Indonesië: een nieuwe mentaliteit nodig Topoverleg over plan voor vooruitgang h Thomas a Kempis wer<§ grootscheeps herdacht Geref. bijbelstichting werkt aan eigen uitgave van Statenvertaling Moclitar Loebis Een woord voor vandaag Lanser: CNV op de bres voor Noorden Dodenrit dot stad Gronings BEROEPÏNGSWEIi] CNV-voorzitter stelt voor: Kamervragen over tbc in Breda De overweldigende overwin ning van Sekber Golkar op de oude politieke partijen van In donesië betekent ironisch ge noeg niet dat de regering Soe- harto de zaken nu naar eigen hand kan zetten. Meer dan ooit moet de regering Soeharto. die thans de absolute meerderheid heeft in het parlement, de vol ledige verantwoordelijkheid dragen voor alle ontwikkelin gen, of ze nu goed zijn of slecht. Economische ontwikkelingen, het streven naar het op gang brengen van het economische groeiproces, zal het eerste zijn waarmee de regering zich moet bezighouden. De „moder nisering" van de maatschappij is nog een ander populair trefwoord onder militaire leiders en technocra ten. HARDE NOOT Maar zij beseffen dat modernise ring niet alleen snelwegen, havens, treinen, vrachtwagens, schepen, vliegtuigen, telecommunicatie, ra dio's, televisietoestellen en fabrieken betekent. Het is veel belangrijker te weten dat modernisering ook een kwestie van mentaliteit Is. En daar komen we bij de harde noot in het probleem in Indonesië van de afgelopen 26 jaar, sinds het Indonesische volk op 17 augustus 1945 bij monde van dr. Soekarno en dr. Hatta zijn onafhankelijkheid had geproclameerd. ZWART MOERAS Het proces van modernisering van de maatschappij is enorm van de juiste koers afgeweken en in ver warring gebracht en tijdens de jaren van Soekarno's persoonlijke bewind onmogelijk geworden door een zwart moeras van heel oude culturele opvattingen, waaraan de meeste mensen tot op vandaag vastzitten. De moderne Indonesische intellec tueel is het beste voorbeeld van dit probleem. Toen Soekarno op het toppunt van zijn macht was, gaf een eminente Indonesische econoom, die in het Westen was opgeleid, een on gunstige advies over buitenlandse investeringen in Indonesië. President Soeharto MARXISME Hij gebruikte marxistische theo- riëen om zijn argumenten te staven. Nu beweert hij dat buitenlandse in vesteringen zeer noodzakelijk zijn voor de economische ontwikkeling van Indonesië. En hij spreekt daar bij over een vrije markt-economie. De Indonesische economen applau disseerden geestdriftig toen Soekar no hen vertelde dat inflatie goed is als het gaat om de Indonesische re volutie en dat zij hun westerse stu dieboeken maar weg moesten gooien. TRIAS POLITICA Een hoogleraar in de rechtsweten schappen steunde Soekarno toen hij het principe van de „trias politica" overboord gooide. Maar nu veroor deelt deze professor Soekarno omdat hij deze volledige scheiding van wetgevende, uitvoerende en rechter lijke macht heeft afgeschaft. De Vereniging van advocaten had het besluit van Soekarno aanvaard de gerechtshoven om te vormen tot „werktuigen van de Indonesische re volutie". Maar thans dringt deze Vereniging aan op volledige schei ding van de drie machten. SYMBOLEN Maar weinig Indonesische intellec tuelen kunnen erop bogen vrij te zijn van een dergelijke intellectuele acrobatie. Toch is het moeilijk de schuld vol ledig op de schouders van de intel lectuelen te leggen. Soekarno over blufte hen met zijn, aan het traditio nele denken ontleende, irrationele kracht, net zoals hij de massa's fas cineerde en hypnotiseerde met de oude culturele symbolen. VADER EN GOD De propagandisten van Soekarno zeiden dat hij gezegend was met de Wahijoe Tsjakraningrat, de door de goden gegeven macht Zijn wensen waren de Waarheid. Hij kon nooit verkeerd doen. Hij was de wijsheid en de waarheid zelf en de grootmoe digheid zelf. Hij was vader, hij was een god. Hij was zowel Kresjna als Wisj- noe. Hij bezat dc allerheiligste kris en was