Groen en De Vink uit volleybalteam FIAC weigert Zuid-Afrika Eindelijk weer zege van Laver Russische experts1 rotesten tesen China helpt INixon uit Zuid-Afrika Joods-Nieuwjaar-actie van Jeugd Alijali Mans Ree derde in Ventura ^jaancommissaris °dioverleden aan verwondingen ™)ckie Stewart wint 'ace in Lexingti on beimpvlucht voor e?iirivenhouders lockevdames gelijkspel tegen YS VS-commissie: Zwarte Panters niet gevaarlijk Nieuwe leiding Mbumazending waterpoloteam Voorlopig" geen revaluatie ven Financiële actie CPJ Ossenproject in Dohamey Bestuur NEY samengesteld Noordieren overleggen met Lynch Deuren Ford Knox hermetisch dicht Gewest PvdA wil sluiting luchthaven Rotterdam Gemeenten Voorne Putten en Rozenburg opheffen 11 DINSDAG 24 AUGUSTUS 1971 (5NTURA (Calefornie) (AP) De (erlandse schaker Hans Ree is bij i open Amerikaanse kampioen- ip in Ventura, waaraan 400 scha deelnamen, op de gedeelde derde f fits geëindigd. Ree haalde 9,5 pun- uit twaalf partijen; een zelfde to- als de Amerikanen William ibardy en Samuel Rshevsky en de ich Lubomir Kavalek. Zij ontvan- ieder 362 dollar. De Australiër (er Browne en de Amerikaan onje Evans eindigden met tien pun- ieder op de gedeelde eerste i de tweekampen in dea halve fi- van het kandidaten-tornooi f dames hebben de Russinnen Na- kleksandria en Alla Kushnir de hg. Nana Aleksandria leidt in [el in de tweekamp tegen de Joe- .^vische Milunka Lazarevic na partijen met 2Vsl'/a. In Minsk A Kushnir in de strijd tegen haar ^Igenote Tatjane Zatulovskaja na partijen een voorsprong van <tyARLEM (ANP) De 67-jarige ,d. Voorde uit Brussel is gisteren Jaarlem overleden aan de ver- a dingen, die hij op 3 juli tijdens training voor de Coupe Benelux SGl^et circuit van Zandvoort opliep, ingeer v.d. Voorde, die als baancom- edjaris met nog twee collega's op rp_ verkeerde plaats op het circuit ^d, werd door een van de vang lij terugspringende wagen geraakt gewond. 1 taK, daiXINGTON (ANP) De Schot lie Stewart, die onlangs wereld pioen werd der formule I-cou- is, heeft gisteren in de Ameri- rpjse stad Lexington de Valvoline ."fAm-race gewonnen. Stewart in JSLola T260 Chevrolet dankte deze winning aan het uitvallen van Revson en Denis Hulme. die hun Gulf McLaren Chevrolets jier waren. Revson viel uit in de 3Cbronde (van de 80) toen hij een ferbrugbare voorsprong had opge- ici^d. Zijn wagen echter raakte de- Als tweede finishte Jo Sifert .ische 917-10) en als derde Tony Hljpimwocz (McLaren M8b). Stewart dëiende met zijn prijs 25.000 dollar. op I dfijENGELO Meer dan tiendui- 1 jonge wedstrijdduiven zijn 1 schatting van Twentse duiven- Iers verloren gegaan, nadat zij |agmorgen in het Franse St. fttin waren losgelaten. De Twent- erilfdeling van de Nederlandse Al- ene Bond van postduivenhouders i° St. Quentin ongeveer 15.000 -j^ls gelost. Hiervan waren maan- ivond niet meer dan drie of vier 1 teent teruggekeerd. jj)it is voorzover ik weet de groot- /ampvlucht die hier ooit is voorge en", zei de heer H. A. Brummel- ■■aas in Hengelo. De ongeveer 1300 tenmelkers die hierbij zijn be ken, hebben volgens hem onher- fare schade geleden. Van onze volleybalmedewerker AMSTERDAM De Eminent- Blokkeer spelers Jacques de Vink en Johnny Groen zijn uit gesloten van de training voor het nationale volleybalteam. In over leg met bondscoach Johan van der Haar heeft de nationale sec tie technische zaken daartoe be sloten. Het is nog niet zeker of de nu opengevallen plaatsen door anderen zullen worden in genomen. Van verschillende kan ten is er op aangedrongen enkele spelers van de jeugdselectie aan het team toe te voegen. Gtoen én De Vink zijn uitgesloten vanwege hun gedragingen tijdens en na de wedstrijd, die vorige week woensdag in Voorburg tegen Japan gespeeld is. Groen