Kordon bij vertrek van Koningin Banzer jaagt op linkse Bolivianen Monetaire moeilijkheden leiden niet tot crisis Dwangsom van 7 ton ruïneert familie 2 moderne theeglazen Het Kwartet Zijlstra: dollar zou moeten devalueren Weer polio- STAAT VAN BELEG VERLENGD (RITA) N patiëntje overleden Wintermode voor „echte" dames abona USTi Nieuwe Leidse Courant Dinsdag 24 augustus 1971 52ste jaargang CHRISTELIJK DAG BI AD VOORLEIDEN EN OMGEVING „Stantvastieh te ghebleven mijo bert bi teghenspeet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Ikantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—1 9.00 uur tall eedh per ster SCHIPHOL Terwijl niet minder dan 300 politiemannen en melen van de koninklijke marechausee het vliegveld bewaakten, me koningin Juliana samen met prins Bernhard en een gevolg van personen gisteravond van Schiphol vertrokken voor het atsbezoek aan Indonesië. )m ieder mogelijk incident uit te sluiten werd het publiek geheel ge- erd. Alle promenades op de pieren waren hermetisch afgesloten en bij grote toegangswegen tot het vliegveld waren fuiken opgesteld, waar de rechaussee en de politie iedere auto of autobus aanhield om te contro- en of verdachte personen poogden de luchthaven binnen te dringen, leer vele automobilisten, vooral jeugdige, werd verzocht de koffer- mte te openen. Allen werd gevraagd wat zij op Schiphol kwamen doen. sommige gevallen werd zelfs de onderkant van de auto's geïnspecteerd daar mogelijk verborgen wapens. ik was een aanzienlijk aantal overvalwagens naar Schiphol gediri- d, maar er gebeurde helemaal niets. Ook kwamen er ditmaal volgens autoriteiten geen bom-telefoontjes binnen. Die zou men overigens )ben genegeerd, want de koninklijke reis wordt gemaakt in .een aparte van de KLM, de PH-DCV „Daniel Bernoulli", die al uren lang nauw- bewwaakt werd en waarin behalve het koninklijk paar en het gevolg enkele andere reiziger werd vervoerd. Er was gisteravond verscherpte bewaking rond Schiphol ter gelegenheid van het vertrek van het koninklijk paar: vele auto's werden door de politie aan een nader onderzoek onderworpen. Koningin Juliana en prins Bernhard zijn gisteravond om half tien van Schiphol vertrokken voor hun reis naar In donesië. Zoals bekend gaan ze eerst naar Thailand om te acclimatiseren. Donderdag vliegen ze door naar Indonesië. Prinses Beatrix en prins Claus waren aanwezig om afscheid te nemen. an een onzer verslaggevers MSTEEDAM De president de Nederlandsche Bank, dr. Zijlstra, gelooft niet dat een r s zoals die zich in de jaren ig heeft voorgedaan, zich zal I ïalen ten gevolge van de etaire moeilijkheden waarin ivereld zich momenteel be lt. „Maar", zo zei hij gister door niemand bewonderd rrdt, bewondert zelden een an- D'ARCONVILLE 12 Ik heb met Tommy gewed dat ik het kon... nu kan ik hem er niet meer af krijgen... vochtige en vrij warme :ht, waarin ons land zich een r dagen bevond, werd maan- geleidelijk naar België en inkrijk verdreven. Hierbij vie- vooral in het midden van het enkele millimeters regen. iorgen was de aanwezigheid veel drogere en zuiverder it goed te merken aan de ilende zonneschijn en de hei atmosfeer. Deze weeromslag Iden wij te danken aan een jedrukgebied, waarvan het itrum over Zweden naar het len trok. STRANDWEER iet hogedrukgebied bij de Oost- voert droge lucht aan waarin morgen veel uren zon. Matige :elijke wind. Iets warmer, 20 22 graden, zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Voorlopig fraai indweer. Barometerstand: heden 10 uur l cm (1018 millibar), stygend. Zon en maan 125 augustus: zon op 5.39, onder p 44; maan op 10.43, onder 20.35, aug. E.K. 'og water water. 25 augustus: Rot- "dam le getij 7.08. 2e getij p-06; Scheveningen 5.22 - 17.41; ssingen 4.19 - 16.30; Haring- t a. d. Zeezijde 5.55 - 18.14 avond in een interview met NCRV's Hier en Nu, „één van de oorzaken van de crisis was des tijds wel de onzekerheid op mo netair gebied". Dr. Zijlstra hoopt en verwacht dat alle valuta's in de wereld weer tot vaste wisselkoersen zullen terugke ren. „Maar dat zal nog wel geruime tijd duren" zo voegde hij er aan toe. Dr. Zijlstra ging diep in op de achter gronden van de monetaire crisis. „Eigenlijk", zo zei hij, „zou 'de Ameri kaanse dollar minder waard moeten worden, moeten devalueren. Ik geloof echter, om allerlei redenen waarbij de politiek een belangrijke rol speelt, niet dat dat zal gebeuren. Het beste alternatief zou zijn dat alle andere valuta's zouden revalueren met een gemiddelde dat gelijk is aan de reële waardevermindering van de