ieewe Leidse Gonramit CHJO wil fusie met andere christelijke jongerenpartijen 1 Schmelzer krijgt vragen over gesprek met Malik Rotterdam aan rand van bestuurscrisis Stijging van prijzen landbonwprodnkten is niet voldoende 2 moderne theeglazen Het Kwartet ^odgorny in oktober naar Hanoi Arjos zal samengaan waarschijnlijk afwijzen Belgisch akkoord bij Etna Man vermist Bijzondere relaties met Indonesië (Sta) na feest IS h( Secretaris ARP: ween besluit fusie nartücn Ibona Babv gestikt Japan wil yen niet lang laten zweven Dinsdag 31 augustus 1971 - 52ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastieh b ghebleven mijn hert H» teghenapoet!" fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur IOSKOU (Reuter, UPI) De pre- ent vara de Sowjet-Unie, Nikolaj Igomy, zal begin oktober een iendschapsbezoek" brengen aan ord-Vietnam. Dit heeft het Russi- le persbureau Tass bekendgemaakt. Het bezoek komt op uitnodiging n de Noordvietnamese regering en u-tij. Aangenomen wordt dat in Hanoi er belangrijke besprekingen zullen irden gevoerd tussen Podgorny en Noordvietnamese leiders. Het be ek wordt daarom van belang geacht president Nixon heeft aangekon- een bezoek te brengen aan Pe- hg. Voord-Vietnam heeft zowel van de wjet-Unie als van China steeds mi- aire hulp ontvangen voor de strijd Indo-China. Ondanks de groeiende jenstellingen tussen China en de wjet-Unie heeft Hanoi steeds we- te voorkomen partij te kiezen »or één van beide mogendheden. BREDADe ruim 200 sta- nde Belgische werknemers in de ijzergieterij en email- •fabriek De Etna te Breda, uden op nieuwe voorwaarden lel bereid zijn weer aan het lerk te gaan. 'De directeur van het bedrijf, de •r A Greshof, heeft dit gistermid- ig gezegd. Blijven de Belgische [■achten weg, dan vreest hij stagna- in de produktie. Een op de drie erknemers van de produktieafdelin- n is een Belg. Zoals bekend heeft het bedrijf de •lgen ontslag aangezegd als ze gis- rmorgen niet op het bedrijf zouden rschijnen. Dit ontslag is overigens et bevestigd. In een vergadering met de vakbon- werden gisteren een aantal nieu- e voorwaarden opgesteld. Volgens heer Greshof zouden deze waar- hijnlijk zowel door de Belgen als lor de Nederlanders aanvaard kun- :n worden. De voorwaarden zijn zo- inig dat de Nederlandse en Belgi- he lonen gelijk worden. Hand in hand op de Euromast, de drie burgemeesters van de wereldhavensteden Kobe (Japan), Seattle (V.S.) en Rotterdamdie de komende dagen deelnemen aan een symposium van deze zustersteden over diverse haven problemen. Van links naar rechts: M. D. Adlum (V.S.), Tatsuo Miyazaki (Japan) en W. Thomassen (Rotterdam, natuurlijk) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het hoofdbe stuur van de Christelijk-Histori- sche jongeren organisatie wil in het najaar komen tot een fede ratie van de CHJO, KVPJG en ARJOS. Deze federatie moet na maximaal twee jaar leiden tot een fusie. iji ij De CH-jongeren zullen zich op een ijjï bijzondere algemene vergadering op 4 september, beraden over dit voorstel 3$ van het hoofdbestuur. De besturen (ïjl van CHJO, KVPJG en Arjos zullen mgoijjlll op 28 september samen over de fe- llliirJ deratie gaan praten. BELEIDSNOTA De Arjos-jongeren zullen in de tus sentijd een beleidsnota over deze zaak opstellen. Verwacht wordt dat de Arjos de vorming van een fede ratie zal afwijzen en dat de CHJO en de KVPJG dan alleen een federatie zullen vormen. Het CHJO-hoofdbestuur heeft het federatievoorstel overgenomen uit het rapport „profiel van een christen-de mocratische volkspartij", dat door een speciale commissie uit de CHJO is opgesteld. Volgens het rapport zal de federatie van jonge christen-demo craten als belangrijkste doel de vor ming van een christelijke democrati sche volkspartij door KVP. AR en CHU moeten