BANZER AAN MACHT IN BOLIVIA r i r1 Topoverleg over vooruitgang Ontvoerd meisje komt ongedeerd weer thuis ITI 2 moderne theeglazen Na twee dagen bloedige strijd Akkoord over Ibon1 (rita) Torres zoekt toevlucht in Peruaanse ambassade Devaluatie roepiah Tuinder zwaar gewond door freesmachine Opklaringen Voorstel Lcinser: POMPBEDIENDE BEROOFD Fusieregels gaan in op Automobilist nam Ar ja mee 13 september Moordaanslag in Manilla Ik geef op als riieuweabonnee: jnatm: IbaUalt: .per kwartaal per maand I I A'sbeloningvoormijnaktiviteit I Iontvangik2theeglazen. De nieuwe abonnee krijgt onze I <krant veertien dagen gratis. I Ml|n naam - fieiiwe Leidse Conramit Maandag 23 augustus 1971 52ste jaargang CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING l'dkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m6,95, p. kw. 20,65Klachtendienst bezorging 18.00 19.00 uur (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken De bewondering van veel men- begint waar hun begrip op- udt. BLdTTER BONN (DRA) Verwacht wordt, dat vandaag al. maar anders in het midden van deze week het akkoord van de Grote Vier over Berlijn een feit zal zijn. De huidige situatie zal daardoor aanzienlijk verbeteren. Al dus welingelichte kringen in Bonn. De Sowjet-Unie zal in het voorge nomen verdrag over Berlijn gemeen schappelijk met de drie westelijke mogendheden de verantwoordelijk heid voor de vrije toegang uit de Bondsrepubliek naar West-Berlijn op zich nemen. De ambassadeurs van de verenigde Staten, Frankrijk, Enge land en de Sowjet-Unie zullen tevens in de tekst vastleggen dat de toegang ongestoord, met voorrang en tijdelijk versneld moet geschieden. „Overnemen van de verantwoorde lijkheid door de Sowjet-Unie" staat volgens opvattingen in Bonn gelijk aan een garantie, zelf wanneer dat woord wordt vermeden. Het ontwerp van de overeenkomst zal ter goedkeuring aan de regeringen in Washington, Moskou, Londen en Parijs worden voorgelegd, waar het in twee weken kan zijn behandeld. Begin september zou de overeenkomst kunnen worden ondertekend en gepu bliceerd. Dan kan worden begonnen met de moeilijke tweede fase: van praktische en technische details tus sen de twee Duitslanden. (voor vervolg zie pag. 5) DJAKARTA, 23 aug. (AP) De In donesische regering heeft vandaag de roepiah met tien procent gedevalu eerd ten opzichte van de dollar. De maatregel was volgens kabinetssecre taris Soedharmono nodig om de Indo nesische economie aan te passen aan dc economische toestand in de we reld. De pariteit van de roepiah te genover de dollar is veranderd van 378 tot 415. (Van een onzer verslaggevers) PIJNACKER Tijdens werk zaamheden met een freesmachine is de heer D. A. v. d. Marei (34) op zijn tuinderij in PijnackeT zwaar ge wond geraakt. Zijn kleding kwam in aanraking met de ronddraaiende messen waardoor hij met beide be nen in de machine raakte. De brand weer heeft hem moeten bevrijden. In allerijl werd hij naar het St. Hip- polytusziekenhuis in Delft gebracht De heer V. de Marei verkeert niet meer in levensgevaar. Paps. pas op dat je niet over m'n rolschaatsen valt! Vanuit het noorden drong gis- ravond drogere en iets koelere :ht onze omgeving binnen, voor tgegaan door wat regen. Deze ntwikkeling hing samen met een jgedrukgebied, dat in betekenis nemend zuidoostwaarts over ndinavië trok. 