Jeugdbeweging en ook veertig jaar protest geleden Proef met signaleringssysteem PvdA moet terugkrabbelen Reisje met paard en Pipowagen Zelfbewustzijnstrijdangst en vlucht Bij afscheid van J. Ritsema v. Eek Introduktiedagen Medische Faculteit Onderwerpen, karakter en omstandigheden waren anders Bouwen aan en in de maatschappij Raad Rotterdam Verzekeringsman lichtte bank voor 12 mille op I Stoelendans in Bouwcentrum Arnhem geeft 200 inwoners gratis bomen OOK OP KLEINPOLDERPLEIN Collectie uit Afghanistan op expositie 5 VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1971 ag ep SCHIEDAM Eind van deze maand neemt de heer J. Ritsema van Eek na dertig jaar ontslag als directeur van de "Lindenhof", Tehuizen vanwege het Weeshuis der Hervormden te Schiedam. De heer Ritsema van Eek is ge boren in Semarang op Java. Aan de Rijksuniversiteit in Utrecht studeerde hij wis- en natuurkun de. In 1936 deed hij zijn doctoraal examen. Reeds in zijn studententijd was de heer Ritsema van Eek alge meen secretaris van de VCJC, la ter werd hij directeur van het conferentie-oord van de VCJC in Arnhem. Bovendien was hij ac tief in de Prot. chr. centrale voor werklozenzorg. Door het weigeren de door de Duitsers doorgeschreven "ariër verklaring" te tekenen was een onderwijsloopbaan voor hem on mogelijk. Hij moest zelfs uit Arn hem verdwijnen en werd tijdelijk geplaatst bij de "Lindenhof" met de bedoeling na de oorlog naar het VCJC-centrum in Arnhem terug te keren. De wijze, waarop de heer Rit sema van Eek en de "Lindenhof" samen door de oorlog zijn geko men. maakte dat de heer Ritsema van Eek niet naar Arnhem terug keerde. De heer Ritsema van Eek is ja renlang ouderling geweest van de Hervormde Gemeente Schiedam. Hij was voorzitter van het op vanghuis voor kinderen van NSB-ouders, voorzitter van "Pro Jutventute", bestuurslid van "De Koepel", het samenwerkingsor gaan van de kinderbescherming in Rijnmond, mede-oprichter en hoofdredacteur van het Neder lands Maandblad voor de Kinder bescherming, lid van staatscom missies inzake kinderbescher ming. De heer Ritsema van Eek is ridder in de orde van Oranje- Nassau. Zijn opvolger, de heer A. J. Wijnands, studeerde psychologie aan de universiteit van Amster dam en heeft reeds vele werk zaamheden in het kader van de kinderbescherming verricht. Se dert 1965 is de heer Wijnands verbonden aan de psychologische afdeling van de GGD in Haarlem. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Zeker, wij waren vroeger in de jeugdbeweging evenzeer in verzet tegen de oudere generatie. Maar onze thema's waren heel anders dan nu. Ik heb het gevoel, dat de jeugd tussen 1920 en 1935 een sterk zelfbewustzijn had. Wij wisten dat een wereldoorlog nooit weer zou kun nen gebeuren, want wij zouden die eenvoudig niet meer toelaten. Wij waren niet verlamd door angst. Als je nu door de oppervlakte van de jeugd-idealen heenprikt, vind je angst. Bovendien: bij de protesteren de jeugd van toen vond je een ascetische levenshouding. Die dronk niet en rookte niet, en als een jongen rookte was het ten hoogste een pijp. Nu zie je veel meer een vlucht. In drugs en in andere dingen. Dat zie je ook in de muziek, in de omgang met elkaar. De jeugd zegt: we moeten het establishment niet. De jeugd van veertig jaar ge leden ging verder: maar wij zul len het anders doen! Denk aan „Kinderen van deze tijd" van Henriëtte Roland Holst, aan „Maar wij" van Anthony Don ker. Het afscheid van de heer J. Ritse- 'ma van Eek als directeur van de Lindehof", tehuizen vanwege het Weeshuis der Hervormden te Schie dam, was aanleiding tot een gesprek, waarin vanzelfsprekend de jeugdbe weging vroeger en nu aan de orde kwam. De heer Ritsema van Eek is uit de vooroorlogse jeugdbeweging voortge komen. In 1932 was hij secretaris van de Vrijzinnig Christelijke Jeugd-Cen- trale, welke organisatie hem in het bijzonder belastte met kamp- en jeugdwerk. Van 1938 tot 1941 was hij directeur van het