herzet in Groningen tegen invoering van wet-Veringa srael knul devalueert met 20 pet Bolivia Berlijn Nachtelijke controle-actie levert 10 arrestaties op Vluchtpoging uit San Qnentin: zes doelen otest Spanjaarden tegen censuur anders dan andere altijd even goed TUS| MAANDAG 23 AUGUSTUS 1971 Visi duizendkoppige vertegenwoor- van 'ie£ personeel van de is, s '-fabrieken nam zaterdag af- kro id van directeur Wim van Doorne pde leiding van het bedrijf aan gj>-heef overgedragen heeft. Er wer- ;rof den heel wat handen geschud, maar ook op andere wijzen werd er af scheid genomen. Deze Marokkaanse arbeider omhelsde de scheidende di recteur, naar de tradities van zijn land. 3, s m 15, ipanf 'gaiÈRUZALEM, DEN HAAG ANP, Reuter, UPI, AP) 'e Israëlische regering heeft nacht van' zaterdag op zon- aricej besloten het Israëlische pond 20 procent te devalueren. In its van 3,5 kan men nu 4,2 ëlische ponden kopen voor dollar. Israël is daarmee het ai ite land ter wereld dat over at tot devaluatie als antwoord de onlangs door president on bekendgemaakte mone- 5 e maatregelen. maatregel is voornamelijk be ft—12 d om op de wereldmarkt te kun- blijven concurreren, zo zei minis- in van financiën Pinchas Sapir bij bekendmaken van de devaluatie, ister Sapir had vorige week op conferentie in Jeruzalem nog ont- dat een devaluatie op handen tekort op de Israëlische beta- Maasbalans bedraagt momenteel zo'n 'ie miljard dollar. Dat is voorname- het gevolg van de exorbitant ho- lefensie-uitgaven. Een vijfde deel de Israëlische export gaat naar 'herenigde Staten (vergeleken met '^erland vier keer zoveel) en Israël - dt dus extra zwaar getroffen door ïieuwe Amerikaanse maatregel, ingevoerde artikelen met 10 pro- sï extra belast. Het belangrijkste in ëlische exportartikel op Amerika jjjjj amant. ïlgië, Nederland en Luxemburg ien zaterdag in Benelux-verband oten de vaste onderlinge waarae- ïouding tussen de frank en de Mflen te herstellen en aldus geza- dijk tegenover derde valuta's te J srscl i T 1ADRID (AP) Een grote groep sch anse intellectuelen, kunstenaars nm arbeiders heeft in een brief aan de iega lisfer van voorlichting en toerisme, redo Sanchez Bella, verzocht de suur af te schaffen en volledige iheid van meningsuiting mogelijk Et t naken. ;ev< n de brief, waar 325 handtekenin- i onder staan, wordt geprotesteerd sn het verbieden van films, ten- n._ i nstellingen en toneelstukken r en in beslag nemen van boeken, nten en tijdschriften, zoals dat in afgelopen maanden herhaaldelijk 'eschied. zweven. Dat maakte minister Nelis- sen van financiën zaterdag na afloop van het extra kabinetsberaad over de monetaire situatie bekend. De drie landen brengen hiermee onder elkaar tot uitvoering wat zij donderdag in het later mislukte EEG-overleg in groter verband hadden voorgesteld. De drie landen herstellen de koers- verhouding zoals die was voor begin mei Nederland besloot de gulden zwevend te maken. Dit betekent, dat dc lichte waardestijging van de gul den ten opzichte van de frank, die zich na het .zwevend maken van de gulden had voorgedaan, ongedaan zal worden gemaakt. (Vervolg van pag. 1) De nieuwe junta heeft gisteravond een uitgaansverbod afgekondigd. Ook vaardigden de nieuwe machthebbers een dekreet uit, waarbij twee politie ke leiders, Mario Gutierrez en Ciro Humboldt tot ministers van staat werden benoemd. Het wordt waar schijnlijk geacht, dat deze twee figu ren de burgerlijke bestuurstaken van de regering gaan coördineren Gutier rez is leider van de fel anti-commu nistische Boliviaanse Socialistische Faiange en Humbolt is een vooraan staand figuur in de Nationale Revo lutionaire Beweging van oud-presi dent Paz Estenssoro. Beide partijen hebben de opstand gesteund. Het is niet bekend of Paz Estenssoro, die sinds 1964 in ballingschap in Peru verblijft, al naar zijn land is terugge keerd. In het dekreet werd ook ge meld, dat „bijna het hele land zich voor de opstandige troepen heeft ver klaard.". De opstand tegen het regime van