Raadsleden lopen woedend weg I I I I I I 200 Belgische arbeiders staken bij Etna-Breda Koningin spreekt tot enthousiaste studenten Shell gaat magnesium winnen in Friesland 2 moderne theeglazen Het Kwartet Thomassen kraakt PvdA-fractie Indonesische pers over bezoek deer goedkope herfstreizen RITA j bon Nieuwe Leidse Courant Vrijdag 27 augustus 1971 - 52ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen - CHRISTELIJK OAGBtAD VOOR LEIOEN EN OMGEVING „Stantvastieh is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ROTTERDAM Burgemees ter W. Thomassen heeft zich donderdagavond tijdens een ex tra openbare vergadering van de commissie Stadsontwikke ling en Volkshuisvesting, vrese lijk boos gemaakt. Bovendien verlieten de fracties van de PvdA en D'66 de raadszaal om er niet meer in terug te komen Nadat commissie-voorzitter H. W. Jettinghof de vergadering had ingeleid en moest toegeven dat een ontwerp-convenant betref fende de samenwerking op - het gebied van het milieubeheer in het Rijnmondgebied al de deur uit was, vroeg de burgemeester het woord. resident Soeharto en koningin uliana toasten tijdens een ban- et in het presidentiële paleis op e eerste dag van het staatsie- bezoek. DJAKARTA (AP) De meeste ichtendbladen uit Djakarta schre ven over een warm welkom voor ioningin Juliana en vulden hun voorpagina's met foto's van de vorstin en de begroeting door president Soeharto. Met een grote kop zei „Merde- ta": „Warm welkom voor konin gin Juliana en prins Bernhard". „Rood. wit, blauw. Het roept ïerinneringen op aan een verle den waarin dit onze nationale /kleuren waren, aldus de krant. Hc< militaire dagblad „Angka- an Bersendjata" schreef: „glim lachende koningin door duizenden verwelkomd". .The Djakarta Times" had als cop: „grote menigte brengt warm welkom". DJAKARTA Koningin Juliana en prins Bernhard hebben vanmorgen op de tweede dag van hun bezoek aan Indonesië krai - sen gelegd op de Indonesische erebegraafplaats Kalibata en de Nederlandse erebegraafplaats Menteng-Poeloe. Van een verslaggever JCHIPHOL Het aanbod van idkope ..herfstreizen" naar zonnige den heeft zich uitgebreid. De „zon- rtugjes" hebben concurrentie ge- .'gen van de „snippertripjes" die 510 gulden voordeliger zijn. ïisteren hebben Centouri/Sunliner. rotours. Fit, Hotelplan en De Mag- et bekend gemaakt dat zij, vanaf 'dio oktober tot het eind van dit ir, met de KLM en Martinair goed je vier- en vijfdaagse reizen naar id-Europa zullen uitvoeren: de lippertnpjes". forige week kwamen Arke-reizen. Istof fel-reizen. Europa-Express ïgreizen, de NRV en Sterreizen het bericht dat zij met Transavia goedkope „zonnevlygjes" zouden in verzorgen >e prijzen variëren van 170 tot 229 Iden, logies en voeding in hotels legrepen. Bij beide begraafplaatsen hadden zich duizenden belangstellenden ver zameld. voornamelijk kinderen, die Koningin en Prins toejuichten. Bij Menteng-Poeloe was de be langstelling zo groot dat de auto's er bijna niet doorkonden. Op het Ne derlandse ereveld werden aan de Koningin twee weduwen voorgesteld van KNIL-militairen die in de Atjeh- oorlog warén onderscheiden. Menteng-Poeloe is een van de zeven Nederlandse erevelden in In donesië. Ruim <*100 Nederlanders hebben er hun laatste rustplaats ge vonden, niet alleen militairen maar ook burgers, die tijdens de oorlog met Japan zyn omgekomen. Voor het bezoek aan het ereveld Menteng-Poeloe hadden Koningin en Prins eerder op het Indonesische ere veld Kalibata een krans gelegd. Het ereveld Kalibata wordt in In donesië algemeen als een heilige plaats beschouwd. Er liggen 670 militairen en bijna 300 burgers be graven. Universiteit Na de kranslegging reden Koningin en Prins naar de universiteit Indo nesia voor een ontmoeting met stu denten. Volkom enonverwacht