onkwetsbaar voor kogels. Gatotkatsja, de god-held in de Ja vaanse Mahabaratha, vloog door de lucht naar de strijd. ONTOSENO Soekarno gebruikte hem als het symbool voor de stichting van een luchtmacht, die de sterkste van Zuidoost-Azië moest worden. Ont- oseno, de zoon van de god Baroena, leefde onder de oppervlakte van de zee En Soekarno moest de sterkste onderzeebootvloot van Zuidoost-Azië bouwen. De Javaanse koningen, aldus de bestaande geloofsopvattingen, zijn afstammelingen van Abimajoe. de zoon van de god Arjoena. En Soe karno schiep een nieuw Javaans hof vol pracht en praal in zijn Merdeka Paleis in Djakarta. Dit was opwindende stof, die te ruggaat naar de glorierijke, verloren oude werelden uit het schemerige verleden de werelden van rijke pracht en grote overwinningen. RATOE ADIL Het duiken in de wereld A'an dc Indonesische mythen, magie en mys tiek is een gevaarlijke ervaring. Het betekent dat je mensen ontmoet die zoeken naar de Ratoe Adil (dc rechtvaardige koning). Anderen willen de islam zuiveren en hun kinderen verbieden naar school te gaan of lid te worden van politieke partijen of andere organi saties (die te modern zijn). Weer an deren wachten op de Imam Mahdi (een ander symbool van de recht vaardige koning) die zal komen om hen te verlossen van alle kwaad en lijden. PURITANISME Dan is er de Oemmat Adam Ma' rifat Indonesia, die alle geloofsop vattingen tracht te belichamen van 't oude animisme, islaam, boeddhis me, confucianisme en christendom. Nog anderen geloven dat de godde lijkheid wordt bereikt door sexuele eenwording en bevrediging van alle behoeften. Mochtar Locbis, de schrijver van dit artikel, is een van de bekendste journalisten van Indonesië. H(j is hoofdredac teur van het onafhankelijke dagblad Indonesia Raya. Tij dens het regime van president Soekarno zat hij wegens zijn politieke opvattingen geruime tjjd gevangen. En weer anderen bepleiten de te rugkeer naar het puritanisme, het eenvoudige en reine leven en het bevorderen van het geestelijk wel zijn om de zaligheid te bereiken. IRRATIONEEL Al deze irrationele krachten zijn potent geworden in de Indonesische samenleving en vormen barrières voor de nationale samenhang en de eenheid en voor de modernisering. De regering Soekarno was zelf het model bij uitstek voor deze mytho- magisch-mystieke irrationele krach ten. die niet alleen op het nationale vlak een rol speelden, maar hun ir rationele absurditeiten zelfs uit breidden tot de internationale we reld. SPLITSING DER GEESTEN Soekarno was de Ratoe Adil, de Imam Mahdi. Hij was de belicha ming van de Pandawa-konangën. En de Pandawa-Koerawa-oorlogen wer den omgevormd tot confrontaties tussen de werkelijke revolutionairen en de ondermijnende contra-revo lutionairen. de strijd van de nieu we mogendheden tegen de oude ge vestigde machten van de nieuw op gekomen natiën tegen de neo-impe- rialistische mogendheden. Dit soort irrationaliteit had een splitsing der geesten tot gevolg en bracht het vermogen tot objectieve waarneming schade toe. VREEMDELINGEN De intellectuelen worden aange trokken door moderne wetenschap en technologie, die als gereedschap pen kunnen dienen voor modernise ring en economische ontwikkeling. Maar tegelijkertijd worden zij ge plaagd door een diep wantrouwen in buitenlandse elementen en door uit barstingen van vreemdelingenhaat. Het moderne onderwijs dat zij hebben genoten vertelt hen hun ver stand rationeel te gebruiken. Maar hun afkomst dwingt hen terug naar hun irrationele wortels. In tijd van crisis en grote pressie wordt de drift naar de irrationaliteit krachtiger en wordt het gevaar dat het redelijk denken wordt over heerst door irrationaliteit het grootst. Het is thans belangrijk dat de sta biliteit en het gevoel van veiligheid en hoop, dat de regering Soeharto tijdens de' afgelopen vier jaar heeft weten te scheppen, bewaard blijft. De recente algemene verkiezingen hebben bijgedragen