'ie ene christelijke partij noet evangelisch lormatief zijn kom r. Veerman s minimum-voorwaarde in overleg metKVPen CHU Openstaan voor samenwerking Gedetineerden in Breda ontevreden met beleid Over grens zetten van Spaanse deserteur wekt verzet Release Waarnemend voorzitter KVP zou politieke kans hebben verspeeld VAMEEUWIIK Nederlanders scliuldigd van mensensmokkel NDU: winst in 71 niet hoger NVV dreigt met „harde acties" Tweede geval van benzinefraude Agrarische voorlichting weinig effect Volkorenbrood wapen tegen tandbederf «overtuig u Beter- mooier, goedkoper. Tegemoetkoming aan fruittelers gaat door Meer aandacht van sociale academies voor gehandicapten VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1971 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De ARP heeft nooit behoord tot de voorlopers in de christen-democratische samen- king met CHU en KVP. Vooral van de kant van de KVP werd de laatste jaren steeds minder ver- nelijkt dat de anti-revolutionairen eigenlijk lastige dwarsliggers waren. Ook nu weer, nu de ene christelijke volkspartij in het verschiet lijkt te ligger: is de onvermijdelijke ■domper op de vreugde niet uitgebleven. De voorzitter van de ARP, dr. A. Veerman, de, de fractielei- de Tweede Kamer, mr. W. Aantjes, en diens plaatsvervangster mej. J. van Leeuwen, hebben ;e zomer in koor laten weten dat er nog veel zal moeten worden gestudeerd en afgepraat voordat de P aan zo'n onderneming mee kan doen. Dr. Veerman maakte in juni, in een sindsdien veel besproken rede voor de AR-partijraad, duide- k dat er in zijn kring onoverkomelijke bezwaren leven tegen een algemene christelijke volkspartij, dien zo'n club in feite als een gede-confessionaliseerde program-partij zou gaan functioneren. Veer- ins categorische verklaring dat de evangelische norm voor het politiek handelen richtinggevend moet n voor een christelijke partij waarin de ARP wil opgaan, zal de anti-revolutionaire positie bepa- in de discussie over de toekomst van de christen-democratische samenwerking. Vandaar het nu Igende vraaggesprek met dr. Veerman over dat uitgangspunt. Ir is in de praktijk van de dage- se politiek van de bijbelse norm t veel te merken. Vaak zijn het ver materiële omstandigheden die talend zijn, zoals nu de slechte fi- icieel-economischc situatie. We onen een uitgeklede begroting ver- chten. Is dat met die bijbelse norm ijmen? Peerman: Hier wordt een volstrekt onjuiste jenstelling geconstrueerd: tussen ristelijke politiek en de omstandig- den van elke dag. Alsof christelijk litiek als een reincultuur moet irden gezien, als een soort abstrac- Christelijke politiek is een op- icht in de wereld zoals zij is. Als een tegenstelling was tussen chris- jke politiek en materiële omstan- heden, dan konden we wel ophou- Christelijke politiek betekent het itraal stellen van de gerechtigheid deze wereld, in deze tijd en in deze Als je bijvoorbeeld ziet dat inflatie is en overbesteding din- die ongerechtigheid en onharmo- :he verhoudingen veroorzaken i hebben we de opdracht daar in :e tijd wat aan te doen. Zoals risten zijn voor de bakker bete kent: goed brood bakken en zijn klanten goed bedienen en zich er niet toe beperken psalmen te zingen ach ter zijn bakkerskar. Christelijke poli tiek is niet met niets minder genoe gen nemen dan met het ideaal, het is realistische politiek, gericht op de ge rechtigheid. Zo staat het ook in ons programma. Je mag ook zo'n programma niet verabsoluteren, (laat staan vereenzel vigen met de christelijke politiek) het heeft betrekkelijke waarde. Je moet het altijd bekijken in het licht van de omstandigheden van nu. Zo stond merkwaardigerwijs in ons verkie zingsprogramma van 1967 niets over de problematiek van de werkgelegen heid zoals die zich met name in het Noorden zou voordoen. Hoe kwam dat' Wel, toen het programma