y ljUniek Heemschut-plan: restauratie Workum Vrije recreatie nu soepeler benaderd Tienjarige paste mond- op-mond-beademing toe HERSTEL OUDE SCHOONHEID MAAR OOK ALGEHELE VERNIEUWING Comité Noodklok wil harde leiding Oost-Groningen BrarrNveerwedstrijd in Gouda v> Protest tegen tarieven van Seheldeveren '4LsOOAT WILT Gemiddelde Gouwenaar wil doorzon-huis voor 220 per maand WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1971 Van een onzer verslagevers - VOUDRICHEM Hoewel Woudrichem ook wel aangeduid als 'orkum of op de kaart van Jacob van Deventer (1558) als Worckum behoort tot de provincie Noord-Brabant is het beslist geen Bra- intse stad. Woudrichem is een Hollandse vesting, gebouwd op een m v «langrijke strategisch punt: de plaats waar Maas en Waal samen- oeien, vlak bij het slot Loevestein. Reeds in de negende eeuw wordt Woudrichem genoemd mis- hien heeft de naam iets temaken met de bosrijkheid van de om- eving, iets waarop ook de naam Altena, d.w.z. „houtland" van de reek waarvan Woudrichem de voornaamste stad is, schijnt te dui- n >n en in de veertiende eeuw ging het van de bezittingen van de end' 'aa^ van Kleef over naar die van de graven van Holland. Jacoba van Beieren had er een dat anis#"' DE in de kop van dit artikel verwerkte tekening toont de zuidwand van de Landpoortstraat. Rechts, ten dele achter de hervormde kerk verscholen, het Arsenaal, waar zich de indertijd door prins Claus ont hulde gevelsteen bevindt. De kerk is een prachtig stuk laat-Hollandse "boerengothiek" met in de toren renaissance-elementen in de vorm van medaillons met allerlei figuren. De toren is in 1933 gerestaureerd, de kerk zelf is in deplorabele staat. De andere tekening biedt een uitzicht op de kerk van de zijde van de oostelijkste munitiebergplaats uit. Beide tekeningen gaven een inzicht in het boeiende dakenpatroon. Nieuwbouw in de omgeving van de kerk zal dit patroon niet mogen verstoren. (Tekeningen Heemschut) graf gen behuizing; een deel van dat liis staat er nog, maar zonder de onumentale Hoftoren, die in is gesloopt. Het is het oud huis van Woudrichem, het lofdgebouw is prachtig geres- &in°ureerc*' de bijgebouwen zijn g in vervallen staat. Een een- udig huis, dat kennelijk diende logeerverblijf tijdens reizeh :t klein gevolg. zijn ;blad lam king mbinli voor ;he lijk clü etrei is is den ;en t sta prijs f 2.89» ig is niet ."Woudrichem is tot in de jongste "lorie vesting gebleven, waarvan arsenaal, de munitiekelders en de iten woningen buiten dc vesting- ■ken getuigen. Buiten de vesting- •ken mocht immers slechts in hout Jden gebouwd om schootsveld vrij bW} louden! atzelfde Workum is onderwerp gorden van een uniek projekt: de auratie niet alleen van enige mo- ïenten of een stadswijk, maar van volledige vestingstad. Dat projekt zeker tien jaar in beslag nemen ie kosten zullen tegen de tien mil- zijn. hJJet projekt is mogelijk, omdat zidrichem een klein stadje is: 2700 a»ners. Maar het heeft in het zo- seizoen niet minder dat achtdui- jasten en het Woudrichemse rpeerterrein staat vol tenten en «vans. \jij hebben WOrkum bezocht onder eden PnS van Ton Koot, de secretaris de Bond Heemschut, welke bond dit projekt het initiatief nam, en de heer M. van Everdingen, lid de publiciteitscommissie van het ekt-Woudrichem. Woudrichem is het resultaat van jubileum-aktie ter gelegenheid de zestigste verjaardag van nschut", vertelde de heer Koot, zoals bekend is dat projekt inge- met de onthulling door prins 'het s van de gevelsteen in het Arse- t we#> onze eerste aankoop in Woudri- ïchts J1- Wij kochten het samen met de munitiekelders, die een prachti- ieuwe bestemming krijgen. Eén enmg dat net n te vei i. De r.T. h rderg een ig is die e-ver - mg in ïauwen zal waarschijnlijk voor opslag «order rricht, eding wijnen dienen, vesting bieden cwekerij." as is e.i ag ilaats aan s.at\ ag de andere kan aan een cham- ITRUM-STAD ludrichem moet na de gemeente herindeling van het .Land van een gemeente worden met