'De drogere lucht zal zich ver- er over onze omgeving uitbrei- waarbij de neerslagkansen [nemen, termijl er meer opkla- jngen zullen voorkomen. STRANDWEER De laatste van een serie storin gen trekt met regen naar het zui- weg. Morgen droog weer met zon en een matige noord- jsten wind. Temperatuur 19 a 20 raden, zeewater 19 graden. j Vooruitzichten: Een hogedruk- lebied bij Zweden krijgt meer in ched met zonniger weer. Barometerstand: heden 10 uur 16 cm (1013 millibar), stijgend. LA PAZ (Reuter, AP, UPI, EFE) Het links-nationalistische regime van de Boliviaanse president Juan Jose Torrés, is gisteren ondanks de gewapende steun van tienduizenden arbeiders, boeren en studenten afgezet. Na twee dagen van bloedige gevechten, waarbij volgens niet-officiële berichten 250 mensen het leven verloren, heeft een driekoppige rechts-georiënteerde militaire junta, onder leiding van de nieuwe president kolonel Hugo Banzer, de macht overge nomen. Zon en maan 24 augustus: zon op 5.37, onder 1.47, maan op 9.33, onder 20.23, aug. E.K. Hoog water Hoog water, 24 augustus: Rot- erdam le getij 6.40, 2e getij Scheveningen 4.54 - 17.15; riissingen 3.50 - 16.01; Haring- rliet a. d. Zeezijde 5.25 - 17.45. De afgezette Torres heeft gisteren met 25 aanhangers asiel gevraagd in de ambassade van Peru in La Paz, zo werd door het ministerie van buiten landse zaken in Lima meegedeeld. Aanvankelijk zou de ex-president zijn toevlucht hebben gezocht bij de pauselijke nuntiatuur in de Boli viaanse hoofdstad. Het belangrijkste radio-station van La Paz schakelde zondagmorgen vroeg over van oproepen aan de aan hangers van Torres om de „fascisti sche opstandelingen" te bestrijden naar martiale muziek, onderbroken door triomfantelijke berichten van de junta over de nederlaag van de „rode imperialisten". Het station maakte ook bekend, dat kolonel Hugo Banzer, oud directeur van de militaire acade mie en leider van het militaire drie- Kolonel Hugo Banzer: de nieuwe sterke man. ——'an onze sociaal economische de drie vakcentrales ondi rorio^tio dat „zeer grote groepen redactie 'RECHT „De doelstellin- voor de komende jaren :igen in het gedrang te komen ir de financiële moeilijkheden, op kortere termijn om een Jlossing vragen. Daarom lijkt Ot mij denkbaar dat regering en (drijfsleven zich met elkaar |an beraden over een plan vóór itschappelijke vooruitgang", ize suggestie lanceerde de voor van het Christelijk Nationaal verbond, de heer J. Lanser, van- •gen in een toespraak tot de ver- idsrad van het CNV. Het gaat er is inziens om dat financieel en imisch mogelijk wordt gemaakt it sociaal gezien wenselijk is. ook 'ien daarvoor verdere belas tingver- ing noodzakelijk is". ENQUÊTE heer Lanser concludeerde uit de (uitaten van de recente enquête van onder hun leden dat „zeer grote groepen van ons volk bereid zijn genoegen te nemen met een geringere stijging van het vrij besteedbare inkomen. Mede op grond darvan verwachten wij van de overheid dat zij en de dringend noodzakelijke gemeenschaps voorzieningen duidelijk vorrang zal geven in haar beleid". Overigens moet ook bij matiging in het loonbeleid worden voorkomen dat de lasten daarvan onevenredig 7,waar zullen drukken op dc laagsl betaalden, zo zei de teer Lanser. Voor vervolg zie pag. 2 manschap, dat de macht heeft over genomen, zich in de directe omgeving van la Paz bevond. Hij zou als „de nieuwe president van Bolivia" weldra het volk toespreken. Over het lot van Banzer bestond aanvankelijk nog onzerheid, omdat hij vorige week door de politie van Torres in Santa Cruz was gearresteerd. De andere leden van het drieman schap zijn kolonel Selich, bevelheb ber van de achtste divisie en generaal Mendieta, bevelhebber van de zeven de divisie, die gelegerd is in Cocha- bamba. De situatie