tot verdere sta biliteit en continuïteit. PANTJA SILA Indonesië heeft een breuk nodig met zijn magisch-mysthisch-mystie- ke verleden. Het is nog steeds te gemakkelijk tevreden te stellen met symbolen en leuzen. Indonesiërs zeg gen dat hun maatschappij op de Pantja Sila is gebaseerd. Alleen door dit te zeggen krijgen zij al een gevoel van tevredenheid een democratische samenleving be reikt te hebben. Maar zij beseffen niet dat democratie nog lang niet is bereikt en dat economische en socia le rechtvaardigheid nog verworven moet worden. ARCHIEVEN De archieven van talrijke rege- rings-departementen liggen vol plannen, besluiten, programma's en rapporten van seminars, werkgroe pen en conferenties, die voor het grootste deel niet zijn uitgevoerd en vergeten zijn. Eén van de grootste verdiensten van dc regering Soeharto is geweest dat hij zich heeft gericht op de economische ontwikkeling, die de bevolking in Indonesië dwingt de problemen realistischer te bekijken. Ook de noodzaak van economische planning vergt een grote mate van rationaliteit en het vermogen op een verstandige manier een prognose te maken van toekomstige vereisten en behoeften. HARDE FEITEN Er is nu in Indonesië een wijdver breid besef van de harde feiten van het bestaan en de internationale be trekkingen. Financiële hulp, kredie ten. buitenlandse investeringen, die Indonesië zo hard nodig heeft om het economische groeiproces op gang te brengen, kunnen alleen doorgaan als er op de meest verantwoordelijke en rationele wijze wordt gewerkt. Onopgemerkt zijn tijdens de afge lopen twee of drie jaar de oude irra tionele symbolen op de terugtocht gegaan naar het schemerige verle den, waar zij thuishoren. HOOP Nu de overwinning van Sek ber Golkar de volledige verant woordelijkheid voor de verdere ontwikkelingen in Indonesië vol ledig op de schouders legt van de regering Soeharto is het te hopen dat de regering zal door gaan even vastberaden en ratio neel te handelen. Daarin ligt de hoop voor de toekomst. (Van een onzer verslaggevers) BARNEVELD De gereformeerde bijbelstichting (GBS) is in zes jaar gegroeid van een comité tot behoud van de Statenvertaling tot een zelfstandig bijbelgenootschap. „Dat is onze opzet niet geweest, maar wij zijn die richting uitgedreven wegens de koers, die het Nederlandse bijbelgenootschap is gaan volgen", zei zaterdag op de jaarlijkse toogdag van de GBS te Barneveld de voorzitter ds. J van Haaren, predikant van de gereformeerde gemeente te Amers foort. Ds. Van Haaren betoogde dat aan ,de nieuwere bijbelvertalingen bijbel handschriften ten grondslag liggen, waaraan ketters hebben zitten knoeien en die door de kerk van alle eeuwen terzijde zijn geschoven. De GBS blijft de Statenvertaling prefereren, niet alleen omdat deze zo'n zuivere vertaling is, maar ook omdat de Statenvertalers veel betere bijbelhandschriften gebruiken, aldus ds. Van Haaren. Handschriften Hij vertelde zijn gehoor, hoe in de vorige eeuw twee handschriften ont dekt werden, die veel afweken van de traditionele tekst, die de kerk eeuwenlang gebruikt had: de een in een vergeten hoekje van de biblio theek van het Vaticaan en de ander in een prullebak van het Catharina- klooster op de Sinai. Omdat deze handschriften zoveel ouder waren, dan de tot dan bekende, werden zij vervolgens als basis voor de bijbelvertalingen gebruikt. Ds Van Haaren kon .zich echter niet voorstellen, dat de Heilige Geest, die volgens Christus' woord de kerk in alle waarheid leiden zou, die waar heid eeuwenlang in een prullebak zou hebben bewaard. Ketters karakter Dat deze handschriften zo oud zijn, is juist een bewijs tégen hun zuiver heid, aldus ds. Van Haaren. De echte, zuivere, werden door de kerk stukge lezen, en als ze dan aan vernieuwing toe waren, werden ze overgeschreven en verbrand, opdat ze niet in de prul lebak zouden komen en zo ontwijd zouden worden. Maar deze handschriften zijn blijk baar