Vondelpark herinnert aan de nadagen van „Rome" Verzoen ingsdiens t gerestaureerde kerk I Spaanse bisschop steunt stakers in hé Geen ruimte om ovei leven na te denken jü WERKENDE JONGEREN: Billy Graham tot evangelistencongres: Uw probleem is het DALE CARNEGIE onze.... BEROEPÏNGSWERK Prof. Verkuvl 12 (laven voor „Génezeres" Kritische gemeente IJ-mond erkend Een noord voor vandaag Puzzelhoek Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM ,,Ik ben hongerig en dorstig naar de geestelijke gemeenschap met mijn broe ders in Europa. Ik heb de afgelopen weken avond aan avond gepreekt in Californië en de ko mende weken zal ik avond aan avond preken in Texas. De meesten van u heb ik vroeger al ont moet op eerdere campagnes in Europa. Maar het bleek mij dat u elkaar niet kende. Op dit congres zie ik u allen bijeen. Ook al verschilt u lichtelijk van opvattingen en al hebt u onderling kleine verschillen in de interpretatie van de bijbel, uw hart klopt voor de evangelisatie. Ik zal de komende week grotendeels op mijn knieën le ven en bidden, dat Amsterdam 1971 een even groot keerpunt voor de we reld wordt als Edinburgh aan het be gin van deze eeuw". Deze woorden sprak dr. Billy Gra ham zondagmiddag in 't RAI-con- grescentrum in Amsterdam bij het begin van het Europese congres voor evangelisatie, dat tot 4 september zal duren. Graham zei nog altijd dank ver schuldigd te zijn aan de Europese kerken omdat die met hun geld en gebed het evangelie hebben doen overplaten naar 't westelijk half rond. Maar nu heeft de verwereldlij- king veel meer dan ergens anders op aarde de geesten in Europa aangevre ten. zodat dit continent weerloos de explosie van de kennis enerzijds en van de decadentie anderzijds onder gaat. Gevareu De grootste gevaren zag Graham in het humanisme, dat de behoefte van de mens aan God ontkent en in de Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In nehandi-llnit worden genomen. Ge- iielmhoudlng is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Per *>rlef dlcni een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Onze zoon studeert elders aan de H.T.S. Hij woont daar op ka mers. Wij ontvangen voor de zoon enkelvoudige kinderaftrek en kinder bijslag. In augustus begint zijn prak tijkperiode. wat een jaar zal duren. Daarna volgt een jaar afstuderen. Hoeveel loon krijgt hij in zijn prak tijkperiode? Kan door dit loon K.A. en K.B. in het gedrang komen? Ik meen gelezen te hebben dat de Hoge Raad beslist heeft dat een praktijk jaar geen invloed! mag hebben op K.A. en K.B. Dan lees ik in Elseviers belasting- gids: ..Indien het kind gedurende zijn praktijkjaar loon geniet, kan dit loon de mate van kinderaftrek beïnvloe den. Het kan echter ook zijn, enz. enz. dat het ongewijzigd blijft". Speelt hier de willekeur van de be lastinginspectie een rol? Worden voor K.A. en K.B. dezelfde normen gehan teerd? Mijn ondervinding was, wel K.B. en geen K.A. volgens de belas tinginspecteur. Mijn ondervinding van belastinggidsen is deze: Vol vage termen, zoals ..vermoedelijk", enz. of ..allicht zal de inspecteur, in beginsel, ons inziens", enz. Antwoord: Uit uw brief maken wij op dat uw zoon nog beneden de 16 jaar is. Ook dan bevreemdt het ons, dat u niet in aanmerking komt voor meervoudige K.A. en K.B. Inderdaad behoeven eigen arbeids inkomsten van het kind niet in aan merking te komen ter beantwoording van de vraag of de vader het kind geheel of nagenoeg geheel onder houdt, ten aanzien van de K.A. Als het kind de arbeidsinkomsten op een spaarbankboekje zet of gebruikt voor een wat ruimer manier van leven, dan komen