bezuiniging wegenbouw gevaar voor verkeer Jitgewezen Tsjech reer in Nederland Nederlands meisje moest El Al-vliegtuig opblazen Vliegtuigramp in Alaska: 111 doden Weer gevangenen (nu 5) ontsnapt uit Scheveningen Mevrouw Soeharto omhelsde Koningin 2 moderne theeglazen Het Kwartet Irote werken in hun geheel uitvoeren Vluchtpogingen van en naar O.-Berlijn Explosieve list commando s mislukt Massaslachting in Australië bon Toeval redde baby Omgekomen door dalende bouwlift Dronken kapitein kon roer niet recht houden IRA doet Londen vredesvoorstellen Leidse Courant Maandag 6 september 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR'LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastieh is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" rUieiiu,, jofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1.63, p. m. f 6,95, p. kw. 20.65 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur DEN HAAG Vele wegen moeten er gebaand worden, maar niet de weg van de wegenbouwers naar het ministerie van economische zaken om steun te vragen. Deze opmerking maakte vanmorgen ir. H. D. Prins op de algemene vergadering van de Nederlandse Ver eniging Wegenbouwers. Hij zei dit naar aanleiding van plannen van de regering tot bezuiniging. „Het ministerie van verkeer en waterstaat wil, tegen de belangen ook van de werknemers in de we genbouw en last but not least ten na dele van de veiligheid van de weg. gebruikers, de kraan van de wegen bouw dichtdraaien." Temporiseren van noodzakelijke in vesteringen noemde ir. Prins geen be zuinigen. maar slechts uitstel van deze investeringen. Van een verslaggever DEN HAAG De 22-jarige 'sjech Jiri Broz, die woensdag Nederland werd gezet en ima toch van staatssecretaris rosheide van justitie toestem- miijg kreeg in ons land herzie- uiii van zijn zaak te bepleiten, r iondag teruggekeerd. Hij Pam per trein uit Parijs en dt zijn intrek genomen in Bilt, waar hij de laatste tijd rbleef. Broz werd hier opge- icht door zijn contactman, ir. V. Brüza te Eindhoven. De mensen wantrouwen de fewoonten en de tradities van voorvaderen minder dan un eigen inzicht. VAUVENARQUES Crita) heb je kleine broertje verteld dat diefje-met-verlos spelen. Nu kun- en wij tenminste ons spelletje gan- '"'iord afmaken! m?T wrin» DE BILT Nadat zaterdag een »ak koufront over ons land naar zuidoosten was weggetrok- tn, kwam het weer onder in- oed van een krachtig hogedruk- bied. Omdat er, vooral 's nachts, einig bewolking voorkwam, aren de verschillen tussen mi- mum- en maximumtemperatu- n groot. Overdag liep het kwik het binnenland op tot onge- «r 21 graden, om na zonson- Tgang weer te dalen tot rond graden. Het hogedrukgebied trekt in- liddels verder langzaam oost aarts naar Denemarken. Voor omgeving betekent dit wei- g verandering in het geschetste ferbeeld. Barometerstand: heden 10 uur, cm (1026 millibar), stijgend. Zon en maan 7 september: zon op 6.00, onder '15; maan op 19.41; onder 9.17; sept. L.K. "og water °og water, 7 september: Rotter- le getij 6.00, 2e getij 18.03; 'eningen 4.12-16.38; Vlissin- bi 3.09-15.17; Haringvliet a.d. •Zijde 4.46-17.09. De Tsjech zal zich vandaag melden bij de politie in De Bilt. Hij heeft een voorlopige verblijfsvergunning gekre gen. Dinsdag heeft Broz een onder houd in Den Haag met het Tweede- kamerlid A. Voogd (PvdA), die zich voer hem heeft ingezet door het stel ler. van vragen. De heer Voogd zal zich verder met deze zaak bezighou den. De Tsjech kwam enkele maanden geleden Nederland binnen, nadat hij in