Edgar Vos vervae tas door zakken Israel: 23434 X Vierduizend studenten de dupe van computerfout Uitslag van referendum succes voor Sadat INDIA WIL OOK PACT MET CHINA Uitgewezen Tsjech mag terugkomen NAJAARSBEURS (beatrixgebouw)+INTER DECOR (bernhard-en irenehal) Handtekeningen voor Griekse gevangenen CAPES EX PEEEMXES Minister Drees een volk dat stand houdt, verdient de steun der standvastigen! Van U, die nog steeds achter Israel staat. Geef Uw geld aan de Collectieve Israel Actie, giro Directeur van 30.000 beroofd Bezoek Flevohol' boven verwachting Christenen slaags met Islamieten op Philippijnen Tweede karretje op weg naar maan? VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1971 KON. NED JAARBEURS UTRECHT 0% 9 OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN: werkdagen van 9-18 uur, zondag 5 september van 10-18 uur voordelige trein-toegangsbiljétten op ca, 170 stations verkrijgbaar AMSTERDAM In Grieken- tnd, in Navo-verband bondge noot van Nederland ter verdedi- Hng van het vrije Westen, zitten jog steeds duizenden mensen ge- tangen sinds de kolonels drie gar geleden de macht grepen. )mdat niet genoeg de aandacht deze mensonterende situatie jan worden gevestigd is het an- jdictatoriale comité voor de irieken in Nederland een actie legonnen voor deze gevangenen. Doel daarvan is hun vrijlating te Kerkstelligen en als symbool voor handtekeningactie heeft het co- lité de dichter Jannis Ritsos en de ■chter Christos Sartseakis (bekend (worden door de film „Z") gekozen, beiden zonder aanklacht gevan- jn zitten. In Ritsos en Sartsetakis voor wie |j vrijlating eisen eren wij alle ilitieke gevangenen in Griekenland, jdus het comité. Zij vormen met hun buigzaamheid en trouw de rugge- (aat van het Griekse volk. Op hen op hun vastberaden voorgangers navolgers moet de hoop gevestigd ijven voor de omzwaai naar een irkelijk democratisch bewind. Jannis Ritsos zit al vele jaren ge- ngen. De junta zag in hem één van ar „mondigste" tegenstanders. Ge- iime tijd zat hij in kamp Leros, aar onder druk van de wereldopinie erd de zwaarzieke man naar het land Samos gebracht, waar hij in temering monddood wordt gehou- jSartsetakis, de jonge rechter van Jstructie, werd de avond voor Kerst- lis 1970 bij grote razzia's opgepakt. Ijn gevangenneming geschiedde op 1st van de groep hoge functionaris- in, die hij voor de moord op Lam- fakis („Z") wist te ontmaskeren en laten veroordelen. AFFICHE Het antidictatoriale comité, dat nor de Grieken hier zelf is opgericht waarin ook Nederlanders zitten •ft ter gelegenheid van deze actie affiche uit met foto's en informa- Bij het affiche wordt een speciaal itin „Politieke gevangenen" gele- De handtekeningenlijsten zijn stellen bij het comité. Karei nanstraat 147b in Rotterdam. De duurt tot Kerstmis, zijn plannen om samen met |rieken en Nederlanders rond die |d een hongerstaking te houden. Bo- tndien wil men zich in een geza- enlijke oproep tot de Nederlandse igering wenden om steun voor de •ij lating van deze politieke gevange- in in Griekenland. Koningin Juliana heeft in het paleis van de sultan van Jogjakarta een voorstelling van gamelanmuziek bijgewoond. Op de foto: de Koningin naast de sultan tijdens de voorstelling. Gisteravond heeft de vorstin op het eiland Bali een uitvoering gezien van de Topeng-dans, waarin alle spelers maskers dragen. Gistermiddag werd een informeel bezoek aan een passar gebracht. Koningin Juliana heeft tijdens dat bezoek ook een vuur ver schijnsel gezien in de krater van de Balinese vul kaan Goening Agoen. Met veel fanfares en goede beloften aan de kiezers van 1971 stapte de pas benoemde minister van verkeer en waterstaat W. Drees Jr. de politieke arena binnen. Hij beloofde belastingverlaging e.d., maar wordt door Biesheuvel naar verkeer en waterstaat gedirigeerd. Immers, daar kan hij op deze post zijn belofte niet waarmaken. Met allerlei argumenten tracht hij nu deze tariefsverhogingen goed te praten, ondanks het feit, dat de tele foondienst met een winst van 98 mil joen uit de bus kwam. In het jaarverslag van de Direktie P.T.T. staat: „afgewacht dient te wor den