deze inkomsten niet in aanmerking voor bepaling van de K.A. Gebruikt het kind het loon voor levensonderhoud, dan maakt dit ech ter wel verschil. Hier is er een ver schil met de K.B. Voor het overige stemmen de richt- liinen globaal overeen, maar de uit leggers van deze richtlijnen zijn ver schillende instanties, zodat uiteenlo pende beslissingen mogelijk zijn. zon der dat men mag spreken van wille keur. Het is dus mogelijk dat K.B. en K.A. in gevaar komen of worden ge drukt. Het is dus geen wonder dat de handboeken noodgedwongen wat vaag zijn, want deze vaagheid komt overeen met de werkelijke situatie. Waarom geeft een vader in een dergelijk geval niet enkele tientjes uit voor een geroutineerde en bonafi de belastingadviseur, die dan gele genheid heeft aan de hand van de hele stand van zaken de beste ge- dra esliin aan te geven? Ga dan ook na of u niet in aanmer king komt voor tweevoudiee of zelfs als de zoon boven de 16 jaar is, drie voudige K.A. en K.B. NFD. HERVORMDE KERK: Beroe pen: te Katwiik aan Zee, J. Catsburg te St Maartensdijk. GEREF. GEMEENTEN: Beroepen: te Nieuwerkerk (Zld) en te Veen, G. Schipaanboord te Rotterdam-Zuid. INTERMENSELIJKE VERHOUDINGEN SPREKEN IN HET OPENBAAR Een mondelinge cursus in spreekvaar digheid, omgang met mensen, enthousiasme. geheugentraining en zelfvert róuwen. Bezoek vrijblijvend onze contactavond. DEN HAAG, restaurant ..de Kroon", Spui 10, 31 augustus, 1 en 3 september, 8 uur nm. Sponsor: Aloserij. Instituut. Inlichtingen: Tel. 01018 87 71 Ook klassen te Amsterdam, Haariem, Utrecht en Rotterdam. moderne theologie, waarvan de beoe fenaren „wel mededeling doen van wat zij niet geloven, maar niet van wat zij geloven". De kerk in Europa is geen kracht tot evangelisatie meer maar veeleer zelf een evangelisatieterrein gewor den. Graham bleek ook al een uitstapje naar het Vondelpark gemaakt te heb ben en zijn reactie was: „Het hedonis me in het Vonderpark roept herinne ringen op aan de nadagen van het Romeinse rijk". Hij betuigde dat er niet twee evan geliën zijn, één van de individuele redding en één van sociale bevrij ding, maar dat deze beide inéén ho ren. Toch wees hij erop dat de ver houding van de mens tot God in de eerste vier van de Tien Geboden tot uiting komt en de verhouding tot de medemens pas in het vijfde gebod. Het eenzijdig benadrukken van de laatstgenoemde verhouding noemde hij dan ook het paard achter de wa gen spannen. Een kerk die zich voor namelijk daarmee bezighoudt is als een zakenman die een artikel waar de hele wereld naar smacht, uit de markt houdt. Dat is de behoefte van de mens aan God. De kerk in Europa heeft daarin tragisch gefaald en daarom is zij schuldig voor Gods aangezicht. Verwachting Graham constateerde daartegen over dat de kerken in Amerika zich openstellen voor het evangelisatie werk en dat talrijke radiostations hem zendtijd aanbieden voor de ver kondiging. Op grond van zijn erva ringen zei Graham van een komende serie evangelisatietoespraken onge veer een miljoen brieven en 30.000 bekeringen te verwachten. In Europa is die ruimte er niet voor de verkondiging van het evangelie en zijn de faciliteiten van bet „Trans- world Radio"-station hard nodig Dat de kerken er geen geld voor zeggen te kunnen missen vond Graham niet Billy Graham tijdens de samenzang op het evangelistencongres in de RAIte Amsterdam. te verdedigen. „Dan zullen de kerken eerst maar eens terug moeten keren naar een bijbelse armoede." Uitvoerig beschreef hij opnieuw het fenomeen van de Jesus-Re volution in de V.S. Zo is er volgens hem op veie plaatsan in de wereld al een