heeft koningin Juliana in het universiteits gebouw een toespraak tot de studen ten gehouden. Deze toespraaak wekte enorm enthousiasme. ,Jk heb gehoord dat ze me hier oma noemen. Ik ben oud, maar a bent jong. Aan u is de uitdaging om de toekomst van uw land te leiden en op te bouwenu zult grote moeilijkheden op uw weg vinden, maar ik geef u de verze kering, jonge Indonesiërs, dat het Nederlandse volk u met grote sym pathie zal steunen als u streeft naar een samenleving die voor iedere burger een eerlijke behandeling garandeert", aldus koningin Juliana. Bij het verlaten van het universi- teitscomplex omringden enkele dui zenden studenten het koninklijk paar. Het leek zelfs lange tijd onmogelijk dat de Koningin en de Prins ooit hun auto zouden kunnen bereiken. De studenten sloten het koninklijk paar letterlijk in en wilden de Koningin en de Prins de hand drukken. Na een kort bezoek aan de Neder landse ambassadeur in Indonesië, mr. Hugo Scheltema, gebruikten de Ko ningin en de Prins rond twee uur plaatselijke tijd de lunch in het gas tenverblijf bij het Merdekapaleis. Om kwart over vier ontvangen zij de gouverneur van Djakarta, Ali Sadikin. Sadikm wordt in Indonesië be schouwd als de maru die belangrijk weric heeft verrichte1 oor de ontwik keling van Djakarta tot een wereld stad. Tijdens dit bezoek zullen de Ko ningin en de Prins het Gouden Boek van de stad tekenen. De gouverneur zal het koninklijk echtpaar een zileveren waterkruik aanbieden als symbool van Javaanse gastvrijhei. Rond half vijf gaan de Koningin en de Prins in gezelschap van de heer en mevrouw Sadikin naar de Djakarta Fair, een jaarlijks in de Indonesische hoofdstad terugkerende tentoonstelling. Vanavond zijn de Koningin en de Prins ere-gasten op een receptie, die de Nederlandse ambassadeur in zijn ambtswoning geeft. Gisteravond zaten Koningin en Prins aan een staatsban ket dat president Soeharto aanbood in het vroegere paleis Rijswijk, dat nu Istana Negara heet. Tijdens dit ban ket, waaraan 140 gasten anzaten, zei president Soeharto het gevoel te heb ben „dat wij het hoogtepunt van vriendschap bereikt hebben, dat onze twee volken altijd hebben beoogd". Hij voegde er aan toe overtuigd te zijn van het feit, dat de gehele Indo nesische bevolking op het ogenblik zich zeer vereerd en gelukkig voelt, dat juist gedurende de periode van de nieuwe orde deze historische ge beurtenis u «ft» 'v zoek van dc Koningin der Nederlan den. Koningin Juliana zei het als eervol te beschouwenvoor het eerst kennis te maken met dit grote en boeiende land. Ook de koningin legde de na druk op de vriendschap tussen d.e beide landen „U weet, met hoe groot enthousiasme voor uw volk en uw land mijn man verleden jaar van hier is teruggekomen. Nu gaat ook voor mij de droom, die werkelijkheid is, beginnen. (voor vervolg zie pag. 9) Eerst had de PvdA fractievoorzitter W. van der Vlerk nog opgemerkt dat hij als ordevoorstel dc overweging gaf de vergadering te sluiten omdat die na de tekening van het convenant toch geen zin meer had. Toen de burgemeester daarop het woord vroeg vroeg de heer Van der Vlerk of het wel juist was dat de heer Thomassen dat kreeg. „Voor een burgemeester is geen gemeentelijke deur gesloten", repliceerde de eerste burger^ mPja verheffing „Dat irtoest'gij \tfften. Er is'heiaas Van ven ontstellende daling van de publieke moraal sprake. Zoals het weggrissen van gemeentelijke stukken uit het stadhuis (het ontwftrp-convenant red.) en het doorgeven daarvan aan kranten. Bovendien is de laatste reeks van vragen die dr. H. Lamberts, in dit verband aan B en W heeft ge- steld, uitermate onbeschoft. Het tu mult dat er nu gemaakt is, is vol strekt zinloos. Het Vrije Volk moet zich schamen over haar berichtge ving. Dat is democratie