propageren. Volgens het rapport bevindt de CHU zich momenteel in een crisis die alleen op te lossen is door de vorming van een christelijke volkspartij, eventueel alleen door CHU en KVP, als de AR niet wil. De CHU zal dan wel weer een progressieve koers moe ten gaan varen, omdat .ccn conserva tieve unie voor de KVP en AR geen aantrekkelijke fusiepartner zal zijn, meent de commissie. De commissie gaat ervan uit dat de drie grote confessionele partijen voor de verkiezingen in '75 gefusioneerd moeten zijn. Onderhand zal de jeugd in de top en het middenkader van de partijen moeten worden geïntegreerd. Een fusie van de drie partijen zonder meer zou funest zijn. WEZENLIJK NIEUWS Er moet iets wezenlijk nieuws ont staan. Dit zal niet gebeuren als de drie confessionele partijen in 1975 pas tot een lijst voor de Kamerverkiezin gen zouden komen en de volledige eenwording nog verder wordt ver schoven. Partijen met zo weinig dy namiek zullen tegen die tijd voor nie mand meer interessant zijn, aldus het rapport. Het CHJO-bestuur gaat ervan uit dat de te vormen christen-democrati sche volkspartij een mede op het evangelie georiënteerde politiek moet gaan voeren. Het verwerpt 3e inter pretatie van „christelijk" als eng- confessioneel. AARZELING Er bestaat geen christelijke politiek als een uit het evangelie te destille ren totaalvisie of in de betekenis van een soort kwaliteitsgarantie wegens het woord „christelijk". De aarzeling ten aanzien van christelijke politiek, wegens de schroom Gods Woord en Gods Naam te verbinden met ons eigen politieke handelen „spreekt ons aan". VRIENDELIJK VERZOEK het abonnementsgeld uitsluitend als volgt te gireren: 1. per automatische giro als men een machtiging daartoe heeft afgegeven (zo'n machtiging sturen wij op verzoek gaarne toe), 2. of door gebruikmaking van de acceptgirokaart, die wij toe zenden aan alle maand- en kwar taalabonnees, die niet automatisch gireren. Het grootste geluk is: geen wensen te hebben. Het grootste ongeluk ook. SYLVA Het is m'n zus maar die roept... straks schreeuwt mam... en als daar na paps brult, dan moet ik pas naar binnen. KirriAJr^p Boven de Atlantische Oceaan is een levendige depressieaktiviteit ontstaan. De lagedrukgebieden trekken van IJsland naar noor delijk Europa. Boven de Azoren blijft de luchtdruk hoog, zodat er zich een krachtige westelijke stro ming heeft ontwikkeld, waarmee oceaanfronten regelmatig in snel tempo het continent binnentrek ken. Vanmorgen naderde zo'n warm- tefront van een diepe IJslandde- pressie de Britse eilanden. Dit front trekt, gevolgd door een kou front, de komende 24 uur over ons land, waarbij tevens de wind flink kan aanwakkeren uit wes telijke richtingen. Vooruitzichten: De eerste sep temberdagen zijn wat wisselval lig met een gematigde tempera tuur. Barometerstand: heden 10 uur: 75.6 cm (1008 millibar), stabiel. Zon en maan 1 september: zon op 5.50, onder 19.29; maan op 17.53; onder 0.22; 5 sept. V.M. Hoog water Hoog water, 1 september: Rotter dam le getij 0.21, 2e getij 13.03; Scheveningen 11.40; Vlissingen 10.22-23.01; Haringvliet ad. Zee zijde 12.07. Kt BROEKHUIZEN De 21-jarige ictricien L. G. M. Vóesten uit het irdlimburgse dorp Broekhuizen irdt sinds zaterdag vermist. De man is in de nacht van vrijdag op zater- Ilg te gast op een feest in het nabu- :e dorp Lottum en ging even na nee uur met zijn bromfiets op weg iar huis. Onderweg reed hij echter gen e?n verkeersbord als gevolg raarvan zijn brommer defect ge lakte. De bromfiets werd terugge- onden tegen de achtergevel van het erkgebouw van Lottum. Van de heer Voesten ontbreekt nog k spoor, ook nadat maandag door 15 nan politie en 40 in Venlo gelegerde iilitairen een zoekactie is gehouden. DEh DEN HAAG Het Tweede- Kamerlid mr. M. van der Stoel (PvdA) gaat dadelijk na de