Afgang van achtervolgers voor Frans Mahn Brons voor Bert Boom Damestop bewijst juistheid eigen koers Keetie Hage met schema naar zilver Achterstand zwemtop groeit 9 MAANDAG 30 AUGUSTUS 1971 VARESEDe complete afgang van de Nederlandse amateur- fechtervolgingsploeg betekende voor bondscoach Frans Mahn weinig ninder dan een ramp. Waar bijna niemand van zijn voorgangers in was geslaagd: het formeren van een solide, goed-lopende achter- jvolgingsmachine, daarin leek juist de gekritiseerde Mahn de weg iaar het succes gevonden te hebben. m- cees ei be ver- van Hij Uit- aat- Pas in de laatste weken voor het rereldtoernooi op de Luigi Ganna- iaan was dat duidelijk geworden De ijden, die het kwartet Balk - Nieu- irenhuis - Kamper - Bakker op de lokken bracht, werden van steeds oger niveau. Daarom sloeg de enor- stommiteit van Peter Nieuwen- uis een diepe wonde in het zelfver- ■ouwen van de coach. De nederlaag an het Nederlandse viertal tekende ich al in de eerste meters af. Nieu- renhuis, de tweede man achter Balk, •ok een voet uit de toeclip. De ach- irvolgingsmachine veranderde in een haotisch forcerend viertal, waarvan eder voor zich probeerde er nog van maken wat er van te maken viel. )e fout van Peter Nieuwenhuis (,.Ik rist niet wat mij overkwam. Dit ge- leurt mij nooit") werd gevolgd door :n bijna even grote blunder. Met 'n impel taktisch trucje had Nieuwen- uis zijn fout nog kunnen herstellen. Frans Mahn: „Ik had het van tevo- •en nog zo duidelijk besproken. In et geval dat er iets geks gebeurt in le eerste meters kun je je laten val- Gebeurt dat binnen de dertig neter dan mag de race worden over- ereden. Maar hij liet zich niet val- Nieuwenhuis ging door en toen vas alles verloren. Ongelooflijk stom iatuurlijk om je voet uit de toeclips trekken. Tevoren had ik nog aan idereen gevraagd of alles wel goed astzat. Iedereen knikte. Maar bij Jieuwenhuis klopte het niet". Frans lahn luchtte na afloop zijn hart over Nieuwenhuis. „Die jongen is altijd slordig. Hij onderhoudt zijn fiets niet al te best. Al een teken hoe hij er tegenover staat. Maar ik kon hem toch niet buiten de ploeg laten. Tij dens de training en in de wedstrijden bleek steeds weer dat Nieuwenhuis na Balk de beste man in de ploeg was". Frans Mahn had juist op 't ploe- genachtervolgingsnummer gehoopt. Het is een nummer, waarin meer dan op andere nummers de kwaliteiten van de coach duidelijk naar voren komen. ,,Ik ben er eerzuchtig genoeg voor". Mahn geloofde in zijn ploeg. ..In Amsterdam was het duidelijk dat deze jongens wat kunnen. Individueel kunnen zij stuk voor stuk tegen alle andere deelnemers in dit nummer op. Klaas Balk die toch al heel wat keren in zon ploeg heeft gezeten, bevestig de dat het dit jaar beter ging dón ooit tevoren. En.dari maak je zoiets mee. Dat kan eenvoudig niet". Het incident van Nieuwenhuis vaagde alle kansen voor de Oranje formatie weg. De .Tsjechen die geen fouten maakten in de beginfase na men een grote voorsprong. Nanno Bakker: „Het scheelt niet zo maar een paar seconden. maar meer dan een handvol. Wat denk je dat het is om na zo'n incident eerst weer op gang te komen. Toen Peter afviel, moesten hij en ik weer probe ren bij de anderen, Klaas Balk en Gerrie Kamper te komen. Klaas zat te remmen. Hij reed nauwelijks der- vm- ïlijk ;aldJ de r m| weg .SC. De De aart —2. ijke den ram gen een VARESE „Zie zo. Er zijn een paar rekeningen vereffend,"' waren de eerste woorden die Bruno Walrave zaterdagavond sprak nadat hij de 29-jarige Horst Gnas als eerste over de streep had geloodst in de amateurstayers