al- ontwikkelingsmogelijkheden en inwonertal van acht tot tiendui- een centrum van lokale aktivi- en van toerisme, ontwikkeling in die richting is in niet altijd even gelukkige ma- ingezet. Midden in de stad ver- n een moderne school met plat Ver de H^n sierbetonnen gevels. Er kwam reugd ieente roonstraat met huizen, die in een uitbreidingsplan het mooi paspoo n doen, maar die binnen de ves- er 197^allen van Woudrichem niet horen. Winkeliers gaven hun het trj» puien en etalagevensters, die het spassen bij het karakter van hun uit de zestiende en zeventiende daterende huizen, is natuurlijk niet waar, dat de Heemschut alle huizen binnen e spoi 'eg; uin' ;vuilop aanlei isting Woudrichem in eigendom Kanal verworven en zelf de zaak port v cheeps gaat aanpakken. Daar- bestudheeft het Heemschut geen geld. tiet be projekt valt in twee delen uit legt de heer Koot uit, „de wijk de Waterpoort wordt gerestau reerd, de wijk rond de hervormde kerk wordt volledig vernieuwd." In dit miljoenenprojekt verleent de Bond Heemschut bemiddeling. Heem schut stelt huiseigenaren in staat te gen lage rente geld te lenen, Heem schut zorgt voor goéde architectuur. „Natuurlijk gaan we geen histori sche huizen bouwen!", zegt de heer Koot, „maar de architectuur van de vernieuwde wyk moet zodanig zjjn, dat het ritme van de stad niet wordt verstoord. De nieuw te bouwen hui zen mogen niet pretentieus, niet mo dieus worden. Er moet harmonie ko men tussen het oude en het nieuwe." Restauratie en vernieuwing zijn twee afzonderlijke begrippén. Het een heeft te maken met monumentenzorg, het andere met volkshuisvesting. „Er is bij volkshuisvesting een spe ciale pot voor dergelijk werk", vertelt de heer Koot, „door onwetendheid is daarvan maar heel weinig gebruikt, de laatste jaren niet meer dan één procent. Monumentenzorg is een rijksdienst, kan er zelf dus niet aan komen. Hier kan Heemschut met suc ces optreden. Voor tins komt het er op neer, dat elke gulden die een particu lier besteedt, een rijksdaalder wordt, want die gulden levert ƒ1,50 subsidie op! DAKENPATROON Heel belangrijk is het bestaande dakenplan. Dat moet bij vernieuwing volledig gehandhaafd blijven. Heem schut is géén monumentenzorg-in stantie. Het gaat Heemschut niet om monumenten maar om de woon- en leefomgeving. De Vereniging Hendrick de Keyser heeft twee panden in de Hoogstraat gekocht. Die worden helemaal geres taureerd. Zij dateren uit het prille begin van de zeventiende eeuw. Er staat een schuur naast, die een stuk achteraf ligt, tegen de vestingmuur aan. De eigenaar wil daar iets mee doen, wij helpen hem met de plan nen, er komt een muurtje, dat gelijk loopt met de oude rooilijn en dat het erf afsluit. Kijk, hierom gaat het bij Heem schut: niet het herstel of behoud van een monument zonder meer, want dat is een zaak van monumentenzorg. Maar mensen, die hier in een mooi gerestaureerd huis wonen, wonen straks in een omgeving die bij dat huis past. Zij krijgen uitzicht op an dere goed gerestaureerde huizen. Die omgeving is belangrijk." WAAROM JUIST WORKUM De reden om juist Woudrichem te kiezen? „Het is een beschermd stadsge zicht", verklaart de heer Koot, „het heeft beschermde wallen. Er zijn niet minder dan 36 monu menten en de hoofdreden: de ge meente wil graag, maar heeft geen geld. Heemschut kan de bronnen aanboren die geld leveren. Verder is Woudrichem niet zo groot dat het niet is te „behappen". De zaak is grotendeels in het sta dium van besprekingen en coördina tie werk. Het moet allemaal stukje voor stukje gebeuren. Natuurlijk zijn er zaken, die heel moeilijk liggen. Zo is er de hervormde kerk, waarvan de toren is gerestaureerd maar waarvan de kerk in een deplorabele staat ver keert Restauratie van de kerk op- zichzelf kost al miljoenen. Daar kun nen we tot nu toe niets aan doen en dat is jammer." DEN HAAG Het Comité „Nood klok Oost-Groningen" heeft gister avond in het perscentrum Nieuws poort in Den Haag de grote onenig heid die er tussen