werd samengesteld was dat probleem nog niet acuut, maar toen het probleem zich voordeed moest er vanzelfspre kend wat aan gebeuren. Christelijke politiek is niet een soort illusionisme, zo van: wat zouden we doen als de nieuwe aarde er zou wezen, maar het is het bevorderen van vrede, vrijheid en gerechtigheid hier en nu. Zo loop je wel het gevaar dat je het evangelie compromitteert Brief aan ministerie Van onze correspondente BREDA De gedetineerden de Bredase strafgevangenis Koepel" hebben de direc- -generaal van het gevange- ezen drs. P. Allewijn ver- t om een bezoek aan de ivangenis te komen brengen, vragen dit in een brief die alle gedetineerden, op vier i, is ondertekend. Uit de brief blijkt dat er opnieuw h gespannen situatie is ontstaan in gevangenis zoals dat vorig jaar SOUTHEND (ANP) Twee Neder- nders en een Indiër zijn woensdag de Engelse plaats Southend aange legd wegens samenzwering om im- igranten uit de Britse gemenebest en illegaal Engeland binnen te nokkelen. Het zijn de 31-jarige eerste stuur- an van de Nederlandse kustvaarder wrderhaven, Geert A. uit Franeker, 21-jarige machinist van dat schip, 'han Hendrik B. uit Enschede, en de •jarige Indiër Surinder Kumar M. Hounslow, bij Londen. Zij zitten geruime tijd in voorarrest. Zij zouden tussen 26 april en 8 juli verschillende Engelse havens heb- geprobeerd immigranten uit ge westlanden zonder vergunning land binnen te smokkelen. ROTTERDAM De omzet van de idse Dagbladunie is in het halfjaar van 1971 tien pet. ho- geweest dan in de overeenkomsti Periode van 1970. Ook het bedrijfs- Itaat was hoger, directie van het bedrijf is van ring, dat de nettowinst over ge- 1971 waarschijnlijk niafc hoger Runnen zijn, als de algemene da- van het advertentievolume, die u thans voordoet, zich voortzet. april het geval was. Het leefklimaat zou ver beneden peil zijn en het be leid van de directie zou onaangenaam zijn voor de gemiddelde gedetineerde. De gevangenen vragen of de heer Allewijn naar de Koepel wil komen om een nader onderzoek in te stellen naar de grieven. Volgens de briefschrijvers zouden b.v. „de sterk subjectieve" beslissin gen van de adjunct-directeur van de gevangenis op zijn zachtst gezegd nogal verwarring stichten. De laatste veertien dagen zou het tot tweemaal toe zijn voorgekomen dat een van de gedetineerden in de strafcel werd op gesloten. Adjunct-directeur Brouwer wilde desgevraagd niet ingaan op de inhoud van de brief. Hij bevestigde dat er spanningen in de Koepel heersen maar deze zouden er in wezen altijd zijn door de aard van de bevolking. ..Je moet wel eens beslissingen nemen die niet naar ieders zin zijn", gaf hij als commentaar op het straffen met de strafcel. Volgens de Katholieke reclassering in Breda is een aantal verlangens van de gedetineerden zeker reëel, zoals b.v. over de kwaliteit van het eten, de vergoeding van het werk en de eentonigheid hiervan. Er zouden ook verlangens zijn die voortkomen uit de veroudering van het gebouw. Bij de reclassering ver wacht men echter dat door de huidige bezuinigingen voorlopig niet veel aan het gebouw gedaan kan worden. Van onze soc.-economische redactie UTRECHT Op trieste wijze dreigt de bezorgdheid van de vakbe weging om de werkgelegenheid in het noorden van het land te worden be vestigd. Dit schrijft het NW in het officieel orgaan „De Vakbeweging". Er wor den 10.000 tot 17.000 meer werklozen verwacht dan het centraal planbu reau had voorspeld. Het NVV zal de ze ontwikkeling niet lijdelijk over zich heen laten komen. „Vast staat dat het tot harde acties zal moeten komen indien de structuurmaatrege len van de overheid uitblijven", aldus het NW, „Alleen een snelle, resolute aanpak kan voorkomen dat het noor den steeds verder wegzinkt in het moeras." met kwalijke menselijke strevingen en menselijk falen. Veerman: We zullen moeten