Als de zon schijnt komen de mensen... Vrije Volk opj NDU-persen Glooiend park in de Hoornes MIDDENSTANDSDIPLOMA? HARINGVANGST VERPLAATST Strandexploitanten niet onverdeeld tevreden - Krantenfusie nu definitief Hollanders ZICH NAAR IERSE WATEREN Casino NETTE MEISJES voor inpakwerk FLINKE JONGEN voor de bakkerij Fa. H. van Tongeren In Nieuwe Kerk struikelde men over de draden ONDERWIJS-INSTITUUT „M.E.A.B." GEMEENTE ALKEF NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 25 AUGUSTUS II (Van een verslaggever) NOORD WIJK/KATWIJK Het va kantieseizoen is zo goed als afgelo pen. Een seizoen, waarover dege nen die er nauw bij betrokken zyn, niet al te best zijn te spre ken. Het betreft hier de horeca- sector, die veel te maken heeft met het strandleven, zowel in Noord- wijk als Katwijk. In Katwijk is men nóg minder goed te spreken dan in Koordwijk. Er wordt zonder meer over slechte maanden gesproken. De kwallen en het vuile water waren er mogelijk de oorzaak van. Mevrouw Lange van strandexploita- tiebedrijf Willy" vond het deze zomer in ieder geval stiller dan vo rig jaar. „Wij hebben hier toch al tijd al meer Hollanders dan Duit sers. maar 't leek wel of de mees te Hollanders naar het buitenland waren getrokken". Alle anti-recla me ten spijt, mevr. Lange („Ik doe dit werk al 32 jaar en nog altijd met plezier") meent dat de Noord zee nooit zo schoon is geweest als juist deze zomer. De publikaties over het vieze zeewater hebben toch blijkbaar wel hun invloed uit geoefend op het bezoek. In de bouwvakweek was het stiller dan ooit tevoren. Mevr. Lange werkt zelf aan de Zuidkant, haar zoon leidt Willy" aan de Noordzij de. Zijn vrouw zei ons, nog weinig over het afgelopen seizoen te kun nen zeggen. Tot 15 september moet de „tent" op het strand blijven staan. Misschien dat er nog wat goede weken komen, maar de ver wachtingen zijn schaars. „Op 't moment zou ik zeggen dat het dit keer iets slechter is dan vorig jaar", aldus mevr. Lange jr. De heer Kees van Duyn, compagnon van Fock de Best, ook één van de bekende strandexploitatiebedrijven in Katwijk, windt er geen doekjes om dat het dit jaar niet best is geweest. „Juli was leuk", aldus de heer Van Duyn. „maar door al die vakantiespreiding viel augustus in de soep. Er waren ook een stuk minder Duitsers." Eén van de belangrijkste oorzaken dat het strandbezoek minder was: de kwallenplaag. Over het zeewa ter zei de heer Van Duyn: „In die zeventien jaar dat ik hier zit, is de zee nooit zo schoon geweest als nu." Voor 't eerst werd dit jaar de moge lijkheid geschapen gratis té dou chen. Bij elke strandtent was hier voor gelegenheid. die zijn verstreken. De heer De Ruyter van „De Landbouw": „Het is volgens mij niet in de eerste plaats het schrijven over 't vuile zeewater dat er de oorzaak van is dat het bezoek misschien iets min der was dan vorig jaar. Voor mij is 't het weer. In juli scheen de zon en dat was voor ons een uitzonder lijk goede maand. Dat betekent dat, als de zon schijnt de mensen komen." Een ander bekend restaurant dat veel door strandbezoekers wordt bezocht is „De Vuurtoren". Exploi tant Oudendijk vindt dat er nu vooral meer jeugd was. „Wij krijgen een ander soort publiek, maar dat is al bekend in Noord- wijk. Het zou zeer bevorderlijk zijn als er een casino kwam. Al leen in de bollentijd was het iets drukker dan vorig jaar", aldus de heer Oudendijk. Het strand wordt stiller. De meeste vakantiegangers hebben het er op zitten en zijn vertrok ken. Nog maar enkelen kun nen van het mooie zomerweer genieten. Zoals deze charmante vrouw op het strand van Noord- wijk. ROTTERDAM De Perscombinatie, die De Volksrant en Het rooi uitgeeft en De Arbeiderspers, uitgeefster van Het Vrije Vo zullen een fusie aangaan. Deze perscombinatie zal in het Rott damse gebied gaan samenwerken met de