BANDOENG ORANJESTAD Ramp met veerboot kost 36 levens Jritten stoppen uitkering rente aan buitenlanders Zwevende yen 5,2% duurder Politie schiet op man na achtervolging j^peter een goede buur an een groot kapitaal Inbraak bij juwelier: buit van twee ton Groots welkom voor Koningin en Prins lij vechtpartij gestoken Trein grijpt auto op onbewaakte overweg Belgen bij Etna blijven staken Frankrijk gelast kernproeven af Doodstraf tegen Steiner geëist Actie tegen vogelvangst in België Kapitein van doodslag beschuldigd Zwangerschaps test: interesse uit buitenland Opstopping door verplaatsen brug MAANDAG 30 AUGUSTUS 1971 Door G. J. Brinkman BANDOENG Naar schatting hebben er meer dan 200.000 men sen zondagmiddag de aankomst van Koningin en Prins in Bandoeng bijgewoond. Vele kilometers lang stonden dichte rijen mensenjong en oud, gereed de gasten te begroeten met een indrukwekkende ere poort bij de stadsgrens en met geestdriftig gejuich overal waar de stoet langs kwam'. lingin Juliana heeft zaterdag- rgen een bezoek gebracht aan de lerlandse school in Djakarta. Hier de koningin in gesprek met een van de leerlingen. In plechtig-Nederlands gestelde welkomstwoorden waren over de straat gespannen en de Nederlandse kleuren wisselden het rood-wit van de Indonesische vlag in ruime mate af. Volgens een buitenlands journalist die ook vorige staatsbezoeken aan In donesië heeft verslagen was de be langstelling gisteren groter en geest driftiger dan ooit. KINDEREN Die geestdriftigheid dreigde enkele keren uit de hand te lopen. De politie gebruikte verscheidene malen de wa penstok en uit de kolkende mensen massa waren kreten van kinderen te horen die dreigden te worden ver morzeld in het gedrag. Ambulances reden af en aan om flauwgevallen mensen naar ziekenhuizen te bren gen. Kort voor de stoet voor het paleis van de gouverneur van west Java, copenhagen (upi, Reuter, Londen, tokio voor it-ingezetenen van Groot-Bri- jnië, die een in ponden luiden- pankrekening in dat land heb- j, heeft het voorlopig geen geld op die rekening te stor- Het Britse ministerie van fi- [ciën heeft nl. bepaald, dat ir bedragen, die van dinsdag rit het buitenland worden ge- rt geen rente meer betaald g worden door de bapken. ver het voor die tijd bij een bank ïponeerde geld, gaat de intrest- ering normaal door. Dat de maat- 1 pas dinsdag ingaat komt, omdat maandag in Engeland een vrije is. iden voor de maatregel, die mo- k is verhaast door het laten zwe- van de Japanse yen is het tegen- 1 van valutaspeculatie. De Britse riteiten willen tegengaan, dat in- ers van andere landen hun geld' uij'k in Engeland deponeren in land met een voordeel bij moge- i revaluatie. Een van de vele on- lelen van het Britse besluit is ook i dat niet-ingezetenen voorlopig i Britse staatsobligaties met een aldatum voor 1-10-1976 kunnen vitserland is tot nog rigoureuzere •egelen overgegaan. De banken at land mogen tijdelijk in het el geen rente meer vergoeden op inlandse rekeningen. sio rustig valutahandel in Tokio, waar de van de yen vrijdag werd losge- is zaterdag wat aarzelend op gekomen, waarschijnlijk, omdat isselmarkt op die dag maar kort is. Verwacht wordt, dat de han- ich pas maandag goed zal ont- in. Bij de opening van de wis- rkt was de koers 342,20 yen een dollar en tijdens de handel LEMBORG In de 'wijk Ter- e in Culemborg is zaterdag tus- tuid-Molukkers een vechtpartij ian over een oude vete. De Ige Zuid-Molukker A. P. werd f door een landgenoot met een l zijn buik gestoken. Hij werd lstige toestand overgebracht let ziekenhuis in Culemborg, Jhij moest worden 'geopereerd. Der werd door de gemeentepoli- |terhaald en opgesloten. ging de notering van de Amerikaanse munteenheid nog iets achteruit. Het slot kwam op 341,30, voor de dollar een waardedaling van 5,2 pet. De officiële koers was nl. tot vrijdag 360 yen. Travelier heques deden bij aankoop 330 tot 338 yen per dollar en bij verkoop 346 tot 350. Hotels waren