dollar. Maar zover krijg je alle lan den samen nooit. Het zweven dat een aantal landen nu hanteren als afweermiddel tegen de permanente stroom inflatoir wer kende dollars uit de VS, kan niet meer zijn dan het uitstellen van een definitieve oplossing." Dr. Zijlstra wees er op, dat een probleem dat niet door de overheid wordt opgelost zich altijd zelf oplost op een wijze die slechter uitvalt. De president van de Nederlandsche Bank toonde zich mede ten gevolge van de monetaire moeilijkheden, zeer pessimistisch ten aanzien van de economische situatie in Nederland. „Het continueren van onze hoogcon junctuur kan alleen door een goede investeringspolitiek, een goede over- heidspolitiek en het in bedwang hou den van lonen en prijzen worden be werkstelligd". Hij drong met de grootste klem aan op een snelle hervatting van het overleg tussen werkgevers, werkne mers en de overheid. „Ik heb het in mijn jaarverslag al opgemerkt," zo zei hij „en nu moet dat overleg zo spoedig mogelijk worden begonnen. Er staat zeer veel op het spel en ik neem aan dat men dat nu ook inziet". Dr. Zijlstra meent dat een van de belangrijkste gevolgen van de over- besteding (zowel door het bedrijfsle ven als door overheid en de consu ment) de werkloosheid is die hij vooralsnog zeker niet ziet afnemen. Afrikaanse hoofden vergaderen over liet Midden-Oosten KINSJASA In Kinsjasa is giste ren een bijeenkomst begonnen van Afrikaanse staatshoofden die willen proberen een bijdrage te leveren voor de vreedzame oplossing van het con flict in het Midden-Oosten. Zij zijn bijeen als leden van de Commissie over het Midden-Oosten, in juni in Addis Abeba gevormd door de organisatie voor de eenheid van Afrika. De Afrikaanse staatshoofden die aan de bijeenkomst in Kinsjasa deelnemen, zijn keizer Haile Selassie van Ethiopië, Nigeria's „sterke man' generaal Gowon en de presidenten Moktar Oeld daddah van Mauretanië, Leopold Enghor van Senegal, Achma- doe Ahidjo van Kameroen en Joseph Moboetoe van Kongo-Kinsjasa. Voorts zijn aanwezig vertegenwoordigers van Kenia, Liberia en Tanzania. De commissaris van politie in de Engelse badplaats Blackpool is giste ren doodgeschoten, toen hij met een groep agenten een stel overvallers, die een winkel hadden beroofd, wil de arresteren. De rovers werden na een wilde jacht door de stad klem gereden door politiewagens die zich in de door hen gebruikte Triumph 2000 boorden. Van een onzer verslaggevers DIEPENVEEN In een ziekenhuis te Enschede is de vierjarige Roelof Timmerman uit Staphorst aan polio overleden. Het aantal dodelijke slachtoffers van de dit jaar in Stap horst ontstane polio-epidemie be draagt ciaarmee thans vijf. Twee patientjes verblijven in een ibeademingsccntrum te Enschede en ook nog twee in Groningen. Drie be vinden zich in een revalidatiecentrum te Beetsterzwaag en een wordt ver pleegd in een revalidatiecentrum te Arnhem. Alle overige patientjes kon den uit ziekenhuizen worden ontsla gen. BERN (Reuter) De Zwitserse centrale bank bereidt, samen met de Zwitserse regering, maatregelen voor om de toevloed van speculatief kapi taal tegen te gaan. De centrale bank zal de transacties op de wisselmarkt pas hervatten, wanneer de tijd daarvoor gekomen wordt geacht. Volgens een woord voerder van de nationale bank zal de bank vandaag waarschijnlijk op de wisselmarkt van Zürich nog niet in terveniëren. Fabriek zoek na vakantie MILAAN (AFP) De 47 ar beiders van een meubelfabriek in Milaan keken gisterochtend wel op toen ze, terug van vakantie, weer aan het werk wilden gaan: de fabrieksgebouwen stonden volkomen leeg. Tijdens hun af wezigheid had de directie een voudigweg besloten het bedrijf teverplaatsen naar Foligno. Later gisteren kregende arbei ders daar schriftelijk bericht van. Ze zullen wel naar een andere werkgever gaan omzien, want Foligno ligt in Midden-Italië, ongeveer 400 km van Milaan. LA PAZ (UPI, Reuter, AP) Kolonel Hugo Banzer, de nieuwe rechts georiënteerde pre-, sident van Bolivia, heeft gisteren de jacht geopend op leden van linkse organisaties. Hij verlengde daarom de staat van ■beleg. Hoewel hij zondagavond nog had laten weten, dat „wij de woorden links en rechts uit onze vocabulaire zullen schrappen en alleen over natio nalisme zullen spreken", werden vele linkse politici, vakbondsleiders en studenten opgepakt. De,kantoren van de socialistische en communistische partijen werden geplunderd, terwijl de radio met tussenpozen anti-com munistische boodschappen uitzond. De troepen van Banzer zijn er echter niet in geslaagd de