^ENTING TEGEN RODE HOND BEPLEIT legionale woonwagencentra vergroten het isolement oveelste ruzie i c olleg e van en w Groningen Berlijn was centrum crisis Tip over moord Bastiaan Bloemeiia levert niets op DVISEUR VAN CRM ERKENT: Wiegel (VVD) arschuwt andere geringspartijen Bonn wil eerder EEG-overleg VRIENDELIJK VERZOEK abonnementsgeld uitsluitend volgt te gireren: per automatische giro als een machtiging daartoe heeft geven (zo'n machtiging sturen op verzoek gaarne toe); I of door gebruikmaking van acceptgirokaart, die wij toe- len aan alle maand- en kwar- pbonnees, die niet automatisch ren. i UTRECHT ,.We hebben heilig geloofd in regionale centra, maar de ervaring heeft geleerd, dat ze averechts hebben gewerkt. Ze hebben het isolement van dé woonwagenbevolking niet verkleind maar juist vergroot. Bovendien zijn de onderwijsproblemen er niet mee opgelost". Dit erkende de heer P. de Vries, adjunct-directeur van het Landelijk Katholiek Woonwagenwerk, gisteren na afloop van een vergadering in U- trecht waarop de vereniging zich met 35 woonwagenwerkers uit het gehele land heeft beraden op de problemen van de laatste tijd. De heer De Vries had destijds een belangrijk aandeel in het advies aan de minister van crm, regionale woonwagencentra in li een onzer verslaggevers tONINGEN Opnieuw is fibel in het college van b. r. van Groningen. De wet- ers zijn met ruzie uit el- gegaan en zijn van plan as weer met elkaar over be- hgszaken te praten als de ye burgemeester, de heer H. (uiter, aan het werk is ge waag zullen de ruziënde wet- f-s overleggen of ze nu de 6 is uitgelekt alsnog een ver- g zullen uitgeven. Ook deze jaat het om een eenmans-stand- fvan wethouder drs. Max van lerg tegenover de rest van het Aangenomen mag worden dat dit geval vooral de wethouders en Berg (PvdA) en Von Meyen-, jProt.chr.) zijn die tegenover el- itaan. Deheer Von Meyenfeldt »t hem de andere wethouders de tarieven van het openbaar ff verhogen om g.s. en het rijk tceplable begroting aan te bie- Irwijl wethouder Van den Berg (t hiermee akkoord te gaan. (e. 18 miljoen gulden tekort die 1972 dreigt te ontstaan zou tien tl uit de verhogingen kunnen n gedekt en drie miljoen zal la bezuinigingen kur.nen wor- espaard. De rest wil men als lling van het rijk vragen (vijf E houder Van den Berg wil daar- p andere tarieven en belastin- jrhogen, waaronder die van de rmeters en van de elektriciteit iGroningen gemiddeld lager ligt i de rest van Nederland. De jders wilden geen commentaar Ize parlementsredactie HAAG Ook het zich niet en achten aan bepaalde details 1 regeerakkoord vindt de WD d met de afspraken en is voor fale partij onaanvaardbaar. ■VD-fractieleider in de Tweede de heer B. Wiegel, laat deze |ke waarschuwing horen aan fes van de vier andere rege- rtijen. ft partijblad Vrijheid en De- e van deze week schrijft hij I regeerakkoord naar de letter Zlorden gevolgd, maar dat het |Êt bij kan blijven. De liberale eider acht de geest van het I nog belangrijker en daarom [onderling vertrouwen komen. Wiegel wil daarom een diep- [ttverleg tussen de vijf fractic- ers van de regeringspartijen sjtt in het najaar moet geheu- Wiegel lanceert deze waar- nadat de VVD tijdens het ver de regeringsverklaring de ■ekfl -president erop had gewezen i wat de inflatiecorrectie be- iet mocht worden afgeweken Da regeerakkoord. Premier Bies- raar<had er toen op gewezen dat te lig van het akkoord alleen igelijk is na goed overleg, tter geven, vooruitlopend op het gesprek van vanmorgen. De ruzie komt vlak nadat het ge harrewar een beetje leek te zijn ge luwd. Wethouder Van den Berg nam al enkele malen een „LOlostand<»u-t" in op het gebied van stedsbouw en cul. 