Rheden is nog niet uit het huisvuil-probleem Indonesiërs riepen: Leve de Koningin éÈÊÈJÊÊ Weekend- retour Klacht over de Europese Hof Gastarbeiders moeten samen een vuist maken Koninklijk paar legt kransen Stimulans nodig voor dragen helm door bromfietsers Beraad over rechtspositie Gratis vakantie voor 2 miljoenste mi Uit de Haagse hof geplukt Door fusie van Geesink veertig man ontslagen Directeur op non- actief na chaos in boekhouding dagretour f L- 9 VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1971 an een onzer verslaggevers RHEDEN Het gemeentebestuur vail heden gaat zich de komende weken nog- aals uitgebreid over het huisvuil van de [glomeratie Arnhem buigen. Dank zij een (orstel van orde in een raadsvergadering van ;ze week moeten b en w, die zich reeds lang met deze onwelriekende zaak hebben iziggehouden, opnieuw een dergelijke initentie ondergaan. Het gemeentebestuur had toestemming gevraagd de zogenaamde Stikke Trui in Rheden, een idafgraving, als stortplaats voor het vuil aan te jzen. Maar er werden zo veel bezwaren (onder- :und door 3500 handtekeningen) tegen deze oplos- ig gelanceerd, dat B. en W. het voorstel uit de ad om de zaak een maand aan te houden en naar n alternatief te zoeken, aanvaardden. Bekeken zal nu worden of er een noodoplossing vonden kan worden in die zin dat het vuil de ■stkomende tien jaar naar de VAM in Drenthe Dracht wordt, in welke tijd dan te onderzoeken of de partnergemeenten samen een vuilverbran- ïgsinstallatie kunnen bouwen. De Stikke Trui is een zandafgraving dicht bij het rp Rheden. Wat Trui in dit verband betekent, n geen mens ons op redelijke wijze verklaren, ikke is te herleiden tot stik of steil en dat zou dan slaan op de steile wanden van de kuil. Vroeger was het terrein in handen van geërfden, die er grind en dergelijke mochten graven. Tegenwoordig is de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten ei genaresse. Toen een ambtelijke werkgroep, ingesteld door de provincie Gelderland, tot de conclusie kwam dat deze plaats wel geschikt was voor het storten van het vuil uit de agglomeratie en zich daarmee akkoord verklaarde, hebben velen zich de ogen uit gewreven. Hoe kon men nu zo'n fraai stuk natuur voor dit doel opofferen? Naarmate de raadsvergadering naderde, kwam er meer actie. Het waren met name de makelaars G. Franke en R. Franke, vader en zoon, wonend op het landgoed Snippendaal nabij de Stikke Trui, die de vezel van de volksziel gingen bespelen. Er kwa men ingezonden stukken, enige duizenden mensen protesteerden schriftelijk en groepen jongelui gin gen met spandoeken („Lazer op met je vuil in Rhe- den's kuil") lopen, en dat ging tot dinsdagavond zo door. Demagogisch r? r Zelfs Wim Kan heeft op het Rhedense plan ge reageerd Wethouder H. J. Beuke vindt het alle maal een beetje „demagogisch", zoals er geopereerd wordt in een tijd waarin milieu-kwesties onmiddel lijk in het emotionele worden getrokken. Een van de reacties was: „Stort het vuil maar in de tuin van de voorstanders". Die voorstanders waren in het algemeen de leden van (Te PAK-fractie. Protestants- christelijken, KVP en VVD stelden zich gemiddeld meer kritisch-aiwachtend op. De heer Beuke vertelt, dat, naar de mensen van Natuurmonumenten menen, het storten van vuil in de Stikke Trui uit een oogpunt van natuurbe houd geenszins bezwaarlijk is. Het vuil wordt in het nu nog al verbrokkelde terrein afgedekt met een laag uit het omringende bos ter dikte van een meter. De verwachting is dat over een aantal jaren de aanvankelijke figuratie van het landschap zich daardoor gaat herstellen, zodat het