verklaarde direct na afloop zich terug te willen trek ken. Hij zou een en ander op papier zetten. De Vink maakte zich op het einde van de tweede set bijzonder kwaad op bondscoach Van der Haar. Deze had De Vink ingezet voor Tink- hof, maar toen de Leidse Hagenaar twee ballen had gespeeld, moest hij weer terug naar de kant. Zijn onge noegen, samengevat in enkele kracht termen was op de tribune duidelijk te horen. Onmiddellijk daarna begaf ij zich naar de kleedkamer. Technisch secretaris Van Kasteel: „Het had geen zin meer deze spelers te handhaven. Er zijn teveel dingen gepasseerd. Men vergist zich lelijk als er vanuit gegaan wordt, dat Van der Haar alles slikt". Over een terugtrek ken van Frank Constandse verklaarde de heer Van Kasteel': „Frank moet een belangrijk tentamen overdoen. Wij hebben hem voorgesteld uitstel aan te vragen. Dat kunnen we echter alleen doen als hij daartoe bereid is. Het schijnt echter konsekwenties voor zijn studiebeurs te geven. Over anderhalve weck zou hij van zich la ten hóren. De geruchten over Jan Warns zijn pertinent onjuist: Warns is helemaal niet van plan zich terug te trekken". De wedstrijd tegen Japan is aanlei ding geweest tot nog meer geruchten. Tot veler verrassing zat Henk Hoo- gerwaard, bij Eminen-Blokkeer terug van weg geweest, op de spelersbank. Direct na afloop van de wedstrijd verklaarde Johan van der Haar niet te weten waarom de heer Hooger- waard, die hij overigens wel de hand had geschud, erbij was. De heer Van Kasteel daarover: „We hebben het grootste belang bij een goede samen werking met de trainers van Deltal- loyd AMVJ en Eminent-Blokkeer. In Bulgarije zat Korsloot van Deltalloyd op de bank. Er was dus geen enkel bezwaar, dat nu Hoogerwaard op de bank voor ons zat te turven". De Haagse volleybalagglomeratie zorgde dus wel voor het nieuws. Dat beperkte zich overigens niet tot het nationale team. Ook in verenigings verband viel er het een en ander te melden. De met veel aplomp aange kondigde fusie tussen Eminent-Blok keer en Haag 68, waarvan het dames team al jaren een belangrijke rol in de eredivisie speelt, ging niet door. Alhoewel men wil doen voorkomen, dat de zaak van Sandor Racz het breekpunt was, zijn er volgens inge wijden ook andere motieven geweest Met name- de naamgeving was een 'ARESE (ANP) De alge- vergadering- van de inter- federatie voor het ama- rwielrennen ,(FIAC) heeft |e^|eren in Varese, tijdens een neeiiëneenhalf uur durend con- d, k6, de wereldkampioenschap en ij 1973 (op de baan en op de 31 toegewezen aan Spanje •celona)Het wereldkam- ;nschap veldrijden zal door iot-Brittannië (in Cyrstal Pa- worden georganiseerd, p—- rts heeft de FIAC besloten in 1973 voor de eerste keer opese kampioenschappen r junioren (17 en 18 jaar) zul- worden gehouden. 7irder is het artikel gewijzigd dat tegen elkaar uitkomen van profs mateurs regelt. Tot nu toe was - illeen geoorloofd als het ging om itrijden met een liefdadig doel. nieuwe artikel luidt: „Amateurs en alleen met toestemming van nationale federatie tegen profs •men, op voorwaarde dat zij ge teerd zijn door hun eigen federa- aat zij hun hationale trui dragen lat zij begeleid worden door een h van hun federatie", ditzelfde artikel staat vervolgens een amateur geen contract mag j 'CKLAND (ANP) Het Neder- ie dames-hockeyelftal heeft de !de wedstrijd in het toernooi om wereldkampioeanschap in Auck- I (Nieuw Zeeland) gelijk ge ld tegen de Verenigde Staten: De Nederlandse doelpunten gemaakt door Riet Kuiper en itte Woltring. JACQUES DE VINK uitgesloten struikelblok. Van beide verenigingen waren er leden, die de oude naam gehandhaafd wilden zien en geen ge noegen namen met alleen de naam van de sponsor Eminent. De Boden- gravense orgelfabriek hal overigens toegezegd