Torres begon donderdagavond in de oostelijke stad Santa Cruz, nadat der tig personen, onder wie de huidige president, Hugo Banzer. op beschuldi ging van ondermijnende activiteiten waren gearresteerd. Binnen enkele uren breidde de opstand zich uit tot zes van de negen Boliviaanse provin cies en bereikte tenslotte zaterdag in de loop van de dag La Paz De politie heeft zaterdag de 22-jarige L. O. uit Steenwijk en de 16-jarige C. D. O. uit Nijmegen gear resteerd die bekend hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag bij de juwelier Van der Veer in Steenwijk gouden en zilveren sieraden en horlo ges gestolen te hebben. De buit heeft men helemaal kunnen achterhalen. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De staf, de studenten en het technisch en administratief personeel van de universiteit in Groningen hebben het universiteitsbestuur gevraagd een massale protestvergadering uit te schrijven. De opdracht van minister De Brauw om per 1 oktober de wet universitaire bestuurshervorming van ex- minister Veringa in te voeren is hun volledig in het verkeerde keelgat geschoten. Minister De Brauw heeft zonder overleg met de universiteit bevolen de wet in te voeren, wat inhoudt dat de veel verder gaande democratise ring van de Groninger universiteit, volledig moet worden terugge schroefd Het algemene universiteits bestuur krijgt minder bevoegdheden en bovendien zullen de studenten en het lid van het technisch en adminis tratief personeel die thans in het da gelijks bestuur zitten, zich terug moe ten trekken. De studentenleider Maarten Abeln, sinds begin van dit jaar lid van het dagelijks bestuur van de universiteit, bezigde zaterdag op een voorlich tingsdag van 2000 aankomende stu denten harde taal tegen het kabinet- Biesheuveldat hij om ,zijn politie ke maatregelen veroordeelde als mede tegen minister De Brauw. Zijn ontstemming gold de invoering van de wet, de verhoging van de college gelden en het instellen van wachtlijs ten. Hij zei dat het bestuur van de universiteit om overleg met het mi nisterie had gevraagd „om eerlijk en j reëel te bekijken wat we bereikt heb ben en samen te bekijken wat we daarmee konden doen." „Maar dit soort overleg schijnt De Brauw niet te kennen", reageerde hij op het plompverloren bevel de be stuursvorm van Groningen weer van de tafel te vegen en de wet universi taire bestuurshervorming in te voe ren. Zich tot de gehele universitaire ge meenschap richtend zei Abeln: „Op nieuw, maar nu in veel moeilijker omstandigheden dan anderhalf jaar geleden toen Groningen voor een ge democratiseerd bestuur-eigen stijl koos, zullen we het met zijn allen eens moeten worden en zal de uni> versitaire gemeenschap krachtig, als massale eenheid, een uitspraak moe ten doen. Want lukt dat niet, dan le veren we ons stuurloos uit. We moe ten een frontale eenheid zijn en om meer dan één reden." Abeln hield de studenten voor zich „zo lang het nog kan" te verzetten, daarmee ook doelend op de algemene bezuinigingsmaatregelen van het ka binet-Biesheuvel. Die bezuinigingen houden zijns inziens alleen maar in dat meer ten gunste van de privé- sector wordt uitgegeven in plaats van het aan collectieve voorzieningen te spenderen. „En iedere arbeider hier in de buurt kan vertellen dat het niet zijn portefeuille is, waar het in te recht komt." Deze regering schuift, na defensie een flinke douceur te hebben gegeven, maatschappelijk be zit door naar het particuliere be drijfsleven. Dat is de achtergrond van het woordje bezuinigingen." Bé Keizer, voorzitter van de Gro ninger Studentenraad, vertelde dat de studentenbeweging bezig is zich sterk te maken voor het verzet tegen wat thans in de politieke molen wordt ge brouwen. Reeds geruime tijd worden voorbereidingen getroffen voor het voeren van acties, zei hij. Toneelspeler en TV-aeteur Guido de Moor caballero Ed. Laurens Continental (Vervolg van pagina 1) De tekst van de overeenkomst, die nog moet worden bijgeschaafd bevat de volgende punten: 1. Reizigers uit West-Duitsland naar West-Berlijn en omgekeerd zul len voortaan door Oostduitse beamb ten nog slechts worden geïdentifi ceerd en niet langer worden gecon troleerd. 