hoe het publiek zal reageren op de hogere tarieven". Welnu, laat ons antwoord dan zo zijn, dat wij die geen telefoon voor speciale zakelijke, of medisch sociale doeleinden hebben ons abonnement tegen 1 januari 1972 opzeggen. Als dit landelijk zou ge beuren, zou ik nog wel eens willen zien of de overheid nog steeds voorop blijft gaan met de tariefsverhogingen van telefoon, post, veerdiensten en kijkgeld. Mochten er telefoonbezitters zijn die er anders over denken, laten zij het dan zeggen maar laten wij er in ieder geval iets aan doen. Duidelijk is, dat onze minister van verkeer en waterstaat hiermede een slechte beurt maakt. Ik hoop dat de Tweede Kamer deze verhogingen niet zal goedkeuren. Beter vind ik, dat Drees Jr. kan terugkeren naar zijn oude plaats op het Departement. Dan krijgen wij geen beloften en worden er geen stukken gemaakt. Vlaardingen G. Vermeer EID L 231 Van een onzer verslaggevers Amsterdam ongeveer vierduizend studenten moeten genoegen nemen met een lagere rijksstudietoelage dan hun aan vankelijk was toegezegd. Dit is een gevolg van een fout in de programmering van de computer die de rijksstudietoelagen be rekent. De fout is ontstaan bij het verwer ken van de bedragen die de ouders van de student aan kinderbijslag ont vangen. In de gangbare berekening wordt het inkomen van de ouders eerst gezuiverd van de kinderbijslag en in een later stadium wordt dat weer gecorrigeerd. Op dit punt is er een fout in het programma geslopen, die bij een eerste test niet ontdekt is. Ongeveer vierduizend van de 75.000 bursalen kregen zo een verkeerde toewijzing. De ln Groningen gevestigde afde ling rijksstudietoela'gen van het mi- terie van onderwijs heeft de studen ten per brief excuus gevraagd voor Weggelopen meisje na vier maanden thuis Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De 15-jarige Yvonne de Boer uit Amstelveen, die vier maanden geleden van huis is weggelopen, is weer thuis. Zij werd door de Duitse politie bij Munster aangehouden en daarna naar Amstel veen overgebracht. Zij heeft van de vier maanden ongeveer drie weken in Amsterdam doorgebracht, daarna is zij naar Duitsland gegaan. Het meisje is al eens eerder van huis weggelo pen. de gemaakte vergissing. Gelukkig waren de bedragen nog niet uitbe taald, want dat gebeurt in de Joop van september. Mr. J. Diepenhorst, hoofd van de afdeling, wees er verder op dat de groep die het meest afhankelijk is van het Rijk niet door de vergissing getroffen is. Zij krijgen namelijk een volledige toelage en daarbij is de kin derbijslag niet in het geding. De heer Diepenhorst vertelde ver der dat thans een nieuw systeem voor de berekening van toelagen in studie is. Een commissie van de S.E.R. heeft geadviseerd de toelagen te berekenen zonder de kinderbijslag daarbij te be trekken. Bij de uitkering van dp kinderbij slag zou dan wel rekening gehouden moeten worden met de toegekende toelage. De moeilijkheid bij een der gelijke verandering is dat de kinder bijslag door de raden van arbeid en niet uit de schatkist betaald wordt. Edgar Vos speelt dit seizoen graag met capes en pelerines. Wat een zwarte mantel met pele rines lijkt, verandert door het afdoen van de bovenetage in een overoooier met jumper. Een lan ge, wijde cape van ruige stof in een donker dessin, waar een orasje fond doorheen speelt, ver bergt een broekpak van jersey in hetzelfde dessin. Een voetlange driedekker van afwis selend zwart en zebra fluweel geeft een vrouw het volume van een thee muts. Uit deze uitvoerige avondcape komt een potlooddun figuurtje in een zwart fluwelen broekpak tevoor schijn. Edgar Vos heeft ook een tien tal mantels 'ontworpen, die als con fectie in de Bijenkorven verkrijgbaar zijn. Een ervan is warm en roman tisch met een opgeknoopte pelerine, streng en militair zonder die pelerine. Verscheidene mantels, ongeacht of ze voor een deel uit nylonbont be staan dan wel helemaal uit stof, heb ben een speciaal assortiment zakken. Op de gewone zak is nog eens een zakje ivoor sigaretten en een ritszakje voor geld gezet. Nu men voor heren de tas in de mode tracht te brengen, omdat ze, voor