mooier wordt dan het nu is. „Ik wijs", aldus de heer Beuke, „de bewering af dat Arnhem bij deze aangelegenheid een heel dikke vinger in d^ pap heeft. Wij hebben echt onze eigen tien vingers in de pap". De heer Franke jr. meent dat Arnhem als grootste vuilleverancier van de acht samenwerkende ge meenten wel degelijk de eerste partij blaast. „Het is geen Rhedense zaak, het is een Arnhemse zaak". Arnhem wil geen troep in de stad hebben. Over de raadsvergadering is de heer Franke tevreden, al heeft hij niet de illusie dat het gevaar voor de Stikke Trui is afgewend. Hij zegt dat een brief van de VAM die op een gegeven ogenblik op de proppen kwam, als een bom insloeg. „Hoewel iedereen altijd had beweerd dat er geen alternatief, geen andere oplossing, was, bleek nu dat de VAM in maart Arnhem al een offerte heeft ge daan voor het vervoeren van het vuil, maar daar is nooit op gereageerd". Mevrouw Soeharto helpt de Koningin met het omdoen van de gouden cein tuur, die de vorstin gisteren ten ge schenke kreeg. (Van een verslaggever) UTRECHT Drie Nederlandse ienstplichtigen, die bezwaren hebben •gen de bestraffingsprocedure bij irijgstuchtelijke vergrijpen, hebben tn klacht ingediend bij het Europese of van justitie in Straatsburg. Zij menen dat de wet op de krijgs- tacht in strijd is met het door Neder- pnd geratificeerde Verdrag tot be- Icherming van de rechten van de ^pens en de fundamentele vrijheden; MHet Verdrag van Rome. Dit omdat ■■trijgstuchtelijke vergrijpen worden flV estraft door de directe meerdere, en iet door de onafhankelijke rechter, laat men in beroep dan wordt het ergrijp beoordeeld door een hogere fficier en gaat men weer in beroep an komt het Hoog Militair Gerechts- of eraan te pas, echter achter geslo- »n deuren en zonder dat men zich :an voorzien van deskundige juridi- iche bijstand. De drie klagers worden op juii- lisch gebied bijgestaan door de Ver- higing van Dienstplichtige Militaire VVDM). Van een verslaggever DEN HAAG Volgens het eerste kamerlid ir. N. F. I. Schwarz (D'66) bestaat er bij de bromfietsers „van de hoogste gevarenklasse" (de leeftijds groep van 16 tot 21 jaar) weerstand tegen het dragen van een helm. Het kamerlid zou willen dat door middel van voorlichting en propaganda deze weerstand weggenomen zou worden. De heer Schwarz heeft de minister van verkeer cn waterstaat gevraagd of het waar is dat invoering van het verplicht dragen van een helm nog vier a vijf jaar op zich zal laten wachten. Die tijd zou nodig zijn om een lichte, goedkope en doelmatige helm te ontwikkelen en voor het la ten maken van 2 a 3 miljoen van deze helmen. Valt het te verwachten, zo vraagt hij, dat in die tijd ongeveer driedui zend doden zullen vallen onder de bromfietsers, waarvan ongeveer 40 procent in de leeftijdsklasse van 16 tot 21 jaar, en dat meer dan 80 pro cent in leven zou zijn gebleven door het dragen van een helm? By feest horen ballonnen. Van daar dat deze Indonesiër met zijn feestartikelen de straten van Djakar ta introk. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het belang- ijkste resultaat van het deze 'eek gehouden internationale ongres over de positie van bui- inlandse en gekleurde migran- in in Groot-Britannië, West- luitsland en Nederland, dat eze week in Amsterdam is ge- ouden, is een aangenomen reso- ïtie waarin besloten wordt een ieuw internationaal congres op zetten. Het is de bedoeling dat op dit con- res alle groepen mensen die om lonomische redenen naar andere nden zijn getrokken zelf over hun Dsitie gaan beraadslagen. De mi- ■anten zouden zich op dit congres .innen organiseren en als