Athene uit een reisgezelschap was weggelopen en via Italië en Frankrijk was gereisd. Hij vroeg in ons' land onmiddellijk een verblijfsvergunning en politiek asiel aan. Zijn verzoek wt-rd afgewezen, omdat de autoritei- ton het niet op hun weg vonden lig gen hem als vluchteling toe te laten, nadat hij eerst in Frankrijk was ge weest. Later bleek, dat door verhuizing van Broz van Eindhoven naar De Bilt misverstanden waren gerezen, waar door de Tsjech geen gelegenheid kreeg herziening van de beschikking tot uitwijzing aan te vragen. Daartoe wordt hij nu wel in de gelegenheid gesteld. DEN HAAG Uit het Huis van Bewaring in Scheveningen zijn zater dag vijf gedetineerden ontsnapt. Het is de tweede keer in een week, dat uit dit gevangeniscomplex gedeti neerden ontsnapten. Het vorige weekeinde wisten vier gedetineerden uit de jeugdgevangenis De Sprang de weg naar de vrijheid te vinden. Twee van hen zijn inmiddels terug. De leeftijd van de zaterdag ver dwenen gedetineerden varieert van 23 tot 25 jaar. Allen woonden in Den Haag, zodat de politie aanneemt, dat zij bij bekenden zijn ondergedoken. Alle vijf werden beschuldigd van diefstallen en geweldpleging. Onder hen waren twee broers, die waren aangehouden in verband met ongere geldheden in de Stieltjesstraat begin augustus. Ir. Prins stelde een manier van bezuinigingen voor, waar blijkbaar nog niet aan was gedacht. Hij stelde •dat kostenverschil tussen grote en kleine werken hoger was dan tien procent. Dit pleit voor het uitvoeren van een groot werk in zijn geheel en niet in gedeelten. Autoverkeer „Volgens de plannen van deze re gering zullen wel de lasten op het autoverkeer verzwaard worden, maar de uitgaven voor de wegenbouw zul len worden verminderd. Dit is toch niet met elkaar te rijmen Behalve het nationaal vervoer, zal ook het in ternationale verkeer, zowel het goe deren- en toeristenvervoer een ade quaat wegennet behoren te vinden, daar anders de zozeer begeerde toe ristische inkomstenbron verloren gaat," aldus ir. Prins. Hij merkte verder op, dat er geen controverse tussen openbaar vervoer en autoverkeer mag bestaan. Goed openbaar vervoer is er echter veel te weinig. De belangstelling daarvoor neemt ook duidelijk af. Werd van het totale vervoer in 1960 nog 41 procent verzorgd door bus, tram en trein. In 1970 was dit percentage nog maar 17. Het aandeel in het goederenvervoer van de spoorwegen was in 1963 16 procent en in 1969 nog maar 8 pro cent. Er zullen dus, erkent men de be langrijke rol van het openbaar ver voer, maatregelen moeten worden genomen, die echter pas op lange ter mijn effect zullen hebben. Over het openbare vervoer merkte ir. Prins onder meer op: Gedurende de groei van het verkeer en het ver voer, een groei die spectaculair is, kan geen overheid de wegenbouw af- JUNEA (UPI, AP) Een Boeing-727 met 111 mensen aan boord 104 passagiers en 7 be manningsleden is zaterdag middag kort voor de landing bij de stad Jumau in Alaska tegen een bergwand gevlogen. Alle inzittenden kwamen om het le ven, zo werd van officiële zijde meegedeeld. Het straalpassagiersvliegtuig van de Alaska Airlines vloog tegen de 762 meter hoge top van de Chilkooit- berg, acht minuten voor het had moe ten landen bij Juneau, dat 32 kilome ter oostelijker ligt. Een functionaris van de veilig heidsdienst zei. dat het toestel in stukken is gebroken, maar niet is uit- remmen zonder de verkeersopstoppin, gen en daarmee de verkeersonveilig heid te bevorderen. Niet uit het oog moet worden verloren, dat in de dichtbevolkte