r SPARTA VERSPEELT ZEGE: 1-1 Feijenoord overtroeft NEC Sjaak Swart redt Ajax -s Ml Eerste zege van PSV: 1-0 Weigering van Ajax belediging' Uitslagen MAANDAG 30 AUGUSTUS 1971 Ml ROTTERDAM De laatste twee minuten van het duel met Sparta waren in feite typerend voor de instelling van Ajax. Toen, nadat (uiteraard) Sjaak Swart zijn ploeg alsnog op een niet meer ver wachte gelijke stand had gebracht (11), beperkte Ajax zich tot slow motion voetbal, tot het simpelweg in-de-ploeg-houden van de bal. Want Ajax was gelukkig met een gelijkspel, bij voorbaat al. Zó gelukkig, dat het in de slotfase, toen Sparta zelfs geklopt had kunnen worden, niet meer aandrong. „Omdat", zoals trainer Stefan Kovacs verklaarde, „de jongens voor het begin van de competitie niet hadden gedacht na drie wedstrijden vijf punten te hebben. Er waren er die vreesden dat het bij één punt zou blijven." EINDHOVEN Met grote in- va spanning is het PSV ten koste van FC Utrecht gelukt het eerste doelpunt te scoren en de eerste winst in het seizoen 1971/72 te boeken. De treffer was afkomstig van de Eindhovense aanvoerder Pleun Strik die een bal retour neerde welke na het schot van Schmidt Hansen door de uitblin kende doelman Hendriksen was weggestompt. Het was overigens een wed strijd op geen al te hoog niveau. PSV bleek na de nederlagen te gen MW en Feijenoord nog niet over voldoende zelfvertrouwen te beschikken. Het speelde kramp achtig. FC Utrecht waagde zich na de nederlaag tegen NAC ook al niet aan grote avonturen. PSV {zonder de Vrindt en met Hoeke- ma in de spits) veroverde een daj reis aai 2 oi imf sde siga ucï Da n, is h ver /eili itoli ik d da as ïn e ied< klin gee veldoverwicht, maar moest zeer attent blijven bij de gevaarlijke uitvallen van de Utrechtenaren. Beide ploegen lieten in de eerste helft kansen onbenut, o.a. See- mann, Hildebrand, Kamper en )nd( Schmidt Hansen. In de tweede helft nam FC U- trecht het initiatief maar toen viel vrij onverwachts het doelpunt van Strik aan de andere kant: 10. PSV is slechts met grote moeite door de slotfase heengeko- men. FC Groningen Een teleurstellend FC Gronin gen heeft ook in zijn tweede thuiswedstrijd aanvallend niets gepresteerd. De Groningers wa ren veel sterker dan hun tegen- standers, kregen een redelijk /"[f1 aantal scoringskansen, maar et D£ kwamen niet verder dan een re/adoelpunt van Piet Fransen. Toé Halverwege de tweede helft ts oimaakte Volendam gelijk door een 'sublieme kopstoot van centrale t°reverdediger jack Jonk. Vooral nil voor de rust beheerste FC Gro- ft gtningen de wedstrijd. De aanval- llers lieten het echter ook nu af- Jweten. Spits Jensen werd volko- *Hmen uitgeschakeld door Hans Jonk en de vleugelspelers Eimers n Bos zochten het in te indivi- lualistische acties. Trainer Ron Groenewoud ver ving halverwege de tweede helft Eimers nog door Oldenburger. Die wijziging had weinig nut, omdat Volendam zich direct na gelijkmaker geheel op eigen elft terugtrok. Met een gelegenheidselftal - aanvoerder Somer, Kolkman, 'er Mors en Beek waren door irry Hughes na de teleurstel- nde resultaten vervangen heeft Go Ahead de eerste (verwinning in de competitie be- laald. Het zwak spelende Vitesse 'as een gewillige prooi voor de idelaars. Een aantrekkelijke edstrijd is het echter niet ge- •orden. Vitesse speelde zonder ,:et waardoor de gastheren wei- lig moeite, hadden in de aanval gaan. DWS Na drie minuten opende Geels jl de score. Hij zorgde voor een lattrick en al lang