werd voor Torres zater dag eigenlijk al onhoudbaar, toen de luchtmacht en twee in la Paz gesta tioneerde infanterie-regimenten naar de rechtse opstandelingen overliepen. Toen dit bekend werd, trokken het Torres-getrouwe Colorado-bataljon en gewapende arbeiders en studenten naar het garnizoen in de wijk Mira- flores, waar de overgelopen regimen ten gelegerd zijn. Overal in de stad kon men het schieten en het inslaan van bommen horen. De twee regi menten verdreven de aanvallers naar boven hun kazerne gelegen heuvels In de nacht van zaterdag op zondag werd in La Paz nog hevig gevochten en zouden veel burgers zijn getroffen door het vuur van sluipschutters. Gistermorgen_ vroeg zette het op- standelingenleger, met luchtsteun van overjarige Mustang-jagers, de aanval in op de laatste steunpunten van Tor res' aanhangers. Daartoe behoorde de in het centrum van La Paz gelegen San Andres-universiteit, waar veel studenten zich verschanst hadden. De verdedigers werden na hevige ge vechten op de vlucht gedreven. Dui zenden leden van de volksmilitie, die Torres steunde, moesten al eerder wegens gebrek aan munitie de wa pens opbergen. De sporen van de gevechten waren gisteren duidelijk zichtbaar. Bij de garnizoenskazerne in Miraflores lag het bloed nog op het plaveisel Bij het algemene ziekenhuis arriveerde ongeveer om de vijf minuten een echte of geïmproviseerde ziekenauto met slachtoffers van de strijd. Aan de macht van Juan José Tor res kwam gistermorgen definitief een einde, toen zijn 1500 gardisten moes ten zwichten voor een overmacht van 4000 man troepen van de militaire junta. Kort voordat vier tanks de in gangen van het presidentiële Quema- dopaleis afsloten, verdween Torres met enkele aanhangers in drie auto's naar het Colorado-regiment. Tegen omstanders verzekerde hij: „Ik ga naar het regiment om te sterven". (voor vervolg zie pag. 5) AMSTERDAM Op een benzine pompstation in Amsterdam-Noord is de 59-jarige pompbediende R. Hilgers zaterdagavond door twee jongeman nen beroofd van duizend gulden. Het tweetal vroeg een benzinedop en terwijl de bediende daarmee bezig was gristen de jongens de duizend gulden uit de geldtas. Zij verdwenen in een beige Volkswagen met kente ken 60-76-JJ. VRIENDELIJK VERZOEK Tienduizenden met staven dynamiet marcheerden en vochïen het afgelo- Paz om de inmiddels verdreven - bewapende Boliviaanse mijnwerkers pen weekeinde in de hoofdstad La regering-Torres te steunen. et abonnementsgeld uitsluitend Is volgt te gireren: 1. per automatische giro als ien een machtiging daartoe heeft [gegeven (zo'n machtiging sturen Pij op verzoek gaarne toe); 2. of door gebruikmaking van le acceptgirokaart, die wij toe lenden aan alle maand- en kwar- ilabonnees, die niet automatisch tireren. Van ouze sociaal-economische redac tie DEN HAAG De voorzitter van de Sociaal-Economische Raad (SER), drs. J. W. de Pous, heeft bepaald dat de nieuwe fusiegcdragsregcls, die in juni door de Raad werden vastge steld, op maandag 13 september aan staande in werking zullen treden. De bestaande gedragsregels zijn on der meer aangevuld met een ver plichting tot melding van voorgeno men fusies aan de overheid, terwijl de aangebrachte wijzigingen vooral gericht zijn op een betere bescher ming van de belangen van aandeel houders en werknemers. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden OSS De 17-jarige M. A. B. uit irgen op Zoom, die betrapt werd bij 'ging tot diefstal van een auto, be ende diefstallen gepleegd te hebben Bergen op Zoom. Halsteren en oes. Meestal stal hij auto's, brom- »«etsen en fietsen. Ook de 22-jarige F. met wie hij samen ingebroken d, werd aangehouden. Van een onzer verslaggevers GIESSENBURG De ouders van de twaalfjarige Ar ja Ro- meijn uit Giessenburg hebben zondagmiddag ellendige uren doorgemaakt toen aan de politie gemeld was dat hun dochter MANILA (AFP, UPI) Een groot scheepse politieke moordaanslagen heeft de Philippijnen, waar geweld in de politiek een normale zaak is, hevig opgeschrikt. In Manila werden zater dagavond tijdens een bijeenkomst van de liberale partij, die in de op positie is, twee handgranaten op het podium geworpen. Er werden acht mensen gedood en ongeveer honderd gewond. Velen van de gewonden verkeren in levensge vaar. De regering heeft verklaard dat de aanslag een communistisch com plot was. Op de foto een kijkje op een eerste- hulppost van een ziekenhuis in Ma nilla waar dokters en verplegend personeel de getroffenen helpen. door een man iri de kofferruimte van zijn auto gestopt en ontvoerd was. Na een grootscheepse speur actie, waaraan veel politieman nen en ook veel particulieren deelnamen, is het meisje later op de middag teruggevonden, flink overstuur maar tot grote op luchting vooral van de ouders, geheel ongedeerd. Omstreeks twee uur kwair. het alarmbericht: een zich in het veld be vindende jager meldde de rijkspolitie in Hardinxveld-Giessendam dat hij door zijn verrekijker de ontvoering van een meisje had ge/ien. Door de grote afstand tussen hem en de weg onder Gissenburg. waarop het meisje fietste, kon hij niets doen maar had hij aan moeten zien hoe een man het meisje klem reed, haar in de koffer ruimte van een lichtblauwe auto stopte en verder reed. De politie gaf onmiddellijk groot alarm. Alle politiewagens van het district Dordrecht werden naar de Alblasserwaard gedirigeerd en het signalement van Arja, die gekleed was in een wit jurkje en blootsvoets moest zijn, (haar sandalen waren naast haar fietsje teruggevonden) werd ook doorgegeven naar andere politiekorpsen. De politiemanschappen die bij het zwembad van Hardinxveld-Giessen dam waren omdat dit weer eens werd gekraakt kregen opdracht zich terug te trekken en aan de inmiddels be gonnen klopjacht deel te nemen. Ook werd de zwembadkrakers, die een auto hadden, gevraagd mee te zoeken, waarbij men erop speculeerde dat de ontvoerder wellicht minder op auto's van particulieren zou letten dan op die van de politie. Het was inderdaad een zwembad-kraker, de heer J. Smits, die Arja vond in de buurt Van Schelluinen, niet ver van haar huis. Zo snel zijn auto maar wilde bracht de heer Smit het meisje terug naar het politiebureau in Hardinxveld- Giessendam, waar spoedig haar ouders haar gezond en wel terugza gen. Toen Arja wat tot rust was geko men, vertelde ze, dat de automobilist haar achterop was gereden en zijn wagen zo had gestopt, dat zij niet verder kon fietsen. De man had haar gevraagd of zij een eindje wilde mee rijden maar zij had dit geweigerd. Hij had haar toen beetgepakt en in de kofferruimte gestopt. Nadat hij even had rondgereden, had de man de leuning van de achterbank neer geklapt en had hij Arja uit de koffer ruimte in de auto getrokken. Het van schrik verlamde kind kwam op zijn bevel vervolgens naast hem zitten en gehoorzaamde machte loos als er een tegenligger aankwam en hij haar zei op de vloer van de auto te gaan zitten. Bijna anderhalf uur reed de man zo met het meisje rond. Tenslotte zette hij haar in de buurt van Schelluinen uit de wagen, waar zij werd gevonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1