organisatie sen voor verbetering van hun posi es in diverse landen kunnen stellen, et in Amsterdam gehouden congres eeft een commissie ingesteld die dit olgende congres moet voorbereiden, et is -de bedoeling dat het nieuwe ingres eind volgend jaar gehouden ordt. Rechtspositie Het congres heeft de Vereniging >or Europees Recht verzocht eens 'ecies uit te zoeken wat de rechtspo- tie van Surinamers en Antillianen nnen de EEG is en wat de rechts- isitie van houders van een Com- onwealth paspoort binnen de EEG ordt. In een resolutie wordt de EG-ministerraad verzocht duidelijk bepalen dat Surinamers en Antil anen aan het vrije verkeer van erknemers binnen de EEG mogen lelnemen. Dit is momenteel ook het ival, maar er is een intentieverkla- ng van de ministers uit 1968 waar- ee hieraan een einde gemaakt zou innen worden. Dit zou in zo'n geval s precedent gebruikt kunnen war en om ook houders van een Com- onwealth paspoort, die momenteel igeland niet binnen mogen, uit de EG te weren Het congres meent >k dat iedereen die in het bezit is in een Commonwealth paspoort als rits onderdaan beschouwt dient te orden en na Engelands toetreding t de EEG ook aan het vrije werkne- ersverkeer binnen de lidlanden oet kunnen deelnemen De Nederlandse afvaardiging op het Ingres heeft geprotesteerd tegen de ing van zaken bij de Holland Ame- jka Lijn, waar duizend personeelsle- in worden vervangen door goedkope lonesische arbeidskrachten De sa- Iriëring van de Indonesiërs is in "~ijd met de internationale afspra ken over het minimumloon. De Ne derlandse afvaardiging heeft tele grammen gestuurd naar twee al lang vertrokken sprekers van het congres en hen gevraagd legen de gang van zaken bij de HAL stelling te nemen. De twee sprekers zijn ir. J. Barentsz, directeur van Vredesteijn en lid van het algemeen bestuur van de Vereniging van Nederlandse On dernemers en' F. J, Willems, secreta ris van het NVV. Spanjaarden Tijdens het congres is gisteravond nogal wat herrie ontstaan over het optreden van de Spaanse ambassade in Den Haag. die heeft getracht de namen los te krijgen van de Spaanse deelnemers aan het congres Het con gres-secretariaat heeft echter gewei gerd de namen te geven. De sociale attaché heeft later geprobeerd zelf toegang tot het congres te krijgen, maar dit is hem geweigerd omdat het de organisatoren zinloos leek na drie dagen congresseren nog een nieuwe deelnemer toe te laten. Later heeft het congres een resolu tie aangenomen waarin de Neder landse regering gevraagd wordt, wanneer nodig, de Spaanse deelne mers aan het congres te beschermen. Het congres protesteert tegen de po ging van de Spaanse ambassade te trachten de namen van de Spaanse deelnemers te krijgen en hen daar door te intimideren. Het congres heeft de Spaanse ambassade verzocht publiek bekend te maken dat de vei ligheid van de Spaanse deelnemers aan het congres gegarandeerd wordt. SCHIPHOL Voor twee Friezin nen is de vakantiereis, van drie we ken naar Torremolinos (Spanje) giste ren verrassend goed begonnen. Omdat ze de tweemiljoenste passa gier was. die bij Martinair in het 13-jarig bestaan instapte, kreeg de 24-jarige kantoorbediende Betty Bergsma uit Leeuwarden van Mar tinair en het reisbureau Airtour Ne spanda, waar zij haar reis had ge boekt, haar reisgeld van 500 gulden terug. Haar vriendin, de 25-jarige barkeepster Gea Huizinga uit Drach ten, kreeg van het reisbureau een gratis excursie naar Tanger aangebo den, terwijl de luchthavendirectie een reisnecessaire en een gedenkboek aanbod en Schiphols winkelcentrum met diverse cosmetica kwam aandra gen. Voor de andpre 110 