voor het einde (aren de Arnhemmers een ver- v plagen ploeg. Toch heeft Vitesse al 'flansen genoeg gehad. De ploeg ^-inde in het geheel geen vecht- ;t. Na de rust daalde het peil |an de ontmoeting bedenkelijk. Arnhemmers gingen in de anval toen trainer Cor Brom de echtspelende Van Wijk verving i Ben Hofs inzette. Een troost leef de gasten: met een hard :hot scoorde Gerritsen het eerste Joelpunt van Vitesse in de eredi- pfc-M Isie k verl iterwa| wal >Ê-i_ MVV Door twee doelpunten binnen ïstig seconden heeft MVV in het intrekkelijke en sensationeel srlopen duel tegen DWS een hterstand van 2—0 kunnen egwerken en tenslotte zelfs nog overwinning kunnen grijpen, v aoral door uitstekend werk van doelverdedigers Jongbloed en oerver bleven in de eerste helft lelpunten uit. Het veldover- icht, dat dc Amsterdammers in eerste helft reeds hadden, be eld DWS ook na de rust en dit idde tot doelpunten van Vrauw- unt uit een wegens hands van ;n Rooyen toegekende straf- hop en van Van Slooten met hard afstandsschot, dat door kers van richting werd ver- derd: 20. Even verslapte de ndacht hierna bij DWS en het routineerde MVV, dat het lordien voornamelijk van uit- lllen had moeten hebben, profi- 'rde hier goed van. Pleumee- rs en Brokamp zorgden binnen minuut voor een gelijke stand: -2 DWS ging nu massaal len inval, doch- MVV hield de zaken der controle en behaalde ten- >tte zelfs nog de overwinning lor een doelpunt van Dijkstra, aarvoor Bonfrere en Brokamp basis legden. Na de puntenverdeling met Sparta heeft Ajax een uitermate moeizaam begin achter de rug. De ploeg zag als een berg op tegen tegenstanders als FC Twente, FC Den Haag en Sparta, vooral omdat erkende steunpilaren als Krol, Gerrie Mührer, Wim Suur- bier en ook Arnold Mühren wegens blessures niet beschikbaar waren. Maar toen Ajax desondanks zowel FC Twente (0—2) als FC Den Haag (1—0) wisten te kloppen was daar een plot selinge tevredenheid. Het was zoals Kovacs zei: „Ajax wilde niet van Sparta verliezen, dat is logisch. Maar als er toch zou zijn verloren dan had' niemand daar lang over getreurd. Zelfs vier punten uit drie wedstrijden werd als een meevaller beschouwd". Behoudend Vandaar dat Ajax (in dezelfde ba sisopstelling als in de uitwedstrijd te gen FC Twente) zeer behoudend wenste te opereren. Mer de gedachte aan een gelijkspel zeer duidelijk voor ogen trad het Spafta nuchter tege moet. beseffend dat het trio Cruijff- Keizer-Van Dijk de Rotterdammers in ieder geval noodzaakte een aantal verdedigers terug te houden. Het was een zeer voor de hand liggende strijdwijze en alles leek erop dat die taktiek opnieuw zou slagen. Want Sparta kwam vooral in het allereerste begin niet toe aan intelligent uitver dedigen en opbouwen. Sparta speelde gejaagd en duidelijk onzeker. Elek Schwartz later: „Na wedstrijden te gen Volendam en FC Den Bosch was dit voor de spelers een soort examen. Om te laten zien hoever zij waren. Dat het merendeel van de jongens daarom nerveus en gespannen was is begrijpelijk. Het was duidelijk te zien dat dit niet het normale Sparta was". En Ajax profiteerde van die onzeker heid bij zijn opponent. Het verkreeg via Cruijff (opererend vanaf de rech tervleugel, waar hij weinig hinder ondervond van Stef Walbeek, die la ter werd „geboekt") en Keizer zelfs reële kansen. Aanvoerder Piet Keizer: „Halverwege de eerste helft kon ons niets gebeuren. Ajax bepaalde de wedstrijd". Strafschop Helemaal waar was dat weliswaar niet, ondanks Sparta's