te rugkeer van minister Schmelzer uit Indonesië vragen stellen over pogingen die deze aangewend zou hebben om de basis te leggen voor een bijzondere diplomatieke relatie met Indonesië. Volgens mr. Van der Stoel, die voorzitter van de vaste kamercom missie voor buitenlandse zaken is, is er bij de besprekingen in de commis sie voor het vertrek van minister Schmelzer met geen woord over een dergelijk plan gesproken. Volgens Het Parool van gisteravond zou minister Schmelzer gebruik heb ben willen maken van het staatsbe zoek, om de grondslag te leggen voor bijzondere diplomatieke contacten met Indonesië. Zijn pogingen zouden echter mislukt zijn. Zijn Indonesische collega Malik zou vriendelijk glimla chend de boot hebben afgehouden. jNederland zou zaken voor Indone sië in Europa bijzonder moeten gaan behartigen en Indonesië zou Neder land uit Azië meer dan normale di plomatieke informatie moeten geven. Uiteindelijk zou er een bijzondere di plomatieke relatie moeten ontstaan, gelijkend op de relatie die Engeland met Aziatische landen heeft of gehad nceft. Het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag wilde gisteravond het bestaan van dit plan bevestigen roch ontkennen. Na zijn besprekin gen met Malik vorige wegk zaterdag, zei minister Schmelzer op een pers- conterentie dat Nederland in de EEG voor Indonesië wil opkomen, maar Malik deed geen enkele toezegging ten aanzien van de Nederlandse ver langens in Azië. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken lk geef op als nieuweabonnee: ^natm: straal: - I beualt: O-per kwartaal per maand I Alsbeloningvoormijnaktiviteit Iontvangik2theeglazen. Denieuweabonneekrijgtonze I (krant veertiendagengratis. --J Ier sc 1850-4 Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het landbouw schap vindt, dat de prijzen van de landbouwprodukten in het seizoen 1972/73 in ieder geval met gemiddeld 4,8 procent moe ten stijgen. Prijsstijgingen van gemiddeld 2 a 3 procent zoals de EEG-commissie heeft voorge steld acht het landbouwschap beslist onvoldoende. Het landbouwschap is er bij zijn berekening van de gewenste verho gingen vanuit gegaan, dat de inko mensontwikkeling in de landbouw gelijke tred moet houden met die ontwikkeling buiten de landbouw. De Europese commissie hanteerde hetzelfde uitgangspunt, maar heeft volgens het landbouwschap onjuiste cijfers gebruikt. Zo heeft de commis sie de jaarlijkse stijging van de inko mens .buiten de landbouw op 9 pro cent gesteld. Voor Nederland moet dat volgens het schap 12 procent zijn. Voor de prijsstijging van de overige produk- tiemiddelen gebruikte de commissie een gemiddelde van 3,5 procent. Het landbouwschap vindt 4 a 5 procent juister. Het komt uit op een noodzakelijke jaarlijkse aanpassing van de landbouwprijzen van 4,8 pro cent (ruim 4 procent voor de akker- v O TIEL In het woonwagencentrum in Tiel is de zeven maanden oude Ja- coba Liekendiek overleden. Het kind stikte in een kussen, dat een anderhalf jaar oude broertje, ver moedelijk spelenderwijs, op haar gooide, aldus de politie. bouw en 5,5 procent voor de veehou derij). Uitgaande van deze noodzakelijke prijsstijgingen concludeert het land bouwschap, dat er sinds 1968 een achterstand van 15 procent is ont staan. Het schap vindt, dat bij de komende prijsverhogingen iets van deze achterstand ingehaald moet worden. In welke mate dat kan zal sterk afhangen van de marktsituatie, maai* de prijzen voor de meeste produkten zullen volgens het landbouwschap met meer dan de noodzakelijke aan passing van 4.8 procent omhoog kun nen. TOKIO De yen kan niet terug keren naar zijn oude pariteit van 360 per dollar. Zo hebben Japanse mone taire functionarissen verklaard. Op de internationale monetaire conferenties van de komende maand zal Japan laten weten dat het