passagiers van de DC 9 werd tijdens de vlucht champagne geschonken. DJAKARTA Toen Koningin en Prins samen met mevrouw en president Soeharto gistermiddag op het hoge bordes van het Mer- dekapaleis verschenen, klonk vanuit de duizenden toeschouwers on verwacht en heel nadrukkelijk het vertrouwde „Leve de Koningin''. Het plantsoen tussen paleis en publiek was zeker vierhonderd meter diep, maar de spontane kreet kwam duidelijk bij de koninklijke gas ten over. Ook president Soeharto had er zichtbaar plezier in. Hij wuifde, samen met de Koningin, gul lachend naar de juichende mensen. door G. J. BRINKMAN De Nederlandse welkomstgroet kwam zeker ook wel uit enkele Ne derlandse kelen. Maar toen ik wat later langs de paleishekken ging ble ken het toch bijna uitsluitend Indo nesiërs te zijn, die hier de Koningin op Nederlandse manier begroet had den. Zij deden erg hun best ook bin nen het t.v.-beeld te komen, zodat hun families in Nederland hen zou den zien. Het aantal Nederlanders in deze stad van 4.8 miljoen inwoners is eigenlijk kleiner dan ik verwachtte. Volgens officiële gegevens zijn het er ongeveer duizend. In heel Indonesië :n ld. Amerika heeft er weer een pre sidentskandidaat bij. Gus Hall, lei der van de Amerikaanse communis ten, onthulde gisteren, dat hij in 1972 de strijd zal aanbinden met Richard Nixon. De bomen langs Hofvijver en op de Voorhouten worden al bruin Gaan de seizoenen vlugger of is dat maar verbeelding? Misschien let ik nu zo erg op zonneplekken cn scha duwen. omdat de eigen vakantje aanbreekt. Vier weken in de nazo mer. Misschien riskant als ook de herfstvlagen vroeg inzetten, mis schien een feest van zon en kleuren. In ieder geval nieuwe omgeving, on bekende oorden. We zijn in ons hart zwervers, die niet gauw terugkeren naar wat al beleefd is, maar steeds weer het an dere zoeken. Een maand geen Haags geslenter Geen straatstenen, maar heidepaad jes. Geen politiek met woord en weerwoord. Niet aan denken na die maand aan de stapel kranten, die je dan probeert te gaan lezen. Een poging, die meestal snel wordt opgegeven, om te zuchten, dat het allemaal heen en weer geschommeld heeft, maar alles nog was zoals het was. Enig pijnlijk punt in de planning, dat dit jaar Prinsjesdag gemist 2al worden. Alle mensen, die dat voor de tele visie mee denken te beleven doen zich toch wel tekort. De eigen sfeer van die dag kan de kiekkast niet overbrengen. Dat was het ook gisterochtend in de vroegte, toen de aankomst in Djakarta van Koningin en Prins ons glashelder bereikte. Een technisch wondertje voor de eenvoudige ziel. De technici zelf zullen daar de schouders over ophalen. Wat is Dja karta vergeleken bij de maan? Maar die uitzending. Wat een commentaarzo zuur als een onrij pe appel. Waarom toch? Geen kleur of fleur, geen beeldend weergeven van stemming en kli maat. En daar moet de luisteraar het toch van hebben, want het beeld blijft te beperkt om dat mee te doen leven. Vakantie Prinsjesdag is kleur en klank, is geuren en details. Het is een kind met een vlaggetje, een oud vrouwtje- met een klap stoeltje, de wafelbakker en het ijs- karretje. Het zijn de kleine dingen die het grote doen leven Nou ja, zo zijn we ook op reis. Verrukt over dingen, die niet in de fraaie folders staan. Stapels en sta pels heb ik er verzameld en overal lacht de zon en zijn de mensen op gewekt. Gouden bergen en smulpar tijen worden her en der beloofd Watervallen zullen ruisen, terrassen lavenis bieden Het is de kunst om tussen de re gels door te lezen. Hé, staat daar niet opeens in de minst mogelijke woorden, dat het oude stadje met de kerk met