gejaagde op bouw kreeg met name Jürgen Kris- tensen twee goede kansen (clubgenoot Jan van der Veen: „Als hij iets meer in dienst van het elftal zou spelen, dan speelt hij een wereldpartij"), maar toch wees alles in de richting van het door Ajax' beoogde gelijk spel. Tot de 32e minuut, toen Ruud Suurendonk zwaar gehinderd door' de hoog inkomende Nol Heijerman die kort na rust flink door Keizer werd geraakt en moest worden ver vangen de bal met de hand raakte. Op aanraden van grensrechter Bar- mentlo legde arbiter Boogaerts de bal op de stip. Jan Klijnjan verzilverde het geschenk: 10. Piet Keizer: „Ik vroeg de- grensrechter wat er aan de hand was, maar hij verwees me naar Boogaerts. En Boogaerts wilde niets zeggen, hij is blind gevaren op zijn grensrechter. Maar het vreemde is dat hij even later twee keer een dui delijk signaal van diezelfde grens rechter negeert". Het was die strafschop die de wed strijd volkomen veranderde Sparta geloofde ineens in zijn kansen en A- jax moest zijn wat laconieke houding wijzigen. Johan Cruijff: ..Tot dat mo ment hadden wij heel makkelijk kunnen voetballen. Maar na die strafschop kon het niet meer. Wij moesten gaan drukken". Inderdaad1 kwam Ajax in de eerste helft nog tot diverse goede kansen, maar enerzijds verhinderde het goede optreden van het duo Eijkenbroek en ter Horst een gelijkmaker, aan de andere kant speelde Ajax met een „halve aanval" omdat Dick van Dijk een afschuwe lijke off day had. En nog altijd was daar de dreiging van een tweede treffer van Sparta, die Ajax volledig kansloos zou maken. Elek Schwartz: „Met mensen als Kristensen en Ko- Franz Hasil geeft Feijenoord een 10 voorsprong tegen NEC. Over de handen van doelman Nico de Bree ver dwijnt de bal in het doel. Links kijkt Mellaard ontzet toe. -)(- En weer was het Sjaak Swart die Ajax redde. De Amsterdammer vuurt hier het doeltreffende schot af. Walbeek (midden) en doelman Doesburg zijn kansloos. walik bestaat die mogelijkheid altijd. Ik hoopte daarop. De ploeg speelde na die voorsprong weliswaar met meer vertrouwen, maar de angst bleef nog". Povere opbouw Angst voor Ajax, dat geprikkeld als; het was geraakt, wilde terugslaan. Het deed dat ook in die tweede helft: met Krol als vervanger voor de zwakke Schilcher (Kovacs bescher mend: „Hij heeft donderdag pas weer getraind, hij was geblesseerd") en Blankenburg daardoor als Ausputzer. Wat tevens inhield dat het defensief bij Ajax allemaal wat beter klopte. Maar ook nadat Dick van Dijk was uitgewisseld voor Johnie Rep (Ko vacs: „Hij kan kan een type als Do- menghini worden. Snel, goede pas- seertechnigk en een knappe trap") wist Ajax niet te overtuigen. Sterker nog: het pressievoetbal, noodzakelijk omdat Sparta zich steeds nadrukke lijker terugtrok, was ronduit zwak. Zoals ook de opbouw van de aanval uitermate pover bleef. Kovacs: „Ons middenveld is met Haan en Neeskens te jong. Op eigen veld gaan ze als wilde dieren mee in de aanval, dat is geen probleem. Maar in uitwedstrij den missen ze intelligentie, of beter spelerservaring. De ploeg mist echt een mannetje als Gerrit Mühren, die een bal kan vasthouden en een slim passje terug kan geven". •fe Slotminuut Maar precies als tegen F.C Den Haag zat het venijn bij Ajax in de slotminuten. Was Sjaak Swart tegen de Hagenaars matchwinnaar, tegen Sparta maakte hij kort voor tijd de luid bejubelde gelijkmaker Kovacs: „Sparta dacht dat de wedstrijd ge speeld was. Dat Ajax alleen nog maar plichtmatig