zich op bezoek Djakarta maakt voor koninklijk 2 moderne theeglazen J SPDOost-Duitsland kan nu lid van VN worden Zes weken Spanje voor 158 gulden Het Kwartet talen Hotelboot krees aanvaring Ook EËG-commissie wil vroeger monetair beraad bona (RITAj Stabiel Scherpe veroordeling van Russisch machtsvertoon Tsji: de tijden zijn wel veranderd Breznjew op 23 september naar Tito Spandoeken in drie Bekentenis moord op uo. Diephuis f in' Leicllse Coolant Woensdag 25 augustus 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen dkantoor Leiden CHRISmiJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijs p. w. ƒ1,63, p. m.f 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendiénst bezorging 18.00—19.00 uur men dat koningin Juliana koninkljjke besluiten ondertekent. In tegenstelling tot Engeland is het in de Nederlandse wet mogelijk dat de vorstin ook tijdens een verblijf buitenslands koninklijke besluiten kan ondertekenen. In Engeland treedt een speciale regentschapsraad in functie, die koningin Elizabeth ver vangt wanneer zij buiten het land verblijft. Voor de organisatie van de perma nente verbinding die koningin Julia na moet hebben met de regering in Nederland is de directrice van het kabinet van de koningin, mej. mr. De Graaff, verantwoordelijk. Zij maakt in het gevolg van koningin en prins de hele reis mee. O KEULEN (DPA) Veertig Neder landse vakantiegangers kwamen met' de schrik vrij toen gistermorgen hun drijvend hotel de „Prinses Irene" op de Rijn ter hoogte van Keulen door nog onbekende oorzaak in aanvaring kwam met de Duitse tankboot „Nec- kar-tank 3". Volgens de politie raakte niemand van de vakantiegangers en beman ningsleden gewond. Beide schepen hebben hun 'reis kunnen voortzetten. werkbezoek" worden, dat drie of vier dagen zou duren. Een van de belangrijkste onder werpen van gesprek zullen de betrek kingen tussen Joegoslavië en China zijn. Moskou maakt zich ernstig be zorgd over een „anti-Sowjet bondge nootschap". dat China zou willen smeden op de Balkan tussen Joego slavië. Roemenië en Albanië. Verder zou Breznjew ook met Tito willen praten, over diens voorgenomen be zoek aan Amerika. Tito hoopt in ok- tober in Washington besprekingen te voeren met president Nixon van Amerika. O BRUSSEL De Europese Commis sie steunt het plan van de Benelux om al volgende week een vergadering van de ministers van financiën en buitenlandse zaken te beleggen om te trachten een gemeenschappelijk standpunt inzake de dollarcrisis te bereiken. Na de mislukte vergadering van vorige week in Brussel besloten de ministers van financiën om op 13 september weer bijeen te komen, maar maandag stelden de regerings leiders van België, Nederland en Luxemburg aan hun collega's van Frankrijk, West-Duitsland en Italië voor om al op 2 en 3 september de vergadering van de ministerraad te houden. De Westduitse minister van economische zaken en financiën Karl Schiller zou hiertoe bereid zijn. Frans Jozef Strauss, lid van de op-: positie in de Bondsdag wil zelfs een topconferentie van de zes regerings leiders van de EEG. Of Frankrijk echter op het Benelux-voorstel zal ingaan, is tijwfelachtig. Pompidou zou weinig voor een versnelde Euro pese activiteit voelen. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken I Ik geef op als I nieuweabonnee: ^naam: I ba'.aalt: O.per kwartaal par maand A'.sbeloningvoormijnaktiviteit Iontvangik2theeglazen. Denieuweabonneekrijgtonze I (krant veertiendagen gratis. Mijn naam BONN (UPI, Reuter. AP, DPA) Het akkoord dat de ambassa-. deurs van de Grote Vier over Berlijn hebben gesloten, zal het moge lijk maken dat Oost-Duitsland lid wordt van de Verenigde Naties. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden De leider van de fraktie van de sociaal-democraten in de Westduitse Bondsdag. Herbert Wehner, heeft dit gisteren verklaard in een vraagge sprek voor de Zweedse televisie. Wehner is met vakantie in Zweden. De fraktieleider van de grootste re geringspartij van de Westduitse coa litie hoopte, dat Oost-Duitsland vol gend jaar al naast West-Duitsland lid zou kunnen worden van de VN. Weh ner zei verder, dat nu voor het eerst sinds de tweede wereldoorlog de rechten van de Berlijners zijn vastge legd. Hij onthulde niet de details van het akkoord, maar volgens hem was liet resultaat van de besprekingen iets waarnaar de Westduitse socialis ten altijd hadden gestreefd. MOEILIJK Hij waarschuwde voor al te veel enthousiasme. Volgens hem zal het nog heel moeilijk worden om het ak koord in de praktijk te laten werken, omdat Oost- en West-Duitsland voor de uitwerking er van om de tafel moeten gaan zitten, samen met verte genwoordigers van het Westberlijnse stadsbestuur Ook Bondskanselier Willy Brandt heeft gisteren in een eerste reactie op het akkoord gezegd, dat de volgende stap niet gemakkelijk zal zijn. Hij verwachtte moeilijke besprekingen met de Oostduitsers. Over het akkoord over Berlijn zei Brandt, dat het een belangrijk tus sentijds resultaat is van de politiek van zijn regering. De Bondsregering heeft gisteren uitvoerig gesproken over het akkoord van de Grote Vier. De Russische ambassadeur in Oost- Duitsland Abrassimow, heeft gisteren de partijleider van dat land. Honec- ker op de hoogte gesteld van de over eenkomst die hij met zijn Westerse collega's heeft bereikt over Berlijn. Volgens het Oostduitse persbureau ADN hebben Abrassimow en Honec- ker volledige overeenstemming over deze kwestie bereikt. De D.D.R liet later weten, dat de Russische ambas sadeur de Oostduitse belangen goed had behartigd. Oost-Duitsland zou het akkoord graag uitvoeren. CONCESSIES De Westduitse christen-democraten hebben zich nogal gereserveerd geuit over het akkoord. Rainer Barzel, fraktieleider van de CDU in de Bondsdag meende dat de regering van Brandt nieuwe concessies aan de Russen heeft gedaan. En Franz-Josef Strauss, leider van de CSU meende dat het akkoord mi nimale concessies van de Russen be vatte. Hij vond het vooral onbevredi gend, dat „de gevangenisdeuren niet open zullen gaan voor de Oostduit sers." .Een woordvoerder van president Nixon liet weten dat de Amerikaanse regering het akkoord over Berlijn een bemoedigende stap vindt op weg naar vermindering van de spanning in Europa. De Oosteuropese kranten schreven gisteren, dat nu de weg naar een Europese veiligheidsconferentie ge plaveid was. Moskou dringt al drie i->ar aan op het houden van zo'n con ferentie. Hoge ambten zijn als rotstop pen: Alleen vogels en kruipende dieren kunnen ze bereiken. DE SAUSSURE Jullie hebben me een *ent voor m'n verjaardaq beloofd, daar om heb ik er vast een paar op zicht laten komen. DEN BILT Een hogedrukge- bied, waarvan de kern boven de Oostzee lag, veroorzaakte bij ons mooi weer. Het gebied trekt zich nu terug naar Rusland, terwijl boven de Golf van Biscaje en het Iberisch schiereiland de druk laag blijft. Voor onze omgeving betekent dit een windruiming naar zuid oost, maar overigens zijn er voor morgen geen veranderingen te wachten. STRAND WEEB De laatste van een serie sto ringen trekt met regen naar het zuiden weg. Morgen droog met meer zon en een matige noord oosten wind. Temperatuur 19 a 20 graden, zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Een hogedruk- gebied bij Zweden krijgt meer in vloed met zonniger weer. Barometerstand: heden 10 uur 76,4 cm (1018 millibar), stabiel. Zon en maan 26 augustus: zon op 5.41, onder 19.42; maan op 11.55, onder 20.51, 29 aug. E K. Hoog water Hoog water, 26 augustus: Rot terdam le getij 7.38, 2e getij 19.35; Scheveningen 5.49 - 18.08; Vlissingen 4.48 - 17.00; Haring vliet a. d. Zeezijde 6.25 - 18.41. :hin a steunt balkan