PvdA KRABBELT TERUG )iiblin bestelt Franse wapens ïieuw loonoverleg metaalindustrie Vertrouwen nog niet terug in Rotterdamse raad Zwaard van Damocles hangt college nog boven het hoofd Zweeds voorstel voor een ondergrondse kernstop Duitslanden nu eens over tekst 2 moderne theeglazen Het Kwartet A - Wiin Ruska pakt wereldtitel CASTLE FURNITURE BULTHUIS C RITA HET Willi Productschap wil brood paar centen duurder bon El Cordobes huwt niet met Maastrichtse Nieuwe Leidse Courant Vrijdag 3 september 1971 - 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. f 6.95, p. kw. 20,65 - Klantendienst b«zorgin9 18.00-19.00 uur Drs. A. J. Lems, PvdA-fractieleider in de Rotterdamse gemeen teraad, in gesprek met burgemeester Thomassen. Links van de purgemeester wethouder De Vos. ROTTERDAM Het Rotterdamse college van b. en w. zit nog op zijn stoel. De aangekondigde motie van wantrouwen tegen wethouder H. W. Jettinghoff (PvdA) en diens KVP-collega zyn achterwege ge bleven, ook al heeft PvdA-fraktieleider A. J. Lems aangekondigd dat de motie nog altijd als een zwaard van Damocles boven het hoofd van de heer De Vos blijft hangen. Het touw waaraan dit zwaard is opgehangen is een motie van socialisten en D't>6 waarin wordt gevraagd om een overdracht van alle taken op het gebied van de Hinderwet en de milieuverontreiniging aan het Openbaar Li chaam Rijnmond. Mocht wethouder De Vos zich hier niet achter stellen, dan zal alsnog de nu achter de hand gehouden motie van wantrouwen worden ingediend, een motie overigens waarvan duidelijk werd gezegd dat ze niet tegen de heer De Vos persoonlijk is gericht, maar in hem tegen het college van b. en w. als geheel, inclusief de vier socialistische wethouders. Als prijzen nog stijgen: Van onze sociaal-economische redactie 1ECHT Als de prijzen nog een ilf procent stijgen dan is in de letaalindustrie de „rode streep" be- ikt en zal met de werkgevers in ze bedrijfstak nieuw loonoverleg loeten plaatsvinden, zo heeft de heer van der Meulen, tweede voorzitter in de Christelijke Metaalbedrijf s- ind. vanmorgen in de bondsraad legedeeld. De lopende tweejarige metaal-cao irziet door middel van een prijs- idexeringsclausule in een automati- compensatie in de lonen van iximaal 6 procent prijsstijging per ir (gemeten over de periode 1 ok- iber tot 1 oktober). Vorig jaar was in tussentijds loongesprek niet no- Ig, want toen bleef de prijsstijging de genoemde periode beperkt tot .4 procent, maar nu is in juli reeds en prijsstijging van 5.5 procent be- eikt. De heer Van der Meulen verklaar- e dat eventueel tussentijds loonover- meer is dan een formaliteit. De In het enige drijvende Dolfijnen stadion ter wereld met 1.000 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur. DOLFIRODAM - Rotterdam LEUVEHAVEN1 BIJ METROSTATION BEURS TEL. 137800. nsti< ook KOM NAAR HET \DOLFIROPAM VÖOR A 'N DOLFIJNE SHOW.' prijsontwikkeling geeft de CMB aan leiding tot grote bezorgdheid en zou wel eens van invloed kunnen zijn op, de komende loononderhandelingen, aldus de vice-voorzitter, die zei min der vertrouwen in -het vrijere prijs beleid te hebben dan de werkgevers, rotterdammer 13 mach 13 pvea De heer Van der Meulen deelde mee dat in de raad van overleg in de metaalindustrie een begin is gemaakt met een omschrijving van het be grip onderaannemer, omdat bij een verkeerde toepassing van dit begrip het kwaad van de koppelbazen zal blijven sluimeren. De CMB is voornemens zich in het nieuwe werkseizoen vooral ook bezig te houden met de inspraak van onder nemingsraden bij het benoemen van leden van de raden van commissaris sen. „Bij elke fusie van enige beteke nis behoort het benoemen van een aantal commissarissen door de werk nemers of hun vertegenwoordiging als een centraal punt te worden be sproken". De heer Van der Meulen zei dat daardoor de raden van commissaris sen „van een soms duffe en in slaap gesukkelde instelling met weinig be tekenis kan uitgroeien tot een in stelling die een stempel kan zetten op het bedrijfsgebeuren. De