'ur waar hij de andere wethou ders en een deel van de ruac tege. - over ;zlch vond. Met nam'* vanuit de christelijke fractie werd de nieuw- linkse wethouder aangevallen. het leven te roepen. Nu staat hij daar niet meer achter. Geen idee Het Landelijk Katholiek Woonwa genwerk. wil nu dat de woonwagen^ wet zo gewijzigd wordt, dat dwin gend wordt bepaald, dat overal in het land kleine woonwagenkampen met goede voorzieningen komen. Mr. L. S. J. Buis. de directeur van het Katho liek Woonwagenwerk had gisteren echter geen idee hoe de wet precies veranderd zou moeten worden en in hoeverre van regionale kampen naar plaatselijke kampen teruggegaan moet worden. Hij wil, dat hiervoor overleg met de woonwagenbewoners en het Ministerie van crm tot stand komt en hij wacht met ongeduld op een antwoord van het Ministerie van crm op een verzoek van het Katho liek Woonwagenwerk een onderzoek in te stellen. Goedkoper Vorig jaar november is dit onder zoek gevraagd maar er is nog altijd niets gebeurd. ,.Een onderzoek is goedkoper dan één Zierikzee", zei ad- iunct-directeur P. de Vries van het Katholiek Woonwagenwerk Hoewel de directie van het Katholiek Woon wagenwerk tijdens de persconferentie in hoofdzaak uitmuntte in het zo vaag mogelijk formuleren van haar !n"'chten (zoals het vaststellen dat het overheidsbeleid meer genuan ceerd moet worden) hebben veel maatschappelijke werkers duidelijker ideeën over dp huidige situatie van de woonwagenbewoners. Zelfs aan de akties van het ver- UTRECHT Het vermoeden dat de 22-jarige Theo J. K. H. uit Finsterwolde mogelijk de dader zou zijn van de moord op Bastiaan Bloemena uit Amster dam, is niet bewaarheid. Na gistermiddag urenlang te zijn gehoord door kolonel De Beaufort, districtshoofd van de rijkspolitie in De Bilt, mocht hij gisteravond tegen half negen als vrij man het politiebu reau van Mijdrecht verlaten. De recherche kreeg vrijdag een tip, die sterke vermoedens deed ontstaan dat Theo H. meer van de zaak zou weten. Verdachte leidt sinds eind vo rig jaar een zwervend bestaan en verblijft vaak in Amsterdam. Hij is in het verleden dikwijls met de poli tie in aanraking geweest. Het opsporingsbericht, dat de poli tie in het weekend tegen hem uit vaardigde. leidde ertoe dat verdachte zich maandagochtend zelf meldde. Hij stapte omstreeks tien uur zwaaiend met een krant het politiebureau in Amersfoort binnen uitroepend: „Ik heb gelezen dat ik gezocht wordt. Hier ben ik dan. Wat heeft dit alle maal te betekenen? Dat zou ik wel eens haarfijn willen weten". Er lag een voorlopig arrestatiebevel op hem te wachten, waarvan echter geen gebruik is gemaakt. H. ging vrijwillig mee naar het politiebureau in Mijdrecht. „Het verhoor heeft niets opgeleverd. Wij weten nu alleen dat we deze man als dader kunnen uit schakelen. En dat is misschien wel een winstpunt" was gisteravond de reactie van de rijkspolitie in Mij drecht. Het aantal tips voor de moord blijft binnenstromen. Er zijn er nu al drie honderd, waarvan slechts de helft is nagetrokken. Een team van veertig rechercheurs is dagelijks bezig met de zaak. branden van woonwagens zien zij een positieve kant. Zij beschouwen die agressie als een symptoom van de on vrede van de woonwagenbewoners met de huidige situatie, waarin zij gediscrimineerd worden. Wanneer die agressie gekanaliseerd wordt, kan er een aktie van woonwagenbewoners ontstaan ,die samen met de akties die er al door een groep woonwagenbe woners gevoerd worden, kan leiden tot wijziging of' afschaffing van de huidige woonwagenwet. DEN HAAG. BONN (AP) De Westduitse regering is bereid het EEG-oveHeg over de economische en monetaire situatie eerder te houden dan 13 september, de datum die was afgesproken na afloop van het on langs mislukte overleg in Brussel. Zoals gemeld, heeft de Benelux be sloten in de monetaire kwestie één lijn te trekken, waarbij onder meer de Nederlandse minister van finan ciën, Nelissen, liet weten de 13e sep tember „veel te laat" te achten voor hernieuwd overleg. Zijn opmerking stoelde hij op het feit, dat vooral op het agrarische gebied grote moeilijk heden binnen de EEG kunnen ont staan. wanneer niet snel een oplos sing wordt gevonden om het monetai re evenwicht (en de daarmee samen hangende „Europese rekeneenheid") te herstellen. De Westduitse regeringswoordvoer der Riidiger von Wechmar verklaarde gisteren in Bonn. dat zijn regering ..bereid is deel te nemen aan een nieuwe poging om een gezamenlijk EEG-standpunf ever