bij een fusie het gesponsor de bedrag aanmerkelijk te verhogen. De zaak Sandor Racz is overigens in een laatste stadium gekomen. Emi nent-Blokkeer en Racz zijn overeen gekomen de zaak voor een arbitrage trio te brengen. Dit is overigens een particuliere aangelegenheid, waarmee de NeVoBo niets te maken heeft. WASHINGTON De beweging van de Zwarte Panters is geen gevaar voor de Amerikaanse regering, maar zij heeft wel de mogelijkheid om de veiligheid van het land te bedreigen. Tot deze conclusie is de commissie voor de binnenlandse veiligheid uit het Amerikaanse huis van afgevaar digden gekomen. Volgens een rapport dat gisteren werd gepubliceerd, telt de beweging nu ongeveer 800 leden, verdeeld over 45 actieve afdelingen in twintig sta ten en in het district Columbia waar in Washington is gelegen. De bewe ging staat echter op het punt uiteen te vallen, aldus de democratische commisievoorzitter Richardson Preyer. De vier republikeinse leden van de commissie van onderzoek hebben een afzonderlijke verklaring ingediend, waarin zij stellen dat het rapport on voldoende nadruk legt op het wezen lijke gevaar dat de Zwarte Panters, naar hun oordeel, voor de VS vormen, en niet genoeg informatie verschaft over de banden die huns inziens be staan tussen de panters en de commu nistische partij. De democratische meerderheid van de commissie is van mening, dat de Zwarte Panters door hun opruiende uitspraken en het bewapenen van hun leden hebben bijgedragen tot een toe neming van het geweld. HILVERSUM Het bestuur van de Mbuma-zending heeft ds G. van de Breevaart uit Hendrik Ido Am bacht benoemd tot voorzitter. Hij neemt de plaats in van de heer A. Redelijkheid te Den Hulst, die thans definitief van zijn functie vervallen is verklaard wegens de houding, die hij heeft ingenomen tijdens de polio epidemie in Staphorst. Tot nieuw be stuurslid werd gekozen ds. F. Mallan te Gouda. sluiten met en geen deel uit mag ma ken van een extra-sportief merk, dat hij geen salaris mag ontvangen en dat hij geen contract mag afsluiten waarin hij zich verbindt reclame te maken voor wie of wat dan ook. De algemene vergadering van de FIAC besloot om de aanvraag van lidmaatschap door de Zuidafrikaanse federatie opnieuw te weigeren. iHet feit dat de Zuidafrikaanse federatie haar statuten gewijzigd heeft kon de FIAC niet van mening doen verande ren. Het bestuur van de FIAC zal een afgevaardigde naar Zuid-Afrika stu ren om ter plaatse na te gaan hoe het met de discriminatie naar ras is ge steld. OOGINFECTIE Er bestaat een kans dat de Ita liaanse baansprinter Giordano Turri- ni niet zal kunnen deelnemen aan de wereldkampioenschappen wielrennen, die morgen in Varese beginnen. Tur- rini, die beschouwd werd als een van de favorieten voor de springtitel, wel ke in het bezit is van de Australiër Gordon Johnson, lijdt aan een oogin fectie. De dokter van de Italiaanse ploeg schrijft deze infectie. Conjunc tivitis geheten, toe aan de verande ring van het weer: van warm en vochtig tot koud en winderig. In siders verwachten dat Turrini, door de onderbreking van zijn training, geen kans meer heeft op het wereld kampioenschap. WEGPLOEG De Italiaanse ploeg voor de wereld kampioenschappen wegrennen voor beroepsrenners in het Zwitserse Men- drisio bestaat uit: Felice Gimondi, Marino Basso, Franco Bitossi, Gio vanni Cavalcanti, Michele Dmcelli, Wilmo Francioni, Aldo Moser, Alber to Poggiali, Giancarlo Polidori en Ita- lo Zilioli. Ploegleider is Mario Ricci. Reserves zijn Maurio Simonetti en Fabrizio Fabbri. Gianni Motta, een van Italiës sterkste wegrenners, is niet opgeno men in de ploeg omdat hij nog her stellende is van een polsfractuur, opgelopen in de Ronde yan Frankrijk. FORTH WORTH (Reuter) Rod Laver heeft voor het