Werkloosheid thema op congres chemici Bomen niet voor de bijl In beginsel akkoord over scholing leden ondernemingsraden kollege" anti-conceptie voor VU-eerstejaars Niertransplantaties in lege liartkliniek Utrechts ziekenhuis Plannen liggen al klaar 55 55 alles goes! en wel ;cl bc ïrsussen voor riend pensioen Investeringen van gemeenten kunnen redelijk voortgaan Harriet Freezer De snort Oorlof,«vraagstuk Nachtelijke enquêtes onder automobilisten 1 Gratis reizen WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1971 Van onze redacteur wetenschappen HILVERSUM Twee nogal omvangrijke problemen zullen op de achtergrond en daar niet alleen meespelen op het. zomercongres van de Koninklijke Nederlandse chemische vereniging (KNCV) dat vandaag in Hilversum is begonnen. Want hoewel het congresthema „Chemie en energie" in eerste instan tie vaktechnisch bedoeld is, gaan de scheikundigen zich zeker ook het hoofd breken over de energie die een afgestudeerd chemicus tegenwoordig moet besteden aan het vinden van een baan. Er staan nu zo'n 70 doctorandussen en ingenieurs bij de gewestelijke ar beidsbureaus ingeschreven en volgens een prognose van Anton Buijs in het Chemisch Weekblad zullen dat er over drie jaar minstens zevenhonderd ruggang is de personeelsstop die bij de grote bedrijven eind 1970 werd in gevoerd toen de bedrijfsresultaten er droef gingen uitzien. Die grote onder nemingen verrichten het leeuwedeel van het industriële speurwerk en wa ren dus grootverbruikers van verse academici. In de KNCV vraagt men zich nu if of het werkgelegenheidsprobleem al leen met de conjuctuur samenhangt (en dus "vanzelf" over gaat), dan wel of er meer aan de hand is. Veranderd Sommige leden, zegt voorzitter dr. K. van Nes, menen dat er ook struc tureel iets veranderd is. Dat de on derzoekinspanning van de industrie blijvend daalt, omdat het rendement in veel gevallen onvoldoende blijkt te zijn. JIS september gaat in Gooiland in sum ,J)as Dreimaderlhaus" in ère van de Stichting Hoofdstad tte. De Stichting heeft voor iroduktie twee jonge gastsolis- ngetrokken, nl. Ingeborg Han en Dietger Grosz, die u hier den van Amsterdamse duiven op de Dam ziet. onde tlO-436 ,r 4 Van een verslaggever HAAG Onder de titel oen in zicht" gaan vier vor entra in samenwerking met edrijfsleven cursussen geven NGE udere werknemers, die enkele [oor hun pensionering staan om- nsionering een grote ingreep berlaamit in het leven van de betrok- 18 - 58Zijn echtgenote. Contacten en on" vc uit het werkend bestaan ver- 2 rei nieuwe mogelijkheden voor overh jdsbestedlng komen s de bedoeling om de ervarin- ichting 411 de cursussen worden opge- te verwerken in informaties vakbeweging, gemeentelijke .asautofjen, culturele raden en andere it", ïgen die aan ouderen in de sa- 14b- ling maatschappelijke informa- m 's n begeleiding, ook op het gebied creatie en creativiteit, geven. wasg<ier vormingscentra die aan de en meewerken zijn Dijk en Duin jm, de Haaf in Bergen, volks ooi in Bergen en de arbeids- stodschap der Woodbrookers in om u maken i, 4 kg rgen ■gen visiitek is, ver na aft Liening. Halpa, 64. tel nandel Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De voorzitters van de drie vakcentrales en de twee centrale werkgeversverbonden hebben gistermiddag in beginsel overeenstemming bereikt over de noodzaak van een verplichte, speciale scholing van ondernemingsraadsleden. Over de financiering daarvan (de kosten zullen naar schatting 4 a 4,5 miljoen bedragen) zijn zij het nog niet eens. 1 in De voorzitters van NVV, NKV en CNV en die van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen