Z-Afrika is het vijf voor twaalf Samenwerking confessionele Gratis reizen CHU-voorzitter Van Hulst: Apartheid is onchristelijk „Links" volgt gebeurtenissen in christelijk kamp met interesse 1 1 ff partijen lijkt in gevaar 2 Septemberdagen op uw 65+ kaart n voordelig uit met NS ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1971 Na een bezoek van drie weken aan Zuid-Afrika is prof. dr. J. W. van Hulst, voorzitter van de CHU en hoogleraar in de pedagogiek aan de VU, ervan overtuigd, dat de klok in dat land wel egns op vijf minuten voor twaalf kan staan. Premier Vorster van Zuid-Afrika meent, dat hij tijd genoeg heeft. In een gesprek van vijf kwartier met prof. Van Hulst zei Vorster herhaaldelijk, dat de tijd in het voordeel van zijn regering werkt. „Ons het 'n lng pad te loop", zei Vorster een paar keer. Prof. Van Hulst is ervan overtuigd, dat Vorster eerlijk en oprecht streeft naar een oplossing van de problemen, maar hij gelooft dat de klok van de wereld sneller draait dan Vorster denkt. Prof. dr. J. W. van Hulst door Harm Lamberts Over de zogenaamde* grote apart heid, het tot ontwikkeling brengen van zogenaamde thuislanden voor de Afrikanen, merkte Vorster op, dat hijzelf en zijn kinderen niet meer zullen meemaken, dat Transkei en andere thuislanden onafhankelijk zullen worden, maar zijn kleinkinde ren zouden dat wel beleven. Maar prof. Van Hulst gelooft, dat de rege ring van premier Vorster niet meer zo lang de Afrikanen politieke rech ten kan onthouden. De historie be wijst, zegt hij, dat de politieke stroomversnellingen zo'n tempo kun nen aannemen, dat je het nauwelijks kunt bijhouden. Vier jaar geleden ben ik 2Vs maand in Zuid-Afrika geweest. En als je nu de cijfers bekijkt en vergelijkt met die van toen, dan moet je conclude ren dat er wat verbeterd is. Het le venspeil van de Afrikanen is omhoog gegaan. En ik sta niet alleen in die mening. Ik heb hier een artikel van Helen Suzman, het enige parlements lid voor de Progressieve partij, dat zij schreef voor de New York Times. Daarin trekt zij fel van leer tegen de regering-Vorster, maar zij schrijft ook dat de Afrikanen, ondanks alles, toch een middenklasse hebben opge bouwd. Hetzelfde geldt voor de twee miljoen kleurlingen". „Maar dit alles wordt getemperd door een te trage vooruitgang in het verlenen van politieke rechten aan de meerderheid van de Zuidafrikaanse bevolking. Als ik een voorspelling mag doen: de moeilijkheden voor de regering-Vorster zullen in de Kaap provincie beginnen met de kleurlin gen. Die eisen nu hun politieke'rech ten op. Die willen rechtstreekse ver tegenwoordiging in het blanke parle ment. In het kleurlingenparlement is nu nog maar een heel kleine meerder heid voor de regering. Een groeiend aantal kleurlingvertegenwoordigers wil het parlement naar huis sturen en eist vertegenwoordiging in het blanke parlement, „ik ben het met hen eens", zegt prof. Van Hulst, „dat het kleurlingenparlement in een overgangsfase nut heeft gehad, maar dat die overgangsfase nu voorbij is. De regering zegt, kijk eens wat we in vier jaar bereikt hebben, maar ik vind het niet zo erg overtuigend wat ze in die vier jaar gedaan hebben I „Ik heb premier Vorster gevraagd: kunt u uw eigen zwarte mensen ont houden, wat u buitailandse zwarte diplomaten en staatshoofden wel toe staat? Vorster zei: dit is een begin. Vorster herhaalde steeds weer dat hij veel tijd nodig had. Zijn argument is ondermeer dat het Afrikaanse conti nent eigenlijk een grote dictatuur is en dat Transkei en de andere bantoe- stans democratische staten moeten worden. Daarom voert hij een poli tiek op lange termijn". Maar is het niet onrechtvaardig, dat de bantoestans maar ruim dertien procent van t^et Zuidafrikaanse grondgebied zullen beslaan en de Afrikanen 87 procent van de bevol king uitmaken? Prof. van Hulst vindt dat percentage van 13,5 veel te laag. Toen hij dit ter sprake bracht in Zuid-Afrika kreeg hij te horen, dat de mensen die de Zuidafrikaanse re