de monetaire si tuatie te bepalen. ..De Benelux-lan- den", zo zei hij, .hebben een tweede conferentie voorgesteld die op 2 en 3 sentember in Brussel zou moeten worden gehouden". Afgolreid ven drie NCW-inedewerkers Van onze sociaal-economische redac tie DEN HAAG Ten kantore van het Nederlands Christelijk Werkge versverbond is gistermiddag een drukke receptie gehouden, waarop afscheid werd genomen van drie me dewerkers van het NCW: drs. H. H. de K'erk. drs. F P J. M. Sweens en mr. W. J. Noobroeckx. Drs De Klerk is benoemd tot ad junct-directeur van de NV Emba drs. Sweens is thans medewerker van de directie sociaal beleid van VNU en mr. Noobroeckx trad in dienst van de gemeente Eindhoven als hoofd van de afdeling economische zaken. Vele relaties van het NCW. ook uit kr«"gen van vakbewem? en over heid. kwamen het drietal de hand drukken. Een delegatie van tien Kamerleden is gistermorgen naar Paramaribo vertrokken. De gevolmachtigd minis ter voor Suriname deed de parle mentsleden uitgeleide, v.l.n.r. de heer Mommersteeg (KVP), mejuffrouw van Leeuwen (ARP), en de heer De Goede (D'66) in gesprek met minister Polanen. Na afloop van de succesvolle bespre kingen tussen de Grote Vier over de slepende kwestie Berlijn, toonden de vier onderhandelaars zich zichtbaar tevreden. Van links naar rechts de ambassadeurs Pjotr Abrassimo w (Rusland), Kenneth Rush (VS), Sir Roger Jackling (Engeland) en Jean Sauvagnargues (Frankrijk). BERLIJN (ANP) De oor sprong van de moeilijkheden rond Berlijn lag in de verschil lende overeenkomsten, die door de Grote Vier tijdens en vlak na de tweede wereldoorlog werden gesloten. Met name werd in een protokol van 12 september 1944 bepaald, dat Duitsland verdeeld zou worden in drie (na deel neming van Frankrijk: vier) bezettingszones en dat Berlijn gezamenlijk door de geallieerde troepen zou worden bezet. Een overeenkomst over de verbindin gen tussen Berlijn en de Weste lijke bezettingszones werd toen niet gesloten. Door de geallieerde controleraad, die het bestuur van Duitsland coördineerde, werden verscheidene regelingen getrof fen, waarvan met name die over de drie luchtcorridors tussen Berlijn en de tegenwoordige Duitse Bondsrepubliek nog steeds worden toegepast. In de oorspronkelijke conceptie van de geallieerden zou Berlijn weer de hoofdstad worden van Duitsland, na dat alle restanten van het naziregime verdwenen zouden zijn en een vre desverdrag met Duitsland gesloten zou kunnen worden. Maar de geallieerde samenwerking bleek al spoedig na het einde van de gevechtshandelingen allesbehalve soepel te verlopen. De Sowjet-Unie en de Westelijke Drie brachten in de onderscheiden bezettingszones een verschillende maatschappelijke, eco- mische en politieke ontwikkeling op gang. BREUK De totale breuk in de samenwer king manifesteerde zich bijzonder schril in de Berlijnse blokkade, die 24 juni 1948 compleet was en resul teerde in de „luchtbrug" naar Berlijn op 26 juni 1948. De poging van de Sowjet-Unie om door de blokkade een einde te maken aan de Vier-Mogendheden-status van Berlijn mislukte aldus en op 4 mei 1949 leidden de besprekingen tussen Jessup en Malik (resp. de vertegen woordiger van de VS en de Sowjet- Unie bij de VN) tot een overeen komst, waarbij op 12 mei 1949 de blokkade werd opgeheven. Hiermee werden de Westelijke rechten op de toegang tot Berlijn, zoals die voor de blokkade bestonden, door de Sowjet- Unie erkend. Na de blokkade ging de ontwikke ling van een verdeeld Duitsland on verminderd door. Op 23 mei 1949 werd de grondwet van de Bondsrepu bliek van kracht. Op 7 oktober van hetzelfde jaar trad de grondwet van de DDR in werking. De definitieve bestuurlijke scheiding tussen Oost en West-Berlijn had haar beslag al •gekregen op 30 november 1948, toen in het oostelijk stadsdeel een afzon derlijke vergadering van het stads- parlement werd gehouden, waaraan alleen leden van de Socialistische Eenheidspartij (overwegend commu nistisch) deelnamen en een voorlopig democratisch stadsbestuur werd ge vormd. Volgens de grondwet van de Bondsrepubliek behoort