en het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond waren gisteren in Den Haag bijeengekomen ter bespreking van een interne studienota. Zoals bekend zijn straks alle be drijven met honderd en meer werk nemers krachtens de nieuwe wet op de ondernemingsraden verplicht een ondernemingsraad-nieuwe-stijl in het leven te roepen. In de wet wordt de wenselijkheid uitgesproken dat de le den van deze raden een specifieke scholing en vorming ontvangen. De werkgroep is tot de conclusie veer pi tn Stiru ïotor-, nderd. jonj J iks rfn o< e voo igent t achtti uyl, arta een onzer verslaggevers STERDAM De Vrije 'siteit geeft dit jaar voor rst uitvoerige informatie nti-conceptie aan eerste- tudenten. ij wordt niet alleen een aca- e verhandeling gegeven over en tegen van de diverse loedsmiddelen, maar wordt Ier omwegen verteld waar die verkrijgbaar zijn. oelichting op dit nieuwe ini- schrijft de Universitaire Ge ls Zorg van de V.U. dat deze ting niet moet worden opge- een aanmoediging van sek- erkeer buiten het huwelijk, allerminst de bedoeling. den waarom de U.G.Z. zich ziet tot deze voorlichting gaan en daaraan zelfs priori- geven is gelegen in het feit, dat steeds vaker de hulp van studen tenartsen wordt gevraagd voor geval len van ongewenste zwangerschap. Een deel van die gevallen staat in verband met onvoldoende kennis van de verschillende mogelijkheden van anti-conceptie of over de instanties waar hiervoor hulp en advies verkre gen kan worden. De U.G.Z. wil rekening houden met het feit dat seksueel contact buiten het huwelijk nu eenmaal veel voor komt. Op medische en sociale gron den acht zij zich daarom verplicht voorlichting over anti-conceptie te geven. Op grond van die voorlichting kun nen de studenten dan hun eigen be slissing nemen over het al dan niet gebruiken van vooorbehoedmiddelen Degenen die hiertoe besluiten worden verwezen naar de studentenartsen van de V.U., het middelendepot Uilenstede (de studentenflats), de apotheken en dé condoomautomaten. het jaar duurder, en daar kan een particuliere onderneming alleen mee doorgaan als dat onderzoek produk- ten oplevert waarmee dat geld kan worden terugverdiend. In verscheide ne bedrijfstakken geneesmiddelen, bestrijdingsmiddelen, kunstvezels, verf zit dat er in toenemende mate niet#meer in. Deze structurele verklaring leverde onlangs Lucas Reijnders in het Che misch Weekblad. Tot de aanhangers van deze theorie behoort zoals bekend ook de Utrechtse hoogleraar Van der Kerk. Enquête De KNCV als vereniging weet het nog niet; voorzitter Van Nes ziet zo wel conjuncturele als structurele oor zaken. De vereniging is er wel mee bezig. In oktober komt de uitslag van een enquête onder werkgevers naar hun personeelsbehoefte voor de ko mende jaren. Dan is de omvang van het pro bleem in ieder geval iets duidelijker En men heeft al hard nagedacht over maatregelen als een plaatsingsbureau voor chemici, gerichte omscholing voor mensen die zich in een "onver koopbare" richting hebben gespeciali seerd. Milieuhygiëne Het denkwerk (en de enquête) ge schiedt in nauw contact met het mi nisterie van sociale zaken, dat overi gens haar jaren oude plan om een arbeidsbureau voor hoger personeel op te zetten, geleidelijk lijkt te willen gaan uitvoeren. Maar als er echt structurele problemen zijn, is men er natuurlijk niet met bemiddeling al leen. Dan zal er op een of andere manier werkgelegenheid gemaakt moeten worden, ,zo niet bij de industrie, dan door de overheid. Dr. Van Nes: ver spilling van chemisch talent is onaan vaardbaar Zeker in een land waar dat andere omvangrijke probleem heerst: de