wegens hun ketters karakter (ds. Van Haaren veronderstelde spe ciaal ariaanse ketterijen) nooit ge bruikt en terzijde gesteld. Vertalingen Van de Engelse Trinitarian Bible Society, waarmee de GBS nauw sa menwerkt, kwam secretaris rev. T. H. Brown de groeten overbrengen. Hij vertelde, dat de TBS de laatste twee jaar alleen al in Spanje en Latijns- Amerika 200.000 Spaanse bijbels heeft verspreid. Er wordt gewerkt aan een bijbel vertaling in het Portugees. Onlangs zijn vertalingen van het nieuwe tes tament klaar gekomen in de taal van Tsjaad (Midden-Afrika) en in de Simpte-taal. die in Noord-India ge sproken wordt De TBS verspreidt bij bels in meer dan honderd landen. Sprekers De tweeduizend belangstellenden luisterden deze dag verder naar toe spraken van ds. P. J. Dorsman uit Staphorst, ds. A. Wink uit Veenen- daal, ds. L. Blok uit Beekbergen en ds. E. du Marchie van Voorthuysen uit Urk. Noch Micha's dreiging met het oordeel (de eerste drie I stukken), noch zijn beloften van het heil hadden enige resui Wat moet het God pijn gedaan hebben! "Mijn volk, wat heb Ik u aangedaan en waarmede heb I vermoeid? Getuig tegen Mij!" (Micha 6:3). j Eén van de aangrijpendste woorden van de Bijbel. We za verwachten, dat God Zijn volk in scherpe termen zou verwl Daartoe zou alle reden geweest zijn. Maar Hij keert het om plaats van aanklager wordt Hij aangeklaagde. Wat buigt God Zich hier diep neer. Als het volk zich nietm verontschuldigen wil over zijn zonde tegenover God, gaatUDE Zich verontschuldigen tegenover het volk, dat Hij ondanks \h Zijn volk blijft noemen. fc, Onder veschillende leuzen wordt gezegd, dat hel traditiideel bijbelse Godsbeeld afgedaan heeft. Stel eens een ogenblik, dc^ra het recht hadden onszelf een God te bedenkenhoe zoude^AT' dan een betere God kunnen uitdenken? Wij, nota bene, diehy„s veel scherper dan Micha Gods neerbuigende liefde kunnen ïg^ op Golgotha. istu. Deze liefde is de enige hoop voor de wereld. We lezen vandaag: Jeremia 4:14-26. DALE C0RNEGIE Dale Carnegie, Oprichter INTERMENSELIJKE VERHOUDINGEN SPREKEN IN HET OPENBAAR Een mondelinge cursus in spreekvaardigheid, omgang met mensen, enthousiasme, geheugeh- training en zelfvertrouwen. Bezoek vrijblijvend onze contactavond. ROTTERDAM, restaurant Engels, Bernhard- zaal, 23,24 en 25 augustus, 8 uur n.m. DEN HAAG. restaurant „De Kroon", Spui 10, 31 augustus; 1 en 3 september, 8 uur n.m. Sponsor: Aloserij-InstituuL Inlichtingen: Tel. 010- 18.87.71. Ook klassen te Amsterdam, Haarlem co Utrecht (Van een onzer verslaggevers) ZWOLLE Een grootscheepse Thomas a Kempisherdenking, die het afgelopen weekeinde in Zwolle is gehouden op instigatie van het gemeentebestuur, wordt niet algemeen zinvol geacht. De herdenking omvatte onder meer een expositie in het Bethlehem- klooster, waar onder meer het oorspronkelijke manuscript „De Navolging van Christus" te zien is, en leverde een herdenkings rede van de Leidse historicus prof. dr. C. C. de Bruin op, als mede een rede van minister mr. M. L. de Brauw. Verder was er gisteren een oecu menische dienst in de nieuwe Mi- chaelkerk, waarin kardinaal Alfrink en de Amsterdamse hervormde hoog leraar (historicus) prof. dr. O. J. de Jong voorgingen. De bezwaren tegen de herdenking komen onder meer van de voorbereidingscommissie uit de plaatselijke Raad van Kerken, te Van onze correspondent ASSEN „Als vakbeweging zullen we er zo nodig bovenop zitten dat er gelden ter beschikking komen voor het noorden des lands". Dit zei CNV- voorzitter J. Lanser zaterdag in As sen. waar hij sprak op een drukbe zochte afscheidsreceptie van districts bestuurder H. de Vlaming uit Gro ningen, die een werkkring aanvaard heeft aan het Slotemaker de Bruïne-instituut voor vormings- en scholingswerk van het CNV. De heer Lanser memoreerde dat uit de recente cijfers is gebleken dat een sterke toeneming van de werkloos heid in het Noorden te verwachten is. Volgens