finale. Bruno Walrave doelde op de houding van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie, die hem aan de kant had geschoven ten faveure van Joop Staken burg. Walrave, die samen met Norbert Koch een goed betaald contract tekende bij de West-duitse Wielerbond, was met revanchegevoelens gevuld. Hij kreeg die revanche op de Luigi Ganna-piste in Varese. „Voor mij was het een wraak-oefening." Bruno Walrave oefent het gangmaken als beroep uit. Hij zou een redelijke basis kunnen leggen voor de toekomst, als de KNWU hem niet aan de kant had geschoven. Toen daarna de West duitsers kwamen om Walrave, en Koch, op taktisch gebied de beste gangmakers van de wereld, te contracteren. verkocht de KNWU in feite de kans op een wereldti tel. Walrave: ..Nu hebben ze in Nederland eindelijk eens de vruchten van hun wanbeleid kunnen plukken". Het spel m Varese zat uitste kend in elkaar Walrave en Koch konden een forse premie van en kele duizenden marken verdie nen. wanneer zij een kampioen zouden afleveren. Wie tenslotte met de winnaar over de streep zou rijden, deed er niet toe. Als het maar een Duitser zou zijn. Walrave: „Wij hebben een collec tief contract Logisch dan dat je als gangmaker de zaak goed in elkaar steekt. Van teyoren had den wii afgesproken dat het van de startpositie zou afhangen, wie van de Duitsers, Gnas of Pod- lesch zijn kans zou mogen gaan. Het werd Gnas. want die kreeg de derde startpositie, na Nie- meüer en Boom" ..Fred Niemeijer rijdend achter de falende Pelspr (reed veel onnodige meters en mist bo vendien fe°'fne) kwam in die eerste startpositie heel slecht weg. Niemeiier- Ik was natuur lijk geen kanshebber. Maar ik had voor Bprtus Boom toch heel wat meer kunnen doen. dan nu h°t geval was Het mag niel ge beuren dat je als eerste start en na enkele ronden helemaal ach teraan ligt. Pelder durfde in die eerste rond°n het gas niet open te draaien". Niemeijer moest als eerste Gnas laten gaan. Want niet Bert Boom. maar Horst Gnas veroverde die belangrijke begin positie. Eenheid Walrave: Ik had met Gnas af gesproken dat wij onmiddellijk naar de kop zouderr rijden. Gnas is een uitstekend starter Mis schien wel de snelste ter wereld' zo kon ik ogenblikkelijk langs Boom heen Op dat moment was ik al helemaal zeker van de we reldtitel Want kom daar maar eens overhpen" Bert Boom: „Ik heb vier jaar achter Bruno gere den. Logisch dat hij naar Duits land' is secaan. Hij kan daar veel meer verdienen dan hier. Hij is beroepsganamaker Ik neem hem niets kwalijk Bruno mij ook niet. Dat heeft hij afgelopen seizoen wel laten ren. Toen hielp hij mij steeds aan wedstrijden. Ik was met Bruno een twee-eenheid. Stakenburg rijdt anders. Die start gisteren ging niet helemaal goed. Kom ik wel als eerste weg, clan heeft Gnas toch nog een kwade aan mij". Booms vroegere entraineur was het daarmee niet eens. „Wij had den dit uitstekend ingestudeerd. Mocht Boom als eerste zijn weg gegaan, dan had Podlesch zich met Koch laten afzakken om hem op te vangen. Dat houdt niemand. Ook Boom niet". Bert Boom werd eenvoudig in de Westduitse tang genomen. Walrave en Koch itiet hun pou- lains Gnas en Podlesch beukten om beurten de eenzame Boom kapot. Bert Boom: „Ik moest het alleen doen Van Niemeijer en Been kon ik geen steun krijgen. Je kunt het van die jongens ook nog niet verwachten. Zij zitten dit seizoen voor het eerst achter de motor Staveren is een apart vak. Dat leer je niet zo maar eventjes. Dat is een kwestie van minimaal twee jaar. Toen ik we reldkampioen werd in Brno had ik al twee jaar ervaring:. Maar