randstad deze proble men heel anders liggen dan in overig Nederland. Kostbaar Het openbaar vervoer, hetwelk in veler ogen thans de oplossing moet gaan brengen, is een zeer kostbare zaak. De grote verliezen van de Ne derlandse Spoorwegen, in 1970 reëel 242 miljoen, naast die van de ge meentelijke tram- en busmaatschap pijen, zijn niet weg te denken, on danks de zeer hoge vervoerstarieven. Indien het net van de Nederlandse Spoorwegen zou worden bekeken op economisch rendement, dan zou er slechts een rompnet in het westen des lands overblijxen met enkele ver bindingen naar de andere delen van het land. Verbetering van het openbaar ver voer zal dus terdege moeten worden bestudeerd, want verliezen op het openbaar vervoer komen ten laste van de gemeenschap. Het wegennet betaalt de automobilist. De totale lasten op automobielen bedroegen in 1960 nog ƒ696 miljoen, doch zijn in 1970 gestegen tot 2,530 miljoen. Verder bepleitte hij nog vervan ging van het rijkswegenfonds in een algemeen verkeersfonds en wanneer er zulk een fonds zou komen, zullen de middelen dusdanig rijk moeten vloeien dat behalve het betalen van tekorten van het openbaar vervoer, de financiering van de wegenbouw minstens gelijke tred blijft hoi-ien met de toename van het motoifaj- tuigenverkeer. „Het einde van een mooie reis", zei koningin Juliana gisteravond, toen zij met prins Bernhard uit de DC-8 stapte waarin zij in achttien uur van Djakarta naar Schiphol gevlogen was. Op het zeer goed bewaakte platform werd het koninklijk paar begroet door o.a. minister-president B. Biesheuvel. BERLIJN (AFP, DPA) Een jon geman van ongeveer 25 jaar is gister morgen van West-Berlijn uit op de muur geklommen en naar het ooste lijke stadsdeel gesprongen. De man zou een Westduitse grens wacht hebben toegeroepen, dat het hem in het Oosten beter bevalt. Hij werd door twee Oostduitse grens wachten gearresteerd en later in een jeep weggebracht. Gistermiddag is een jongen van on geveer 20 jaar door Oostduitse grens wachten neergeschoten, toen hij poogde naar het Westen uit te wij ken. Volgens de Westberlijnse politie werd de gewonde vluchteling door de Oostduitse grenswachten meege nomen. Ontroerend afscheid DJAKARTA Gisteren vertrokken Koningin en Prins per vliegtuig uit Djakarta, uit geleid door president Soeharto en zijn vrouw. Vlak voor zij de vliegtuigtrap besteeg, werd de Koningin omhelsd door mevrouw Soeharto. ADELAIDE (AP) - Tien mensen zijn vanmorgen vroeg in de kleine landbouwkolonie Hope Forest, 55 km. tenzuiden van Adelaide, neergescho ten. Het waren een moeder en haar ze ven kinderen in de leeftijd van vier tot negentien jaar en nog een ver wante met haar kind van twee jaar. De politie heeft een man aangehou den voor een verhoor, en vermoedt dat de moorden uit een familieruzie zijn voortgevloeid. Later heeft de politie bekend ge maakt dat de man van de moeder van de zeven kinderen is gearresteerd. De politie werd gewaarschuwd door een man die opbelde dat er op een kleine boerderij een schietpartij aan de gang was. Zij vond de lijken van negen slacht offers in de boerderij. Het tiende slachtoffer lag op het erf. Allen wa ren doodgeschoten met een .22 auto matisch geweer. De man die door de politie is ge arresteerd is de 40-jarige Cliff Bar tholomew. Hope Forst heeft een be volking van 150. De Bartholomews hadden niet veel contact met andere mensen uit het dorp. PTTT A \TT\T I TTD D u.._ i ..i. TEL A.VIV AFP, Reuter, UPI, AP) Een Nederlands meisje en een Peruaans meisje zijn in de afgelopen