eerst sinds half mei weer een tennis toernooi gewonnen. De Austra liër, die begin dit jaar overwin ning na overwinning behaalde en zijn verdiensten tot recordhoogte opvoerde, speelde de laatste maanden steeds onzekerder en verdween ook op Wimbledon uit de strijd. In Forth Worth (Texas) echter herstelde de linkshandige Laver zich enigszins door het veertiende toernooi om het we reldkampioenschap voor profs te winnen. Laver versloeg in de fi nale de Amerikaan Marty Ries- sen in vijf sets: 26 64 36 7—5 6—3. Door zijn overwinning, die hem 10.000 dollar opleverde, is Laver in het klassement voor het wereldkam pioenschap opgeklommen naar de tweede plaats. Hij heeft 56 punten; twee minder dan Wimbledonkam- pioen John Newcombe, die de leiding heeft. De Zuidafrikaan Cliff Drysdale is derde met 55 punten en Tom Ok- ker, die tot nu toe twee proftoer- nooien heeft gewonnen, staat op de vierde plaats met 54 punten. De Australiër Ken Rosewall heeft aangekondigd dat hij zijn open Ame rikaanse titel niet zal verdedigen. Hij zal niet uitkomen op de jaarlijkse strijd om het Amerikaanse kam pioenschap, die 1 september op Forest Hills (New York) begint. Naast Rose wall hebben zich nog drie leden van de profgroep World Championship Tennis teruggetrokken: Roy Emerson (Austr.), Fred Stolle (Austr.) en An dres Gimeno (Spa). Tony Roche, die last heeft van een rugblessure, had zich al eerder teruggetrokken. Ook Rod Laver houdt wat Forest Hills be treft nog een slag om zijn arm. Vol gens een woordvoerder van de WCT hebben de afzeggingen niets te ma ken met het conflict tussen de profs en de internationale tennisbond (ILTF). Roemenië heeft gisteren de Chal lenge Round van het toernooi om de Davis Cup bereikt. De Roemenen ver sloegen in Sao Paulo in de Interzone- finale Brazilië met 32. Na de twee de dag leidden de Brazilianen nog TOKIO (Reuter) Japan heeft gisteren besloten de huidige koers van de yen te handhaven in afwach ting van multilaterale onderhande lingen die half september beginnen. De economische kabinetsraad onder voorzitterschap van premier Eisakoe Sato sloot een onmiddellijke revalua tie van de yen (zoals Amerika gaarne zou zien) uit, evenals mogelijke bila terale besprekingen met de Verenig de Staten over de internationale monetaire crisis. De Verenigde Staten behoeven de invoertoeslag van tien procent niet af te schaffen als de yen wordt ge revalueerd. Daarom ziet Japan geen reden om zich in dit stadium bloot te geven. Het is veel logische af te wachten wat andere landen voorstel len in de vergadering van de „Groep van Tien" op 15 september en in de jaarvergadering van het internatio nale monetaire fonds, later die maand. Inmiddels is op de wisselmarkt en de effectenbeurs in Japan de rust teruggekeerd na een stormachtige week waarin op grote schaal dollars en Japanse aandelen werden aange boden. met 21, want nadat de Roemeen Ilie Nastase in het eerste enkelspel Edson Mandarino had verslagen, verloor zijn landgenoot Ion Tiriac van Tho mas Koch. Ook het dubbelspel werd door Nastase en Tiriac verloren. Gis teren echter slaagden de Roemenen er in de laatste enkelspelen te win nen. Ilie Nastase won in drie sets (6—4 60 8—6) van Thomas Koch en Ion Tiriac had eveneens weinig moei te met Edson Mandarino: 60 62 6 4. Roemenië ontmoet nu de Verenigde Staten, houder van de Davis Cup. Het is dit jaar de laatste keer dat de be kerhouder slechts één wedstrijd (in de Challenge Round) hoeft te spelen. De opzet van het toernooi wordt vol gend seizoen zo gewijzigd dat de be kerhouder reeds in een eerdere fase van het toernooi in aktie moet ko men. EDE De Ned. Christelijke Platte lands Jongeren (CPJ) zijn van plan een landelijke actie te beginnen voor het Ossenproject Dahomey. De opzet is dit