2. In het goederenvervoer zou men een soort „corridor" willen instellen. Vrachten zouden vooraf worden ver zegeld en niet worden doorzocht door Oostduitse ambtenaren. Verkeers- en visa-heffingen zullen voortaan door West-Duitsland worden geïnd en ver rekend. 3. Westberlijners kunnen voortaan onder dezelfde voorwaarden als West duitsers naar Oost-Berlijn en Oost- Duitsland reizen. 4. Passen voor Westberlijners zullen worden uitgereikt door Westduitse ambtenaren met een stempel van de drie westelijke mogendheden. West berlijners zullen in de communistische landen onder bescherming staan van de Westduitse vertegenwoordigingen. Voorts zal West-Berlijn bij interna tionale organisaties door de Bonds republiek worden vertegenwoordigd. 5. Moskou kan een consulaat-gene raal vestigen in West-Berlijn, dat zal worden geaccrediteerd bij de stads- commandant en niet bij de senaat. Daarmee wordt de verantwoordelijk heid van de vier mogendheden voor Berlijn nog eens onderstreept. 6. Alle reeds in West-Berlijn aan wezige Westduitse openbare instellin gen zullen daar gevestigd blijven. Af zonderlijke bijeenkomsten van frac ties of commissies van de Bondsdag zijn evenzeer toegestaan als bezoe ken van de bondspresident, de bonds kanselier en andere leden van de re gering in Bonn. Regeringsdaden kun nen zij er echter niet stellen en ver gaderen voor het kiezen van een Westduitse president en voltallige bijeenkomsten van de Bondsdag in West-Berlijn zijn voortaan ontoelaat baar. De regering van het verkeer met Berlijn tussen de beide Duitslanden zal volgens deskundigen nauwelijks voor de winter gereed kunnen komen. Deze regeling zal in het basisverdrag worden opgenomen, waarna in een derde fase een soort slotprotocol zal worden toegevoegd en ondertekend. ARNHEM Gedeputeerde staten van Gelderland hebben in een brief aan de minister van economische za ken bezwaar emaakt tegen de op vatting van de regering dat de gebie den met een zwakke economische structuur uitsluitend het Noorden en Zuid-Limburg zouden zijn. Zij herinneren er aan dat zij al sinds 1968 voor een flexibel-regionaal beleid hebben gepleit. Voor de ver schillende gebieden zullen de knel punten moeten worden vastgesteld, aldus gedeputeerde. Morniiig-af ter-pil alleen bruikbaar innoodsituaties UTRECHT De "morning-after- pil" is een bruikbaar middel in een noodsituatie, als na het falen en ont- brekgp van anti-conceptie een onge wenste zwangerschap dreigt. Deze methode kan echter beslist niet als een routine-maatregel voor de ge boorteregeling toegepast worden, dit in verband met de klachten en de bijverschijnselen. Dit blijkt uit een onderzoek dat de gynaecologische afdeling van het aca demisch ziekenhuis ip Utrecht heeft ingesteld onder 2000 Vrouwen die de morning-after-pil gebruikt hebben. Bij het onderzoek waren onder meer bureaus van de Dr. Rutgersstichting en de "Protestantse stichting ter be vordering van verantwoorde gezins vorming" in het gehele land betrok ken. Gegevens van deze studie werden bekendgemaakt op de jaarlijkse art sendag van de PSVG in Utrecht. Op deze artsendag pleitte de gy naecoloog G. Linthorst voor een regel matig onderzoek van de vrouwen tus sen de 25 en 60 jaar, om eventuele baarmoederkanker voortijdig op te kunnen sporen en te behandelen. 