spanning gaande waarin duidelijk wordt dat God bezig is een nieuw begin te ma ken. In Europa zei hij hier en daar waar te nemen dat intellectuelen de leegte van hun leven beseffen en naar het evangelie reiken. Keerpunt „In het geestelijke en morele va cuum waarin het oude Europa ge raakt is kan dit congres door Gods genade een keerpunt betekenen", al dus Graham. De voorzitter van het congres, de Brit Gilbert W. Kirby, verzocht de deelnemers vervolgens zich over in gebedsgroepen te verenigen, 's A- vonds sprak de Franse predikant Henri Blocher over „De verloren toe stand van de mens". DJAKARTA Koningin Ju liana en prins Bernhard hebben zondagochtend, alvorens naar Bandoeng af te reizen, in Dja karta de kerkdienst bijgewoond in de Immanuelkerk. Het was de wens van de koningin dat alle officieel vertoon daarbij achter wege bleef. Voorganger was prof. dr. P. D. Latuihamallo, rec tor van de theologische hoge school te Djakarta. Deze heeft ook een belangrijke plaats ingenomen bij de besprekingen die dit jaar in Driebergen werden ge houden tussen de raden van Indone sische en Nederlandse kerken. Het li turgisch gedeelte van de dienst in de gerestaureerde Immanuelkerk word verzorgd door ds. Siwy van de Indo nesische kerk te Djakarta. Op 24 augustus 1839. de verjaardag van koning Willem I werd in deze kerk de eerste dienst gehouden en bij die gelegenheid kreeg ze de naam .Willemskerk". In 1948 werd ze tot Immanuelkerk herdoopt. Er hebben zich, naar dr. Latuihamallo in zijn preek memoreerde, in dit gebouw ve le gebeurtenissen afgespeeld die niet altijd kerkelijk verantwoord waren. KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant D -rdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie J de Berg (voorzitter), H. P Ester, G .1 Brinkman J van Hofwegen. Prof. Verkuijl heeft weer van zich doen spreken. Ik zou aan hem willen vragen of hij in het zogenaamde ko loniale tijdperk (vooral in de laatste eeuw) zoveel rechteloosheid heeft ge ilen als nu het geval is ln Indonesië. Verder heb ik ook een vraag aan dr. Meinsma. Overdrijf hij niet teveel wat het roken betreft? Ongeveer zes tig jaar geleden had ik een gesprek met mijn huisdokter over het roken: Zijn antwoord was: Zou u zich alles willen ontzeggen om een paar jaar langer te leven? Ik niet. In Handelingen 7 vers 13 wordt gesproken over de verstandige man. Ik heb eens een spreker het verschil horen uitleggen tussen een verstandig en een geleerd man. Het is wel dui delijk, dat niet alle geleerden even verstandig zijn. Den Haag J. van Die Oude Molstraat 25 Maar. zo zei de voorganger, het heeft God desondanks behaagd in deze ruimte zijn werk der verzoening te doen voortgaan. Verzoening De verzoening van de wereld in Christus was ook het thema van prof. Latuihamallo's preek. Hij had als tekst woorden uit 2 Corinthe 5. Pau- lus schrijft daarin over verstoorde verhoudingen in de gemeente. Ook de verhouding tussen apostel en de lei ders der jonge Griekse christenen was verstoord. Er zijn misverstanden en ophitse- rijen die afkomstig schijnen te zijn van de kant van de joden. De apostel vind de Griekse christenen hoogmoe dig, prat op een groots cultureel ver leden. De Joden in diaspora vormen daarbij een eigensoortig fenomeen. Wil er een nieuwe relatie ontstaan in de gemeente dan kan dat alleen gebeuren door de verzoening. Niet dat wij behoeven te trachten God gunstig te stemmen. Hij neemt zelf het initiatief tot de verzoening door het lijden en sterven van Christus. Dat is er ter wille zowel van de Co- rinthiërs als van de hele mensheid. Doordat God onze zonde en schuld