Verzet tegen Thieu neemt sterk toe I'O verstrommgen teisteren India Eerste Kamer aanvaardt nieuwe wet detailhandel Leger Oeganda met Taiizaniaiien slaags Advocaat zou Jackson pistool hebben gegeven Boliviaaiis bewind toont al barsten Sowjetmissie brengt bezoek aan Indonesië JQeen Amerikanen op straat in Saigon GOED DAT ER POLITIE IS..? Geld bij bank lag voor bef grijpen -M qVlalik: vóór '72 2.000 politieke ;evangenen vrij Zaak Solebad-brolhers Toeriste, ex- tapo" in Israël gearresteerd K iC Aantal produkten in VS vrij van invoertoeslag Nieuwe Griekse regering telt minder ministers )evaluatie peso Libische olie wordt duurder voor Europa WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1971 ISl5® am SAIGON (Reuter, AP, UPI) g Zuidvietnamese president goejen Van Thieu wordt met •n toenemende oppositie gecon- •onteerd, nadat zijn twee tegen- jnders bij de aanstaande presi- lolivia begroet weer buitenlands kapitaal LA PAZ (AP) De nieuwe anti- mmunistische regering van Bolivia eft te kennen gegeven, dat particu- re investeringen weer welkom zijn. „Wij zullen het particulier initiatief le waarborgen bieden voor kapitaal- vesteringen in ons land, teneinde hlivia tot ontwikkeling te brengen", lus heeft minister van financiën lui Pelaez gisteren verklaard na de rste vergadering van. het nieuwe binet. Het linkse regime van generaal an José Torres had de Amerikaan- mijnbelangen genationaliseerd en Sowjet-Unie benaderd voor hulp. Het ministerie van buitenlandse za- n in Washington heeft laten weten, de mogelijkheid wordt bestudeerd nieuwe Boliviaanse regering te er- inen. dentsverkiezingen Ky en Minh hem van fraude hebben beschuldigd en uit de race zijn gestapt. Van verschillende zijden worden demonstraties verwacht: van ver minkte veteranen, studenten en fnili- tante boeddhisten. Deze groepen heb ben ook laten doorschemeren, dat zij de verkiezingen, die op 3 oktober moeten plaatsvinden, zullen boycot ten. Uit de omgeving van Thieu is giste ren vernomen, dat hij het maandag gelanceerde voorstel van vice-presi dent Ky heeft afgewezen om beiden af te treden en een interim-staats hoofd nieuwe verkiezingen tg laten uitschrijven. Volgens de zegslieden houdt Thieu vast aan de geplande verkiezingen, zelfs al heeft hij geen enkele tegenstander. Het Amerikaanse opperbevel in Zuid-Vietnam heeft al het militaire personeel opdracht, gegeven van de straten van Saigon te blijven, omdat politieke onrust en mogelijke aansla gen worden verwacht, met het oog op de kwestie-Thieu en de verkiezingen voor het Zuidvietnamese Dagerhuis op 29 augustus. Opnieuw heeft een Zuidvietnamese oorlogsveteraan en Ky-aanhanger zich door zelfverbranding om het le ven gebracht. Minh Dang, "een 37-ja rige vader van zes kinderen, overgoot zich voor het. gebouw van de vete ranen-vereniging in Danang met ben zine en stak ,zich in brand. Kort tevo ren had hij verklaard met zijn daad te willen protesteren tegen de gang van zaken bij de voorbereiding van de presidentsverkiezing. „Meer collegegeld" onaanvaardbaar" Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De universiteits raad van de universiteit van Amster dam vindt de voorgenomen' verhoging van collegegelden onaanvaardbaar. Volgens de raad kan deze verhoging voor veel studenten het einde van hun studie betekenen. Ook de door stroming uit de middengroepen van de bevolking wordt erdoor geblok keerd. Ik zat me óp te vreten: een dik half uur in een file! Er staat zeker weer zo'n klungel het verkeer te „regelen", dacht ik. Maar op m'n kantoor wist iemand me te vertellen, dat een verkeersagent een veron gelukte chauffeur mond-op- mond-beademing had gege ven, tot de GGD kwam. Dat leren die jongens blijkbaar óók. Daar had ik voor staan wachten ARNHEM „Onbegrijpelijk non chalant", noemt het hoofd van het Arnhemse arrondissementsparket, mr. A. W. Holsteijn, de manier waarop de Boerenleenbank in het Betuwse Zet ten .zijn. geld bewaarde. „Het is nog werniet. zo dat de bank een touwtje