invloedrijke voor zitter van de revolutionaire Volks assemblee, Juan Lechin, te pakken. BAARLE NASSAU Een stukje land, dat vijf jaar geleden 3500, opbracht, is er de oorzaak van dat de familie Bruurs uit Baarle-Nassau de drie broers Anton, Adriaan en Hendrik en hun zuster Anna met een dwangsom van bijna ƒ700.000, op tafel zal moeten komen. De familie Bruurs kocht vijf jaar geleden het stukje grond, groot 70 are. van een Belg. Nadat de koop was gesloten kwam de heer Van de Broek met de mededeling dat hij, als pachter van de grond, het eerste in aanmer king kwam om het te kopen. Beide partijen kwamen niet tot een vergelijk en daarom werd de Bredase rechtbank ingeschakeld. De familie Bruurs werd in het gelijk gesteld, maar het gerechtshof van 's-Hertogen- bosch gaf in latere instantie de heer Van de Broek gelijk. De familie Bruurs werd veroordeeld tot een dwangsom van 4000,per persoon per dag als zij de -grond niet wilde afstaan. Omdat de familie Bruurs nog juri dische mogelijkheden zag, weigerde men de grond over te dragen. En zo liep het bedrag op tot een bedrag van 700.000,200 maal het aankoopbe drag. De advocaat van de familie probeer de nog via een kort geding de drei gende boedelverkoop te voorkomen, maar hij werd door de rechtbank in het ongelijk gesteld. De eigendommen van de familie twee huizen, boerenschuren. 60 hecta re agrarisch land, weiland en bos grond werden gisteren in aanwezig heid van 600 belangstellenden ingezet voor ƒ400.000, Maandag aanstaande begint de de finitieve verkoop van deze goederen. Het is overigens nog wel de vraag of de heer Van de Broek het volledige schadebedrag zal opeisen. Het staat namelijk in geen enkele verhouding met de door hem eventueel geleden schade. Vrienden bisten hem in een doodskist naar een veilige schuilplaats te smok kelen. Regeringstroepen maakten gisteien een einde aan het laatste verzet. De San Andres-universiteit. waar zich nog driehonderd studenten hadden verschanst, werd eerst gebombar deerd en beschoten en vervolgens be stormd waarna de studenten gevan gen werden genomen. Volgens de cijfers van de nieuwe regering zijn bij de machtswisseling 112 personen gedood, terwijl honder den gewond raakten.Verwacht wordt dat de afgezette linkse president Juan José Torres, die met 25 aanhangers zijn toevlucht heeft gezocht in de Pe ruaanse ambassade, binnen enkele dagen met een militair vliegtuig naar Lima zal kunnen vertrekken. ONDERGRONDS Uit linkse kringen is vernomen, dat de strijd tegen het nieuwe bewind ondergronds zal worden voortgezet. Er is. naar verluidt, een verzetsco- mité gevormd, dat bestaat uit arbei ders- en studentenleiders, onder-of ficieren en soldaten. Verder zou de arbeidersbeweging een algemene sta king in de zin hebben. President Banzer heeft inmiddels duidelijk gemaakt, dat de berichten over een militair driemanschap on juist zijn en dat hij alleen de hoogste macht heeft. Hij l.eeft een regering gevormd, die bestaat uit twee militai ren. vijf leden van de MNR (Natio nale Revolutionaire Beweging) er. vier leden van de FSB (Boliviaanse Socialistische Falange). Beide partij en. in het verleden aarstvijanden. hebben de opstand van Banzer ge steund. De leider van de FSB, Mario Gutierrez, zal buitenlandse zaken be heren. Op binnenlandse zaken is benoemd, kolonel Andres Selich, voor heen bevelhebber van het door Ame rikanen getrainde corps élitetroepen. Hij leidde het militaire offensief te gen Torres en was in 1967 ook bevel hebber van de troepen, die Che Gue vara liquideerden. Ter oriëntatie vandaag een pagi na modenieuws uit Parijs. Dit seizoen wordt het mode voor „echte dames" met de roklengte net op de knie of iets erover, een volledige terugkeer van het tra ditionele mantelpak en als ma teriaal veel wollen stoffen, tweeds en flanel. Ook de kleu ren zijn klassiek gehouden pagina 9). PORT ELIZABETH (AFP) Vol gens de tot dusver beschikbare be richten zijn minstens 83 mensen om het leven gekomen en worden ver scheidene honderden vermist als ge volg van de overstromingen die zon dag het gebied van Port Elizabeth in Zuid-Afrika hebben geteisterd. Brug gen en honderden huizen zijn ver woest en enkele duizenden stuks vee zijn omgekomen. Het reddingswerk wordt voortgezet, terwijl het water terugloopt. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: j straat: 1 batealt: □.per kwartaal per maand I Alsbeloningvoormijnaktiviteit I Iontvangik2theeglazen. a De nieuwe abonnee krijgt onze I <krant veertien dagen gratis. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1