gering hierover verwijten maken, bij voorbeeld ook de natuurreservaten, waar niemand mag wonen, erbij re kenen. Volgens prof. Van Hulst ziet de regering-Vorster ook wel in, dat er wat scheef zit. Die ziet de huidige verdeling als een startpunt, waar la ter over gepraat kan worden. Maar dan zeg ik weer het een moeilijke zaak te vinden, dat alles steeds naar later verschoven wordt. Ik heb dat ook diverse keren tegen Zuidafrikaanse ministers gezegd. Maar ik trap niet alleen naar Zuid- Afrika. Ik wil met ze meedenken om de problemen op te lossen. Ze waar deren dat, hoewel ze weten hoe ik over de apartheid denk. Die verwerp ik principieel; ik vind het een on christelijk principe. Nochtans wil ik naast dit land gaan staan. Ook ds. Beyers Naudé van het Christelijk Instituut zei me: we heb ben nog niet alle geweldloze midde len aangewend. Ik heb geen blauw druk voor de oplossing. Maar in de eerste plaats is nodig dat het levens peil van de Afrikanen verhoogd wordt en dat er een eind komt aan de discriminatie op economisch terrein. Maar ik heb ook geconstateerd dat er wat dit betreft al wat gebeurd is. Vergeleken met vier jaar geleden verdienen de onderwijzers in Trans kei en de mijnwerkers aanzienlijk meer. Ze zijn nog lang niet op het peil van de blanken, maar we kunnen niet zeggen 'dat er niets gedaan wordt." „Als politicus en hoogleraar consta teer ik dat er in Zuid-Afrika ver schillende waarheden naast elkaar bestaan. Aan de ene kant de waar heid van het boek van pater Cosmas Desmond, Het afgedankte volk, waar in hij de verschrikkelijke toestanden in de hervestigingsgebieden be schrijft, de honger, de ellende, de ar moede. Ik ben in heel Zuid-Afrika niemand tegengekomen, die de feiten, die Desmond aan het licht heeft ge bracht. kon weerleggen. Ik ben bij Desmond geweest en heb hem dat ge zegd. Ik had hier in Nederland, voor ik weg ging, aan de Zuidafrikaanse am bassade gevraagd of ik Desmond, die net tot vijf jaar huisarrest was ver oordeeld. kon spreken. Zij gaven me niet veel kans. Ik was een uur op Zuidafrikaanse bodem toen ik tegen mijn begeleider zei: „Ik vind een be zoek aan Desmond zo essentieel dat mijn houding hier er door bepaald kan worden. Twee dagen later rea geerde de minister van justitie, Pel- zer, positief op mijn verzoek. Ik zou graag willen dat u in de krant zet. dat ik daar geweldig dankbaar voor ben. Het is een unicum dat een bui tenlander in Zuid-Afrika met iemand mag praten die huisarrest heeft ge kregen. „Ik ben een uur alleen met Des- mond geweest. De eerste minuten verliep het gesprek natuurlijk niet gemakkelijk. Desmond bekeek mij wantrouwend. In welke valstrik zou hij nu weer trappen. Maar na een paar minuten was het ijs gebroken. Ik had alle recensies die in Neder landse kranten over zijn boek hadden gestaan, meegenomen. Ook de pagina uit Trouw. Hij was daar erg blij mee. Ik heb hem gevraagd: als u nu alles van te voren geweten had, had u dan toch dat boek geschreven? „Ik heb het geweten", zei Desmond. ..en vertel het Nederlandse volk dat ik er geen spijt van heb." Hoe gaat het nu met Desmond? „Het is een jonge man van 35 jaar, die onder een enorme spanning heeft geleefd' en die nu weet waar hij aan toe is. Hij was bang dat hij in de gevangenis zou belanden. Hij heeft nu tenminste nog zijn boeken en zijn grammofoonplaten. De spanning is weg. Hij is nu in gesprek met zich zelf! Prof. Van Hulst heeft hem ge vraagd of hij zijn boek zelf niet een zijdig vond. Desmond: „De regering geeft vijftien miljoen gulden per jaar uit aan propaganda. Er is niet éen excuus voor een rijk land als Zuid- Afrika voor toestanden zoals ik die heb aangetroffen en openbaar ge maakt." Prof. Van Hulst heeft Desmond ge zegd dat hij het als zijn taak als poli ticus ziet om ook te wijzen op het feit dat er in Transkei 21 zendingshospi talen zijn en dat niet alle Afrikanen in Zuid-Afrika er even slecht aan toe zijn. Maar hij begrijpt dat pater Des- mond een gedrevene en geroepene is, die niet