hem zullen er noodmaatrege len genomen moeten worden. Hij drong aan op een spoedig beleidsplan voor het noorden. weten de theologen H. F. Bergsma (gereformeerd), T. Zevenbergen (her vormd), beiden godsdienstleraar, en pater J. van Elswijk van het Domini canerklooster te Zwolle. Zij hadden, zo deelde ons de heer Bergsma mee, de opdracht gekregen een preekschets over Thomas a Kem pis samen te stellen, bedoeld als lei draad voor predikanten en priesters te Zwolle die op deze wijze gisteren in hun prediking aandacht aan To- mas Kempis hadden kunnen geven. Deze preekschets werd evenwel als „te kritisch" afgewezen. In deze schets, aldus de heer Berg sma, kwamen wij gedrieën tot de conclusie, dat het nooh de zaak van Jezus Christus diende noch in de geest van Thomas a Kempis moet worden geacht om aan deze ongetwij feld in zijn tijd en voor de historie belangrijke figuur zo'n grootse her denking te wijden. Zijn theologie is immers passé, moet in deze tijd worden afgewezen, vanwege de daarin voorgestane asce tische, dualistische levenshouding, waarin het lijden wordt verheerlijkt om dichterbij God te komen, met een volledige afwending van de wereld. Thomas a Kempis kloosterliteratuur komt in feite neer op een walgelijk soort theologie althans in onze da gen waar misschien nog kleine groepen affiniteit aan hebben, maar beslist niet de grote stroom. Als men dan bovendien nog weet, aldus de heer Bergsma, dat er in ver band met de herdenking van Thomas a Kempis vijf eeuwen na zijn dood nog met zijn gebeente wordt rondge sjouwd in mei kwam de schutterij van het Duitse Kempen de botten in Zwolle halen om ze in processie en met muziek naar deze plaats, enkele tientallen kilometers van Venlo over te brengen, dan kan men een en an der alleen maar op zijn zachtst ge zegd onsmakelijk vinden. Ik acht het, èls .men dan per sé een herdenking in Zwolle wilde, van wei nig werkelijkheidszin getuigen wan neer men een preekschets als die van mijn twee collega's en mij afwijst, kennelijk omdat geen kritiek wordt geduld. In allerijl heeft men na de afwijzing een andere (niet adequate) preekschets doen uitgaan. Tot zover de heer Bergsma. Wat de officiële herdenking betreft. rend; I ge jong IETE niel ;n i VOO lude: i kii prof. De Bruin noemde de „Np* ging" zaterdag in een herdenkinj (le na de bijbel het meest boek ter wereld, de klassieke oorl de van de moderne devotie, een cale vernieuwingsbeweging van christendom, die in de IJsselsl ontstaan is, een getuigenis van thentiek christendom dat altijd digheid zal blijven bezitten. «pk Naar aanleiding vaji de herdenlie in Zwolle is behalve een rijk gei van treerde catalogus voor de expden een bundel bijdragen over Thomimet Kempis en de moderne devotie p f streerde catalogus voor de expt Zwolle en het archief- en bibliot) wezen in België. ped, O he GRONINGEN De 55-jarige fcijn tariabediende W. H. S. uit Groni heeft zaterdagmorgen door een temtrijk van de stad -onder- ,nÊl*( van alcohol een ware dodenrit maakt. Tijdens die rit lag op degj£) torkap van zijn auto het lijk va}at0 door hem aangereden 16-jarig n^vol Ria de Boer uit Groningen. u0( Het meisje reed op de Kapteyi)t en werd van achteren aangerfo' Zij sloeg achterover, kwam op deJm torkap terecht en ging met L hoofd door de voorruit. Zij F0'rj daarbij haar nek. Haar lichaam L. op de motorkap hangen. (je' j S. reed met verhoogde snelheiqQri kele drukke kruisingen over en j Ef toen gelukte het een automobilii'ou(j man klem te rijden. Hij is ingesloi GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen: te Delfzijl en te Ulj kand. H. J. J. Feenstra te Am|T dam. PRAAG (AP) Honderden choslowaken hebben het afgeljM weekeinde bloemen en kaarsen op het graf van de student Jarf; lach, die in 1969 door zelfverbranf protesteerde tegen de bezetting p zijn land. (Vervolg van pag. 1 PRIJZEN De CNV-voorzitter verklaarde daar bij dat de loonontwikkeling voor een