medezeggenschapsgedachte on der de werknemers is zo aan het groeien dat zij het eenvoudig niet meer zullen nemen dat een op de ver ouderde basis samengestelde raad van commissarissen opnieuw in de ver sukkeling raakt of weer onder het stof zal verdwijnen". AMSTERDAM De Amsterdam mer Wim Ruska heeft gisteravond in de Westduitse stad Ludwigshafen liet werdkampioenschap judo in het zwaargewicht veroverd. Ruska greep de titel dankzij een overwinning op de Westduitsen Klaus Glahn. Het be tekende voor Ruska (31) het tweede wereldkampioenschap in zijn carriè re. Zie verder onze sportpagina. Wethouder G. Z. de Vos heeft het overigens aan zijn door de socialisti sche fraktieleider tot „waardig be toog" bestempelde verweer tegen de aantijgingen die dezelfde heer Lems hem eerder had gedaan te danken, dat het zwaard al niet gistermiddag over hem is gevallen. Op verzoek im mers van burgemeester Thomassen schortte de socialistische fraktieleider zijn motie op, tot de katholieke wet houder zich verweerd had. Mr. L. A. Struik maakte zich woordvoerder van de drie confessio nele partijen en de bejaardenpartij toen hij naar aanleiding van het in trekken van de teide aangekondigde moties, maar" in het bijzonder van die tegen wethouder De Vos, opmerkte dat D'66 en PvdA op zeef lichtvaardi ge wijze gebruik maakten van artikel 87a van de Gemeentewet inzake het tussentijds ontslag van een of meer wethouders. ..Er is nu een politieke moord ver ijdeld,'1 aldus de heer Struik, „maar deze hele affaire roept toch wel zeer bedenkelijke vraagtekens op. Wij zijn uitermate bezorgd over wat zich hier allemaal heeft afgespeeld, en we ho pen oprecht dat men straks niet toch weer, zoals aangekondigd, met een hernieuwde motie tegen wethouder De Vos gaat komen." Opvallend fel trok de heer De Vos overigens gistermiddag van leer tegen D'66-fraktieleider mr. J. Mentink. die hem eerder woorden in de mond had gelegd die de wethouder ontkende ooit gebruikt te hebben. „De heer EEN UNIEKE COLLECTIE EIKEN MEUBELEN, WELKE DE MOED HEEFT TE PROBEREN DE OUDE TIJD TE BEHOUDEN. Wij tonen U op de LEIDATO zeer veel exclusieve modellen. INTERIEURS Botermarkt 23 SAIGON (AFP) Zuid-Vietnams vice-president Ky is bereid zich te allen tijde met president Van Thieu te verzoenen en met hem te onder handelen maar dan moet deze zich wel ostellen tegen de dictatuur. De generaal dit dit in een ontspan nen sfeer tegen een groep journalis ten vertelde gaf echter niet aan of deze verzoening ook valt binnen het kader van de presidentsverkiezingen van 3 oktober. „Als Thieu op deze wijze voortgaat zich als enige kan didaat te presenteren gaat hij in de richting van de dictatuur en het volk weet wat met dergelijke regiems ge- beurt. In dat geval zullen wij moeten vechten tegen de communistische dictatuur en tegen de dictatuur in eigen land", aldus Ky. Er'schuilt vaak minder gevaar in de dingen die we vrezen dan in de dingen, die wij begeren. COLLI N Ik heb drie dagen ziek in bed gele gen en nu vertelt u me dat ik nog in bad moet ook? Depressies bij IJsland en een hogedrukgebied boven Frankrijk en Zuid-Duitsland veroorzaken ook bij ons een westelijke lucht stroming. Daarmee is een front van de Oceaan naar de Noordzee gevoerd. Vanochtend lag dit front ten noorden van de Waddeneilan den, maar door de nabijheid van het hogedrukgebied was de akti- viteit niet groot. Het ziet er naar uit dat het front zaterdag dichbij of boven ons land zal blijven lig gen. De kans op veel zon lijkt dan ook vrij klein, maar omdat het hogedrukgebied boven Frankrijk zich handhaaft, worden geen grote hoeveelheden neerslag ver wacht. Daarbij zal in het tempe- ratuurverloop maar weinig ver andering komen. Barometerstand: heden 10 uur 76,6 cm (1021 millibar), stagend. Zon en maan 5 september: zon op 5.57; onder 19.20; maan op 19.10, onder 6.15; volle maan. Hoog water Hoog water, 5 september: Rotter dam le getij 4.36, 2e getij 16.38; Scheveningen 2.52-15.17; Vlissin- gen 1.51-14.02; Haringvliet a.d. Zeezijde 