NDONESIË HAALT KONINGIN IN Ouders van doodgeschoten soldaat overwegen klacht Manoeuvres bij Roemenië afgelast Duizenden juichten Nederlandse gasten hartelijk toe Orchideeën voor de prins 2 moderne theeglazen jbon1 Het Kwartet (RITA) weÊÉP Reg en N St USF besluit tot actie over te gaan Vijf kinderen na een uur gered uit rul zand I I r_i Rijkswegen in één jaar 10% drukker Amerika en Rusland samen de ruimte in Man steekt eigen huis in brand ïeiiwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR'LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich Is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Donderdag 26 augustus 1971 - 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen dkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur DJAKARTA Op de luchthaven Kemajoran bij Djakarta zijn vanmorgen vroeg, iets na zeven kir Nederlandse tijd, koningin Juliana en prins Bernhard aangekomen voor staatsiebezoek van b dagen aan Indonesië. Het slechtste werk wordt altijd vdaan met de beste voornemens. OSCAR WILDE Papsl Paps! Wakker worden! Zal ik nou 's een glaasje wa ter voor je halen? DEN BILT Aan het vaste, ptèrk drogende weer van de iatste dagen komt nil snel een inde. Vanmorgen trok over Bel- j een frontale zone in de rich- ingen van ons- land. Deze gaat vergezeld van regen i plaatselijk met onweer. Ver lacht wordt, dat de zone in de avond het noorden van het land l passeren. STRANDWEER Een kleine onweersstoring zal de avond of nacht passeren. Morgen iets koeler met een wis selende bewolking en een zuid- resten wind. Temperatuur 19 a graden, zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Tegen het week einde weer opklaringen en rede lijk strandweer. }-ll machine 27 BAROMETERSTAND: heden 10 lur 75,6 cm (1008 millibar), da- end. Zon en maan 27 augustus: zon op 5.42, onder .9.40; maan op 13.08, onder 21.11, !9 aug. E.K. Hoog water Hoog water, 27 augustus: Rot- erdam le getij 8.07. 2e getij 0.07; Scheveningen 6.17 - 18.38; Gissingen 5.19 - 17.34; Haring vliet a. d. Zeezijde 6.56 - 19.13. Een luid gejuich steeg op, toen Koningin en Prins in gezelschap van minister Schmélzer voet op Indonesische bodem zette. Na de verwelkoming onder aan de vliegtuigtrap door president Soeharto, die voor de gelegenheid in een donker pak was gestoken, en zijn echtgenote en minister Adam Malik van buitenlandse zaken, wer den 21 saluutschoten afgevuurd. Het muziekkorps zette het Wilhel mus in en daarna het Indonesische volkslied „Indonesia Raja". gekleed in een lichtgroen ensemble. Onder een baldakijn ter be scherming tegen de felle zon luisterde het koninklijk paar naar een muzikaal saluut, gespeeld door de Indonesische luchtmachtkapel. Daa'rna volgde de begroeting door strijdkrachten, hoge autoriteiten en vertegenwoordigers van de Neder landse kolonie. Siti Hardijabti, de 22-jarige doch ter van Soeharto, hing de prins kransen van orchideeën om. Honderden toeschouwers juichten vanaf de galerij met vlaggetjes. Aan die begroeting kwam een einde toen de auto's de hoge gasten naar het Vrijheidsplein reden. De rit door Djakarta duurde een kwartier. Overal klonk gejuich op toen de stoet, voorafgegaan door een motorescorte in zicht kwam. Duizen den stonden rijen dik langs de route te wachten. Leden van het motor- escorte moesten met sirenes zo nu en dan oppassen dat al te enthou siaste toeschouwers niet onder de wielen kwamen. Duizend mensen waren naar het vliegveld gekomen, waaronder leden van het Indonesische kabinet, het corps-diplomatique en vele anderen, waaronder een groot deel van de Nederlandse kolonie. Vergezeld door president Soeharto en twee militairen inspecteerde ko ningin Juliana de erewacht. Zij was 'ARIJS (Reuter) Volgens welin- ichte kringen in Parijs zal de Rus- :he partijleider Breznjew in okto- een officieel bezoek aan Frank- brengen. Het zal zijn eerste be- 'k aan een westers land worden, ds hij in 1964 de macht overnam UTRECHT De Utrechtse Studen ten Faculteitengrondraad heeft