India, die vorig jaar ontstaan i? door een fusie van zes kerken, neemt de plaats in van de voormalige presbyteriaanse kerk, die in deze nieuwe kerk is opgegaan. De ze kerk telt 600.000 leden. De evange lische kerk van Lesotho telt 64.500 leden. Deze kerk is ontstaan uit werk van de t>arijse zending en werd ln 1964 zelfstandig. De classis Hongkong van de kerk van Christus in China (20.000 leden) heeft zich zelfstandig verklaard, om dat er geen geregeld contact met de kerk in China meer mogelijk was. Het Zweedse zendingsverbond telt 86.000 leden. geest) aan hoe belangrijk hij „het profetisch getuigenis van de gemeen te in de wereldgeschiedenis" voor het functioneren van de kerken acht. Mr. Kist. oorspronkelijk van bui tenkerkelijken huize, 'was een derge nen die in de bezettingsjaren (hij was toen advocaat en procureur in Rotter dam) samenleving en kerk wilden vernieuwen Met figuren als Eykman, Banning, Van Walsum. Idenburg, Berkhof en anderen zat hij in die jaren in de toen geheten commissie Kerk en Samenleving, later als raad officieel gefixeerd, die vanuit de fun damentele uitgangspunten van die tijd samenlevingsvraagstukken in de breedste zin van het woord door de gemeente voluit evangelisch wilde la ten toetsen. Niet uit de verf Een bewustmakingsproces dat via Kerk en Wereld tot stand diende te worden gebracht, mede door het in schakelen van wika's, die de gemeen ten daarvoor moesten mobiliseren, maar dat is nimmer uit de verf geko men. Uit het proefschrift van mr. Kist blijkt, dat hij deze grondgedach ten niet heeft losgelaten. Hij schreef het od verzoek van het bestuur der stichting Oud-Poelgeest met als pro motors de hoogleraren dr. H. Berkhof en dr. P. Smits. Nadat hij het vormingswerk voor volwassenen in een technocratische maatschappij vanuit drie aspecten DEN HAAG Voor de hele maand september is al besproken en als de tekenen niet bedriegen zullen de volgende maanden ook wel vollopen,, want wie maar een paar metër van "dé film „HIS LAND" gezien heeft, weet dat de Stichting Woord en Beeld de nieuwe stichting, die voor allerlei groepen „evangelisatie films" wil draaien met deze film over het land Israël een geweldige greep heeft gedaan. De door James Collier geregisseer de film houdt zich bezig met het hart van de Bijbel: Gods Belofte. Moeilijk lijkt zo'n theologisch begrip te verfil men. Maar dan is daar Israël. Daar lig gen de beloften zo maar op straat. Een ieder kan dat zien. Daar juichen de Profeten je toe. Na 25 eeuwen komt een volk verstrooid en berooid terug in zijn land en overduidelijk blijkt het Zijn Land te zijn. Twee Cliffs, Cliff Richard en Cliff Barrows trekken het land door. Cliff Richard zingt zes Ralph Carmichael-liedjes, waaronder de ti telsong: „Yes. it is His Land" en Cliff Barrows leest daarbij de Profe ten en dat alles samen: het land in zijn opbouw, de stem van de Profeten en de vrolijkheid van het lied is in al zijn facetten één juichende Psalm 72 geworden. De film ,die 60 minuten duurt, valt als het ware in drie delen uiteen: eerst het land (de wederopbouw van Israël, een steenwoestijn wordt groen gekleurd) ten tweede de stad (Jeruzalem, stad van vreugde, waar het leed wordt verzoend) en ten der de de Man. want wie Israël zegt kan om Jezus niet heen. Prachtig dat lied dat Cliff Richard zingt Over Bethlehem. Jammer, dat Cliff Barrows, aan Je- 7.us denkende nipt bij het. lezen der Profeten, blijft,rna^r, zplf ^§£at jpjej- ken. Dat was niet nódig 'gewees:; want de Profeten doen het zo veel beter dan