anders kon dan hij deed. Hij begrijpt ook dat het een harde zaak is voor de regering-Vorster te moeten zien dat één boek propaganda van jaren te niet doet. Hij wil niet in de juridische aspec ten treden van het huisarrest van Desmond, maar prof. Van Hulst zegt over de psychologische effecten van het vonnis: De maatregel tegen Des- mond is zeer slecht gevallen en zijn vijf jaar huisarrest heeft misschien wel vijf jaar regeringspropaganda ontkracht. Volgens hem had de rege ring-Vorster tegen Desmond moeten zeggen: kom naast ons staan en help mee zoeken naar een oplossing. We hebben ten slotte nog met prof. Van Hulst gesproken over de kerken in Zuid-Afrika. De Afrikaansspre- kende kerken, de nederduits gerefor meerde en de Dopper-kerken zijn te conservatief, zegt prof. Van Hulst, „als je met ds. Landman van de sy node van de nederduits gereformeer de kerk spreekt en je vraagt hem hoeveel Afrikanen in Zuidafrikaanse gevangenissen zitten en hij weet het niet, dan is dat toch een gebrek aan belangstelling. In de kerkdiensten merk je niets van een verontrusting over de situatie. Ze bidden voor de veiligheidspolitie en voor „al die ge vangenes die het regte pad veria hé". Het komt niet bij ze op, dat er mis schien ook gevangenen, om hun gewe- tenswil in de cel zitten." merfl V 1 leel langzaam is politiek Nederland bijgekomen van de aardverschuiving die de verkie- P^igen van 28 april te zien hebben gegeven. Vooral de KVP en de CHU zitten met de tokken, en de P.v.d.A. worstelt met een kater na de roes van een overwinning waarmee ^ets te beginnen viel. De komende maanden zullen de eerste lessen in praktijk worden ge- tacht waarvoor 28 april het leergeld is betaald. door P. L. van Enk lier en daar wordt en misschien t ten onrechte verwacht dat de p van 28 april tevens de gongslag 5eweest voor de laatste ronde in de jaren slepende partij-politiéke ver- uwing. Misschien kan er eindelijk rden geoogst na het eindeloze stu- en, confereren, intrigeren en tob- dat we achter de rug hebben n de ene kant is het goed dat alle irgie blijkbaar toch niet verspild is peest, maar aan de andere kant ft het de vraag of het veel goeds lat zal worden binnengehaald, fooral bij KVP en CHU is het de tste maanden een en al herbezin- g en heroriëntatie wat de klok it. Het CH-orgaan „De Nederlan- heeft, na verscheidene nummers g met onthutsende openhartigheid ontmoedigende verkiezingsresul- 11 te hebben besproken, series arti- en geproduceerd die, met slechts uitzondering, zonder reserve de algemene christelijke volkspartij ^^iipageren. Jiet zonder betekenis is dat behal- «Mellema, Bleumink en Baarda de eurs zijn: zij zullen waarschijnlijk r den lid worden van het toekomsti- Uniebestuur en in die functie zul- zij wel weinig nalaten om te be ten wat zij nu met zoveel aplomb >r nodig houden. Iet is intussen natuurlijk nog maar vraag of zij daarin de Unie mee len krijgen. Bleumink heeft het in van zijn artikelen over de angst de oude partijstructuren te veria- „Partij-organisaties zijn maar al Ivaak naar binnen gericht. Navel- ïen -en js bjj ons Qok zeer geiiefde igheid en partijmensen zijn maar e bang hun baantjes te verliezen". :eur umink kent zijn Unie; hij zou iets itorii gelijks wel niet op papier zetten hij niet besefte dat met name in kader veel weerstand tegen de de christelijke volkspartij Ie over men is. et schijnt dan ook dat de CHU 945 en telt en niet. dc eersten de ten die. gedesillusioneerd door fouten van de verkiezingscampag- I en ontmoedigd door de narighe- daaromheen, overwegen om uit stappen indien de Unie de koers Mellema niet zou volgen. De inivei JO speelt met het plan een gebaar ling i de richting van Rome te maken ,r 31 oktober hervormingsdag bloc over te gaan naar de KVPJG, ludiek initiatief dat echter voor Unie wel eens ernstige gevolgen kunnen hebben. 