INST PTT DAALDE MET 108 MILJOEN Alle posttarieven hoger Gratis reizen Vrije Volk in Perscombinatie PTT mag schatkist niet uit putten Deskundigen: aardgas voorlopig geen kans als motor-brandstof 2 Septemberdagen op uw 65+ kaart ag Samen op reis? Neem een 2-pluskaart! voordelig uit met NS Vliegreis als streng arrest Verzinsel aanleiding rel in Meppel Protest tegen komst van Springbokken Stadsidylliek Herinneringen Luns in boek US ]j w ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1971 Van onze Haagse redactie) |EN HAAG De PTT heeft 108 miljoen gulden min- 'winst gemaakt dan in 199. i winst gemaakt dan in 1969. [oen tegen 261 miljoen in 8. De oorzaak van deze da- ligt in een forse stijging van ►loitatiekosten. staat in het gisteren verschenen *"eu|erslag van de PTT. De daling le winst manifesteert zich in het ider in het gewone bedrijf, dat len jaar de winst zag teruglopen miljoen, tegen 146 miljoen in ver-I leid-t er toch nog 153 miljoen winst LK.oJtaal is gemaakt, is voornamelijk ïtwik-tevolg van de renteopbrengsten euter-mder meer de algemene reserve pt vernieuwingsfonds. fst zo ms" Problemen voortdurende stijging van de kosten levert, aldus het jaar- ag, grote problemen op voor de dsintensieve afdelingen. De ppr- lslasten gingen met 10,6 procent jt meest arbeidsintensieve onder van de PTT, de post, zag verle- jjaar het nadelig saldo verdrie- igen: 38 miljoen in 1969, ruim (niljoen in 1970. Deze toeneming het verlies toont volgens de PTT- ttie aan dat maatregelen om een idere verhouding tussen de baten e lasten bij de post te bereiken, 41uit kunnen blijven. inweg De wijziging van de postta rieven omvat zowel de brieven, briefkaarten als de pakjes en postpaketten. De rechten van spoedbestelling en aantekening worden verhoogd. De bestaande tarieven voor partijen post wor den ingaande 10 januari 1972 verhoogd: Voor de brieven, briefkaarten, ge wone drukwerken, monsters en pak jes met gemiddeld twintig procent. voor de dagbladen met gemid deld ongeveer dertig procent en de periodieken met gemiddeld ;er veertig procent, abonnementskosten voor tele- nsluitingen zullen worden ge- bracht van 19 op 21. De kosten van de telefoongesprekken buiten het basisgebied worden verhoogd, evenals de kosten van telefoongid sen, nevenapparatuur en huistele fooninstallaties. Hieronder volgt een overzicht van de wijzigingen in de posttarieven in gaande 1 november: brieven thans 1 november 020 gram 0,25 0,30 20—50 0,40 0,50 50—100 0,40 0,70 100—250 0,60 0,90 briefkaarten 0,20 0,25 drukwerk/monsters 020 gram 0,15 0.20 20—50 0,20 0,30 50—100 0,30 0,50 100—250 0,50 0,75 pakjes 250500 gram 500 g—1 kg 1—2 kg 2—3 kg postpaketten 0— 1 kg 1— 2 kg 2— 3 kg 3— 5 kg 5- 7 kg 7—10 kg De kosten voor spoedbestelling worden gebracht van 1,25 op 2 gulden en de kosten voor aanteke nen van 1,25 op 1,75. Voorts wor den de rechten voor nog enkele an dere bijkomende diensten aangepast. De tarieven voor het internationale verkeer, die aan de binnenlandse zijn gelijkgesteld, worden mede ver hoogd. l.Op 1,50 1,50 2,00 2,— 2,75 2,50 3,25 1,75 2,50 2,25 3,25 2,75 3,75 3,75 4.75 4,75 5,75 6,50 7,25 Subsidie'' •>y PTT-directie wijt een belang- fleel van het verlies aan de kost- Iplattelandsbestelling en de ver- f subsidie, die de PTT feitelijk jde kranten en periodieken ver- door een laag tarief voor ver ing te berekenen. I jaarverslag merkt hierbij op fret verlies van een half miljard m dat de laatste tien jaren op de is geleden, genoeg was geweest Ie gehele wachtlijst voor de tele- financieren. Afgewacht moet aldus de PTT-directie, hoe bbliek zal reageren op de hogere ^en, welke verschuivingen er in ;rkeerspatroon van de post naar lefoon zullen plaatsvinden en of «band daarmee de huidige werk- enheid kan worden gehand- Telefoons 1970 bereikte de PTT een record frt aantal telefoonaansluitingen 