belangrijk deel mede wordt bepaald door de ontwikkeling van de prijzen „Ik deel niet zonder meer het ver trouwen dat de werkgeversorganisa ties in de concurrentie stellen als enig middel om onnodige prijsverhogingen tegen te gaan. Ook andere maatregelen kunnen prijsregulerend werken", aldus du heer Lanser, die zich (in navolging van de consumentenorganisatie) uit- KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Durdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie- J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester. G. J. Brinkman J. van Hofwegen. sprak voor een duidelijk kenbaar ma ken van prijsverhogingen en een ver antwoording daarvan vooraf, dus niet alleen in gevallen waarom er wordt gevraagd, zoals de werkgeverorgani - saties voorstaan. NOORDEN De heer Lanser sprak zich verder uit voor het plan van de regering om de industriële groei in het westen af te remmen ten gunste van de rest van het land en voor het op korte termijn nemen van maatregelen ten bate van bet noorden. Waardering had hij voor de onder nemersbrochure „sociaal beleid in on dernemingen" (met name ook de sug gestie om door middel van heffingen bii te dragen aan het werk van de vakbeweging, voor zover dat ook on georganiseerden ten goede komt) maar hij achtte het dringend noodzakelijk dat de centrale werkgeversorganisa ties het zogenamde bedrijvenwerk positiever gaan benaderen. KRITIEK Nog teveel bestaat de neiging om het sociale beleid afhankelijk te stel len van het technische en economi sche beleid, terwijl het laatste juist dienstbaar zou moeten zijn aan het eerste, aldus de CNV-voorziter, die in dit verband kritiek uitte op ,het tel kens weer optredende verschijnsel van een sterke onevenwichtigheid in het aannemen en afstoten van personeel, als gevolg waarvan het sociale beleid, een soort anpassingsbeleid wordt. Terecht hebben de vakbonden, be trokken bij het Philips-concern er op gewezen dat het sociale beleid een eigen plaats dient te hebben naast hut technische en economische beleid. De heer Lanser zei zich er over te verheugen dat het nieuwe kabinet van het begin af geijverd heeft een goed klimaat te schep pen voor vruchtbaar overleg met het georganiseerde bedrijfsleven. DEN HAAG Het PvdA-Kamer- lid A. Spinks heeft minister Stuyt (volksgezondheid en milieuhygiëne) gevraagd, of er aanwijzingen zijn dat ook patiënten van het St. Ignatiuszie- kenhuis te Breda met tuberculose zijn besmet, nu gebleken is dat enige verpleegsters tbc hebben opgelopen. Naar het oordeel van de heer Spinks .verdient een verplicht perio diek onderzoek op tuberculose van medisch personeel de voorkeur boven het periodieke preventieve onderzoek op basis van vrijwilligheid. r A Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 2. stok met voettred 6. meisjesnaam, 8. voegwoord, meisjesnaam, 11. lied, 12. doorweek 14. flink, 16. moerassig, 17. depart ment in Frankrijk, 18. soort bier, 1 rivier in Italië, 21. soort kabeljauw, 2 spoedig, 25. schietwapen, 26. deel va het gebit, 27. afschuring, 29. slobkoi (Z.N.), 30. tussenzetsel, 31. deel van hals, 33. onmeetbaar getal, 34. per voomaamw., 35. opium toebereid a te roken. Verticaal: 1. vaandel, 3. scheik. el ment, 4. eikeschors, 5. gevleuge termiet, 6. vaarwel, 7. zelfkant, 9. al lige, 11. nutteloos, 13. ontelbaar, jongensnaam, 19. keelziekte, 20. mc lijk, 22. Myth, figuur. 24. hoepel, soort hond. 27. hogepriester in Silo, plechtige gelofte, 32. volksnaam de kauw. Oplossing vorige puzzel Hor.: l. alm, 4. gallon, 9. pees, raaf, 12. intrest, 16. TEE, 17. Aa, ironie, 21. sta, 22. tor, 23. snater, 25 27. Ira, 28. anagram, 31. Ares, 32. Eri 34. makker, 35. tel. Vert.: 1. A.P., 2. lei, 3. mentor, 5. a 6. last, 7. lat, 8. of, 10. sten, 13. reis. paard. 15. liter, 17. Ate, 19. rol, 20. en 21. staart, 24. arre, 26. snek. 28. ark, Ase, 30. moe, 31. A-A.. 33. s.L te

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2