heeft verzoend zullen de gemeentele den een vernieuwing kunnen onder gaan. En die verzoening hebben zij aan de hele wereld te bedienen. UTRECHT De 51-jarige me vrouw E. J. Prince-Corte, de uit Bra bant afkomstige „wonderbaarlijke ge- nezeres", die sinds kort in Utrecht woont, is door de kanton rechter in Utrecht veroordeeld tot 42 dagen hechtenis waarvan 30 voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. De officier van justitie had zes weken onvoorwaardelijk geëist waar bij hij de strafmaat motiveerde mede door aan te voeren dat mevrouw Prince in maart van dit jaar al tot geldboetes is veroordeeld door de rechtbank in Breda. In juni was zij in Utrecht weer begonnen met haar genezingen, die blijkens de processen-verbaal groten deels bestaan uit niet al te zachtzin nig kloppen op het hoofd, drukken op de borst, knijpen in de nek, rug of buik en het buigen van de benen. Sommige van haar patiënten ver klaarden voor kantonrechter mr. M. Burlage dat zij baat hadden gehad bij de behandeling van mevrouw Prince; anderen hielden dezelfde klachten of deze verergerden. BEVERWIJK (ANP) Bisschop Th. Zwartkruis van Haarlem heeft zijn goedkeuring gegeven aan het statuut van de kritische gemeente IJmond. Deze wordt hiermee erkend als een kerkelijke vereniging met een eigen bestuur, de bisschop verwacht van de kritische gemeente, dat deze ernst zal maken met haar wens tot verbondenheid met de kerkgemeen schap en met hemzelf". Het betreft hier een groepering die ontstaan is bij de thematische litur gievieringen in St. Josephparochie in Beverwijk. Deze groep had in een verklaring op 10 januari van dit jaar gevraagd:. „Kunnen wij in deze kerk ruimte zelfstandig en onder eigen verantwoordelijkheid en in contact met andere gelijkgezinde plaatselijke gemeenten ons werk voortzetten?" Men wil een kerk met een zeer ac tief aandeel van de lekengelovigen. En vooral wil men een viering van de liturgie, die leidt tot een dienst aan de wereld. De bisschop heeft gezocht naar mogelijkheden om deze ruimte te geven, de groep, die zich voortaan wil noemen: ..Kritische gemeente IJmond" wordt erkend als een kerke lijke vereniging met een eigen be stuur. De bisschop is hierin vertegen woordigd door de door hem benoemde moderator en door een door hem aan te wijzen contactpersoon. De vereni ging geniet dus zelfstandigheid ten aanzien van de parochie en het deke naat en krijgt een rechtstreeks ver houding tot de bisschop. Zalig zijn de reineil van hart, zegl Christus lol Zijn discipel Het ziet er naar uit dat vele uitgevers in onze tijd een tegenox gesteld motto hebben: Zalig zijn de scxuele praatjeswant brengen geld in onze laatjes". In onze westerse wereld gaan o een heleboel adverteerders er van uit dat onreinheid beter v koopt dan reinheid. Iemand heeft eens geschreven dat onze u terse maatschappij een hyper- se.xuele maatschappij is. Het is zo ver gekomen dal sommige theologen in alle ernst zich afvi gen of we niet een „nieuwe moraal" nodig hebben. Wie zich vt ate daag verzet tegen veel moderne lectuur (het geschrijf heeft gt anl recht op het woord literatuurxvordt al spoedig voor oudenvT en achterlijk uitgekreten. Maar laten we oppassen, ook als we een ernstig vraagteken z *n ten achter deze ontwikkeling. We kunnen ons verzetten tegen Jj, lerlei uitspatting in geschrift en daad. maar daarmede hebben w nog niet voldaan aan de woorden van Jezus. De Heiland zi ge\ niet: „Zalig zijn de mensen die niet meedoen". Hij zegt veel per: „Zalig zijn de reinen van hart". Het gaat niet om ons int, f hik vertoon, maar om onze innerlijke