het Comité en de bestuurders van de streek bestaat naar buiten gebracht. De heren van het comité hebben, nadat ze gisteren een gesprek hadden met minister Geertsema kritiek la ten horen op de besturen in de streek. Het aantal burgemeesters (17) is te groot en de souplesse is te gering, zei de heer H. K. J. Oudendal. De streek heeft een keiharde leiding nodig zo betoogde hij. Maar van het bestuur gaat weinig uit. Mr. Toxopeus, nu commissaris van de koningin in Groningen heeft on langs gezegd dat nimmer een be stuurder uit Oost-Groningen bij hem is gekomen om over de problemen van de streek te praten, toen hij mi nister van binnenlandse zaken was. Ook bij de tegenwoordige minister van binnenlandse zaken, de heer Geertsema, is dat nog nooit geweest, zo was de vier heren gisteren geble ken. Minister Geertsema beloofde gis teren naar Gedeputeerde Staten van Groningen een brief te schrijven over de gemeentelijke herindeling van Oost-Gronin&en Een ander succes, aldus de leden van het Comité is dat we toegang hetfcen gekregen bij de minister van economische zaken. BOSKOOP De jaarlijkse brand- weerwedstrjjd tussen de brandweer korpsen uit de gemeenten Bodegra ven. Boskoop, Capelle a'd IJssel, Gouda, Moerkapelle, Moordrecht, Nieuwerkerk a'd IJssel, Reeuwijk, Waddinxveen en Zevenhulzen zal worden gehouden in de gemeente Gouda op zaterdag, 4 september. De algemene leiding van deze twin tigste ontmoeting berust dit jaar we derom bij de heer H. P. Mooiman, brandweercommandant in Velp. De wedstrijd begint om twee uur en eindigt om vijf uur, waarna de prijs uitreiking volgt. DE LIER „Dat heb ik wei eens op de televisie gezien, moe", zei de tienjarige Henk van Os uit De Lier zijn moeder toen deze hem hoogst verwonderd vroeg hoe hij mond op mond beade ming wist toe te passen, Henk heeft zijn anderhalf-jaar oude neefje Ronald van de verdrin kingsdood gered door het kind uit de sloot te halen en mond op mond beademing te verrichten. Behalve verwonderd Is mevrouw Van Os echter ook trots op haar zoon die de familie een ramp heeft be spaard. Kleine Ronald van Os, zo verteld ze, was met zijn vader en moeder bij ons op bezoek. Hij was met andere kinderen van de familie buiten aan het spelen. Wat er toen 's middags om ongeveer half één ge beurd is weet niemand precies, maar Ronald van achttien maanden zag kans om in een onbewaakt ogenblik in een sloot te lopen. Dat bemerkte even later tienjarige Henk die zich geen moment bedacht maar het kind uit het water trok na dat hij eerst naar de overkant was gezwommen om er bij te kunnen. Hij heeft toen de neus van de kleu ter dichtgeknepen en mond op mond beademd waardoor Ronald weer te kenen van leven begon te geven. Toen hij daarmee bezig was kwamen de ouders van Ronald aansnellen, die inmiddels door de kinderen waren gealarmeerd. De vader van Ronald nam het over van Henk totdat dr. J. E. Klop kwam die gewaarschuwd was door Henk z'n moeder. De arts heeft de kleuter op laten nemen in het St. Hippolytuszieken- huis in Delft. Ronald maakt het nu goed, dankzij Henk, die mond op mond beademing toepaste. - DEN HAAG Het beleid van het provinciale bestuur van Zuid- Holland ten aanzien van de tenten en caravans op niet specifieke kampeerplaatsen zal niet verscherpt, maar eerder versoepeld wor den. De conceptverordening voor caravans en tenten had aanvanke lijk de indruk gewekt van een verscherpt beeld. Gistermiddag in de commissievergadering voor milieubeheer, recreatie en natuurbe scherming gaf mr. H. B. Engelsman, lid van gedeputeerde staten, een nadere toelichting op de voorlopige ontwerpverordening. Hy stelde nadrukkelijk dat de presentatie van de nieuwe verordening niet juist was geweest, waardoor men de indruk had gekregen, dat er sprake zou zijn van een tegengaan van deze vormen van recreatie. vergelijking tot de caravan. GS heb ben weliswaar de tenten al in de con ceptverordening opgenomen, maar willen deze vorm van recreatie zo vrij mogelijk laten, tenzij de