Nederlandse Dagb Unie (NDU), die o.a. het Algemeen Dagblad en NRC-Handelsb verspreid. KATWIJK B. en W. gaven de Heidemaatschappij opdracht tot het opstellen van een plan voor de aan leg van een park langs de noordzijde van het Uitwateringskanaal. De parkstrook, die als sluitstuk van het plan Hoornespolder kan worden be schouwd, strekt zich uit over 'n af stand van ongeveer 1 km en is ge middeld 30 meter breed. Het park zal worden aangelegd op grond van het hoogheemraadschap Rijnland, dat de grond in huur aan de gemeente heeft gegeven. Het is de bedoeling uit de strook ongeveer 1 meter grond te ontgraven en deze waarschijnlijk naar Rijnsoe ver af te voeren. Verwacht wordt, dat hierdoor ongeveer 30.000 m3 zand zal vrijkomen. Met Rijnland is over eengekomen, dat hiervoor een ver goeding zal worden betaald van f 0,85 per m3. Door middel van glooiingen in het maaiveld zal het recreatiegebied een geaccidenteerd karakter krijgen. Over het gehele terrein zijn wan delpaden van 2 meter breedte gepro jecteerd, die vanuit de woonwijk ge makkelijk te bereiken zijn. De beplanting zal uitsluitend be staan uit bosplantsoen. De liefhebbers van de hengelsport krijgen gelegen heid om te vissen. Ten behoeve van de brandweer wordt een aantal waterwinplaatsen aangelegd. Omdat het recreatiegebied doorsneden wordt door de Biltlaan zullen doorgaande wandelaars de ge vaarlijke oversteek moeten maken. Daarom dient onder de Koningin Ju- lianabrug een eenvoudige houten noodbrug te worden aangebracht. Voor de aanleg van de groenstrook is in totaal een bedrag van f467.700 nodig. De heer J. de Nijs, exploitant van restaurant „De Zwaan" laat een ander geluid horen. Dat is begrij pelijk, omdat „De Zwaan" géén strandtent is in de gebruikelijke zin. „De Zwaan" is een „gewoon" restaurant dat toevallig op het strand staat en niet aan het eind van 't seizoen wordt afgebroken om later weer te worden opge bouwd. Men moet het hier dan ook vooral hebben van degenen die „een dagje uit rijden gaan en on derweg in dit geval „De Zwaan" een consumptie gebruiken". „Niet minder bezoekers dan vorig jaar. De reactie op het zeewater was uitstekend. Menig keer hoorde ik dat het schoner was dan vorige jaren". Opvallend was het wel dat er minder gezinnen met kinderen waren, meende de heer De Nijs. Vergeleken met zo'n jaar of vier geleden is het ook duidelijk dat de Hollanders een sterk overwicht krijgen. „Toen was het zo dat er meer Duitsers waren. De laatste jaren is daar een verandering in te bespeuren." De heer De Nijs dacht wel dat de strandexploitatiebedrijven niet zo tevreden zijn, en gelijk had hij. In Noordwijk blijkt men gematigd tevreden te zijn over de maanden Iedereen bleek veel meer te kunnen WARMOND Vanaf zaterdag 28 augustus is in 't Hoekje bij de Pomp het werk te zien van de dames van de hobbyclub. Deze groep dames is de afgelopen winter enthousiast bezig geweest met het vervaardigen van o.a. sieraden, wandkleden aardewerk, tassen, cein tuurs en allerlei andere sier- en ge bruiksvoorwerpen. De resultaten waren meestal zeer verrassend. Iedereen bleek veel meer te kunnen dan men aanvankelijk dacht. De expositie duurt l m 16 sept.; openingstijden elke dag 's avonds van 19.00 - 22.00, zondags van 12.00 - 22.00. IJMUIDEN/KATWIJK Maan dagavond verlieten veel schepen de vissershaven om aan de lange stoom te beginnen naar de wateren rond Ierland. In de loop van deze week volgen er meer. Voor deze schepen is de verplichte tijd van binnenliggen nog niet verstreken. Zoals bekend, is het de Nederland se schepen verboden op de Noordzee naar haring te vissen. De afgelopen week is er toch wel kuitzlckc haring binnengebracht en velen hebben van de laatste dag dat op de Noordzee kon worden gevist goed kunnen pro fiteren. Om de periode tot eind sep tember te overbruggen gaan de ha