350.000. Desondanks werd de tlijst door een uitzonderlijke ming van de vraag langer, de idelde wachttijd nam echter niet [PTT beraadt zich over een uit- Ing van het aantal telefooncel- paar is hiermee zeer voorzichtig rband met het toenemende van- pe dat zich onder meer uit in Eling van apparatuur en de gid- p de cellen. Ook enkele zelfbe- fgsruimten zijn wegens ergerlij- lernielingen en verontreiniging !PTT verwerkte vorig jaar bijna niljard binnenlandse en 285 mil- buitenlandse poststukken. Drees sr. PTT-directie besteedt in het frrslag ook aandacht aan een ar- idat dr. W. Drees sr. over de |n ons blad schreef. De directie schrijft de stelling van de h?c-r I dat bij de winst van de PTT pk ook de jaarlijkse verplichte ring van 3,5 procent van de om ul de staat en het lage rentepei*- pe van 1,5 procent waartegen de ban de PTT leent, moeten wor- igecalculeerd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Droes wil de teruggang in de financië le resultaten van de PTT niet ten laste brengen van de schatkist. Ook wil hij de PTT geen taken laten afstoten. Dit schrijft de minister van verkeer en waterstaat in de brief aan de Eerste en Tweede Kamer, waarin hij de verhogingen van de PTT-tarieven per 1 november, 1 januari en 10 ja nuari aankondigt. In het patroon van de dienstverle ning van de PTT zullen geen ingrij pende veranderingen meer worden aangebracht, tenminste zolang er vol doende arbeidskrachten beschikbaar zijn en zolang de gebruikers bereid blijven „de onvermijdelijke kosten van de dienstverlening van de poste rijen te betalen." rentabiliteit Dr. Drees legt in zijn brief uit dat het de bedoeling is dat de rentabili teit voor 1971 wordt verbeterd en voor 1972 op een verantwoord niveau wordt gebracht. Bovendien wordt de financiering van de investeringen van het bedrijf veilig gesteld. Deze investeringen zijn voor 1972 met 250 miljoen hoger begroot dan voor dit jaar, dit in verband met loon- en prijsstijgingen, en met de „onrustbarend hoog opgelopen" wachtlijst voor telefoonaansluitingen. 950 miljoen Het totaal te investeren bedrag is voor 1972 vastgesteld op 950 miljoen. Het wordt gedekt uit de winst die wordt geschat op 500 miljoen, de af schrijvingen (350 miljoen) en de drie en een half procents uitkering over de baten (100 miljoen). Een analyse van het winstbedrag van 500 miljoen leert dat de posterijen 45 miljoen verlies hebben geleden en de draad omroep vijf miljoen. Daar staan voor delige saldo's tegenover van 22, 300 en 47 miljoen voor respectievelijk te legrafie, telefonie en postgiro. dienstbetoon Vermindering van dienstbetoon acht de minister ..in het algemeen te gengesteld aan de eisen die onze tijd juist aan dienstverlenende bedrijven stelt". De minister heeft uitgerekend dat de gemiddelde tariefverhoging over de jaren 1970, 1971 en 1972 rond vijf procent per jaar is, wat hij laag vindt. Dr Drees geeft verder in zijn brief enkele cijfers over de vraag, produk- tie en wachtlijst van telefoonaanslui tingen. De netto-vraag liep op van 121.000 in 1968 tot naar verwach ting 205.000 in 1972. De netto-produktie steeg in diezelf de periode van 132.000 tot 240.000. De wachtlijst groeide van 116.000 tot de piek van 148.000 in dit jaar, maar zal naar verwachting volgend jaar dalen tot 113.000. Volgend jaar zal ten behoeve van investeringen en exploitatie voor on geveer 1.450 miljoen gulden aan goe deren en diensten worden ingekocht. De minister schrijft dat deze bestel lingen grotendeels bij het Nederland se bedrijfsleven zullen worden ge plaatst, waarbij, meer dan vroeger gebeurde, industrieën buiten de rand stad zullen worden betrokken. Ten slotte deelt de minister mee dat hij van plan is een nieuwe status voor de PTT voor te bereiden. een dag onbeperkt reizen aoor Nederland. 2 personen ?30.- 3 personen ?35.- 4 personen f 40.