tenten concentratie in een bepaalde streek uit de hand dreigt te lopen. Luchtvervuiling in nek-aan-nek-race met industrie UTRECHT In de lucht boven Nederland wordt uit zwaveldioxide evenveel zwavelzuur gemaakt als in fabrieken op de grond: anderhalf miljoen ton per jaar. Dit volgens een ruwe schatting van ir. J. Verloop, chemisch technoloog bij de t.h. Delft, die wat rekensom metjes over het milieu heeft gemaakt. Het verschil is, dat het zwavelzuur uit de lucht overal waar het regent naar beneden komt, terwijl het zwa velzuur van de industrie in het alge meen binnenshuis voor iets nuttigs wordt gebruikt. Het verschil is ook dat het zwavel zuur uit de lucht, voordat het ge vormd is, door ons allen nog wat wordt in- en uitgeademd in de vorm van zwaveldioxidegas. Hoe dan ook, volgens de sommetjes van ir. Verloop gaat er jaarlijks een miljoen ton zwa veldioxide de lucht in, bijna een half miljoen ton nitreuze dampen, bij twee miljoen ton koolmonoxide, 06 miljoen ton koolwaterstoffen en 0,3 miljoen ton stof en roet. Een en ander trouwens maar voor 20 tot 30 procent toe te rekenen aan de industrie. Met auto's en kachels doen we er namelijk ook het een en ander aan. Henk van Os (10) wijst de plek aan waar hy ztfn anderhalf jaar oude neefje uit de sloot haalde om vervolgens de mond-op-mond beademing toe te passen. SLUISKIL In de drukbezochte vergadering die gisteravond in het Zeeuwsvlaamse Sluiskil werd gehou den. is een voorlopig werkcomité ge vormd om te protesteren tegen de per 1 januari a.s. door minister W. Drees jr. aangekondigde verhoging van 35 procent op de veertarieven over de Westerschelde. Ook de beroepsgoederenvervoer- dersorganisaties NOB en EVO hebben in een brief aan Gedeputeerde Staten van de provincie Zeeland geprotes teerd tegen de aangekondigde verho gingen van de tarieven op de Wester- scheldeveren met 35 procent. In de brief zeggen de organisaties dat de kostenontwikkeling in het be- roepsgoederenvervoer onrustbarend genoemd 'kan worden en dat de marktsituatie een volledige doorbere kening van de veerkosten nauwelijks haalbaar maakt. Ter illustratie van de nieuwe be leidsvorm gaf de heer Oosterkamp, hoofd van de provinciale planologi sche dienst, enkele voorbeelden. De plaatsing van één caravan bij een boerderij zal geen problemen ople veren, evenmin als de concentraties op gereglementeerde campings. De provincie zal echter speciaal te ma ken krijgen met de gevallen van ma ximaal vijf caravans per boerderij. De PPD heeft juist zich op deze gevallen geconcentreerd. Men gaat er van uit, dat dergelijke aantallen caravans alleen in speciale landschappen toegelaten mogen wor den. Binnen een straal van 10 kilo meter van grote steden moet alleen ruimte worden gelaten voor de dag recreatie en niet voor vaste staan plaatsen. Meer geschikt daarvoor T-IET prachtige dakenplan van het binnen de vestingwallen gelegen Oudhollandse stadje. Op de achtergrond de samenvloeiing van Maas en Waal, waaraan Woudrichem zijn strategische be tekenis ontleende. Een denkbeeldige horizontale lijn door de foto verdeelt de ves ting in twee projekten: het voor ste deel, rond de hervormde kerk, staat op de nominatie van volle dige vernieuwing. Nieuwbouw niet in "oude stijl", maar wel in harmonie met het oude. Aan de zijde van de rivier het tweede deel, dat voor restauratie in aanmerking komt. (Luchtfoto KLM-Aerocarto) zijn de streken gelegen tussen 20 en 30 kilometer vanaf de steden. De PPD denkt in dit verband o.a. aan gebieden bij Alphen aan den Rijn, Woerden, Bodegraven, een ge deelte van de Hoekse Waard en langs de Lek (uitgezonderd de uiter waarden). Ook op andere plaatsen in de provincie zijn misschien streken die hiervoor in aanmerking komen, maar daarover zal over enige tijd pas rapport worden utgebracht. Bin nen deze speciale zones zullen zonder veel moeite ontheffingen voor de plaatsing van caravans en tenten worden verleend, terwijl dit buiten die gebieden ook het geval kan zijn, maar dan