milieuhygiëne. Bijdrage Vervuiling wordt door chemici ge maakt, en al ook door chemici opge ruimd en vooral voorkomen moeten worden. De KNCV leverde daartoe een bijdrage door haar leden die hier in gespecialiseerd zijn te verenigen in een sectiemilieuchemie. Maar wij kunnen eigenlijk alleen inventariseren, aldus dr.' Van Nes. Op grond daarvan moet zo snel mogelijk een milieuwetgeving tot stand komen, een terrein waarop nog steeds achter stand bestaat. gekomen, dat de scholing ongeveer vijf volle dagen zal moeten omvatten en uitgaande van een gemiddelde van tien ondernemingsraadleden- werknemers per bedrijf zal deze speciale opleiding in totaal 4 mil joen a 4,5 miljoen kosten. In de wet is bepaald, dat de vrije dagen die de betrokken werknemers voor deze cursussen moeten opnemen, voor re kening van de bedrijven waarin zij werken zullen komen. Over de financiering van de cur sussen zelf worden in de nota diverse alternatieven genoemd, waaronder al gehele financiering door de betrokken ondernemingen of uit de bijdragen die reeds aan vakbondsactiviteiten worden (of zullen worden) verleend. Maar daarover zijn de vijf voorzitters het nog niet eens; een definitief ak koord moet hereikt worden in de Stichting van de Arbeid. TELEGRAM De voorzitter van het Kon. Verbond van Ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, de heer P. G. van der Weele, verzond gistermiddag een te legram aan drs. H. ter Heide, voorzit ter van de werknemersdelegatie, en aan drs. C. S. Bakkenist, voorzitter van de werkgeversdelegatie, waarin hij er zich over beklaagde, dat de centrale middenstandsorganisaties niet voor het voorzittersoverleg wa ren uitgenodigd. Verklaard werd, dat dit schade zou kunnen berokkenen aan het door alle partijen en de regering zo gewenst geachte herstel van het centrale over leg. De vijf voorzittefs, hebben daarop, eveneens telegrafisch, geantwoord, dat ook zij het centrale overleg van grote betekenis achten, maar dat dit niet betekent, dat een aantal betrok kenen niet hun eigen specifieke pro blemen zouden rr.ogen bespreken. (Het vraagstuk van de ondernemings raden speelt praktisch bij geen enkel middenstandsbedrijf). Van een verslaggever DEN HAAG De investeringen van gemeenten en provincies zullen de moeilijkheden op de kapitaal markt in aanmerking genomen re delijk kunnen voortgaan. Dit zegt de staatssecretaris van financiën. Van der Stee, in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid J. T. Vellenga (PvdA). Deze had gewe zen op de moeilijkheden van de Bank voor Nederlandse gemeenten onder meer als gevolg van een geringer aanbod van kapitaalmiddelen door de valutacrisis. Op grond van een indertijd geno men maatregel is het in uitvoering nemen van nieuwe werken door pro vincies en gemeenten tot een totaal bedrag van 100 miljoen gulden per maand gewaarborgd, aldus de be windsman. Anderzijds zal, doordat de vaste financiering van in vorig jaren aangevangen werken na een tijdvak van vijftien maanden niet verzekerd behoeft te zijn, ook de verdere uit voering van de zogenaamde onder handen werken kunnen plaatsvinden. Ik heb met veel aandacht het ver slag gelezen over het boek van Har- riët Freezer „Houd je nog een beetje van me". In alle ernst vraag ik mij af: Moet dat nu zo? Er wordt zo gauw en zo graag kwaad gesproken. Als wij er dan ook nog voet aangeven dan is het hek van de dam. Ik heb met veel mensen con tact en ik spreek ook wel eens over de dingen, die Harriët Freezer in haar boek aanroert. Achter al dat geklaag van ver waarlozing zie ik diezelfde vrouw, die zelf niets meer wil geven. Sexueel zijn ze na één of twee kinderen