in de toekomst verwacht ik wel wat van Niemeijer en Been. Het be langrijkste is dat zij door blijven trainen achter de motor" Dicht Eenmaal nog heeft Bert Boom kans gezien om de tweede plaats te grijpen Nadat Podlesch hem gepasseerd was ging hij nog een maal aan in een poging het zilver te halen. „Ik was al boven Pod lesch toen er iemand vanaf de tribunes „ho" riep. Stakenburg dacht dat ik in moeilijkheden zat en draaide de gaskraan dicht. Toen was Podlesch natuurlijk on bereikbaar geworden voor mij. Voor het overige ben ik van me ning dat Gnas een goede wereld kampioen is" Bij de professional-stayers viel er in de series althans al evenmin veel aan te merken op het gedrag van de acteurs. In de eerste serie liet Stam weliswaar De Lillo winnen, maar zijn twee de plaats was voldoende voor een plaats rechtstreeks in de finale Oudkerk reed achter De Graaf in de andere serie eveneens recht streeks de eindstrijd binnen. De Wit had een herkansing nodig. „Ik reed in de serie met Pelser En die kan het gewoon niet. In de herkansing met Stakenburg was er geen enkel probleem. Het probleem dat nu wel voor mij opduikt is met wie ik de finale moet rijden. Met Pelser .zeker niet'.'. tig kilometer per uur, toen wij hem na ruim een halve baan inhaalden. Normaal rijdt Klaas daar toch al bo ven de 45 kilometer. En dan wil ik nog niet eens praten over de psycho logische dreun, die wij door dat alles hebben gekregen. Het achtervolgingskwartet heeft dit seizoen voor het eerst eigenlijk een echt goede voorbereiding gehad. Van subsidies van het NOC en de NSF kon er een redelijke compensatie ge geven worden voor het gemis aan wegkoersen. De hele voorbereiding heeft meer dan negen mille gekost. De stommiteit van Nieuwenhuis maakte dat kapitaaltje tot wegge gooid geld. Bovendien heeft de ach- tervolgingsploeg niet de kans gekre gen om een goede plaats te verove ren. die nu al een uitzending naar de Olympische Spelen in München rechtvaardigen. Nanno Bakker: „Frans Mahn heeft eigenlijk helemaal niets om te laten zien. Ik ben ervan overtuigd dat wij beneden de 4.35 hadden gereden. Tijdens de training reden wij regelmatig ronden van 28 seconden rond. Als je dat de hele ra ce volhoudt kom je zelfs beneden de 4.30 uit". Frans Mahn: „Eindelijk had ik een formatie gevonden die bereid was om er voor te knokken. Jarenlang is het etteren geweest met die ploegenach- tervolging. Dit jaar ging het einde lijk. Het heeft mij de meeste tijd geT kost van al het werk dat ik heb moe ten doen om de Nederlandse ploeg op de wereldkampioenschappen voor. te bereiden. Volgend'seizoen zal Mahn in ieder geval Klaas Balk moeten missen. Balk: „Over twee weken ben ik Dro- fessional bij Charles Ruys". Voor Balk staan echter de opvolgers al klaar. Op de eerste plaats is clat Roy Schuiten. Maar verder kan Mahn ook nog beschikken over Gerrie Knete- mann. Zegt de bondscoach: „Ik hoop het volgend jaar met dezelfde situatie te krijgen als nu. Laat Middelink vroegtijdig de wegselectie bekend maken.' Dan heb ik de kans om de sterksten bijeen te krijgen. Ik denk daarbij vooral aan Jan Aling. Ik heb hem nog nooit geprobeerd in de ploe- genachtervolging, maar ik moet mij al sterk vergissen als hij dat werk niet zou kunnen". Na de afgang bij de achtervolgers wachtte het Nederlandse kamp een nieuwe teleurstelling op het tandem- nummer. Gerrie Fens, in plaats van Jan Jansen stuurman op de tweezit- ter. bleek gespeend van alle ervaring. In de kwartfinales werden hij en Van Doorn kansloos naar huis gereden. Fens: „Ik kom gewoon ervaring te kort. Dit