levenshouding. Niemai kan zijn xvat Christus van hem vraagt, zonder geestelijk door Heiland gereinigd te worden. We lezen vandaag: Jesaja 26:9-15 rgd nds >mt jntic Inzii ingr irez. ltsta litei flat Van een onzer verslaggevers GEMERT De beweging van de werkende jongeren is veel meer dan een vraag naar meer onderwijs. Wat hun dwars zit is dat zij niet de kans krijgen zich te ontplooien en te ontwikkelen zoals de andere zestig procent van hun leeftijdgenoten. De ruimte om over zichzelf en over het leven na te denken wordt hun niet gegund, omdat zij in de eerste plaats hun goedkope ar beidskracht moeten aanwenden voor de nationale economie. Wim Bos, voorzitter van de Katho lieke Werkende Jongeren, ging zater dag eens wat dieper in op de oorza ken van de onvrede van de werkende jongeren, toen hij sprak op de sociale studiedagen' van het N.K.V. in Bra bant. Hij ging er kennelijk van uit dat in dit gezelschap de eisen van de werkende jongeren inzake onderwijs en vorming wel bekend waren. Gerenommeerde persoonlijkheden van de sociale gerechtigheid in het onderwijs (dr. J. Grandia uit Rotter dam en dr. J. A. van Kemenade uit Nijmegen) hadden bbvendien het con gres in Gemert al verzadigd met so ciologische wijsheden over het onder wijs. Voor Wim Bos was er zo alle gelegenheid te beschrijven wat de werkende jongeren zelf er in hun hart van denken. Wij weten, aldus prof Latuihamal lo, dat het. niet alles rozegeur en ma neschijn is in onze ontwikkelingssa menleving. Maai* juist daarom is het onze gemeenschappelijke taak de maatschappij en ons volk, osk inter nationaal gezien, van dienst te zijn en te participeren in de beweging die hij eenmaal in Jezus Christus is begon nen. Moge God onze beide volken zijn zegen schenken, zo besloot prof. La tuihamallo zijn preek. Koninklijk naar hezoekt vulkaan BANDUNG Koningin Juliana en prins Bernhard hebben vanmorgen een bezoek gebracht aan de Tangku- ban Prahu, de bekende vulkaan bij Bandung. Na een prachtige rit be reikten zïi de krater, waaruit onwel- riekenae zwaveldampen opstijgen. Tijdens het bezoek aan de krater maakte prins Bernhard film- en foto- opnamen. Na de tocht naar rle Tangkuban Prahu brachten de Koningin en de Prins een bezoek aan het blinden-in- tistuvi „Wyata guna". dat in 1901 door de Nederlander dr. Westhoff werd gestichting. IN het instituut verblijven op het ogenblik 94 kinde ren. die daar onderwijs krijgen en verder 86 volwassenen, die er ar- beiastnerapie ontvangen. Het bezoek aan het blindeninstituut was het laatste programma-onderdeel van de Koningin en de Prins aan Bandung. Maandagmiddag om half twee het is dan in Nederland half acht in de ochtend vertrekken zij - per vliegtuig naar Diogiakarta. waar zij vanavond zullen dineren met sul tan Hamenku Buwono. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. dweper, 8. volksnaam van de kauw, 9. lofspraak, 10. waterstand, 12. ik (lat), 13. priem, 15. bedrog (barg.), 17. soort bier. 19. bloeiwijze, 21. vis, 23. meisjesnaam, 24. aardrijkskundige aanduiding, 25. muziekinstrument, 26. of dergelijke (afk.), 27. lusthof, 29. manier van kle derdracht, 31. kippenloop, 32. lijkvaas, 34. grondsoort 35. paardje, 37. lof, 39. maanstand, 41. plant, 43. voorzetsel, 44. prachtig. Verticaal: 1. muzieknoot 2. zelf kant 3. sierplant 4. meisjesnaam, 5. plaatsje bij Trier, 6. gevangenishok. 