ringschepen vissen op die plaatsen, waar men in het verleden menige mooie vangst deed. Tot die visgronden behoren de wa teren bezuiden Ierland. De spanvis- sers die al jaren de haringvisserij rond de oostkust van Engeland met goed succes uitoefenden hebben ook de steven gericht naar de wateren Valkenburg krijgt een meisjeskoor VALKENBURG De chr. zang vereniging „Advendo" heeft het ini tiatief genomen om een meisjeskoor op te richten. Gedacht wordt aan de leeftijdsgroep van 12-17 jaar. Vele zanglustige meisjes hebben zich al opgegeven voor dit derde koor in Valkenburg, dat onder leiding zal staan van de jonge dirigent Peter Bontje uit Rijnsburg. De eerste repetitie wordt 30 augus tus van 19 tot 19.45 uur gehouden in het Dorpshuis. LISSERBROEK Eén van de oudste scholen in Haarlemmermeer is de openbare lagere school in Lisserbroek, Er zijn vijf klassen met in totaal 135 leerlingen. Drie zijn onderge bracht in het hoofdgebouw dat drie te kleine lokalen telt. De twee ove rige klassen zijn gehuisvest in een noodgebouw op het speelplein. B. en W. stellen de raad voor een krediet van 1.243.227 beschikbaar te stellen voor het stichten van een nieuwe zesklassige school. Ook wordt 547.600 gevraagd voor een gym- nastiekgebouw. rond Ierland. Hiervoor hebben vijf spannen een soort coöperatie ge vormd. van het produktsohap Vis en Visprodukten heeft men een garantie weten te krijgen van f 2000 per week per schip, terwijl bovendien nog eens f 3000 wordt betaald per reis. Dit laatste bedrag is bedoeld als tege moetkoming in de vervoerskosten. In de eerste aanleg had men ge zocht naar een mogelijkheid om de gevangen haring in een Ierse haven over te laden op een vrachtvaarder om zo naar Nederland te vervoeren. Het Ierse gouvernement staat dit niet toe. Men gaat nu met de gevan gen vis naar de Franse haven Brest en laadt daar de haring op vracht auto's. In feite doet men wat ook gebeurde bij het zgn. Liverpool-baai- project. Men spaart hiermee een dag uit en thuisvaren, zodat na elke reis twee visdagen meer kunnen worden be nut, dan wanneer men zelf niet het schip de vangst thuisbrengt. Voor de betrekkelijk kleine schepen is dat een reuze winst Een minder prettige onderbreking overkwam het span KW 167 en KW 190. Deze schepen vertrokken gelijk met de andere. Door 't uitvallen van de koppeling van de KW 167 moest na tien uur varen de reis worden onderbroken. KW 167 (rederij en haringhandel M. Parlevliet) heeft wel pech; vóór dit schip naar zee vertrok, had het al veertien dagen aan de kade gelegen voor reparatie aan de koppeling. Dat scheelt minstens twee reizen. Nu ls men wéér druk aan het repareren. E. Hollander nieuwe beheerder Keukenhof LISSE In de plaats van wijlen de heer P. van der Leede heeft graaf Van Lynden tot beheerder van het landgoed Keukenhof de heer E. Hollander benoemd, die al vele jaren voor de CHU zitting heeft in de gemeenteraad van Lisse. Na de fusie stichten de NDU en De Perscombinatie een nieuwe on derneming, waarin beiden voor vijf tig procent zullen deelnemen. De nieuwe onderneming zal uitgeefster worden van Het Vrije Volk. dat in en rond Rotterdam verspreid wordt. Deze mededelingen hebben de di recties van genoemde dagbladonder nemingen vanmorgen aan hun per- sonel gedaan. Reeds enige dagen \vas bekend dat een mammoet-fusie een ingrijpende reorganisatie in de krantenwereld tot gevolg zou heb ben. Cursuskreatief werken voor 4- en 5-jarigen ALPHEN De Stichting Buurt centrum Ridderveld (een naam die men beter vindt klinken dan Stich ting voor Sociaal en Cultureel Werk) heeft ook voor het seizoen 1971-1972 in de sectie Activiteiten weer van alles op touw gezet. Voor volwasse nen zullen op maandag- en dinsdag avond, steeds van 8-10 uur cursus sen pottenbakken worden gegeven. Dinsdagavond is er, op dezelfde tijd een cursus