het beroemde (wij hadden er nooit van gehoord) altaarstuk; het stadspark en de gevel uit grijze oud heid, nu „opbloeit door zijn indus trie"? Wegblijven daar dus. Een ander plaatje toont de trots van de stad: hoge kubussen, die flats heten.. Met een boog er om heen. Het gekke van al die folders en reisboekjes is ook, dat ze allemaal geschreven zijn voor autorijders. De lopelaar telt niet meer en de toerist, die van het openbaar vervoer ge bruik wil maken, moet dat zelf maar uitzoeken. Mal idee. Reken eens het aantal vierkante meters dat de automobilist nodig heeft in zijn verplaatstoestel. Daar bij geteld de wegen, viaducten, ro tondes nodig om dit quadraat van levensruimte te verwerken. Wat dragen de niet-automobilisten daar allemaal aan bij? Van harte hoor, maar geef de niet-rijders dan een paar regels in de voorlichting Dat zijn zo de voor-vakantie peri kelen. Zitten we er eenmaal middenin, nou reken maar, we redden ons. Over vier weken vertel ik er wel van. Als het tenminste de moeite waard zijn het er trouwens totaal niet veel meer dan drieduizend. En daarvan staan er in de statistiek 1200 als „re ligieuzen" te boek. De Indonesiërs die voor de wereld oorlog Nederlands onderwijs hebben gevolgd en vijfenveertig jaar of ouder zijn beheersen het Nederlands. Maar hun aantal wordt natuurlijk steeds kleiner. Als voertaal is het Neder lands buitenshuis al bijna verdrongen door het Indonesisch. Als vreemde taal zal het binnenkort geheel ver drongen zijn door het Ertgels. In hotel Indonesia, waar dezer da gen vele tientallen Nederlanders zijn neergestreken (de R.V.D. zetelt er. de NO S. en verscheidene journalisten) verstaat slechts een enkele bediende een beetje Nederlands. Nu is dit torenhoge hotelcomplex een westers-weelderig wereldje op zichzelf. Het heeft met het gewone leven van Djakarta niet veel van doen. En Djakarta is Java nog niet. Zoals zelfs Java op zijn beurt niet zonder meer en in elk opzicht als re presentatief voor heel Indonesië kan gelden Met welke algemene waarheid ik eigenlijk wil illustreren dat uit het geestdriftige welkom dat Indonesi sche mensen Koningin en Prins toe riepen natuurlijk weinig kan worden geconcludeerd over de stemming van de Indonesische bevolking ten op zichte van Nederland. Toch hebben tientallen Nederlan ders. die ik de zei' dagen tijdens een rondreis door Java en Zuid Celebes sprak en die in nauw contact met de bewoners van dessa en kampong le ven. mij verzekerd dat eigenlijk nie mand Nederland nog een kwaad hart toedraagt. Natuurlijk gaat' veel van hetgeen er op Java en in Djakarta gebeurt aan de massa voorbij, voorzover zij erin hun dagelijks leven althans niet de directe gevolgen van ondervindt Maar de politieke golven welke de laat-te jaren over Indonesië sloeeen hebben toch ook in vroeger vrijwel afgesloten leefgemeenschappen voort gaande deining veroorzaakt. Al was het maar dank zij de mil joenen kleine transistor-radio's die naar talloze dessa-huisjes hun weg hebben gevonden Een paar matjes en wat onduidelijk kookgerei is in de simpelste bamboe-woning ongeveer het enige noodzakelijke huisgerief. Maar wie niet tot de allerarmsten be hoort bezit daarnaast een radiootje In ntenig afgelegen dorpje, zowel in midden-Java als in het weinig welva rende Toradjaland. zag ik met veel (Vervolg van pag. 1) Ook ik zal uw land zien en uw volk, waarover ik zoveel heb gehoord en dit nooit anders dan met be wondering en liefde, ook in de con flictsituatie, die wij in politieke zin hebben moeten doormaken, in de tijd waarin de elektriciteit in de atmos feer zich in een onweer moest ontla den", aldus