giste ren besloten op te roepen tot „massa le acties tegen het bezuinigingsbeleid van de regering in de gehele onder wijssector". Tijdens de druk bezochte vergadering werd een plan aanvaard dat voorziet in acties tegen verhoging van de collegegelden, studentenstops en beperking van de studieduur. Verder werd overwogen de moge lijkheid van hel. organiseren van col legestakingen, megafoontochten, mas sale demonstraties en bijeenkomsten. Besloten werd contact op te nemen met groeperingen die, naar 'het oor deel van de USF, eveneens zouden worden getroffen door de bezuini gingsmaatregelen. In een na de vergadering uitgege ven communiqué zeggen de organisa toren dat „de vastbeslotenheid van de vergadering goede vooruitzichten biedt voor de uitbouw van de USF tot po litieke vakbond van studenten, waar toe eerder dit jaar de aanzet is gege ven tijdens de boycotactie tegen de universiteitsraad. HEERLEN Vijf kinderen zijn als door een wonder aan de dood ontko men. Zij werden na verwoed graven van toegesnelde mensen in Brunssum ongedeerd onder anderhalve meter zand en klei die ze bedolven had vandaan gehaald. Acht kinderen waren in een zand groeve op een bouwterrein aan het spelen, toen er plotseling een grond verschuiving kwam. Drie kinderen zaten tot bijna aan de hals in de zand- en kleimassa en konden vrij spoedig worden bevrijd. De andere kirderen waren niet meer te zien, maar omdat men geroep en gehuil hoorde kon men ze lokaliseren. Na een uur hard werken waren alle kin deren uitgegraven. Nader onderzoek leerde, dat zij het leven te danken hadden aan een luchtbel die na de grondverschuiving was ontstaan, waardoor ze konden blijven ademen. Merdeka- paleis Ook bij het Merdeka-paleis, waar de koninklijke gasten drie dagen zullen logeren waren duizenden sa mengestroomd. In de tuin van het Merdeka-paleis, het vroegere verblijf van de gouverneur-generaal, staat het officiële? gastenverblijf van de Indonesische regering. Koningin Juuliana en prins Bern hard rustten daar uit tot vanmiddag vijf uur, elf uur 's ochtends Neder landse tijd. Daarna brachten zij via de paleistuin een bezoek aan presi dent Soeharto. Het staatsbezoek van konin gin Juliana en prins Bernhard luidt een nieuw tijdperk in in de Nederlands-Indonesische staats betrekkingen. De Koningin en haar gevolg, onder wie N. Schmelzer, minis ter van buitenlandse zaken, zyu in de Indonesische hoofdstad aangekomen na een vlucht van drie uur uit Bangkok. In de Thaise hoofdstad waren zü ge durende twee dagen de gasten van koning Phoemiphol en ko ningin Sirikit. Koningin Juliana is de eerste regerende soeverein van Neder land die een bezoek aan Indonesië brengt. De gehele plechtigheid van vanmorgen kon via de satelliet „live" worden gadegeslagen door televisiekijkers in Nederland en Indonesië. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oronje-paars-groen-geel leuk om eens anders thee te drinken Ik geef op als pis,Is: betsalt: □.per kwartaal O per maand Alsbeloning voor mijn aktiviteit I I ontvang ik 2 theeglazen. m Denieuweabonneekrijgtonze I 'krant veertiendagen gratis. Mijn naam Ik geef op als nieuweabonnee: naam j"'"- Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden Po»itie liet niets van zich horen Zeven herten sterven na eten plastic zakken ARNHEM Het achteloos weg werpen van plastic zakken heeft dit jaar reeds zeven herten in de Arn hemse hertenparken het leven gekost. Het zevende hert dat gisteren moest worden afgemaakt, bleek liefst een kilo plastic in de maag te hebben. Er wordt een dringend beroep op het publiek en in het bijzonder op de jeugd gedaan, om géén plastic zakken of andere dingen die dodelijk zijn voor de dieren over de afrastering van de hertenparken te werpen. LIMA Peru zal automatisch de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk verbreken, indien dat land nog één kernbom in het zuidelijke deel van de Stille Oceaan tot ontploffing brengt in het kader van de lopende reeks Franse kernproeven. De