bereid dollars over te nemen voor koersen, variërend van 320 tot 354 yen, maar in sommige ge vallen aanvaarden zij niet meer dol lars dan nodig was voor het betalen van de rekening. Op de effectenbeurs Van een verslaggever LAREN Op een onbewaakte OVERWEG IN Laren (Gld.) is zaterdag middag een personenauto gegrepen door de trein Enschede-Apeldoorn. De twee inzittenden van de auto. de 23-jarige student W. H. D. uit Am sterdam en zijn 21-jarige eveneens in Amsterdam studerende meisje J. M. B. K. uit Almen (Gld.) werden zwaar gewond opgenomen in het ziekenhuis in Deventer, fret ongeluk is vermoe delijk te wijten aan onoplettendheid van de bestuurder. Op een overweg bij Hoogland (Utr.) sloeg zaterdagmiddag de motor af van een personenauto. De bestuur der deed een poging zijn auto van de spoorbaan af te duwen, maar zag daarvan af toen een trein naderde. Hij was toeschouwer van het verplet teren van zijn voertuig. Het treinver keer op dit baanvak liep twintig mi nuten vertraging op. De 14-jarige H. J., een meisje uit Doornspijk, is zondagmorgen zeer ;zwaar gewond geraakt bij een auto ongeluk op de Meerndijk tussen De Meern en Montfoort en bij aankomst in het ziekenhuis overleden. De auto, met vier inzittendrn, bestuurd door haar vader, vloog uit de bocht en botste op een tegenligger. De andere inzittenden van beide auto's werden licht gewond. Andere slachtoffers van het ver keer: de 19-jarige kelner R. A. M. B. uit Hengeveldde, gemeente Ambl- Delden, de 48-jarige magazijnbedien de D. E. uit Utrecht, de 56-jarige B. van T. uit De Bilt en de 55-jarige H. T. en de 36-jarige T. B., beiden af komstig uit Echten (Fr) in Tokio heeft het laten zweven van de Japanse munt weer tot. aanzienlij ke koersverliezen aanleiding gegeven. „De yen zou wel eens een jaar lang kunnen zweven, als niet op korte ter mijn de onderlinge verhoudingen tus sen de diverse valuta's gewijzigd worden". Dit zei de Japanse ondermi- nistèr van financiën Hosomi op een persconferentie. Intussen heeft het Japanse kabinet een omvangrijk plan gepubliceerd; dat in het binnenland de gevolgen van de monetaire onrust moet kun nen opvangen. Voor woningbouw, deze onderdelen van de infrastruc tuur zal een bedrag van 9 miljard worden uitgestrokken. De regering zal hiervoor in oktober een aanvullende begroting van 5 miljard indienen en wil de rest met leningen financieren. Qp hetEuropese monetaire front zorgt jiiibsehiën Italië voor een nieu we ontwikkeling. .Premier Colombo wil bemiddelen tussen Frankrijk en Duitsland. Volgens goed ingelichte kringen, gaat bondskanselier Brandt 4 september naar Rome voor overleg. Over een komst van de Franse minis ter van financiën, Giscard d'EStaing, is echter nog niets bekend. TURNHOUT De stakende Belgi sche arbeiders van de ijzergieterij en emailleerfabriek Etna in Breda heb ben besloten hun staking vandaag voort te zetten. De ruim 200 stakende arbeiders hebben zaterdag de situatie met hun vakbonden doorgesproken. Onder werp van gesprek was onder meer de brief van de direktie van de Etna, waarin gedreigd werd dat alle Belgen zouden worden ontslagen als ze van daag niet aan het werk zouden gaan De stakers zijn voor dit dreigement niet door de kniën gegaan. PAPEETE (Reuter) Frankrijk heeft besloten de kernproeven die de komende maand op het proefterrein in het gebied van de Stille Oceaan genomen zouden worden, af te gelas ten. Dit betekent dat het program, dat de Fransen hebben opgesteld voor het nerrien van kernproeven in 1971, niet volledig zal worden uitgevoerd. Het besluit van de Franse regering komt na de verklaring van Peru dat het zijn diplomatieke betrekkingen met Frankrijk zal verbreken als de kern proeven mochten doorgaan. generaal-majoor Solichin Gautama Purwanegara, arriveerde, leek het nog of de feestelijke schare langs de vroegere „Grote Postweg" (nu Azië- Afrika-straat geheten) geen doorgang meer mogelijk zou laten. Maar tot het moment waarop de koningin en ge