- 5 personen 45.- Zaterdag en zondag onbeperkt geldig. Maandag t/ra donderdag van 9 uur 's morgens af, vrijdag niet. Neem een pasfoto mee! voordelig uit met NS WASHINGTON (UPI) Het machtige Amerikaanse vakverbond AFL-CIO heeft donderdag zijn af keuring uitgesproken over de econo mische maatregelen van president Nixon. De organisatie heeft haar le den verzekerd, dat zij rustig kunnen staken, als looneisen tijdens de ne gentig dagen durende loonstop niet worden gehonoreerd. tot om- deel ad- •eng •mg, gen- In september kunt u met NS op uw 65-f kaart twee dagen gratis en onbeperkt door Nederland reizen. Welke dagen? Kiest u er maar twee uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in september is er goed voor. Hoe? Door simpelweg uw 65-f kaart aan het loket te laten afstempelen. De 65+kaart buiten de gratis reis dagen. De 65+reductiekaart geeft recht op reizen tegen de halve prijs van een enkele reis. Hebt u er nog geen? Koop er dan een aan het loket. Verkrijgbaar voor iedere 65-plusser. Uw vrouw mag jonger zijn. NS-legitimatie- bewijs of pasfoto('s) en trouwboekje of paspoort meebrengen. Een jaarkaart kost f 50.- p.p., voor een echtpaar f 75.-. Driemaandskaart f 20.-, voor een echtpaar f 30.-. Vraagt u gelijk een septemberkalendertje. (Van een verslaggever) DEN HAAG Er is voorlopig geen kans dat aardgas een deel van de markt van motorbrand stoffen over zal nemen. Tot deze conclusie zijn deskundigen van de Koninklijke/Shell gekomen. Zij menen dat aardgas als motor brandstof enkele voordelen biedt maar de technische en financiële problemen zijn nog te groot. Een van de problemen waarmee men worstelt is dat vloeibaar aard gas, ondanks het gebruik van een speciaal vervaardigde tank, ver dampt. Door de verdamping wordt er In de tank druk opgebouwd en daar om moet men het gas laten ontsnap pen. Om veiligheidsredenen dient het gas door middel van een kleine fak kel te worden verbrand. Het resultaat is, dat ook wanneer de auto niet wordt gebruikt, een volle tank toch na ongeveer drie weken leeg zal zijn. GERING SG Een ander nadeel is het geringe soortelijk gewicht van aardgas. Per kilo is de hoeveelheid energie onge veer gelijk bij aardgas, benzine en dieselolie, maar per liter niet. Een li ter vloeibaar aardgas weegt slechts 420 gram, benzine 735 gram. Met an- Van onze Haagse redactie DEN HAAG Na de vechtpartijen van zondag in Willemstad is een aan tal mariniers gestraft met twee dagen streng arrest. Vijf van hen stonden op het punt naar Nederland te ver trekken. Daar krijgstuchtelijke straf ingaat op het ogenblik van aanzeggen en hun vliegreis al besproken was, gold de thuisreis per KLM-vliegtuig reeds als „streng arrest". Donderdagmiddag arriveerden ze op Schiphol inplaats van naar huis te gaan moesten twee de rest van hun straf (die tot vrijdagochtend duurde uitzitten of liever slapen, in de kazer ne in Doorn en drie in de marineka zerne in Rotterdam. Vrijdagochtend om acht uur was alles achter de rug en konden zij voor het weekend naar huis. MEPPEL De politie in Meppel is tot de conclusie ge komen dat een twintigjarige in woner van deze plaats door on juiste verhalen de aanstichter is geweest van de vechtpartijen zondagavond tussen Meppeler ingezetenen en Ambonese jonge lui Hij vertelde dat hij zaterdagavond door een groep Zuidmolukkers was aangevallen en in elkaar geslagen en wist met dit verhaal een knokploeg van buurjongens en familieleden bijeen te krijgen, die zondagavond jacht ging maken op jonge Zuidmo lukkers. De man, de bijrijder Bennie W., is nu door de politie ingesloten en zal maandag voor de officier van jus titie in Assen worden voorgeleid, ver dacht van openlijke geweldpleging. De Meppeler politie heeft uitge zocht dat de bijrijder niet door een groep Ambonezen was aangevallen. Hij kreeg ruzie met een Ambonese jongeman