zich ten doel stelt zo spoedig mogelijk een nieuwe pariteit voor de yen vast te stellen. Japan zal harde onderhandelingen moeten voeren over een multilaterale verandering van pariteiten, want het aanvaardt in beginsel niet de be wering dat landen met overschotten (op hun betalingsbalans) uitsluitend de verantwoordelijkheid dragen voor de valutacrisis van het ogenblik. Het is niet de bedoeling de yen lang te laten 'zweven' omdal de on zekerheid in de handel met het; bui tenland te lang zou duren. Als de pogingen voor multilaterale pariteits wijzigingen echter op niets uitlopen zal de yen wel enige tijd moeten blij ven 'zweven'. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Er is nog geen en kele beslissing genomen over een christelijke partij te vormen door de KVP, CHU en ARP. Deze beslissing, ,zo zei gisteravond dr. W. de Kwaad- steniet, secretaris van de ARP voor radio, is ook niet door enkele perso nen genomen. De heer De Kwaadsteniet, die in de radiozendtijd van zijn partij sprak, legde er de nadruk op, dat in de ARP. de leden over dergelijke zaken meepraten en erover meebeslissen. In gespreksgroepen zal over actuele onderwerpen worden gesproken. In dit kader zal ook de vraag worden besproken of een algemene christelij ke volkspartij moet worden gevormd. De ARP wil van een levensbe schouwing uit aan politiek doen aldus de heer De Kwaadsteniet. Dat moet het gezicht van de partij bepalen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Burge meester Thomassen is er in eerste instantie niet in geslaagd de knetterende ruzie tussen de socialistische raadsfractie en het college van B. en W. van Rotter dam bij te leggen. Het ziet er naar uit, dat de fractie onver zoenlijk is en op straffe van ge dwongen aftreden van de socialistische wethouders zal eisen dat zij zich in het vervolg Nadat een Romeinse rechtbank had besloten dat de munten, die in de beroemde Trevi-fontein in Rome worden geworpen, aan niemand toe behoren, werd door een groep prijs bewuste Italiaantjes een goed ge organiseerde zoekactie begonnen. strikt zullen houden aan de richtlijnen, die de fractie voor het bestuur van de stad uitzet. Fractievoorzitter drs. A. J. Lems heeft er geen twijfel over laten bestaan, dat zijn medepartij leden achter de collegetafel kun nen kiezen: of met de fractie meewerken of opstappen. Dit ultimatum betekent, dat Rotter dam aan de vooravond staat van een ernstige bestuurscrisis. De eis van dc socialisten komt er op neer, dat de wethouders iedere vorm van colle giaal bestuur opgeven on B en W niet langer als een eenheid zien. Of dc vier socialistische wethouders (uit hel college van acht) ook op de eis van dc fractie zullen ingaan is de vraag. Be kend is, dat drie van de vier socialis tische wethouders de fractie absoluut niet meer kunnen volgen, hetgeen al keer op keer aanleiding heeft gege ven tot de grootst mogelijke menings verschillen in besloten fracticbcraad. Delft verbiedt draaiende motor bij wachten voor gesloten brug (Van een onzer verslaggevers) DELFT Het college van B. en W. van Delft wil. als de ge meenteraad daar akkoord mee gaat, automobilisten die de mo tor van hun voertuig bij het wachten voor een gesloten brug laten draaien, strafbaar stellen. In de beleidsnota voor de volks gezondheid van de begroting wordt hierop gewezen. De algemene politieverorde ning dient dan te worden ge wijzigd. De proef die is genomen met betrekking tot het stopzet ten van motoren van stilstaan de motorrijtuigen bij gesloten bruggen thans nog op basis van vrijwilligheid is bevre digend verlopen. Bij enkele bruggen in Delft zijn speciale borden neergezet. B. en W. zijn van mening dat deze maatregel een bijdrage is in de strijd tegen de luchtveront reiniging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1