Berlijn als an een verslaggever ECHT Willen wij in id voorkomen dat enkele len kinderen per jaar ge worden met misvormin- augf1 gevolge van rode hond, gus lien we op grote schaal ^^lachtsrijpe vrouwen en moeten gaan immunise- NU grot IGI1 en v te te mening geeft dr. J. Huis- |oofd van de afdeling in fectieziekten van de GG en in Rotterdam, in het maandblad van het Groene Kruis. „Gezond heidszorg". Op ichzelf is rode hond ("rubella") een onschuldige ziekte. De ziekte kan echter gevaarlijk worden als een zwangere vrouw ermee wordt besmet, doordat rode hond in veel gevallen zeker bij infectie in de eerste vier maanden van de zwangerschap af wijkingen veroorzaakt bij het nog on geboren kind. De „rode hond werkgroep" die zich met de preventie in Nederland bezig houdt, zorgt ervoor dat zwangere vrouwen die contact gehad hebben met een rode hond-patiënt, gamma- globuline krijgen, vervaardigd uit bloed van mensen die antistoffen te gen "rubella" hebben. Over de waar de hiervan zijn de meningen nog ver deeld. Dr. Huisman betreurt dat. want volgens hem blijkt uit de talrijke Nederlandse gegevens wel degelijk een zeer gunstig effect. De methode die in ons land wordt toegepast is natuurlijk niet water dicht, omdat niet alle vrouwen weten dat zé aan infectie door een rubella- patiënt zijn blootgesteld. Vandaar dat dr. Huisman er voorstander van is, geslachtsrijpe vrouwen en meisjes in te enten Het verzwakte levende rode hond-vaccin is sinds kort ook in Ne derland verkrijgbaar. Het kan niet worden toegediend tijdens een be staande zwangerschap omdat het dan gevaar zou opleveren voor de vrucht, maar verder zijn er geen complicaties van bekend, behalve het ..ongemak" van een tijdelijke zwelling van enke le gewrichten. In Zwitserland is men er al toe overgegaan, meisjes in de laatste klas van het lager onderwijs in te enten. Dr Huisman stelt, dat bij hel aan wijzen van voorkeursgroepen speciale aandacht nodig is voor vrouwen die beroepen uitoefenen waarin zij meer dan andere vrouwen aan besmetting met het rode hond-virus kunnen worden blootgesteld, zoals bijvoor beeld onderwijzer essen en verpleeg sters op kinderafdelingen van zieken huizen. deelstaat tot de Bondsrepubliek. Door een voorbehoud van de Westelijke Drie kon 'deze bepaling echter niet van kracht worden. Eenzelfde voor behoud -trof de bepalingen in de grondwet van West-Berlijn van 1 september 1950, waarin een gelijklui dende opvatting was neergelegd. Westberlijnse afgevaardigden in de verschillende organen van de Bonds republiek hebben dan ook geen stem recht. Hoewel dus West-Berlijn formeel geen deel kon uitmaken van de Bondsrepubliek, lieten de Westelijke Drie wel toe, dat de onderlinge ban den stevig werden aangehaald. Op 4 december 1952 kwarti de defi nitieve goedkeuring af van de Weste lijke geallieërden, waarbij werd toe gestaan dat: de wetgeving van de Bondsrepubliek werd overgenomen door het stadsbestuur van West-Ber lijn. Op 19 december 1952 sloten West-Berlijn en de Bondsrepubliek een overeenkomst waarbij West-Ber lijn in het verdragensysteem van de Bondsrepubliek werd opgenomen. Hoewel Berlijn volgens de grond wet van de DDR (herzien op 8 april 1968) de hoofdstad is van de DDR. werd de speciale status van Oost- Berlijn formeel gerespecteerd. De DDR-wetgeving wordt „overgeno men" en Oostberlijnse afgevaardig den stemmen als regel niet rr.ee in de Volkskammer (het Oostduitse parle ment). De demonstratieve aanwezigheid van de Bondsrepubliek in West-Ber lijn in de vorm van de verkiezingen van de bondspresident en het houden van werkbijeenkomsten van de Bondsdag heeft de DDR even zoveel keren aanleiding gegeven het verkeer op de toegangswegen naar Berlijn te hinderen of tijdelijk stop te zetten. Drie crises markeren na de blokka de de betekenis van de kwestie-Ber- lijn. De eerste werd op gang gebracht door een verklaring van premier Chroesjtsjow op 10 november 1958: „Heel Berlijn behoort tot de DDR". De conferentie van Genève van de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier, die in 1959 plaatsvond, naar aanleiding