verwerken dat het mogelijk is dat we ais mensen foute dingen inbrengenmen selijke kortzichtigheid, noem het zon de. We zullen daarom met voorzich tigheid onze weg moeten gaan, maar dat neemt onze opdracht niet weg Synodes nemen niet altijd beslissin gen die de toets van de bijbelse kri tiek kunnen doorstaan maar dat soort beslissingen brengt ons er niet toe, de kerk op te heffen. Menselijke be perktheid speelt altjd een rol, maar de opdracht blijft overeind. De poli tiek van vandaag houdt altijd het ri sico in dat je je verkijkt op de situa tie en op de betekenis van de bijbelse norm. Al kun je daarbij zeggen: christelijke politiek is geen eenmans zaak, het is een gemeenschappelijk zoeken, er is onderling beraad, waar in je afwijkingen van een mens kunt ondervangen. Je krijgt wel eens de indruk dat riet zozeer de bijbelse norm, maar meet klimaat en traditie de eigen identiteit van de ARP bepalen, en daarmee de vorming van de ene christelijke partij remmen. Veerman: Klimaat en traditie zijn inderdaad belangrijke dingen, ze spelen zeker bij de oudere leden een grote rol. Jongeren worden er minder door toe gesproken. Maar wij moeten ons er van bewust zijn. dat -de partijkeus moet worden gedaan op grond van wezenlijke dingen. Wij hebben dat wel eens genoemd: de radicaliteit van het evangelie. Je moet voorzichtig zijn met die term. Het misverstand kan ontstaan dat de ARP zich zou aanmatigen die radicaliteit bij uitstek te vertonen. Er werd mee bedoeld: afstand nemend van traditie en sfeer van de partij moeten we het evange lie in zijn radicaliteit laten doorklin ken. Ook bij de vorming van de ene christelijke partij moet het er ons te doen zijn, daaraan stem te geven. Idenburg heeft zich erover be klaagd: dat mensen die de artikelen des geloofs niet kunnen onderschrij ven wel op de ARP kunnen stemmen, maar er niets in kunnen bereiken. Is daar wat aan te doen? Veerman: Daar heb ik niets van begrepen. Het staat nergens. In ons beginselpro gramma komt zoiets niet voor. In de statuten wordt wel gezegd dat de le den moeten kunnen instemmen met het uitgangspunt van de ARP. Maar dat is geen theologisch uitgangspunt. Begrijp goed: ik keer mij niet tegen de artikelen des geloofs, maar ze zijn politiek gezien in de partij niet rele vant. Het is trouwens altijd zo ge weest dat christenen van alle deno minaties lid konden worden en lid waren van onze partij. Maar is het wel gebruikelijk dat bij de kandidaatstelling een volgorde van denominatie? in acht wordt genomen: b.v. eerst een gereformeerde dan een hervormde, dan weer een gerefor meerde, enzovoort. Veerman: Bij de laatste kandidaatstelling heeft men dat vergeefs gezocht. Er is en wordt niet gevraagd wat iemand kerkelijk waard is. Er zijn geen dis puten geweest over allerlei theologi sche en kerkelijke nuanceringen. Er werdt alleen gevraagd: hoe sta je te genover de ARP. Wel is relevant de overtuiging dat bijbel en evangelie normatief zijn en dat een beroep daarop altijd legitiem is in onze par tij. Het. is mij bijvoorbeeld gebleken dat het voor veel mensen zelfs een verrassing was te constateren dat de nieuwe fractieleider, Aantjes, her vormd is. Idenburg heeft ook bepleit dat de ene christelijke partij open zal zijn ook voor niet-christenen. Ziet hij daar mogelijkheden voor? Veerman: De ARP wil bepaald een christelij ke partij blijven. Een ding staat voorop: het beroep op het evangelisch uitgangspunt als norm moet geldend blijven. De PvdA heeft wel verklaard dat. een innig verband tussen levens- Dr. A. VEERMAN beschouwing en politiek inzicht moet worden erkend. Maar zij verbindt daar geen politieke consequenties aan. Dat verband erkennen wij ook. Maar met de consequentie: een be roep op de "levensbeschouwing' is le gitiem. Intussen moeten we ons ervan be wust zijn dat veel mensen die welis waar dat uitgangspunt