aankomst op de luchthaven koningin Julitina en prins hard verwelkomd door prins Niwad, voorzitter van de Links op de achter minister SchmelZer van buitenlandse zaken. PEKING, BOEKAREST (Reu- ter, UPI) China heeft de Sow jet-Unie er van beschuldigd spanning op de Balkan te ver oorzaken en heeft opnieuw steun toegezegd aan Roemenië. Tijdens een receptie op de Roe meense ambassade in Peking zei waarnemend minister van buiten landse zaken, Tsji Peng-fei, maan dagavond: „De laatste tijd hebben zij, die een politiek van hegemonie voe ren, spanning geschapen op de Bal kan. Zy hebben herhaaldelijk militai re manoeuvres gehouden, om op die manier hun macht te tonen en druk uit te oefenen op andere landen in een wilde poging hun uiteindelijke doel te bereiken". „Dc tijden zijn echter veranderd", aldus dc Chinese minister. Landen willen onafhankelijkheid, naties wil len bevrijding en volken willen re volutie". Hij voegde er aan toe dat „de Roemeense kameraden" zich bij de opbouw en verdediging van hun land verzekerd kunnen weten van dc vast beraden steun' van het Chinese volk. Minister Tsji merkte dreigend aan het adres van de Sowjet-Unie op: „Dc wandaden van elke vorm van impcralisme kunnen de volken van de verschillende landen slechts aan sporen tot nog groter verzet en zullen de vernietiging van het imperialisme slechts verhaasten". BELGRADO (UPI) Dc partijlei der van de Sowjet-Unic. Leonid Breznjew. zal op 23 september in Belgrado aankomen voor zijn eerste officiële bezoek aan Joegoslavië. Vol gens goed ingelichte kringen in de Joegoslavische hoofdstad zal het be zoek op 11 september officieel worden aangekondigd. Het zou een „druk Van een onzer verslaggevers Van een verslaggever SN BOER De 21-jarige J. van lit Ten Boer, die maandag in Lburg werd gearresteerd in ver- 1 met de moord cq doodslag op de arige ds. W. R. Diephuis, heeft iren bekend een aandeel te heb- gehad in dit misdrijf. andere (evenoude) verdachte, L. s nog niet gehoord. Dit zal van- plaatsvinden. Het was gister- ïd zodoende nog niet mogelijk er aandeel precies vast te stellen, s de politie is gebleken dat liet motief roof Aangenomen wordt dat tevoren de opzet bestond ds. Diephuis te n. Dit is waarschijnlijk gebeurd in paniekreactie. is geen geld gestolen. De da- si hebben wel de portefeuille ge- maar dachten dat die leeg was. BANGKOK Koningin Juliana en prins Bernhard zijn gister morgen voor een particulier bezoek in Bangkok aangekomen. Zij blijven daar twee dagen; morgenochtend zal een vliegtuig hen naar Djakarta brengen. Op de luchthaven van de Thaise hoofdstad werd het koninklijk paar verwelkomd door prins Dani Nivat die de koning vertegenwoordigde, de minister zonder portefeuille namens de regering van Thailand en de Ne derlandse ambassadeur, mr. W. Thorn Leeson. Het enige officiële punt op het pro gramma is een lunch met het konink lijk paar van Thailand, vanmiddag. Verder is de koningin van plan om een aantal tempels te bezoeken en te gaan winkelen in Bangkok. Het koninklijk paar logeert in het Minder dan een koopje ai Bai an een onzer verslaggevers HIPHOL Wie er de tijd >r heeft, kan binnenkort voor ider dan een koopje naar nje: 43 dagen onder de lanse zon in een éénkamer- artement voor een bedrag van 8, exclusief maaltijden. rtour Nespanda, het reisbureau deze zoals het in het pas versche- programma heet, „extra voordeli- overwinteringsreizen" aanbiedt. hiermee op het stijgend aantal arden, dat in de winter de zuide- zon opzoekt. KLIP OMZEILD van een voorschrift van geldt voor bestemming Malaga, waaronder Torremolinos, Fuengirola en vallen, (waarop Airtour Ne- zich in zijn overwinteringsrei- richt). een minimumprijs van Deze financiële klip omzeilt echter door de „overwinteraars" het eventuele verschil in prijs te laten kopen, reisbedrag van 158 geldt ove- alleen