aanviel. Maar dat was niet zo." Elek Schwartz: „Ik wil niemand de schuld geven. Ik weet dat Swart niet zo maar vrij voor Doesburg had mogen komen, maar ik weet ook hoe slim Swart is". En Sjaak Swart? Precies als tegen FC Den Haag liet hij zich uitgebreid door zijn ploegmakkers bejubelen. Maar Swart zei ook: „Belangrijker dan dat doelpunt vind ik dat ik Kris tensen heb uitgeschakeld. Dat is toch een knappe voetballer, Wim Suurbier heeft in het verleden vaak moeilijk heden met hem gehad. Ik zag eigen lijk tegen hem op, maar nadat ik hem een paar keer de bal had afgenomen heb ik hem niet meer zien staan". En trainer Kovacs: „Swart was dé uit blinker". Pas na die zo late gelijkmaker kon Ajax gaan doen wat het al eerder had gewild: het spel bevriezen. Het toonde geen enkele wil om in de slot minuten het mentaal aangeslagen Sparta alsnog op een achterstand te zetten. Ajax freewheelde naar het einde, met in het achterhoofd de we tenschap dat er vijf punten binnen zijn. Jan Klijnjan benut na een handsbal van Suurendonk de toegekende strafschop. Doelman Stuy is naar de verkeerde hoek uitgevallen. AMSTERDAM De regering van Uruguay beschouwt de wei gering van Ajax om voor de we reldbeker tegen Nacional Monte video uit te komen als een „na tionale belediging". In Uruguay is men vooral kwaad omdat Jaap van Praag, voorzitter van Ajax, gezegd zou hebben dat dit land geen voldoende garanties voor de veiligheid van zijn spelers kan bieden. Dit is voor de president van Uruguay. Jorge fPacheco Are- co, aanleiding geweest verschei dene van zijn ministers te ontbie den om zich gezamenlijk op maatregelen te bezinnen. Een woordvoerder van de regering deelde zaterdag mede dat de mi nister van buitenlandse zaken, Jose Mora Otero, binnen enkele uren de Nederlandse ambassa deur bij zich zou laten roepen om een verklaring van het een en ander te eisen. De Uruguese minister van cul tuur verklaarde dat de argumen tering van de voorzitter van A- jax, een volledig verkeerd beeld van Uruguay en zijn bevolking suggereert. Woordelijk zei deze minister: „De verklaring van de voorzitter van Ajax is beledigend voor Uruguay en tast de „image" van ons land tegenover het bui tenland aan. De heer Van Praag schildert Uruguay als een land, waar de chaos regeert. Als Ajax niet tegen Nacional wil spelen, dan moet zijn voorzitter de ware redenen poemen en zich niet ver schuilen achter valse argumen ten". Teofilo Salinas, voorzitter van Nacional Montevideo, verklaarde later dat naar zijn mening de wereldbeker aan zijn club moet worden gegeven omdat Ajax niet wenst te spelen. Hij zei dat hij vrijdagavond een telegram had ontvangen van de Europese voet balunie (UEFA), wabrin stond dat Ajax volhardde in zijn weigering om te spelen en dat de regels van de UEFA geen mogelijkheden bieden om Ajax te dwingen te spelen. Salinas vond dit een „be- gens hem zou het reglement ge wijzigd moeten worden, zodat een club wel gedwongen zou kunnen worden te spelen. Verder deelde Salinas nog mede dat dit bespro ken zou worden op de vergade ring van de Zuidamerikaanse fe deratie, die in oktober in Ecuador wordt gehouden. NIJMEGEN Drie wedstrij den na het begin van de com petitie waartegen Feijenoord toch met enige zorg had opgezien vond de ploeg zich gisteren terug op een eenzame plaats, als enige vereniging zonder één verlies- punt. Met een score van zes uit drie, voltooid door een overwin ning op NEC met 12. Een score, voor het grootste deel be haald op