volg waren uitgestapt ontstond ner gens noemenswaardige vertraging. Op het paleis-plein moest om de hoge gasten en de kleurige welkomst- groep echter door de bewakers hand- in-hand een cordon worden gevormd. De ongekunstelde hartelijkheid van de bevolking kende geen grenzen. De begroeting geschiedde, naar Westja- vaanse traditie, vol sierlijke bewegin gen en symbolisch eerbetoon. BLOEMEN EN RIJST Neigend en zingend bestrooiden de fraaigeklede meisjes het pad der be zoekers met bloemen en rijst. Bij al de ongedwongen blijdschap die de koningin nu overal bij de mensen ontmoet voelt zij zich duidelijk op haar gemak. Zonder enige spanning of spoor van vermoeidheid Een enkele keer kijkt zij, bij al te opdringerige belangstelling, even be denkelijk naar haar echtgenoot. Ook de prins beleeft echter zichtbaar ple zier aan de< speelruimte die Indonesi sche ordemaatregelen blijkbaar aan de mensen laten. Op het hoge ere- bordes van het paleis gezeten, temid den van veel autoriteiten en welver zorgde dames, hanteert hij zijn film camera om de folkloristische optocht vast te leggen. SCHMELZER Zoals trouwens ook minister Schmelzer ijverig een foto-toestel be dient. Hier kwam hij direct in actie toen hij in de stoet een drietal sprin gende reuzen-gestalten zag. Waar schijnlijk zijn ze hem van het Venlo- se carnaval vertrouwd. Zaterdagavond hebben koningin en prins in de ambtswoning van de Ne derlandse ambassadeur, mr. Hugo Scheltema, de Nederlandse kolonie in Djakarta ontvangen. .De meer dan 700 gasten kregen allen een hand van ko ningin Juliana en prins Bernhard. CULTURELE AVOND Gisteravond woonde het koninklijk paar in het culturele centrum Bümi Sangkuriang in Bandoeng een cultu rele avond bij. Op de tonen van ga- melanmuziek werden traditionele Soendanese dansen uitgevoerd. De gouverneur van West-Java bood ko ningin en. prins soevenirs aan, die door - zevqn dansers .en danseressen, werden .aaingedragen. -)(- Koningin en Prins ontvangen het eerbetoon door meisjes uit Bandung, de Modjang Priangan. KHARTOEM (DPA) Voor een militaire rechtbënk in de Soedanese hoofdstad Khartoem heeft de aankla ger de doodstraf geëist tegen de voor malige Duitse huurlingenleider Rolf Steiner. De straf zou, aldus de aanklager, moeten dienen als afschrikwekkend voorbeeld voor andere huurlingen en de wereld moeten tonen, dat Afrika vastbesloten is het huurlingendom te liquideren. Op 4 september wordt het proces voortgezet met het pleidooi van de verdediging. Volgens de aanklager heeft Steiner door zijn activiteit als militair instuc- teur de ontketening van een oorlog tegen de Soedanese regering voorbe reid. Nieuwe moordpartij op de Filippijnen MANILLA (AP) Vijftien moslims zijn gedood en drie anderen gewond bij nieuwe gewelddaden in de pro vincie Cotabato in het zuiden van de Filippijnen. Het incident kwam 24 uur nadat er een vredesbijeenkomst was gehouden in de bergstad Buldon waar meer dan 1.000 buiten de wet gestelde moslims onlangs hun vuur wapens bij de militaire autoriteiten hebben ingeleverd. Meningsverschillen tussen groepen moslims en christenen (voornamelijk over landeigendom, politiek en gods dienst) hebben het afgelopen jaar meer dan 1500 levens gekost. Van een - verslaggever BRUGGE Belgische en Neder landse vogelliefhebbers zijn '.zater dagmiddag in Brugge tot dè conclusie gekomen, dat totale afschaffing van de vogelvangst in België moeilijk te verwezenlijken zal zijn. De vogellief hebbers, die van gedachten wisselden over acties tegen, de jaarlijkse massa le vogelvangst in België, hebben niet temin een schrijven gestuurd aan de voorzitter van de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers, de voorzitter van de senaat en de mini ster van landbouw. Hierin wordt aangedrongen,.op ,het strafbaar stellen van de vangst van vogels voor consumptie en de instel- lkig van een controle-organisatie: Van een onzer verslaggevers UTRECHT De 27-jarige automobilist O. uit Utrecht