C.C. Oolgaardthuis, het VCJG-conferentiecentrum op de grens van Arnhem en Oosterbeek. iHij heeft in zijn jonge jaren even hard geprotesteerd als 'de jeugd van nu doet. Hij heeft in de oorlog gewei gerd de „ariër-verklaring" te teke nen, moest verdwijnen, kwam op uit nodiging van zijn vriend C. Bubber- man in Schiedam terecht en neeft zich, tot zijn pensionering, eind deze maand, dertig jaar lang ingezet voor de moeilijk opvoedbare jeugd. STORMLOOP In de twintiger jaren, zo vertelt hij, propageerden wij niet zozeer vrijheid in sexuele zaken, maar wij liepen storm tegen de voosheid van de nette samenleving met haar dubbele mo raal. Nu wordt er storm gelopén te- gen versleten taboes en dat heeft een heel andere inhoud. Vroeger was er geen pil en ook de mechanische voorbehoedmiddelen waren minder betrouwbaar. Er was veel meer verantwoordelijkheid ge legd in de handen van de jongen en het meisje. Het studentenhuwelijk was nog niet aan de orde. GILLER De wereld is heel anders gestructu reerd dan^/roeger. Als je vroeger naar Nederlandsch- Indië ging, ontdekte je als je Suez was gepasseerd, dat Nederland een wereldmacht was. Als je dat nu tegen een jongere zegt, pleeg je eeji giller! Europa was voor heel Azië en Afri ka het leiding gevende werelddeel, met Groot Brittannië en Nederland als voornaamste factoren ten oosten van Suez en Frankrijk als zwaarte punt ten westen van Suez. ONTLUISTERING In de dertiger jaren kregen we te maken met het voor ons zo teleurstel lende, rampzalige en zelfs verlam mende raadsel van de Duitse jeugd beweging, die ineens vergleed in het nationaal-socialisme. Daarna kwam de oorlog. De jonge generatie heeft niet door gemaakt wat wij ervoeren: de totale ontluistering van de mens. De jeugd van nu kent dit van de televisie, maar weet niet uit eigen ervaring wat die ontluistering wezenlijk in houdt. VERWENNING Een heel belangrijke factor is het welvaartsbewustzijn. Er is een sfeer van materiële verwenning. Wij konden vroeger meedoen aan een kamp, als je het er voor over had een dikke honderd kilometer te fiet sen met een gammele fiets en kilo's bepakking, als je er tegen kon in een deken gerold 's nachts kou te lijden. Een warme slaapzak en -„lichtge wicht" waren te kostbaar. Je kon in je conferentie-oord of kamp een maaltijd hebben, als je het er voor over had zelf de aardappels te „jassen", je groente schoon te ma ken en de hele zaak in samenwerking klaar te maken. We hebben nu te maken met het paradoxale probleem van de tenge volge van grenzeloze verwenning ver waarloosde jeugd. Daarmee heeft de jeugd het inderdaad heel moeilijk en misschien is dat een van de oorzaken van dje vlucht in drugs, in brommers- rondrijderij, in de auto's, in het ont lopen van verantwoordelijkheid. ROTTERDAM „Bouwen aan en in de maatschappij". Onder dit motto wordt op 19, 20, 21, 26. 27 en 28 okto ber in het Bouwcentrum een zestal congresdagen gehouden. Deze dagen zijn het resultaat van de plannen van een in maart gevormde initiatief groep, waarin vertegenwoordigd, zijn de B.N.A./de stichting Bouwcentrum, de raad van Bestuur Bouwbedrijf, de Centrale Commissie Bouwnijverheid en de stichting Vakopleiding Bouw bedrijf. Ir. 'J. van Ettinger, president-direc teur van het Bouwcentrum, spreekt op 19 oktober over „Naar een be woonbare wereld." Ook de film „Wereld Nu" van Jan Vrijman zal vertoond worden. Prof. dr. J. Tinbergen spreekt over „Bouwen aan en in de wereld" en prof. dr. C. A. van Peursen over „Maatschappelijke perspectieven". Op 20 oktober is de ochtendbijeenkomst aan het wonen en de woonomgeving gewijd, 's middags behandelt men het verkeer. Op 21 oktober spreekt o.m. drs. F. iH. J. Nierstrasz, onderdirec teur stichting Bouwcentrum en 26 ok tober staat geheel in het teken van de maatschappelijke perspectieven en hun ruimtelijke consequenties. 