handvaardigheid met hout en metaal. Op de donderdagavonden 21 oktober, 4 en 18.november en 2 de cember en dan nog op 23 maart en 6 april worden cursusavonden ge- geven *in bloemschikken en verzor ging van kamerplanten. Op 9 en 23 september, 7 oktober, 3 en 17 februari, 2 maart en 20 april cursussen voor de tuinverzorging en op 11 september dit jaar is er een excursie naar een kwekerij. Op woensdagochtend van 9-11 uur worden kindercrèches georganiseerd tot 4 jaar, om moeders in de gelegen heid te stellen rustig te winkelen. Verder heeft men nog in voorberei ding een cursus emailleren, klusjes in en om het huis, gymnastiek en een baby-oppascentrale. Voor 6-16 jaar is een cursus kreatief werken in voor bereiding. Ook wil men film- en ont spanningsmiddagen organiseren. En dan nog een instuif, handenarbeid, gymnastiek en volksdansen. Er is zelfs een cursus kreatief werken voor kleuters van 4 en 5 jaar. Het Kasteel is de plaats voor al deze aktiviteiten. Voor direkt gevraagd Geen vakantiewerkers. NOORDSTRAAT KATWIJK AAN ZEE TEL. 01718-15544 Kom VANAVOND tussen 7 30 en 9 00 uur naar het jeugdhuis, Voorstraat 72, KATWIJK AAN ZEE, telefoon 12784 om inlichtingen over M.E.A.B.-'s ERKENDE MIDDENSTANDSCURSUSSEN (ex. 1972) TE KATWIJK AAN ZEE. U kunt zich daar ook opgeven voor de cursussen Duits en/of Engels (voor beginners en gevorderden). Mondelinge, telefonische en schriftelijke inlichtingen dagelijks bij HET BOLWERK VOOR UW BOLWERK HERENGRACHT 4 LEIDEN TELEFOON 30660 O.I.V. M. van der Horst Officiële - door het I.M.O. - erkende Middenstandsopleiding De lessen beginnen 8 sept, a.s.! c KATWIJK AAN ZEE „De Ver enigde Veluwse Koren" maakten, met de organist Wim van der Pan ne. de presentatrice en declamatri- ce Marianne Glashouwer, trompet tisten en de medezangers de laatste avond op-één-na ran de zomercon- certen Hoeveel en welke koren er verenigd waren, kwamen we niet te weten: wél, dat er 185 zangers meededen. De Nieuwe Kerk, die tienmaal zo veel zitplaatsen heeft, was geheel bezet.' Het was een heel bijzondere bijeen komst. De Evangelische Omroep was met groot materiaal aanwezig om de zang en het spel voor de televisie-in-kleur vast te leggen. Wie zich door de kerk naar voren begaf, kon over bossen draden struikelen. Felle schijnwerpers zet ten het koor in de zon; rijdende op name-apparaten draaiden in alle richtingen. Van half acht tot acht uur werd er veel en herhaaldelijk samen gezon gen: de psalmen 138, 47, 150 en ge zang 136. In 't begin was er een misverstand; de organist begon na melijk opgewekt ritmisch. Maar dat was niet de bedoeling. Het moest over en dan alle noten even lang. Ook de oude psalmberijming, de oude bijbelvertaling waren ka rakteristiek. De koren zongen geestelijke liederen zoals, op de bekende melodie uit Bachs cantate 147: „Grote God. laat ons u loven", „Geprezen zij des Heilands naam" en „Kroon Hem met gouden kroon". Er werd, onder leiding ran Marinus Brand- Officieel wordt in het corhmuni gezegd, dat de fusie Perscombina Arbeiderspers invloed zal hebben de in Rotterdam verschijnende ties van het Rotterdams Parool de Amsterdamse in landelijke ties van Het Vrije Volk. Aangenomen wordt, dat Het V Volk zich gaat concentreren in Rotterdamse Verspreidingsgebied Amsterdamse en andere edities halve de Arnhemse zouden dan Ja den afgestoten terwijl Het rooi zich dan in het Amsterda gebied groot zal maken. 