zover ze modieus gekleed gaan, zo veel zakruimte kwijt zijn geraakt, wil Edgar Vos ons van die eeuwige tas bevrijden door onze zakken te vermeerderen. Erg aardig van hem. Maar wat doen we met geld, bril, sigaretten enz., wanneer we onze jas tn de vestiaire hangen? De japonnen onder de mantels zijn heel sober en perfect van lijn. Meest al hebben ze een col en een ceintuur met siergesp, maar zakken hebben ze niet. Sommige modellen hebben split ten over een culotte, in dat geval zijn ze vrij kort. Er is veel ivariatie in broekpakken. Het meest modieus is het pak met brede opslagen op de korte pijpen. Heel jong en vrolijk zijn de tinneroy pakjes, waarvan het korte ritsjasje een zijsluiting en contrasterende voe ring heeft. Ook rokpakken zijn er in velerlei gedaante. De rok (of broekrok) heeft m,eestal plooien, het jasje kan zeer verschil lend zijn van lengte en coupe: klas siek tailleurjasje of schiderskiel bij voorbeeld. Er kan een zijden bloes onder zitten, maar bij sportieve pak ken is het meestal een T-shirt, dat elegant gemaakt is door middel van strassborduursel De feestkleding is zeer vrouwelijk, met frilletjes, froufroutjes en kant, maar de grote lijn wordt er nooit door overwoekerd. Doorschijnendheid wisselt af met hooggesloten zedigheid. Tot de heel mooie avondjaponnen be hoort een grijze zijden robe, doorwe ven met onregelmatige witte strepen. Koningin Victoria zou haar met ge noegen hebben gedragen. Naast veel zwart booral in de feestelijke sector veel bruin en bruin-zwart-beige dessins vinden we in deze bijzonder geslaagde collectie vooral nuanceringen tussen terra en oranje en een paar tinten bronsgroen. BEIROET (UPI, Reuter, AP) Meer dan tien miljoen Ara eren in Egypte. Libië en Syrië iraken zich woensdag uit voor in federatie van de drie landen, bijna de helft van de bevol ing van de Arabische wereld nnen hun grenzen hebben. In gypte was de uitslag 99.9 pro nt; in Libië 98.1 en Syrië 96.4 Sadat zal waarschijnlijk het eerst >r een periode van twee jaar voor ter van de presidentiële raad van federatie worden. Gemeld is ech- dat ook kolonel Kaddafi van Li- grote ambities heeft. >rdaanse afgevaardigden zullen landag in Saoedi-Arabië proberen a regeling te vinden voor het con st met de Palestijnse commando's, overleg volgt op bemiddelingspo- jen van Egypte en Saoedi-Arabië. Libië krijgt geen Chieftain-tanks n Engeland. Londen heeft hier een- idig toe besloten. iHet is niet be nd. of het besluit verband houdt it de verklaring van Kaddafi, dat moderne wapens uit de westelijke den tegen Israël gebruikt kunnen "rden. Gerhard Schroeder, de vroegere Westduitse minister van defensie (eerder van buitenlandse zaken en binnenlandse zaken) zal op 5 septem ber voor een vijfdaagse bezoek in Is raël arriveren. Hij zal spreken met premier Golda Meir, minister van ^buitenlandse zaken Abba Eban en minister van defensie Mosja Dajan. Van een correspondent NIJMEGEN De 53-jarige H. Coppes, directeur van de levensmid delengroothandel Enkabe in Nijme gen, is bij het verlaten van zijn kan toor beroofd van zijn tas met onge veer 30.000 gulden. Hij werd aangesproken door een man die hem verzocht zijn tas af te geven. Toen de directeur daar niet op inging, doorliep en de tas in zijn auto legde, verscheen een tweede figuur ten tonele met een nylonkous over zijn hoofd. De overvaller die het eerste verschenen was, had toen reeds een schot in de lucht gelost. Nadat zij de tas uit de auto gehaald hadden verdwenen de overvallers in een gereedstaande auto. Volgens de directeur spraken zij Duits. Mijnwerkersprotest legen ontslag net c* O voor pensionering Van een verslaggever HEERLEN Dertig mijnwerkers van de Oranje-Nassaumijn III zijn woensdagmiddag vrijwillig drie uur langer ondergronds gebleven uit pro test tegen het ontslag van drie colle ga's. De drie werden kort voor 'net bereiken van hun pensioengerechtig de leeftijd ontslagen volgens een pro cedure waartegen de „Aktiegroep Oranje-Nassaumijn III" al geruime tijd acties voert. AMSTERDAM Bij. de aanleg van de permanente landbouwmanifestalie „Flevohof" in Oostelijk Flevoland is gerekend op