kan ik nog niet." Bij de profsprinters bereikte Leijn Loevesijn gemakkelijk de kwartfina les. De Japanner Masaguki vormde voor hem geen er.kel probleem. Loe vesijn ontmoet vandaag de Italiaan) Beghetto. Van onze speciale verslaggever VARESE De 22-jarige Keetie Hage uit Sint Maartensdijk heeft gisteren een zilveren medaille ver overd op het achtervolgingsnummer voor dames. Keetie verloor in de fi nale van de Russin Garkouchina, na dat zij in de halve finales de Russin Zadorojnaia had teruggewezen. Kee tie Hage heeft dit seizoen al meerdere malen laten weten dat zij een me daille op de baan wilde veroveren. Daarom trainde zij ook meer dan voorheen op het ovaal. Keetie: „Ik ben dit jaar wel later met de wegtraining begonnen vanwe ge mijn studie voor het diplonfia lera res naaldvakken. Nadat ik dat diplo ma had behaald heb ik mij op de baan toegelegd". iHoe onderontwikkeld het dan.es- wielrennen in Nederland is blijkt wel uit het feit dat Keetie Hage in dit toernooi voor het eerst op schema is gaan rijden. In 1968 en 1969 verover de zij het brons op dit nummer zon de r een deugdelijk schema. De KNWU-trainster Dini Brinkman had er de voorkeur aan gegeven samen met de wegploeg naar Italië te reizen. Het gevolg was dat Keetie als enig meisje tussen alle jongens zat. Het maakte haar wat eenzaam. Waar schijnlijk is dit seizoen haar laatste. ..Ik hoop een baan te krijgen als lera res naaldvakken. Als mij dat lukt zal ik het fietsen wa arschijnlijk laten. Het Is nu mooi geweest. Ik had graag goud gehad, maar tegen Garchkou- china is het uiteraard heel moeilijk. Dat wist ik tevoren al wel". Daniel Moreion veroverde zater dagavond zijn vijfde wereldtitel. In de finale van het amateur-sprinttoer- nooi, gaf de man die door de Franse regering wordt betaald een gaaf stukje show-werk weg. Hoe profes sioneel Moreion is ingesteld, blijkt wel uit het feit dat hij veel geld vroeg om op de Rotterdamse winter-" baan te gaan rijden. Charles Ruys: „Moreion is geen amateur. Hij wilde geld hebben en nog niet zo'n klein beetje ook. Ik heb legen hem gezegd: word jij maar prof. Dan wil ik je betalen." Het ziet er overigens niet naar uit dat Moreion de raad van Ruys zal opvolgen. Moreion: „Ik word in okto ber trainer van de Franse jeugd op de baan i n Grenoble. Dan heb ik minder tijd voor het sprinten. Hoewel ik niet van plan ben om dat helemaal te laten schieten." De Belg Dirk Baert werd verras send kampioen bij de professional- achtervolgens. Baert versloeg in de finale de Franse favoriet Charley Grosskost. De 22-jarige Belg, van ori gine wegrenner, die als 12-jarige kin-' derverlamming had en voorgoed voor de sport verloren leek, had zijn eigen race gereden. „Tot halverwege de koers heb ik op de bewegingen van coach Oscar Daemers gelet. Daarna ben ik mijn eigen gang gegaan en heb ik de race op Grosskost afge stemd." Achtervolging amateurs: 1 Rodriguez (Co: 4.53.93. 2 Fuclvs (Zwl) 5.00.33. 3. Baz- zan (It.). 4 55,53. 4. Glovacki (Polen) 5.00,M. Goerkasjina i.59,78. 3. Bur- -*• De achtervolgingsploeg die Frans Mahn gisteren de grootste teleurstel ling van Varese bezorgde: v.l.n.r. Kamper, Bakker, Balk en Nieuwenhuis. ton (Eng) 3 58.58. 4. Zadoroinaia (Rusl) 3.58.08. Sprint profs: kwartfinales: Loevesljn (Ned). Johnson (Aus), Turrlnl en Borghettl (It). Ryan (Aus), van Lanaker (Belg). Mountford (VS), Arakawa (Jap). Sprint amateurs: 1 Moreion <Fr>, 2. Kravtsov (Rusl), 3. Kuclrek (TsJ). 4. Qultyn (Fr). Stayers amateurs: 1 Gnas (WDld). 2 op 330 m. Podlesch (WDld), 3. op 420 m. Boom r.N'ed). 