aan de ach terkant. We hadden een dag van te voren de hoofdredacteur nog gewaar schuwd dal er leugens in zijn krant stonden." Na het verwijt aan dr H Lam berts, verlieten de beide fracties de raadszaal waarbij de burgemeester de opmerking maakte: „Gaat u maar. dat is beter". Na het vertrek stelde de burgemeester: „Als alle zaken zwart op wit staan schrompelt het ineen tot een klein incident Men was geïnformeerd over het standpunt van het college. Nu heeft het niets meer te betekenen nu Rijn mond zich misschien terugtrekt". In het convenant stond o.m. dat deskun digen van de provincie Zuid-Holland, Rijnmond en Rotterdam voortaan ge zamenlijk overleg zullen gaan plegen over het milieubeheer in Rijnmond. De partijen zullen daartoe een nota opstellen, aangevende of, en zo ja hoe, in het Rijnmondgebied een zo wel bestuurlijk als technisch geïntegreerde Dienst Milieubeheer Rijnmondgebied tot stand gebracht kan worden. Deze nota zal voor 1 ja nuari 1972 door mr. Klaasesz aange boden worden aan de betrokken par tijen. Deze verplichting is aangegaan op 11 juli jl Later is er een aansluitende brief van Openbare Werken, ondertekend door burgemeester Thomassen en se cretaris Th J. C Verduin waarin er op gewezen werd dat het dagelijks bestuur van het Openbaar Lichaam Rijnmond niet tot ondertekening zal vergadering even te schorsen en de fracties van de PvdA en D'66 te vra gen weer terug te keren Later bleek dat de heren niet wilden terugkeren Niettemin ging men over tot de be spreking van de toepassing en bepa lingen betreffende de hinderwet. Vanzelfsprekend kwamen hierbij de rampen bij de Shell, Pakhoed en Marbon ter sprake waarbij wel dui delijk werd dat de wet tekort schiet en dat die nodig moet worden her zien. Men pleitte voor een scherper toezicht en het voorzichtig hanteren van het afgeven van tijdelijke ver gunningen te meer omdat de hinder wet een ingewikkelde zaak is. De arbeid behoedt ons voor drie kwalen: de verveling, de on deugd en de armoede. VOLTAIRE Als Betty om koekjes vraagt, moet U niet „nee" zeggen, 't Is zo'n gevoe lig kind. Wisselvallig Vannacht vond boven onze om geving de overgang plaats naar een westelijke stroming. Vooral in het zuiden en midden van het land ging die overgang gepaard 'met flinke buien. In de loop van vandaag trok een front van west naar oost over ons land. Het front wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk. De weers- verbetering, die deze veroorzaakt, zal niet van lange duur zijn, want boven de oceaan verplaatst zich een volgend frontaal systeem in de richting van West-Europa. Op de nadering ervan zal zater dag later op de dag de bewol king weer toenemen. Voor de avond kan hieruit in het westen mogelijk al regen vallen. STRANDWEER Een front dat deze middag pas seerde met plaatselijk wat regen wordt door een hogedrukgebied gevolgd. Hierdoor morgen droog weer met flinke opklaringen en een matige zeewind. Temperatuur 19 graden, zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Ook zondag zonnig en iets beter strandweer. BAROMETERSTAND heden 10 uur: 75.4 cm (1005 millibar), da lend. Zon en maan 28 augustus: zon op 5.44. onder 19 38; maan op 14.20, onder 21.39, 29 aug. E.K. Hoog water Hoog water, 28 augustus: Rot terdam le getij 8.40, 2b getij 2046; Scheveningen 6.53 - 19.15; Vlissingen 5.55 - 18.18; Haring vliet a. d. Zeezijde 7.31 - 19.51. (voor ieder die eert nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken pkats: ,i-- be'.uit: O per kwartaal par maand lk geef op als nieuweabonnee: atraat: - j A'.sbeloningvoormijnaktiviteit Iontvangik2theeglazen. De nieuwe abonnee krijgt onze (krant veertiendagen gratis. Mijn naam Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Shell Delf stoffen Nederland wil in een gebied