routine, en zeker gezien het spel tegen PSV en NEC niet ten onrechte. Van die eerste serie wedstrijden had Feijenoord het meest opgezien tegen de uitwedstrijd bij NEC. Met in het achterhoofd de nederlaag van vo rig jaar en de koppositie die NEC tot gisteren met onder andere Feijenoord deelde. Ook trainer Ernst Happel nam deze wedstrijd bijzonder serieus, zeker gezien het rapport van zijn hulptrainer naar aanleiding van het duel tegen Go Ahead Eagles. Happel nam daarom zijn maatregelen tegen het. met name comditioneel. sterke middenveld van NEC en verkoos me de daarom ditmaal Lex Schoenmaker boven Matthias Maiwald. Happel: ..De beslissing om Schoenmaker te la ten spelen had ik al vrij snel na de wedstrijd van vorige week genomen. Ik achtte die nodig voor het systeem. Ik heb Schoenmaker gisteren verteld dat hij zou spelen." En Maiwald: „Meneer Happel heeft me zaterdag gezegd dat ik niet zou spelen en dat dat zou gebeuren in verband met de taktiek voor deze wedstrijd." Het optreden van' Schoenmaker bracht, zeker voor rust, voor de ver dediging van NEC duidelijk proble men met zich mee. Feijenoord speelde hierdoor met slechts twee spitsen en liet de NEC-defensie met. een over schot aan mankracht zitten. De ge volgen hiervan een viermans mid denveld bij Feijenoord. waaruit beur- te'ings werd opgekomen werden NEC can pok funest. Want de eerste, en voor het grootste deel al beslissen de, Feijenoord-treffer ontstond uit een actie van twee van die opkomen de middenvelders: na ruim een half uur bediende Schoenmaker (weer hij!), belaagd door ausputzer Chris Kronshorst, vanaf de linker vleugel de in het centrum opkomende Franz Hasil die zowel Frans Eggenkamp en Miel Pijs als doelman Nico de Bree kansloos liet. Door deze actie werd de nederlaag van NEC op het middenveld het dui delijkst geaccentueerd. Tot het mo ment van die openingstreffer had NEC bijzonder hard gewerkt, maar in feite nauwelijks een vuist kunnen maken. Slechts één maal konden de Nijmegenaren een gevaarlijk moment voor Treytel creëren: Theo de Jong kopte goed in. Treytel stopte in eerste instantie en Rinus Israel kopte de bal vrijwel van de doellijn tot hoekschop. Verder echter had NEC wel ener giek maar weinig effectief gespeeld. De jeugdige Frans Thijssen toonde zich bijzonder behdndig, maar nog te weinig een echte spits, Cas Janssens stond in het centrum te veel op een eiland en Theo de Jong, toch al van nature een middenvelder, kon de za ken alleen ook niet redden NEC's trainer Wiel Corver: „Wij hebben in derdaad te weinig stootkracht ten toon gespreid. Maar dat is voor een groot deel te wijten aan het midden veld dat te weinig aansloot. Net als bij Feijenoord hadden ook bij ons beurtelings mensen mee moeten ko men om steun te verlenen." Na rust bleek NEC een kleine reor ganisatie in eigen linies doorgevoerd te hebben. Kronshorst die tot dan toe voor het eerst in deze competitie, als ausputzer had gespeeld, was naar het middenveld verhuisd als bewaker van Hasil. Pijs had zijn taak als ausput zer overgenomen. Kornelis nam van hem Moulijn over en Eggenkamp kwam bij Schoenmaker. Dit gaf op het middenveld bij NEC een duidelij ke verbetering. De middenvelders durfden nu wel af en toe te gaan en hoe sevaarlijk d°' kon zijn bewees na ruim twintie minuten Piet Kamps, die een voorzet van Thijssen voor treffelijk inkopte: Treytel stopte ech ter bekwaam NEC kwam aanmerke lijk beter georganiseerd en dat noopte Happel dan ook na een half