6. op 7 ronden cn 390 m. Nlemeiljer, 7. op 8 ronden en 340 m. Been (Ned.). Sprint dames: 1. Careva (Rusl), 2. Ermo- laeva (Rusl). Stayers profs: voor de finale plaatsten zich De Lillo (It). Stam (Ned), Proost (Belg). Venschueren (Belg). Oudkerk (Ned). Delia Torre (It). De Wit (Ned) en Hill (GB). BRATISLAVA De 13-jarige pas, Hansje Bunschoten. Maar ondanks die prille leeftijd zwemt ze wel in een weekeinde een nieuw Europees record op de 400 meter, sprint ze aalvlug in een estafette ploeg van internationale klasse, begeleidt ze haar hvpernerveuse clubgenote Annemarie Groen moederlijk naar de startblokken en coacht zij als een volwaardig trainster Linda de Boer op de lange afstand. Hansje Bunschoten. De Europese zwemwereld heeft op nieuw de ogen uitgekeken op de Naardense. Zij immers bleek in dit weekeinde de belangrijkste Nederlandse pion in de strijd om de Europa Cup in het Tsjechoslowaakse Bratislava. Een toernooi, dat Nederland door zijn fraaie tweede plaats nieuwe internationale erkenning heeft opgeleverd. Enith Brigitha heeft zich tijdens de 4 x 100 meter vrije slag estafette ech ter nadrukkelijk revancheerd. Zij produceerde de snelste tijd van het kwartet met Anke Rijnders, Cora Schouten en Hansie Bunschoten in de estafette-equipe, die in de laatste mi nuten van 'net toernooi ees tijd van wereldklasse liet noteren. Direct ach ter het oostduitse viertal Wetzko, Se- mish. Eigener en Schülze finishte de jonge Nederlandse formatie in 4.03.0. Een tijd die op de wereldranglijst momenteel goed is voor de derde plaats. Die prestatie zal in het ko mende jaar ongetwijfeld de meeste aandacht vragen. Meer nog dan het Europese record, dat Hansje Bun schoten op de 400 meter liet noteren. Meer nog dan de verrassende groei in de breedte, die zich dit weekeinde in Bratislava opnieuw nadrukkelijk liet zien. Marjan VErmaat bijvoorbeeld, won de 100 meter rugslag in 1.08.4 en nes telde zich daarmee nog steviger bij de Europese elite op die afstand. Op de 200 meter deed dat Annemarie Groen, die het Nederlandse record van Josien Elzerman heroverde en met 0 9 terugbracht tot 2.27.1. Nico van Dam: „Op de eerste 100 meter is ze nog nooit zo snel geweest. Dat be wijst dat ze hier gekomen is om wat te laten zien, dat ze mentaal ook zeer sterk is." Opzienbarender is wellicht nog de vooruitgang, die Henny Pen- termann de laatste weken heeft ge boekt. De 19-jarige Amsterdamse (oudste in de Nederlandse ploeg) drukte haar nationale record op de zware 400 meter wisselslag persoon lijk opnieuw fors omlaag. Henny Pentermann. die twee weken onder leiding van Nico van Dam heeft ge traind. doorbrak eindelijk de barrière van 5.20. Van Dam: ..Henny kan nog een stuk sneller. Vooral haar rugslag is nog te zwak. Haar techniek op dot nummer klopt nog niet Zij heeft vooral van de schoolslag kunnen pro fiteren. Daar hebben we ook uitvoe rig voor getraind. Daaroo ook kan ze de grootste winst maken." Henny Pentermann is niet alleen door het bijschaven van de techniek naar de elite van Europa op de wis selslag doorgeschoten. Ze is, en dat vooral, meegesleurd door de animo, waarmee veel jongere pleoggenoten deze zomer naar een nieuwe interna tionale erkenning hebben gejaagd. Voor de Nederlandse kampioen schappen eind juli in Den Haag. strekte de bekendheid van Truu-s Zandvoort als vlinderslagzwemster nauwelijks verder dan haar woon plaats Zwijndrecht. Nu zette ze op de 2C0 'meter een tijd neer (2.28.4) die haar plotseling op de derde plaats bracht In een aanvankelijk angstig hoog tempo heeft de damestop zich in en kele maanden naai de tweede positie