op het Stationsplein, nadat hij deze Ambonees, die vergezeld was van een meisje uit Steenwijk, had uitgescholden en uitgedaagd. De bij rijder moest in een vechtpartijtje het onderspit delven. (Van een onzer verslaggevers) BODEGRAVEN Als maandag avond het officieuze Zuidafrikaanse waterpoloteam, opererend onder de naam De Springbokken te water gaat voor een wedstrijd tegen BZ en PC in Bodegraven kunnen de spelers reke nen op een fors protest vanaf de kant. Een groep Bodegraafse jonge ren is het volledig oneens met de komst van het alleen uit blanken be staand team. Actieleidar Nico van Niekerk: „De aktie is uitgegaan van de wereldwinkeL In het team mogen geen Afrikanen spelen. We hebben geprobeerd de voorzitter van BZ en PC te tewegen de wedstrijd af te gelasten. Dat is niet gelukt. De wed strijd gaat door. Nu willen we de be volking mobiliseren. We zullen sten cils uitdelen en zowel binnen als bui ten het bad demonstreren. Die demonstratie zal overigens zo vreedzaam mogelijk verlopen. „We hebben hints gehad om bijvoorbeeld verf in het water te gooien", zegt Ni co van Niekerk. „Daar beginnen we echter niet aan. Het moet vreedzaam verlopen. We hebben wel contact op genomen met professor Verkuijl over déze hele zaak. Hij heeft ons alles verteld over de sportorganisatie in Zuid-Afrika en zijn adhesie betuigd met onze aktie. Of hij komt is nog niet zeker." HONG KONG (AFP, Reuter) China wil niets met de Verenigde Naties te maken hebben en niet tot de organisatie toetreden, indien Tai wan niet uit de volkerenorganisatie wordt gestoten. Dit heeft het Chinese ministerie van buitenlandse zaken gisteren in een communiqué meege deeld, dat door het persbureau Nieuw China is verspreid. DALE CORNEGIE dere worden: er is een veel grotere tank nodig. Voorts kan een auto met een volle dig op aardgas ingestelde motor niet meer op benzine draaien terwijl een motor, die wel geschikt voor benzine wordt gehouden, bij lange na niet het resultaat oplevert, dat men met een volledig aangepaste motor bereikt. OPSLAG Ook zijn er problemen verbonden aan de opslag van aardgas op de vulstations en aan het vullen van de tanks van de auto's. Wil het vullen niet bijzonder tijdrovend zijn, dan zou het aardgas in vloeibare vorm moeten worden getankt onder een temperatuur van min 161 graden Cel sius. De opslag- en afleveringsappara- tuur op het vulstation wordt dan weer uitermate kostbaar, daar zij van zeer hoogwaardige materialen moeten zijn vervaardigd. Dit vergt enorme investeringen, die in de brandstof prijzen tot uitdrukking moeten ko men. Dale Carnegie, Oprichter INTERMENSELIJKE VERHOUDINGEN SPREKEN IN HET OPENBAAR Een mondelinge cursus in spreekvaardigheid, omgang met mensen, enthousiasme, geheugen training en zelfvertrouwen. Bezoek vrijblijvend onze contactavond. ROTTERDAM, restaurant Engels, Bomhard- zaal, 23,24 .en 25 augustus. 8 uur n.m. DEN HAAG. restaurant „De Kroon", Spui 10, 31 augustus; 1 en 3 september, 8 uur n.m. Sponsor: Aloserij-Instituut. Inlichtingen: Tel. 010-18.87.71. Ook klassen te Amsterdam, Haarlem en Utrecht. In Carré Amsterdam is gister avond het doek opengegaan voor de laatste serie voorstellingen van de Snip en Snaprevue. Hier na zal het duo van een welver diende rust genieten. Op de foto tijdens de huldiging van links naar rechts: Piet Muyselaar, Re- né Sleeswijk, A. Rasmussen en Willy Walden Er zijn mensen voor wie het begrop "hondsdagen" een begrip van alle dag is, getuige dit vertederend tafereel uit Warschou Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De woensdag" in een communiqué aangekon digde samenwerking tussen de Nederlandse Dagbladunie, de Perscombinatie en de Arbeiders pers zal gestalte krijgen in een joint-venture tussen de twee eerstgenoemde dagbladbedrijven. Zij zullen beide voor de heift in deze samenwerkingsvorm parti