week door Palestijnse commando's ge bruikt om explosieven aan boord van twee verschillende El Al-vliegtuigen te brengen en zo zichzelf en het toestel, waar in zij. vlogen, op te blazen. De Israëlische pers kwam gisteren met uitvoerige verhalen over deze zaak. In Israël zijn in de afgelopen week al twee personen gearresteerd, die koffers met explosieven aan „cor respondenten" moesten afgeven. Ir. kringen van de Israëlische vei ligheidsdienst had men reeds voor speld, dat de Palestijnse commando's tot dergelijke acties zouden overgaan, omdat zij dringend verlegen zijn om spfctaculaire successen in hun strijd tegen Israël, nadat zij eerder zo sma delijk door de Jordaniërs waren ver slagen en voor een deel naar Israël V/aren gevlucht. Het Nederlandse meisje, een zekere Hcnriëtte Windermeier, waarvan woonplaats noch leeftijd bekend wer den gemaakt, is gearresteerd. Zij zou een jongeman hebben ontmoet en sa men met hem vijf dagen door Europa hebben gezworven. De jongeman had gezien, dat zij in hel El Al-kantoor in Amsterdam een vliegkaartje naar Israël kocht. Hij zou hebben voorgewend met hetzelfde vliegtuig als zij naar Israël te wil len reizen. Maar onder het voorwend sel, dat te veel bagage bij zich had, vroeg hij haar één van zijn koffers mee te nemen. Bij het' vertrek van het vliegtuig verscheen de jongeman niet op het vliegveld. Het meisje, dat haar avon tuur aan een jonge Israèii in het vliegtuig vertelde, kreeg van hem de ïaad onmiddellijk de veiligheids dienst in te lichten, die de inhoud van de koffer ontdekte. In het geval van het Peruaanse me;sje werd een identieke truc uitge hard, met dit verschil, dat de betref fende jongeman een koffer verwisseld bleek te hebben. De twee meisjes, een Nederlandse en een Peruaanse, die zonder het te weten door Arabische terroristen zijn gebruikt om explosieven aan boord van Israëlische passagiersvliegtuigen te smokkelen, zijn vandaag vrijgela ten. gebrand. Het was de grootste vlieg ramp in de geschiedenis van deze Amerikaanse staat. Op het tijdstip, waarop het ongeluk gebeurde, regende het hevig bij het vliegveld van Juneau, maar volgens c'e verkeersleiding in Juneau was het v/eer op de plaats van de tot op he den onverklaarbare luchtramp „vrij goed." ïn dit ruige berggebied kan het weer echter sterk verschillen op klei ne afstanden tussen de bergwanden. Het vliegveld van Juneau beschikt niet over de apparatuur voor landin gen op instrumenten, maar dat kan volgens deskundigen niet de oorzaak zijn geweest van de ramp. Volgens de verkeersleiding heeft de piloot geen melding gemaakt over moeilijkheden. Het wrak werd vier uur na vermis sing ontdekt door de piloot van een helicopter. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geel leuk om eens anders thee te drinken Ik geef op als nieuweabonnee: jj plaats: betaalt: O .per kwartaal par rpannd A i s beloning voor mi jn aktiviteit I ontvang ik 2theeglazen. De nieuwe abonnee krijgtonze 'krant veertiendagen gratis. Postzegel is niet nodig els u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden ROUAAN (Reuter) Een jong echtpaar uit de Franse stad Rouaan, dat in vijf jaar tijds vier kinderen kreeg, besloot het vijfde kind, dat za terdagavond geboren werd, in de Sei ne te verdrinken. Nauwelijks was het kind ter wereld of de ouders stopten het in een aardappelzak en legden deze op de achterbank van hun auto. Bij het vallen van de duisternis re den zij langzaam in de richting van de Seine. Zij werden evenwel toeval lig door de politie aangehouden