onze armzalige preken en de Profeten hebben over Hem niet gezwegen. Zo zeker als men hun pro fetieën over het Land en over de Stad in Israël vervuld ziet, zo .ze ker zullen hun profetieën over de Messias vervuld gaan worden. De film „His Land" zal zijn weg in ons land wel vinden. Hij wordt gedis tribueerd door Stichting Woord en Beeld, Sweelinckplein 14, Heemstede. CLIFF RICHARD Als we de voorzitter van de Britse Labour-partij, de heer Ian Mikardo, mogen geloven, komen de beste biersoorten van Europa uit Denemarken en Tsjechoslovvakije, de beste textielmachines ui1 Zwitserland, de beste krachtcentrales uit de Sow- jet-Unie, de beste papiermachines uit Zweden, de beste optische instrumenten uit de DDR. de beste leerprodukten uit Oostenrijk, de beste schepen uit Noorwegen en de beste glas warén uit Tsjecho- slowakije. Deze opsomming heeft de heer Mikardo ten beste gegeven op het jaarlijkse congres van het Britse vakverbond (het TUC), dat deze week in Blackpool wordt gehouden. Hij deed dat niet om de Britse arbeiders te laten merken, dat ze van het buitenland nog heel wat kunnen leren (hoewel dat een zeer voor de hand liggende conclusie zou zijn), maar om de landen van de EEG, die even min in het rijtje voorkomen, af te kammen en de toetreding van Engeland tot dit achtergebleven gebied te bestrijden. Die toetreding staat vandaag officieel op de agenda van het TUC, dat met zijn 9,5 miljoen leden een macht van belang vormt binnen de Labour-partij.- De 'Eurofanatici' Mikardo's term voor de voorstanders van het Engelse lidmaatschap van de EEG vormen een minderheid in het vakverbond, en ongetwijfeld zal dan ook vandaag in Blackpool de indruk worden gewekt, alsof de overstap naar de EEG voor Engeland een periode van barre ellende zal inluiden. Dat Engeland zich bij de Europese gemeenschap zal aansluiten, is buiten kijf. De uitslag van de beslissende stemming die in oktober in het Lager- heeft beschouwd (sociologisch, andra gogisch en theologisch) ontvouwt mr. Kist in het slothoofdstuk een blauw druk volgens welke het vormings werk in de gemeente, breed oecume nisch opgevat, moet worden opgezet. In de eerste plaats zal de gemeente, op zijn minst 'n aantal kerngroepen in de gemeente, zich zoveel mogelijk samenlevingsvragen bewust moeten maken (éducation permanente). Ver volgens zal ze die in gezamenlijk be raad moeten toetsen vanuit het evan gelie, met gebed en open voor de hei lige Geest. Tenslotte zal de gemeente tot handelen moeten komen. Met zoveel woorden zegt mr. Kist, dat echt mens-zijn in onze samenle ving onmogelijk wordt als via vor mingswerk geen bewustzijnsverande ringen tot stand komen. Christenen zijn geroepen door creatief handelen structuren te veranderen. Aan deze profetische functie wordt in gemeenten zo goed als niets ge daan. Met verschijnselen als wat hij noemt de verslaving aan het gewelds- denken, het alleen maar denken in economische categorieën, de toene mende machtsconcentratie bij weini gen. de verwaarlozing van weerloze groepen, de sex. het opzwepen van de consumptiedrift, moet de gemeente bewust worden geconfronteerd. Het gemeentelid dient al deze en andere verschijnselen te toetsen qua historisch-religieus standpunt in deze tijd en aan zijn eigen geloven in Gods heerschappij. Daarvoor is een brede catechese nodig. Juist christe nen zijn verplicht hun bijdrage te ge ven aan het ontwikkelen van dit „vormingsdenken". dat mr. Kist wil laten uitmonden in een samenlevings beraad. Alle gestalten Zo'n beraad over