een jaarlijks aantal van 650.000 bezoekers. In de vier maanden dat de Flevo hof haar poorten nu open heeft zijn er al 800.000 bezoekers langs de loket ten gegaan. De Flevohof. die ook 's winters open blijft, is daarmee nu al een van de grootste trekpleisters voor toeristen en dagjesmensen in ons land. Twee modellen uit de collectie "The beautiful People Look". Links toont Tanya een jas van beige matting geweven zijde met flousch verwerkt. Rechts Marieke met een jas van wollen matting (grijs) van flanel, ook met flousch verwerkt. Een beeld van acties en ravage in Belfast. Engelse soldaten houden het ver keer tegen in May street na een ontploffing in een autoparkeertoren waaruit nog rook kronkelt. Op de achtergrond, op de hoek van de Adelaide street en Franklin street. NEW DELHI (AFP, Reuter, UPI) India heeft China ge polst over het sluiten van een niet-aanvalsverdrag, dat gelijke nis vertoont met het onlangs ge sloten pact tussen India en de DEN HAAG De 22-jarige Tsjech Jiri Broz, die woensdag in opdracht van het ministerie van justitie over de grens is gezet, mag in ons land terugkomen om herziening van zijn zaak te bepleiten. Dit heeft staats secretaris Grosheide (justitie) de Tsjech, die nu in Parijs verblft, laten weten. De Tsjech verbleef sinds juni in ons land. Hij was enkele maanden geleden in Athene uit een reisgezel schap ontsnapt was daarna in Italië en Frankrijk geweest en kwam ten slotte in Nederland. Hij heeft in Ne derland een verblijfsvergunning aan- gevragd, warbij hij zich beriep op zijn vluchtelingenstatus. .MANILLA, (Reuter) Een hoge functionaris van de Philippijnse poli tie heeft meegedeeld, dat honderden mensen in paniek uit zes steden in het zuiden van de Philippijnen zijn gevlucht na gewelddadigheden tussen islamieten en christenen. In de afgelopen twee maanden zou den in het district Lanao del Norte 63 doden zijn gevallen bij botsingen tus sen islamieten en christenen. COOKSTOWN (Reuter. UPI) Bcmadette Devlin, het Britse parle mentslid voor Midden-Ulster en voortijdig ongehuwd moeder van een kerngezonde dochter trekt zich niet uit de politiek terug. Bemadette Devlin schonk twee we ken geleden het leven aan een doch ter, die zij de naam Roisin Elisabeth heeft gegeven. Sow jet-Unie. Er zouden aan wijzingen zijn, dat China wel voor het denkbeeld voelt. Dit heeft de secretaris-generaal van de regerende Congrespartij in India op een persconferentie verklaard. Ook de Japanse regering heeft laten weten, dat zij met China over het aanknopen van diplomatieke betrek kingen wil onderhandelen, maar dat zij haar banden met de nationalis tisch China regering op Formosa wil handhaven. Op Japanse Initiatieven is nog geen reactie van Chinese zijde gekomen. Uit Japan wordt vernomen, dat China toegestemd heeft in het openen van indirecte telefoonverbindingen met Amerika. Hiermee loopt het blijkbaar vooruit op het bezoek van president Nixon. MOSKOU (TASS) De Sowjet- Unie heeft gisteren het onbemande ruimtevaartuig Loena 18 gelanceerd, voor ..het verrichten van verder we tenschappelijk onderzoek van de maan en de ruimte in de omgeving van de maan". Deze formulering laat de mogelijk heid open dat de Loena 18 een zachte landing op de maan zou gaan maken, en daar een onderzoekwagentje zou uitladen, dat dan Loenochod 2 zou hetep. Het eerste maanwagentje, dat op 17 november vorig jaar werd neergezet, werkt nog steeds hoewel de stroom voorziening niet meer zo best is. Loe nochod 1 werkt al een half jaar lan ger dan de ontwerpers gehoopt had den. Boersma wil praten met Stichting van de Arbeid Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De minister van so ciale zaken, drs. J. Boersma, heeft namens de regering het bestuur van de Stichting van de Arbeid uitgeno digd voor een gesprek op 23 septem ber. Voor het gesprek met het centra le georganiseerde bedrijfsleven is de ze datum gekozen, omdat volgens de regering vruchtbaar overleg eerst goed kan worden gevo' -T als clr r:ii- joenennota is ingediend en de macro- economische vooruitzichten voor vol gend jaar bekend zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9