'Mog zal dan het Rotterdamse P< verdwijnen. Het technische bedrijf van Vrije Volk in Rotterdam, dat jaar geleden werd gereorganisf' nadat de Amsterdamse kantendif' kcrij er in onder was gebri wordt waarschjjnljlk gesloten. De meerderheid van het graf ge personeel van Het Vrije Volk kunnen worden geplaatst bij NDU. De directies hebben laten ten dat voor ihet personeel van Vije Volk dat betrokken is bij Amsterdamse editie en bij de l0f delijke edities en voor het perso van het Rotterdams Parool in aantal gevallen sprake zal zijn afvloeiing. Tussen het Algemeen Dagblad; Het Vrije Volk in Rotterdam een commerciële samenwerking stand komen, waarbij met nhï()] wordt gedacht aan een combin or van advertentietarieven en voor ver mogelijk, één technische vaadiging van de gezamenlijk worven advertenties. |V( Ji g lt2 Ook Molenblok-Zui krijgt postagentschd KATWIJK B. en W. betrei het dat de P.T.T. voornemens is postkantoor in Katwijk aan den op te heffen en te vervangen een postagentschap. Van dit sti punt hebben zij reeds in 1968 i blijken, hetgeen zij nu nog hel herhaald. Overigens is dit een van bedrijfsbeleid der P.T.T., wai tegenover B. en W. de huurprijs j®ei het pand in de Rijnstraat f 2.89? 1 per jaar niet in het geding is "Pe bracht en vermoedelijk ook niet doorslaggevend belang is. In W.1J geval zien B. en W. geen reden gereduceerde huur in rekening^ brengen. Overigens menen B. en W. dat bedacht moet worden, dat met n in het geldverkeer zich grote vei deringen hebben voltrokken. Dé terne werkwijze van de P.T.T. h zodanige veranderingen onderg dat met minder personeel een tere snelheid in de afdoening is kregen. Van de 8 loketten, die kele jaren geleden nog in het j s kantoor aan de Voorstraat wei oi aangebracht, zijn er nog slechts in gebruik. Van een service-venje n dering kan door de omzetting in postagentschap dan ook nauwe" worden gesproken. Daar worden alle postale handelingen verricht, uitzondering van de aanbieding buitenlandse postpakketten en wissels. Omdat het de bedoeling is in Molenblok-Zuid nog ee.i ad schap te stichten, wordt de sen,a' van de P.T.T. groter in plaats kleiner. Aldus B. en W. aan raad. in? hc H< sen, goed en zuiver gezongen, zon der pretenties. Deze bijeenkomst, die niet als een concert, maar als een zangavond bedoeld was, leende zich overigens niet voor kritiek. Marianne Glashouwer sprak ook een bijbelgedeelte (Openbaring 21) en een gedicht uan Gerrit Achterberg. De gebroeders Brouwer bliezen vaar dig en gaaf de trompet, o.a. in „De heilige Stad" (die niet bezongen werd). Wim van der Panne was de vakkundig begeleider. Het eigenlijke optreden duurde drh kwartier. Gemeenteraad Katv KATWIJK Donderdag hl vergadert de raad. Agenda: VerAn van een bijdrage aan de Hfn Kunststichting voor de Jeugd aan inwoners dezer gemeente strekte culturele jeugdpaspocèn Verlenen van subsidie over 197(fall de Zwem- en Poloclub Katwijk: lenen van kredieten voor het tri van voorzieningen aan: a. het park „Nieuw-Zuid"; b. de spoi den aan de Helmbergweg; sportvelden in „De Kooltuin": ganisatie van de huisvuilopL dienst; krediet voor de aanlejpti een groenstrook langs de Kanai in de Hoornespolder; rapport v#( commissie ad hoe ter bestuc hee van de openbaarheid in het bet P een schetsplan voor de verbot en uitbreiding van het gemeent schadeloosstelling aan de he< sr Haasnoot wegens ontruiming v; perceel Zuidstraat 51 e; schad£g| stelling aan de heer C. Haasrto gens het pachtvrij maken vi perceel grond in Rijnsoever; aa van de panden Commandeursla 35 on 27 van mevrouw E. J. 1 g vliet-de Neef; aankoop van gre I opstallen Veereinde 17 van W B en H. Hartevelt; aankoop va 1 pand Liersteeg 17 van mevro i Zwet-van Duijn; van de p jjf Louwestraat 18a, 18b en 18c van Duijvenbode; van een grond van de Katwijksche Bou eeniging ten behoeve van de van een perkeerstrook aan sterstraat. I.v.m. machinale schoonmaakwei heden van de Ringsloot te NieuwJ ring, zal de Voorweg aldaar m.i.v.f dag 25 augustus a.s. in gedeelte! het (rijwiel)verkeer worden afg| De werkzaamheden zullen ca. 14 d beslag nemen. Roelofarendsveen, 23 augustus Burgemeester en Wetlj van Alkemade. De Burgemeester P. M. F. SMOLDERS I

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 4