5e CH-jongeren en dus ook eni bben hebb word ge oudere Uniegenoten marcheren hiermee langs de route die al halver wege de jaren '60 door de KVP is gewezen. De brede en/of algemene, al of niet christelijke volkspartij is een uitvinding van KVP-ideologen die al vroeg hebben ingezen dat hun partij op de duur haar greep op de rooms katholieken zou verliezen en haar grondslag zou moeten verruimen om nog iets te blijven betekenen. De partij werd in die tijd al open gesteld voor ieder die het program kon onderschrijven maar dat bleef zonder betekenis zolang de naam van de partij onveranderd bleef en het rooms-katholieken waren die er de dienst uitmaakten. Er is nooit een protestant in het bestuur gekozen of als Kamerlid kandidaat gesteld. De leiding heeft de afgelopen jaren gehoopt dat zij in samenwerking met ARP en CHU langs „legale" weg haar doel tijdig zou kunnen bereiken. Maar vooral de ARP heeft de ont wikkeling naar de CDU of zoals het. later ging heten om associaties met de gesmade Westduitse CDU te vermijden CVP geremd. De drie partijen presenteerden zich bij de verkiezingen alleen met een gemeenschappelijk urgentieprogram ma, maar verder ook nog met drie eigen programma's, drie afzonderlijke kandidatenlijsten en een eigen identi teit. De wijze waarop dat voor de KVP uitwerkte was geheel conform de verwachtingen van die KVP-ers die al in een vroeg stadium voor her- vorming van hun partij hadden ge pleit. De toestand van de KVP is op dit moment desolaat. Het zetelverlies teeft een geweldige indruk gemaakt, r is geen leiding meer. Schmelzer was al afgeschreven, Nelissen zo'n beetje de enige man van gewicht, in de nieuwe gekozen fractie is naar het kabinet verdwenen, Van der Stee, de partijvoorzitter, werd staatssecre taris. Veringa, naar voren geschoven in de hoop dat hij een soort Kennedy zou blijken te zijn, maakte tijdens dc verkiezingscampagne misschien omdat hij toen al ziek was een matte, kleurloze indruk, geen indruk dus eigenlijk. Nu, na zijn operatie wordt hij pas over maanden of misschien wel hele maal niet terugverwacht. Het partij bestuur waarin Van der Stee de enige man van betekenis was sprak na de verkiezingen nog haastig uit dat er nu spoedig een algemene en/of brede christelijke volkspartij moest komen, waarin het confessione le element wel wat naar de achter grond mocht verschuiven. Maar sindsdien speelt ook het KVP-bestuur geen enkele* rol meer. De partij is in verwachting van een nieuw bestuur, waarvan de kandida ten de komende weken zullen worden gesteld en dat pas in november zal worden gekozen, In de tussentijd zwabbert de partij stuurloos rond. Een intern voorstel om een commissie met coryfeeën als Romme te laten adviseren over de toekomstige koers van de KVP, is intussen getorpedeerd omdat dat elitair zou zijn. In de si tuatie waarin de KVP nu is zou zij elitair bestuur best kunnen gebrui ken. Intussen zeggen menseij die het weten kunnen dat de meningsvor ming binnen de KVf is omgeslagen in de richting van een snelle omvor ming tot een algemene christelijke volkspartij of zelfs tot een algemene volkspartij zonder het predikaat „christelijk". Er is al een termijn genoemd (voor 1 januari 1972 zou het rond moeten zijn). Ook voor wie zoiets niet erg serieus neemt is duidelijk dat er wat de KVP betreft met grote spoed ge werkt moet worden, wil men het ge duld van mensen als Steenkamp, Meeuwessen en Beugels nog langer met succes op de proef stellen. Deze drie maar er zijn er aan zienlijk meer willen liever nog een algemene volkspartij als zij maar progressief is maar zouden denke lijk een christelijke volkspartij ook acceptabel vinden als tenminste dat adjectief „christelijk" machtsvorming v^n betekenis zou garanderen. In elk geval zullen zij er waarschijnlijk geen genoegen mee nemen als bij de volgende verkiezingen de KVP weer Hebt u er nog geen? Koop er dan een aan het loket. Verkrijgbaar voor iedere 65-plusser. Uw vrouw mag jonger zijn. NS-legitimatie- bewijs of pasfoto('s) en trouwboekje of paspoort meebrengen. Een jaarkaart kost f 50.- p.p., voor een echtpaar f 75.-. Driemaandskaart f 20.-, voor een echtpaar f 30.