27 ok tober spreekt o.m. ir. C. J. Louw, di recteur Ballast Nedam Groep n.v. over Structuurveranderingen in het uitvoerende bouwbedrijf, jhr. mr. W. C. S. Laman Trip, drecteur Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf houdt een inleiding over Veranderende inhoud van de bouwberoepen. Het zesdaagse congres wordt op 28 oktober afgesloten met een slotrede door drs. B. J. Udink, minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening. RIJSWIJK Twee Engelse meisjes, de 24-jarige onderwijzeres Geor gië Roy en de 12-jarige dierenverzorgster Rony Walther uit Engeland maken met paard en wagen een trektocht door Nederland. Nadat zij in Hoek van Holland van de boot zijn gestapt maakten de ondernemende meisjes een tocht naar Europoort, Arnhem, Amersfoort, Utrecht, Amsterdam, Den Haag en Rijstüijk. Daar zijn zij blijven ste ken, omdat het paard zijn enkel verstuikte. Een Haagse dierenarts schreef drie weken rust voor. Dit duurt voor de meisjes echter veel te lang en daarom zijn zij op zoek naar een ander paard. De dames hebben hun wagen gekocht van een zigeuner. Als zij de rit volbrengen krijgen zij voor iedere honderd kilometer een bepaald bedrag. Op die manier hopen zij 2500 gulden bij elkaar te rijden. Dit bedrag wil len zij geven aan een kindertehuis. ROTTERDAM Dit jaar voor het eerst zijn doar de Medische Fakul- teits Vereniging Rotterdam op 6, 7 en 8 september introduktiedagen voor de aankomende eerstejaarsstudenten ge organiseerd. De afgelopen jaren heb ben duidelijk gemaakt dat er drin gend behoefte bestond aan een derge lijke introduktie. Het programma ziet er als volgt uit: maandag 6 september zal besteed worden aan het geven van informatie en aan een rondleiding door de fakul- teit. Op dinsdag 7 en woensdag 8 Sep tember zullen de studenten elkaar ontmoeten in diskussie en in krea- tieve uitingsvormen. De onderwerpen die ter diskussie staan zijn o.a.: begeleiding van chro nisch zieken en stervenden, arts en maatschappij en seksualiteit. ROTTERDAM Eetkamerstoelen, bureaustoelen, krukken en alles waar men maar op kan zitten zullen van 8 september tot en met 9 oktober in het Bouwcentrum in Rotterdam te zien zijn. iHet wordt een bonte verzame ling van Europese zitjes. De exposan ten zijn afkomstig uit geheel Europa. Vijftig fabrikanten zullen 386 stoe len aandragen. Voor.de man met een kleine portemonnaie zal er een zitje zijn voor de prijs van ƒ16,70. De duurste zetel wordt 1.500,-. DEN HAAG „Ik moet tiendui zend gulden hebben, geef op en een beetje vlug", aldus de mededeling aan de 18-jarige bankbediende btf de Coop. Raiffeisenbank te Zoeter- meer, J. v. d. Velde op 27 mei ge daan. De overvaller dreigde met een luchtdrukpistool, zodat de bediende het veiliger vond aan het bevel te voldoen en 12.000 aanbankbiljetten overhandigde. Het was allemaal bar knullerig op gezet. De overvaller had geen enkele vermomming, hoewel hij woon achtig in Nieuw Lekkerland in de omgeving van Zoetermeer niet een geheel onbekende was. Bovendien liet hij na zijn daad. zijn auto, waarin rij bewijs etc. achter. „Toen de politie mij opbelde, kon die er meteen bij vertellen wie de dader was", aldus de officier van justitie bij de Haagse rechtbank donderdagmiddag, waar de overvaller terecht stond. De herkenning betekende echter niet, dat de dader meteen kon worden gegrepen, want hij vluchtte naar Duitsland. Daar vandaan belde hij zijn vrouw op, die hem adviseerde zich aan te melden bij de politie, het geen verdachte, een 25-jarige verze keringsagent dan ook deed. Maar in- Van een verslaggever ARNHEM De Gelderse hoofdstad heeft gisteren een uniek „bomenplan" gelanceerd. De Arnhemse plantsoenendienst gaat binnenkort namelijk gratis bo men uitdelen aan de ruim 200 be woners van de nieuwe wijk 't Duifje in Arnhem-Zuid. De be woners hebben de keus uit zes soorten: goudenregen, malus, meidoorn, prunus, sierkers en iep. Op deze manier wil de gemeente het woonklimaat in deze nieuwe wijk, waar enkele jaren geleden alleen nog maar gras te bespeu ren viel, verbeteren. De plantsoenendienst zal de bo men in het