7. welaan, 8. springhaas, 11. pronken, 12. plaats in Gelderland, 14. bijrivier van de Weichset 16. plaats in Drente, 18. aalgeer, 20. positieve electrode, 22. nachtgewaad, 23. bergweide, 28. bouwland, 30, gehoor orgaan, 32. plaats in N. Br. 33. familielid, 36. nauw, 38. hogepriester te Silo, 40. lengtemaat (afk.), 42. scheik. element, 43. pers. voornaamw. Oplossing vorige puzzel Hor: 1. forel, 4. pa, 5. os, 7. nota, 9. Ares, 11. nar, 12. sap, 14. Ier,16. Ta. 18. An, 19. re, 20. la, 21. ar. 22. eb, 23. Em, 25. me, 27. tod, 29. eek, 31. dal, 33. leeg, 35. akal, 37. Ie, 39. a.m. 40. moker. Vert: 1. fat, 2. ra, 3. lor, 4. port, 6. sein. 7. na, 8. as, 9. A. P. 10. Se. 11. no rit, 13. as, 15. rebel, 17. alm, 18. arm, 23. edel, 24. de. 26. Edam, 28. o.l. 29. eg, 30. ka, 32. al, 34. Eem, 36. kar, 38. A.K. Niet terug Om te beginnen: men vergist "zich als men denkt dat ze graag terug wil len naar school. Ze zijn blij dat ze van die rotschoot af zijn en nu einde lijk de brommer kunnen kopen die de STER-reclame aanprijst. Voor jonge mensen, in de leeftijd van 14 tot 18, is het echter enorm belangrijk dat ze bezig kunnen zijn met hun kijk op zichzelf en op het leven. Ze willen zichzelf worden en eigen capaciteiten ontdekken. Dat vergt veel tijd om te denken, te pra ten en te zoeken. Maar denken aan de toekomst is al te laat wanneer er (op twaalfjarige leeftijd) al voor je gekozen is: een beroepsopleiding en dan zo snel mo gelijk gaan werken, temidden van de volwassenen, in een bedrijf waar je je kop dicht moet houden en in het gareel moet blijven, wil je niet op straat gezet worden. Jong zijn wordt in het bedrijfsleven niet erkend. Er wordt gemeten met volwassen maat staven, behalve dan wanneer het loon uitbetaald wordt. Het probleem van de werkende jongeren zal, zei Wim Bos verder, niet opgelost zijn wanneer een groter deel van de arbeidersjeugd of zelfs alle arbeiderskinderen od de univer siteit terecht komen. Het is een mis verstand te denken dat iedereen het 'hoger' onderwijs van de 'hogere' mi lieus moet bereiken. Een dergelijk streven komt neer op discriminatie van wat men smalend de 'lagere' milieus noemt. „Dat is iets wat niet gepikt mag worden. Het is Van onze parlementsredaktie DEN HAAG De leiders van KVP, ARP en CHU hebben afgespro ken, werkgroepen te vormen om de mogelijkheden van een verdergaande samenwerking van de drie partijen te bestuderen. Daarbij zal met name de grondslag van de christelijke partij vorming onderwerp van bezinning zijn. Tijdens een informeel onderhoud van de fractie- en partijleiders is vo rige week gebleken dat met name in AR-kring opheldering wordt verlangd over de gedachtenvorming in KVP- kring over de partijgrondslag, nu ook de laatste maanden weer is gebleken dat over deze kwestie binnen de KVP verschillend wordt gedacht. De studie van de werkgroepen zal door een stuurgroep worden gecoördineerd. dan alsof je pas iets bent als je' ontrukt hebt aan je wijk of bi Alsof de invloed van een werl mersomgeving op kinderen maar negatief is". Wim Bos verzette zich vooral te het automatisme waarmee kind< uit de 'hogere' milieus in het ho.. p onderwijs terecht komen en de ai derskinderen tot werkende jong( voorbestemd worden. Dat is de erger daar het onderwijs een geti™e we kopie is van de maatschappij. He) Kennis is macht, en zonder mPp1' ben je niets. Universiteiten garapft ren veel kennis en dus macht. IVp1. het lager beroepsonderwijs wordt Üzin dergewaardeerd als een inferieur rk a derwij sinstituut. vai Als mens Us Maar welke garantie geeft de tCai versiteit dat haar afgestudeerden mens juist gevormd zijn? Zij kan h d garantie evenmin geven als de In dat opzicht is het probleem vaiikc,.., werkende jongeren het probleem gte het hele onderwijs. epst de 'istu Om dat probleem tot een oplos te brengen zal het nodig zijn da 'eigenheid* van het werknemersm meer dan vroeger erkend en waardeerd wordt. Bovendien zal onderwijs genezen moeten van de prestatiemoraal, die schrijft dat iedereen naar de uni v.' siteit moet omdat de academicusf eenmaal het meeste verdient. s. C ktisi ,asho uraa delij de I aan. atsri Minder radio luisteraars overdag Van onze radio- en t.v.