in Europa gewerkt. Bijna acht weken lang werd aan een nieuw fundament gewerkt. Daarop is met die tweede plaats in Bratislava de eerste steen voor de Olympische afvaardiging naar München gelegd. Nico van Dam: „Ik had verwacht, dat de Hongaren zich wat sterker zouden presenteren. Daarom had ik óok op niet meer dan de derde plaats gehoopt. Nu is geble ken dat de achterstand die we op de overige Europese landen hebben, op dit moment zeer niet tegenvalt. Ik ben bang geweest, dat we aan het einde van een zo inspannend seizoen juist tijdens dit toernooi een terug slag moesten ondervinden. We heb ben echter de vorm vast kunnen hou den en de achterstand daardoor kun nen verkleinen. We kunnen ons niet veroorloven het seizoen eerder af te sluiten De Nederlandse damestop heeft met de tweede plaats in de Europa- Cupstrijd bewezen, dat een langer dan enkele weken handhaven var een topvorm mogelijk is. In Europa heeft de Nederlandse ipethode veel verbazing en verontwaardiging ver oorzaakt, omdat het in de zwemwe reld een ongeschreven wet is, dat de topprestaties zich op één of twee be langrijke evenementen moeten rich ten. Van Dam hierover: „We probe ren onze eigen koers te varen. We doen gewoon wat we zelf het beste vinden We hebben overal inmiddels zoveel kennis verzameld, dat we dat HANSJE BUNSCHOTEN gerust/'kunnen doen. DAt zogenaamde pieken op een groot evenement geeft een individuele benadering. De een kan langer een topvorm handhaven dan een ander. Anke Rijnders bij voorbeeld heeft hier knap gezwom men. Hoewel ze niet gewonnen heeft en geen records heeft verbeterd. Dat hoéfde ook niet. In januari is al af gesproken, dat de Europese jeugd kampioenschappen in Rotterdam voor haar een seizoentop moesten beteke nen. En dat is voortreffelijk gelukt. Zoals de gehele opzet t trouwc-ns van dit seizoen zeer geslaagd is gebleken." Direct achter de Oostduitsers illus treerde de jonge ploeg de snelle ter reinwinst, die in luttele maanden op de internationale concurrentie is ge boekt. Nederland twee jaar geleden nauwelijks aan degradatie uit de A-groep ontsnapt, bleek nu de he vigste concurrent van de waterma chientjes uit Oost-Duitsland. Hansje Bunschoten gaf de weg aan met (op nieuw)) een Europees record op de 400 meter vrije slag. Nico van Dam. de volijverige bondsadviseur, die zich ook mt de be geleiding van de selectie belast, hoef de dit weekeinde slechts een tegen valler te noteren. Enith Brigitha slaagc« er op de 100 meter vrije slag niet in de hoog opgeschroefde ver wachtingen waar te maken, de nog onervaren Amsterdamse werd op dit nummer als Nederlands vertegen woordigster aangewezen, omdat Anke Rijnders, in het bezit van het Neder lands record op die afstand alle haar aan het einde van een slopend sei zoen toch al aangetaste concentratie wilde richten op de 200 meter en de vlinderslag. Van Dam: „Ook voor de ploegentactiek was dit de beste oplos sing. Als ik morgen weer zo'n keuze moest maken, zou ik hetzelfde doen Haar 61 9 is echter wel zonder meer teleurstellend. De start heeft finaal gemist. Als je een tijd onder de mi nuut wilt neerzetten, dan kun je je zo iets niet permitteren" BRATISLAWA Europa kan zich beter geen illusies ma ken. Het eremetaal op de Olym pische zwemnummers zal voor het overgrote deel opnieuw voor de Amerikanen gereserveerd blijven. De achterstand van de Europese top op de professioneel ingestelde Amerikanen is dit weekeinde tijdens de ontmoetin gen om de Europa Cup opnieuw groter geworden. Ook in Bra- tislawa, waar de snelste dames zich verzameld hadden, bleek weer