VVDM: militaire rechter weg Problemen Zuidmolukkers samen oplossen Storrakegelbaan Schmelzer enMaliknagesprek: Alle Hulp aan Indonesië groter 2 moderne theeglazen arr mm Vliegtuig hoort zich in zee - 3 geredden Bezoekers van Haas's museum drie kwartier opgesloten Melk wordt drie cent duurder B. W. A'dam: taxi's verhuren per zitplaats I bon (RITA) Wisselvallig Verbod nachtvluchten Wapen vondst in Zandvoort (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Enkele hon derden bezoekers van de ten toonstelling „Kunst uit Afrika rond de Niger" zijn zondagmid dag ruim drie kwartier opgeslo ten geweest in de zalen van het Haags gemeentemuseum. Een zaalwachter dacht dat een kost baar medaillon uit een der glazen vitrines verdwenen was. Hij drukte om drie uur op een alarm knop met het gevolg dat alle deuren dicht gingen. Tientallen bezokers die buiten stonden te wachten mochten niet meer naar binnen. Functionarissen van het ge- gemeentemuseum gingen na of inderdaad dit kostbare voorwerp zoek was. Na ruim drie kwartier konden de bezoekers opgelucht het museum verlaten. Het bleek dat alles op een vergissing be rustte. Er behoefde niemand ge fouilleerd te worden. De confron tatie met het alarmeringssysteem van het museum betekende voor de bezoekers een boeiende af wisseling De militaire rechter moet worden afgeschaft. Overtre dingen en misdrijven, begaan door militairen, dienen te wor den berecht door de gewone rechter. Dit wordt bepleit in een nota over het militair strafproces, opge steld door een commissie van de Ver eniging van Diensplichtige Militairen, de WDM. Zoals er een kinderrechter is. en een rechter voor economische delic ten. zo zouden er ook aan de recht banken en gerechthoven rechters kunnen worden aangesteld, speciaal belast met behandeling van zaken, waarbij militairen betrokken zijn. De militaire rechter, zoals die he den ten dage functioneert, houdt zich voornamelijk gezig met delecten, weliswaar door militairen begaan. DEN HAAG Met ingang van 6 september wordt melk 3 cent per liter duurder. De verhoging is van toepas sing op consumptiemelk en consump- tiemelkprodukten. De melk in halve literverpakkingen gaat 'met 2 cent omhoog. Volgens de Verenigde Ne derlandse Melkhandel, de Koninklij ke Nederlandse Zuivelbond en de Vereniging voor de Zuivelindustrie is in maart al toestemming verkregen van het ministerie van economische zaken om in het najaar de melkprijs te verhogen. Meer dan 1000 doden NEW DELHI. DACCA (Reuter, AP) Bij enorme overstromingen in In dia en Pakistan zijn waarschijnlijk al meer dan 1000 mensen omgekomen Miljoenen zijn dakloos en de oogst in grote gebieden heeft veel schade ge leden. In India zijn het noorden en het oosten het zwaarst getroffen, terwijl in Oost-t'akistan vooral het zuidwes ten is geteisterd, waar al grote hon gersnood was. maar die weinig of niets te maken hebben met het militair zijn Daar het aantal zaken dat door de militaire rechtspraak krijgsraad en militiar hof wordt behandeld, klein is, kan zij worden geconcentreerd bij één instantie, de rechtbank en het hof in Arnhem. Krijgstuchtelijke overtredingen worden nu nog bestraft door niet- rechters. namelijk de compagnies commandant. Deze zaken wil de VVDM behandelt zien door een ge wone rechter, de kantonrechter voor militaire zaken Dit alles geldt alleen voor vredes tijd. Voor oorlogstijd moet een nood wet militairerechtspleging worden opgesteld, aldus-de VVDM. AMSTERDAM B en w van Am sterdam willen taxiverhuur per zit plaats en een betere bestrijding van het zogenaamde snorren. Daarom hebben zij de vaste commissie 'voor verkeer en waterstaat van de Tweede Kamer verzocht het ontwerp van wet inzake de wijziging van de wet au tovervoer personen zo snel mogelijk in behandeling te laten nemen. Door de ze wetswijziging zal wat b en w beo gen namelijk mogelijk worden. De wijziging omvat ook het instellen van vestigingseisen voor taxi-onderne mers. In Klazienaveen in Zuidoost- Drenthe werd zaterdagavond het ge zin van de landbouwer J. Oosting da kloos doordat hun woning geheel vlammen opging. Het gezin bestaat uit elf pesrsonen. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken I Ik geef op als nieuweabonnee: naam straat: IonivangiKzmeegiazen. m Denieuweabonneekrijgtonze I ikrant veertien dagen gratis. I betaalt: □.per kwartaal per maand Alsbeloningvoormijnaktiviteit I ontvangik2theeglazen. - -j Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden "Nieuwe leidse Coeramt tionj ..Stantvastich is qhebleven Maandag 30 augustus 1971 - 52ste jaargang fdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijs p. w. ƒ1,63, p. m. 6,95, p. kw. ƒ20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur jinister Schmelzer in gesprek met zijn collega Malik tijdens het staatsiebe- zoek aan indonesië. ROTTERDAM In de Waalhaven te Rotterdam is de storm zaterdag avond aan het kegelen geweest, daarbij schade aanrichtend die in de miljoenen guldens loopt. Het geheel lege Noorse vrachtschip Tatra, 6427 brt, dat door twee sleepboten van de Botlek naar de Waalhaven werd gesleept, werd door de wind op de kant gezet. De Tatra raakte niet alleen de kade maar ook een grote kraan van het Nederlands Transport Bureau. De kraan viel om en raakte een even grote buurman. De twee kranen vielen dwars door een loods waarin stukgQed is opge slagen, vernielden een spoorwagon en kwamen ten slotte over de weg te recht. Ook de Tatra liep aanzienlijke averij op. Tegenover een bedrieger moet men anderhalve bedrieger zijn. D'OKLEANS eg, het ls MIJN moeder waar jullie er praten, terwijl ze thee maakt. Een rug van hogedruk, die ;ich over West-Europa uitbreidt, vordt al weer gevolgd door het rontensysteem van een nieuwe iceaandepressie bij IJsland. Het weer zal daarom een inigszins wisselvallig karakter lebben, waarbij perioden met :on zich afwisselen met regen. De temperaturen kunnen zich ongeveer normaal niveau andhaven. STRANDWEER Een zwak hogedrukgebied geeft lorgen overwegend droog "weer net zonnige perioden en een ma- ige zeewind. Temperatuur 18 tot 0 graden, zeewaier 18 graden. Vooruitzichten: Zwakke hoge- rukinvloed met gematigd strand heer. Barometerstand: heden 10 uur: 5.6 cm (1008 millibar), dalend. Zon en maan augustus: zon op 5.49, onder 19.31; maan op 17.17. onder 5 ept. V.M. loog water Hoog water, 31 augustus: Rot- erdam le getij 11.43. 2e getij cheveningen 10.06 - 22.47; Vlis- ingen 8.59 - 21.42; Haringvliet a. L Zeezijde 10.36 - 23.14. DJAKARTA/BANDOENG (AP, ANP, Reuter) Minister Schmelzer en zijn Indonesische collega Malik 'hebben zaterdag na een gesprek van ruim twee uur verklaard dat zij samen het probleem van de in Nederland wonende Zuidmolukkers, die naar hun land willen terugkeren, zullen proberen op te lossen. wachten politieke en economische ge volgen van het bezoek. Minister Schmelzer heeft zaterdag verklaard dat de Nederlandse regering van plan is de hulp aan Indonesië te vergroten en dat er tekenen zijn die erop wij zen dat het succesvolle staatsbezoek een aantal Nederlandse en buiten landse bedrijven de laatste duw ge ven naar het besluit om in Indonesië iets te beginnen. Volgens Indonesische regerings kringen volgt een aantal bedrijven het koninklijk bezoek met argusogen om te zien of dit inderdaad zal leiden tot stabilisering van de vriendschap pelijke betrekkingen tussen de twee landen. „Wij zijn overeengekomen - dat dit probjeem gezamelijk dient te worden opgelost en dat er manieren moeten worden gevonden om hun terugkeer naar Indonesië mogelijk te maken", zei Malik op een persconferentie. Hij voegde daar aan toe: „Als zij in Ne derland willeii blijven, mogen zij dat ook." Minister Schmelzer zei dat het pro- rinEen "'kan^'woi-dentK hoVdl A daiJI gCVI^gd Van een verslaggever AMSTERDAM Het Amsterdam se WD-raadslid drs. A. Pais heeft b en w gevraagd stappen te onderne men bij de bevoegde autoriteiten tel gen nachtvluchten boven de bebouw de kom van Amsterdam. Het raadslid wil een algeheel verbod van nacht vluchten en disciplinaire maatregelen tegen degenen, die de gestelde nor men van vliegtuiglawaai overschrij den. Volgens drs. Pais zet het thans rond Schiphol bestaande systeem ter bewaking van de lawaaibelasting weinig zoden aan de dijk. Sinds de oprichting van het informatiecentrum geluidshinder Schiphol hebben dui zenden burgers hun klachten over ontoelaatbare geluidshinder gemeld, zonder dat de situatie merkbaar