de koningin. De vorstin zei ook: „Wij beiden streven in taaie volharding, naar op*- bouw, temidden van de moderne we reld. die zozeer aan sterke en snelle veranderingen onderhevig is en waar in elke natie, en iedere mens zijn medezeggenschap en verantwoorde lijkheid ten volle zal dienen te aan vaarden". Zij dankt de Indonesische president voor diens echte en oprech te vriendschap. De koningin bood het Indonesische volk een kristallen fontein aan be stemd voor het Indonesische parle ment. AMSTERDAM Van het zeventig man tellende personeel van het Am sterdamse filmbedrijf Joop Geesink zullen er veertig worden ontslagen. Dit is het gevolg van een fusie van dit filmbedrijf met Cmecentrum Hil versum en Toonders Studio in Neder- horst den Berg. Over de afvloeiing van de personeelsleden is overleg ge pleegd met de vakbonden en het gewestelijke arbeidsbureau. De drie filmbedrijven hopen op de ze manier het hoofd te kunnen bieden aan de financiële moeilijkheden, waarin het bedrijf van Geesink al ge ruime tijd verkeert. Joop Geesink zal zich niet meer met het filmbedrijf bemoeien en alleen Geesink Artists in Amsterdam zelf voortzetten. Van een onzer verslaggevers ZEIST Het ziet er naar uit, dat de administratieve chaos, die bij de bedrijfsvereniging voor gezondheid, geestelijke en maatschappelijke be langen in Zeist is ontstaan in ver band waarmee een der twee directeu ren dezer bedrijfsvereniging met ziekteverlof is gestuurd binnen af zienbare tijd tot het verleden» zal be horen. Het bestuur van de bedrijfsvereni ging heeft gisteren vergaderd, waar bij gebleken is dat de andere direc teur, drs. A. Kruithof, die de leiding van de werkzaamheden van zijn col lega heeft overgenomen, al een deel van de grote achterstand, vooral met Intrekking tot uitbetalingen ingevol ge de Ziektewet, heeft weten in te lopen. Het aantal klachten, dat enkele maanden geleden nog bijzonder groot was, is belangrijk minder geworden. Door een onjuiste administratieve aanpak moesten verzekerden zeer lang op hun uitkering wachten, dan wel genoegen nemen met voorschot ten, die te laag waren in verhouding tot de bedragen, die ze hadden te vorderen. Gebleken is dat directeur Kruithof, die juridisch wel verantwoordelijk was de facto niet verantwoordelijk gesteld kan worden voor de adminis tratieve achterstand, die onder direc te leiding van zijn collega is ontstaan. Wel moet de directie als geheel wor den verweten het bestuur onvoldoen de informatie over de stand van za ken bij de administratie te hebben gegeven. Zaterdag; heen, /.ondag; terug. Extra voordelig voordelig uit met NS overgave luisteren naar Heintjes ont roerende ode aan mamma. Ook de Beatles zijn daar kind aan huis. Op deze wijze is eveneens het wereld nieuws tot miljoenen doorgedrongen en heeft het binnenlands politiek commentaar een grote actie-radius gekregen. Het bezoek van koningin Juliana heeft evenals het nog veelbesproken vorige bezoek van de prins, ook in de radio-uitzendingen veel aandacht ge kregen De Djakarta Times liet giste ren een speciale uitgave in het Engels in alle kamers van hotel Indonesia bezorgen Vast en zeker zullen vooral op Java de reportages van Radio Re- publik Indonesia door miljoenen in stad en dorp beluisterd zijn. Ook de T.V.R I. kwam met goed verzorgde directe beelden over de aankomst van Koningin en Prins. Zij nam ook het uitgebreide t.v.-pro- gramma over van de NOS., zoals dat gisteren vroeg in Nederland te bekij ken was Het aantal t.v.-toestellen in Indonesië bedraagt echter nog niet veel meer dan 75 000

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9