ijs koud voor haar man. En dan komt lieverlee de verwijdering. Maar dat ligt dan beslist niet aan de man al leen. Ik ken genoeg vrouwen van in de veertig en ouder, die door hun man nen op de handen worden gedragen. De liefde kan echter niet van één kant komen. Man en vrouw moeten in het huwelijk samen verder leven, in voor- en tegenspoed. Als ik de recensie lees dan hebben in het boek alle vrouwen het slecht getroffen Als die vrouwen met een andere man getrouwd waren geweest was het wellicht ook rfiet beter ge weest. Er moet nodig een tegenhanger ko men van het boek van Harriët Free zer. Mevrouw G. van Vliet-Huisman Ter Aar Mij houdt de laatste tijd 'bezig de vraag, waarom deze krant tegenwoor dig en vooral op maandag zo vol staat met verslagen van allerlei gebeurtenissen op sportgebied. Sport is een belangrijke zaak in de huidige maatschappij. Maar ik kan de nood zaak niet in zien, dat de maandag krant voor de helft is gevuld met verslagen compleet met foto's, van sportgebeurens op zaterdag en zon dag, alsof dat het belangrijkste nieuws is, dat aan de lezers moet worden voorgezet over een periode die begint op zaterdagmiddag na het verschijnen van de krant, en die ein digt voor het opmaken van de krant op maandag (dus ten naaste bij twee dagen Het lijkt wel of voor De Rot terdammer (en voor de Rotterdam mers?) tegenwoordig sport voor alles gaat. Herinnnert redactie zich, dat te gen het einde van Het Romeinse Rijk het volk werd bezig (zoet?) gehouden met brood en spelen? Rotterdam Q. Amoureus Het deputaatschap van de gerefor meerde kerken voor het oorlogs- vraagstuk steekt ons een hart onder de riem: „Een atoom verwoesting is niet het allerergste, dat een mens kan overkomen, want dat is het veroorde lend vonnis van God". Dat zijn nare woorden. En zeker gaan ze op voor gereformeerden: na de bom wacht hen misschien nog wat. Troostrijke woorden zijn dat. Wij kunnen dus rustig doorgaan met de a toombewapenin g Als dan onverhoopt ergens anders zo'n bom ontploft en er zijn nog wat slachtoffers in leven, dat tasten wij en het gereformeerd werelddiakonaat onverveerd in onze beurs ter leniging van de nood. Want zo past het een christen. Of niet soms? Dit is de ware steun voor een „in dividueel jongmens" zoals ik. Amstelveen J. Dijkhuizen jr. Voor het eerst in Nederland is een Chileense flamingo geboren. Het beestje, dat inmiddels veertien dagen oud is, heeft zich nu pas laten zien. Van een verslaggever UTRECHT De niertransplantatie-activiteiten in het acade misch ziekenhuis in Utrecht worden tijdelijk ondergebracht in de vrijwel ongebruikte nieuwe kliniek vor hart- en vaatchirurgie van dit ziekenhuis. In die kliniek worden tevens vaat- operaties verricht. Het voor de ver pleging van niertransplantatiepatiën ten opgeleide personeel kan dan te vens worden ingeschakeld voor de verzorging van de andere patiënten in de kliniek voor hart- en vaatchi rurgie. Deze maatregelen zijn genomen door de directie van het academisch ziekenhuis om de door conflicten rond de persoon van de nu verdwe nen hartchirurg prof. dr. J. Wieber- dink stilliggende hartkliniek weer in tensiever te gaan gebruiken in af wachting van de definitieve opbouw van een hartteam en een team des kundig niet-medisch personeel. Te vens is deze maatregel bestemd om gedeeltelijk te voorzien in de lacune die is ontstaan door het vertrek naar elders van leden van het niertrans plantatieteam van het AZU. Als vaatchirurg in de kliniek voor hart- en vaatziekten is aangesteld dr. R. van Dongen, sinds kort verbonden aan het academisch ziekenhuis De chirurg dr. B. de Planque treedt op als leider