3.20-15.46. Mentink had geen enkele grond om mij tot hoofdschuldige te verklaren in de hele convenants-geschiedenis. Hij construeerde er daarom zelf maar een. Ik eis hier van hem dat hij zijn woorden terugneemt!" Mr. Mentink besloot zijn weerwoord binnen te houden tot vanavond de raad weer bijeenkomt om over de Maasvlakte te praten. Lachspiegel In eerste instantie liet hij er trou wens geen enkele twijfel over be staan hoe zijn fraktie en die van de socialisten denkt over het zittende college van b. en w. „Dit is geen af- spiegelings- maar een lachspiegelcol lege," vond hij. „Als het blijft zitten, dan vertegenwoordigt het de kleinst mogelijke minderheid in de raad. Met de PvdA zijn wij van mening, dat. dit college de raad schromelijk tekort doet en zomaar allerlei moties aan zijn laars lapt. Op een gegeven mo ment neem je dat niet meer!" (Zie ook pagina 5). DEN HAAG Gezien de gestegen kosten van de produktie en distribu tie van brood heeft de voorzitter van het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten, dr. C. H. J. van de Beukering, het ministerie van eco nomische zaken gevraagd de mini mum broodprijs met enkele centen te willen verhogen. Op het ogenblik geldt er een mini mumprijs van 71 cent per 800 gram gesneden en verpakt brood in 155 ge meenten. Bij het produktschap wordt verwacht dat het overleg met het mi nisterie over een verhoging voor 1 oktober zal zijn afgerond, waarna de voorzitter van het schap de prijs kan vaststellen. De voor ruim 60 verkooppunten in 39 gemeenten verleende ontheffing van de minimumprijs-voorschriften zal per 1 oktober vervallen. Wie op nieuw ontheffing wenst zal die moe ten aanvragen en daarbij moeten aantonen dat zijn lage prijs de pro duktie- en distributiekosten toch ge heel dekt. Het team van Nacional is gisterenmiddag op Schiphol aangekomen op doortocht naar Frankrijk en Griekenland, waar wedstrijden gespeeld zul len worden. Op de foto passeert de doelverdediger van het Uruguayse team met de grote beker, die door de ploeg in Zuid-Amerika werd ge wonnen en als blikvanger wordt gebruikt. BERLIJN (DPA) Volgens het Duitse persbureau DPA hebben de deskundigen van de grote vier samen met vertegenwoordigers van de bei de Duitslanden vanmorgen vroeg overeenstemming bereikt over een bindende Duitse tekst van de raam overeenkomst inzake Berlijn. Het persbureau zegt dit uit be trouwbare bron in West-Berlijn te hebben vernomen. Een officiële be vestiging is nog niet gegeven. Welingelichten kringen in West- Berlijn rekenen erop dat de vier ambassadeurs in de loop van van middag de raamovereenkomst zullen ondertekenen. GENÈVE (Reuter) Zweden heeft op de ontwapeningsconfe rentie een compromisvoorstel in gediend voor een verbod van ondergrondse kernproeven. Een verdrag hiertoe stuit al jaren af op een Russisch-Amerikaans ver schil van inzicht over controle op de naleving van zo'n verbod. Amerika vindt verplichte inter nationale inspectie ter plaatse nodig wanneer ergens „ver dachte" aardschokken zijn waar genomen, maar de Sowjet-Unie wijst dit af. Volgens het Zweedse voorstel moe ten alle landen „te goeder trouw sa menwerken in een doeltreffende in ternationale uitwisseling van seismo logische gegevens" (de op afstand verrichte metingen van aardschok ken). Dit zou volgens veel afgevaar digden, samen met satellietfoto's, vol doende zijn om ondergrondse kern proeven te ontdekken. Verder zou volgens het Zweedse voorstel elk lank „het recht hebben, inspectie op zijn grondgebied uit te nodigen, volgens zijn voorschriften uit te voeren" (dit ontziet de Russi sche gevoeligheden). Tenslotte zou elk land de Veiligheidsraad kunnen in lichten als het vindt dat een ander land niet „volledig'had samengewerkt voor het ophelderen van een bijzon dere gebeurtenis", een moreel druk middel dus in plaats van de Ameri kaanse voorkeur voor verplichte in spectie. Een effectief verbod van onder grondse kernproeven zou de verdere ontwikkeling van kernwapens voor raketten en tactische toepassingen onmogelijk