plantseizoen (novem ber - december) uitzetten. De ad ministrateur van de plantsoenen dienst, de heer N. W, Zwaane- veld, verwacht veel reacties. „Ons is gebleken, dat velen wel een leuk boompje in hun voor tuin zouden willen," zo zei hij. middels was er een nare gebeurtenis bij gekomen. Volgens verdachte was de tas, waarin bijna 12.000, gestolen toen hij deze in een café in Duitsland even op een tafeltje had achtergela ten. „Eigenlijk voelde ik me opgelucht toen het geld weg was", zei verdach te. „Het had anders wel prettiger ge weest, indien u dat meteen weer aan de bank terug had kunnen geven", merkte de president van de rechtbank op. Weliswaar is inmiddels de bank door de ouders van verdachte scha deloos gesteld, maar hij zal dat geld terug moeten betalen. Verdachte kon daar zelf ook geen verklaring voor geven. „Ik wilde een nieuwe auto kopen", had verdachte gemotiveerd, maar de psychiater zag dat slechts als een onderdeel van de eerzucht waarmee verdachte is be hept, zodat hij zich groter wil voor doen dan hij is. Maar de Officier begreep die con clusie niet, want na de 12.000, zou verdachte nog steeds de verzekerings man zijn. Overigens is verdachte uit behoorlijke familie afkomstig, heeft een goed gezin en is nog nimmer ver oordeeld. De officier kon het advies van de psychiator niet volgen om met een korte gevangenisstraf te volstaan, ge zien het groot aantal van dit soort overvallen. De verdediger bepleitte wel een korte gevangenisstraf, zodat verdach te zo snel mogelijk aan het werk kan, om zijn schulden af te lossen. Vonnis op 16 september. (Vervolg van pag. I j) PvdA en D'66 waren van mening dat dit moment gisteren dan toch wel aangebroken was. „Je kunt dit college niet op een adequate manier duide lijk maken dat ze maar en bloc moe ten opstappen." Burgemeester W. «Thomassen, die terecht de aanval op wethouder De Vos als een aanval op het hele college ervoer, zei deze ge dachte aan het en bloc aftreden „een slag in de lucht" te vinden, die hij met een gerust hart zei te kunnen vergeten. „Overigens," aldus burgemeester Thomassen, „men lost de problemen waar wij nu mee zitten niet op door ouderen voortijdig de laan uit te stu ren, en evenmin door als jongeren weg te gaan. We zullen terug moeten gaan naar de basis, en dan stuiten we op de achtergronden van deze ont ploffing: de vraag of we nu al dan niet een programma- of een afspiege lingscollege moeten hettoen, de veel soortige noden van de stad en de ver schillende benaderingswijzen daar van, het duidelijke generatiekonflikt en dergelijke." Maniakaal Dit generatiekonflikt spitste zich trouwens duidelijker dan ooit toé, toen de heer Thomassen een forse knuppel in het eigen socialistische hoenderhok gooide door te zeggen dat het verwijt dat hij tot op heden de PSP maakte als zou deze partij een maniakaal negativisme bedrijven, ook van toepassing begon te raken op zijn eigen partij, vertegenwoordigd in de socialistische fraktie in de raad. De vier socialistische wethouders haastten zich echter geschrokken van deze onverbloemde afkeuring van Nieuw-Links door burgemeester Tho massen te distantiëren. Ze hebben het immers in het eigen verdeelde kamp al moeilijk genoeg, om ook nogeens een dergelijke uitspraak op hun con duitestaat geschreven te krijgen. Het gewestelijk bestuur van de PvdA heeft enkele donker getinte pa gina's aan die staat toegevoegd door officieel in een verklaring zijn afkeu ring uit te spreken over het beleid van de wethouders Reehorst, Jetting- hoff en Van der Ploeg. Zij hebben volgens deze verklaring de communi catie met de fraktie volstrekt onvol doende tot stand gebracht en de uit voering van het verkiezingsprogram ma op een aantal essentiële punten bemoeilijkt. Ondubbelzinnig rs het gewestelijk bestuur waar het gaat om de socialis tische wethouder Jettinghoff: mem meent dat hij niet meer politiek kan funktioneren binnen de fraktie, en dat hij daarom zijn zetel ter beschik king moet