buiten de deur had han gen om het de inbreker makkelijk te maken, maar het lijkt er wel veel op", aldus mr. Holsteijn. De sleutel van de kluis had er netjes naast gehangen, 'zo is alvast- gesteld, en de combinatie van het cij ferslot kon men vanaf de balie bekij ken. De inbreker hoefde dan ook geen snijbrander te gebruiken* toen hij in het weekeinde zijn slag sloeg. DJAKARTA De Indonesische mi- kier van buitenlandse zaken heeft ndaag in Djakarta verklaard dat de donesische regering er naar streeft ór het eind van dit jaar 22.000 poli- ike gevangenen vrij te laten. Volgens minister Malik is na een rgvuldig onderzoelc gebleken dat er dit moment in Indonesië 45.000 po- ieke gevangenen zijn, zodat er eind cember nog 23.000 in kampen en vangenissen verblijven. In het vrijlatingsprogramma van de ionesische regering is voorzien in vrijlating van de in totaal nog 6000 'itieke gevangenen van de lichtste tegorie. lij voegde daar nog aan toe dat de tering van plan is alle politieke ge- ngenen op den duur vrij te laten en t hij niet bang is voor een herleving n het communisme in Indonesië. Vlinister Malik zei verder dat die nbonezen die willen terugkeren ar Indonesië gêen hoop mogen heb- k n op zelfbestuur. De Indonesische 1-/gering wil doorgaan met de repa- llprlng van Ambonezen naar Indo- J^ië. KAMPALA (Reuter, AP) President Idi Amin van Oeganda heeft gisteravond bekendge maakt, dat gevechten zijn uitge broken tussen het leger van Oeganda en Tanzaniaanse troe pen, die onder leiding zouden staan van Chinese officieren. In Kampala, de hoofdstad van de Oostafrikaanse staat Oeganda, heb ben de autoriteiten verslaggevers het lichaam van een Chinees laten zien, die gekleed was in het uniform van het Tanzaniaanse leger. Hij zou aan de grens gesneuveld zijn. Volgens Oeganda was het een kolonel. Volgens generaal Amin zou de strijd begonnen zijn, nadat troepen van Tanzania Oeganda waren bin- Sjeik AU Ja'Abrï, burgemeester van Hebron, gebruikt hier een verfrissing met de Israëlische mi nister van defensie. Mosje Dajan, in diens woning nabij Tel Aviv. De Sjeik bezocht eerder de uni versiteit van deze stacL. CALCUTTA (Reuter) De liase deelstaat West-Bengalen irdt geteisterd door overstro- ngen als gevolg van zware EL AVIV (DPA) De Israëlische ';ie heeft in het plaatsje Rischon- ten zuiden van Tel Aviv, een itduitse toeriste gearresteerd, die wordt beschuldigd tijdens de :de wereldoorlog als „kapo" in concentratiekamp Dachau joodse iwclijke medegevangenen te heb- mishandeld. Tegen een borgsom 3000 Israëlische ponden is zij op je voeten gesteld. Binnenkort zal |voor een rechtbank moeten ver- inen. toeriste, mevrouw Luba Mad- Grizmacher, was naar Rischon- >n, gekomen om familieleden te )eken. Zij was daar door twee iwen herkend, die ook in Dachau ben gezeten. Na haar arrestatie zij toe, dat zij in Dachau lid van kamppolitie was geweest. Zij ont- de echter ooit mishandeld te heb- Door haar positie en haar con- en met de SS had zij daarentegen paalde verlichtingen" voor de an- gevangenen kunnen bereiken, zo en van de vrouwen, die de toeriste de politie hadden aangegeven, yH telde, dat mevrouw Madkoff de Ier van een der gevangenen had Verbroken. Zij was na de oorlog met „kapo" van Dachau getrouwd, die het kamp als een „beestachtige was opgetreden. ir d r Is e moessonregen. De deelstaat kampt al met een enorm vluch telingenprobleem: er bevinden zich zeven miljoen vluchtelingen uit Oost-Pakistan. Het zwaarst getroffen- is het grens district Malda, waar gisteren melding werd gemaakt van zeker 47 nieuwe slachtoffers. In heel Noord-India hebben overstromingen-de laatste tijd aan ten minste 800 mensen het leven gekost. Daarbij zijn inbegrepen 460 mensen, die in een overstromingsgebied in Bihar door een cholera-epidemie overleden. Men vreest dat nog hon derden anderen zijn omgekomen. Van het district Malda staat twee derde onder water. Tienduizenden mensen zijn dakloos en de schade aan gewassen wordt geraamd op ruim 