is gistermorgen getroffen door een schampschot van een politie agent toen hij niet reageerde op een stopteken. De agenten wilden de man in Utrecht aanhouden, omdat hij met zeer hoge snelheid door de stad reed. Na zijn weige ring te stoppen ontstond een wilde achtervolging. De automobilist reed de rijksweg naar Amsterdam op en probeerde daar volgens de politie enkele malen door krachtig remmen de poli tieauto op de achterkant van zijn wa gen te laten botsen. In Breukelen reed hij zich. vast in een doodlopend BRINDISI (AP, Reuter, UPI) De kapitein van de Griekse veer boot „Heleanna", de 43-jarige Demetrios Antypas, is door de Italiaanse politie gearresteerd toen hij zich al aan boord bevond van een veerboot die naar Griekenland zou terggaan. De aanklacht luidt doodslag. De kapitein bevond zich gisteren nacht al aan boord van het Griekse schip „Egnatia", toen hij door een Italiaanse politieman werd herkend. Nadat hij met zijn hoofdbureau had gebeld kreeg hij opdracht de kapitein te arresteren. De plaatsvervangend procureur-generaal beschuldigde hem officieel van doodslag. De beschuldiging kwam nadat ernstige kritiek was geuit door over levenden van de ramp op de Griekse veerboot op de houding van kapitein en de toestand van blus- en reddings materiaal op het schip. Op de ruim 11.000 ton metende veerboot, die van Italië naar Grie kenland voer, brak zaterdag een felle brand uit. Minstens 35 personen zijn bij de ramp omgekomen. Aan boord van het schip bevonden zich 920 pas sagiers en 97 bemanningsleden. Het uitgebrande wrak van de Hel- laena is door de Italiaanse autoritei- ichniek ten in beslag genomen omdat er ver moedelijk nog slachtoffers aan boord zijn. Aangenomen wordt dat de be slaglegging tevens verband houdt met binnenstromende klachten van over levenden. Aangenomen wordt dat de brand is begonnen na een explosie in de kom buis van het schip. Heel kort daarna stond het schip, dat op dat moment ter hoogte van de Italiaanse stad Brindisi op de Adriatische Zee voer, in lichterlaaie. Volgens verschillende opvarenden is door de kapitein en de bemanning weinig gedaan om de snel uitbrekende paniek aan boord te De Griekse veerboot Hellaena is za terdag voor de Italiaanse kust vol ledig uitgebrand. Van de ruim 1200 opvarenden zijn minstens 25 perso nen omgekomen. Een blusboot is hier bezig het vuur op de reusachtige veerboot te bedwingen. k) voeg rt u uv Van een verslaggever ten kun 16 '3ARLE-NASSAU De fa- ng vooP Van de Broek en Bruurs larle-Nassau-Hertog hebben in principe verzoend in het con^ict over de fop van 70 are grond. De ember ie Van de Broek wil afzien Ie dwangsom, bijna 650.000 van Lern, die de familie Bruurs als g van een gerechtelijk von- Hoof/n ^aar moest betalen. jang vrifamilie Bruurs heeft toegestemd Verkoop van de grond aan zes winnenonkeiijke pachters, die daarop Arecht hadden dan de familie j[\> toen twee Belgische grond- 33 30381 eigenaren de grond in 1966 te koop aanboden. De familie Bruurs ver klaarde zich tevens bereid alle kosten te betalen die het gevolg zijn van het sinds maart van dit jaar lopende con flict. De familie Van de Broek laat haar rechten op de dwangsom valleri, om dat zij meer belang hecht aan een goede verstandhouding met de huur lieden Bruurs dan aan veel geld. Wel heeft zij bepaald, dat voor 27 septem ber aanstaande de overeenkomst wa terdicht op papier moet staan. Op die dag is de toeslag gepland van de veiling van goederen van de familie Bruurs, die afgelopen maandag werd ingezet nadat de rechtbank te Breda een kort geding over de grondver- koop in het voordeel van de familie Van de Broek had beslist. bedwingen. Bovendien zou niet tijdig zijn gewezen op de ernst van de si tuatie. Honderden passagiers hebben zich weten te redden door in het wa ter te springen. Een groot aantal van hen werd pas na uren uit het water gehaald door Italiaanse boten. Een Westduitse arts uit München die met zijn ge^in op de veerboot