eens pijnlijk hoe breed de kloof tussen beide continenten op zwemgebied zich manifes teert. De Oostduitse meisjes be nadrukten de matige vooruitgang door weliswaar vrij moeiteloos de Europa Cup voor de tweede keer te winnen, maar toch ver onder het vereiste Olympisch ni veau te blijven. De overmacht van de Oostduitse ploeg is in de woelige Tsjechische stad flink geslonken. Twee jaar gele den. tijdens de eerste Europa Cup- strijd in Boedapest, produceerden de koele vertegenwoordigers van de DDR nog een reeks fraaie toptijden en wonnen zij het evenement met 38 punten voorsprong op Rusland op hun sloffen. In Bratislawa bleef de voorsprong op de naaste concurrent, Nederland nota bene, beperkt tot 17 punten. De DDR, vorig jaar in Barce lona tijdens de Europese kampioen schappen nog goed genoeg om ook een springplank voor de rest van Europa naar Amerika uit te leggen, kwam in het verre van ideale, sfeer loze bad Matador dit weekeinde nau welijks aan prestaties van werkelijk Europese klasse toe. Slechts de tijd op de 4 x 100 meter vrije slag esta fette. een nummer waarop ook de Ne derlandse ploeg zich ijzersterk pre senteerde, zal in Amerika werkelijk indruk maken. Daarom eens niet een Oostduitse. maar de kittige Hongaar se Andrea Gyarmati mag zich de gro te vedette van dit qua prestatiepeil teleurstellende topevenement voelen Zij immers verbeterde het Europese record op de 200 meter rugslag met maar liefst 1,1 seconde tot 2.25.5 en evenaarde bijzonder knap de scherpe Europese toptijd van Ada Kok op de 100 meter vlinderslag door na 1.04.5 aan te tikken. De kleine Gooise Hansje Bunschoten maakte de schrale oogst van „2'/i Europees record" com pleet door haar twee weken geleden in Rotterdam neergezette toptijd op de 4C0 terug te brengen tot 4.31.3 Een prestatie, die echter op dit moment nog weinig uitzicht op een Olympi sche medaille biedt. Deze tijd vormt op de wereldranglijst zelfs nauwelijks een garantie voor een finaleplaats in München. Zoveel sneller bewegen de Amerikaanse, de Australisehee enke le Canadese en wellicht ook Japanse zwemsters zich nu eenmaal door het bad. Niet ten onrechte fümde Tommy Kennedy, zwemcoach in de Canadese stad Toronto, dan ook met een forse glimlach de achtlandenwedstrijd in Bratislawa. Ruim 500 meter film heeft hij daar de laatste dagen ver schoten en da-arme tegelijkertijd de armoede aan de Europese top geregis treerd. Kennedy wijst, opmerkelijk genoeg, de gretigheid waarmee de Europea nen zich op internationale evenemen ten storten als voornaamste oorzaak van de forse achterstand op Amerika aan. Hij zegt: „De Europese landen willen in korte tijd veel te veel top prestaties leveren", te veel pieken. Tijdens de nationale en Europese kampioenschappen, landenwedstrij- cien het Europa Cup toernooi en de Olympische Spelen. Overal waar maar een beetje concurrentie op de startblokken klimt, wil de Europe aan zich volledig waar maken. Daardoor worden hun beschikbare krachten, zowel fysiek als mentaal, automatisch verdeeld De Amerikaan richt zich tijdens het hele seizoen op één wedstrijd; de nationale kam pioenschappen. De overige toer nooien zijn bijzaak. Daarom kwamen bijvoorbeeld tijdens de Pan-Ameri- kaanse spelen niet de allersnelsten in actie De vedetten hebben zich be wust voor de nationale kampioen schappen gespaard. De Amerikaan wil wedstrijden zwemmen; veel zelfs. Hij is nu eenmaal bezeten van ambi tie. Maar al die ontmoetingen op na- tio'naal niveau zijn een deel van de trainingsopbouw. Meer niet."

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9