-. Vraagt u gelijk een septemberkalendertje. In september kunt u met NS op uw 65 kaart twee dagen gratis en onbeperkt door Nederland reizen. Welke dagen? Kiest u er maar twee ui t elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in september is er goed voor. Hoe? Door simpelweg uw 65-f kaart aan het loket te laten afstempelen. De 65+kaai t buiten de gratis reis dagen. De 65+reductiekaart geeft recht op reizen tegen de halve prijs van een enkele reis. J. T. Mellema als KVP zou terugkomen. En als is het befaamde programman van Steen kamp wel Wat minder progressief dan de sprake die er vanuit gaat wil doen geloven, als Steenkamp en zijn soort genoten zijn partij zouden verlaten, dan zou het binnen de KVP een wel zeer dooie boel worden. Het is de afgelopen jaren vooral de ARP geweest die de KVP heeft ge remd in het streven naar een algeme ne or algemeen-christelijke volkspar tij. Het eerste hoofdstuk van het geslikt om in 's hemelsnaam tenmin- van 18" over „evangelie en politiek" droeg een niet te miskennen AR- stempel. De KVP heeft het voor zoete koek geslikt om in 's hemelsnaam tenmins- ste dan maar de minimale samenwer king van het gemeenschappelijk ur gentieprogramma met ARP en CHU te kunnen binnenhalen. .Ondertussen ging binnenskamers geen gelegenheid voorbij of een KVP-er haalde duidelijk zichtbaar voor iedereen zijn schouders op over dit rare stukje gereformeerde folklo re, ofschoon men hem naar buiten toe duidelijk hoorbaar „ja en amen" had horen zeggen. En aan de andere kant hielden leidende anti-revolutionairen bij hoog en bij laag vol dat dat „ja en amen" van de KVP voor honderd procent serieus moest worden genp- men Mr. W. Aantjes, opvolger van Bies heuvel als a r.-fractieleider, is een van de weinigen die niet deed of zijn neus bloedde: hij heeft eens gezegd dat de KVP het begrip „deconfessio nalisering" verwarde met „deklerika- lisering". Daar voegde hij, met de be scheidenheid die de ARP zo typeert, aan toe dat „wij de KVP moeten hel pen om goed te zien waar het om gaat". Welnu, die hulp is nooit ver leend en je krijgt niet het idee dat de KVP er bijzonder om verlegen is, ze ker niet als de bijstand van de ARP moet komen, die de KVP veel te hu morloos en te absolutistisch is. Politieke deklerikalisering dat is het losmaken van de band tussen kerk en politiek en dat. is voor de meeste KP-ers hetzelfde als decon fessionalisering: het losmaken van de band tussen geloof en politiek, oor qen protestant is er wel verschil, maar om het aan een KVP-er uit te leggen kost veel tijd en dus misschien ook wel een groot aantal zetels van de KVP. En of de KVP het geduld kan opbrengen, naar die uitleg te blijven luisteren en onderwijl zetels te zien verliezen, staat zeer te bezien. Aan de andere kant lijkt de ARP nog lang niet bereid te zijn de zeer directe Bijbelse fundering van haar politiek die zij pretendeert te verrui len voor het getuigenis van een wat vage christelijke inspiratie in het be- Prof. P. A. J. Steenkamp gnselprogramma van de toekomstige volkspartij, die zich overigens in heel weinig van D'66 zal onderschéiden. „Een program-partij hebben wij nim mer begeerd", zei AR-voorzitter dr. A. Veerman deze zomer op ongewoon besliste toon. Het is wel zo dat hier en daar iemand voorzichtig begint te opperen dat het met de evangelische pretenties van de ARP wat moeilijker ligt dan zij vroeger altijd gedacht heeft. Prof. dr. C. Augustijn heeft in AR- staatkunde een stuk geschreven over politiek relevante ontwikkelingen in de theologie dat uitmondt in een groot vraagteken achter de christelij ke partijformatie. Verder bzlijken en kele vroegere AR-radikalen die nu in de Amersfoortse groep zitten het niet meer te zien in een duurzame zelf standigheid van de ARP. Mr. P. J. A. Idenburg stoort zich aan het feit dat degene die .de artikelen des geloofs niet onderschrijft," wel op de ARP mag stemmen maar er niets in kan bereiken. Hij voegt daar evenwel in één adem aan toe