incidenteel. Mr. Engelsman stelde voor om aan de conceptverordening een me morie van toelichting toe te voegen wanneer deze in de provinciale sta ten ter sprake zal komen, waarmee de commissie akkoord ging. Door enkele commissieleden werd gevraagd of de trekkende vakantie ganger door deze verordening niet wordt gedupeerd. De voorzitter deelde echter mee, dat daar geen sprake van zal zjjn, omdat de eige naar van een caravan of tent. wan neer deze op een verboden stuk ter rein staat, dc sommatie krijgt bin nen 14 dagen te verdwijnen. Daar na volgt er pas een schriftelijke ge lasting. zodat de trekkende vakantie ganger allang weer weg Is voordat men tot proces-verbaal overgaat. Ten aanzien van de tenten zal nog een onderscheid worden gemaakt in SCHEVENINGEN Slagzin nen zijn doorgaans niet stuk~te krijgen. Dit moet de piloot van het sportvliegtuigje gedacht heb ben toen hij wel bijzonder laag over het piratenschip Veronica heenvloog om de opvarenden een figuurlijk hart onder de riem te steken. De naaste toekomst van het zendschip wordt door dezelf de piloot ongewild in beeld ge bracht. De sleep met slagzin raakte te water en kon slechts met een uiterste krachtsinspan ning weer de lucht in getrokken worden. De discjockeys zullen unaniem tekenen voor dit „teken aan de wand?". laakwel Nieuw* r m.i.v. ;edeel' len af| ca. 14 istus 1! ;n Wel Kamervraag over PTT en inflatie DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid dr. ir. A. P. Oele (PvdA) heeft de ministers van verkeer en waterstaat, van economische zaken en van finan ciën schriftelijk gevraagd of zij de aangekondigde verhoging van de post- en telefoontarieven verenigbaar achten met de noodzaak van een ef fectieve inflatiebestrijding Het ka merlid wil ook van de bewindslieden weten of zij kunrfen meedelen wat de gevolgen zullen zijn voor het prijsin dexcijfer. De heer Oele wil verder weten waarom de posttarieven voor kleinge- bruikers twee maanden eerder dan die voor grootgebruikers zullen wor den verhoogd. Moet hieruit worden afgeleid, dat niet slechts bij de PTT en de regering, maar ook in de PTT- raad meer met de belangen van de grootgebruikers dan met die van de kleingebruikers wordt rekening ge houden, zo vraagt de heer Oele zich af. GOUDA De gemiddelde Gouwenaar wil een eengezins huis van het doorzontype in twee woonlagen met een schuin dak van 220 per maand. In dit huis moeten zich een huiskamer, drie of vier slaapkamers en als het eveTi kan een woonkeuken be vinden. Verder wenst men een badkamer of douche, één tot drie wastafels, één tot twee toiletten en een centrale ver warming. Deze gegevens blijken uit een wo ningmarkt onderzoek dat het Bouw centrum eind vorig jaar in Gouda (47.000 inwoners) heeft verricht. Het doel van het onderzoek was te kun nen beschikken over gegevens voor een gefundeerd woonbeleid Binnen een jaar kan in Gouda een woningbehoefte worden verwacht van 900. binnen vijf jaar van 3700. De vraag van verhuizende Gou wenaars richt zich in het bijzonder op vier-, vijf- en zeskamerwoningen met een huurprijs van 150 tot 200. van ƒ200 tot ƒ250 en hoger dan ƒ250 per maand. Wanneer men overweegt een woning te kopen dan variëren de prijzen tussen.de ƒ50.000 en ƒ70 000. Van de Goudse inwoners die willen gaan verhuizen wil 14 pet. in een zelfstandige bejaardenwoning, 2 pet. wil vestiging in een bejaardentehuis en 84 pet. wenst een woning geschikt voor een gezin. De nieuwkomers," die zich in Gouda gaan vestigen, vragen nagenoeg allen een woning voor het gezin. De over grote meerderheid van de verhuizers wenst een eengezinshuis, maar slechts driekwart van hen verwacht ook ooit een dergelijk huis te kunnen betrek ken. De voorkeur voor de plaats van het huis gaat uit naar een wijk met lage bebouwing (49 tot 64 pet.). 28 tot 45 pet. vindt echter een gemengde (hoge en lage) bebouwing noodzakelijk. De grote meerderheid van de onder vraagden acht een tuin onmisbaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5