project financieel te steunen door 70.000 gulden bijeen te brengen. Jan Reyntjes, begeleider van het FAO-ossenproiekt in Dahomey, zal op 28 augustus, het sein geven tot deze actie. Die dag is er in het Sportcom plex Reehorst in Ede de sportdag van de CPJ, waarbij tevens uitgebreid aandacht zal worden besteed aan de actie. Jan Reyntjes. momenteel voor een verblijf van enkele weken in België, begon met een ossenproject in Daho mey, toen hij ontdekte, dat machines geen oplossing boden in dit arme land aan de oostkust van Afrika Op een trainingscentrum helpt hij de boeren om ossen af te richten, zodat deze bruikbaar zijn als trekdieren. Ande ren krijgen een opleiding in het ma ken van ploegen, eggen en karren. Hierbij wordt gebruik gemaakt van oude auto-onderdelen. Het bijzondere van dit alles is, dat de boer zich verplicht zijn landbouw werktuigen terug te betalen. Om in aanmerking te komen voor een set landbouwwerktuigen (ploeg en eg) moet de boer zich aansluiten bij een groep van minstens drie. zodat geen verspilling van dieren of werktuigen kan optreden. Hij belooft dan tevens de kosten binnen vier of vijf jaar terug te betalen. Op deze manier komt een groot gedeelti van het geld op den duur weer beschikbaar voor andere doeleinden. DEN HAAG Het bestuur van het NEV (Nationaal Evangelisch Ver band) is als volgt samengesteld. Voorzitter de heer H. Langeveld uit Hilversum, tweede voorzitter mr. W. Beernink uit Dordrecht, eerste secre taris de heer C. van Kessel uit Ede. tweede secretaris de heer J. P. H. van der Linden Vooren uit Amsterdam, eerste penningmeester de heer W. de Lange uit Krimpen aan den IJssel, tweede secretaris de heer J. de Vries uit Heerenveen. propaganda de heer J C. Smits uit Zoetermeer Het NEV noemt zich,een reforma- torisch-christelijke politieke organi satie. die met het GPV een zoge naamd bondgenootschap heeft geslo ten om gezamenlijk een nationaal christelijke politiek te voeren. Leden zijn veelal verontrusten uit de ARP •n CHU -• ,-^r.m int» ummÉÊtoi door Vincent Buist Russische experts op het gebied van de Chinese politiek geloven dat Peking er belang bij heeft Richard Nixon indirect te helpen, zodat hij na de verkiezingen van 1972 aanblijft als president van de Verenigde Staten. Dit heeft het Hongaarse weekblad Magyarorszag gemeld. Het blad heeft een uitvoerig ana lyse van de Chinese politiek afge drukt dat geschreven is door I sty an Koermendy. Deze specialist in mili taire zaken heeft zijn artikel geba seerd op gesprekken met een Russi sche expert, wiens naam niet wordt genoemd. Koermendy schrijft dat China wel overwogen de vijandigheid jegens de Sowjet-Unie heeft opgevoerd om een gunstig klimaat te scheppen voor de nieuwe toenadering tussen China en de Verenigde Staten. Hij citeert een Russische expert, die drie weken voordat bekend werd dat Nixon was uitgenodigd voor een bezoek aan Peking, verklaarde: „Pe king is vermoedelijk geïnteresseerd in een verbetering van de Chinees- Amerikaanse betrekkingen en dus in het indirect helpen van Nixon aan een nieuwe ambtstermijn. Een presi dent van de Democratische Partij zou ongunstig zijn voor Peking omdat naar alle waarschijnlijkheid dit betere Amerikaans-Russische contac ten tot gevolg zou hebben". De Russische expert, die in het ar tikel steeds wordt geciteerd, zegt ook dat er het afgelopen jaar geen verbe tering is opgetreden in de Russisch- Chinese betrekkingen en dat de voor uitzichten weinig bemoedigend zijn. Onlangs is een vermindering van de spanningen opgetreden Maar dit bleek aan Chinese zijde louter tac tisch te zijn, hoewel de Sowjet-Unie vele initiatieven heeft genomen om de betrekkingen te normaliseren, al dus de Russische expert. Koermendy zegt omkleed met ci taten van de expert dat