45 miljoen gulden. In de stad Malda zijr: dertigduizend inwoners hun huizen ontvlucht voor het steeds wassende water van de Ganges en de zijrivier de Mahanda. SAN QUENTIN (AP) De politie van Californië is een speurtocht begonnen naar een jonge advocaat, die ervan wordt verdacht in een band recorder een pistool de San Quentin gevangenis te hebben binnengesmokkeld. In deze ge vangenis zijn vorige week drie gevangenbewakers en drie ge vangenen, onder wie de Soledad- brother George Jackson gedood bij een ontvluchtingspoging. De 29-jarige advocaat- Stephen Mit chell Bingham, had kort voor de schietpartij een bezoek gebracht aan Jackson. De wachtposten bij de ingang hadden Bingham gefouilleerd mair niet een kleine bandrecorder geopend die hij bij zich had. Het pistool werd ontdekt in Vliegend rookverbod SCHIPHOL Air France heeft bij wijze van proef in haar Boeing 747 Jumbo toestellen compartimenten in gericht voor niet-rokers. In de eerste klasse zijn voor niet-rokers vier afge scheiden stoelen gereserveerd. Meër naar achteren* in de economyklasse, is een hele afdeling van 27 stoelen verboden verklaard voor tabaksro kers". het haar van Jackson. Na het gesprek met Bingham moest hij zich uitkleden voor routineonderzoek, aldus de gevange nisautoriteiten. Een bewaker ontdekte toen het pistool, maar voor hij het kon pakken, hield Jackson hem al onder schot. De bewaker en een paar van diens collega's moesten toen in de hal op de grond gaan liggen. Daarna beval hij een van hen de deuren van 25 andere cellen te ope nen. Daar zaten ondermeer Drumgo, Clutchette en Ruchell Magee, die sa men met Angela .Davis worden be schuldigd van moord en ontvoering. Zij waren betrokken bij een schiet partij tijdens een rechtszitting. Een rechter, twee gevangenen en de jon gere broer vsn Jackson, werden toen gedood. Op een bepaald moment kwam een bewaker met een andere gevangene bij de deur waar Jackson stond én Jackson schoot toen deze bewaker neer. Toen werd groot alarm gegeven en de vleugel van de gevangenis, waar Jackson zat, omsingeld. Met een scheermes zijn toen twee bewakers en twee blanke gevangenen gedood. Jackson zou nog een vijfde bewaker hebben doodgeschoten voor hijzelf op de binnenplaats van de gevangenis werd doodgeschoten toen hij probeer de te vluchten. Het Westduitse kabinet heeft giste ren het akkoord' over Berlijn be sproken, waarover dé ambassadeurs van de Grote Vier maandag overeen stemming hebben bereikt. Op de foto v.l.n.r.: minister van buiten landse zaken Walter Scheelbonds kanselier Willy Brandtminister zonder portefeuille Horst Blake en staatssecretaris Egon Bahr. WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse ministerie van finan ciën heeft gisteren een lijst gepubli ceerd van produkten die bij invoer zijn vrijgesteld van de invoertoeslag van tien procent. Genoemd worden: vers, gekoeld of bevroren rundvlees, kalfsvlees, schapevlees (exclusief lamsvlees) -en geitevlees, ongeacht het land van herkomst. Produkten die zijn onderworpen aan invoerbeperkingen van de „agri cultural adjustment act", zoals be paalde soorten melk, room, boter, kaas, melk- en roomprodukten, cho colade, veevoeders waarin melk of derivaten van melk zijn verwerkt, consumptie-ijs, tarwe, aardlioten en katoen. Ruwe olie, oliehalffabrikaten, olie- eindprodukten en bepaalde petroche mische produkten. Katoentextiel die valt onder de be perkingen naar de hoeveelheid krachtens de langlopende internatio nale katoentextielovereenkomst. Suiker daarvoor gelden de be perkingen die het ministerie van landbouw de invoer oplegt. De Amerikaanse onderminister Eugene T. Rossides, heeft nog laten weten dat de regering niet meer pro dukten wil vrijstellen van de invoer toeslag. Wel zijn produkten, die op 15 augustus jl. vrij van rechten de Ver enigde Staten binnenkwamen, auto matisch van de invoertoeslag vrijge steld. mengevallen. Zij hadden vier ongewa pende militaire chauffeurs van het leger van Oeganda gevangen geno