maatschappelijke ontwikkelingen, dat wil zeggen: zo breed mogelijk gedacht, zou om te beginnen in de eredienst, hét pasto raat, het diakonaat. het jeugdwerk, kortom, in alle gestalten van het ge meentelijk samen-zijn op gang moe ten komen Daarnaast denkt hij aan specifieke beraadsvormen: aansluitend aan de eredienst (de hele gemeente concen treert zich op een aspect van de sa menleving), aan beraadsvormen los van de eredienst (overleg van de ge meente over bepaalde actuele ont wikkelingen) gp aan beraadsvormep iri jjroepen, die regelmatig voor uitge breider overleg bijeen komen. Voor dit alles moet er 'een leerhuis zijn. waar werkgroepen worden gevormd en waar pastores en leiders van be- raadsgroepen zich speciale thematie ken eigen maken. Een beleidsorgaan zou het geheel moeten Sturen Theo logisch- en in groepswerk geschoolde krachten zouden als supervisors moe ten optreden. Het beraad zou breed oecumenisch moeten functioneren: met andere kerken en ook met instanties die reeds met soortgelijke vorming bezig zijn. Aan landelijke coördinatie van een en ander zal al evenmin zijn te ontkomen. Daarom moeten svnodes en de bisschoppenconferentie bij het op gang brensen van dit beraad in eerste instantie worden betrokken. Daar zal desnoods Dressie voor mop- ten worden uitgeoefend. Uit het totale beraad zullen na drukkelijk daden moeten voortvloeien (een appèl tot de overheid, een actie, zo nodig een protest). Aan gemeente leden zou een zekere verplichting moeten worden opgeled om aan het samenlevingsberaad deel te nemen. Tot zover in het kort de blauwdruk. Tenslotte nog enkele stellingen: In dien in de liturgie en in de herderlij ke zorg geen andere vormen ontstaan voor het werkelijk belijden van schuld en voor het werkelijk ontvan gen van vergeving, dan wordt het een gemeentelid in deze tijd vrijwel on mogelijk gemaakt om nog op authen tieke wijze christen te zijn (stelling 10). Voor een adequate vormgeving van de verhouding tussen mensen en „machten" dienen allereerst door we tenschappelijke samenwerking de werkingen van het collectief onbe wust in en tussen de verschillende dieptelagen van de totale sociale wer kelijkheid tot voorwerp van onder zoek gemaakt worden (stelling 5). Dr. A. W. Kist. Antwoord aan de machten de functie van het vor mingswerk voor volwassenen in een technocratische samenleving. Uitgave Samson, Alphen aan de Rijn. Eer Christus gaat duidelijk maken hoe de mensen met hun boden Gods wet hebben doen overwoekeren, legt Hij volle nadn op de hoge waarde die wij aan de echte geboden Gods moeu toekennen. Hij zegt: Wie dan één van de kleinste dezer gebod ontbindt en de mensen zo leert, zal zeer klein heten in het ninkrijk Gods" Soms moet moedig worden gebroken met gangbare mening Maar pas op dat er geen streep wordt gehaald door te veel. D is het moeilijke van het restaureren van schilderijen. Het moet er af, maar soms verdwijnt met het vuil het schilderij zt Dan wordt het kostbaarste kunstwerk waardeloos. Zo gaat het ook met Gods geboden. Maar daar komt nog it bij. Wie Gods geboden te kort doet, doet zichzelf tekort. Hij zeer klein heten in het Koninkrijk Gods. Wie in Gods gebot snijdt, snijdt uiteindelijk in zijn eigen vlees. Wie de geboden b ten werking stelt, stelt ook Gods werk voor hemzelf buiten w king. Niet wij immers vervullen de wet, maar God vervult de w voor ons. Hij kan niet voor ons vervullen, wat wij zelf afgesch ven hebben. We lezen vandaag: Jeremia31:l-9, Van een onzer verslaggever» LEIDEN Dr. A. W. Kist, vandaag