voor de periode van 28 tot 9 december, een datum niet kan worden afgeweken, is het reisbureau toch altijd vele malen goedkoper dan een overwinteringsreis, die naar grote paleis aan de oever van de Chao Phya, de vroegere residentie van de Thaise vorsten. Het wordt nu gebruikt als gastenverlijf en voor grote ontvangsten. De minister van buitenlandse za ken, Schmelzer, en 22 hof- en rege ringsfunctionarissen vergezellen ko ningin en prins op hun reis. Daklozen dezelfde bestemming en in het zelfde appartement 416.50 kost. Het verschil tussen de gewone en de nu aangeboden reizen ligt in de data en de besprekingsduur: Bij de gewone overwinteringsreizen be spreekt men twee of drie weken vast, terwijl daar naar believen iedere keer weer een week aan vast ge knoopt kan worden. VASTE DATUMS Bovendien heeft men de keus uit verschillende vertrekdata. Dit is bij deze voordelige reizen niet mogelijk: er zijn vaste data, waarvan niet kan worden afgeweken en het apparte ment wordt direct voor zes weken achtereen gereserveerd. Airtour Nespanda, dat deel uit maakt van de reis- en toerismegroep van de Nederlandse Scheepvaart Unie en de Nederlandse Spoorwegen, gooit hiermee een forse knuppel in het hoenderhok van de vaderlandse reiswereld, die toch al een flinke ver rassing te verwerken kreeg, toen vo rige week een aantal Nederlandse reisbureaus, verenigd in de Vliegu- me. bekend maakte, dat zij van 17 oktober tot 4 januari korte, volledig verzorgde vliegreizen zal uitvoeren voor minder dan 200. Voor eenzelfde bedrag kan rr.en nu zes weken onder diezelfde Spaanse zon blijven, alleen zal men die zes weken dan wel voor zichzelf moeten zorgen. Intussen maakt Djakarta zich op voor het komend bezoek. De Indone sische kranten hebben gisteren niet alleen statiefoto's van koningin Julia na en prins Bernhard gepubliceerd, maar ook foto's waarop was te zien hoe de veiligheidsautoriteiten van Djakarta de talloze daklozen langs de wegen verwijderen. De „Indonesia Raya" meldde hierbij dat deze acties plaatsvonden in verband met het staatsbezoek. Een tocht langs de route die de ko ninklijke gasten donderdag zullen maken van het vliegveld Kemajoeran naar het Merdekkaplein leerde giste ren inderdaad dat alles geprobeerd wordt om de stad zo gunstig mogelijk te tonen. Militairen en politiemannen hielden zich bezig met het verwijde ren van de duizenden „betjars" (fiets taxi's) die doorgaans hun standplaats hebben langs de route. Spandoeken Verder worden lantaarnpalen en trotoirbanden wit gekalkt, gaten in de weg worden gerepareerd en gras wordt gemaaid. Ook verschenen de eerste spandQe- ken in Djakarta. Rond het enorme Merdekkaplein hingen doeken waar op koningin en prins in het Neder lands. Indonesisch en Engels werden begroet. Nederlandse vlaggen waren er niet te ontdekken, Indonesische des te meer Op het gloeiend hete beton van het vliegveld Kemajoeran oefende giste ren een bataljon dat de erewacht gaat vormen en een militaire kapel die de volksliederen zal spelen. Koerier? Tijdens de reis naar Indonesië zal koningin Juliana geen minuut versto ken blijven van informatie uit Neder land. Via een satelliet zal door een prioriteitssysteem vrijwel onmiddel lijk contact mogelijk zijn tussen de regering in Den Haag en koningin Juliana. Speciale koeriers zullen dagelijks de koningin voorzien van regerings documenten, waarvan men in Den Haag meent dat zij deze moet hebben gelezen of getekend. Het zal dan ook tijdens de reis in Indonesië voorko- lioe ze ook haar best deeddeze Japanse dame slaagde er maar niet in dc Riekermolen langs de Amstel bij het Kalfje op de gevoelige plaat vast ie leggen. Geen wonderwant er zat geen film in haar (grootbeeld)-camera. Het toestel is een bijzonder grote imitatie van de Asahi Pentex

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1