niet kunnen aanvaarden, toch in de praktijk van hun leven ons gelijkgezind zijn. Dat m3akt het dan mogelijk dat de ARP met hen in de wereld van vandaag samenwerkt. Maar waar het op aan komt, is: kan programmatische over eenstemming voldoende zijn of is er meer dat onze partij bindt? En dan moet ik zeggen: in de ARP is een DEN HAAG De waarnemend voorzitter van de KVP, de heer Th. Laan, heeft zich de ergernis van verscheidene partijgenoten op de hals gehaald voor de ma nier waaro phij de laatste weken namens het bestuur onvoorwaar delijk heeft aangestuurd op snelle aansluiting aan ARP en CHU. De heer Laan heeft naar de zin van enige bestuursleden te weinig acht geslagen op de wens van veel KVP- ers dat de toekomstige ene christelij ke partij een open partij, dat wil zeg gen ook toegankelijk voor niet-chris tenen moet zijn. Het partijbestuur vergadert maan dagavond weer. Volgens sommigen van de bestuursleden die zich door de heer Laan de laatste weken slecht gerepresenteerd voelen, zal hem dan zijn verzuim geducht worden aange wreven. Die bestuursvergadering geldt mede als voorbereiding van de partijraadsbijeenkomst van 18 sep tember waarop het bestuur verslag- zal doen van zijn activiteiten van de laatste weken. Op die partijraadsver gadering zal daarover bovendien een discussie worden gehouden. Dr. S. W. Couwenberg. vart het De mocratisch Centrum Nederland, heeft gisteren een lange brief op poten naar het partijbestuur gestuurd om dat de heer Laan in een interview met De Tijd heeft gezegd dat het DCN als uitgerangeerd kan worden beschouwd. Couwenberg wijst er in zijn brief op dat, op dezelfde dag waarop de opmerkingen van de heer Laan werden gepubliceerd, in Amers foort in grote eensgezindheid een ver gadering is gehouden van DCN-ers. jongeren en progressieven uit de KVP. Op die vergadering waren be stuursleden van de KVP aanwezig. Zij waren het met de conclusies van de rest van het gezelschap eens, zodat de heer Laan zijn opmerkingen aan het adres van DCN nooit uit naam van het hele bestuur kan hebben ge maakt. Naar verluidt heeft de heer Laan met zijn manoeuvres van de laatste weken zijn kansen op het voorzitter schap van de partij vrijwel verspeeld. De opvolging van de afgetreden voor zitter, mr. A. van der Stee, zou in de eerste helft van november moeten worden geregeld. Te verwachten is dat begin oktober de eerste kandida ten zullen worden gesteld. De meest genoemde kandidaten zijn op dit moment de Tweede Kamerle den drs. M. J. J. van Amelsvoort en F. G. van der Gun en het Eerste Ka merlid dr. ir. D. de Zeeuw. De oplos sing die de voorkeur van jongeren en p'rogressieven had, namelijk een drie manschap met prof. dr. P. Steen- kamp, P. H. van Zeil en dr. De Zeeuw, is definitief onmogelijk ge worden, nu de heer Van Zeil de func tie van ambtelijk secretaris van de Tweede Kamerfractie heeft aanvaard. Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN De Stich ting Release spant zich in om te voorkomen dat de 20-jarige Spanjaard Menas Garcia Pelli- cer, die uit het Spaanse leger is gedeserteerd, vandaag op het vliegtuig naar Barcelona wordt gezet. De jongen liftte naar Nederland, nadat hij in Spanje na een felle ruzie in paniek uit het leger was weggelo pen. Een maand geleden meldde hij zich bij de politie in Leeuwarden. Sindsdien zit hij opgesloten. Bij te rugkeer naar zijn land loopt hij kans op een gevangenisstraf van drie jaar en nog eens drie jaar extra zware dienst in de Sahara. Formeel wordt de Spanjaard niet uitgewezen, maar het land uitgezet. Daarom behoeft justitie er geen reke ning mee te houden dat de jongen in Spanje een straf zal krijgen, die vol gens Nederlandse maatstaven buiten proporties is. Release heeft ernstige kritiek op de bijroep op het evangelie inderdaad van wezenlijke betekenis. Wij hebben geen bezwaar tegen de