-redactie HILVERSUM De totale ra luisterdichtheid tussen negen ui ochtends en zes uur 's avonds i tweede kwartaal van dit jaar me procent gedaald ten opzichte vari eerste kwartaal. Deze daling worden toegeschreven aan seizoer vloeden. Tussen twaalf uur en zes uu middags is de daling het grootst alle zenders. Alleen de gemidc luisterdichtheid van Radio Nordsi gestegen. De afdeling Studie en Onderii, van de NOS constateerde tevens ge de luisterdichtheid van de nieuw, richten en actualiteitenrubrieken sen zes en zeven uur 's avond nsw gedaald. Een verklaring voor diekam ling zou kunnen zijn, dat de lui en dichtheid van het laatste uur op versum 3 (van vijf tot zes uur) 1 merkelijk Is gestegen, namelijk 7.2 procent in het eerste kwartaal ntri 1970 naar 12.8 procent in het e kwartaal van dit jaar. De gemiddelde luisterdichtheid Hilversum 3 bedroeg in he* tw p A kwartaal 8,5 procent en van Veroe 5,3 procent. De onderlinge verhou in het luisteraandeel is Draktisch lijk gebleven, nameliik 35 proakzi voor Hilversum 3 en 22 procent Veronica. LAS PALMAS (UPI) Jose Antonio Infantes Florido, de bis schop van Las Palmas heeft zich dit weekeinde voor het eerst in de recente Spaanse geschiedenis als rooms-katholiek kerkleider gemengd in een arbeidsconflict. In een herderlijk schrijven heeft de bisschop dit weekeinde de parochia nen in zijn bisdom opgeroepen „christelijke barmhartigheid" te beto nen jegens ongeveer 400 stakende transportarbeiders. Deze arbeiders zijn ruim twee weken geleden in sta king gegaan omdat de werkgever, een particuliere vervoersonderneming, hen al sinds mei geen loon meer had uitgekeerd. Bisschop Florido heeft in zijn her derlijke brief verklaard dat de op brengst van de kerkelijke collecten van afgelopen zondag naar de gezin nen van de stakers zullen gaan. BROEDERS Hoewel stakingen in Spanje verbo den zijn, heeft de bisschop de stakers „onze broeders" genoemd en de auto riteiten opgeroepen een verbetering aan te brengen in hun sociale gewe ten ten einde „onherstelbare gevol gen" te voorkomen. In de noord-Spaanse stad Bilbao is tussen de bestuurders en de plaatse lijke parochie eveneens een conflict ontstaan, nadat de autoriteiten was meegedeeld geen moeite te doen ver tegenwoordigers te sturen naar ker kelijke festiviteiten. Aangenomen wordt dat deze span ningen het gevolg zijn van steun van- de kerk in Bilbao aan sen actie tegen de onverschilligheid van de autoritei ten over de milieuverontreiniging. KLOOF Tussen de Spaanse rooms-katholie- ke kerkleiding en het Franco-regime is al geruime tijd groeiende onenig heid. Er wordt nog steeds tussen drid en het Vatikaan onderhari over een nieuw concordaat omf verdrag van 1953 te vervangen. orrv ikl'c ng. Y Hai In dit verdrag tussen MadriJarm* het Vatikaan wordt de reg< Franco in ruil voor diverse privifeten onder meer de bevoegdheid geg e Co een veto uit te spreken over kerk ke benoemingen in Spanje van r Vatikaan. In Vatikaanstad wil et to van deze bepaling af. Daarnaast trreii bij vele Spaanse rooms-katho 1 kerkleiders het verlangen de ni na, band tussen kerk en staat lossi wag< maken. Aai Ei '.AT ja< evit ïe l had) id i ir a het „de ng. Boy A. I dc •Wer vers KR\ usse den h< hoog

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2