maken. DUBLIN (AFP, Reuter) De regering van de Ierse Republiek eeft besloten in Frankrijk vijftig militaire voertuigen met een lichte ïitrailleur te kopen van het type Panhard. De wapenaankopen be- ragen een waarde van ruim 8,5 miljoen gulden. Dit is van gezagheb- ende zijde in Dublin vernomen. Het ligt in de bedoeling van de le- staf een eenheid van „grote mobi- eif 'te vormen voor patrouillering n de grens met Noord-Ierland, al- is de zegslieden. De woordvoerder van het Franse 'nisterie van defensie heeft gewci- rd het bericht van de Ierse wa- naankopen te bevestigen of te ont- Qnen. De Ierse regering heeft Engeland er langs van beschuldigd in de afgelo- n jaren meer dan dertig keer de tns te hebben geschonden. Deze ■ek werden Britse patrouilles twee keer beschoten door leden van de IRA, nadat zij per ongeluk, de Noord- ierse grens waren overgetrokken. Bij een eerste incident, waarbij twee pantserwagens betrokken waren, werd een Britse soldaat gedood. In de Noordierse hoofdstad Belfast heeft een viertal bomaanslagen tij dens de middagpauze gisteren grote verwarring veroorzaakt. Zeker veer tig personen liepen verwondingen op. In de buitenwijken kwamen onbeves tigde berichten over explosies. Door een aantal valse meldingen over bommen werd een grote chaos in de hoofdstad gesticht. De Noordierse autoriteiten vrezen dat de aanslagen op klaarlichte dag het begin betekenen van een nieuwe terreurcampagne van het verboden Ierse Republikeinse Leger. De eerste explosie vond plaats in hel hoofd kwartier van de protestantse Unio nistische Partij. Twee andere bom men ontploften in een complex kan toorgebouwen van het ministerie van gemeenschapsbetrekkingen dat wordt geleid door de zeer gematigde minis ter David Bleakly. Bleakly, een lid van de Noordierse Labour Partij, werd destijds door premier Faulkner benoemd als geste aan de rooms-ka- tholieken en om tevens de uiterst rechtse protestant Harry West een ministerspost te kunnen geven. De explosies in Belfast volgen op de arrestatie van de 51-jarige IRA- leider Joe Cahill in de VS. Cahill was naar Amerika gegaan voor een be zoek van een maand om geld in te zamelen voor wapens en munitie. Ca hill, de leider van de rechts-republi- keinse en zeer militante vleugel van de IRA. is door de Amerikaanse poli tie in verzekerde bewaring gesteld na aankomst op het New Yorkse vlieg veld Kennedy. Op 7 september zal een hearing worden gehouden, waar bij wordt beslist of Cahill de VS bin nen mag of wordt teruggestuurd als ongewenst persoon. Cahill had een \lsum voor de VS. Maar tijdens de vliegreis van Cahill bleek dat te zijn ingetrokken. Aangenomen wordt dat een en ander is gebeurd na overleg van de Britse met de Amerikaanse autoriteiten. Cahill is een van de meest gezochte personen in Ulster. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paurs-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken Ik geef op als nieuweabonnee: pleats: - Ibetaalt: O.per kwartaal par maand I Alsbeloning voor mijn aktiviteit I Iontvangik2theeglazen. i De nieuwe abonnee krijgt onze Ikrant veertien dagen gratis. I Postzegel is niet nodig «Is u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden IE1ZA (Reuter) De stierenvech ter-miljonair El Cordobes heeft be sloten niet met de 16-jarige Patricia Lieben uit Maastricht, maar met een Spaanse te trouwen. „Holland is zo erg ver weg cn ik zou in ieder geval Nederlands hebben moeten leren spreken", zei de 34-jarige matador tegen verslaggevers bij zijn aankomst op he! Spaanse eiland Ibiza voor een vakantieverblijf. Enige weken geleden werden de namen van El Cordobes en Patricia uit Maastricht samen genoemd nadat beiden elkaar in Zuid-Frankrijk had den ontmoet. Dit liep uit op vriend schap. El Cordobes zou zelfs in zijn privé vliegtuig naar Nederland zijn gekomen. Ondanks de vele speculaties ver telde Patricia's familie toen al, dat er slechts sprake was van een verliefd heid, maar nog lang niet van een huwelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1