men. De vier waren naar een plaats bij de grens gegaan om water te ha len. Daarop zou een eenheid van Oeganda een tegenaanval hebben in gezet. Zij maakten, aldus Amin, zwa re artillerie, machinegeweren, muni tie en voertuigen buit. De generaal maakt geen verliescijfers bekend. Wel zei hij, dat lichamen van gesneu velde Tanzaniaanse militairen ge toond konden worden als bewijs van de agressie. De strijd aan de grens duurde gisteravond nog voort. BROEDERS De dood van de Chinese officier en „enkele van onze broeders uit Tanza nia" was te wijten aan dp. Milton Obote, de vorige president van Oeganda, die op 25 januari van dit jaar door Amin is verdreven. Obote heeft in Tanzania asiel gekregen. Hij zou daar, volgens het huidige regime van Oeganda, proberen een legertje te vormen om Oeganda binnen te vallen. De grens tussen Oeganda en Tanza nia is sinds 7 juli om veiligheidsrede nen gesloten. Amin beweerde toen, dat sinds januari al duizend Oegan- dese militairen gedood waren bij ge vechten met eenheden die uit Tanza nia kwamen. ATHENE (AP) Het Griekse mili taire bewind heeft vandaag het aan - tal ministeries verminderd en het land verdeeld in zeven administratie ve districten in een poging de groeiende bureaucratie af te doen ne men. De nieuwe wet werd afgekondigd binnen enige uren van het aftreden van de uit 18 ministers bestaande re gering van premier George Papado- 'poulos. Onder de nieuwe indeling zijn een vijftal ministeries samengevoegd tot een nieuw ministerie voor de natio nale economie. Het ministerie van verbindingen wordt samengevoegd met dat van de marine en het transport, terwijl een nieuw ministerie voor beschaving en cultuur in het leven werd geroepen. Het ministerie van de premier werd de nieuwe naam van het minis terie van politieke aangelegenheden van de regering gegeven. Verwacht wordt dat de namen van de 13 ministers vandaag bekend zul len worden gemaakt. De nieuwe wet die werd afgedrukt in het staatsblad gaf geen details over de vorming van de zeven admi nistratieve districten, maar zei dat hierdoor de taak van de centrale re gering belangrijk zou worden ver licht. LA PAZ (Reuter, AP) Het nieuwe, rechtsgerichte bewind van kolonel Hugo Banzer in Bolivia heeft door de bloedige onderdrukking van het studen- tenverzet aan de universiteit van La Paz de sympathie van aan vankelijke medestanders ver speeld. Een groepering binnen de Nationale Revolutionaire Beweging (MNR) heeft er gisteren op aangedrongen, dat de MNR uit de regering stapt uit protest tegen de gecombineerde aanval van leger en luchtmacht op de universi teit, waarbij maandag onder de stu denten twaalf doden en dertig ge wonden vielen. Circa 250 studenten zijn gevangen gezet. De nieuwe regering bestaat uit mi litairen en leden van de MNR en de Boliviaanse Socialistische Falange. De groepering in de MNR, die uittreding bepleit, wordt geleid door twee oud ministers van de voormalige presi dent Estenssoro: German Velarde en Federico Alvarez Plata. Estenssoro, die het land van 1952 tot 1964 regeer de en toen door een militaire junta werd afgezet, is maandag naar Boli via teruggekeerd vanuit Peru, waar hij in ballingschap leefde. Het valt nog te bezien of het pro gramma van de MNR ih overeen stemming is te brengen met dat van de militairen en van de Falange, waarmee de MNR in het verleden op zeer slechte voet stond. DJAKARTA (Reuter, ANP) In Indonesië is gisteren de eerste Russische technische mis sie sinds vijf jaar aangekomen. De Russen zullen twee maanden lang een studie maken van twee in 1966 opgegeven Russische projecten. Russische technici verlieten in 1966 de projecten, toen Moskou de hulp aan Indo nesië opschortte na de mislukte staatsgreep van 1965. Het uit dertien leden bestaande Russische team, dat nu in Djakarta is aangekomen, staat onder leiding van Ewentsjik, adjunct-directeur van het chemisch instituut in Moskou. In de komende twee weken zullen zich nog eens dertien man bij hen voegen. De groep zal de