het de bedoeling van Peking is met het ves tigen van rechtstreekse betrekkingen met Amerika Azië te bewijzen dat de VS met China moeten onderhandelen om het conflict in Indo-China te re gelen. De Sowjet-Unie verwacht nu dat China spoedig een zetel zal krijgen in de Verenigde Naties en ook zitting zal nemen in de Veiligheidsraad. De Sowjet-Unie blijft China's VN-lid- maatschap steunen. Maar als China eenmaal in de VN zit zal dit land vermoedelijk een campagne gaan voeren om de kleine DUBLIN Elf oppositieleden uit het Noordierse parlement hebben gis teravond in Dublin met premier Lynch van de Ierse republiek van ge dachten gewisseld over de vraafe, hoe Eire de Katholieke minderheid in Ul ster het best kan helpen. Aan de bij eenkomst namen ook de Ierse minis ters van financiën en sociale zaken deel. In een boze briefwisseling met de Britse premier Heath had Lynch vo rige week gezegd dat hij de burger lijke ongehoorzaamheidscampagnes in het noorden zou gaan steunen als Engeland niet ophield met zijn pogin gen, daar een militaire oplossing te forceren. Na de bijeenkomst gingen er ge ruchten dat Eire financiële uitkerin gen overweegt aan mensen die in Ul ster uit protest tegen het beleid van de regering-Faulkner uit overheids functies treden. In een verklaring die na afloop van het gesprek werd uitgegeven stond dat „overeengekomen is dat allen moeten streven naar het doel, gelijke behandeling te verkrijgen voor ieder een in Noord-Ierland, ongeacht poli tieke of geloofsovertuiging en dat met het stellen van dit onmiddellijke doel niet wordt afgeweken van het stre ven van de grote meerderheid van het Ierse volk naar de eenmaking van Ierland. Er zullen meer van deze bij eenkomsten volgen. en middelgrote mogendheden te ver enigen tegen de twee supermachten de VS en de Sowjet-Unie, aldus de Russische expert. Volgens Koermendy geloven Russi sche deskundigen dat China zijn-bin nenlandse situatie nu heeft geconsoli deerd, na de crisis die was veroor zaakt door de culturele revolutie van 1967-69. Dit hoewel China eco nomisch gezien tien jaar heeft verlo ren. Volgens de Russische expert heeft China zich grote moeite getroost ra ketwapens te ontwikkelen en heeft het nu wellicht 100 tot 200 raketten voor doelen op middelgrote afstand. Maar in Moskou wekt dit geen be zorgdheid, aldus de expert. De Chinese leiders hebben zelf aan geduid dat zij de relatieve zwakte van China op het gebied van de mo derne bewapening beseffen, aldus het artikel in het Hongaarse weekblad Magyarorszag. BODEGRAVEN Het officieuze Zuidafrikaanse waterpoloteam De Springbokken heeft gisteravond in Bodegraven onder felle protesten van een groep toeschouwers een wedstrijd gespeeld tegen het plaatselijke team. Ongeveer dertig, voornamelijk jon ge, betogers hieven de kreet „Geen geheul met fascisten" aan, zwaaiden met spandoeken waarop hakenkrui sen waren geschilderd en wierpen met rookbommen. In de lutherse kerk in Bodegraven werd gisteravond een demonstratieve bijeenkomst gehou den. Een van de sprekers was prof. dr. J. Verkuyl. De Koninklijke Ne derlandse Zwembond had zich gedis tantieerd van de wedstrijd tussen het Bodegraafse en het Zuidafrikaanse, uitsluitend uit blanken bestaande, team. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Van het komende joodse Nieuwjaar ditmaal 20 sep tember maakt de Alijat Hanoar de internationale organisatie voor jeugd-emigratie naar Israël zoals altijd gebruik om ten behoeve van haar werk Ro9h-Hasjanah-kaarten in de handel te brengen. Dat gebeurt, net als in andere ja ren, met medewerking van winkel- magazijnen waar de Jeugd Alijat. zoals de Nederlandse afdeling van de Alijat Hanoar heet, speciale door vrijwilligsters „bemande" stands in richt. In Amsterdam en Den Haag is zo'n stand van 20 augustus tot en met 15 september ingericht in De Bijenkorf, in Rotterdam, Tilburg, 's-Hertogen- bosch en Utrecht op diezelfde tijd in Vroom en Dreesman, in Eindhoven is de Jeugd-Alijat stand van 30 augus tus tot en met 3 september in Vroom en Dreesmann van zes tot en met tien september in De Bijenkorf. Zoals bekend betreft het werk van de Alijat Hanoar de emigratie, op vang en begeleiding van minderjari gen naar Israël. Kinderen kunnen om verschillende redenen zonder hun ouders naar Israël moeten gaan. In vele gevallen betreft het wezen, waarvan de ouders om politieke rede nen zijn terechtgesteld dan wel geïnterneerd. Vefder gaat het om kinderen, waarvan de ouders het land waarin zij verblijven niet mogen ver laten of doordat kinderen alvast vooruit kunnen terwijl de ouders pas later weg kunnen. En vanzelfspre kend betreft het ook vele „illegale" gevallen. De Alijat Hanoar werkt in alle lan den van de westerse wereld. De kin deren gaan naar een opvangcentrum in Europa en zij worden van daaruit in groepen naar Israël overgebracht. Ondertussen wordt aan medische verzorging, welzijn en sociale begelei ding alle zorg besteed. In Israël wacht de kinderen een eigen kinderhuis, medische verzor ging, schoolopleiding en vakopleiding en sociale begeleidng. Vanzelfspre kend geschiedt dit volgens door de ouders of andere naaste familieleden gegeven richtlijnen, waarbij meestal Politie grijpt tieu jeugdige inbrekers Van een verslaggever ALMELO De Almelose politife heeft een inbrekersbende van tien jongelui gearresteerd; de meesten in de leeftijd van 18 a 19 jaar. Tot dus ver hebben de arrestanten al 40 in braken bekend, gepleegd bij bedrij ven, winkels, scholen en clubgebou wen in Almelo en omgeving. De buit bestond uit elektrische apparaten, horloges, jenever, rookwaren, lakens en een brandkast De zaak kwam aan het rollen toen twee van de tien man op heterdaad werden betrapt bij een poging in te breken bij een speelgoedgroothandel. FORT KNOX (Reuter) Door het loskoppelen van de dollar van het goud heeft Amerika's president Nixon de deuren van Fort Knox hermetisch voor de buitenwereld gesloten en het ongemunte goud tijdelijk van zijn functie in het mo netaire systeem ontheven. Fort Knox in 1936 gebouwd is de ondoordringbare opslagplaats van de Amerikaanse goudvoorraad. In oktober 1948 beliep de waarde van het in dit merkwaardige ge bouw in de Amerikaanse staal Kentucky opgeslagen edele metaal nog bijna $24 miljard. In de loop van de jaren is de goudvoorraad evenwel geleidelijk afgenomen. De huidige waarde bedraagt niet meer dan zo'n $9,5 miljard. Fort Knox is een gebouw van twee verdiepingen, opgetrokken uit beton, staal en graniet. Het is 32 meter hoog en 37 meter lang. Onder de grond zijn de muren twee lagen dik. Zij bestaan uit staal en beton Om het gebouw heen staat een sta len omheining waar alleen perso neel met een speciale machtiging binnen mag. Bezoekers mogen het fort slechts betreden wanneer zij in het bezit ,zijn van een speciaal pas je dat door het ministerie van fi nanciën wordt verstrekt. Op elke hoek staan gewapende wachten. Elk jaar controleert een commis sie, onder leiding van de directeur van het staatsmuntbedrijf, Fort Knox. De commissie inspecteert dan alle deuren cn gaat na of er niet met het goud is geknoeid. De deur van de hoofdkluis kan alleen worden geopend door twee mensen, die tegelijkertijd op verschillende plaatsen een cijferslot bedienen. Niemand kan of mag ooit de com binatie van beide sloten weten. Het goud ligt in metalen kelders achter een kluisdeur met een ge wicht van 20 ton. De onverpakte goudstaven zijn iets 'kleiner dan een gewone baksteen. Elke staaf weegt 12,5 kilo en was tot zondag avond 14.000 waard. Wanneer er