ciperen. In de Perscombinatie, die op het ogenblik het avondblad Het Parool en het ochtendblad De Volkskrant uit geeft, zal het avondblad Het Vrije Volk worden opgenomen. Voordat de samenwerking geëffec tueerd kan worden, moet de Neder landse Dagbladunie zich terugtrekken uit de Unitel, het enige jaren geleden tot stand gekomen samenwerkings verband met De Telegraaf. De onder handelingen daarover, die vrijwel ze ker tot resultaat zullen leiden, zijn nog niet afgesloten. wigbold blijft Een vah de twee directeuren van Het Vrije Volk, drs. H. Claus, zou binnen het samenwerkingsverband e n nd«re fine' e .iriigen De andr.re directeur, de heer E. Messer, behoudt zijn functie, evenals de hoofdredac teur van het blad. Herman Wig'oold. De drie grafische vakbonden heb ben voor dinsdag een in Rotterdam te houden bijeenkomst uitgeschreven met de ondernemingsraad van de Ar beiderspers en de personeelscommis sie van de Nederlandse Dagbladunie over de dreigende sluiting van het technisch bedrijf van het Vrije Volk in Rotterdam. Na deze bijeenkomst zal een communiqué worden uitgege ven. Bij het technisch bedrijf van de Arbeiderspers werken ongeveer 140 mensen. Een deel van hen zal ver moedelijk emplooi kunnen vinden bij het technisch bedrijf van de Dagblad unie, waar, naar mag worden aan genomen, Het Vrije Volk dan zal worden vervaardigd. inspraak? Onder de journalisten van de bij de samenwerking betrokken dagbladen bestaat verschil van mening over de verklaring die het bestuur van de Nederlandse vereniging van journa listen heeft uitgegeven en waarin er schande van wordt gesproken dat de redacties geen inspraak hebben ge had. De redactie van Het Parool zou van mening zijn op dat punt geen klagen te hebben. Frits van der Poel, voor zitter van de redactiecommissie van Het Vrije Volk, noemde de verklaring van het NVJ-bestuur gistermiddag lichtelijk overdreven. Inlichtingen Een voor vanmiddag uitgeschreven bijeenkomst van het NVJ-bestuur met de redactiecommissies der be trokken bladen is uitgesteld in ver band met het verstrekken van ver trouwelijke inlichtingen door de di recties aan het NVJ-bestuur. De di- rekties willen zelf volgende week hun redacties inlichten. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Begin november zullen bij uitgeverij Sijthoff te Leiden de herinneringen van Luns in boekvorm verschijnen. Het boek, dat waar schijnlijk de titel „Gesprekken met Luns" krijgt, is het resultaat van een groot aantal gesprekken dat Elsevier- redacteur Michel van der Plas heeft gevoerd. Het boek, dat ruim 200 pagina's zal tellen en ongeveer twaalf gulden gaat kosten, verschijnt in interview-vorm. Luns vertelt in hoofdzaak persoonlij ke ervaringen bij zijn contactèn met allerlei persoonlijkheden, zoals De Gaulle, Adenauer en Kennedy, erva ringen in het Kremlin en het Vati- caan, jeugdherinneringen en verhalen uit zijn studenten- en marinetijd. De jqurnalist Friso Endt is ook tfe- 71 g met een boek over Luns. Hij schrijft een biografie, waarin vooral zal worden ingegaan op het politieke leven van de heer Luns. Geneesmiddel ontdekt tegen kaalheid HELSINKI DP AEen groep Finse artsen gelooft na een onderzoek van tien jaar een middel te hebben ontdekt, dat dode haarwortels tot nieuw leven wekt. De onderzoekers hebben het preparaat met succes bij mensen en dieren beproefd, zo be richtten de avondbladen in Stock holm gisteren. Onder de proefkonijnen zou zich ook een hoogleraar in de medicijnen hebben bevonden, die zijn volle haardos terugkreeg. Het wondermid del zou al over een week of drie in de handel zijn.-Het wordt door een nieu we onderneming Ilpur geheten langs synthetische weg gemaakt. Na vijf tot acht weken zou het middel al werken. Het moet worden gebruikt tot het haar zijn volle lengte heeft

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7