aan de theologische facull van de rijksuniversiteit promoveen sluit met zijn proefschrift „Antwoc aan de machten" een loopbaan af het vormingswerk, die na de twee wereldoorlog aanving en die hij thi op Oud Poelgeest, laatstelijk als r diedirecteur, beëindigt. Zijn dissen tie heeft hij op verzoek van het f stuur der stichting Oud Poelgeest schreven. De heer Kist, die 56 jaar is, van Oegstgeest naar Arnhem, hij benoemd is tot rechter in de rondissementsrechtbank. Hij zal ciaal worden belast met het voo reiden van een gecentraliseerde o f dings van rechters en officieren justitie. Opvolgster van de heer Kist| Oud Poelgeest wordt mejuifrouw H. Voltelen, die al jarenlang aan oecumenisch georiënteerde vorming centrum verbonden is. Zij was der voorzitters van de Algemi Kerkvergadering (AKV), de leken spraak in de hervormde kerk, die Driebergen werd gehouden. Dr. A. W. KIST huis zal worden gehouden, hoeft door de Eurofa natici niet met vrees en beven te worden afge wacht, ook al probeert Labour zijn parlementariërs tot tegenstemmen te verplichten. En zit Engeland eenmaal in de EEG. dan loopt het er heus niet meer uit. Sommige aanhangers van Labour zouden dat wel willen. Maar de leiding van hun partij heeft deze week in een memorandum over de EEG duidelijk gemaakt, dat ze haar verzet tegen de politiek van de regering-Heath niet zó ver zal drijven, dat ze, wanneer Labour weer aan de macht komt, -het Britse lidmaatschap ongedaan zal proberen te maken. In beginsel verwerpt de La bour-partij dit lidmaatschap dan ook niet ('wij zijn niet anti-Euromarkt, en nog minder anti-Europees', zegt het memorandum). Haar kritiek richt zich alleen op de condities die de regering-Heath met de EEG is overeengekomen condities overigens die Labour volgens sommigen onder haar eigen kopstukken wel zou hebben geslikt, als ze zeif maar op de regeringskussen had gezeten. Onder deze omstandigheden doen scherpe en bij wijlen furieuze debatten zoals die vandaag stellig in Blackpool worden gevoerd, dan ook sterk den ken aan dat soort donquichotterie dat de Prediker heeft betiteld als louter najagen van wind. De energie, door het TUC eraan gespendeerd, zou misschien beter besteed zijn aan pogingen om het Engelse bedrijfsleven wat dichter te brengen bij het peil van al die buitenlandse industrieën die volgens Ian Mikardo zulke uitnemende produkten afleveren. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Sprang (toez): J. Koo ien te Werkendam; te Nieuwerkerk a.d. IJssel: H. Jongerde» te Veenen- daal; te Rijnsburg (toez.): M. H. Boo- gert te Hellendoorn. Bedankt voor Ridderkerk Slikkerveer: A. Romein te Wezep. Beroepbaar: D. v.d. Bank, Piusstraat 100. Eindhoven (gods dienstleraar, voorber. pred. te Beek (L). GEREF. KERKEN Aangenomen naar Urk: L. Hartholt te Oostkapelle; de benoeming tot hulppred. te Den Haag-W: dr. R. J. v.d. Meulen em. pred. te Schevenin- gen. Bedankt voor Oosterbeek: E. C. Kim te Vroomshoop. Benoemd tot geest. verz. van „Regger's Oord" te Meppel: A. F. Goedendorp te Maas tricht. Aangenomen: naar Bunnik, H. G. Boswijk te Paramaribo. Protestantse campagne te^en abortuswetten LONDEN Protestanten in Enge land zijn een campagne tegen de voorgenomen liberalisering van de abortuswetgeving begonnen Hun or ganisatie heet „onschendbaarheid van het ongeboren leven" (SOUL). Derek Lindlev noemde het betreurenswaar dig. dat tot nu toe alleen de rooms- katholieke kerk tegen de verruiming van de wetgeving geprotesteerd heeft. R.k.