voor een routine-onderzoek. Terwijl de va der van de pasgeborene zijn papieren toonde, hoorde een der controlerende agenten zacht geschrei op de achter bank, waar de moeder zat. Hij ont dekte onder een mantel, die inder haast door de moeder over de aard appelzak was geworpen, de baby in de zak. De dertigjarige vader en zijn 23-ja- rige vrouw hebben bekend, dat zij van plan waren geweest zich van de pasgeborene te ontdoen. De vader is gearresteerd en de moeder bevindt zich onder politiebewaking in een ziekenhuis. De baby maakt het goed. IJ MUIDEN De 40-jarige Wolf gang Witt uit Gelsenkirchen is omge komen toen hij met een paar collega's ovenbouWkundige werkzaamheden verrichtte op het terrein van de Hoogovens. Toen hij zich op de bo dem van een converter van de Oxy- staalfabriek II bevond werd hij door een dalende bouwlift getroffen. Behalve het presidentiële paar waren ook de minister van buiten landse zaken Adam Malik en meer dan honderd leden van het corps di plomatique naar het vliegveld geko men. Minister Schmelzer heeft zaterdag in Djakarta gezegd dat het bezoek van de koningin aan Indonesië „een stimulans is gebleken voor het verbe teren van de betrekkingen op velerlei gebied. Het bezoek heeft op het hoogste niveau onderstreept dat de periode van conflict tussen beide lan den voorbij is". BRESKENS De kapitein van een sleepboot uit Wemeldinge heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag voor enorme paniek gezorgd in de haven van Breskens. Kapitein W. moest 's nachts bij hoogwater een reparatie schip van de werf naar de haven van Breskens verhalen. Daar aangekomen begon hij echter als een dolleman rondjes in de haven van Breskens te draaien, links en rechts vissersschepen rammend. Men was zelfs bang, dat de sleepboot de jachthaven van Breskens zou binnen varen. De reddingsboot „Javazee" uit Breskens wist echter voordien langs zij de sleper te komen. Schipper W. werd door de rijkspolitie te water van Terneuzen in hechtenis genomen en voor verhoor en ter ontnuchtering in het politiebureau in Breskens op gesloten. De rijkspolitie te water van We meldinge stelt een onderzoek in naar de schade. DUBLIN (UPI) De militante vleugel van het Ierse Republikeinse Leger heeft gisteravond aangeboden zijn gewelddadige campagne in Noord-Ierland te beëindigen, als En geland voor woensdagavond een vre desvoorstel van vijf punten aan vaardt. Anders, zo stelt de IRA, zal het geweld nog worden opgevoerd. De vijf punten luiden: Directe beëindiging van de ge welddadige acties van de Britse mili tairen tegen het Ierse volk. Opheffing van de Stormont, het Noordierse parlement. Garantie voor vrije verkiezingen voor een nieuw regionaal parlement in Ulster, als een nieuwe stap naar een nieuwe bestuursstructuur voor heel Ierland. Directe vrijlating van alle Ierse politieke gevangenen. Schadevergoeding voor alle Ieren, die hebben geleden onder de acties van Britse militairen. Waarnemers in de Noordierse hoofdstad Belfast bestempelden het plan als onaanvaardbaar ultimatum en een regelrechte oorlogsverklaring Zij vrezen dat het besluit om de „ter roristische campagne" te verhevigen, al gevallen is en dat het plan de „pro visionals" slechts als voorwendsel dient om deze week nog de geweld daden op te voeren. Een officiële woordvoerder van de Noordierse regering verklaarde kort weg: „Wij gaan geen transacties aan met. moordenaars, en leveren geen commentaar op hun stappen". (zie ook elders deze krant)

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1