is verbeterd. Het 's nachts daveren van vliegtuigen boven de bebouwde kom berooft duizenden mensen van hun nachtrust en leidt tot een toenemende irritatie bij de burgerij, aldus het raadslid. de foto: Brokstukken van het gelukte toestel drijven in het woelige water. ringen kan worden opgelost. Hij hoopte dat ook particuliere organisa ties, met inbegrip van de kerken, zich er in zullen mengen. De ministers ga ven geen verdere bijzonderheden over hun overeenstemming. Malik herhaalde zijn eerder vorige week gedane toezegging dat Fn sep tember 6000 gevangenen uit de C-ca- tegorie zullen worden vrijgelaten en voor het einde van het jaar nog eens 16.000 andere gevangenen. Hij zei dat op den duur alle politieke gevange nen in Indonesië vrij zullen komen, maar zij moeten volgens hem op hun vrijlating worden voorbereid. Schmelzer zei op de persconferen tie: „Ik heb duidelijk gemaakt dat de Nederlandse regering niet van plan is zich te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van de Indonesische regering, maar omdat men voor dit probleem in Nederland zoveel belang stelling toont, heeft minister Malik mij alles uitgelegd." Hij wilde niet zeggen of hij tevre den was met de verklaring van zijn Indonesische collega. Malik zei op de persconferentie niets te willen weten van internationaal toezicht op de vrijlating van politieke gevangenen, omdat de Indonesische regering zich aan eerdere beloften van vrijlating binnen een bepaalde tijd niet heeft gehouden. Andere onderwerpen van gesprek tussen de twee ministers zijn geweest de betrekkingen tussen Indonesië en China en de verhouding India-Pakis tan. Schmelzer verklaarde dat Neder land de Indonesische belangen bij cje EEG zoveel mogelijk zal beschermen. De Nederlandse regering is zich er van bewust dat de toetreding van En geland tot de EEG een ongunstige in vloed zal hebben op de Indonesische economie. Een Indonesische regeringswoord voerder heeft verklaard dat, hoewel het staatsbezoek van koningin Julia na en prins Bernhard nog niet voor de helft is afgewerkt, nu al gezegd kan worden dat het een succes is. Zowel Indonesië als Nederland ver- ZANDVOORT Tijdens een in terne verbouwing van het winkel pand Raadhuisplein 3 in Zandvoort kwamen bij het opbreken van een vloer in het achterhuis twee landmij nen en een Duits machinegeweer te voorschijn. Daar men de zaak niet vertrouwde, werd de keuken zater dagmiddag onder handen genomen. Na verwijdering van het aanrecht vond men een aantal handgranaten en een flinke hoeveelheid houders met geweer- en mitrailleurkogels. De toegang tot dit gedeelte van het pand werd door de politie dichtgespijkerd en verzegeld. De mijnopruimings- dienst zal vanmorgen een grondig on derzoek instellen, niet alleen in het pand, maar ook in de tuin. In dit pand waren in 1944 en 1945 een aan tal Georgiërs gehuisvest. Aan het ein de van de tweede wereldoorlog wer den deze soldaten plotseling naar Te xel overgeplaatst. Zaterdagnacht is door nog onbe kende oorzaak een dubbele woning op de Schipperswijk te Oude Pekela door brand verwoest. De families Sluut en Kuiper wisten zich met de kinderen nog tijdig in veiligheid te stellen. Er kon niets worden gered. daarvoor in zee terechtkwam is nog een raadsel. Van de omgekomen passagiers die uit het in ondiep water liggende wrak werden geborgen, hadden er maar twee hun veiligheidsgordel om, hoe wel het toestel binnen enkele minu ten boven het vliegveld zou aanko men. De verkeerstoren van Kastrup heeft geen noodsein gehoord Men vermoedt dat de piloot .zich in de hoogte heeft vergist, of dat er motorstoring was. Waarschijnlijk wordt vandaag de verpletterde neus- sectie van het wrak gelicht, waarin men de bandrecorder met vluchtge- gevens hoopt aan te treffen. KOPENHAGEN (UPI, Reuter, AP) Eenentwintig passagiers en tien bemanningsleden kwamen om toen een lijntoestel van de Hongaarse luchtvaartmaatschap pij Malew vlak voor de Deense kust in zee stortte. Drie passa giers werden door een veerboot gered, een vierde overleed op weg naar het ziekenhuis. Waarom het vliegtuig, dat op de Kopenhaagse luchthaven Kastrup had moeten landen, twaalf kilometer

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1