van het nierteam. De personeelsbezetting van de kli niek voor hart- en vaatchirurgie van het AZU is volgens de directie nog niet zodanig dat op korte termijn kan worden begonnen met hartoperaties. De overgangsregeling waarbij de vaatchirurgie en de niertransplanta ties in deze kliniek worden onderge bracht, is opgesteld in overleg met het gemeenschappelijk coördinerend bestuursorgaan van het op te richten hartchirurgisch centrum Utrecht. Dit is de organisatie waarin de samen werking van het academisch zieken huis en het Utrechtse Antoniuszie- kenhuis op het gebied van de hart- chirurgie gestalte zal krijgen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) gaat in de weekeinden van sep tember, oktober en november 's nachts weer enquêtes onder automobilisten houden. De SWOV wil hierdoor een inzicht krijgen in onder meer de kilometer- Voor een variatie op „een pa tertje aan de waterkant" zor gen deze twee nonnetjes in hun wat exentrieke badstoel aan de Poolse Oostzee. V *»•!-* 't, j..: PMBM* afstanden, reisdoelen, alcoholgebruik en algemene rijervaring. De stichting zal de gegevens uit de ze enquête vergelijken met de gege vens van een vorig jaar gehouden on derzoek om op zo'n manier verande ringen in rij- en drinkgewoonten op te speuren. Op grond van deze veranderingen kunnen dan bepaalde maatregelen orr. de verkeersveiligheids 's nachts op te voeren, worden aanbevolen. De SWOV krijgt voor het onderzoek me dewerking van politie en ANWB. De politie verwijst willekeurige automobilisten voor wie zij beroeps halve geen belangstelling heeft en die hiermee vrijwillig akkoord gaan. naar één van de mobiele, door de ANWB geleverde enquête-posten. De gege vens die daar worden genoteerd blij ven volkomen anoniem. Op de post wordt ook een ademproef en, zo daar geen bezwaar tegen bestaat, een bloedproef afgenomen. De medewerking van de automobi listen bij de enquête vorig jaar bleek verrassend groot. Van de 3141 auto mobilisten die voor de enquête ge vraagd werden voldeden 2690 aan dit verzoek. 2 Septemberdagen op uw 65+ kaart Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die upast. jaarkaart p.p. f 50.- voor echtpaar f 75.- 3-maandskaartp.p. f 20.- voor echtpaar f 30.- NS-legitimatiebewijs óf pasfoto('s) en trouwboekje of paspoort meebrengen. Vraag de folder aan het loket. voordelig uit met NS Van een verslaggever DEN HAAG De bomen ter weerszijden langs de weg Nee de Haaksbergen en de weg Neede Diepenheim (ruim 1.050 berken en eiken) blijven voorlopig tot eind vol- gend jaar staan. "i De staatssecretaris van crm. de heer H. J. L. Vonhoff en de minister van landbouw en Visserij ad interim, h drs. J. Boersma, hebben voorlopig tot 31 december 1972 een kapver- bod opgelegd op die bomen. Met deze beslissing hebben de bewindslieden voor de eerste keer gebruik gemaakt van de mogelijkheid die de Boswet van 1961 biedt; een verbod uit te vaardigen, bepaalde bomen te kap pen. De gemeenteraad !uan Neede wilde deze bomen laten vellen met het oog op de verkeersveiligheid. De be windslieden menen dat de laanbe planting met eiken en berken van de Haaksbergseweg een eigen karakter met grote zeldzaamheidswaarde heeft. De eikbeplanting langs de Diepen- heimseweg achten zij een fraai voor beeld van wegbeplanting, die een karakteristieke junctie heejt. De bewindslieden delen het stand punt van het gemeentebestuur van Neede ten aanzien van de verkeers veiligheid niet. Rijkswaterstaat zal nu een nader onderzoek instellen naar de verkeersaspecten. Vandaar dat het kapverbod van voorlopige aard is geworden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7