3 OOO auto's nauwkeurig onderzocht Drie mensen zijn in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen bij een verkeersongeluk op de weg van Bussum naar Hilversum. Op de foto zien we de totaal verwoeste auto, die met een tegenligger in botsing kwam. SAN QUENTIN (Reuter, AP) Drie gevangenen onder wie een van de bekende „Soledad Brothers" en drie bewakers zijn zaterdag omgekomen bij een vluchtpoging uit de zwaarst bewaakte vleugel van de San Quentin- gevangenis in San Francisco, zo is gisteren bekend gemaakt. De 29-jarige George Jackson een van de drie negers, die bekend staan als de „Soledad Brothers" werd door een bewaker neergeschoten, toen hij ge wapend met een revolver probeerde uit te breken. Bij de andere twee ge vangenen (blanken) waren, volgens een gevangenis-funktionaris, fijdens de vluchtpoging door medegevangenen de kelen doorgesneden. Zeker een van de drie omgekomen bewakers overkwam hetzelfde. Jackson diende een straf van elf jaar uit wegens een gewapende roofover val, waarbij de buit zeventig dollar bedroeg. Met de andere twee „Soledad- Brothers" moest hij nog terecht staan wegens moord. Van een verslaggever DRIEBERGEN Tien per sonen zijn in de nacht van vrij dag op zaterdag ingesloten in de politiebureaus van Ede en Drie bergen, na een grootscheepse controleactie van de politie op rijksweg 12 (tussen Driebergen en Ede). De volgens de politie unieke actie werd gehouden ter bevordering van de verkeers veiligheid en ter bestrijding van de criminaliteit. In zes uur tijd (van twaalf uur 's nachts tot zes uur 's morgens) werden in totaal ongeveer 3000 personen auto's en vrachtwagens nauwkeurig onderzocht, waarbij de inzittenden aan.de tand werden gevoeld. De con- trole'/werd uitgevoerd door ruim 150 man, behorend tot de gemeentepoli tiekorpsen van Ede en Veenendaal, de rijkspolitie van het district Utrecht, de algemene verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen, de douanerecherche, de marechaussee, de vreemdelingenpolitie, de vuurwa penrecherche en de dienst rijkswa terstaat. Vier mensen werden aangehouden wegens illegaal wapenbezit (waarbij drie pistolen, een geweer met munitie en een stiletto in beslag werden ge nomen), twee wegens dronkenschap, twee wegens het bezit van verdo vende middelen en twee wegens overtreding van de opiumwet en een verstekvonnis waarvoor ze gezocht werden. Rijbewijzen Bij de verkeerstechnische controle werden 160 processen-verbaal uitge deeld, omdat het kenteken- of rijbe wijs niet in orde was of niet getoond kon worden. Van de auto's (met name vrachtwagens) vertoonden er 64 tech nische gebreken; drie werden uit het verkeer genomen. Onder deze laatste was er een van een pas getrouwd paar uit Zeist, dat zijn gammele Fiat 600 bij de oprit bij Driebergen in be slag genomen zag. „Het was een rij dende doodkist", zei een van de poli tiemannen. Onder politiebegeleiding werd het tweetal naar Motel Bunnik gebracht. Goed voorbereid Rijksweg 12 werd in beide richtin gen gecontroleerd. De parkeerplaat sen bij Driebergen en Ede waren in gericht als grote, van lichtinstallaties voorziene, controleposten, terwijl ook alle toegangswegen bij Maarsen, Maarsbergen en Doorn waren be mand. De actie was nauwkeurig voorbereid in samenwerking met on der andere het ministerie van justitie en de officieren van justitie van Arn hem en Utrecht. Beide officieren en burgemeester P. Bode van Veenen daal stelden zich 's nachts op de hoogte van de vorderingen. Zowel in Driebergen als in Ede was een zoge naamde hasj-hond aanwezig, die, door te gaan blaffen, dc politie in een van de auto's op het spoor zette van vijftien gram l.asj. Hoewel op een groter arsenaal illegale wapens was gerekend, beschouwde de politie de actie als geslaagd. Andere acties van een dergelijke omvang staan niet op stapel. Gehoopt wordt dat van deze een preventieve werking uitgaat. ROTTERDAM In de middagvoorstelling van circus Toni Boltini dat iii Rotterdam optreedt, is zondagmiddag de 18-jarige trapezewerker Fabio Faggioni onder de ogen van duizenden verbijsterde circus bezoekers van een .hoogte van 16 meter uit de trapéze gestort. Dc jongen.maakte een verkeerde beweging, waarna hij een schijnwerper raakte en naar beneden stortte. Met een halswervelfractuur werd hij in het Dijkzigtziekenhuis opgenomen. Zondagavond is hij op eigen verzoek overgebracht naar het circusdorp van Boltini, waar laat in de avond Antoinette Boltini hem met een bos bloemen kwam opzoeken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5