stellen. Over de verklaring van de betrokken wethouders dat zij op hun zetels blijven zitten ook als zij het vertrouwen van de meerder heid van de fraktie en de partij heb ben verloren, zegt het gewestelijk PvdA-bestuur „ontsteld" te zijn. Mocht overigens deze vertrou wenskwestie alsnog aan de orde ko men, dan hoeven PvdA en D'66 niet te rekenen op de steun van de com munisten, een fraktie die in de stem menverhouding een sleutelpositie in neemt. Mevrouw De Vos-Krul im mers, bogend op een jarenlange erva ring als Rotterdams raadslid, verweet D'66 en daarmee ook de PvdA de beide frakties trekken in Rotterdamse zaken op als een Siamese tweeling in deze bestuurlijke problematiek ui terst reaktionair op te treden. „U hoeft van ons dan oofc geen enkele DEN HAAG Rijkswater staat gaat niet alleen op rijks weg 13 (Rotterdam-Den Haag) een proef met een signalerings systeem houden, ook het Klein- polderplein bij Rotterdam wil deze dienst gaan voorzien van het systeem, dat alternatieve routes aanwijst bij filevorming op bepaalde rijbanen. Bij de proefneming op rijksweg 13 zal gebruik worden gemaakt van snelheidsaanduidingen, rijstrooksig nalering en knipperlichten. Langs rijksweg 13 liggen reeds de kabel voor het daar te zijner tijd te verwezenlijken praatpalennet, maar voor deze proefneming is een dikkere kabel aangebracht. De kabels en in strumenten, die bij rijksweg 13 wor den gebruikt, maken het mogelijk snelheid, intensiteit, volgtijd, bezet tingsgraad, gladheid en zicht te me ten. De kosten komen op ongeveer een half miljoen gulden, per kilome ter. Op rijksweg 13 zullen ook glad heidsmeters worden aangebracht. Ge tracht zal worden, naast een automa tische waarschuwing aan de glad heidsbestrijdingsdienst ook het ver- Wethouder De Vos spreekt zijn antwoordrede uit. steun te verwachten," zei ze, „en wij nemen afstand van alle intriges en manipulaties waarvan we hier getui ge zijn." ROTTERDAM In het Mu seum voor Land- en Volkenkun de wordt op Vrijdag 1 oktober een voor Europa unieke tentoon stelling geopend onder de titel "Firozkohi een Afghaans reis journaal". Dank zij een in op dracht van het museum vorig jaar door de Amerikaanse foto grafe Josephine Powell en de Ne derlandse journaliste Go Mander- sloot gemaakte verzamelreis naar het haast ontoegankelijke centra le bergland van Afghanistan, waar de semi-nomadenstam der Firozkohi leeft, kan voor het eerst in Europa een bijzonder be langwekkende collectie gebruiks- en siervoorwerpen, onder meer een woontent en een kooktent :an de Firozkohi worden getoond. Omvang en betekenis van de collectie, die een groot aantal weefsels bevat maken het nood zakelijk de gehele eerste verdie ping van het museum hiervoor te gebruiken. Daardoor zal niet al leen de tentoonstelling "Batik op Java" op 5 september moeten worden gesloten, ook de oor spronkelijk tot eind oktober ge plande expositie "Met kunst en Vlechtwerk" zal eerder eindigen, en wel op zondag 19 september. Tegelijk met de opening van de tentoonstelling "Firozkohi een Afghaans reisjournaal" verschijnt een gelijknamig boek, dat in een honderdtal foto's van J. Powel en door G. Mandersloot geschre ven reisbrieven niet alleen ver slag geeft van deze verzamelreis, maar bovendien een schat van informatie behelst over dit hier nog vrijwel onbekende land en zijn geschiedenis. De tentoonstelling, die tot en met zondag 9 april 1972 te zien zal zijn, is van zaterdag 2 oktober af dagelijks geopend van 10 tot 17 uur, zondags van 11 tot 17 uur en op woensdagavond van 19.30 tot 22 uur. keer voor de kans op de gladde weg gedeelten te waarschuwen. Zichtme- ters komen op plaatsen, waar veel vuldig mistbanken voorkomen. Zodra de financiële mogelijkheden daarvoor aanwezig zijn wil rijkswa terstaat na deze proef de verbin dingswegen en de randwegen in de drukke randstad eveneens uitrusten met het signaleringssysteem, dat nu wordt beproefd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5