dat hij ook geen gedeconfessionaliseerde programpartij wil. Dan wordt het toch moeilijk, want de christelijke progressieve volkspar tij die werkelijk open staat voor niet- christenen wordt onherroepelijk een ge-ontideologiseerde program-partij. De niet-christenen in zo'n club zullen namelijk op den duur bezwaarlijk met de exclusief christelijke grondslag ge noegen kunnen nemen. Daar moet dan gegarandeerd een humanistische grondslag bij en dan heb je precies wat Steenkamp wil. De anti-revo lutionairen willen dat alleen perse niet. Je zou, dit alles overziende, zeggen dat de situatie - onverbiddelijk groeit naar een breuk in de samenwerking van de drie confessionele partijen. Misschien dat het bezweringstalent van Veerman nog iets zal kunnen uitrichten, maar waarschijnlijk is dat niet. De KVP mist de krachtige lei ding van Schmelzer uit de Tweede- Kamerfractie. Er komt een nieuw be stuur dat lange tijd nodig zal hebben om ingewerkt te raken, om het inge wikkelde spel van zetten en manoeu vres in de partijpolitiek te doorzien. De actiegroepen binnen de partij zul len vrij spel hebben. En bovenal: de KVP beeft al bij de gedachte aan de komende verkiezingen. Men kan zich indenken dat er van uit de loopgraven van de linkse oppo sitie, met grote interesse wordt ge loerd naar al dit verwarrende beweeg in het christelijke kamp. De PvdA heeft alle hoop gevestigd op een snel le ontwikkeling binnen de KVP en dat is misschien inderdaad niet slecht bekeken. Den Uyl weet maar al te goed dat de linkervleugel van de Dr. A. Veerman KVP met de vurigste voorstanders van de algemene volkspartij in maart van dit jaar best bereid was geweest, een kabinetsafspraak met de PvdA voor na de verkiezingen te ma ken. En zo'n afspraak voor de verkie zingen gemaakt is voor de PvdA tegenwoordig de enige mogelijkheid om te regeren. De gedachte van het groot-regeerakkoord van de commis sie duidelijkheid van de „groep van 18" is uit de KVP-hoek gerezen. Wanneer de CP-aanhangers bij de KVP er in slagen, zich van de samen werking met de ARP te ontdoen zal die gedachte bij de volgende verkie zingen misschien werkelijkheid wor den. In die situatie maakt de PvdA zich voorlopig maar niet dik voor de vor ming van de grote vooruitstrevende volkspartij naar het idee van Van Mierlo. De PvdA heeft voor de ver kiezingen wel beloofd daar ernstig naar te streven, maar dergelijke be loftes moeten in de politiek niet erg serieus worden genomen. De PvdA heeft bij de verkiezingen aanzienlijk gewonnen en een winnend paard zet je niet op stal. Het ziet er verder niet naar uit dat binnen D'66 velen een dringende be hoefte hebben om de PvdA aan haar belofte te houden. Er zullen re wel rondlopen die zich beduveld voelen, maar het lijkt er op dat de meesten heimelijk en opgelucht vaststellen dat zij makkelijk van de socialisten afge komen zijn. Het laatste bijzondere nummer van Democraat staat vol met betogen over de langdurige en gron dige studie die nodig zou zijn voordat met ermee kan beginnen de PVP of WP op poten te zetten. En ten slotte is 't het PvdA-Tweede- Kamerlid mr. Th. van Lier die, in hetzelfde nummer van Democraat, D'66 aldus vaderlijk toespreekt: „Als de KVP zou willen komen tot een volkspartij met een duidelijk vooruit strevend program niet alleen, maar ook met de leiders en de wil om dat te realiseren (waarbij men natuurlijk afstand neemt van die kiezers die een meer rechtse politiek willen), dan zou ik niet inzien waarom daar geen goe de partners te vinden zouden zijn voor het werk dat D'66, PPR en PvdA begonnen zijn op touw te zet ten. Met kan hier optimistisch of pes simistisch over zijn, de tijd zal gauw genoeg leren hoe het uitvalt. Als je zo'n volzin ontdoet van wat oppositionele hooghartigheid, dan blijft er een dringend verzoek aan het adres van de KVP over om nu snel over de brug te komen, omdat vijf jaar oppositie-voeren nu zo lang zamerhand mooi genoeg is geweest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9