-studeiiteii iu Italië naar links NAPELS (ANP) Na de r.k ar- beidersorganisatie in Italië (Acli) heeft nu ook de federatie van r.k. studentenverenigingen (Fuci) een de finitieve zwaai naar links gemaakt. Op hun nationale congres in Napels hebben de studenten zich uitgespro ken tegen de autoritaire gezagsuit oefening in de kerk, tegen het con cordaat, tegen het verplichte gods dienstonderwijs op de scholen en voor de echtscheiding. De studenten riskeren hiermee, dat de bisschoppen hun placet aan de Fuci zullen intrek ken. Hetzelfde is gebeurd met de ar beidersbeweging. KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant D.,rdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie J. de Berg (voorzitter), H.-P Ester. G J Brinkman J van Hofwegen. DEN HAAG Dankzij scizoensin- vloeden is de werkloosheid van man nen in het noorden des lands in augustus aanzienlijk gedaald. In Drente namelijk van 2,6 pet. tot 2,1 pft. van de mannelijke beroepsbevol king, in Groningen van 2,3 pet. tot 1,9 pet. en in Friesland van 2 pet. tot eveneens 1,9 pet. Daarmee liggen de drie noordelijke provincies overigens nog steeds ver aan kop: het landelijk percentage be droeg namelijk 1,4 pet., evenveel als in juli, want het totale aantal manne lijke werklozen is slechts gering ge daald, namelijk met 200 tot 40.000. Dit aantal is altijd nog ongeveer ander half maal zo groot als eind augustus vorig jaar, toen er 26.500 werkloze mannen waren. De seizoensinvloeden waarvan dus vooral het noorden (tijdelijk) profi teert, hadden in hoofdzaak betekenis voor de werkgelegenheid voor me taalarbeiders, bouwvakkers, landar beiders en losse arbeiders. In de sec toren handel en kantoor, horeca en vervoer (chauffeurs) steeg het aantal werklozen, met name in de provincies Noord- en Zuid-Holland, Noord-Bra bant en Limburg. Kruiswoord-puzzel HORIZONTAAL: 1. foedraal. 4. optocht 8. boom. 10. rivier in Italië, 12. duw, IS hoekbalkon, 17. Noors christenprediker, 11 soort, 20. soort bier, 22. betaalbewijs, 2 godsdienst van de Mohammedanen, water in Utrecht, 2a Europeaan. 27. vocht maat. 29. open plaats in een stad. 30. in wendig. 31. gesloten. 33. lidwoord, 37. hout, 38. keur, 39. gil VERTICAAL: 1. tor. 2 rund, 3. lengtemaat. 5. meisjesnaam, 6. en personw (afk.), 7. hoog bouwwerk. 9. muzieknoot 11. soort bijl. 12. aanwezig, 13. handelsbe trekking, 14. spitse bek van een vogel. IS houten klepper, 18. Myth, figuur. 21. priem 24. lyrisch gedicht, 25. smjwerktuig, 27. on heilaanbrengende godin, 28. opium toebe reid om te roken. 32. rivier in Rusland. 34 Myth, figuur. 35. afk. van item. 36. sledt 37. muzieknoot Oplossing vorige puzzel Hor.: 1. porie, 5. boter. 10. Aken. 12. Olgt 13. de. 14. kever, 17. el, 18. Ira, 20. gem, 21 UI, 22. nl. 24. ar. 25. eker. 26. snel. f" kn. 32. aar. .W. map. 36. eed. 38. tr. 39. regie 41. Io. 42. A'ida. 44. Nero, 46. talie. 47. steeL Vert.: 1. padie, 2 oker. 3. re, 4 ink. 6. ooi 7. Tl. 8. egel, 9 rallv, 11. aver. 15. eg, 16. Ere. 19. anker. 21. Irene. 23. lek. 24. ank. 27. pa tat. 29. raRe. 31. idool. 33 aria, 34. me. 37. Eire. 39 Rai, 40. ent. 43. dl. 45, Ee. <3>mdat ik geen vijf meter van de hoek stond I Een bon. Om twee héle meters verschil, de uitslovers! Bij mijnglaasje-voor-het-eten las ik, dat een man van 32 jaar zwaar gewond was geraakt: hij was een drukke straat in gefietst, en hij had onvoldoen de zicht naar links gehad. Vanwege een auto, die zo wat op de hoek geparkeerd had gestaan... A i#. -.eiWijé **»-• a

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2