van de crisis-situatie, had als enig resultaat, dat het Russi sche ultimatum stilzwijgend van tafel verdween. Op 13 januari 1960 bereikten de spanningen rond Berlijn een nieuw hoogtepunt: De Sowjet-Unie dreigde een afzonderlijk vredesverdrag te sluiten met de DDR, waardoor een eind zou komen aan de ongecontro leerde verbindingen tussen West-Ber lijn en de Bondsrepubliek. De DDR zou de volledige soevereiniteit over haar grondgebied en haar luchtruim kunnen gaan uitoefenen. Afsluiting van een dergelijk vredesverdrag zou slechts voorkomen kunnen worden door een regeling van de kwestie- Berlijn, waarbij West-Berlijn tot een zelfstandige politieke eenheid zou worden gemaakt. DREIGEMENT iHet dreigement werd niet uitge voerd en dat bleek ook minder nodig te zijn, omdat op 13 augustus 1961 de DDR begon met de bouw van de Ber lijnse muur, die alle verkeer tussen Oost- en West-Berlijn, althans voor de Berlijners onmogelijk maakte. De verhouding tussen de Sowjet- Unie en de DDR werd bezegeld door het vriendschaps- en bijstandsver drag van 12 juni 1964, dat beschouwd werd als vervanging van een vredes verdrag. Hierin wordt West-Berlijn aangeduid als „zelfstandige politieke eenheid". De Westelijke Drie ver klaarden op 26 juni 1964 deze laatste opvatting van de hand te wijzen: heel Berlijn valt onder de verantwoorde lijkheid van de Grote Viér. Van 1963 tot en met 1966 kwam tussen de DDR en West-Berlijn vier maal een pasjesregeling voor West- berlijners, die naar het oostelijk stadsdeel wilden, tot stand. Na 1966 liepen de onderhandelingen vast en bleef de muur gesloten. Uit de Haagse hof geplukt Voort wat, hoort wat.... oftewel het profijtbeginsel is zo gek niet. Eigen lijk bestaat dat al sinds mensenheu genis. Niks voor niks. Geen goederen en geen diensten Een andere zaak is natuurlijk of de geleverde waar of dienst in juiste verhouding staat tot het ruilmiddel, in het bijzonder dan geld. Ik kan niet mee vechten of een uur parkeren een kwartje of een gulden waard is, omdat ik nooit par keer. Maar ik ben wel een vaste klant van de posterijen. De PTT- zorgen kan ik begrijpen en heb dan ook niet mee gemord tegen de steeds hogere prijs voor de postzegel, wan-| neer een brief verzonden moet wor-l A Men kan dan nauwejks meer van profijt spreken.... Er zijn meer onprofijtelijke dienstverleningen. Het rare gedoe in vele gemeênten om vuilniszakken met gacieentewa- pen verplicht te stellen. Dal ge meentewapen is het toppunt van dzwar prijsverhogende status. De zakken'ijn dan ook vele malen duur der, dan de huis-tuin-of keukenzak ken die elke kruidenier en drigist te koop heeft. Profijt den. Maar nu loopt het de spuigaten uit. Niet zozeer om de dreigende vijf cent meer, als wel om het loopje dat de post met zijn klanten neemt. Een brier maandagnacht gepost met het verhoogde expressezegel van 1,25. Naar berekening met de eerste lichting dinsdagochtend op verzen ding gegaan naar Leiden.... Drie keer raden wanneer die be zorgd wordt.... Dinsdagavond? Mis. Woensdag in de vroegte? Mis. Woensdag om twaalf uur, dat was exact de tijd! Van die 1,25 had ik meer plezier kunnen hebben. Omgekeerd.'-Brief uit Leiden-don- derdagavond gepost-maandag om streeks elf uur in de Haagse bus... Resultaat.... de mensen worden zuinig in het gebruik der zakken. Ze hoorde ik, dat sinds de invoer van die gemeentezakken in Tiel al mins tens vier klbestiene vuilnisbelten waren ontstaan....! Och, waarschijnlijk worden er geen giftige stoffen gestort, maar wel haarden voor bacteriën en ook dat is milieuvervuiling. In ieder geval is een vuilnisbelt geen profijtelijke zaak voor de om geving- Voort wat, hoort wat; maar als we blijven steken bij het „voort wat" dan is het „hoort wat" een onver kwikkelijke zaak aan het worden. In beide voorbeelden is sprake van een slechte dienstverlening, waardoor en dat is het ergste schade wordt berokkend aan de gene, die voor de dienstverlening be taalt. En het profijt geen profijt meer is. DINSDAG 24 AUGUSTUS 1971 Van een onzer verslaggevers

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7