goud moet worden vervoerd, gaat dat met een goede rentrein. Vrachtauto's rijden het goud onder politie-escorte van Fort Knox door Louisville naar een sta tion in Zuid-Indiana, waar het op de trein naar New York wordt ge zet. Het afgelopen jaar heeft, vol gens politiefunctionarissen, echter geen enkel goudtransport meer plaatsgehad. In de zestiger jaren, toen de toenmalige Franse president, Char les de Gaulle, een „monetaire aan val" deed op de Amerikaanse goud voorraad. waren goudtransporten vanuit Fort Knox heel normaal. Sinds 1968 is het aantal aanvra^n van de diverse centrale banken voor omwisseling van dollars i n goud evenwel tot bijna nihil afge nomen. de vraag of een kind een al dan niet religieuze opvoeding dient te volgen van belang is. Een van de bekendste nederzettin gen van de Alijat Hanoar in Israël is Kfar Juliana, een kinderdorp dat naar koningin Juliana is genoemd. Zoals begrijpelijk valt het accent de laatste tijd op kinderen, die uit de Sovjet-Unie zijn binnengekomen. Zeëv Strickler, leider van het Israël Goldstein dorp, zegt daarover: voor hen is de overgang naar een westers georiënteerde wereld niet gemakke lijk. Toen Russische kinderen na vol doende kennis van het Hebreeuws te hebben verworven, een krant in han den kregen, was hun commentaar: „Dus hier heb je ook al van die leu gens". Zij wilden het „hongerige, dorstige en smerige Israël" zien, waarvan zij in Rusland zoveel van hebben gehoord. Een van de leiders, die iets wilde uitleggen, kreeg te ho ren: „Laat nu eens de waarheid ho ren. Tot nu toe heb je gesproken als een vertegenwoordiger van het wes ten." Een antwoord van Russische- kinde ren op lessen uit de Bijbel was: „Lu- na is naar de maan geweest. Vraag de mensen van Luna maar of ze God daar hebben gezien!" Vooral de Bij bel-lessen geven grote ergernis. Volgens Zëev Strickler zijn voor deze kinderen veel geduld en liefde nodig. ROTTERDAM Het gewest-Zuid- Holland van de PvdA Is voor sluiting van de luchthaven Rotterdam wR dat de aanleg van de Leiótebaau (Den Haag-Leiden) wordt stopgezet in afwachting van nadere irtudie. Zestienhoven veroorzaakt geluids- honder die de bevolking in de omge ving steeds meer als ondraaglijk voelt. Ook ajs de tweede nationale luchthaven in de Markerwaard komt, mag de luchthaven Zestienhoven niet blijven, zo vindt de gewestelijke ver gadering van de PvdA in Zuid-Hol land. Het PvdA-gewest is van oordeel dat de Leidsebaan een onherstelbare slhade zou toebrengen aan het Zuid hollands landschap *en dringt er bij de provincie op aan de aanleg niet voort te zetten, totdat opnieuw ande re mogelijkheden zijn onderzocht. Nieuwe studie kan immers uHlopen op stopzetting of alternatieven *ot be perking van de schade aan he> land schap. DEN HAAG Gedeputeerde Sta ten van Zuid-<Holland hebben een brief aan de minister van Binnen landse Zaken gezonden, waarin zij meedelen, dat zij na alle betrokken partijen gehoord te hebben, van me ning blijven, dat alle gemeenten van Voorne-Putten en Rozenburg worden opgeheven. Als voorwaarden stellen GS dat de gemeenten hiervan geen financiële nadelen mogen hebben en dat de herindeling wordt gestemd op de herstructurering van Rijnmond, die momenteel wordt uitgevoerd. Door verschillende gemeenten wer den alternatieve plannen ingediend, maar deze voorstellen bleken naar de mening van GS niet uitvoerbaar. Daarom houden GS vast aan het oor spronkelijke plan om bij de herinde ling drie stedelijke kernen te vormen met daaromheen een agrarische structuur. Men is van mening, dat hierdoor de agrarische belangen niet worden ge schaad, omdat bij de vorming van verschillende agrarische kernen de concurrentie een negatieve invloed zou kunnen hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11