van 268 vierkante kilo meter in Noordoost Friesland (waarin Franeker ongeveer cen traal ligt) magnesiumzouten gaan winnen. Daartoe is aan gedeputeerde staten een con cessie gevraagd. Exploratie boringen hebben aangetoond, dat er minstens 300 miljoen ton van dit lichte metaal, dat vooral in de vliegtuigbouw wordt toege past, kan worden gewonnen. Het project is Westergo genoemd en beslaat ook een strook van onge veer drie kilometer breedte in de Waddenzee, maar de winning zal uit sluitend geschieden door middel van putten op het vasteland. Experimen ten in proeffabrieken van Shell in Amsterdam en in het Engelse onder zoekcentrum Thornton om het mag- nesiummelaal uit dit zout te winnen, hebten een veelbelovend verloop. Shell heeft thans de mogelijkheden kom haar HET N \POLFIROPAM voor 'HDOLFUHe SHOW! i voor de bouw van een magnesiumfa- briek in Europa in studie. Bij de winning van dit magnesium zal Shell, zo verklaarde men ons van deze zijde, grote hoeveelheden ka- liumchlorlde en natriumchloride (keu kenzout) overhouden. Men heeft het plan deze stoffen op te slaan en hier uit weer andere stoffen te halen. Wat met het residu zal worden ge daan is nog niet bekend. Vernietiging of lozing zal, zo verwacht men. in elk geval niet in Friesland plaats hebben. Lozing in de Waddenzee lijkt dus niet waarschijnlijk. De landelijke vereniging tot. behoud van de Waddenzee gaf ons desge vraagd als voorlopig commentaar er uiteraard mee ingenomen te zijn als Shell de Waddenzee niet als afval- plaats zal gebruiken. Voor het overige weel men nog te weinig van de ma nier waarop Shell de winning zou willen aanpakken, om gefundeerde uitspraken te doen De vereniging be raadt zich aan de hand van de gege vens die successievelijk loskomen over deze zaak. Een van de vragen is: hoeveel putten wil Shell in het ge bied gaan installeren en waar? Daar over is men nog niet concreet. Tijdens hun bezoek aan Overijssel waren prinses Beatrix en prins Claus le gast op de Sallandse oogstfeesten. Hier bekijkt de prinses aandachtig de zojuist geoogste graankorrels. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden In het enige drijvende Dolfijnen stadion ter wereld met 1.000 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur. DOLFIRODAM - Rotterdam LEUVEHAVEN1 BIJ METROSTATION BEURS TEL. 137800. J BREDA Bij de ijzergieterij en emailleerfabriek Ètna nv te Breda zijn gisteren 200 Belgische arbeiders in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun eis tot loonsverhoging. De Be'gen zouden ook vandaag niet op het werk verschijnen. Onmiddellijk nadat de arbeiders het werk hadden neergelegd (de Nederlanders werken gewoon door) heeft de directie aan alle stakers een brief gestuurd met de mededeling dat zij op staande voet zullen worden ontslagen als zij maandag het werk nog niet hebben hervat. Aanleiding tot de staking is een voorstel van de directie dat wel voor ziet in een loonsverhoging voor de Nederlandse arbeiders maar niet voor de Belgen, aldus vernamen wij van de heer F. Leemans, plaatselijk be stuurder van de NVV-metaalbedrijfs- bond. Al geruime tijd ontvangt het Bel gisch personeel van Etna een g. koers-bonificatie van 13 procent op het loon. De Nederlandse vakbewe ging ijvert evenwel al sinds jaar en dag om het verschil lussen Belgische en Nederlandse lonen op te heffen: Niet ten koste van .de Belgen, maar door verhoging van de Nederlandse lonen, aldus de heer Leemans. Vandaag bespreken de Nederlandse werknemers van Etna de directie voorstellen. Zaterdag zouden de Bel gen in Turnhout vergaderen, waarna maandag de vertegenwoordigers van beide groepen gezamenlijk naar de directie zouden gaan om hun ant woord op de voorstellen te laten horen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1