ene christelijke partij; wij hebben daar in een resolutie in 1968 al op gewezen. Maar daarbij geldt als eis dat die partij als haar identiteit nandhaaft dat zij evangelisch norma tief is. Er kan best een stuk openheid zijn, er zal in de praktijk ongetwij feld verwantschap met anderen zijn cn dat zal dan betekenen dat wij openstaan voor samenwerking. Maar intern zal de legitimiteit van het be roep op het evangelie bepalend moe ten zijn. Dat is dus uw minimum-voorwaar de in het overleg met KVP en CHU? Veerman: Dat is het. Van een verslaggever ROTTERDAM Hoewel de Shell de benzinefraude door middel van stukjes krantepapier, een truc die het afgelopen weekeinde in Lent bij Nij megen werd toegepast, als een „inci denteel geval" beschouwt, heeft woensdagavond een onbekende auto mobilist in een benzinestation bij Zwolle opnieuw met krantepapier be taald. Hij tankte voor totaal 40 gul den in een automaat, terwijl daarvoor in de plaats vier stroken krantepapier ter grootte van een tientje in het betreffende bakje terecht kwa men. Volgens de politie was deze fraude mogelijk, omdat een van de controle- lampjes van de automaat defect was. Een woordvoerder van de verkoopor ganisatie van Shell-Nederland in Rotterdam, reageerde gistermorgen op de benzinefraude van het afgelo pen weekeinde: „Uiteraard is de ben- zine-automaat in het bewuste benzi nestation opnieuw afgesteld, zodat wij aannemen dat hier dergelijke malversaties niet meer voorkomen. (Van een onzer verslagevers) AMSTERDAM De agra- risch-sociale voorlichting heeft maar weinig effect. Dat is de conclusie uit een onderzoek van socioloog drs. J. de Jonge van de VU naar de resultaten van die voorlichting in enkele Veluwse dorpen. Het doel van de voorlichting is de agrariërs bewust maken van de si tuatie waarin het platteland en het boerenbedrijf verkeren en de veran deringen, die zich daarin zullen voor doen. Toetsteen bij het onderzoek was de houding en het gedrag van de boeren, die door de agrarisch-sociale voor lichters als ideaal werd gezien. Het eerst werd in 1963 nagegaan in Boe- verre de houding van de boeren af week van het ideale. Dat werd in de winter van 1969/70 nog eens nage gaan. Er waren toen wel veranderin gen te constateren, maar bij een na der onderzoek bleek, dat de invloed van de agrarisch-sociale voorlichting daarbij geen belangrijke rol had ge speeld. Boeren, die wefl waren voor gelicht, waren niet meer veranderd, dan hun collega's, die geen contact met de voorlichting hadden gehad. Ook de vergelijking met een contro le-gebied wees in dezelfde richting. In het artikel in VU-magazine over dit onderzoek zegt drs. De Jonge, dat er twee beleidsconclusies mogelijk zijn. In de eerste plaats kun je zeg gen, dat de voorlichting niets uithaalt en dat er daarom wel mee gestopt kan worden. Het onderzoek wees ech ter ook uit, dat de voorlichting weinig intensief gegeven kan worden. De voortichting zal uitgebreid moeten worden, om effect te kunnen sorte ren. wijze, waarop de jongen door de poli tie is behandeld. Volgens het vreem- delingenbesluit moet een vreemdeling er altijd van verwittigd worden, dat hij recht heeft op een advocaat. Dat is in Leeuwarden niet gebeurd. Gisteravond was Release bezig een advocaat voor Pellicer te vinden, die moet proberen te voorkomen dat de jongen vanmorgen om half tien naar Schiphol en vandaar naar Spanje vertrekt. Met behulp van de advocaat zouden de mogelijkheden van de Spanjaard nadat zijn uitzetting is uitgesteld opnieuw bekeken moeten worden. Volgens Release had Pellicer inge volge het Verdrag van Rome verteld moeten worden waarom hij in arrest zat. Dat is volgens de door de Leeu warder politie bij de verhoren van Pel licer gebruikte tolk Lopez Abellan nooit gebeurd. Release vindt het zon der meer een merkwaardige zaak dat de jongen in arrest zat, zolang