mogelijkheid gaan bestuderen van het hervatten van het werk aan de staalfabriek in .Tjilegon, tachtig km ten westen van Djakarta, en een kunstmestfa'briek in de haven van Tjilatjap. De twee projecten heb ben al meer dan honderdvijftig mil joen gulden gekost. Het bezoek van de missie vormt een nieuwe stap bij het verbeteren van de betrekkingen tussen Rusland en Indonesië, nadat Moskou vorig jaar met Djakarta was overeengeko men, dat de Indonesische regering haar enorme schulden onder gemak kelijke voorwaarden over een periode van dertig jaar mag afbtetalen. UENOS AIRES, 25 aug. (AFP) Argentijnse regering heeft beslo- de peso te devalueren. De nieu- 'n e koers wordt vijf peso voor één lar. Dit was 4,7 peso voor een lar. wisselmarkt in Buenos Aires t vandaag weer open. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De nieuwe vestigingswet detailhandel, die de vele bestaande regelingen voor de detailhandel vervangt, door een algemene regeling, is giste ren door de Eerste Kamer aan genomen. De staatssecretaris voor Midden standszaken, drs. P.' Oostenbrink heeft echter nog geen zekerheid kun nen geven over de datum van invoe ring daarvan. Hij hoopt dat de wet zo kort mogelijk na 1 januari van kracht zal worden, maar de inwer kingtreding is afhankelijk van een aantal uitvoeringsbesluiten, waarover de SER nog moet oordelen. Door de algemene maatregel van bestuur zal bij de invoering een eisenbesluit voor de vakbekwaamheid van kracht worden. Het debat in de Eerste Kamer con centreerde zich al op de eisen van vakbekwaamheid en het onderwijs voor de toekomstige ondernemers in de detailhandel. De Tweede Kamer heeft een motie-Krosse aanvaard, waarin wordt gevraagd ook het di ploma van de vier-jarige detailhan delschool te erkennen voor vestiging in de detailhandelsbranche. In het wetsontwerp wordt het diploma van de middelbare detailhandelschool ge noemd. Drs. L. J. C. .Horbach, voor de KVP en CHU sprekend, liet zich wat gere serveerd uit over deze motie en de heer P. Tjeerdsma van de ARP noemde het gehele onderwijsaspect in de wet nog onduidelijk. Hij vroeg zich af, of de vakoplei dingsinstituten hun taak wel aankun nen en hij was bang dat een commer cieel onderwijs een te smalle basis zou krijgen. Uit het antwoord van de staatssecretaris bleek dat er nog druk overleg wordt gepleegd over de kwestie van het onderwijs en dat de ze zaak nog niet rond is. TRIPOLI (Reuter) Als gevolg van de valutacrisis gaan de Europese verbruikers waarschijnlijk meer be talen voor olieprodukten. Oliemaatschappijen die in Libië werkzaam zijn en die voor het me rendeel in Amerikaanse handen zijn, zullen tegen het einde van de maand hun termijnbetalingen van royalty's en belastingen aan de Libische staat verrichten en krachtens de bestaande regelingen moeten die betalingen in Libische ponden worden gedaan. De maatschappijen kopen de pon den van de Libische centrale bank. Het wordt waarschijnlijk geacht dat Libië meer dollars voor zijn ponden wenst te ontvangen dan voorheen om zich te beveiligen tegen een mogelijke daling van de dollarkoer* in ïuropa, waar het zijn invoer voor het meren deel betrekt. Als dat gebeurt zullen de oliemaat schappijen die stijging van hun kos ten deze maand moeten zij ruim zestig miljard dollar aan de Libische autoriteiten afdragen vermoedelijk in de prijzen van hun produkten doorberekenen in Europa, want daar gaat de Libische olie voor het grootste deel naar toe. Engeland levert China vliegtuigen LONDEN (AP) Do Engelse Haw- ker Siddeley-fabiyeken hebben een contract gesloten met China voor de levering van zes Trident-2E straal- verkeersvliegtuigen. Zij zullen in de komende twee jaar worden geleverd. De order, met inbegrip van alle re serve-onderdelen, heeft een waarde van ongeveer 170 miljoen gulden. De Trident-2E heeft een capaciteit van 140 passagiers en een kruissnelheid van 960 kilometer per uur. De actie radius is 800 kilometer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9