was, heeft verklaard dat hij en zijn gezin niet door de bemanning zijn ge wekt toen het schip al overal in brand stond. Er waren maar twee zwemvesten in zijn hut. De arts ver klaarde in een uitzending voor de Beierse radio dat de bemanning vrij wel niets deed om de passagiers te kalmeren, toen de omvang van dè ramp duidelijk werd. Volgens de arts hadden de reddingssloepen aan briord slechts aan hooguit 400 personen plaats kunnen bieden. Een 19-jarige Frangaise. Marie Christine Audin, heeft verklaard dat zij op het dek sliep en wakker werd door roepende mensen. Het achter schip stond toen al in lichterlaaie. Iedereen moest voor zichzelf zorgen, aldus mej. Audin. Er werd omgeroe pen dat iedereen rustig moest blijven en dat er geen gevaar was. Een ander Frans meisje. Michèle Mejou, heeft verklaard dat veel mensen niet van boord wilden gaan. Tallozen gingen zelfs nog het ruim in om spullen uit hun auto te halen, aldus mej. Mejou. „Ik vraag me af of die mensen ooit weer uit het ruim zijn teruggekeerd". „Er waren ogenblikken van onbe schrijflijke verwarring. Ik zag op een gegeven ogenblik een vrouw naast me die hysterisch begon'te gillen. Een straatje. Hard lopend werd de achter volging door allerlei straatjes voort gezet. Een keer verloor hij, volgens de agenten, een pakje dat hij snel weer opraapte. De man verklaarde later dat dit zijn schoen was, die hij had verloren. Bij de order 'sta of ik schiet', zou hij hebben geroepen: 'Schiet maar!' Er werd geschoten, maar vermoedelijk miste het schot. De kogel ketste via de straatstenen en schampte daarna. De man wist te ontkomen, maar via het kenteken van de auto en zijn sig nalement slaagde de politie erin hem op te sporen. O. verldaarde een ver oordeling wegens het rijden onder in vloed al eens te hebben ondergaan. Hij wilde daarom geen proces-ver baal krijgen voor te hard rijden. 'Als ik de stad uit ben, krijgen ,ze me niet meer te pakken', had hij gedacht, waarop hij naar de rijksweg was ge reden. UTRECHT Het buitenland heeft ook interesse voor de doe-het-zelf- zwangerschapstest „predictor" van het Rotterdamse farmaceutische be drijf Chefaro Nederland NV. Het be drijf wordt overstroomd met aanvra gen uit landen binnen en buiten Europa. De zwangerschapstest is eind mei in Nederland geïntroduceerd. Op dat moment waren er gezien de beschei den produktie geen plannen voor ex port. Van onze correspondent VIANEN Het verkeer op de autoweg Utrecht-Den Bosch is giste ren sterk vertraagd, doordag het ver plaatsen van de Merwedebrug bij Vianen aanmerkelijk langer duurde dan de bedoeling was. De werkzaam heden, die zaterdagavond om zeven uur begonnen, hadden zondagmorgen om zeven uur beëindigd moeten zijn, maar duurden tot zondagavond acht uur. Het verkeer dat werd omgeleid, be woog zich gisteren voort in files van kilometers lang. Pas laat in de avond was er weer sprake van een normale verkeersstroom. man sloeg haar hard in het gezicht", aldus het meisje. De kapitein van de veerboot, De metrios Antypas heeft in Brindisi verklaard dat hij als laatste het ge teisterde schip zwemmend heeft ver laten. De kapitein heeft ontkend dat hij als eerste het schip heeft verlaten, zoals door een aantal passagiers is verklaard. Antypas ontkende ook dat er sprake is geweest van slechte or ganisatie, slecht functioneren van de reddingboten en het te laat geven van alarm. De Griekse minister van koopvaardij Orestis Yiakas heeft een snel onderzoek gelast naar de oorzaak van de brand. FRANEKERBij juwelier A. Kramer in Francker is gisternacht een in braak gepleegd. De buit bestaat uit gouden ringen, armbanden en andere sie raden ter waarde van 200.000. De heer Kramer was niet aanwezig. De inbrekers hebben een ruit in de voordeur vernield en op hun gemak de hele zaak leeggehaald. De eigenaar heeft gistermorgen een beloning van ƒ25.000 uitgeloofd voor mensen die aanwijzingen kunnen geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5