president van Peru, Juan Ve- lasco Alvarado, heeft gisteren op een persconferentie verklaard, dat het Peruaanse besluit is genomen ter be scherming van de nationale belangen. Generaal Velasco herinnerde eraan, dat Peru een week geleden president Pompidou van Frankrijk een protest nota had gezonden met de waarschu wing, dat nieuwe proeven zouden lei den lot verbreking van de diploma tieke banden. In deze nota neemt Peru een vol komen afwijzende houding aan tegen over de Franse kernproeven. WEES JONG, LEER DANSEN! Van onze correspondent GELEEN De ouders van de bij de relletjes van zaterdag avond 31 juli in Roermond om gekomen dienstplichtige soldaat P. Janssen uit Geleen overwegen hun beklag te doen over de Roer- mondse politie bij de minister van binnenlandse zaken. De vader van de bij de relletjes met Zuidmolukse jongeren door een verdwaalde kogel getroffen militair (het onderzoek naar de herkomst van de kogel is nog niet afgesloten) is he lemaal niet te spreken over de ma nier waarop men hem en zijn vrouw van het ongeval in kennis heeft ge steld. Een brief waarin hij bij minister Geertsema zijn beklag wil doen, ligt klaar voor verzending. Op aandrang van kennissen en een bevriend Ka merlid heeft hij de brief nog niet verzonden. Het Kamerlid (de naam wil vader Janssen vooralsnog niet noemen maar aangenomen mag wor den dat het de PvdA-vertegenwoordi- De toren van Diergaarde Blij. dorp steeds meer door bebou wing aan het gezicht onttrokken) zal vermoedelijk worden afge broken. Het gevaarte is bouw vallig en er is geen geld voor een grote opknapbeurt. ger dr. Oele is) wil eerst vragen aan de minister over deze affaire stellen. Vader Janssen: „We vernamen eerst twee uur na het ongeluk, dat or\ze zoon iets was overkomen. Dat was een telefoontje van een zieken broeder in het Roermondse zieken huis, die ons mededeelde dat Peter voor een mogelijke operatie naar het De Wever-ziekenhuis in Heerlen zou worden overgebracht. Hoe ernstig het met onze zoon gesteld was, ontdekten wij eerst bij aankomst in Heerlen. We waren er bijna gelijk met de zie kenwagen uit Roermond. Even later stierf onze zoon. Die dag vernamen we niets van de politie. Dat gebeurde eerst daags daarop. Toen hoorden we via de radio inspecteur Dusch een officiële lezing van het ongeval geven. Een telefoon tje aan de ouders van het slachtoffer had er tot dat moment nog niet af gekund. Toen het me daarna een beetje te gortig werd, heb ik zelf naar de telefoon gegrepen en com missaris G. van Vlymen gebeld, die iets van „jammer" en „erg" stamelde, maar het o zo druk had... Er werd me beloofd dat inspecteur Dusch die zelf de dag nog contact met me zou opne men. Niets daarvan. Ik heb weer zelf moeten bellen. En ook inspecteur Dusch had het o zo druk. Voor mij nauwelijks één minuutje Voor de pers daarentegen ruimschoots de tijd....". Op de begrafenis zouden inspecteur Dusch en commissaris Van Vlymen de vader van Peter beloofd hebben alsnog in de week van 14 tot 18 augustus contact met hem op te ne men. Maar ook van die belofte kwam niets terecht. Vader Janssen: „Ik weet ook wel dat het onderhoek nog niet afgesloten is en dat de heren me nog niet de herkomst van de kogel kunnen vertellen, maar een beetje menselijk contact was toch wel het minste geweest. Nee. dan defensie maar. van die zijde hebben we alle medeleven gehad Commissaris G. van Vlymen is zeer verbaasd over deze reactie van Peters ouders. „Wat zou ik die mensen moe ten vertellen. We weten helemaal nog niet waar de kogel vandaan kwam. Trouwens het is gebruikelijk dat bij letsel de politie de ouders waar schuwt .en bij een dode het zieken huis. Die eerste uren hadden wij het razend druk. Even later was de jon gen dood. Wij hebbep de zaak toen maar aan het ziekenhuis overgelaten. Het kan natuurlijk best zijn dat ik vader Janssen heb beloofd hem nog een keer op te bellen, maar nog maals, wat zou ik de man moeten vertellen. Zodra we iets meer van deze zaak weten, wil ik best met de