zijn zaak bij justitie is onderzocht. Lopez Abellan had aangeboden de jongen zolang in zijn huis op te nemen, maar dat werd niet toegestaan. Het is niet normaal dat vreemdelingen die een verblijfsvergunning in aanvraag heb ben, in een cel worden vastgehouden. Nog een punt van kritiek op de behandeling van Pellicer is het feit dat de jongen de beschikking van zijn uitzetting niet in het Spaans heeft gekregen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Vanaf maan dag zal bij vrijwel alle warme bakkers in Amsterdam het uit zuiver tarwe en rogge samenge stelde brood „Santaro" te koop zijn. Volgens de Amsterdamse tandarts G. J. Baerents kan dit volkorenbrood het tandbederf doen afnamen. De distributie van het speciale „Santaro"-meel is deze week begon nen. Bakkers die het brood gaan ver kopen zullen een blauwe sticker met de naam „Santaro" op de winkelruit plakken. Het tandbederf neemt volgens tandarts Baerents, af wanneer vetarm .'olkorenbrood gegeten wordt, dat nog vitaminen en enzymen bevat. Het brood van het nieuwe graanmengsel, dat een half uur langer gebakken moet worden dan ander brood, zal 400 gram per stuk wegen en voor 63 cent worden verkocht. Door het weinige vet dat in dit brood zit is het sneller uitgedroogd dan normaal brood. Broodfabrieken kunnen „Santaro" niet maken, omdat er aan de bereiding te veel handwerk te pas komt. LEEK (Gr.) De 8-jarige Annie Reina Cazemier uit De Holm in Gro ningen is gisteravond met haar fiets verongelukt. Het meisje reed uit de uitrit bij haar huis de weg op. Zij botste tegen een personenauto en overleed ter plaatse. Louis XV-fauteuM. Handgesneden romp; Bekleed Ë9h Q met prachtige lt"»! gobelin. 249/— ROTTERDAM "Oude"Binnenweg 26 tel:0l0-i4.iaoo* Van een verslaggever DEN HAAG Minister Lardinois van landbouw heeft het landbouw schap meegedeeld, dat de regelingen voor tegemoetkomingen aan fruitte lers, die bijzondere structurele en of financiële moeilijkheden ondervinden, zullen worden gehandhaafd al lopen ze per 1 oktober van dit jaar af. In opdracht van de minister wordt een onderzoek ingesteld naar de be staansmogelijkheden in de fruitteelt. Dit onderzoek is nog niet afgelopen, minister Lardinois heeft toegezegd, dat de inhoud van de aflopende rege lingen wordt gegarandeerd tot een rapport over de fruitteelt is uitge bracht. Van onze correspondent ARNHEM Op de Nederlandse sociale academies wordt te weinig in formatie over de revalidatie van ge handicapten gegeven. Dat zegt de commissie die in de Arnhemse Johan- nastichting een CRM-experiment van zes jaar heeft afgesloten, waarbij het maatschappelijk werk in de revalida tie nauwkeurig is bestudeerd. De commissie doet de aanbeveling op de sociale academies meer over de revalidatieproblemen te vertellen, vooral omdat het aantal gehandicap ten in de toekomst steeds groter wordt. De Johannastichting telt nu vier maatschappelijk werkers en twee so ciaal culturele werkers, die geen van allen een op de revalidatie gerichte opleiding kregen. „Dat betekent ove rigens niet dat er een gerichte oplei ding nodig is om later met succes in de revalidatie werkzaam te zijn", zegt de commissie er bij. De Johannastich ting ontvangt wel jaarlijks zo'n zes a acht stagiaires van de sociale acade mies. Tijdens de experimenteerperiode van de commissie, bestaande uit ver tegenwoordigers van het plaatselijk maatschappelijk werk. de stichting zelf en CRM. werd de staf van de Johannastichting uitgebreid met twee sociaal culturele werkers. Het maat schappelijk werk, is een van de stel lige konklusies van de commissie, moet als gelijkwaardige Dartner deel uitmaken van de revalidatiestaf. „Daarvoor is een speciale inzet van alle betrokkenen, die allemaal hun eigen mythes hebben, nodig", aldus h«m eisteren gepresenteerd rapport

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7