uur tot een wijziging. Nadat eerder al Mou lijn was vervangen door Maiwald. moest Schoenmaker het veld ruimen voor Boskamp. Happel: „Dat ik Schoenmaker heb gewisseld, is geen gevolg van zijn spel. Ik vond gewoon dat we op dat moment een meer ver dedigende man op het middenveld nodig hadden Bovendien was het in deze wedstrijd voor hem toch al niet gemakkelijk. Bij een thuiswedstrijd zal hij bijvoorbeeld veel meer steun krijgen dan vanmiddag." Direct na deze beslissing viel de definitieve beslissing. Dankzij Henk Wery, toch al voortdurend een van de beste Feijenoorders en inmiddels door bevliegingen als die van gisteren on misbaar: op een kleine twintig meter van het doel draaide hij zich langs drie tegenstanders en passeerde hij De Bree met een onhoudbaar schot in de rechter hoek Daarmee had Feijenoord, dat tot op dat moment al m routine zijn voorsprong leek tc zullen blijven verdedigen, de strijd definitief beslist Al maakte Theo de Jong vijf minuien voordat scheids rechter Arie van Gemert een minuut te vroeg affloot nog wel de gezien de verhoudingen verdiende tegentreffer, de te laat reageerende Boskamp ge passeerd. omzeilde hij Rinus Israel en schoot ondanks een goede reactie van Treytel toch keihard raak. Verder kwam NEC echter niet meer en verdiende het ook eigenlijk1 niet na een tegenvallende (Happelt -#■ Terwijl aanvoerder Wim van Hane- gem ter assistentie aanwezig i6. stompt zijn doelman Eddle Treljtel de bal over het hoofd van NEC-speler Cas Jans sens weg. Links Theo van Duivenbode. Een mooie wedstrijd kon het nu maal nooit zijn in verband met de verschillende systemen") wedstrijd. Al met al bleek NEC in feite nog steeds met de problemen van het vo rig seizoen te kampen te hebben. Pro blemen die alle samenkomen op één punt: het gebrek aan stootkracht Happel: „Naar mijn mening ontbrak het NEC aan intelligentie. Want met wat meer intelligentie en overleg» hadden ze ook meer stootkracht ge had". Theo Laseroms: „Ik vond Att NEC eigenlijk minder dan de ploeg die vorig seizoen tegen ons speelde. En Theo van Duivenbode: „Voorlopig mis ik nog duidelijk een spelverdeler zoals Davidovic vorig jaar was. Je ziet dat aan Frans Thijssen. Hij is bijzoner handig aan de bal, maar buit dat als vleugelspeler veel te wei nig effectief uit". Wiel Coervèr ♦en slotte: „Akkoord. Fransje heeft zich te veel vastgelopen met de bal. Maor anderzijds: als wij over een pa?r maanden in Rotterdam net zo spelen als Feijenoord hier. dan hebben wij met de rust al vier boekingen aan oixze broek'V Denemarken en Mexico hebben zich geplaatst voor de finale van het tornooi om het wereldkampioenschap voetbal voor dames. Eredivisie Go z\head EaglesVitesse 51 DWS—MVV 2-3 NECFeijenoord 12 PSV—FC Utrecht 1—0 NAC—Telstar 1—1 FC GroningenVolendam 1l ExcelsiorFC Den Bosch 00 SpartaAjax 11 FC Den HaagFC Twente 0—0 Feijenoord 3 3 0 0 6 5—8 Sparta 3 2 1 0 5 8—2 Ajax 3 2 1 0 5 4—1 NEC 3 2 0 1 4 5-2 DWS 3 2 0 1 4 4-3 MVV 3 2 0 1 4 4—3 Telstar 3 1 2 0 4 2—1 NAC 3 1113 4—4 FC Den Haag 3 1113 2—2 FC Twente 3 1113 1—2 Volendam 3 1113 35 Goahead Eagles 3 1 0 2 2 55 FC Utrecht 3 1 0 2 2 2—2 FC Groningen 3 0 2 1 2 1—2 PSV 3 1 0 2 2 1—2 Excelsior 3 0 12 1 0—2 FC Den Bosch 3 0 12 1 1—5 Vitesse 3 0 0 2 0 1—7 Bulgarije bij de heren en Zwit serland bij de dames zullen in de wedstrijden om de Europa cup voor zwemmers 1973 in de B-groep starten. Beide landen eindigden in de C-groep als eerste.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7