ouders contact opnemen". ERMELO De 20-jarige militair H. J. van Dijk uit Rijssenhout in de Haarlemmermeer is op de Horsterweg in Ermelo, waar hij met vier andere dienstplichtige militairen uit de Ge neraal Spoorkazerne liep, door een auto aangereden en gedood De be stuurder van de auto is doorgereden. De militair werd na de aanrijding 140 meter meegesleurd. Van een correspondent DEN HAAG In 1970 waren de rijkswegen tien procent drukker dan het jaar daarvoor. Vergeleken met tien jaar geleden was de drukte op dc rijkswegen '2llt maal zo groot. Dit blijkt uit verkeerstellingen die Rijks waterstaat gehouden heeft. Opmerkelijk is dat het personen- auto-verkeer vorig jaar met veertien procent steeg (ten opzichte van 1969), terwijl het vrachtauto-verkeer in de jaren 1969 en 1970 stabiel bleef. De Stichting Weg concludeert uit deze cijfers dat de toename van het verkeer op de rijkswegen voor reke ning van de personenauto komt. Vol gens de stichting komt de groei van het goederenvervoer waarschijnlijk tot uiting in het grotere laadvermo gen van de vrachtauto's. WASHINGTON (UPI) Amerika en de Sowjet-Unie gaan dit najaar plannen opstellen voor een gezamen lijk experiment met bemande ruimte vaart. Eerder was al in principe over eengekomen dat een genormaliseerd koppelingsmechanisme voor ruimte vaartuigen van beide landen zou worden ontwikkeld, om zo nodig red dingsoperaties in de ruimte te kun nen uitvoeren. Volgens diplomatieke kringen in Washington zou de gesloten overeen komst onder andere uitwisseling be helzen van de meetgegevens der ruimtesondes die in november bij de planeet Mars moeten aankomen Van de Amerikaanse is bekend dat hij in een baan om de planeet moet komen, het doel van de Russische is niet aan gekondigd. Er is wel gespeculeerd dat het Russische Marstuig een zachte landing zou gaan maken ZWARTE MEER De politie van Emmen heeft de 42-jarige H. B. uit Zwartemeer aangehouden, die ervan wordt verdacht, maandagavond zijn huis aan de Meerwijk in brand te hebben gestoken. Hij besprenkelde de vloer van de hal met petroleum en plaatste daarin een brandende kaars. Vervolgens laadde hij zijn auto vol met waardevolle spullen en ging er vandoor. Later kwam hij naar de blussings- werkzaarr.heden kijken. De politie kreeg argwaan toen bleek dat dc auto met huisraad was volgeladen. De man werd geducht aan de tand gevoeld en legde een volledige bekentenis af. Zijn motief was dat hij een nieuw huis wilde hebben. De woning brand de gedeeltelijk uit. De schade loopt tegen 10.000 gulden. Een nieuw model volkswagen? Nee hoor, gewoon een volkswagen waarvan de bestuurder de bocht te klein nam, en in een etalage terecht kwam. De spiegelruit zorgde voor dit merkwaardige effect Iel. 01710 - 33139 BOEKAREST (AP, UPI) Volgens westerse zegslieden in de Roemeense hoofdstad Boeka rest zijn er sterke aanwijzingen, dat Rusland zijn plannen heeft opgegeven om deze maand mili taire manoeuveres in Bulgarije te houden nabij de grens met het „recalcitrante" Roemenië. De zegslieden verklaarden, dat alles er op wijst, dat de manoeuvres 2ijn afgelast of in ieder geval voor onbe paalde tijd zijn uitgesteld. Van officiële zijde is niets over de legeroefeningen bekendgemaakt en Roemeense functionarissen hebben steeds volgehouden, dat hun niets over de manoeuvres bekend was. Westerse diplomaten hadden aanvan kelijk berichten ontvangen, volgens welke de manoeuvres waaraan drie Russische en twee Bulgaarse di visies zouden deelnemen omstreeks 1 augustus gehouden zouden worden. Later kwamen er aanwijzingen, dat de militaire oefeningen waren uitge steld tot 15 augustus en nu schijnt alles er op te wijzen, dat zij Jn het geheel niet gehouden zullen worden. De manoeuvres of de dreiging manoeuvres te houden hebben veel verontrusting gewekt in Roemenië en ook in Joegoslavië. Beide landen be schouwen dit als Russische intimida tie vanwege hun van Moskou onaf hankelijke politieke koers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1